انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

تهیه‌کنندگان مستند زاینده‌رود باید از اصفهانی‌ها عذرخواهی کنند
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸۸/۸/٢۸   کلمات کلیدی:

/08/26 - 10:28شماره:8808260046

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: تهیه‌کنندگان مستند زاینده‌رود مغرضانه عمل کرده‌اند و باید به خاطر کوتاهی و تحقیر‌ از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.

 حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد فیلم مستند زاینده‌رود که در نیمه آبان ماه امسال از شبکه سه سیما پخش شد، افزود: پخش این مستند اعتراض کشاورزان و مردم اصفهان را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه تهیه‌کننده این مستند آقای پورحامد و کارگردان آن آقای بکتاشیان مغرضانه عمل کرده‌اند، اظهار داشت: این افراد باید از مردم اصفهان عذرخواهی کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: این کارگردان با مصاحبه با افراد بی‌اطلاع و کم‌اطلاع در این مستند اینگونه وانمود کرد که مردم اصفهان دروغگو بوده و مردم اصفهان را به تمسخر گرفته است.

محمدرضایی با بیان اینکه کارگردان و دست‌اندرکاران این مستند چرا برای تهیه گزارش به استان یزد نرفته‌اند، بیان داشت: اینکه ببینند آب زاینده‌رود در این خشکسالی در تمام شهرستان‌های آن استان برای شرب و صنعت مصرف می‌شود، آن هم به مقدار دو تا سه مترمکعب در ثانیه جای تعجب دارد و این در حالی است که این آب در تمام روزهای سال انتقال پیدا می‌کند و همین مقدار آب برای زنده ماندن زاینده‌رود در سال کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: آیا از نظر مسافت یزد برای مصاحبه و گزارش این مستند نزدیک‌تر از کرمان و رفسنجان نبود؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به انتقال آب به یزد خاطرنشان کرد: قرار بر این بود طرح انتقال آب به یزد پس از افتتاح تونل سوم کوهرنگ اتفاق بیفتد، اما به دلیل نفوذ مسئولان در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی حق‌آبه کشاورزان اصفهان که بیش از 2 هزار سال سابقه تاریخی داشته حدود هشت سال قبل، از کشاورزان حق‌آبه‌دار زاینده‌رود اصفهانی غصب و به استان یزد انتقال یافته و این در حالی است که هنوز تونل سوم کوهرنگ افتتاح نشده است.

محمدرضایی با انتقاد از کارگردان این مستند تلویزیونی بیان داشت: چرا گزارشی از استان چهارمحال و بختیاری در این مستند نبود که در این خشکسالی، در آن استان آب قابل توجهی به وسیله 350 پمپ قوی آب از زاینده‌رود به ارتفاعات پمپاژ می‌شد.

وی ادامه داد: اگر گزارش کاملی از مصرف بی‌رویه آب توسط صنایع بزرگ اصفهان که آب زاینده‌رود را می‌بلعد، آورده می‌شود بهتر نبود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد اظهار نظر خانم دکتر یوسفی روانشناس در مستند زاینده‌رود ادامه داد: این روانشناس چطور به خود اجازه می‌دهد که بگوید پر آب بودن و بی‌آب بودن زاینده رود در مسیر زندگی مردم تغییری نمی‌دهد، شما از بی‌آبی چه می‌دانید.

محمدرضایی با بیان اینکه این جای سوال دارد که دیدگاه یک روانشناس باید اینچنین باشد، اضافه کرد: آیا می‌دانید در آمد 500 هزار نفر کشاورز اصفهان وابسته به همین آب بوده و باید دانست که چرا این مسئله برای خیلی‌ها بی‌اهمیت است.

انتهای پیام/ح20.  

 


‌تصرف ‌حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو ‌‌باشد‌
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸۸/۸/۱۳   کلمات کلیدی:

خبرگزاری فارس : 88/08/12 - 20:43 شماره: 8808121371

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

‌تصرف ‌حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو ‌‌باشد‌

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: هرگونه دخل و تصرف در حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو و با در نظر گرفتن حقوق حق‌آبه‌داران باشد.‌

حسین محمدرضائی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: بعد از دو سال خشکسالی، بی‌آبی و در نهایت بیکاری کشاورزان که تنها منبع درآمدشان کشاورزی است، آب این رودخانه جاری شد.

وی افزود: در تابستان گذشته که در پی گرفتن حقآبه کشاورزان در ستاد بحران حوادث استان اصفهان برای کشت تابستانه بودیم، به دلیل نبود آب کافی در پشت سد زاینده‌رود مقرر شد که 110 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان که در این شرایط بی‌آبی اخیر بیشترین خسارت را دیده‌اند، در نظر گرفته شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: طی جلسات متوالی با مسئولان در اوایل پاییز برای گرفتن آب پاییزه که وعده آن را در تابستان داده بودند، مقرر شد که در تاریخ 12 آبان آب از سد زاینده‌رود خارج شود و 16 آبان در رودشتین تحویل کشاورزان شده و در 18 آبان نیز آب از سد آبشار به کشاورزان بخش مرکزی تحویل شود.

وی تصریح کرد: مقرر شد مقدار آبدهی 24 روز و به مقدار 68 میلیون متر مکعب باشد. وی خاطرنشان کرد: مقدار 110 میلیون متر مکعب آب به 68 میلیون متر مکعب کاهش یافت، که این مقدار آب نصیب کشاورزان پایین دست رودخانه خواهد شد.

