انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

دولت در کنار نظارت از تشکل‌های غیر‌دولتی حمایت کند
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٩/٢/۳٠   کلمات کلیدی:

89/02/28  -  12:03     شماره: 8902280565 

نسخه چاپی

نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد اصفهان:

دولت در کنار نظارت از تشکل‌های غیر‌دولتی حمایت کند

خبرگزاری فارس: نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد اصفهان گفت: دولت در کنار نظارت بر تشکل‌های غیردولتی، از آنها حمایت کند و واقعا آنها را به عنوان یاور و مشاور خود و دیگر نهادها به حساب بیاورد.

 

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان، با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد بازوان دولت و نهادهای دولتی هستند، اظهار داشت: این نهادها می‌توانند به بخشی از مسائل جامعه بپردازند و باری از دوش دولت و اجتماع بردارند.

وی افزود: مسئولان باید از توانمندی این تشکل‌ها نسبت به نوع فعالیت آن به عنوان مشاور در سازمان‌ها، ادارات و شهرداری‌ها کمک بگیرند.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد (سمن) یا همان NGOها تشکل‌هایی غیر‌دولتی هستند، تصریح کرد: گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحکومتی با عناوین همچون «جمعیت»، «انجمن»، «کانون»، «مرکز»، «گروه»، «مجمع»، «خانه»، «مؤسسه» می‌توانند به ‌صورت داوطلبانه با رعایت مقررات به تاسیس سمن‌ها اقدام کنند.

محمدرضایی ادامه داد: سمن‌ها باید با اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، درمانی، کشاورزی و‌... فعالیت کنند و حیات اینگونه تشکل‌های مردم نهاد در غیردولتی بودن آنهاست.

وی بیان داشت: یکی از راه‌های کم شدن حجم بدنه دولت اعتماد به سازمان‌های مردم نهاد و واگذاری قانون‌مند بخشی از تکالیف به این تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی است.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان با بیان اینکه سمن‌ها از دیرباز فعالیت داشته‌اند، گفت: در دهه اخیر در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، کشاورزی بیش از دیگر حوزه‌ها فعالیت داشته و علاقه‌مندان زیادی را جذب کرده‌اند.

محمدرضایی افزود: تشکل‌های غیردولتی به عنوان راهکارهایی نو برای مشارکت بخشی مردم در تعیین سرنوشت از آن جهت در دنیای امروز اهمیت یافته‌اند که می‌توانند به عنوان حلقه واسط بین حکومت‌ها و مردم عهده‌دار انتقال خواسته‌های مردم به نظام حکومتی باشند.

وی با تاکید بر اینکه تشکل‌های مردم نهاد نباید از مسیر اصلی خود خارج شوند، تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد باید در چارچوب شرح وظایف و اساسنامه خود فعالیت کنند و در هر حال منافع و مصالح عمومی و ملی را به عنوان مبنا و شاخص اصلی فعالیت‌های خود مورد توجه قرار دهند و در این صورت کسی نمی‌تواند مانع کار این تشکل‌ها شود.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان افزود: تشکل‌های مردم نهاد باید با توجه به تجارب خود آهسته و پیوسته فعالیت و حرکت کنند.

محمدرضایی با اشاره به اینکه برخی مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی و قهوه‌خانه‌ها نهادهای غیردولتی سنتی و قدیمی می‌دانند، بیان داشت: صندوق‌های قرض‌الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و انجمن و کانون‌های خبرگان کشاورزی شکل‌های جدید نهادهای مدنی هستند و باید از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

وی ادامه داد: مسئولان همواره به موثر بودن فعالیت تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد اشاره می‌کنند، اما نکته ضروری این است که دولت در کنار نظارت بر تشکل‌های غیردولتی، از آنها حمایت کند و واقعا آنها را به عنوان یاور خود به حساب بیاورد.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: این در کلان شهری مثل اصفهان که پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است باید ضروری باشد و بیش از هر جایی اولویت دارد و نیازمند توجه جدی مسئولان استان، سازمان‌ها و شورای اسلامی و شهردارها است.

انتهای پیام/ج10/ع

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم


کارگران بخش کشاورزی و کشاورزان را دریابید.
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٢   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

کارگران بخش کشاورزی و کشاورزان را دریابید.

حسین محمدرضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان امروز در گفتگو با خبرنگار ما در اصفهان در مورد روز جهانی کار و کارگر گفت: این روز بر تمام مجاهدان عرصه کار و ایثار  و کسانی که گردش چرخ های توسعه و سازندگی این آب و خاک حاصل تلاش و کوشش بی وقفه آنهاست، مبارک باد.

محمدرضائی خاطر نشان کرد: کشاورزی محور توسعه و نهاد زیبایی و شکوهمندی نظام آفرینش و کشاورزان سفیران روزی رسانی هستند که قدر نعمت های الهی را بیشتر دانسته و با تلاش بی وقفه خویش واسطه ی خیر این نعمت ها به بندگان خدا می باشند.

وی می افزاید: کشاورزان و کارگران بخش کشاورزی در طی سه سال اخیر از خشکسالی و بی آبی لطمات زیادی دیده اند و حق و حقوق آنها که همان حق آبه آنهاست ضایع و به آنها پرداخت نمی شود.  

پیامبر اکرم (ص) فرمود «خداوند تبارک و تعالی با توبه از هر گناهی میگذرد جز اینکه کسی مهریه زنی را منکر شود و یا حقوق کارگری را غصب کند و ادا ننماید»

وی می افزاید: با این وجود مهریه مادران و همسران کشاورزان که همان حق آبه زمین هائی است که در مهریه آنهاست، پرداخت و ادا نمی شود و توسط بخش های دیگر غصب شوده است.

محمدرضائی ادامه داد: کشاورزان و کارگران این بخش به دلایل مختلف از بیمه تامین اجتماعی محروم هستند و نمی توانند همانند کارگران دیگر بخشها به محض بیکار شدن حقوق و مزایا بی کاری در یافت کنند پس مجبور هستند با بدترین شرایط به زندگی خود ادامه دهند. 

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم


مجمع عمومی انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان
ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/۱٥   کلمات کلیدی:

بنام خدا

از اعضای محترم این انجمن دعوت می گردد، در صورت تمایل برای حضور در هیئت مدیره بعدی با در دست داشتن یک کپی از شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس و کپی کارت شناسائی انجمن برای ثبت نام به دفتر این انجمن مراجعه فرمائید.


زاینده رود شیخ بهائی دیگر را می طلبد
ساعت ٢:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/٢/٥   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در رابطه با روز بزرگداشت شیخ بهائی گفت

زاینده رود شیخ بهائی دیگر را می طلبد

حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این انمجن گفت: از شگفتیهای کارهای شیخ بهائی طومار تقسیم آب زاینده رود است که عمل نکردن به این طومار در چند دهه اخیر زاینده رود را خشک کرد و کشاورزان این حوضه را بیکار و ورشکسته کرده است.

محمدرضائی برای حل مشکلات فعلی زاینده رود خاطرنشان کرد: برای رفع  این مشکلات و موانع و همچنین عدم مدیریت بر توزیع آب زاینده رود، شیخ بهائی دیگر را می طلبد، که باید قدعلم کند و با شجاعت وارد عمل شود و تحت تاثیر تنش های سیاسی و اجتماعی قرار نگیرد و حق آبه چند هزار ساله کشاورزان را به آنها برگرداند.

وی اضافه می کند: زاینده رود این چشمه جوشان و مارپیچ که از زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و پس از پیمودن مسیر 450 کیلومتری خود، از میان کوهها، دره‌ها، دشتها، باغها، بیشه‌ها و کشتزاران می‌گذرد و سرانجام با پیچ و خمهای زیبا، اصفهان را به دو منطقة شمالی و جنوبی تقسیم می‌نماید. زاینده‌رودی که زمانی خروشان و غرّان، گاهی آرام و خرامان در بستر خود می‌لغزد، کشتزارها و درختهای مسیر خود را در بلوکات و مزارع مختلف سیراب می‌کرد تا به آرامگاه خود  طلاب گاوخونی برسد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان می افزاید: در سال زراعی 1388- 1389 بارشهای حوضه زاینده رود تا به امروز بیش از 1200 میلیمتر بوده و نسبت به میانگین بلند مدت 22 ساله 10 درصد کمبود داشته که با بارش های پیشرو به لطف خدا جبران خواهد شد، ولی متاسفانه با عدم مدیریت در تقسیم آب چند سالی است که زاینده رود خشک و امسال مدت کمی پر آب بوده و آب به طلاب بین المللی گاوخونی نرسیده و این ریه های خشک شده اصفهان در حال جان دادن است.

وی درمورد رفع مشکلات تقسیم آب زاینده رود در گذشته افزود: شیخ بهایی در پی پیدا کردن راه علاجی برای تقسیم عادلانه این آب، به تنظیم طومار تقسیم آب زاینده رود پرداخت و کل آن را به 33 سهم کلی و 275 سهم جزئی تر تقسیم نمود و با طراحی 13 نهر آن را بین کشاورزان توزیع کرد.

محمدرضائی در باب معرفی مرحوم شیخ بهائی چنین می گوید: بهاء الدین محمد عاملی ملقب به شیخ بهائی در 26 ذی الحجه سال 953 هجری قمری در جبل عامل لبنان در خانواده ای شیعی مذهب چشم به جهان گشود. پدرش عزالدین حسین از شاگردان شهید ثانی بود که پس از قتل شهید ثانی تصمیم به ترک وطن گرفت و عازم ایران شد.

 شیخ بهائی در دربار شاه عباس، بزرگ شد و نزدیکترین علمای زمان به شاه عباس شد. شیخ بهائی از جمله نادر دانشمندان و علمایی بود که علاوه بر علوم دینی و حکمی و عرفانی بر علومی همچون ریاضی، هندسه و فیزیک تسلط داشت، و در نهایت شیخ در دوازدهم شوال سال 1031 قمری در سن هفتاد و هفت سالگی بر اثر بیماری در گذشت. پیکر شیخ به وصیت او و فرمان شاه عباس در مشهد و در جوار امام هشتم به خاک سپرده شد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: یکی از شاهکارهای مرحوم حضرت شیخ بهائی تقسیم آب زاینده رود، معروف به طومار شیخ بهائی است.

محمدرضائی خاطرنشان کرد: اگرچه تنها از قرن دهم هجری یا بعد از آن در تقسیم آب اصفهان طوماری با خط سیاقی و منسوب به شیخ بهایی وجود دارد ولی قدمت آبیاری و تقسیم آب دشت اصفهان از طریق زاینده رود سابقه ای 3 هزار ساله دارد ،

وی با اشاره به اینکه در دوران صفویه طرح تقسیم آب بر مادی و سهم شهر اصفهان از رودخانه زاینده رود توسط شیخ بهایی انجام گردیده، افزود:  هم اکنون نیز طومار شیخ بهایی به عنوان یک مرجع رسمی جهت تقسیم آب مورد قبول همه می باشد و در ادارات و سازمانهای مربوطه دم از طومار شیخ بهائی می زنند و به کامل و بی نظیر بودن آن تاکید دارند ولی متأسفانه به آن عمل نمی کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: طبق طومار شیخ بهائی آب رودخانه زاینده رود به 33 سهم تقسیم شد که بوسیله نهرهائی از رودخانه منشعب می شد که از این طریق آب را به قراء و دهات می رساندند، و در حال حاظر از طریق شبکه های آب رسانی جدید بنام کانال این کار صورت می گیرد که سهام مزبور به این قرار است:  "بلوک لنجان ، شش سهم" ، " بلوک النجان ، چهار سهم" ، " بلوک ماربین ، چهار سهم" ، " بلوک جی ، شش سهم" ، " بلوک کرارج ، سه سهم" ، " بلوک رودشتین ، شش سهم" ، "  بلوک برآن ، چهار سهم" .

محمدرضائی خاطر نشان کرد: نخستین کار جالب مرحوم شیخ بهائی تقسیم صحیح و طریقه مهندسی آب زاینده رود به محله ها و باغات شهر اصفهان بود , او با محاسبه دقیق و بدست آوردن آمار بارندگی مناطق مختلف اصفهان و حومه و کوهستان های اطراف و همچنین سرچشمه زاینده رود , طرح دقیق نهرها و شیب و مقطح آنها و سهم استفاده آب هر باغ و محله و منزل را مشخص کرد.

وی می افزاید: جالب ترین محاسبه شیخ بهائی در این است که فصل سیلابی زاینده رود را طی 197 روز اوایل آذر ماه و سپس مدت 168 روز برای جریان عادی و منظم برسی و محاسبه کرده است. جالبتر آنکه, این مدت زمان تغییرات و نوسانات تا به امروزه با آمار متوسط عوامل جوی اصفهان منطبق بوده و اصالت خود را حفظ کرده است . شیخ بهائی طرز تقسیم بندی جریان آب زاینده رود را با توجه به محاسبات خیلی دقیق به 33 سهم تقسیم نموده که هر سهم معادل 5 شبانه روز قسمتی از آب رودخانه است که باید آب موجود در رودخانه به هر محله سرازیر شود  که امروزه با نصب دستگاه های مختلف آب سنج ها در نقاط زاینده رود به همان نتیجه رسیده اند که او در 420 سال قبل رسیده بود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: از شیخ آثار و تالیفات بسیاری در علوم گوناگون بر جای مانده، این دانشمند بزرگ در زمینه معماری نیز منشاء آثار گرانقدری شد که عمده ترین آنها عبارتند از: مسجد امام که ساخت آن در سال 1612میلادی آغاز شد و در سال 1618 پایان یافت. حمام شیخ یکی دیگر از پدیده های معماری شیخ بهائی است که هنوز آثار ساختمان آن در کنار مسجد جامع اصفهان موجود است. طراحی و فکر ایجاد شهر نجف آباد در 30 کیلومتری غرب اصفهان نیز از شیخ بهائی می باشد. این شهر اکنون بعد از حدود 400 سال همچنان از نظر اصول شهرسازی و رعایت مسیر معابر و ایجاد محلات، از سایر شهرها متمایز است، و ساخت مدرسه چهارباغ که بر روی لجن زار بنا شده که کاری بسیار حساب شده و مهندسی بوده است.

وی افزود: اقدام برای الحاق آب کوهرنگ به زاینده رود در زمان شاه عباس اول به دستور شیخ بهائی در چهلگرد شهرستان کوهرنگ اقدام به حفر آن ترانشه شد، طبق بعضی روایات در آن زمان در نظر داشتند به خط الراس کوه کارکنان شکاف عمودی بدهند و با ساختن یک سد مرتفع سطح آب کارون را بالا آورده و از شکاف کوه کارکنان عبور دهند. اختلاف سطح خط الراس کارکنان تا کف رودخانه 300 متر بوده به همین علت قرار بود ارتفاع سد 50 متر و ارتفاع شکاف 250 متر ساخته شود تا آب از کوه کارکنان جاری شود. برای احداث این تونل که آثار متعددی از آن بر جای مانده 15 سال کار انجام شده است. اما به رغم انجام مقدمات کار و تلاش فراوان، وجود کوهی عظیم در حد فاصل بین این دو رود، همچنین وجود معادن گوگرد در آن کوه که باعث خفگی می‌شد و عده‌ای از کارگران را به هلاکت رساند، این کار پس از صرف هزینه‌های سنگین متوقف گردید.

محمدرضائی خاطرنشان کرد: اصفهان مدیون شیخ بهائی است و روز بزرگداشت برای او کافی نیست و باید اصفهان هفته بزرگداشت برای مرحوم شیخ بهائی برگزار نماید چرا که اصفهان و نصف جهان شدن آن به خاطر علم و پشتکار او بوده است.

وی افزود: برای حفظ و عمل کردن به طومار شیخ بهائی مقابله با کم آبی، بازیافت و تصفیه فاضلاب است، آلمانی ها 97 درصد از فاضلاب به وجود آمده را بازیافت می کنند و آن را مجدداً وارد چرخه مصرفی آب شهری می کنند. 80 درصد آبهای مصرفی شهری در آفریقای جنوبی مدار بسته تولید می شود. یعنی آب برای هزارمین بار تصفیه می شود.

محمدرضائی در همین رابطه می افزاید: برای حفظ رودخانه ها و محیط زیست باید فاضلاب های شهری و فاضلاب های صنعتی را بازیافت و تصفیه کامل کرد و در کشاورزی و در چرخه صنعت از آن استفاده کرد و از ورود این فاضلاب ها به صورت خام و یا نیمه خام به رودخانه ها و مزارع کشاورزی جلوگیری کرد.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم


حل مشکل زاینده رود شیخ بهایی دیگری را می طلبد
ساعت ٢:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳۸٩/٢/٤   کلمات کلیدی:

تهران :۱۷:۲۴-۱۳۸۹/۰۲/۰۳

به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی

حل مشکل زاینده رود شیخ بهایی دیگری را می طلبد

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: از شگفتی های کار شیخ بهایی طومار تقسیم آب زاینده رود است که عمل نکردن به این طومار در چند دهه اخیر، زاینده رود را خشک و کشاورزان این منطقه را بیکار کرده است.

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان افزود: برای حل مشکلات فعلی زاینده رود و همچنین عدم مدیریت بر توزیع آب زاینده‌رود، شیخ بهایی دیگر را می‌طلبد که قد علم کند و شجاعانه وارد عمل شود و تحت تاثیر تنش‌های سیاسی و اجتماعی قرار نگیرد و حق آبه چند هزار ساله کشاورزان را به آنها برگرداند.

وی افزود: زاینده ‌رود چشمه جوشان و مارپیچی است که از زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و پس از پیمودن مسیر 450 کیلومتری، از میان کوهها، دره‌ها، دشتها، باغها، بیشه‌ها و کشت‌زاران می‌گذرد و سرانجام با پیچ و خم‌های زیبا، اصفهان را به دو منطقف شمالی و جنوبی تقسیم می کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در خصوص رفع مشکلات تقسیم آب زاینده رود در گذشته افزود: شیخ بهایی در پی پیدا کردن راه حلی برای تقسیم عادلانه این آب، به تنظیم طومار تقسیم آب زاینده رود پرداخت و کل این آب را به 33 سهم کلی و 275 سهم جزئی تقسیم کرد و با طراحی 13 نهر آن را میان کشاورزان توزیع کرد.

محمدرضایی با اشاره به اینکه تنها از قرن دهم هجری در تقسیم آب اصفهان طوماری با خط سیاقی و منسوب به شیخ بهایی وجود دارد، اظهار داشت:‌ قدمت آبیاری و تقسیم آب دشت اصفهان از طریق زایند‌ه‌رود سابقه‌ای سه هزار ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه در دوران صفویه طرح تقسیم آب بر مادی و سهم شهر اصفهان از رودخانه زاینده رود توسط شیخ بهایی انجام شده، افزود: هم اکنون نیز طومار شیخ بهایی به عنوان یک مرجع رسمی جهت تقسیم آب مورد قبول همگان است و در ادارات و سازمانهای مربوطه نیز در این خصوص سخن می‌گویند اما به آن عمل نمی کنند.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: نخستین کار جالب مرحوم شیخ بهایی تقسیم صحیح و طریقه مهندسی آب زاینده رود به محله‌ها و باغات شهر اصفهان بود، او با محاسبه دقیق و بدست آوردن آمار بارندگی مناطق مختلف اصفهان و حومه و کوهستان های اطراف و همچنین سرچشمه زاینده رود، طرح دقیق نهرها، شیب و سهم استفاده آب هر باغ و محله و منزل را مشخص کرد.

وی ادامه داد: شیخ بهایی در محاسبات خود فصل سیلابی زاینده رود را طی 197 روز اوایل آذر ماه و سپس مدت 168 روز برای جریان عادی و منظم بررسی و محاسبه کرده که اکنون این مدت زمان تغییرات و نوسانات تا به امروزه با آمار متوسط عوامل جوی اصفهان منطبق و اصالت خود را حفظ کرده است.

وی اظهار داشت: شیخ بهایی طرز تقسیم بندی جریان آب زاینده رود را با توجه به محاسبات خیلی دقیق به 33 سهم تقسیم کرده که هر سهم معادل پنج شبانه روز قسمتی از آب رودخانه است که باید آب موجود در رودخانه به هر محله سرازیر شود که امروزه با نصب دستگاه های مختلف آب سنجها در نقاط زاینده رود به همان نتیجه رسیده اند که وی در 420 سال قبل رسیده بود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطر نشان کرد: برای حفظ رودخانه‌ها و محیط زیست باید فاضلاب های شهری و فاضلابهای صنعتی را بازیافت و تصفیه کامل کرد و در کشاورزی و در چرخه صنعت و آبیاری فضای سبز شهری از آن استفاده کرد و از ورود این فاضلاب ها به صورت خام و یا نیمه خام به رودخانه ها و منابع زیرزمینی و مزارع کشاورزی جلوگیری کرد.

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم