انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

ایران در قبال خشکی زاینده‌رود تعهدات جهانی دارد
ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٩   کلمات کلیدی:
شماره : 9005190433
90/05/19-11:37
/گزارش فارس از گفته‌ها و ناگفته‌های پرونده زاینده‌رود/
نسخه چاپی
 ایران در قبال خشکی زاینده‌رود تعهدات جهانی دارد

خبرگزاری فارس: یکی از وکلای پرونده خشکی زاینده‌رود گفت: ایران در قبال خشکی زاینده‌رود بر اساس پذیرش و امضای دو کنوانسیون رامسر و وین تعهدات جهانی دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، جلسه نخست دادگاه رسیدگی به جرایم مطرح شده در مورد برداشت‌های غیرمجاز از آب زاینده‌رود و عدم پرداخت حق‌آبه‌های کشاورزان در روز 17 مردادماه سال‌جاری در شعبه یک دادیاری دادسرای شهرستان اصفهان برگزار شد که پیرو برگزاری این جلسه پرسش‌های فراوانی در مورد جزئیات آن برای خبرنگاران به وجود آمد که با این وضعیت وکلای این پرونده و برخی از مطلعان این موضوع به منظور تنویر افکار عمومی نشست خبری‌ای را در این راستا با حضور نمایندگان رسانه‌های مختلف خبری برگزار کردند.


اجرای تونل بهشت‌آباد منطقی‌تر است
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٧   کلمات کلیدی: حسین محمرضائی

90/05/16 - 01:37

شماره:9005151278

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

اجرای تونل بهشت‌آباد منطقی‌تر است

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در انتقاد به مصاحبه بهمن آرمان اقتصاددان در مورد منطقی نبودن طرح بهشت‌آباد، گفت: اجرای تونل بهشت‌آباد برای اصفهان منطقی‌تر است.

 حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaee

حسین محمدرضائی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در انتقاد به استاد اقتصاد دانشگاه برای مصاحبه (بهشت‌آباد طرحی نشدنی و غیرمنطقی است) در خبرگزاری فارس تصریح کرد: با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که فرموده‌اند بخش کشاورزی به علت نقش آن در تأمین امنیت غذایی و ایجاد اشتغال از مسائل درجه اول کشور است، چرا این همه بی‌مهری و بی‌عدالتی در مورد تقسیم آب و حق‌آبه‌های زاینده‌رود و اظهار نظرهای بی‌مورد و غیرکارشناسی که در تصمیم‌گیری مسئولان اختلال ایجاد می‌کند، انجام می‌شود.

وی افزود: جای تعجب است که چرا رسانه‌ها نسبت به صحت مطالب توجهی ندارند و یا حداقل کم‌توجه هستند.

*طبق آمار موجود صحبت‌های اقتصادان غیرکارشناسی است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان افزود: این استاد محترم دانشگاه در مصاحبه خود گفته است، استان اصفهان با قرار گرفتن در یک منطقه خشک سهم عمده‌ای در تولیدات کشاورزی کشور ندارد در صورتی که طبق آمار موجود این صحبت‌ها غیر کارشناسی است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان از نظر تولیدات محصولات کشاورزی و دامی رتبه‌های بالایی در کشور دارد، ادامه داد: به طور مثال رتبه نخست کشور در تولید گوشت سفید (مرغ) به میزان 137 هزار تن در سال، رتبه نخست شیر کشور به میزان 800 هزار تن در سال که در روز حدود 2هزار و 200 تن و همچنین رتبه نخست رکورد تولید شیر را دارد.

محمدرضایی با بیان اینکه رتبه نخست در تولید گوشت بوقلمون به میزان 3هزار و 500 تن در سال، تولید تخم مرغ با 77 هزار و عسل 40 هزار تن در سال رتبه چهارم کشور به اصفهان تعلق دارد، بیان داشت: همچنین اصفهان در تولید گوشت قرمز با تولید 50 هزار تن در سال رتبه پنجم کشور و در تولیدات محصولات زراعی نیز با بیش از سه میلیون تن در سال و با بیش از 900 هکتار گلخانه، 16 درصد از تولیدات گلخانه‌ای کشور را دارا است.

