انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زندگى 500 هزار کشاورز شرق اصفهان زیر خط فقر
ساعت ۳:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

‌به علت خشک شدن زاینده‌رود اتفاق افتاد:
زندگى 500 هزار کشاورز شرق اصفهان زیر خط فقر

‌به علت خشک شدن زاینده‌رود اتفاق افتاد:
زندگى 500 هزار کشاورز شرق اصفهان زیر خط فقر
گروه خبر: رییس هیات مدیره انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اعلام کرد: از سال گذشته تاکنون زندگى 500 هزار کشاورز ساکن شرق اصفهان با بحران مواجه شده و خانواده‌هاى آنها با فقر شدید دست و پنجه نرم مى‌کنند.
‌حسین محمدرضایى ادامه داد: به علت نبود آب، از سال گذشته تاکنون هیچگونه کشتى در زمین‌هاى کشاورزى این منطقه انجام نگرفته و درآمد کشاورزان ساکن شرق اصفهان به صفر رسیده است.
وى افزود: از آنجایى که کشاورزى که تنها راه درآمد مردم منطقه شرق اصفهان مى‌باشد، بنابراین آنها به فروش حیوانات خانگى، لوازم منزل و حتى در برخى موارد به فروش »کلیه« خود روى آورده‌اند.
محمدرضایى به مساله حق‌آبه کشاورزان این منطقه اشاره کرد و گفت: در حالى که کشاورزان شرق اصفهان از تونل اول کوهرنگ حق‌آبه دارند و سال‌هاى گذشته براى احداث این تونل از آنها پول دریافت شده است اما در حال حاضر کمبود آب استان توسط حق‌آبه کشاورزان جبران مى‌شود.
وى اظهار داشت: مردم پایین دست رودخانه از داشتن آب محروم هستند اما کشاورزان بالادست و حتى صنایع و کارخانجات که از حق‌آبه برخوردار نیستند، در حال حاضر از آب استفاده مى‌کنند، ما تنها حرفمان این است که اگر آب وجود دارد باید تمام اقشار مردم بتوانند از آن استفاده کنند. ‌ ‌رییس هیات مدیره انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان از احداث 10 هزار هکتار باغ در استان چهارمحال و بختیارى خبر داد و گفت: سازمان جهاد کشاورزى چهارمحال و بختیارى براى احداث ده هزار هکتار باغ مجوز لازم را صادر کرده است، این در حالى است که احداث باغ روى تپه‌هاى مشرف به زاینده‌رود در استان چهارمحال و بختیارى هیچ توجیه کشاورزى و اقتصادى ندارد. ‌
وى تصریح کرد: اگر ده هزار هکتار باغ احداث شود به طور حتم براى استان اصفهان یک فاجعه محسوب مى‌شود.
‌این مقام مسوول پیرامون مدیریت زاینده‌رود گفت: تنها راهکار براى پایان یافتن مشکل موجود، سپردن مدیریت زاینده‌رود از سرچشمه تا تالاب گاوخونى به یک ارگان یا سازمان است و تنها مدیریت واحد مى‌تواند این مشکل را برطرف کند. ‌ ‌
خاک تپه‌هاى چهارمحال حاصلخیز نیست ‌ ‌
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزى شهرستان اصفهان نوع خاک موجود بر روى تپه‌هاى مشرف به رودخانه زاینده‌رود در استان چهارمحال بختیارى را بى‌کیفیت دانست و گفت: این خاک در ارتفاع زیادى قرار داشته و از عمق کمى برخوردار است و از سوى دیگر اشعه شدید خورشید خاک را تجزیه مى‌کند. ‌ ‌
مهدى بصیرى افزود: باد شدید، هواى سرد و دوره رشد کوتاه مدت به علت سرماى شدید، کیفیت خاک را تحت تاثیر قرار مى‌دهد و بنابراین مى‌توان گفت این خاک هیچ توجیه اقتصادى براى کشاورزى و باغدارى ندارد. ‌ ‌
این استاد دانشگاه صنعتى اصفهان افزود: در سال‌هاى گذشته زمین‌هاى شرق اصفهان بالاترین تولید گندم، علوفه و ذرت علوفه‌اى و سیب‌زمینى و پیاز را به خود اختصاص مى‌داده است، اما در حال حاضر آب مورد نیاز این منطقه در بالادست رودخانه صرف مى‌شود. ‌ ‌
وى اظهار داشت: بسیارى از دامدارى‌هاى این منطقه در سال جارى علوفه مورد نیاز واحد خود را از خوزستان و همدان تامین کرده‌اند و مى‌توان تصور کرد که چه هزینه‌‌سنگینى به این واحدهاى تولیدى کوچک تحمیل شده است. ‌
 پیوست ها : پیوستی وجود ندارد

 مشخصات روزنامه نگار و ثبت مقاله
آشنا
 خبر نگاری : اصفهان زیبا
پست الکترونیکی :info@isfahanziba.ir
تاریخ و زمان ارسال :1388/05/19 - 10:02:59


مشکل آب اصفهان با افتتاح تونل کوهرنگ برطرف نمی‌شود
ساعت ۳:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

دایی: مشکل آب اصفهان با افتتاح تونل کوهرنگ برطرف نمی‌شود

خبرگزاری فارس: بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان گفت: افتتاح تونل سوم کوهرنگ مشکل آب اصفهان را برطرف نخواهد کرد.‌

مسعود دایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه آب زاینده‌رود سهم کسانی است که به صورت حق‌آبه‌دار هستند و در قدیم سهم آب را خریداری کرده‌اند، افزود: بعد از گذشت زمانی تعدادی کارخانه صنعتی در حاشیه‌ زاینده‌رود افتتاح شد و از سهم آب حق‌آبه‌داران نیز استفاده می‌کردند.