محمدرضائی با اشاره به اینکه همین مقدار آب، در صورتی نصیب آنها می‌شود که کشاورزان بالا دست اجازه انتقال آب به کشاورزان پایین دست رودخانه را بدهند، اظهار داشت: بقیه این آب برای هدر رفت رودخانه و آبیاری فضای سبز شهری در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین هدر رفت آب از بندهایی است که طی دو سه دهه قبل در مسیر رودخانه توسط شهرداری احداث شده، افزود: با توجه به کمبود آب و خشکسالی این هدر رفت نمایان و چشمگیر شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: طبق ماده 3۶ قانون توزیع عادلانه آب، هیچ کس حق ندارد در معابر آب کشاورزان مانع ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به این قوانین روشن و واضح، مسئولان خدمات شهری شهرداری بعد از چند جلسه حاضر به همکاری و برداشتن بندها در مسیر رودخانه طبق نظر کارشناسان نشدند، گفت: هرگونه دخل و تصرف در حریم رودخانه فقط باید با اجازه وزارت نیرو و با در نظر گرفتن حقوق حق‌آبه‌داران باشد.

محمدرضایی با اشاره به اینکه طی جلسه‌ای در تاریخ سه آبان امسال در دفتر حوادث غیرمترقبه استان با مسئولان برای بندهای احداث شده در بستر رودخانه، قرار براین شد که از استانداری، فرمانداری اصفهان، آب منطقه‌ای استان، شهرداری اصفهان، جهاد کشاورزی و نماینده کشاورزان هرکدام یک نفر کارشناش از بندها بازدید و مشکل را برطرف کند، اظهار داشت: این در حالی است که کارشناس و مسئولان شهرداری همچنان بر سر حرف خود که با قانون مغایرت دارد پا فشاری و به نوعی با مسئولان استان لجبازی می‌کنند.

وی افزود: این زیاده‌خواهی و قانون‌شکنی‌ها توسط مسئولان شهرداری اصفهان کشاورزان را برای احقاق حقشان برای برداشتن بندها در آب راهشان به سطح شهر خواهد کشاند که عواقب آن به عهده آنها است.

انتهای پیام/ن10

 


بزرگترین دغدغه کشاورزان اصفهانی نداشتن بیمه است
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸۸/۸/۱۳   کلمات کلیدی:

 خبرگزاری فارس:  گروه استانها  / حوزه اصفهان 88/07/25 -  15:10 شماره:  8807250694

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

  خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: بزرگ‌ترین دغدغه کشاورزان پس از بی‌آبی نداشتن بیمه تامین اجتماعی است.

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان از چهار سال پیش تاکنون پیگیر مشکلات بیمه تامین اجتماعی کشاورزان بوده است.

وی با اشاره به اینکه با مقام معظم رهبری و همچنین شخص رئیس جمهور ملاقات‌هایی در مورد مشکلات کشاورزان داشته‌ایم، اظهار داشت: در این دیدارها رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی برای کشاورزان، رفع مشکلات آب و جلوگیری از فروش حقابه کشاورزان به دیگران، درخواست یک شبکه تلویزیونی برای کشاورزان کشور با نام شبکه کشاورز و جلوگیری از پخش برنامه‌هایی که به نوعی به کشاورزان و روستاییان توهین می‌شود را خواستار شدیم.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: با وجود این همه تنوع شبکه و کانال‌های تلویزیونی داخلی و برون‌مرزی ایرانی جای یک شبکه تلویزیونی برای کشاورزانی که یک سوم از جمعیت ایران هستند، خالی است.

وی با اشاره به اینکه تحقق این شبکه انتظار زیادی از طرف کشاورزان و تولیدکنندگان بخش و زیر بخش‌های کشاورزی نیست، بیان داشت: با ایجاد و راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی، آموزش‌های ترویجی و راهنمایی‌های صحیح و کارشناسی شده به کشاورزان ارائه می‌شود و این امر سبب افزایش تولید تمام محصولات در کشور خواهد شد.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: به منظور تامین بیمه تامین اجتماعی برای اقشار کشاورز نزدیک به چهار سال پیگیری این امر از طریق مسئولان عالی رتبه کشوری و استانی بودیم و با همکاری سازمان تامین اجتماعی، جهاد کشاورزی استان و شهرستان و استاندار وقت توانستیم بخش کشاورزی را به بیمه تامین اجتماعی معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه به طور تقریبی حدود 80 درصد از کشاورزان کشور مالک زمین زیر پنج هکتار هستند و خود به همراه خانواده امور کشاورزی مربوطه را انجام می‌دهند، ادامه داد: این در حالی است که سازمان بیمه تامین اجتماعی این کشاورزان را کارفرمای مزارع کشاورزی محسوب می‌کند و آنها را از تخفیف 20 درصد کاگران شاغل در بخش کشاورزی محروم کرده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه در ارتباط با مشکل بیمه با مسئولان ذی‌ربط کشوری و از جمله شخص رئیس جمهور نامه‌نگاری شده، اظهار داشت: تاکنون هیچ جوابی به نامه‌ها داده نشده است.

وی با بیان اینکه قانون بیمه تامین اجتماعی کشاورزان در سال 1348 یعنی 40 سال پیش به تصویب مجلس وقت رسیده، افزود: اما تاکنون به طور کامل این قانون محقق نشده است.

محمدرضایی به انتصاب استاندار جدید اصفهان اشاره و اضافه کرد: امیدواریم با توجه به مشکلات کشاورزان و بی‌آبی که یکی از مشکلات مهم استان است، آقای ذاکر این مهم را در اولویت اقدامات و برنامه‌های خود قرار دهد و کشاورزان نیز به حقوق واقعی خود برسند.

انتهای پیام/آ20