وی اظهار داشت: 130 هزار تن سبزی، صیفی و 40 میلیون شاخه گل زینتی و مقدار 4هزار تن تولید آبزیان پرورشی تولید استان اصفهانی است که به گفته این کارشناس یک اقتصاددان سهم عمده‌ای در تولیدات کشاورزی کشور را ندارد، که این صحبت‌ها جای تعمق دارد.

*کشاورزان اصفهان در ابتکار و نو‌آوری حرف نخست را می‌زنند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: کشاورزان استان اصفهان در کل ایران بلکه در بعضی از کشورها در کشاورزی زبان ‌زد و در ابتکار و نوآوری حرف نخست را می‌زنند، این کشاورزان در استان‌های مختلف کشور از جمله خوزستان، کرمان، هرمزگان و فارس مشغول به کشاورزی هستند و در کشورهای سیرالئون، سودان و تاجیکستان به کشاورزی می‌پردازند.

*برداشت‌های غیرقانونی موجب بیکار شدن 300 هزار نفر شد

وی بیان داشت: در مورد بی‌آبی که در اصفهان اتفاق افتاده و مسئله خشکسالی نیست و یک فاجعه ساخته دست انسان‌‌ها است موافق هستم، اما موافق اینکه فقط و فقط همه چیز را از دید اقتصادی بنگریم نیستم.

محمدرضایی با اشاره به اینکه با افزایش صنایع وابسته به آب، انتقال آب از حوضه زاینده‌رود به حوضه‌های دیگر، برداشت‌های بدون حساب و غیرقانونی در بالادست سهم آبه‌ها، از کشاورزی در شرق اصفهان به شدت کاسته است، تصریح کرد: این امر موجب بیکار شدن 300 هزار نفر شده و سبب کویری شدن زمین‌های آن منطقه گشته که فاجعه انسانی و زیست‌محیطی را به بار آورده است.

*اقتصادان محترم با کمال تعجب حامی صنعت شده است

وی ادامه داد: با وجود رها شدن زمین‌های کشاورزی که نقش مهمی در جلوگیری از رسیدن کویر به دروازه‌های شهر داشت، خشک شدن تالاب گاوخونی که مانند شش‌های اصفهان عمل می‌کرد و از طرف دیگر افزایش صنایع آلاینده که موجب این شده که در سال 14 روز بیشتر هوای پاک نداشته باشیم و به دلیل آلودگی هوا بیماری‌های تنفسی و ام اس و ده‌ها بیماری دیگر افزایش یافته و سبب دور شدن ابرهای باران‌زا شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: این شرایط در حالی است که اقتصادان محترم با کمال تعجب حامی صنعت شده و در مصاحبه خود گفته با مصرف 1.2 مترمکعب آب در ثانیه در کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولادمبارکه اصفهان بالغ بر پنج میلیارد دلار تولید محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر حق‌آبه کشاورزی شرق اصفهان که طبق طومار 500 ساله منسوب به شیخ بهائی 19 سهم از 33 سهم زاینده‌رود است و سه سهم شهر اصفهان نیز داده می‌شد حال و روز شهر ما که به یک شهر مرده تبدیل شده این نبود و مردم دچار مشکلات روحی روانی نمی‌شدند.

*همه چیز را نباید به دید اقتصادی نگریست

محمدرضایی با تاکید بر اینکه همه چیز را نباید به دید اقتصادی نگریست باید موارد منفی آن را نیز در نظر گرفت، اظهار داشت: باید در نظر داشت اقتصادی که منجر به فقیر شدن تعداد بی‌شماری از مردم و موجب غنی‌تر شدن تعداد اندکی از سرمایه‌داران و صاحبان صنایع شده را نمی‌تواند سودآور دانست.

وی بیان داشت: طرح بهشت‌آباد که با احداث 65 کیلومتر تونل از محل بهشت‌ آباد شهرستان اردل چهار محال و بختیاری در محل چم آسمان در استان اصفهان به صورت ثقلی به زاینده‌رود می‌ریزد منطقی تر است؟ یا اینکه صدها کیلومتر آب شور خلیج فارس که با درجه شوری چهار درصد که یکی از شورترین آب‌های آزاد جهان است، آن‌هم با ارتفاع صفر از سطح دریا تا ارتفاع 1650 متر از سطح دریا پمپاژ کردن منطقی‌تر است؟

*انتقال 200 متر مکعب آب در ثانیه نیاز به 40 خط لوله 2000 میلی‌متری دارد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه طبق گفته‌های این استاد اقتصاد دانشگاه، اجرایی شدن پروژه انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان میتواند در هر ثانیه 200 متر مکعب آب از خلیج ‌فارس به کویر مرکزی در طول سه سال اجرا منتقل کند، گفت: که به نظر من این عمل در این دوره زمانی غیر ممکن است چراکه برای انتقال پنج متر مکعب آب نیاز به یک خط لوله 2هزار میلی‌متری (دهنه دو متر) تحت فشار هستیم و اگر بخواهیم 200 متر مکعب آب را در ثانیه انتقال بدهیم نیاز به 40 خط لوله 2هزار میلی‌متری است که هزینه این خط لوله‌ها با احتساب آزادسازی مسیر، هزینه پمپاژ با گرانی برق و طولانی بودن مسیر و اختلاف ارتفاع آیا منطقی است؟ مردم باید قضاوت کنند.

*سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان را باید برگردانیم

وی از خارج شدن سالانه دو میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان از سمت سمیرم خبر داد و تصریح کرد: یک میلیارد متر مکعب نیز از شهرستان فریدن وارد استان چهار محال و بختیاری می‌شود و مسئولان استان باید تلاش کنند تا این سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب استان را برای رفع مشکل خشکسالی به استان باز گردانند که بدون منت است.

محمدرضایی افزود: باید کشاورزان و شهرداری اصفهان با کمک شورای اسلامی شهر و حمایت مسئولان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی یک دل و یک صدا به دنبال حق‌آبه خود و سامان‌دهی زاینده‌رود و مدیریت یکپارچه آن از سراب تا پایاب باشند و با همدلی و پیگیری‌های مداوم خود، شهر تاریخی اصفهان و همچنین کشاورزانی را که نقش به‌سزایی در جلوگیری از نزدیک شدن کویر به دروازه‌های اصفهان دارند، را نجات داد.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.


بهشت‌آباد؛ جراحی بیمار در حال موت است
ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٧   کلمات کلیدی:

 90/05/17 - 11:23

شماره:9005170258

نسخه چاپی 

مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان:

بهشت‌آباد؛ جراحی بیمار در حال موت است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان گفت: طرح آب‌رسانی بهشت‌آباد گرچه یک جراحی برای بیمار در حال موت در استان اصفهان و حل بخشی از مشکلات کشاورزی است، اما در بلندمدت باز هم مشکل کم آبی گریبان‌گیر اصفهان است.