وی با بین اینکه مسئولان استان صنعت را به کشاورزی اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر نیز که زاینده‌رود خشک است اما از فولاد مبارکه به سمت بالادست که حرکت کنیم آب تا حدودی وجود دارد.

بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان تصریح کرد: پمپاژ کردن آب اصفهان به استان‌هایی همچون یزد، رفسنجان، کاشان و شهرهای دیگر از جمله علت‌های به وجود آمدن مشکل آب و خشکسالی در اصفهان است.

وی با بیان اینکه مقرر شد زمانی که تونل کوهرنگ راه‌اندازی شود پمپاژ آب به دیگر مناطق نیز صورت گیرد، گفت: بنا به دلایل سیاست‌ دولت‌های گذشته قبل از افتتاح این تونل پمپاژ به مناطق مختلف انجام شد.

دایی به موارد دیگر موثر در خشکسالی زاینده‌رود اشاره کرد و افزود: تسریع در روند احداث تونل سوم کوهرنگ و کوتاهی مسئولان در جذب بودجه لازم برای این طرح و برخی از بودجه‌های اختصاص یافته به این پروزه تنها مبالغی برای کارگران و بخش تاسیسات بوده است.

وی با اشاره به اینکه نبود کارشناسی صحیح در بخش کشاورزی و امور آب باعث خسارات بزرگ به بخش کشاورزی و کشاورزی در شرق اصفهان شده، خاطر نشان کرد: این در حالی است که در برخی از این مناطق خانواده‌ها از زندگی ساقط شده‌اند و برای تامین زندگی خود منبع درآمدی ندارند.

بازرس انجمن خبرگان شهرستان اصفهان با انتقاد از مسئولان دولتی که در زمینه تامین زندگی کشاورزان در شرایط سخت گفته بودند به کارهای دیگر اقدام کنند، اظهار داشت: کسانی که صدها سال است به این فعالیت مشغول هستند و در این زمینه نیز تخصص دارند برای تامین زندگی و خانواده خود باید به چه کاری مشغول باشند.

وی افزود: آموزش صحیح کشاورزان در آبیاری کردن مزارع و اجرای کارشناسی‌های دقیق در این زمینه مواردی بود که باید سال‌های قبل به آن اختصاص داده می‌شد و کشاورزان را حتی با اجبار به این کار سوق می‌دادند.

دایی با بیان اینکه در سال جاری هیچ چیزی عاید کشاورزان شرق اصفهان نشده است، تصریح کرد: حدود 80 درصد در شرق اصفهان کاهش کشت داشته‌ایم اما در بالادست و غرب اصفهان از فلاورجان تا پل زمان‌خان با افزایش نیز روبه‌رو بوده‌ایم.

وی با انتقاد از سخن مسئولانی که گفته‌اند در صورتی که تونل سوم کوهرنگ به بهره‌برداری برسد نیز مشکل آب زاینده‌رود و کشاورزان حل می‌شود، تصریح کرد: به دلیل نبود کارشناسی دقیق و اختصاص یافتن مدیریت آب به صورت سنتی به افرادی خاص به دلایل سیاسی و موارد دیگر ‌در صورت افتتاح این تونل مشکل آّب زاینده‌رود و بخش کشاورزی رفع نمی‌‌شود.

انتهای پیام/ش10


زاینده رود را به پولی سیاه فروختیم
ساعت ۳:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

اصفهان زمانی زنده بود به زاینده رودش ؛به رودخانه ای که حس مردمان این شهر  را خوب می فهمید و  با شادی هایشان رنگ آسمان می گرفت و با غم هایشان ساکت و بی صدا به نظاره افقی می نشست که هارمونی بود از رنگ هایی بی مانند در زمین.اما حالا دیگر زنده رود ،زنده نیست که موج های کوچکش پرندگان رنگارنگ مهاجر را بالا و پایین برد چون گهواره ای وصدای نفس هایش آرامشی بی دریغ بخشد به مردمانی که گاه و بی گاه می گذرند از کنارش .

زنده رود دیگر زنده نیست که ما خودمان نخواستیم زنده بماند.حالا این رود محلی است برای شرکت هایی تازه جان گرفته که شن هایش را از تنش جدا کنند و بفروشند و سودی کسب کنند و دعایی بفرستند بر تن تکه تکه شده  آن.

زنده رود دیگر زنده نیست که نخواستند زنده بماند .حالا زنده رود در گیر و دار یک مرز ،وامانده است  و برخی مردمان آن سوی خط  در بالا دست ها  خط مرز را با توسل به ماده و تبصره های گونه گون می کشند به سمت خودشان  که بساط ویلا سازی هایشان در بالای کوه ها و ارتفاع هایی چند هزار متری رونق بگیرد و این سوی خط در پایین دست ها ، کشاورزان بیل و بذرشان را  می فروشند و غم نان می خورند که دیگر آبی نیست برای بساط کشت و زرعشان .

زنده رود دیگر زنده نیست که برخی مسوولانش نیاز رود به زندگی را نفهمیدند که اگر هم بفهمند شاید دیگر دیر شده باشد برای نجات رودی که 6 میلیون نفر با آن زندگی می کنند. زنده رود دیگر زنده نیست که مسوولانش حس آرامش رود را نفهمیدند و بی تفاوت گذشتند از دغدغه کشاورزی که یک سال است زمینش تشنه مانده است و بایر و زن و فرزندش در انتظار لقمه نانی که اگر نباشد باید به ازایش زمینی را به اند ک پول سیاهی بفروشد و آواره شهری شود که آن هم دیگر جایی ندارد برای مردمی که بر حسب اجبار باید شهر نشین شوند

زاینده رود به عنوان منبع حیاتی و تامین کننده آب فلات مرکزی ایران، این روزها حال و روز خوبی ندارد. خشکسالی و کمبود آب در پایین دست این رودخانه را در شرایط ناگواری قرار داده است و اگر فکری برای آن نشود، آرام آرام این شهر نه تنها یکی از نعمتهای با ارزش خود را از دست می دهد، بلکه بخش های وابسته بدان نیز دچار بحران های جدی تری خواهد شد.

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان در این باره در گفتگو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه خشکی رودخانه زاینده رود حاصل نبود مدیریت صحیح در و اشتباهات پی در پی برخی از  مسئولان است ، می گوید : متاسفانه برخی از مدیریان این استان طی دوره های گذشته نتوانستند از این رودخانه به نحو مطلوبی محافظت کنند، در حقیقت نبود مدیریت صحیح موجب شده است تا برای مثال تونل سوم کوهرنگ که می تواند تامین کننده آب مورد نیاز زاینده رود باشد بعد از گذشت 14 سال به بهره برداری نرسد و این رودخانه امروز به این وضعیت در آید.

مهرزاد خلیلیان به استقلال شرکت آب منطقه ای اصفهان و چهار محال و بختیاری و پیامدهای ناگوار آن نیز می افزاید :این استقلال شرکت های آب منطقه ای دو استان  باعث شده است که فقط چهار محال و بختیاری پر آب بماند و  3 میلیارد متر مکعب آب بدون هدف از چشمه های زاگرس به خلیج فارس سرازیر شود  و در مقابل زاینده رود خشک و نابود شود.

وی تصریح می کند : در حالی که اصفهان با معضل کم آبی دست و پنجه نرم می کند و زاینده رود  هر روز خشک تر و بی رمق تر از گذشته می شود ،لوله های بزرگی آب را از سرچشمه های کوهرنگ به بافق و تفت سرازیر می کنند و این ضربه ای بزرگ به اصفهان است که متاسفانه برخی مسوولان استان ما در این زمینه سکوت اختیار کرده اند و بدین مسئله اهمیتی نمی دهند.

دبیر کل اتاق بازرگانی اصفهان و صنایع و معادن اصفهان با اشاره به اینکه بر طبق برنامه چهارم توسعه کشور و استان باید پیشرفت هایی در بحث مقابله با خشکسالی در این استان بدست می آمد ،می گوید: وزارت نیرو طی چهار سال گذشته در حوزه مدیریت خشکسالی عملکرد مطلوبی نداشته است و متاسفانه در این مدت خساراتی نیز به اکوسیستم اصفهان، باتلاق گاوخونی ،بخش کشاورزی، صنعت  و گردشگری این استان وارد آمده است.

وی همچنین با اشاره به ناکارآمدی شورای شهر اصفهان طی 3 دوره گذشته و ضعف مدیریت شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز می گوید: وضعیت کنونی زاینده رود  را هیچ یک از مسئولان نباید بر گردن خشکسالی بیندازند ؛چرا که این استان همیشه در کمربند گرم و خشک کشور بوده و این چیزی نیست که بخواهیم ادعا کنیم به تازگی دامن گیر اصفهان شده است .

خلیلیان با بیان اینکه بنا بر اعلام مدیریت هتل های این شهر به دلیل خشکی زاینده رود لیست برگشتی پروازها و اسکان مسافران که قصد داشتند به اصفهان بیایند، افزایش یافته است تصریح می کند: متاسفانه خشکی رودخانه زاینده رود علاوه بر تاثیر نامطلوب خود، نشاط و طراوت لازم را  نیز ازمردم اصفهان به گرفته برده است.

انتقال آب توجیه ندارد

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در همین رابطه به خبرنگار ما می گوید : در حدود 12 سال پیش قانونی از سوی مجلس به دنبال لایحه دولت وقت مبنی بر تبدیل مدیریت واحد حوزه آبریز به مدیریت منطقه ای تصویب و  قرار شد شرکت های آب منطقه در هر استان مقدار برداشت آب در آن حوزه را به طور مستقل تعیین و تصمیم گیری کنند. که متاسفانه این تقسیم آب به خوبی انجام نگرفت و  در حال حاضر میزان برداشت آب در استان چهارمحال و بختیاری به قدری است  که اصفهان و زاینده رود در پایین دست از نعمت آب محروم شده است .

ابوالفضل قربانی با اشاره به اینکه خشکی زاینده رود به دلیل نبود مدیریت واقعی در حوزه آبریز است و قانون باید در این زمینه اصلاح شود ، می افزاید :جای تاسف دارد که به دلیل نبود مدیریت و ضعف اجرای قانون ، در بالادست اصفهان ، آب بیش از حدبرداشت و بیشتر مصارف غیرضروری می شود .

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مدیریت آب منطقه ای باید برای مشکل کمبود آب و خشکی زاینده رود از مدت ها پیش چاره ای اتخاذ می کرد،خاطر نشان می کند: مدیریت و دخالت در حوزه مدیریت آب در حوزه اختیارات شورای شهر نیست ؛ که اگر می بود چنین مشکلاتی پیش نمی آمد.

وی همچنین انتقال آب زاینده‌رود به دیگر نقاط کشور را غیر‌قابل توجیه دانسته و می گوید: در موقعیت فعلی که تامین آب شرب مردم با مشکلات جدی مواجه است و بخش کشاورزی در شرق شهر اصفهان کاملا از بین رفته است، انتقال آب به شهرهای دیگر کشور واقعا چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

 

آب گز نیست که سوغاتی دهیم

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان نیز با انتقاد از به اینکه با وجود کمبود آب در اصفهان شرکت آب منطقه ای با فروش آب به دیگر شهرها موجب وارد آمدن خسارات فراوانی به چرخه زیستی این استان شده است ، می گوید: آب زاینده‌رود گز اصفهان نیست که بخواهند به سوغات ببرند وجای سوال دارد که چرا با وجودخشکسالی که  لطمات زیادی را بر این شهر وارد کرده  مسوولان ما همچنان آب اصفهان  را به دیگر شهرها و استان ها می فروشند.

