انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

هفته اول تیرماه به نام صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شد
ساعت ٢:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٠/۳/٧   کلمات کلیدی:
در اصفهان/ تهران:۱۰:۵۹ , ۱۳۹۰/۰۳/۰۶
هفته اول تیرماه به نام صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شد
اصفهان - خبرگزاری مهر: مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: هفته اول تیرماه به نام هفته صرفه‌جویی در مصرف آب شرب و صنعت در این استان نامگذاری شد.


مجتمعهای صنعتی بجای هزینه کردن در فوتبال به فکر کشاورزی باشند
ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٠/۳/٧   کلمات کلیدی:
تاریخ انتشار، تهران: ۱۵:۵۹ , ۱۳۹۰/۰۳/۰۶
حجت‌الاسلام رهبر:
مجتمعهای صنعتی بجای هزینه کردن در فوتبال به فکر کشاورزی باشند.

اصفهان - خبرگزاری مهر: امام جمعه موقت اصفهان گفت: شرکتهای بزرگ صنعتی بجای هزینه‌ کردن بسیار زیاد در رشته‌های ورزشی مثل فوتبال، کمی هم به بخش کشاورزی اهمیت دهند.

جمع کشاورزان اصفهانی برای حق آبه مقابل شرکت آب منطقه ای استان
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/۳/٢   کلمات کلیدی:

تجمع کشاورزان اصفهانی برای حق آبه مقابل شرکت آب منطقه ای استان

رییس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان:

آب منطقه ای کم لطفی می کند

اجتماعی  2/3/1390  12:30:29

903-690-5 کد خبر

کشاورزان اصفهان روز گذشته و امروز برای حق آبه و آب بهاره وتابستان کنونی خود در مقابل شرکت آب منطقه ای اصفهان تجمع کردند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، روزشنبه گذشته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در جمع اعضای شورای شهر اصفهان اعلام کرد که امسال نمی توانیم آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کنیم استدلال محمد علی طرفه بر این اساس است که  با وجود آب باقی مانده پشت سد اگر آبی به کشاورزی اختصاص یابد در تامین آب شرب با مشکل مواجه می شویم.

اما رییس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان معتقد است که آب منطقه ای در این زمینه کم لطفی می کند.

  حسین محمد رضایی در گفت وگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان (ایسنا)منطقه اصفهان، اظهار داشت: استانداری و مجموعه آن پیگیر حق کشاورزان هستند ، اما آب منطقه ای می گوید نمی تواند آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کند چرا که آب برای شرب کم می آید.

وی افزود: اما من به عنوان نماینده کشاورزان معتقد هستم که می توان آب مورد نیاز کشاورزان را تامین کرد.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 محمدرضایی بیان داشت: اخیرا کمیته ای در استانداری متشکل از تعدادی از نمایندگان کشاورزان، دو نفر از استانداری، کارشناسان آب منطقه ای، یک نفر از منابع طبیعی، دو نفر از جهاد کشاورزی و یک نفر از آب وفاضلاب استان  برای پیگیری مشکل کشاورزان وبررسی مقدار آب زراعی سال تشکیل شد.

وی ادامه داد: این کمیته بارش ها، ورودی و خروجی آب به سدو مصارف مختلف را بررسی کرد و آبی که باید برای شرب بماند محاسبه شد و پس از آن 400 میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی باقی ماند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 رییس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان بیان داشت: البته با بارندگی های اخیر وضعیت نسبت به محاسبه گذشته ما بهبود یافته است.

وی خاطر نشان کرد: اگر اکنون آب بهاره به کشاورزان داده شود آنها می توانند یک کشت صیفی انجام دهند اما اگر پاییز آب به کشاورزان داده شود کشاورز تیر ماه سال 91 می تواند ضعف اقتصادی خود را مرتفع کند.

 گفتنی است؛ تعداد کثیری از کشاورزان روز گذشته وامروز صبح برای آب کشت بهاره خود مقابل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان تجمع کردند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 


انزجار کشاورزان شرق اصفهان در راستای عدم مدیریت آب منطقهای اصفهان
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/۳/۱   کلمات کلیدی: حسین محمدضائی ،خوراسگانی

خبری که یک ساعت بیشتر روی سایت خبرگزاری فارس دوام نیاورد

انزجار کشاورزان شرق اصفهان در راستای عدم مدیریت آب منطقه ای اصفهان

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: کشاورزان در مورد تعیین تکلیف حق آبه های خود و گرفتن آب بهاره دوباره با قطار کردن تراکتور های خود در چندین نقطه شرق اصفهان انزجار خود را به آب منطقه ای نشان دادند.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee 

حسین محمدرضائی خاطرنشان کرد: بعد از چند سال بی آبی و عدم کشت، کشاورزان جهت اعتراض به عدم مدیریت آب منطقه ای و پایمال شدن حق آبه هایشان در چندین منطقه شرق با تراکتور های خود جمع شده و قصد ماندن تا تعیین تکلیف حق آبه های خود و گرفتن آب برای صیفی کاری شده اند.

 

وی افزود: نمایندگان کشاورزان و تشکلهای بخش کشاورزی با صحبت کردن در بین کشاورزان معترض قصد آرام کردن آنها را دارند ولی تا کنون راهی به جای نبرده اند.

محمدرضائی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از سخنان خود فرموده اند بخش کشاورزی به علت نقش آن در تأمین امنیت غذایی و ایجاد اشتغال از مسائل درجه اول کشور است. با توجه به این سخنان عالمانه چرا این همه بی مهری و ناعدالتی در مورد تقسیم آب و حق آبه های زاینده رود می شود.

وی در همین رابطه افزود: اگر حق آب کشاورزان داده شود در شرق اصفهان همه کشاورزانی که از بی آبی بیکار شده اند به سر کار خود بر می گردند و با دادن آب فرمایشات مقام معظم رهبری به تحقق خواهد پیوست.

نمایندگان کشاورزان گزینه آب پائیزه را رد کردند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به اعتراض از تصمیم معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در دوازدهمین جلسه ستاد بحران که با حضور معاون وزیر نیرو جناب آقای عطار زاده برگزار گردید، در مورد تخصیص آب به کشاورزان بحث و گفتگو شد که نهایتاً مهندس عطار زاده معاون وزیر نیرو قول آب پائیزه به کشاورزان را داد که با اعتراض نمایندگان کشاورزان روبرو شد و نمایندگان کشاورزان گزینه آب پائیزه را نپذیرفتند و خواهان آب بهاره و تابستانه شدند.

 

درخواست های نمایندگان کشاورزان از معاون وزیر نیرو

محمدرضائی اضافه کرد: درخواست ما در مورد تخصیص آب به کشاورزان آب بهاره و تابستانه بود، با توجه به برسی های انجام گرفته توسط کمیته ای که به دستور استاندار اصفهان شکل گرفت وچند تن از کارشناسان آب منطقه ای در این کمیته حضور داشتند، میزان بارندگی، ورودی و خروجی سد و برداشت ها از رودخانه زاینده رود و احتساب 240 میلیون متر مکعب آب باقی مانده آخر دوره در سد مورد برسی قرار گرفت و مشخص شد که 401 میلیون متر مکعب آب مازاد بر نیاز، برای کشاورزان حق آبه دار موجود است و امکان دادن آب برای کشت تابستانه وجود دارد.

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: آب منطقه ای استان اصفهان به ظاهر از کمبود آب شرب در آخر دوری سال زراعی و پرت آب در مسیر زاینده رود و رساندن آب به کشاورزان نگران است ولی در واقع اصل موضوع چیز دیگری است، در حقیقت آب منطقه ای نگران چیز دیگریست، اگر در این شرایط آب به کشاورزان شرق اصفهان بدهند که امکان دادن این آب وجود دارد، با اعتراض مسئولان استان و کشوری روبرو خواهند شد چرا ؟ بدلیل اینکه مسئولان از آنها سوال می کنند اگر امکان دادن آب به کشاورزان شرق اصفهان بود، چرا قبل از اعتراض ها و پافشاری های کشاورزان و پیگیری مسئولان آب به آنها ندادید.

محمدرضائی خاطر نشان کرد: در این جلسه نمایندگان کشاورزان خواهان تشکیل هئیت سه نفره مطابق مواد 18 و 19 قانون توزیع عادلانه آب و صدور پروانه حقابه داران شدند و استاندار اصفهان نیز در همین ارتباط افزود باید به سمت و سوی رسمی کردن و مشروعیت بخشیدن به این حق حرکت کنیم.

وی در مورد خواسته های نمایندگان کشاورزان ادامه داد: باید رودخانه از سرچشمه تا مرداب گاوخونی سامان دهی شده وتمامی بندها که مانع عبور آب می شوند حذف شده و بستر رودخانه به حالت اولیه به خط القعر طبیعی خود برگردد.

محمدرضائی در مورد الویت آب افزود: طبق ماده 7 آیین نامه اجرایی نحوه صدور پروانه مصرف معقول موضوع ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب هیأت وزیران اولویت مصارف آب باغات و کشاورزی و دامپروری را بعد از شرب دانست است، بنابراین چرا بر خلاف قانون عمل کرده و جای الویت دوم که کشاورزی است با صنعت عوض شده.

زندگی در شهر اصفهان غیر قابل تحمل می شود

محمدرضائی افزود: حدود 73 درصد آب زاینده رود از حق آبه داران 33 سهم زاینده رود است که 19 سهم آن متعلق به شرق اصفهان می باشد، با این وجود کشاورزان شرق چند سالی است که آب کاملی نگرفته اند و منطقه شرق به کویر تبدیل شده است.

حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

 

وی اضافه کرد: اگر چند سال دیگر این بحران شرق اصفهان ادامه پیدا کند تمام روستا ها خالی از سکنه شده و زندگی در شهر اصفهان غیر قابل تحمل می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان که خود یک حق آبه دار است تا موقعی که زاینده رود در سطح شهر آب دار است به یاد کم آبی نیست و به محضی که زاینده رود خشک می شود به فکر آوردن آب می افتد، و شورای اسلامی شهر اصفهان برای آب ورود پیدا می کند.

وی افزود: باید کشاورزان و شهرداری اصفهان با کمک شورای اسلامی شهر و حمایت مسولین استان یک صدا و یک دل به دنبال حق آبه ی خود و سامان دهی زاینده رود و مدیریت یک پاچه آن از سراب تا پایاب باشند و با همدلی و پیگیری های مداوم شهر تاریخی اصفهان و هم کشاورزانی که از نزدیک شدن کویر به دروازه های اصفهان جلوگیری می کنند، را نجات داد.

طفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.