سید مهدی بصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه طرح آب‌رسانی بهشت آباد در حال حاضر به یک مسئله سیاسی بین استانی تبدیل شده است تا یک مسئله فنی، اظهار داشت: استان چهار محال و بختیاری جبهه‌ای مخالف در مقابل اصفهان در این مورد اتخاذ کرده است.
وی در پاسخ به این پرسش که صحبت‌های برخی مسئولان مبنی بر این اینکه مطالعات طرح آب‌رسانی بهشت آباد اجرایی نشده است، گفت: تاکنون مطلبی در این مورد نشنیده‌ام و از این موضوع بی‌خبرم.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه انتقال آب از طریق این تونل یک طرح امکان‌پذیر است، ادامه داد: اما اینکه اجرایی شدن این طرح چقدر می‌توان مشکل اصفهان در کم آبی را حل کند مشخص نیست چرا که عنوان شده است بخشی از این آب در اختیار استان‌های دیگری غیر از اصفهان، مانند یزد و کرمان قرار می‌گیرد.
بصیری در پاسخ به این پرسش که آیا اجرایی شدن این طرح اکوسیستم و کشت کشاورزی استان چهار محال و بختیاری را دچار مشکل نمی‌کند، تصریح کرد: اگر اجرای این طرح این تبعات را به دنبال دارد چرا چنین مشکلی در رابطه با احداث سد کارون 4 و سایر سدها در استان چهار برای چهار محال و بختیاری مطرح نمیشود.
وی در پاسخ به این پرسش که علت اصلی مخالفت استان چهارمحال و بختیاری برای اجرایی نشدن این طرح چیست، گفت: این استان در صدد است با اعمال فشار برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح برای برداشت آب از زاینده‌رود امتیاز بگیرد.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با بیان اینکه اجرای طرح بهشت آباد مورد تصویب وزارت نیرو نیز قرار گرفته است، تصریح کرد: علی رغم مشکلاتی که با اجرایی شدن این طرح از استان اصفهان حل خواهد شد، پس از افتتاح این پروژه نیز کمبود آب قابل توجهی در استان وجود خواهد داشت.
وی اظهار داشت: توسعه شهری، افزایش مصارف آب در این بخش و همچنین دو برابر شدن میزان بارگذاری صنعتی در استان اصفهان ظرف سال‌های آتی سبب خواهد شد تا اجرای این طرح تنها درمان موقتی برای مشکل کمبود آب در اصفهان باشد.
بصیری افزود: اجرای طرح بهشت آباد تمام مشکل کشاورزان استان را برای همیشه برطرف نمیکند و باید به منظور حل این مسئله حق‌آبه‌های کشاورزان به آنها داده شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون کشاورزان در مورد باز پس گیری حق‌آبه‌های خود اقدام حقوقی و قانونی انجام نداده‌اند، گفت: کشاورزان دارای تشکل و صنف مشخصی برای پیگیری حقوق خود نیستند.
مدیرعامل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه توسعه خارج از ظرفیت محیط امری اشتباه است، اظهار داشت: ظرفیت محیط به لحاظ کمبود آب بسیار در استان محدود است و از طرفی هم جمعیت و توسعه شهری روز به روز افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: اکنون که برای کشاورزی که آبی وجود ندارد تا الگوی کشت را تغییر دهیم و کشت و کاری انجام شود.
بصیری تصریح کرد: با افزایش منابع آبی و در پی آن بالا رفتن ظرفیت‌های صنعتی در استان نه تنها اشتغال مستقیم برای اصفهان رقم نمی‌خورد بلکه به آلودگی‌های این استان نیز افزوده می‌شود و بیم آن میرود که با افزایش منابع آب باز هم صنایع آلاینده و جمعیت مصرف‌کننده آب به استان اضافه شود و اشتغال آن بیشتر توسط مهاجرانی از استان‌های هم‌جوار تامین شود.
وی با اشاره به اینکه احداث تونل بهشت آباد یک نوع جراحی برای بیمار در حال موت است، اضافه کرد: با وجود اینکه این درمان همان‌گونه که گفته شد کوتاه مدت و موقت است اما اجرای آن در شرایط کنونی برای کشاورزان اصفهانی ضروری است.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.


سوگنامه خشکسالی زاینده‌رود تنظیم شد
ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٦   کلمات کلیدی:
90/05/16 - 13:25
شماره:9005160638
نسخه چاپی
به دنبال شکایت 850 اصفهانی از خشکسالی زاینده‌رود؛
سوگنامه خشکسالی زاینده‌رود تنظیم شد

خبرگزاری فارس: وکیل پرونده شاکیان خشکسالی زاینده‌رود اصفهان گفت: به‌دنبال شکایت 850 شهروند اصفهانی از خشکسالی زاینده‌رود،‌ ‌سوگنامه‌ای تحت عنوان «رودی که زنده نیست» از سوی وکلای این پرونده تنظیم شد.

