انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کشاورزی اصفهان در سایه بیم و امید
ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٩/۱/۳۱   کلمات کلیدی:

کشاورزی اصفهان در سایه بیم و امید

اصفهان خبرنگار جام جم : سال 89 برای اصفهان با بارش های بهاری و جاری شدن میزان قابل توجهی آب در زاینده رود آغاز شد و اصفهانی ها را به سال پر آب برای رفع مشکلات ناشی از خشکسالی در این استان امیدوار کرد. اما با این وجود برخی از کشاورزان اصفهانی هنوز معتقدند که گرچه مقدار آب ورودی زاینده رود و کانال ها از نظر حجمی در حد معمول بوده است ولی عدم برنامه ریزی صحیح و دقیق در توزیع و زمان آبدهی می تواند موجب ناکارآمد شدن آب و خسارت شدید به کشاورزان این استان شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در این رابطه با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تامین کننده غذا و مواد اولیه برای سایر بخش هاست به خبرنگار ما می گوید: در صورت فعالیت مفید این بخش است که زمینه فعالیت و پیشرفت سایر بخش ها فراهم شده و کشور به سوی توسعه سوق می یابد.

حسین محمدرضائی با اشاره به دو سال خشکسالی در سال های زراعی 86 87 و 87 88 و عدم درآمد اقتصادی کشاورزان و بدهی آنها به بانکها می افزاید: کشاورزان با مطلع شدن از باز شدن آب زاینده رود، انگیزه آنان برای کشت محصولات پاییزه به خصوص گندم و جو بیش از پیش با استقبال روبرو شد، که این استقبال بعد از 2 سال خشکسالی و عدم کشت و مقروض بودن طبیعی بود.

وی خاطرنشان می کند: وجود آب به موقع پاییزه در زاینده رود و کانال های آبیاری و در نتیجه حاصلخیزی خاک، توزیع بذر یارانه دار گندم و جو، استفاده از دستگاه های مکانیزه و پیشرفته برای کاشت و بارش باران های پاییزه سبب شد که کشت های انجام شده در بهترین شرایط آب و هوایی مراحل اولیه رشدی را طی کند، بطوری که وضعیت سبز محصول در اواخر پاییز و اوایل زمستان در مقایسه با سال های نرمال آبی بسیار مطلوب تر بود.

وی می افزاید: از حدود 42 هزار هکتار گندم و جو کشت شده شهرستان اصفهان حدود 26 هزار هکتار آن به طور کامل به صورت مکانیزه کشت شده و از این مقدار نیز حدود 34 هزار هکتار آن تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است اما متأسفانه صندوق بیمه محصولات کشاورزی در صورت از بین رفتن 100 درصد محصول با گزینه معمولی خسارتی ناچیز پرداخت می کند که نمی تواند جبران کننده خسارت واقعی وارد شده به کشاورزان باشد.

محمدرضایی با تاکید براینکه بیمه محصولات کشاورزی در ایران بیشتر آماری است و سعی شده تعداد محصولات زیر پوشش این صندوق افزایش یابد، می گوید: تاکنون 110 محصول زیر پوشش این بیمه قرار گرفته است و از این نظر ایران در بین 142 کشوری که خدمات بیمه کشاورزی را ارائه می دهند مقام دوم را بعد از آمریکا داراست اما بیمه محصولات کشاورزی در ایران با دیگر کشورها تفاوت بسیار دارد.

وی با اشاره به اینکه صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید تامین ‌کننده امنیت خاطر کشاورزان باشد نه یک دغدغه خاطربرای آنها، تصریح می کند: محصولاتی که توسط صندوق بیمه کشاورزی بیمه می شود با نبود تناسب بین میزان غرامت پرداختی و خسارت وارده آنهم با احتساب اختلاف خیلی زیاد و تأخیر در پرداخت خسارت، از جمله مشکلاتی است که پیش روی کشاورزان این استان است.

وی ادامه می دهد: متاسفانه عدم بارش های زمستانه، گرمای هوا در فصل زمستان که طی سال های گذشته بی سابقه بوده موجب شده است محصولات گندم و جو به رشد رویشی خود ادامه دهند به گونه ای که ساقه دهی محصول که در سال های معمولی اوخر اسفند ماه انجام می شد از اویل اسفند ماه 88 اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در این زمان رطوبت خاک در سطح بسیار پایین و خشک بود و امکان تغذیه گیاه نیز ممکن نبود، می افزاید: خشک بودن خاک، گرمای زیاد و وزش بادهای شدید سبب پیش افتادن مراحل رشد محصول بدون وجود آب و کودی برای گیاه شد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه در شرایط نرمال سال های گذشته آب زاینده رود اواخر اسفند تا اوایل فروردین باز می شد و خسارتی هم به محصول وارد نمی شد، تصریح می کند: متاسفانه شرایط جوی امسال این نیاز آبی را در اوایل اسفند ماه بیش از پیش ضروری ساخت و با وجودی که طی جلسات و مصاحبه های خود در بهمن ماه برای دادن آب به کشاورزان در اوایل اسفند ماه هشدار داده بودیم اما متاسفانه گوش شنوائی نبود و آبی باز نشد.

وی با تاکید بر اینکه باز شدن دیر هنگام آب زاینده رود نیز، کاهش دبی آب در کانال های کشاورزی، تشنگی محصول و خشکی زمین موجب عدم کارایی مناسب آب در مزارع شد تصریح می کند: هم اکنون انجام ونش بندی (تقسیم غیر همزمان آب بین دو قسمت) در آب کانال های کشاورزی موجب بروز تنش بیشتر به محصول و رها شدن درصد بیشتری از مزارع شده و چنانچه ونش بندی که به طور معمول با کاهش دبی واقعی همراه است ادامه پیدا کند سطح بیشتری از مزارع رها و در سطوح باقیمانده افت شدید عملکرد پیدا می کنند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز آبی شدید گندم و جو در مرحله گل و دانه بندی و پر شدن دانه ها که در اواخر اردیبهشت ماه با گرمای شدیدتر هوا مواجه می شود خسارت ببیشتری متحمل خواهد شد اظهار می کند: به دلیل این شرایط آبدهی به کشاورزان باید از حالت ونشی به دائمی تا پایان کشت گندم تبدیل شود تا میزان و درصد خسارت وارده به کشاورزان کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به بارندگی های سال زراعی 88-89 افزود: در حوزه کوهرنگ تا به امروز حدود 1200 میلی متر بارنگی صورت گرفته است که نسبت به سال 87-88 با افزایش 42 درصد بارندگی مواجه شده ایم و طبق پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارندگی تا اواسط خرداد ماه همچنان نسبت به میانگین بلند مدت 22 ساله، 12 درصد بارندگی ها کاهش داشته است که با در نظر گرفتن این آمار به جای 30 درصد باید 88 درصد حق آبه کشاورزان پرداخت شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین خواستار اجرای آیین نامه اجرائی ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب می شود و می گوید: طبق بند 7 این قانون، پروانه های مصرف معقول برای آب قابل تحویل با رعایت حق تقدم و با توجه به اولویت مصارف آب شرب، آب باغ های موجود در تاریخ تصویب این آیین نامه ، آب زراعتی و دامپروری، آب مصارف صنعتی و ... تعیین شد همچنین طبق این قانون اولویت آب بخش کشاورزی بعد از شرب بوده و کشاورزان خواهان اجرای دقیق و کامل قانون هستند.

وی می افزاید: قبل از باز شدن آب برای کشاورزان، شهرداری اصفهان قرار بود بند ها را در سطح رودخانه باز کند که متاسفانه به تعهدات خود عمل نکرد و بعد از گذشت یک ماه هنوز بند ها بسته است که این عامل موجب کندی در روند حرکت آب و تبخیر بیش از حد به دلیل افرایش سطح و نفوذ پذیری آب شده است.

وی با تاکید بر اینکه که خواسته تمام کشاورزان حذف این بند ها است می گوید: خسارت های کشاورزان از کم آبی بی ربط با این بند ها نیست در صورتی که قانون توزیع عادلانه آب به صراحت اشاره می کند هیچ کس حق ندارد در حریم رودخانه دخل و تصرف و یا مانعی در مسیر آن ایجاد کند .

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خاطرنشان می کند: زمین ها و مزارع گندم رها شده به دلیل بی آبی توسط کشاورزان و ریزش شدید آفت سن غله به محصول باقی ماند و رها شده و عدم سمپاشی به خاطر رها شدن آن موجب افزایش شدید و بی سابق سن غله در سالهای بعد می شود که این مشکل بزرگی در سال های آتی است که مسئولان باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

محمدرضائی می افزاید: مسولان بیمه محصولات کشاورزی برای کاهش خسارت سن غله باید سریعاً اقدام به بازدید مزارع گندم و جو بیمه شده و خسارت دیده نمایند تا اینکه کشاورزان اقدام به چراندن آن توسط دامهای خود کنند تا باقیمانده محصول خسارت دیده از روی زمین که موجب پرورش و ازدیاد سن غله می شود پاک گردد.


40 درصد از مزارع گندم در حوزه آبگیری زاینده‌رود از بین رفت
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/۱/٢٩   کلمات کلیدی:

شماره : 8901290053

89/01/29 - 13:50

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

40 درصد از مزارع گندم در حوزه آبگیری زاینده‌رود از بین رفت

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: حدود 40 درصد از مزارع گندم و جو شهرستان اصفهان در حوزه آبگیری زاینده‌رود تحت تنش تشنگی قرار گرفته و از بین رفت.

گندم های خشک شده بر اثر بی آبی در منطقه جی وقهاب شهرستان اصفهان

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه در شرایط نرمال سال‌های گذشته آب زاینده‌رود اواخر اسفندماه تا اوایل فروردین‌ماه باز می‌شد، اظهار داشت: در این صورت خسارتی به محصول وارد نمی‌شد، اما این در حالی است که شرایط جوی امسال این نیاز آبی را در اوایل اسفندماه ضروری کرد.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاقات در شرایطی بود که طی جلسات و مصاحبه‌های مختلف در بهمن‌ماه برای دادن آب به کشاورزان در اوایل اسفندماه هشدار داده بودیم، اما آبی باز نشد و کشاورزان محدودی که آب کمی از چاه‌های کشاورزی با هر مقدار و کیفیتی که بود اقدام به آبیاری کردند و حدود 40 درصد از مزارع گندم و جو شهرستان اصفهان در حوزه آبگیری زاینده‌رود تحت تنش تشنگی قرار گرفت و از بین رفت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بیان داشت: باز شدن دیر هنگام آب زاینده‌رود، کاهش دبی آب در کانال‌های کشاورزی، تشنگی محصول و خشکی زمین سبب نداشتن کارایی مناسب آب در مزارع شد و بنابراین تنش تشنگی اثر بیشتری در محصول وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر انجام ونش‌بندی (تقسیم غیرهمزمان آب بین دو قسمت) در آب کانال‌های کشاورزی سبب بروز تنش بیشتر به محصول و رها شدن درصد بیشتری از مزارع شده، افزود: چنانچه ونش‌بندی که به طور معمول با کاهش دبی واقعی همراه است ادامه پیدا کند، سطح بیشتری از مزارع و در سطوح باقیمانده افت شدید عملکرد را سبب می‌شود.

محمدرضایی اظهار داشت: نکته مهم اینکه نیاز آبی شدید گندم و جو در مرحله گل و دانه‌بندی و پرشدن دانه‌ها که اواخر اردیبهشت ماه است و با گرمای شدیدتر هوا مواجه است خسارت ببیشتری می‌بیند و بنابراین باید آبدهی به کشاورزان از صورت ونشی به دائمی تا پایان کشت گندم و جو تبدیل شود تا درصد خسارت وارده به کشاورزان کاهش یابد.

وی با اشاره به بارندگی‌های سال زراعی 1389-1388 بیان داشت: در حوزه کوهرنگ تا به امروز یک‌هزار و 100 میلی‌متر بارندگی صورت گرفته که نسبت به سال گذشته افزایش 42 درصد بارندگی داشته و طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی تا اواسط خردادماه هم بارندگی ادامه دارد و نسبت تغیرات سال جاری به میانگین بلند مدت 22 ساله 15 درصد کاهش بارندگی بوده که با در نظر گرفتن این آمار باید 85 درصد حق‌آبه کشاورزان پرداخت شود، اما در حال حاضر تنها 30 درصد آن ارائه می‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خواستار اجرای آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب شد و افزود: طبق بند 7 این قانون، پروانه‌های مصرف معقول برای آب قابل تحویل با رعایت حق تقدم و با توجه به اولویت مصارفی مانند آب مشروب، آب باغ‌های موجود در تاریخ تصویب این آیین‌نامه (درختان مثمر و صنعتی)، آب زراعتی و دامپروری، آب مصارف صنعتی و سایر مصارف تعیین و صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از باز شدن آب برای کشاورزان شهرداری اصفهان قرار بود آب‌بندها را در سطح شهر باز کند که شهرداری اصفهان به تعهدات خود عمل نکرده و بعد از گذشت یک ماه هنوز آب‌بندها بسته است که موجب کندی در روند حرکت آب و تبخیر بیش از حد به دلیل افرایش سطح و نفوذپذیری آب شده که خواسته تمام کشاورزان حذف این آب‌بندها است.

محمدرضایی ادامه داد: خسارت‌های در حال حاظر کشاورزان از کم آبی بی‌ربط با این آب‌بندها نیست، در صورتی که قانون توزیع عادلانه آب به صراحت اشاره کرده کسی حق ندارد در حریم رودخانه دخل و تصرف یا مانعی در مسیر آن ایجاد کند و هر بالادستی مسئول خساراتی است که از عمل غیرمتعارف او به پایین دستی وارد می‌آید.

وی اضافه کرد: زمین‌ها و مزارع گندم رها شده به دلیل بی‌آبی توسط کشاورزان و ریزش شدید آفت سن غله به محصول باقی ماند و رها شده و سمپاشی نشدن به خاطر رها شدن آن موجب افزایش شدید و بی‌سابقه سن غله در سال‌های بعد می‌شود که این مشکل بزرگی در سال‌های آتی خواهد بود که مسئولان باید به فکر چاره باشند.

انتهای پیام/صا10

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم


نبود مدیریت سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/۱/٢٥   کلمات کلیدی:

89/01/25 - 09:48

شماره:8901240190

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

نبود مدیریت سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: نبود مدیریت صحیح و دقیق در توزیع و زمان آب‌دهی سبب خسارت شدید به کشاورزان شده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه مقدار آب وارد شده در زاینده‌رود و کانال‌ها از نظر حجمی به اندازه حد معمول بوده است، اظهار داشت:‌ بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تامین‌کننده غذا و مواد اولیه برای سایر بخش‌هاست و در صورت فعالیت مفید این بخش است که زمینه فعالیت و پیشرفت سایر بخش‌ها تهیه شده و کشور به سوی توسعه سوق می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به دو سال شرایط خشکسالی در سال‌های زراعی 86 ـ 87 و 87 ـ 88 و نبود درآمد اقتصادی کشاورزان و بدهی آنان به بانک‌ها با مطلع شدن آنها از باز شدن آب زاینده‌رود، استقبال کشاورزان برای کشت محصولات پاییزه به ویژه گندم و جو بیش از پیش با استقبال روبه‌رو شد که این استقبال بعد از دوسال نداشتن کشت و مغروض بودن امر طبیعی است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه وجود آب به موقع پاییزه در زاینده‌رود و کانال‌های آبیاری، آیش دو ساله زمین و در نتیجه حاصلخیزی خاک، توزیع بذر یارانه‌دار گندم و جو، استفاده از دستگاه‌های مکانیزه و پیشرفته برای کاشت و بارش باران‌های پاییزه سبب شد که کشت‌های انجام شده در بهترین شرایط آب و هوایی کشت و مراحل اولیه رشدی را طی کند، تصریح کرد: به طوری که وضعیت سبز محصول در اواخر پاییز و اوایل زمستان در مقایسه با سال‌های نرمال آبی بسیار خوب‌تر بود.

وی گفت: از حدود 42 هزار هکتار گندم و جو کشت شده شهرستان اصفهان حدود 26 هزار هکتار آن به صورت مکانیزه کشت شده و از این مقدار حدود 34 هزار هکتار آن زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اما صندوق بیمه محصولات کشاورزی در صورت از بین رفتن 100 درصد محصول با گزینه معمولی، خسارتی ناچیز پرداخت خواهد کرد که جبران خسارت واقعی نیست.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی در ایران بیشتر به صورت آماری است و سعی شده تعداد محصولات زیر پوشش این صندوق را افزایش بدهند.

وی گفت: تاکنون 110 محصول زیر پوشش این بیمه قرار گرفته که از این نظر ایران در بین 142 کشوری که خدمات بیمه کشاورزی را ارائه می‌دهند بعد از آمریکا مقام دوم را دارد.

وی با اشاره به تفاوت بیمه محصولات کشورهای دیگر با کشور ما اظهار داشت: به‌طور مثال برای خسارت یک هکتار گندم با گزینه معمولی با 100 درصد خسارت، صندوق بیمه کشاورزی پولی حدود هزینه بذر آن پرداخت می‌کند، در صورتی که هزینه‌های شخم، کودپاشی، بذرپاشی، پول بذر و کود، دیسک و مرزکشی، هزینه‌های کارگر و دیگر موارد فقط برای آماده شدن زمین هزینه می‌شود و هزینه‌‌های بعدی نیز اضافه می‌شود که به حساب نمی‌آید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید تامین‌‌کننده امنیت خاطر کشاورزان باشد نه یک دغدغه خاطربرای آنها، تصریح کرد: محصولاتی که توسط صندوق بیمه کشاورزی بیمه می‌شود با نبود تناسب بین میزان غرامت پرداختی با خسارت وارده که با اختلاف خیلی زیاد است.

وی با بیان اینکه تاخیر در پرداخت خسارت، از جمله مشکلاتی است که پیش روی کشاورزان وجود دارد، بیان داشت: هر چند بروز این قبیل بلایا که به محصولات کشاورزان خسارت وارد می‌کند در کشورهای مختلف نیز رخ می‌دهد، اما با تدابیر ویژه از جمله پرداخت خسارت واقعی از ناحیه بیمه کشاورزی مشکلات این قشر به حداقل می‌رسد.

وی افزود: اما در ایران با کوچک‌ترین بروز بلایای طبیعی همچون تگرگ، سیل و خشکسالی و سرما زدگی کشاورز دار و ندارش را به یکباره از دست می‌دهد که این خسارت‌‌های جبران نشده رغبت کشاورزان را برای بیمه کردن محصولات خود در سال‌‌های آینده کاهش داده و میل به تغییر کاربری در زمین‌های کشاورزی را در آنان افزایش می‌دهد که نتیجه آن وابستگی به کشورهای استعمارگر است.
محمدرضایی ادامه داد: نبود بارش‌های زمستانه، گرمای هوا در فصل زمستان که طی سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده سبب شد که محصولات گندم و جو به رشد رویشی خود ادامه داده، به گونه‌ای که ساقه‌دهی در سال جاری اوایل اسفندماه اتفاق افتاد.

انتهای پیام/صا10/

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

 


حل مشکلات کشاورزان اصفهان همکاری مسئولان را می‌طلبد
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٩/۱/٢٤   کلمات کلیدی:

89/01/24 - 15:07

شماره:8901240125

نسخه چاپی

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

حل مشکلات کشاورزان اصفهان همکاری مسئولان را می‌طلبد

خبرگزاری فارس: عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: حل مشکلات کشاورزان شرق اصفهان نیازمند همکاری تمام مسئولان مربوطه است.

مجید خشوعی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان در مورد وضعیت کشاورزان شرق اصفهان اظهار داشت: پس از گذشت سه سال، مسئولان استان در حال حاضر به کشاورزان این منطقه آب لازم برای کشاورزی داده‌اند و برای ادامه روند رشد محصولات کشاورزی، این مقدار آب بسیار کم است.
وی ادامه داد: به طور متوسط گندم، تا 70 روز بعد از نخستین روز فرودین به آب نیاز دارد و در حال حاضر حدود 50 درصد کمبود آب برای تامین زمین کشاورزان شرق اصفهان داریم.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره وضعیت اسفبار زندگی کشاورزان این منطقه، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشاورزانی که از سال‌های گذشته، برای تامین مایحتاج خود، بدهکاری‌های فراوانی را متحمل شده‌اند و هزینه‌های گزافی را پرداخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌ها در سال جاری نسبت به مدت مشابه در کشور خوب بوده، بیان داشت: بارش باران در منطقه شرق اصفهان چندان مناسب نبود و آبیاری‌های خوبی را نداشتیم.