حسین محمد رضایی در گفتگو با خبرنگار ما با تاکید بر عدم مدیریت شرکت آب منطقه ای استان  می گوید: طی چند سال گذشته اشتباهات پی در پی برخی مسئولان موجب بروز خشکسالی و کمبود آب در این استان شد که باید حداقل آن اشتباهات جبران شود.

وی با بیان اینکه نبود مدیریت صحیح شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان وضعیت بسیار نامساعدی را برای کشاورزان و مردم اصفهان به وجود آورده است، می افزاید: ضعف مدیریت در وزارت نیرو و کم‌اهمیتی برخی مسوولان به زاینده‌رود نیز همواره بر مشکلات خشکسالی این شهر و رودخانه دامن زده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح می کند: از زمانی که سازمان آب منطقه‌ای بنابر قانون استقلال آب استان‌ها تبدیل به شرکت سهامی آب استانی شد و درآمدزایی در دستور کار آن قرار گرفت ،فروش حق آبه کشاوزان به صنعت، خدمات و شرب استان منجر به بروز این مشکلات شد.

وی بیان می کند: در حالی که مشکل کمبود آب در اصفهان در چند سال گذشته بسیار پررنگ تر شده است اما متاسفانه همچنان مجوز پمپاژ و برداشت آب در چهار محال و بختیاری از زاینده رود داده می‌شود.

محمد رضایی اضافه می کند: شرکت آب منطقه ای به دلیل ضعف خود نتوانسته با کشاورزان بالادست برخورد جدی کند و متاسفانه پمپاژ آب در این منطقه در ارتفاعات 2 هزار تا 2500 متری برای آبیاری گیاهان و درختانی  که توجیه اقتصادی ندارند صورت می گیرد و اگر این روند ادامه پیدا کند زمانی خواهد رسید که دیگر حتی قطره  آبی هم  برای زاینده رود باقی نمی ماند.

وی همچنین تصریح می کند: شهرداری اصفهان نیز با ایجاد بندهایی در روخانه و عریض کردن زاینده رود موجب تبخیر زیاد آب و کند شدن روند حرکت آب به پایین دست رودخانه شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به بارندگی‌هایی فروردین و اردیبهشت در اصفهان نیز می گوید: در صورت نبود این بارش ها در زمینه تامین آب شرب ما اکنون با مشکل مواجه می شدیم.

وی می افزاید: 40 الی 50 متر مکعب در ثانیه آب از سد زاینده رود خارج می شود اما یک متر مکعب آن به داخل شهر نمی رسد و تنها 10 متر مکعب در ثانیه به مصرف آب شرب استان های اصفهان و یزد می رسد و باید مشخص گردد که مابقی این آب چه می شود؟

محمدرضایی اضافه می کند : چرا باید مردم اصفهان و روستاهای پایین دست برای شرب از آب چاه‌های فلمن استفاده کنند ؛ حالی است که از همین مناطق آب به میزان دو متر مکعب در ثانیه برای یزد پمپاژ می‌شود.

وی با انتقاد از برخی مسئولان اصفهان می گوید: چرا باید آب بدون کیفیت در اختیار مردم استان اصفهان قرار گیرد که احتمال بروز بیماری برای آنان وجود خواهد داشت و منجر به بیماری‌های بسیاری برای مردم می‌شود ولی آب کوهرنگ مستقیما به استان‌های دیگر برود؟

محمدرضایی با بیان اینکه جواب مسئولان به ما قانع کننده نیست، به راه‌اندازی خط دوم لوله آب شرب به یزد اشاره می کند و می گوید: جای تعجب و تاسف دارد که چرا مسئولان آب اصفهان در این زمینه هیچ اقدام یا انتقادی نمی کنند.

وی ادامه می دهد: مسئولان استانی و کشوری باید کمی نیز به فکر کشاورزانی که چند سالی است با وجود این خشکسالی دارند زندگی می‌کنند، باشند و این مسئله را نیز در نظر بگیرند که 90 درصد کشاورزان این استان ، یک شغله و فقط کشاورز هستند.

وی با اشاره به تونل سوم کوهرنگ که بعد از گذشت 14 سال  هنوز به بهره برداری نرسیده است نیز می گوید:با وضعیت فعلی  اگر بر طبق وعده های داده شده تونل سوم کوهرنگ نیز تا 3 ماه دیگر به بهره برداری برسد این تونل عملا حکم نوش دارو پس از مرگ سهراب را خواهد داشت.

نصب 350 پمپ ، مرگ زاینده رود

عضو هیات مدیره جمعیت پیام سبز استان اصفهان نیز می گوید: در حال حاضر 350 پمپ که کمترین آن شش اینچ است در رودخانه زاینده‌رود نصب شده  و در قالب سه ایستگاه آب  را به بالای کوه پمپاژ می کنند.

مهدی بصیری صدور مجوز پمپاز آب در بالا دست رودخانه زاینده‌رود در استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان برای استفاده در بخش کشاورزی را بزرگ‌ترین مشکل و خطر جدی برای این رودخانه دانست و می افزاید: بسیاری از کشورهای جهان برای مدیریت درست آب رودخانه کشور خود تحت هیچ شرایطی اجازه پمپاژ به کسی را نمی‌دهند.

وی تصریح می کند: در بالای کوه به علت زیاد بودن اشعه مادون قرمز، اکسیر خاک، سرمای زیاد و بادهای شدید، خاکی تکامل نمی یابد و از نظر فنی و اکولوژیکی جایی برای کشت درخت در آن وجود ندارد و این در حالی است که اگر آب به شهر اصفهان جاری شود ،  از هر هکتار آن مقدار زیادی گندم و ذرت برداشت می‌شود.

عضو هیات مدیره جمعیت پیام سبز استان اصفهان تفکیک مدیریت حوزه زاینده‌رود را از دیگر مشکلات آبی این حوزه دانسته و اضافه می کند: باید از برداشت بی‌رویه رودخانه زاینده‌رود جلوگیری شود و و نظارت اصولی بر منابع آب این رودخانه یک اصل  ضروری است.

وی می افزاید: خشکسالی اصفهان، خشک شدن رودخانه زاینده‌رود و از بین رفتن بخش کشاورزی، درختان و فضای سبز این شهر ضربه‌ای مهلک به اصفهان وارد آورده است و برای جلوگیری از پیامدهای بیشتر این خشکسالی باید حوزه آبی زاینده‌رود در اختیار مدیریتی واحد قرار بگیرد.

بصیری می گوید: تغییر خط مرزهای استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از دیگر مشکلات برای ایجاد محدودیت در منابع آبی این شهر است  که در صورت با وجود بی‌توجهی مسئولان اصفهان به این مسئله فاجعه‌‌ای جبران ناپذیری در انتظار این استان خواهد بود.

وی هدف اصلی مسئولان استان چهارمحال بختیاری را برای تغییر مرز خود با استان اصفهان ، محدود کردن آب رودخانه زاینده‌رود و ایجاد شهرک‌های تفریحی در این منطقه دانست و می افزاید: نمایندگان و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان برای جلوگیری از این تغییر و استفاده کامل از آب رودخانه و جاری شده آب در آن و خشک نشدن درختان و فضای سبز شهر باید از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

عضو هیات مدیره جمعیت پیام سبز استان اصفهان با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری 5/1 میلیون هکتار سهم آب دارد و 11 میلیارد متر مکعب آب از آن خارج می‌شود ، می گوید: میانگین بارندگی استان چهارمحال و بختیاری 580 میلیمتر است و بیشتر زمین‌های آن کوهستانی و مناسب مرتع و کشاورزی بوده و در صورتیکه معدل بارندگی در استان اصفهان حدود 150 میلی ‌متر است و اگر در این استان باران نبارد حالت کویری پیدا می‌کند.

بصیری می گوید: زایند‌ه‌رود از معدود رودخانه‌های جهان است که از حدود 2 هزار سال پیش برنامه مدون تقسیم آب آن منطبق با اکولوژی و کشاورزی بوده است که در زمان شیخ بهایی طومار تغییرمی یابد و بیشتر حالت کمیتی پیدا  می کند که این تغییر نیز نشانگر عقل، درایت و برنامه‌ ریزی ایرانیان است.

وی با اشاره به منابع آب بهره‌برداری شده برای تامین آب شهر اصفهان از جمله تونل‌های یک، دو کوهرنگ و چشمه لنگان نیز می افزاید: با وجود این منابع علت وقوع پدیده خشکسالی در این شهر و خشک شدن رودخانه زاینده رود، توسعه بخش‌های صنعت و کشاورزی و بهره برداری بی‌رویه از این رودخانه  است که باید برای این توسعه‌های خارج از ظرفیت  فکری کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان نیز ، علت خشکی رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاو خونی، از بین رفتن اکوسیستم منطقه  را نبود مدیریت صحیح می داند و می گوید: رودخانه زاینده‌رود به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل حفظ محیط زیست استان و تنظیم کننده اکوسیستم منطقه روزهای مرگ خود را سپری می‌کند  که تداوم این روند، مشکلات جدی و اساسی برای اصفهان ایجاد خواهد کرد.

وی می افزاید: آب مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل توسعه است و باید کاری کرد تا از برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی از اب این رودخانه در بالادست جلوگیری شود

وی تصریح می کند: یکی از مشکلات مهم کشور و استان اصفهان در آینده  به یقین بحران آب خواهد بود  که با توجه به روند کنونی استفاده از منابع آبی که منجر به کاهش منابع آب زیرزمینی و ایجاد بحران‌های جدی در بخش آب شده است باید تمامی مسئولان تصمیماتی اساسی اتخاذ کنندو به جای سکوت چاره ای برای وضعیت این استان بیندیشند.

وی  با اشاره به آلودگی منابع آب زیرزمینی اصفهان که  یکی از علل شیوع بیماری‌های خاص در این شهر است می افزاید: برنامه ریزی برای تقویت مدیریت آب این حوزه، نظارت اصولی بر برداشت‌های آب رودخانه زاینده‌رود و استفاده صحیح از آب این رودخانه با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصان امر برای مقابله به خشکسالی، حفظ رودخانه، محیط زیست و اکوسیستم منطقه امری ضروری است.

 


وزارت نیرو درباره اصفهانی ها کوتاهی کرد
ساعت ۳:٠٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

نماینده مردم اصفهان در مجلس ‌‌گفت: وزارت نیرو به وظایف خود در مورد زاینده‌رود عمل نکرده و در پاسخ خواسته‌های مدیریت آب اصفهان وی را به دخالت نکردن در امور و مدیریت در میزان آب موجود در حوزه خود فرا خوانده است.‌

محمدتقی رهبر با اشاره به تخریب شبانه مرکز تحقیقات اصفهان در چهارمحال و بختیاری افزود: تعدی این استان و تخریب این مرکز در شرایط سخت انتخابات پیامدهای خوبی نداشته است.

وی با بیان اینکه رودخانه زاینده‌رود سال‌های درازی است مناطق اصفهان، چهارمحال و تالاب گاوخونی را سیراب می‌کرد، اظهار داشت: اینکه با خشکسالی مواجه هستیم درست است اما اگر چهارمحال با صدها موتور آب زاینده‌رود را به سوی ارتفاعات و تپه‌های خود پمپاژ نمی‌کردند این همه مشکل ایجاد نمی‌شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این آب حق خود اصفهان است و در این شرایط که مردم برای تامین آب آشامیدنی خود مشکل دارند چه کسی پاسخ می‌دهد که این برداشت صحیح است یا خیر.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو موظف به مدیریت و بررسی آب زاینده‌رود است، گفت: باید بررسی شود آیا مجوز دادن به این اقدام این استان در این شرایط بحرانی صحیح است.

رهبر به احداث یک شهرک تفریحی در چهارمحال و در کنار رودخانه اشاره کرد و گفت: این مسئله علاوه بر مشکلات تامین آب مسائل زیست محیطی را نیز به دنبال دارد که بعد از احداث آن فاضلاب شهرک تفریحی به سمت زاینده‌رود سرازیر می‌شود و تنها سود آن برای مردم اصفهان آلودگی آب آنهاست.

وی در پاسخ به سئوالی که این جای تعجب نیست که وزارت نیرو تمامی این تخریب‌زها را می‌بیند و همچنان سکوت می‌کند، اظهار داشت: وزارت نیرو به وظیفه خود عمل نکرده و بارها خواسته شده که با کارشناسی به هر استان میزان آب مورد نیاز را استفاده کنند اما توجهی نکرده است.

منبع : http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8805130479

 


خشکسالی مناطق سرسبز شرق اصفهان را کویر کرد
ساعت ۳:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

خشکسالی مناطق سرسبز شرق اصفهان را کویر کرد

اصفهان - خبرگزاری مهر: کشاورزان شرق شهرستان اصفهان با گلایه از عدم تحقق و عملیاتی شدن طومار شیخ بهایی که بیش از 400 سال پیش نگاشته شده خواستار عملیاتی شدن این مهم توسط مسئولان استانی شدند و نادیده گرفتن این سند تاریخی را به منزله فراموشی این سند تاریخی دانستند.
به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، کشاورزان شرق اصفهان صبح یکشنبه در جلسه
ای با حضور نمایندگان مردم در مجلس، مسئولان دستگاههای دولتی و اصحاب رسانه از عدم تحقق طومار شیخ بهایی و ادای حق آبه مورد نیاز کشاورزان گلایه و خواستار تحقق این مهم در سریعترین زمان ممکن شدند.

در بخشی از این جلسه نماینده کشاورزان شهرستان اصفهان با ابراز گلایه از تحقق این مهم اظهار داشت: با وجودی که کشاورزان اصفهانی در حال حاضر در رنج کامل بسر می برند و حتی بسیاری از آنان به سبب خشکسالیهای اخیر، مجبور به فروش بسیاری از لوازم و امکانات زندگی خود هستند اما سازمان آب منطقهای هیچ اقدامی در خصوص اختصاص آب مورد نیاز و حق آبهای که کشاورزان سند آن را نیز در دست دارند، انجام نداده است.

کاظم محمدی که چندی پیش به عنوان نماینده کشاورزان اصفهانی در سفر دور دوم ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت نیز حضور داشت و به بیان مشکلات کشاورزان پرداخته بود، افزود: این امر در حالی است که میزان بارندگی در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بیش از 30 درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود سازمان آب منطقهای حتی درصدد تامین آب کشت گندم سال آینده کشاورزان نیز نیست، این در حالی است که اکنون صنایع از حق آبه کشاورزان استفاده و بهره برداری می کنند که این بهره برداری غصبی است.

وی عنوان کرد: در راستای احقاق حق و بازگرداندن حق آبه کشاورزان نامهای به مراجع تلقید کشور نگاشته شده و وضعیت شرعی بودن و یا عدم شرعی بودن استفاده از حق آبه کشاورزان در این نامه از آنان سئوال شده است.

محمدی همچنین خبر از تنظیم شکواییهای در این راستا داد و خاطرنشان کرد: بر اساس این سند (طومار شیخ بهایی) کشاورزان حق دارند از آب زاینده رود استفاده کنند و مجموعه اسناد را نیز در شکواییه خود الحاق کرده و به مراجع قضایی تحویل خواهیم داد.

تصمیم گیری برای زاینده رود توسط وزارت نیرو غیر منطقی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس اظهار داشت: در حالی که به گفته برخی مسئولان 90 درصد آب زاینده رود برای مصارف کشاورزی است و تنها 10 درصد آن در عرصه شرب و صنعت مصرف می شود بنابراین تصمیم گیری برای زاینده رود توسط وزارت نیرو غیر منطقی است.

محمدکریم کریم شهرزاد با اشاره به اینکه کشاورزان اصفهانی همواره در عرصه کشاورزی پیشتاز میدان بوده، افزود: در حال حاضر این پیشتازی به حاشیه رانده شده و کشاورزان دارای مشکلاتی هستند که باید مجلس در این عرصه به یاری آنان شتافته و در صدد رفع کردن این مشکلات باشد.

شهرزاد ادامه داد: در چند سال اخیر به سبب اقدامات انجام شده در مجلس نگاه مسئولان به کشاورزان تغییر کرده و در این راستا گامهای موثری در راستای رفع مشکلات آنان برداشته شده است.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: کشاورزان باید با یک برنامه ریزی مدون مشکلات خود را در سه دوره دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت رفع کنند.

یکی از اعضا انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، اظهار داشت: در حالی کشاورزان اصفهانی از استفاده آب زاینده رود محرومند که بر اساس طومار شیخ بهایی 77 درصد از حق آبه این رودخانه متعلق به آنان است.

علی امینی خاطرنشان کرد: البته در شرایط موجود برخی از کشاورزان بالا دستی نیز در خصوص تامین آب مورد نیاز خود مشکلی ندارد.

شیخ بهایی طی طوماری به نام طومار شیخ بهایی، در چهار صد سال پیش زاینده رود را به 33 سهم تقسیم کرد که در آن آب به کشاورزان تحویل داده می شد و در نهایت در سال 1332 برای افزایش آب رودخانه زاینده رود با هزینه کشاورزانی که حق آبه دار این 33 سهم بئوند تونل اول کوهرنگ حفر شد.

با حفر این تونل سالانه 300 میلیون متر مکعب آب به حوضه آبریز زاینده رود اضافه که این آب حق مسلم کشاورزان اصفهانی است و مصرف آن در موارد دیگر بدون اجازه کشاورزان حق آبه دار غصبی بوده و قانونی نیست.

 

 


دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح دهید
ساعت ٢:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

 نسخه چاپی

خبر تولیدی – استانها

شماره : 8805100271

88/05/10 - 10:45

در گیر و دار خشکسالی اصفهان- ۱۵

محمدرضایی: دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح دهید

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: چرا مسئولان دلیل فروش آب زاینده‌رود را در این بی‌آبی توضیح نمی‌دهند.

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه مسئولان برای حمایت از حق آب اصفهان کم‌کاری می‌کنند، افزود: این در حالی است که مدیریت چهارمحال و بختیاری به جدیت به دنبال گرفتن حق مدیریت آب رودخانه زاینده‌رود هستند و در صدد هستند که خط مرزی رودخانه را خط القعر رودخانه قرار دهند.

وی با بیان اینکه استاندار در این مورد کم‌کاری کرده است، اظهار داشت: با وجود تعرضاتی که به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی اصفهان در چهار محال و بختیاری شده اما هیچ برخوردی با آنها نشده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: نباید مسئولان اجازه دهند که نیاز مردم این شهر و استان به استان چهارمحال و بختیاری واگذار شود و از حق و حقوق مردم اصفهان دفاع کنند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی

وی با اشاره به اینکه حوزه آبریز زاینده‌رود باید در چرخه مدیریت اصفهان باشد، گفت: این در حالی است که در حال حاضر نزدیک به 35 کیلومتر رودخانه در چهار وحال و بختیاری است و آنها در این جریان آب رودخانه را پمپاژ می‌کنند و این موجب خشک شدن رودخانه و چاه‌های خود اصفهان شده است.

محمدرضایی با بیان اینکه این خشکسالی تبعات زیادی را برای جامعه دارد، افزود: کشت نکردن کشاورزان تنها یکی از این تبعات است و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، نابودی محیط زیست و تخریب آثار تاریخی شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری نیز با تسطیح کردن و ایجاد بند در رودخانهسبب افزایش این خشکی‌ها شده و این منجر به تبخیر، کند شدن حرکت آب و افزایش نفوذپذیری شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به وجود 400 چاه حریمی که در حاشیه رودخانه در سطح شهر ایجاد شده اشاره و خاطرنشان کرد: از این چاه‌ها برای آبیاری فضاهای سبز در سطح شهر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئولان باید به فکر ارائه راهکارهای اساسی باشند، اظهار داشت: استفاده از درخت‌های مقاوم به خشکی، استفاده نکردن از چمن و همچنین مواردی از این قبیل باعث ایجاد مشکلات شده است.

محمدرضایی افزود: کشاوزان حق‌آبه‌داران رودخانه و صاحبان اصلی آن هستند و از زمانی که تونل اول کوهرنگ با هزینه کشاورزان حفر شد، سالانه به میزان 300 میلیون متر مکعب آب به زاینده‌رود اضافه می‌شود و این در حالی است که حق آب این افراد به دیگران داده می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه تونل دوم و چشمه لنگان برای شرب و صنعت باید مورد استفاده قرار گیرد، گفت: سئوال اساسی این است که در این دو سال که هیچ آبی به کشاورزان تعلق نگرفته، این آب به کجا رفته است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه مسئولان نباید قبوض کوهرنگی را که کشاورزان در قبال حق‌آبه و حفر تونل پرداخت کرده‌اند را فراموش کنند، بیان داشت: این حق‌آبه حتی در مهر همسران و ماردان این کشاورزان نیز قرار دارد و این جرم و تعدی به حق و مهریه دیگران است.

وی با اشاره به نامه‌هایی که به مسئولان و مقامات کشوری و دولتی داده شده است، اضافه کرد: خدمتگزاران نظام تا کنون هیچ جوابی نداده‌اند.

انتهای پیام/ص10.


آب زاینده رود گز نیست که سوغاتی برند
ساعت ٢:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

 

خبر تولیدی - استانها
شماره : 8805090144

88/05/09 - 14:47

نسخه چاپی

در گیر و دار خشکسالی اصفهان- 12

محمدرضایی: آب زاینده‌رود گز اصفهان نیست که به سوغات ببرند

 خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: آب زاینده‌رود گز اصفهان نیست که به سوغات ببرند و با توجه به اینکه خشکسالی در اصفهان لطمات زیادی ایجاد کرده چرا آب باز هم فروخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، خشکسالی اصفهان و نبود مدیریت صحیح برای رسیدگی به مشکلات مربوطه، پیامدهای ناگواری در زمینه‌های مختلف را برای این استان به وجود آورده است.

حسین محمد رضایی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه عمده مشکلات خشکسالی و کمبود آب مربوط به مدیریت نامناسب است، اظهار داشت: از چند سال قبل اشتباهاتی در زمینه آب مسئولان ایجاد کرده و در حال حاضر این مشکلات بروز کرده و نمایان شده است.

وی با بیان اینکه به علت نبود مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان وضعیت بسیار نامساعدی برای کشاورزان و مردم اصفهان به وجود آمده است، گفت: همچنین ضعف مدیریت در وزارت نیرو و کم‌اهمیتی به آب زاینده‌رود توسط مسئولان استانی نیز به این مشکلات دامن زده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: از زمانی که سازمان آب منطقه‌ای بنابر قانون استقلال آب استان‌ها تبدیل به شرکت سهامی آب استانی شد و درآمدزایی در دستور کار آن قرار گرفت و فروش حق آب کشاوزان به صنعت، خدمات و شرب استان منجر به بروز این مشکلات شد.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر مشکلات بسیاری به وجود آمده ولی در چهار محال و بختیاری همچنان مجوز پمپاژ و برداشت آب از زاینده‌رود داده می‌شود، گفت: رودخانه زاینده‌رود در بالادست رودخانه دارای برداشت غیرقانونی است.

محمدرضایی با بیان اینکه این رودخانه ملی در صورت رسیدگی نکردن به مشکلات این خشکی ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: در صورتی که این شرایط ادامه پیدا کند بافت تمام زمینه‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

وی به بارندگی‌هایی که پس از فروردین در اصفهان بود اشاره کرد و گفت: در صورتی که همین مقدار اندک بارندگی نبود با در زمینه شرب نیز با مشکل مواجه بودیم.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: چرا باید مردم اصفهان و روستاهای پایین دست برای شرب از آب چاه‌های فلمن استفاده کنند و این در حالی است که از همین مناطق آب به مقدار دو متر مکعب در ثانیه برای یزد پمپاژ می‌شود.

وی با انتقاد از مسئولان اصفهان در زمینه آب گفت: چرا باید آب بدون کیفیت در اختیار مردم استان باشد و منجر به بیماری‌های بسیاری برای مردم می‌شود ولی آب مستقیم کوهرنگ به استان‌های دیگر می‌رود.

محمدرضایی با بیان اینکه جواب مسئولان به ما قاطع نیست، افزود: چرا با وجود خشکسالی در اصفهان و به ویژه شرق اصفهان آب باز مبادرت به فروش آن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز در حال راه‌اندازی خط دوم لوله آب شرب به یزد هستند، خاطرنشان کرد: این در کمال ناباوری است که چرا مسئولان آب اصفهان هیچ اقدامی برای آن نمی‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه مشکلات موجود در آب اصفهان تنها مربوط به استانداری، شهرداری و آب منطقه‌ای نیست، گفت: وزارت کشور و وزارت نیرو باید جوابگوی قوانین ارائه داده و اجرای آن باشند.

وی تصریح کرد: مسئولان استانی و کشوری باید کمی نیز به فکر کشاورزانی که چند سالی است با وجود این خشکسالی دارند زندگی می‌کنند، باشند و این در حالی است که 90 درصد از آنها تنها یک شغله و کشاورز هستند.

انتهای پیام/ل10.


برداشت آب از زاینده رود توسط چهارمحال و بختیاری اقتصادی نیست
ساعت ٢:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

برداشت آب از زاینده رود توسط چهارمحال و بختیاری اقتصادی نیست

اصفهان - خبرگزاری مهر: ‌مدیرعامل خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به کم آبی در اصفهان گفت: چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط محیطی نمی تواند کشت قابل توجیهی داشته باشد و برداشت آب برای این استان اقتصادی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، اسفندیار امینی بعداز ظهر جمعه در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان در نشست خبری با خبرنگاران اصفهانی اظهار داشت: به دلیل وجود اشعه ماورای بنفش در ارتفاعات، وجود ماده اکسین (هورمون رشد) بر سر شاخه ها و وزش بادهای شدید، عمق کم خاک تکامل نیافته و دوره رشد کوتاه نمی توان در ارتفاعات کشت قابل توجهی داشت.

همچنین مهدی‌بصیری، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با اشاره به مدیریت ضعیف آب در اصفهان گفت: پیش از سفر ریاست جمهوری به استان چهارمحال و بختیاری مجوزهای زیادی برای پمپاژ آب داده شد اما برداشتی انجام نمی شد.

وی بیان کرد: پس از آن شاهد تحقق این مهم بودیم که مردم چهارمحال و بختیاری به اندازه دلخواه از زاینده رود برداشت آب دارند که این موضوعی غیر منطقی است.

بصیری ادامه داد: در سالی که آب کم هست، برداشتهای آب مشکل ایجاد کرده و وجود پمپهای متعلق به چهارمحال و بختیاری، زیر سد منجر به برداشت بی رویه این استان و در نتیجه خشکیدن زاینده رود شد.

در ادامه این جلسه ناصر حاجیان، عضو انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در رابطه با تونل سوم کوهرنگ گفت: طراحی این تونل و محل قرار گرفتن آن از ابتدا اشتباه بوده و هم اکنون نیز حفر این تونل به یکی از سخت‌ترین و هزینه‌برترین مراحل خود رسیده زیرا این حفاری در زمینی قرار گرفته که جنس سنگهای آن بسیار محکم و 1300 متر باقیمانده نزدیک به یک سال به طول خواهد انجامید.

وی اظهار داشت: برای انحراف مسیر آب باید بر روی آن سد ساخته می ‌شد اما طراحان این طرح بدون کار کارشناسی تصمیم دارند که بدون ساخت سد و تنها با پمپاژ آب به بالای کوه این تونل را تکمیل کنند در حالیکه کشاورزان نیز می داند، که انحراف آب به یک "واره" یا سد نیاز دارد.

حاجیان خاطرنشان کرد: حتی باساخت تونل کوهرنگ، اگر تخصیص آب به همین روند ادامه یابد، ‌هیچ مشکلی از آب اصفهان را حل نخواهد کرد.