نیما محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه برای نخستین بار پرونده‌ای در دادسرای عمومی اصفهان به علت فروش آب زاینده‌رود، خشکسالی آن و باتلاق گاوخونی تشکیل شد، اظهار داشت: در حال حاضر 852 نفر از شهروندان اصفهانی با امضای خود خواستار بررسی هرچه زودتر این پرونده و برخورد با عوامل فروش آب شدند.
وی با اشاره به اینکه فردا نخستین جلسه این دادگاه برگزار می‌شود،‌ بیان داشت: در دادخواست اولیه این پرونده آمده است که در چند سال اخیر آب زاینده‌رود در پی قانون‌گریزی مدیران شهری قطع شده و این بهره‌برداری غیرقانونی از موضع مقام اجرایی، خسارات جبران ناپذیری را به بار آورده است.
وکیل پرونده شاکیان خشکسالی زاینده‌رود اصفهان تصریح کرد: از آنجایی ‌که ابنیه باستانی و پل‌های منحصر به فردی که بر این آبراه بنا شده‌ در صورت قطع آب، آسیب غیرقابل جبرانی دیده است،‌ بنابراین در جلسه دادرسی فردا خواهان دستور موقت کیفری نسبت به بازگرداندن آب و سپس تعقیب دست‌اندرکاران این جریان خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه حق‌آبه به عنوان یک حق شناخته شده بشری محسوب می‌شود و قطع،‌ رفع و جلوگیری از جریان آب نادیده انگاشتن حقوق مسلم بهره‌جویان است، ادامه داد: دادخواست اولیه پرونده بر مبنای سه علت شکل گرفته که ضربه اصلی را بر زاینده‌رود و ایجاد خشکسالی وارد کرده است.
محمدی افزود: بر مبنای عرف چند هزار ساله مسیر شریان زاینده‌رود مشخص بوده و هست و تغییر مسیر و انتقال آن با تصمیم بعضی از مدیران استان اصفهان خلاف قانون است.
وکیل پرونده شاکیان خشکسالی زاینده‌رود اصفهان با اشاره به اینکه تعداد شاکیان پرونده تا فردا به یک هزار نفر افزایش می‌یابد، گفت: مقامات آب‌رسان استان باید از جایگاه قانونی خود استفاده نیکو و مفید به مصالح عمومی ببرند و نه اینکه با بهره‌جویی خلاف منافع ملی و مغایر قواعد بین‌المللی حقوق و امتیازات میراث فرهنگی و طبیعی را نادیده انگارند و در نهایت حق بشری را پایمال کنند.
وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی باید یکی از شاکیان اصلی این پرونده باشد،‌ اظهار داشت: پیش از این،‌ اداره کل حقوقی قوه قضائیه در مورد عبور خسارت‌بار قطار شهری و دادخواهی گروه پرشماری از دلسوزان این آب و خاک اعلام کرد که این دست شکایات نه‌تنها حق افراد است بلکه در زمره تکالیف امر به معروف و نهی از منکر قلمداد می‌شود.
محمدی ادامه داد: ما بر این باوریم که درنگ در این تصمیم زندگی‌‌بخش چنان فاجعه‌آمیز است که قلم از بیان آن در می‌ماند و آنچه روشن است ‌بستر خشکیده و درختان ناتوان‌اند که میراث طبیعی و حقوق مسلم یک شهر، یک تمدن و یک فرهنگ را نشانه گرفته‌ است.
وی با اشاره به اینکه از 25 تیر تا 12 مردادماه سال جاری،‌ 850 نفر شاکی این پرونده شدند، تصریح کرد:‌ وضعیتی که امروز زاینده‌رود به آن دچار شده را باید طی 200 سال آینده مشاهده می‌کردیم.
وکیل پرونده شاکیان خشکسالی زاینده‌رود اصفهان که خشکسالی زاینده‌رود اصفهان را از کم‌آبی ندانست،‌ اضافه کرد: سوء مدیریت در اصفهان علت اصلی خشکسالی زاینده‌رود و باتلاق گاوخونی است.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.