خشوعی در مورد تولیدات در سال گذشته تصریح کرد: محصولاتی مانند گندم، جو و علوفه‌هایی مانند یونجه تولیدات قابل ملاحظه‌ای را در بر نداشته و نیازمند آب بیشتر و به موقعی است.

وی در مورد طرح‌های عمرانی نیمه تمام در بحث آب، اظهار داشت: نیاز جامعه کشاورزی ما به کانال‌های سه و چهار آب احساس می‌شد و سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز همت‌ها و کارهای فراوانی را تاکنون در این مورد انجام داده است.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان درمورد حجم فراوان کارها در راستای طرح‌های عمرانی، خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیاز به کمک فراوانی برای درست اجرا کردن طرح‌ها دارد و همت مسئولان مربوطه را می‌طلبد.

وی درمورد کانال‌های سه و چهار پایین دست بیان داشت: در اثر کامل نبودن کانال‌های سه و چهار، آب موجود راندمان لازم را نداشته و در جوی‌‌های خاکی اطراف از بین می‌رود و باید حمایت‌های فراوان به ویژه حمایت‌های مالی از آن انجام شود.

خشوعی با اشاره به مشکلاتی در مورد برداشت آب از زاینده‌رود، گفت: بزرگ‌ترین مشکل زاینده‌رود، بندهایی است که شهرداری اصفهان در مسیر عبور آب نصب کرده و قول برداشتن آنها را برای مصارف کشاورزی در زمان‌های معین داده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق توافق بین شهرداری و سازمان مربوطه، مقرر شده تا در پاییز هر سال بندهای موجود در مسیر زاینده‌رود باز شود تا کشاورزان آب مورد نیاز خود را برداشت کنند و هر مانعی در بین راه آب کشاورزان، غیر قانونی است.

عضو انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه مشکلات مالی و وامی کشاورزان ادامه دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه خشکسالی‌های 100درصدی را در پایین‌‌ دست (رودشتین) داشته‌ایم و مزایایی برای کشاورزان نداشته‌‌ است، باید از مسئولان خواست تا وام‌های آنها را بدون بهره تمدید کند.

انتهای پیام/صا20.

 لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم 


در روز طبیعت مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/۱/٢٠   کلمات کلیدی:

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

در روز طبیعت مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم

دی شد و بهمن گذشت، فصل بهاران رسید  -  جلوه گُلشن به باغ، هم چو نگاران رسید

بنام آنکه طبیعت را آفرید

ضمن عرض سلام ادب احترام خدمت همشهریان، مسافران عزیز و هموطنان گرامی و با آرزوی سالی خوش و پربار برای تمامی شما.

سیزدهمین روزِ فروردین ماه، به نامِ روز «طبیعت» نام گذاری شده است. در این روز، گرایش روح انسان به طراوت و طبیعت، شکوفا می‏شود.

محمدرضائی در گفتگو با خبرنگار ما در باره روز طبیعت گفت: هر کجائی که گیاهی سر از خاک برون آورده، گُلی روییده، یا طراوتِ بهاری به آن دمیده و نوای نغمه و سرود شادی در هوا آکنده است، آن جا جایگه شادی و شعف مردم است. در این روز مردم از چهار دیواری هایشان بیرون رفته و این روز را نماد مهرورزی، دوستی، پالایش روح و روان از کدورت‏ها و اختلافات و پیامش را پیامِ مهر و آشتی می‏دانند.

وی افزود: جهان پُر آشوب امروز، انسانِ دردمند، گرفتار مصیبت های بی شماری است که فقط اندکی از آن ها از دامن طبیعت سرچشمه می گیرد، اما بیشتر آن ها، زاییده حضور نامتعادل انسان در طبیعت است که روز به روز از برابری فطری آن می زداید و در آتشی که خود برافروخته می سوزد و خاکستر می شود. مسلماً کسی به اندازه انسان در حفظ و نگهداری طبیعت موثر نیست. پس هیچ انسانی حق ندارد که در حق طبیعت اجحاف کند و هر گونه ظلم و ستم را بر آن روا دارد.

محمدرضائی اضافه کرد: باید پدر و مادرها از همان دوران کودکی ، فرزندان خود را با طبیعت آشتی دهند ، این ارتباط دوستانه با طبیعت، اتفاقات خوشایندی را برای هستی رقم خواهد زد. در مناطقی که هنوز مردم آن با طبیعت ارتباط تنگاتنگی دارند و زندگی شان از طریق این ارتباط دو جانبه تأمین می شود، این دوستی غیر قابل انقطاع به نظر می رسد و مردم نسبت به طبیعت همانند فرزندانشان احساس مسئولیت می کنند و برای آن دل می سوزانند تا طبیعت نیز در برقراری یک زندگی آرامش بخش و مستغنی مددیار آنان باشد. در عین حال روحیه این آدم ها با طبیعت پیرامون خود گره خورده است و گویی این دو یکی شده اند. مردمانی که در شهرهای بزرگ سکنی گزیده اند و بنا به شرایط روز ، کمتر در ارتباط با طبیعت هستند، هیچ چاره ای ندارند جز اینکه فرصت های به دست آمده را صرف ارتباط با طبیعت کنند. بسیاری از روانپزشکان نیز بر این نکته تاکید کرده اند که ارتباط انسان با طبیعت، ثمرات مفیدی را در پی خواهد داشت و در صورت قطع چنین ارتباطی انواع بیماری های روان پریشانه زندگی فردی و جمعی آنان را تهدید خواهد کرد. شاید بالارفتن میزان آمار و ارقام افسردگی در شهرهای بزرگ دلیل عمده ای در بیان چنین اتفاقات ناخوشایندی باشد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان خاطرنشان کرد: در واقع کلیه موجودات چرخه طبیعت به محیطی امن و طبیعتی آرام که محل زیست و پرورش آنان است، نیازمندند؛ پس تخریب و بر هم زدن نظم این چرخه محیط از تهدیدات اصلی برای آنان محسوب می‌شود و در صورت عدم استفاده صحیح از آن، آینده دشوار، سخت و پرهزینه‌ای برای جوامع انسانی رقم خواهد خورد. به راستی، امروز ما با طبیعت و دنیایی پیرامون خود، چه رفتاری داریم؟ آگاهان و صاحب نظران بر آنند، با وقوع پیوستن بلایی که انسان بر سر طبیعت در آورده، دور نیست محیط زیستِ انسان ها، به جهنّمی سوزان و نا آماده برای زیست، مُبدّل گردد.

 وی افزود: سیزده فروردین؛ روز طبیعت، روز پایان دوره جشن های نوروزی است. در این روز مردم بنابر یک سنت فرهنگی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی بگذرانند، و در این روز باید مواظب دست رنج کشاورزان زحمت کش باشیم تا اینکه در این بی آبی موجب زنجش کشاورزان عزیز نگردیم، بنابر این باید همگی بکوشیم تا در ۱۳ فروردین (روز طبیعت) با رعایت نکات ایمنی و حفظ محیط زیست روز خاطره انگیزی برای خود و خانواده مان در تقویم زندگی ورق زنیم.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم


توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم"
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/۱/٢٠   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم"

22 مارس، مصادف با دوم فروردین روز جهانی آب نام گزاری شده است و هر ساله شعاری برای این روز در نظر گرفته می شود و  شعار  سال2010 میلادی : آب پاک برای جهانی سالم است.

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبر نگار ما گفت:  بخش آب سازمان ملل متحد، عنوان شعار روز جهانی آب در سال 2010 میلادی را "آب پاک برای جهانی سالم" اعلام کرد. سال 2010 میلادی، موضوع اصلی به "آب سالم برای داشتن جهانی سالم" اختصاص داده شده و تلاش می شود آگاهی مردم در خصوص اکوسیستم های سالم و دستیابی و تضمین سلامت بشر از طریق دستیابی به آب با کیفیت بالاتر افزایش یابد. از دیگر اهداف انتخاب شعار سال 2010، تشویق و برانگیختن دولتها، سازمانها، جوامع و همه مردم دنیا به تلاش برای دستیابی به آب سالم و باکیفیت می باشد.

وی افزود: موضوع نام‌گذاری روز جهانی آب اولین بار در سال 1992 در کنفرانس جهانی محیط زیست و توسعه پایدار سازمان ملل که در شهر ریودژانیرو برزیل برگزار شد، و رسماً مطرح گردید. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد به منظور اجرای بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل unced) رسماً مطرح شد، این روز را به عنوان روز ترویج و آماده‌ سازی عموم مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق توزیع نشریات و برگزاری سمینار، کنفرانس و نمایشگاههایی مرتبط، در بزرگداشت آن بکوشند و سهیم باشند.

 محمدرضائی اضافه کرد: علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی، NGO ها نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تأکید کرده و این روز را به عنوان روز توجه عموم به مسایل حیاتی آب در نظر می‌گیرند. مشارکت آژانس‌ها و نمایندگی NGO ها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پررنگ‌ تر می‌کند. همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسایل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند.

بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان "آب برای زندگی" معرفی کرده است. این دهه با هدف جهانی‌ تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب آغاز شده که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود.

وی افزود : از سال 1993، هرسال یک شعار جدید در باره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه برپایه آن شعار شکل گیرد. لازم به یادآوری است از سال 1994 تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است: (سال 1994: آب و دغدغه‌های همگانی) ، (سال 1995: آب و زنان) ، (سال 1996 : آب و شهرهای تشنه) ، (سال 1997 : آب جهان، آیا کافیست؟) ، (سال 1998 آب زیرزمینی، گنجینه پنهان) ، (سال 1999: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کند) ، (سال 2000 : آب برای قرن 21) ، (سال 2001 : آب برای سلامت) ، (سال 2002 : آب برای توسعه) ، (سال 2003 : آب برای آینده) ، (سال 2004 : آب و بلایا) ، (سال ‌2005 : آب برای زندگی) ، (سال 2006 : آب و فرهنگ) ، (سال 2007 : سازگاری با کم آبی) ، (سال 2008 : آب و سلامت) ، (سال 2009 : آبهای مشترک فرصت‌های مشترک) ، (سال 2010 : آب پاک برای جهان سالم).

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: آب جایگاهی والا دارد و آب و آبیاری در ایران پیشینه‌های فراتری از تاریخ مدرن دارد و بر خلاف بسیاری از مناطق دنیا، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی در ایران به گونه‌ای نبوده است که آب در محل تجمع مردم، مهیا و در دسترس باشد. به این سبب ایرانیان در طول تاریخ همواره کوشیده‌اند تا آب را تأمین و در کنار خود قرار دهند. بیشتر ادیان الهی آب را اولین پدیده‌ای می‌دانند که خداوند خلق کرده است، به طوری که زرتشتیان روز دهم آبان که آبان روز نام دارد، جشن آبان‌گان برگزار می‌شده. ایرانیان قدیم در این روز در کنار چشمه ها و رودخانه ها می‌رفتند و نیایش و سرودهای دینی را می‌خواندند و شادی می‌کردند و برای این نعمت بزرگ که برای آشامیدن و نظافت، رشد و نمو نباتات و رفع سایر نیازهاست، سپاس خدا را بجا می‌آوردند.

وی افزود: در دین اسلام نیز احادیث بسیاری برای پیشگیری از آلوده ساختن آب در اسلام آمده است. قداست آب و حفاظت از آن، تا آنجا با فرهنگ و آیین و مذهب ایرانیان آمیخته است که حتی امروز نیز سوگند خوردن به آب در بین روستائیان مرسوم است. هیچ مراسم مذهبی و فرهنگی را نمی‌توان سراغ گرفت که در آن نشانی از آب به عنوان تبرک وجود نداشته باشد. مورخان، تمدن ایرانیان باستان را هیدرولیکی و آبی و اخلاق آنها را اخلاق آبی ذکر کرده‌اند. ایرانیان همیشه با دیده احترام به آب نگریسته‌اند و هنوز هرجا که آبادانی است در پیوند ناگسستنی با آب است.

وی اضافه کرد: از تقدس آب نزد ایرانیان همین بس که میهن و زادگاه را آب و خاک می‌نامند. علیرغم توجه خاص ملل مختلف به آب، سالانه حدود 2 میلیارد نفر در جهان به علت آلودگی آب‌ها دچار بیماری‌های مرتبط با آن می‌شوند که ایران نیز می‌تواند سهمی از این آمار داشته باشد. با توجه به رشد میزان مصرف فعلی آب و همچنین کاهش منابع آبی و عدم توفیق در ایجاد منابع آبی جدید بی‌شک در دهه آینده، بحرانی با شدت و تهدید جدی‌تری را در جهان شاهد خواهیم بود، کشور ما نیز از این حیث مستثنی نیست و حتی با توجه به شاخص‌هایی که ما در کشورمان داریم وضعیت نامطلوب تر و حتی بحرانی تر از آن چیزی است که در دنیا مطرح می‌شود.

حسین محمدرضائی خاطرنشان کرد: در استان اصفهان مشکل کمبود آب به دلیل کسترش صنعت، تامین شرب بیش از 5 میلیون نفر انسان، گسترده شدن کشاورزی بر حسب نیاز غذای کشور، کسترس فضای سبز اصفهان بر حسب نیاز شهر و شهروندان جهت تولید هوای پاک، مصرف آب در بخش خدمات، انتقال آب به استانهای دیگر و انتقال آب به قسمت هائی که برگشت آن به حوزه زاینده رود غیر ممکن است و ضعف مدیریت وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در عدم تامین منابع جدید و حفظ نکردن منابع موجود و کاهش بارندگی ها در حوزه زاینده رود می باشد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد نامگذاری سال جدید بیانداشت: همانطوری که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در پیام خود به مناسبت آغاز سال 1389 این سال را سال "همت و کار مضاعف" نامیدند. باشد که مسئولان استان، صنایع مرتبط با آب، کشاورزان، مصرف کنندگان آب زاینده رود با همت و کار مضاعف در صرفه جوئی و استفاده بهینه از منابع آب کوشش کنند و مسئولان وزارت نیرو و آب منطقه ای استان برای جبران کمبود آب باید همت کنند تا هرچه سریع تر طرح ها و پروژه های نیمه کاره به بهره برداری رسد تا اینکه مقداری از طلب  کشاورزان در مورد حق آبه ی از دست رفت شان جبران شود.   

وی گفت: با توجه با شعار روز جهانی آب در سال 2010 میلادی باید از آلاینده های که آب زاینده رود را آلوده می کنند جلوگیری کرد. آلودگی ها در بالا دست زاینده رود برای شرب 5 میلیون نفر مصرف کننده آب آشامیدنی می تواند مشکل ساز باشد و بعد از تصفیه خانه آب آشامیدنی اصفهان آلودگی ها موجود از پساب کارخانه های صنعتی و ورود فاضلاب شهری به زاینده رود و مصرف آن در کشاورزی موجب تولید محصولات آلوده در بخش کشاورزی می گردد که برای سلامتی جامعه مضر می باشد.

محمدرضائی افزود: در صورتی که تمام کوشش وزارت جهاد کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم ( بدون استفاده از کود و سموم شیمیائی ) است، ولی استفاده از آب آلوده موجب تولید محصولات نامناسب و آلوده می گردد.  توجه لازم مسئولان استان به شعار "آب پاک برای جهانی سالم" موجب بهبود وضعیت موجود زاینده رود خواهد شد.  با توجه به معضلات موجود آب کشور ما فقط با حفظ و صیانت از منابع آب موجود و جلوگیری از آلودگی آن و نیز مدیریت صحیح مصرف آب می‌توانیم بحران آب در دهه‌های آینده را کمی آسان‌تر پشت سر بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: ایران جزء کشورهای کم آب و خشک، و دارای منابع آب محدود است. حجم نزولات جوی نسبت به خشکیهای کره زمین به ازاء هر کیلومتر مربع 830 هزار متر مکعب می باشد، در حالی که این میزان نسبت به وسعت خشکیهای ایران تنها 250 هزار مترمکعب است. از طرف دیگر کلیه آبهای موجود درایران قابل استفاده نیست و درصد بالایی را آبهای شور تشکیل می دهند، که روزبه روز برمیزان آنها افزوده می شود. از سویی برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی شیرین از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق باعث کاهش میزان آب شیرین و افزایش آبهای شور می شود. درنتیجه حاصلخیزی زمینهای کشاورزی کاهش می یابد و تبدیل به زمینهای شور می گردند؛ و چون تبدیل آبهای شور به شیرین به دلیل هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست، بنابراین باید با استمرار صرفه جویی عمومی ، برنامه ریزی دقیق ،استفاده بهینه از آب ، جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود ، تصفیه مجدد پسابها و به کارگیری مجدد آنها، کمبود آب را جبران کرد.

محمدرضائی در مورد اهمیت آب درجهان و خاورمیانه می افزاید: اکثر کشورهای جهان جهت تامین آب سرمایه گذاریهای زیادی کرده و با ایجاد سیستمهای گوناگون از به هدر رفتن آن جلوگیری می کنند. در کشورهای خاورمیانه نیز ، جنگ بعدی را جنگ بر سر آب می دانند. به طور مثال کشورهای سوریه و عراق با ترکیه، رژیم اشغالگر قدس با فلسطینیان ساکن در کرانه رود اردن همواره تامین آب مورد نیاز خود کشمکش دارند. منطقه خاورمیانه جزء مناطق کم آب دنیا می باشد، ولی نرخ رشد جمعیت آن از بالاترین نرخهای رشد است؛ از سوی دیگر با پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی و بالا رفتن میزان نمک آبهای موجود و آلودگی روز افزون آنها، مساله آب به یکی از چالشهای جدی و خطرناک منطقه تبدیل شده است.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

 

 


تحلیل در مورد وضعیت کشاورزی و کشاورزان اصفهان
ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/۱/٢٠   کلمات کلیدی:

تحلیل در مورد وضعیت کشاورزی و کشاورزان  اصفهان

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو خبرنگار جام جم گفت : بخش کشاورزی به عنوان بخش پایه و استراتژیک اقتصاد، تامین کننده غذا و مواد اولیه برای سایر بخش ها است. در صورت فعالیت مفید این بخش است که زمینه فعالیت و پیشرفت سایر بخش ها تهیه شده و کشور به سوی توسعه سوق می یابد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که توسعه و رونق صنایع با یک ابزار میسر نمی شود بخصوص بخش کشاورزی که به دلیل بهره وری پایین و داشتن ریسک های خارج از کنترل همواره به چندین ابزار حمایتی در کنار اعطای تسهیلات ارزان قیمت احتیاج دارد.

محمدرضائی گفت: بخش کشاورزی استان اصفهان، بلکه کشاورزی کل کشور مشکلات فراوانی دارد، که بعضی از این مشکلات بین استانها مشترک و برخی از آنها به استان خاصی مربوط می شود. بطور مثال خشکسالی که عمده ترین مشکل در استان ما است بیشترین خسارت را به کشاورزان وارد کرده است و مسئولان استان اصفهان باید توجه لازم را در خصوص رسیدگی به وضعیت زاینده رود داشته باشند درغیر این صورت به زودی شاهد روستاهای خالی از سکنه و بدون مناطق سر سبز کشاورزی خواهیم بود و شهر اصفهان هم وضعیت بهتری نخواهد داشت، و کشاورزان هم باید به فکر کار و درآمد دیگری برای خود باشند. این وضعیتی است که برای چندین شهرستان استان اصفهان حادث شده است و با وجود اینکه بیشتر کشاورزان، حقآبه دار و سهم آبه داران زاینده رود هستند حق آنها توسط آب منطقه ای و وزارت نیرو به بخش های دیگر فروخته شده و صاحبان حق و کسانی که از دوران اردشیر بابکان که حدود 2000 سال پیش تا بحال این حق برایشان ایجاد است بی آب مانده و زندگیشان در حال ورشکستگی و نابودی است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان افزود: با وجود اینکه سهم بخش کشاورزی در اقتصاد ملی و امنیت غذایی کشور بالاست اما فقط 5 درصد از کل سرمایه گذاری های کشور به این بخش اختصاص پیدا کرده است، یکی دیگر از مشکلات در بخش کشاورزی پایین بودن سطح تکنولوژی در این بخش است، فناوری های نوین کمتر در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته و همین باعث شده که در زمینه بهره وری عوامل تولید از منابع موجود در کشور به خوبی استفاده نشود به عنوان مثال در مورد مکانیزاسیون، ایران هم از نظر ضریب مکانیزاسیون و هم از نظر درجه مکانیزاسیون در سطح بالایی قرار ندارد، از نظر آبیاری های نوین سطح کمی از اراضی تحت پوشش قرار دارد، کمتر از ده درصد بخش کشاورزی با سامانه های نوین آبیاری، آبیاری می شود و مابقی به صورت سنتی است در نتیجه بهره وری آب در این بخش پایین است. از آنجائیکه با افزایش درآمد کشاورزان ضمن بهبود سطح زندگی ,میل و رغبت این قشر زحمت کش به تداوم کار در این عرصه افزایش می یابد ولی با توجه به عدم ساماندهی مناسب در عرصه بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی ,کمترین سود حاصل از تولیدات این بخش عاید تولید کننده میگردد و این موضوع تمایل سرمایه گذاران به فعالیت در این بخش را کمرنگ ساخته است.

وی خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی در ایران بیشتر آماریست و سعی شده تعداد محصولات زیر پوشش این صندوق را افزایش بدهند و تابحال 110 محصول زیر پوشش این بیمه قرار گرفته است و از این نظر ایران در بین 142 کشوری که خدمات بیمه کشاورزی را ارائه می دهند مقام دوم را داراست و بعد از آمریکا رتبه دوم را دارد ولی بیمه محصولات کشاورزی کشورهای دیگر کجا و بیمه محصولات ما کجا، بطور مثال برای خسارت یک هکتار گندم با گزینه معمولی با 100 درصد خسارت، صندوق بیمه کشاورزی پولی حدود هزینه بذر آن پرداخت می کند، در صورتیکه هزینه های شخم، کوپاشی، بذر پاشی، پول بذر و کود، دیسک و مرزکشی، هزینه های کارگر و غیره فقط برای آماده شدن زمین هزینه می شود و هزینه های بعدی نیز اضافه می گردد.

وی در این مورد خاطرنشان کرد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید تامین ‌کننده امنیت خاطر کشاورزان باشد نه یک دغدغه خاطربرای آنها. بنابراین محصولاتی که توسط صندوق بیمه کشاورزی بیمه می شود با نبود تناسب بین میزان غرامت پرداختی با خسارت وارده آنهم با اختلاف خیلی زیاد، تأخیر در پرداخت خسارت، از جمله مشکلاتی است که پیش روی کشاورزان است. به قول معروف یک ده آباد به از صد ده ویران است. هر چند بروز این قبیل بلایا که به محصولات کشاورزان خسارت وارد می کند درکشورهای مختلف نیز رخ می دهد اما با تدابیر ویژه ازجمله پرداخت خسارت واقعی از ناحیه بیمه کشاورزی مشکلات ا ین قشر به حداقل می رسد.  اما در ایران با کوچکترین بروز بلایای طبیعی همچون تگرگ، سیل و خشکسالی و سرما زدگی کشاورز دار و ندارش را به یکباره از دست می دهد. بنابر این خسارت‌ های جبران نشده رغبت کشاورزان را برای بیمه کردن محصولات خود در  سال‌ های آینده کاهش داده و میل به تغییر کاربری در زمین‌های کشاورزی را در آنان افزایش می دهد و نهایتاً نتیجه آن وابستگی به اجانب و کشورهای استعمارگر است.

محمدرضائی ادامه داد: نداشتن بیمه تامین اجتماعی یکی دیگر از دغدغه های کشاورزان است، در صورتیکه در سال 1348 بیمه تامین اجتماعی برای کشاورزان در مجلس آن زمان به تصویب رسیده ولی متاسفانه هنوز بطور کامل انجام نمی شود، در صورتی که این قشر محتاج ترین قشر به این بیمه می باشند. انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان یکی از بند های اهداف در اساسنامه اش استقرار بیمه تامین اجتماعی کشاورزان است و برای رسیدن به این اهداف دیدار با مقام معظم رهبری، ملاقات حضوری با ریاست جمهور جناب آقای دکتر احمدی نژاد، ملاقات با مسئولین سازمان بیمه تامین اجتماعی استان اصفهان و مسئولان ذیربط دیگر داشته ایم تا اینکه فعلاً کارگران شاغل در بخش کشاورزی شهرستان اصفهان توسط کارفرما  زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی با تعرفه پرداخت حق بیمه 10 درصد می روند. مشکل عمد این است که کارفرمایان این بخش عمدتاً خودشان در مزارعشان مشغول به کار هستنند، و خود این کارفرمایان نیازمند بیمه با چنین تعرفه هستند. بنابراین کشاورزانی که اکنون حدود ۲۵ درصد اشتغال، ۹۲ درصد نیاز غذایی کشور، حدود ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی و حدود ۹۰ درصد مواد خام مورد نیاز صنایع تبدیلی کشور را تامین می‌کند مستحق بیمه تامین اجتماعی با تعرفه پرداخت حق بیمه 10 درصد می باشند، تا اینکه کشاورزان کشور بجز تولید محصولات کشاورزی و رفع وابستگی به اجانب دغدغه دیگری نداشته باشند.

محمدرضائی در مورد ایجاد شبکه تلویزیونی افزود: یکی از کمبود های بخش کشاورزی نداشتن یک شبکه تلویزیونی است، با وجود این همه تنوع شبکه و کانالهای تلویزیونی داخلی و برون مرزی ایرانی، آیا جای یک شبکه تلویزیونی مستقل بنام شبکه کشاورز برای تقریباً یک چهارم از جمعیت زحمتکش این مرز و بوم خالی نیست؟

 وی اضافه کرد: تحقق این شبکه انتظار زیادی ازطرف کشاورزان و تولید کنندگان بخش و زیر بخشهای کشاورزی نیست.  با ایجاد و راه اندازی این شبکه تلویزیونی، آموزشهای ترویجی و راهنمائی های صحیح و کارشناسی شده به کشاورزان، موجبات افزایش تولید تمامی محصولات در کشور که برابر است با رهائی از وابستگی به اجانب و همچنین تولید محصولات سالم که موجب سلامتی مردم می باشد، فراهم می گردد.   ایجاد این شبکه تلویزیونی و دادن آموزشهای لازم به این بخش، که با جمع آوری برنامه های پراکنده در تمام شبکه ها و پخش آن در یک شبکه محقق خواهد شد.

محمدرضائی در مورد هدفمند کردن یارانه های بخش کشاورزی افزود: در کشور هائی که عضو در تجارت جهانی هستند و دادن یارانه در چنین کشورهائی ممنوع است، به بخش کشاورزی خود بصورت مستقیم وغیر مستقیم برای حمایت از کشاورزان خود و یارانه پرداخت می کنند ولی جای تعجب است در کشور ما تا اینکه اسم حذف یارانه می آید وزارت جهاد کشاورزی یارانه کودهای سیمیائی و سموم را حذف می کند. در اغلب نقاط دنیا اکثر یارانه پرداختی دولت(به عنوان نمومنه آمریکا) به بخش کشاورزی است . حال اگر به خواهیم یارانه ها را برداریم برای یکنواخت کردن قیمت ها باید در صد استفاده از ماشین آلات در مزرعه را بالا ببریم و از نیروی انسان کمتر استفاده کنیم تا بتوانیم سود لازم را با کمترین افزایش قیمت داشته باشیم . که این کار باعث بیکاری تعدادی از افراد در حال حاضر می شود. وما باید حتما شغلی برای افراد بیکار شده در نظر بگیریم. آیا دولت توان این کار را دارد.

محمدرضائی افزود: اگر در کنار هدفمندسازی یارانه‌ها تدابیر و سیاست‌های حمایتی برای بخش کشاورزی به مرحله‌ی اجرا نرسد، قطعا آثار تورمی در بخش کشاورزی سنگین می‌شود و در نهایت بخش‌های دیگر را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. مگر آنکه همزمان و همگام با اجرای این طرح، سیاست‌های حمایتی به مرحله‌ی اجرا درآید. درغیر این صورت نتیجه عدم مدیریت صحیح بر هدفمند کردن یارانه‌ ها ایجاد آثار تورمی جدی در بخش کشاورزی و ورشکستگی واحدهای تولیدی است.

وی در این باره گفت: چنانچه لایحه دولت درباره هدفمند کردن یارانه ها تصویب و اجرا شود، کشاورزی در ایران نسبت به قیمت های متعارف جهانی عملا غیر اقتصادی خواهد شد چراکه مالک هر چاه  کشاورزی در حال حاضر بابت هر کیلووات ساعت 15 ریال به دولت می پردازد اما در اثر اجرای لایحه پیشنهادی دولت، بابت هر کیلو وات ساعت باید 100 تومان بپردازد. بطور مثال قبض برق یک چاه معمولی که هم اکنون سالانه حدود یک میلیون تومان می شود، با حذف یارانه ها سالانه حدود 60 میلیون تومان خواهد رسید که در این صورت فعالیت کشاورزی در نرخ های موجود عملا مقرون به صرفه نخواهد بود و موج سهمگین و غیرقابل پیش بینی  از تورم کشور را فرا خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اگر قیمت نهاده‌های کشاورزی مثل کود، برق، گازائیل و ماشین‌آلات افزایش پیدا کند، کشاورز نیاز دارد که نقدینگی در اختیار داشته باشد که بتواند این هزینه‌ها را پرداخت کند و اساسا در بسیاری از سیستم‌ها کشاورزی کشاورزان از چنین نقدینگی برخوردار نیست.  هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش کشاورزی نباید با حذف یارانه توام باشد، بلکه باید با انتقال یا جابه‌جایی یارانه‌ها مترادف شود چراکه حذف یارانه‌ها در بخش کشاورزی مفهومی ندارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان افزود: باید از واردات بی حساب محصولات کشاورزی به کشور جلوگیری شود تا اینکه محصول مشابه آن در کشور از بین نرود، دولت باید برای متعادل کردن بازار و حمایت از کشاورز اقدام به خرید تضمینی محصولات کشاورزان کند و به اندازه نیاز کشور به بازار های داخلی تزریغ و مابقی آن را صادر کنند.و یا با ایجاد و راه اندازی کارخانه های تبدیلی میتواند محصولات کشاورزان را از نابود شدن و از بین رفتن نجات داد  مسئولان ذیربط باید به دنبال این باشند که کشاورزی معیشتی به کشاورزی اقتصادی تبدیل شود تا اینکه کشاورزان به شغل خود ادامه دهند و به شهرها حجوم نیاورند و هاشیه نشینی را پیشه خود نکنند.

محمدرضائی اضافه کرد: دامداران استان با مشکلات زیادی روبرو هستند همانطور که مستحضر هستید دام احتیاج به علوفه دارد و در استان اصفهان با وجود چند سال خشکسالی متوالی با کمبود علوفه روبرو هستیم، استانهای همجوار ما هم به همین مشکل روبرو هستند، واردات علوفه خشبی هم به دلیل حجم زیاد اقتصادی نیست بنابر این دامداران باید  علوفه مورد نیاز دام خود را از استانهای دور دست تهیه کنند که هزینه های تولید بالا رفته و برای آنها مرقوم به صرفه نیست، ولی به امید بهتر شدن وضعیت فعلی دوام آورده و به حرفه خود ادامه داده اند.

وی افزود: دامداران استان اصفهان به پائین بودن قیمت شیر اعتراض دارند و اظهار نارضایتی می کنند وکارخانه های لبنیاتی هم بدلیل مشکلات خود پول شیر دامداران را با تاخیر بلند مدت پرداخت می کنند. ضعف دامداران این است که نمی‌توانند تولید شیر خود را متوقف کنند، به همین علت مجبور به فروش شیر زیر قیمت می‌باشند. پائین بودن قیمت شیر، بالا بودن قیمت داروهای دامی، بالا بودن قیمت علوفه، واردات بیرویه شیر خشک و مزد بالای کارگر و هزینه های جانبی دیگر  مشکلاتی است که کمر دامداران را شکسته است ولی برای گریز از این فاجعه نیازمند حمایت همه جانبه دولت می‌باشند.

 وی افزود: برای حل بعضی از مشکلات این بخش باید از واردات شیرخشک بی‌کیفیت و تولید فراوری لبنی در بعضی از کارخانه ها با شیرخشک صنعتی برای پیشگری از ورشکستی و نابودی صنعت دامداری جلوگیری شود در غیر این صورت باید شاهد بیکاری و انتقال دام‌ها به کشتارگاه‌ها بود. ادامه روند کاری و تولید یک دامدار وابسته به کارخانه‌هایی است که روی این محصول فرآوری انجام می‌دهند و کارخانه‌ها نیز بدون همکاری و حضور دامداران و تولید‌کنندگان توانایی ادامه فعالیت خود را نخواهند داشت و هر دو باید در کنار یکدیگر و نه در مقابل یکدیگر قرار گیرند.

وی خاطر نشان کرد: مشکل بعدی اقلب کشاورزان بدهی به بانکها می باشد که در سومین سفر استانی ریاست جمهور به استان اصفهان ، قرار بر این شد که پرداخت اقساط وامها بخش کشاورزی امهال گردد که در ظاهر اقدام شده است ولی بانک ها می گویند به ما ابلاغ نشده است، که هرچه سریع تر باید تکلیف کشاورزان مشخص گردد و مصوبه ریاست جمهور اجرا شود.

 

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم