انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

بیشترین اجحاف به حق‌آبه‌داران زاینده‌رود است
ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/۳٠   کلمات کلیدی:

استانها – اصفهان
شماره : 13910330000495
91/03/30 - 12:08

نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

 بیشترین اجحاف به حق‌آبه‌داران زاینده‌رود است

 خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان گفت: بیشترین اجحاف‌ها در مورد حق‌آبه‌ها و حق‌آبه‌داران زاینده‌رود طی چهار دهه اخیر در حق کشاورزان این حوزه اعمال شده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: اگر قرار است آب استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد توسط معاون اول ریاست جمهور یا وزیر نیرو و یا هر کس دیگر مدیریت واحد شود باید به الویت حق‌آبه‌داران زاینده‌رود توجه داشته و توجه ویژه به سابقه تقسیم آب بین آنها داشته باشد.

حسین محمدرضائی خوراسگانی

وی افزود: مدیریت آب زاینده‌رود باید با در نظر گرفتن اولویت حق‌آبه‌ها و حق‌آبه‌داران زاینده‌رود برنامه‌ریزی کنند و در نظر داشته باشند که حق‌آبه‌داران زاینده‌رود سابقه چند هزار ساله دارند و در غیر این صورت تبعات شدید اجتماعی را در پیش دارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد قانون حق‌آبه‌ها به تبصره یک ماده 18 قانون توزیع عادلانه مصوب 1361 مجلس شورای اسلامی که در مورد حق‌آبه‌ها مطالبی را بیان می‌کند، اشاره کرد و گفت: این تبصره می‌گوید؛ حق‌آبه عبارت از حق مصرف آبی است که در دفاتر اسناد مالکیت، حکم دادگاه یا مدارک قانونی دیگر قبل از تصویب این قانون برای ملک یا مالک آن تعیین شده باشد.

وی در مورد حق‌آبه‌داران زاینده‌رود گفت: حق‌آبه‌ بران زاینده‌رود از باغ بهادران آغاز و به تالاب بین‌المللی گاوخونی ختم می‌شود و در این بین شهرستان‌های لنجان، مبارکه، نجف آباد، خمینی شهر، فلاورجان و شهرستان اصفهان واقع شده که حق‌آبه‌دار زاینده‌رود بوده و هستند و اضافه بر آن محیط زیست، تالاب گاوخونی و شهرداری اصفهان نیز حق‌آبه‌دار زاینده‌رود است که باید حق آنها محفوظ بماند.

 *پیشینه تقسیم آب زاینده‌رود به دوره مادها بر می‌گردد

محمدرضایی در مورد اسناد تقسیم آب زاینده‌رود افزود: پیشینه تقسیم آب به دوره مادها یعنی نزدیک به سه هزار و 500 سال پیش بر می‌گردد و به غیر از نوشته‌ها در کتب قدیمی که نخستین تقسیم آب زاینده‌رود را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهد، قدیمی‌ترین سند بجا مانده طومار منسوب به مرحوم شیخ‌بهایی است که تاریخ نگارش آن 923 هـ.ق یعنی به 500 سال پیش بر می‌گردد ، بنابراین برای هر نوع تصمیم گیری در مورد زاینده رود  و حق آبه داران آن باید این اسناد لحاظ گردد.

وی در مورد ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب افزود: در ماده 44 قانون آمده است در صورتی که در اثر اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی و توسعه کشاورزی و سدسازی و تأسیسات مربوطه یا در نتیجه استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی در ناحیه یا منطقه‌ای قنوات و چاه‌ها و یا هر نوع تأسیسات بهره‌برداری از منابع آب متعلق به اشخاص تملک یا خسارتی بر آن وارد شود و یا در اثر اجرای طرح‌های مذکور آب قنوات و چاه‌ها و رودخانه‌ها و چشمه‌های متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی و حقابه برای نقصان یافته و یا خشک شوند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اضافه کرد: با توجه به بندهای ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب باید حق‌آبه کشاورزان پرداخت شود و در صورت نبودن آب و کمبود، خسارت وارده به کشاورز پرداخت شود.

وی افزود: با خشک شدن دوباره زاینده‌رود باید فرست را غنیمت شمرد و ساماندهی زاینده‌رود را آغاز کرد و با توجه به در نظر گرفته شدن بودجه خوبی در این مورد از همین امروز شرکت آب منطقه‌ای باید اقدام به ساماندهی کند.

محمدرضایی با بیان اینکه در ماده 36 قانون توزیع عادلانه آب آمده مصرف کنندگان آب از مجاری و سر دهنه مشترک مسئول نگهداری تاسیس‌ها مشترک هستند و هیچ کس بدون اجازه وزارت نیرو حق احداث و تغییر مقطع و مجرای آب و انشعاب جدید را ندارد و هر بالا دستی مسئول خساراتی است که از عمل غیر متعارف او به پایین دستی وارد می‌آید، اظهار کرد: با در نظر گرفتن این قانون کسانی که در بالا دست رودخانه زاینده‌رود برداشت‌های غیر مجاز دارند مسئول خساراتی است که به پایین دست رودخانه وارد می‌شود.

وی افزود: اگر قانون توزیع عادلانه آب به صورت کامل اجرا می‌شد حال و روز حق‌آبه‌داران زاینده‌رود این چنین نبود بنابراین ما خواهان اجرای کامل این قانون توسط مسئولان هستیم.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید


مدیریت واحد زاینده‌رود باید با الویت حق ‌آبه‌ها اجرایی شود
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/۳/٢۸   کلمات کلیدی:

کد مطلب : 6530828 خرداد 1391 ساعت 8:42

 در راستای ساماندهی آب استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد از سوی معاون اول ریاست جمهور

مدیریت واحد زاینده‌رود باید با الویت حق ‌آبه‌ها اجرایی شود

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان گفت: اگر قرار است آب استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد از سوی معاون اول ریاست جمهور مدیریت شود باید به الویت حق‌آبه‌داران زاینده‌رود توجه ویژه و سابقه تقسیم آب بین آنها لحاظ شود.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا با بیان این‌که مدیریت آب زاینده‌رود باید با در نظر گرفتن الویت حق‌‌آبه‌ها و حق ‌آبه‌داران زاینده‌رود صورت پذیرد، اظهار داشت: باید در نظر داشته باشند که حق آبه‌داران زاینده‌رود سابقه چند هزار ساله دارند و مبادا برای تصمیم‌گیری، حق‌آبه‌ها را فراموش کنند، که این مساله تبعات شدید اجتماعی را در پیش دارد.

مدیریت واحد زاینده‌رود باید با الویت حق ‌آبه‌ها اجرایی شود


رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد حق آبه‌داران زاینده‌رود، تاکید کرد: حق آبه‌داران زاینده‌رود از باغ بهادران آغاز و به تالاب بین‌المللی گاوخونی ختم می‌شود و در این بین شهرستان‌های لنجان، مبارکه، نجف‌آباد، خمینی‌شهر، فلاورجان، و شهرستان اصفهان واقع شده که حق‌آبه‌دار زاینده‌رود بوده و هستند.


وی در ادامه اضافه کرد: همچنین محیط زیست، تالاب گاوخونی و شهرداری اصفهان نیز حق آبه‌دار زاینده‌رود هستند که باید حق آنها محفوظ بماند.


محمدرضایی با اشاره به پیشینه تقسیم آب‌ زاینده‌رود، تصریح کرد: این رسته در «اعلاق النفیسه»، نخستین تقسیم آب زاینده‌رود را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهد و می‌نویسد: «بنا به تقسیمی که کسری اردشیرابن بابک کرده بود، تقسیم می‌کنند و برای هر قریه‌ای از این روستا سهمی مشخص و معلوم با زمان معدودی قرار داده بود که بر حسب اندازه‌های معین آب را به هر قریه‌ای جاری می‌ساخت، آنچنان که هرکس به حق، سهم خود را بر می‌گرفت.


وی در خصوص اسناد تقسیم آب زاینده‌رود، افزود: پیشینه تقسیم آب به دوره مادها یعنی نزدیک به ۳۵۰۰ سال پیش بر می‌گردد و به غیر از نوشته‌ها در کُتب قدیمی که نخستین تقسیم آب زاینده‌رود را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهد، و قدیمی‌ترین سند به جا مانده طومار منسوب به مرحوم شیخ‌بهایی است که تاریخ نگارش آن ۹۲۳ هـ .ق یعنی ۵۰۰ سال پیش است ، بنابراین برای هر نوع تصمیم‌گیری در مورد زاینده‌رود و حق آبه‌داران آن باید این اسناد لحاظ شود.


رئیس انجمن حمایت از کشاورزان گفت: تقسیم آب زاینده‌رود با این اسناد تاریخی چگونه دیده نمی‌شود و آب آن هر روز به طریقی از سوی میهمانان ناخوانده قصب می‌شود و صاحبان اصلی آن که همان کشاورزان حق‌آبه‌دار ۳۳ سهم زاینده‌رود هستند از زندگی ساقط شده‌اند، جای تعجب دارد.


وی خاطرنشان کرد: ما خواهان اجرای قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی هستیم و از مسئولان می‌خواهیم به این قوانین احترام گذاشته و آن را تمام و کمال اجرا کنند.


محمدرضائی افزود: با خشک شدن دوباره زاینده‌رود نباید فرست ساماندهی زاینده‌رود را از دست داد و با توجه به در نظر گرفته شدن بوجه خوبی در این مورد از همین امروز شرکت آب منطقه ای باید اقدام به ساماندهی کند.

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcbwfb0.rhbsgpiuur.html

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید


زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۱/۳/٢٧   کلمات کلیدی:

کد مطلب : 6526027 27 خرداد 1391 ساعت 13:54

نفس شهروندان تنگ تر می شود؛

زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...

خبرگزاری ایمنا: با وجود این که زاینده رود با مرگ دست و پنجه نرم می کند و در حال جان دادن است، دود کارخانجات آلاینده نصف جهان یک لحظه هم از نفس نمی افتد!

زنده رود مرد؛ اما حکایت دود...

آلودگی صنایع بزرگ اصفهان بر هیچکس پوشیده نیست و در حال حاضر هیچ منطقه مسکونی در کنار کارخانه‌های اصفهان وجود ندارد که مردم آن مناطق از آلودگی شدید هوا در امان باشند. به دلیل افزایش روز افزون اشراف آلاینده ها بر همه نقاط شهر به جای داشتن محیطی با طراوت و آب و هوایی خوش و جاذبه های گردشگری، هاله ای از دود و گرد و غبار نصف جهان یا گنبدهای فیروزه ای را فرا گرفته است.


سالیانی است که مردم اصفهان نجیبانه و سر به زیر با آن زندگی می کنند و همچنان از هوای سمی ناشی از عملکرد برخی صنایع آلاینده نفس می کشند .ریش سفیدهای اصفهان می گویند، اصفهان دیرزمانی شهر و خوش آب و هوایی بود با چنارهای بلند قامت، جایی که به یکی از تفرجگاههای مردم تبدیل شده بود که به مرور به این روز و روزگار درآمد.


بسیاری از پزشکان معتقدند بیماریهای ریوی و تنفسی، سرطانها و حساسیتها و استرسهای ناشی از آلودگی هوای اصفهان با انواع آلاینده های خطرناک چون نیترات، ومنواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ذرات معلق و کرد و غبار، هیدروکربورهای نسوخته، سرب و فلوئور در ارتباط است.
این در حالی است که هوای اصفهان دارای آلاینده های نامرئی ناشی از فعالیت واحدای صنعتی است همه اصفهانی ها این موضوع را می دانند اما دلیل این امر را که چرا با وجود فضای مسموم کارخانجات نفس می کشند اما چرا زنده رود که سهم بسزایی در تلطیف هوا و کاهش آلاینده ها دارد و درست در زمانی که کارخانجات دست به فرمان تولیدات خود را افزایش می دهند و نفس شهروندان را تنگ تر می کنند از مایه ی حیاتی محروم می شود و در همین حین غول های آلاینده اصفهان به ضجه های بی صدای زنده رود توجهی نمی کند و آب آن را می مکند!


حال شعاع آلودگی هوا از بام نصف جهان گسترده تر شده است و لوله های دود هر روز بستر جولان زاینده رود را تنگ تر می کند و هرروزه یکی از بحث های داغ مبنی بر پاک بودن صنایع بزرگ اصفهان به گوش می رسد تا مهر تاییدی بر ادامه کار آنها بدون هیچ مانعی حتی در زمانی که آبی برای زنده رود باقی نمانده است، باشد.
به هر ترتیب وجود زنده رود با توانایی قابل توجه برای رفع آلاینده ها موضوعی نیست که بتوان به سادگی و بدون توجه از آن گذشت بنابراین نباید با بی توجهی به آن، این سرمایه گرانبها را از دست داد.

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdciuraq.t1awq2bcct.html


کسی حق قضاوت بدون مطالعه در مورد حق آبه‌ها را ندارد
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/۱٦   کلمات کلیدی:

استانها – اصفهان
شماره : 13910316000419
91/03/16 - 11:41
نسخه چاپی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

 کسی حق قضاوت بدون مطالعه در مورد حق آبه‌ها را ندارد

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان گفت: هیچ کس حق ندارد در مورد حق آبه‌های زاینده‌رود بدون مطالعه در پیشینه تقسیم آب زاینده‌رود قضاوت کند.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: نماینده مردم شهرستان‌های میمه، برخوار و شاهین‌شهر در جلسه مدیریت بحران آب آن شهرستان‌ها بدون در نظر گرفتن حق آبه‌های 33 سهم زاینده‌رود و پیشینه تقسیم آب زاینده‌رود به طور ناشیانه و عجولانه قضاوت کرده که این گونه صحبت‌ها موجب خشم حق‌آبه‌داران چند هزار ساله زاینده‌رود شده است.

وی در مورد پیشینه تقسیم آب زاینده رود تصریح کرد:  اگر کسی در مورد تقسیم عادلانه آب زاینده‌رود قضاوت کند باید از پیشینه تقسیم آب با اطلاع باشد و بدون مطالعه و ناشیانه صحبتی نکنند و با این صحبت‌ها موجب دلخوشی مردم حوزه خود را فراهم کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد اسناد تقسیم آب زاینده‌رود افزود: پیشینه تقسیم آب به دوره مادها یعنی نزدیک به 3500 سال  پیش بر می‌گردد و به غیر طومار منسوب به مرحوم شیخ‌بهایی که تارخ نگارش آن 923 هـ.ق به 500 سال پیش بر می‌گردد.

وی ادامه داد: این رسته در «اعلاق النفیسه»، نخستین تقسیم آب زاینده‌رود را به اردشیر بابکان نسبت می‌دهد و می‌نویسد: «بنا به تقسیمی که کسری اردشیربن بابک کرده بود، تقسیم می‌کنند و برای هر قریه‌ای از این روستا سهمی مشخص و معلوم با زمان معدودی قرار داده بود که بر حسب اندازه‌های معین آب را به هر قریه‌ای جاری می‌ساخت، آنچنان که هرکس به حق، سهم خود را بر می‌گرفت و اینکه تقسیم آب زاینده‌رود با این اسناد تاریخی چگونه دیده نمی‌شود و آب آن هر روز به طریقی توسط میهمانان ناخوانده قصب می‌شود و صاحبان اصلی آن که همان کشاورزان حق‌آبه‌دار 33 سهم زاینده‌رود هستند از زندگی ساقط شده‌اند.

محمدرضایی تاکید کرد: اگر شرکت آب منطقه‌ای در منطقه برخوار کانال‌کشی کرده است قرار بوده که با آبی که توسط دولت استحصال می‌شود تأمین گردد و مقدار آب استحصالی توسط آب منطقه‌ای که دولت اختیاردار آن است 250 میلیون متر مکعب از تونل دوم کوهرنگ و 120 میلیون مترمکعب از تونل چشمه لنگان و به تازگی تونل خدنگستان در فریدن مورد بهره‌برداری قرار گرفته که 70 میلیون متر مکعب آورد دارد و در مجموع 440 میلیون مترمکعب در سال‌های نرمال به طور متوسط است.

وی افزود: آب استحصالی توسط دولت جهت مصارف شرب، صنعت، خدمات شهری، فضای سبز چند شهرستان استان اصفهان و آب انتقالی به استان یزد و تأمین آب کشاورزی که توسط هیئت واگذاری زمین و منابع طبیعی به کشاورزان واگذار شده و آب اشتراکی نام دارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: در صورتی که به تنهایی مصرف شرب استان اصفهان و استان یزد 525 میلیون مترمکعب در سال است، با این حساب نتیجه می‌گیریم فقط برای آب شرب، دولت 85 میلیون مترمکعب در سال از حق‌آبه‌های کشاورزان حق‌آبه‌دار استفاده می‌کند و مصرف آب صنعت، خدمات شهری، فضای سبز و آب اشتراکی کشاورزان که در چهار دهه گذشته اضافه شده بماند.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید


جرعه جرعه جان اصفهان در کام چهارمحال مزه می‌کند/ وزارت نیرو چه پاسخی به مردم اصف
ساعت ٢:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩۱/۳/۱٢   کلمات کلیدی:

استانها – اصفهان
شماره : 13910311000101
91/03/11 - 11:06

 نسخه چاپی

گزارش فارس می‌دهد

جرعه جرعه جان اصفهان در کام چهارمحال مزه می‌کند/ وزارت نیرو چه پاسخی به مردم اصفهان می‌دهد

خبرگزاری فارس: در حالی که دیروز در اصفهان قرارگاه آب به منظور رساندن چند روز بیشتر آب به کشاورزان اصفهانی برگزار شد، مطلع شدیم که طی تماسی تلفنی از طرف وزارت نیرو خواهان واگذاری مدیریت نیروگاه دوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سخت است از افرادی دفاع کردن که در بحرانی‌ترین دوران انقلاب اسلامی گوش به فرمان مسئولان بودند و هر جا که نیاز به دفاع بوده با جان و دل و بی‌هیچ منت و مکنتی از سر دویده‌اند، شهید داده‌اند و خود جانباز و اسیر شدند تا دیگر هموطنانشان آسوده زندگی کنند.

اما همین کشاورزان وقتی از رزم بازگشتند بازار را در دست واسطه‌گر و دلال دیدند و چوب آن را خوردند و حال که سخن از مهر و محبت به پاست باید چوب سوء مدیریت‌ها را بخورند و همچنان خجالت زده زن و فرزند خود باشند.

قصه پر غصه‌ای که کم به گوش نرسیده و زیاد برای آن مثنوی 70 من سروده شده است، اینک رنگ و بوی دیگری پیدا کرده که به سختی می‌توان آن را تنها یک سوء مدیریت دانست.

موضوعی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر نخواهیم بگوییم مسئولان اجرایی کشور به دنبال اجرایی شدن آن هستند، باید بپذیریم که، بالاترین مقام یک وزارتخانه مصمم ایستاده تا آن را به مرحله اجرا برساند و با این کار حیات را از اصفهان گرفته و گرد خشکی و عطش را بر دل تفتیده این شهر هزار رنگ و هزار نقش بریزد، خبری که اگر صحت داشته باشد، لبه دوسویه تیز تیغ بوده که یک سو مردم اصفهان با پیشینه هزاران ساله تمدنی و فرهنگی را نشانه رفته و سوی دیگر آن، وزیر نیرو را.

در صورت توفیق وزارت نیرو در اجرای این طرح اصفهان به یکباره خشک شده و دیگر باید فاتحه اصفهان سر سبز با باغ‌های بهاری و هر آنچه که شاردن‌ها، ناصر خسروها و مستشرقین بسیار در سفرنامه‌های خود از این شهر به زبان و قلم آورده‌اند را خواند و از سوی دیگر اگر کمی اتحاد و همدلی در بین مردم و مسئولان، علما، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خانواده معزز شهدا و ایثارگران این استان و استان‌های فلات مرکزی ایران وجود داشته باشد، می‌توان تا پای استیضاح وزیر نیرو نیز پیش رفت.

* اهداف پیدا و پنهان وزارت نیرو

اما شنیده‌ها حاکی از آن است که از طرف وزارت نیرو طی تماسی تلفنی با آب منطقه‌ای استان اصفهان، اختصاص تأسیسات و تجهیزات تونل دوم کوهرنگ را در اختیار استان چهارمحال و بختیاری درخواست کردند و این موضوع هر چند که در حد یک تماس تلفنی بوده اما نمی‌تواند بی‌ارتباط با استعفای اخیر معاون این وزیر در امور آب بوده باشد. موضوعی که تنها حدود نیم ساعت پس از تماس وزیر با مدیرعامل آب منطقه‌ای مورد درخواست و مطالبه معاون امور عمرانی استانداری استان چهارمحال و بختیاری نیز می‌گردد و ظاهر امر از یک برنامه‌ریزی منسجم از سوی مسئولان استان هم‌جوار و وزارتخانه‌ای در بی‌خبری مسئولان استانی اصفهان می‌دهد.

حال با بررسی بیشتر موضوع می‌توان دریافت سکوتی که طی دو سال گذشته از سوی مسئولان استان در زمینه اجرای پروژه بهشت‌آباد و مسایل آبی فلات مرکزی اصفهان از اصحاب رسانه مطالبه می‌شد، بی‌نتیجه بوده و مسئولان استان هم‌جوار با رایزنی‌های خود از این سکوت رسانه‌ای اصفهانی‌ها نهایت استفاده را برده و اکنون به دنبال خارج کردن تأسیسات و تجهیزات آبی اصفهان از دست مسئولان این استان هستند.

از سوی دیگر تفکری که بیش از پیش در این زمینه حاکم شده تفکر بر مدار بخشی‌نگری و نگاه استانی به موضوع آب است در حالی که اگر قرار باشد مشکلات هر استان بر عهده همان استان نهاده شود در صورت بروز بحران نمی‌توان از دیگر هموطنان توقع خاصی داشت و به نوعی موضوع کمک به هم نوع به تاریخ و افسانه و اسطوره سپرده می‌شود و به طور مثال تصور کنید اگر قرار بود به همه چیز بخشی و استانی نگاه کنیم در دوران دفاع مقدس نیز باید عنوان می‌شد که مشکل استان زرخیز خوزستان مشکل مردم آن دیار بوده و به دیگران ارتباط ندارد، در این صورت اکنون خرازی، شاهمرادی، ردانی‌پور، فارسی، کاظمی، صالحی، صفوی و صدها تن دیگر از شهیدان پر افتخار این دیار در حال گذران زندگی خود بودند.

یا اگر قرار بود هر استان تنها به خود فکر کند اکنون خوزستانی‌های غیور باید می‌گفتند نفت از خوزستان استحصال می‌گردد، پس باید سود حاصل از آن تنها در این استان هزینه شود، با این حال موضوع آب در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری در حالی دست‌خوش اهداف پیدا و پنهان برخی از وزارتخانه‌ها قرار گرفته که تعداد زیادی از هموطنان چهارمحالی به دلیل عدم امکانات کافی و یا سختی زندگی در آن استان نقل مکان کرده و به استان اصفهان آمده که اگر قرار باشد تنها آب همین مهاجران به شهر تأمین شود، می‌بایست با دقت نظر و وسع بصر بیشتری به موضوع آب نگریست.

اما به طور اخص با نیم نگاهی به این تلفن آقای وزیر باید گفت اگر قرار باشد اولویت‌های جامعه و مردم در اجرای این دستور مد نظر قرار گرفته شود باید با تمام وجود از این تأسیسات محافظت و مراقبت کرد تا زمان رسیدن دستور کتبی از سوی مسئولان ذی‌ربط که با توجه به پرداخت حق کوهرنگی توسط کشاورزان و موجود بودن استاد آن این اقدام نیز غیرقانونی بوده و به نوعی دخالت در مالکیت کشاورزانی می‌شود که اکنون حدود شش سال است که شاهد عدم رعایت قانون در موضوع قانون حق‌آبه‌ها هستند و اگر مسئولان این استان به میز و صندلی و مصلحت بیندیشند باید فاتحه حق‌آبه و حق کوهرنگی کشاورزان شرق اصفهان را خواند و در انتظار دیگر دستورهای وزارتخانه‌ای ماند تا روزی که از اصفهان غیر از تلی از یاد و خاطره باقی نماند.

* نیروگاه تونل دوم کوهرنگ در آستانه واگذاری به چهارمحال و بختیاری

حسین محمدرضایی با اشاره به تصمیم وزارت نیرو برای انتقال مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهارمحال و بختیاری که هم‌اکنون در حوزه استان اصفهان قرار دارد، گفت: به طور قطع این تصمیم وزیر نیرو در اثر فشارهای مسئولان، نمایندگان و دیگر مدیران استان چهارمحال و بختیاری در دست بررسی و اقدام قرار گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بر اساس قانون مدیریت این حوزه‌ها به صورت دائم در اختیار استان اصفهان قرار دارد یا خیر و آیا وزارت نیرو می‌تواند براساس پیشنهاد یک استان دیگر این مدیریت را بدون مصوبه قانونی منتقل کند، تصریح کرد: تونل‌های 1 ،2 و 3 کوهرنگ از همان ابتدا در حوزه استان اصفهان قرار داشت و به طبع مدیریت خود این تونل‌ها و نیروگاه‌های آن نیز باید در اختیار استان اصفهان قرار گیرد.

رئیس انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه آب این تونل‌ها در استان اصفهان جاری است بنابراین باید مدیریت آن نیز در دست این استان باشد، اظهار داشت: استان چهارمحال و بختیاری درصدد این است که اختیار این حوزه‌ها را دست خود بگیرد و اگر اکنون به دنبال نیروگاه تونل دوم کوهرنگ است و طرح آن را به وزیر نیرو می‌دهد به طور قطع در آینده نیز در تلاش برای به دست گرفتن اختیار خود تونل است.

وی گفت: استان چهارمحال و بختیاری در اجرای این دست اقدامات سابقه داشته است به گونه‌ای که در سال‌های گذشته نیز خط مرزی زاینده‌رود را تغییر دادند و در مرحله سوم نیز درصدد دو نیم کردن خط‌القعر سد زاینده‌رود بودند تا با این کار القا کنند که نیمی از این سد متعلق به آنها است.

* اصفهانی‌ها غفلت کنند مدیریت تونل دوم نیز به عهده چهارمحالی‌ها می‌شود

محمدرضایی با بیان اینکه در سال 1384 طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که ماحصل آن اجرای قانون استقلال آب‌ها بود، افزود: اجرایی شدن این طرح که بدون فکر تصویب شده بود، سبب شد تا استان‌هایی مانند اصفهان که در پایین‌دست چهارمحال و بختیاری قرار گرفته‌اند با مشکل تأمین آب روبه‌رو شوند.

وی با تاکید بر اینکه این قانون باید مورد بازنگری قرار گیرد، اضافه کرد: با این قانون در حال حاضر استان چهارمحال و بختیاری در مورد اختصاص زمین و آب برای کشاورزی به صورت مستقل عمل می‌کند و این در حالی است که اصفهان در پایین‌دست با مشکلاتی در این راستا مواجه است.

دبیر انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه حجم آب انتقالی از طریق تونل دوم کوهرنگ در حال حاضر 250 میلیون مترمکعب است، افزود: با روندی که چهارمحالی‌ها در پیش گرفته‌اند، ممکن است در آینده علاوه بر اختیار نیروگاه تونل دوم، مدیریت خود تونل را نیز تصاحب کنند.

وی اظهار داشت: کانون خبرگان کشاورزی استان و شهرستان اصفهان مکاتبات و تماس‌هایی را با نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این راستا انجام‌ داده‌اند و ما نیز منتظر اقدامی از سوی مسئولان استان اصفهان و به ویژه نمایندگان هستیم.

محمدرضایی با بیان اینکه هر میزان که مسئولان اصفهانی در این جریان کوتاه بیایند، حق مردم اصفهان به تاراج می‌رود، افزود: آیا رئیس جمهور و وزیر نیرو که در آینده درصدد سفر به استان اصفهان هستند با وجود چنین تصمیمی، پاسخی برای پرسش‌های مردم اصفهان دارند.

وی در پایان تاکید کرد: جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم در واقع احقاق حقوق حق‌آبه‌داران استان اصفهان است.

* انتقال مدیریت نیروگاه مصوبه سفر ریاست جمهوری دارد

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان گفت: انتقال مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری منتفی است و براساس اصل 44 قانون اساسی این نیروگاه باید به بخش خصوصی واگذار شود.

محمد مهدی اسماعیلی با اشاره به تصمیم اخیر وزارت نیرو برای انتقال مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: بحث انتقال مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهارمحال و بختیاری در دور سوم سفر رئیس جمهور به این استان به تصویب رسید.

وی در همین راستا ادامه داد: البته دولت با توجه به اجرای اصل 44 قانون اساسی که باید نیروگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند، نمی‌تواند مدیریت آن را از یک بخش دولتی به بخش دیگری منتقل کند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه اما در اصل و از نظر تاریخی این اختیار در حیطه وظایف آب منطقه‌ای استان اصفهان قرار دارد، گفت: باید به این مسئله به عنوان موضوعی ملی نگاه کرد و استان چهارمحال و بختیاری در نظر داشته باشد با این اقدام از مشکلات کم‌آبی آن کاسته نمی‌شود.

* انتقال مدیریت نیروگاه کوهرنگ به چهارمحال با توجه به اصل 44 منتفی است

وی در ادامه با بیان اینکه این گونه اقدامات تنها سبب اخلال در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در حوزه آب می‌شود، افزود: اجرایی شدن این تصمیم عملاً تکه پاره شدن مدیریت را به دنبال دارد.

اسماعیلی با تاکید ویژه بر این مطلب که واگذاری مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهار محال و بختیاری موضوعیت ندارد، تصریح کرد: هرگونه تغییر در نقاط مرزی اصفهان و چهار محال و بختیاری ملغی است و هیچ تغییر مرزی جدیدی اجرایی نشده است.

وی با تشکر از معاونت سیاسی وزارت کشور در راستای کاهش التهابات در حوزه تصمیم‌گیری آب زاینده‌رود، اظهار داشت: بار دیگر تاکید می‌کنم که انتقال هرگونه مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهار محال و بختیاری به طور کامل منتفی است.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید


تصمیم وزیر نیرو با فشار مسوولان چهار محال و بختیاری/ نمایندگان مجلس اصفهان ایستا
ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/۳/۱٠   کلمات کلیدی:

در خصوص واگذاری نیروگاه تونل دوم کوهرنگ

تصمیم وزیر نیرو با فشار مسوولان چهار محال و بختیاری/ نمایندگان مجلس اصفهان ایستادگی کنند

10 خرداد 1391 ساعت 11:51کد مطلب:64012

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: تصمیم‌ گیری وزیر نیرو برای واگذاری نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهار محال و بختیاری با فشار مسوولان و نمایندگان این استان صورت گرفته است.

حسین محمدرضایی با اشاره به این‌که استان چهار محال و بختیاری به دنبال فرصت است که مدیریت تونل و سد زاینده‌رود را در اختیار استان اصفهان قرار دارد را در اختیار گیرد، اظهار داشت: تونل‌های ۱، ۲ و ۳ از همان ابتدا در اختیار استان اصفهان قرار داشته و با هزینه این استان حفر و به بهره‌برداری رسیده است.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

وی در ادامه افزود: به طور قطع با جاری بودن آب این تونل‌ها در استان اصفهان مدیریت آن باید در دست این استان باشد، کسی نمی‌تواند به هیچ عنوان آنها را از دست اصفهان خارج کند و نمایندگان مردم اصفهان و شهرستان‌ها استان باید ایستادگی کرده و نگذارند حق شهروندان پایمال شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به آغاز مجلس شورای اسلامی نهم و فعالیت نمایندگان اشاره کرد و گفت: نمی‌دانم تصمیم‌گیری وزیر نیرو برای واگذاری تونل دوم کوهرنگ به استان چهار محال و بختیاری بر روی چه حسابی بوده و این‌که با این موضوع مهم خودسرانه یا سلیقه‌ای برخورد کرده و یا تحت فشار مسوولان و نمایندگان چهار محال و بختیاری است.

وی به چهارمین دوره سفر احمدی‌نژاد و هئیت همراه به استان اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود چنین تصمیمی آیا رییس جمهور و وزیر نیرو می‌توانند به مردم استان اصفهان پاسخ دهند؟

محمدرضایی با تاکید بر این‌که استان چهارمحال و بختیاری در صدد در اختیارگیری حوضه‌های جاری در استان اصفهان است، بیان داشت: این استان طی سال‌های گذشته در دو مرحله خط مرزی استان اصفهان را تغییر دادند به نحوی که اکنون بخشی از این استان جزء چهار و محال و بختیاری قرار دارد.

وی اضافه کرد: همچنین استان چهار محال و بختیاری در مرحله سوم در صدد دو نیم کردن خط‌ القعر سد زاینده‌رود بودند که با این کار ادعا کنند که نیمی از سد به آنها تعلق دارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان این‌که از ۱۵ خرداد آب رودخانه زاینده‌رود بسته می‌شود و با واگذاری تونل نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهار محال و بختیاری مشکلات بسیاری برای کشاورزان ایجاد می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسیده و با عقب افتادگی کشت معضلات کشاورزان بیشتر می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: به دلیل خنک بودن هوا در سال‌جاری کشت محصولات از جمله گندم عقب افتاده و با عدم جریان آب در رودخانه زاینده‌رود، محصول گندم به مقدار مورد نیاز آبیاری نخواهد شد و تولیدات کشاورزان کاهش می یابد.

محمدرضایی با تاکید بر این‌که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس و مسوولان استان نباید در خصوص این واگذاری کوتاه بیایند، گفت: کانون خبرگان کشاورزی استان و انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان مکاتبات و تماس‌هایی را با نمایندگان اصفهان در مجلس داشته‌اند و مسوولان مرتبط باید از حق مردم و حق‌آبه‌داران دفاع کنند.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.


نیروگاه تونل دوم کوهرنگ در آستانه واگذاری به چهارمحال و بختیاری
ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/۳/۱٠   کلمات کلیدی:

استانها – اصفهان
شماره : 13910310000450
91/03/10 -11:47

نسخه چاپی

 با فشار مسئولان و نمایندگان چهارمحال و بختیاری

نیروگاه تونل دوم کوهرنگ در آستانه واگذاری به چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: با فشار مسئولان و نمایندگان استان چهار محال و بختیاری، وزارت نیرو در صدد واگذاری مدیریت و اختیار نیروگاه تونل دوم کوهرنگ اصفهان به استان چهار محال و بختیاری است.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به تصمیم وزارت نیرو برای انتقال مدیریت نیروگاه تونل دوم کوهرنگ به استان چهارمحال و بختیاری که هم‌اکنون در اختیار استان اصفهان قرار دارد، گفت: به طور قطع این تصمیم وزیر نیرو در اثر فشارهای مسئولان، نمایندگان و دیگر مدیران استان چهارمحال و بختیاری در دست بررسی و اقدام قرار گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا براساس قانون مدیریت این حوضه‌ها به صورت دائم در اختیار استان اصفهان قرار دارد یا خیر و آیا وزارت نیرو می‌تواند بر اساس پیشنهاد یک استان دیگر این مدیریت را بدون مصوبه قانونی منتقل کند، تصریح کرد: تونل‌های 1 و 2 و 3 کوهرنگ از همان ابتدا در اختیار و مدیریت استان اصفهان قرار داشت و به طبع مدیریت خود این تونل‌ها و نیروگاه‌های آن نیز باید در اختیار استان اصفهان قرار گیرد.

رئیس انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه آب این تونل‌ها در استان اصفهان جاری است بنابراین باید مدیریت آن نیز در دست این استان باشد، اظهار داشت: استان چهارمحال و بختیاری در صدد این است که اختیار این حوضه‌ها را در دست خود بگیرد و اگر اکنون به دنبال نیروگاه تونل دوم کوهرنگ است و طرح آن را به وزیر نیرو می‌دهد به طور قطع در آینده نیز در تلاش برای به دست گرفتن اختیار خود تونل است.

وی گفت: استان چهارمحال و بختیاری در اجرای این دست اقدامات سابقه داشته است به گونه‌ای که در سال‌های گذشته نیز خط مرزی دو استان را به نفع خود تغییر دادند و در مرحله سوم نیز در صدد دو نیم کردن خط القعر سد زاینده‌رود بودند تا با این کار القا کنند که نیمی از این سد متعلق به آنها است.

محمدرضایی با بیان اینکه در سال 1384 طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که ماحصل آن اجرای قانون استقلال استانی آب‌ها بود، افزود: اجرایی شدن این طرح که بدون فکر تصویب شده بود، سبب شد تا استان‌هایی مانند اصفهان که در پایین دست چهارمحال و بختیاری قرار گرفته‌ است با مشکل تأمین آب روبه‌رو شوند.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

وی با تاکید بر اینکه این قانون باید مورد بازنگری قرار گیرد، اضافه کرد: با این قانون در حال حاضر استان چهار محال و بختیاری در مورد اختصاص زمین و آب برای کشاورزی به صورت مستقل عمل می‌کند و این در حالی است که اصفهان در پایین دست با مشکلاتی در این راستا مواجه است.

دبیر انجمن کشاورزان شهرستان اصفهان بابیان اینکه حجم آب انتقالی از طریق تونل دوم کوهرنگ در حال حاضر 250 میلیون متر مکعب است، افزود: با روندی که چهار محالی‌ها در پیش گرفته‌اند، ممکن است در آینده علاوه بر اختیار نیروگاه تونل دوم، مدیریت خود تونل را نیز تصاحب کنند.

وی اظهار داشت: کانون خبرگان کشاورزی و انجمن حمایت از کشاورزان استان و شهرستان اصفهان مکاتبات و تماس‌هایی را با نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این راستا انجام‌ داده‌اند و ما نیز منتظر اقدامی از سوی مسئولان استان اصفهان و به ویژه نمایندگان هستیم.

محمدرضایی با بیان اینکه هر میزان که مسئولان اصفهانی در این جریان کوتاه بیایند، حق مردم اصفهان به تاراج می‌رود، افزود: آیا رئیس جمهور و وزیر نیرو که در آینده درصدد سفر به استان اصفهان هستند با وجود چنین تصمیمی، پاسخی برای پرسش‌های مردم اصفهان دارند؟

وی در پایان تاکید کرد: جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم در واقع احقاق حقوق حق‌آبه‌داران استان اصفهان است.

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت (نظر شما)  زیر همین مطلب درج نمائید.

 اعتراض کشاورزان اصفهانی آغاز شد
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/٩   کلمات کلیدی:

با انتشار خبر بسته شدن آب رودخانه زاینده رود

اعتراض کشاورزان اصفهانی آغاز شد

 

6 خرداد 1391 ساعت 13:49

خبرگزاری ایمنا: جمعی از کشاورزان منطقه‌ی غرب اصفهان از ابتدای صبح امروز با تجمع در مقابل آب منطقه‌ای اصفهان، خواهان تحقق حقوق خود شده‌اند و شعار "به راستی چه کسانی فاتحه‌ی کشاورزی منطقه را خوانده‌اند؟" را بر روی بنر به نمایش گذاشته‌اند تا بلکه فریادرسی پیدا کنند.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

 


به گزارش ایمنا، با شنیده شدن زمزمه‌های اخیر مبنی بر اینکه قرار است از ۱۲ خرداد ماه سال جاری آب زاینده‌رود دوباره بسته شود، از ابتدای صبح امروز بالغ بر ۱۰۰ نفر از کشاورزان غرب اصفهان شامل شهرستانهای نجف‌آباد، خمینی‌شهر، مبارکه، زرین‌شهر، پیربکران و فلاورجان با تجمع در برابر آب منطقه‌ای اصفهان به دنبال حق و حقوق خود آمده‌اند.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

بر اساس این گزارش کشاورزان منطقه‌ی غرب اصفهان با چاپ بنرهایی شعارهای "آیا کسی هست که ندای مظلومیت و حق طلبی ما را به مقام معظم رهبری برساند" ، "مزارع ما سوخت و فقر نصیبمان گشت. آیا فریادرسی نیست؟" ، " به راستی چه کسانی فاتحه‌ی کشاورزی منطقه را خوانده‌اند؟ " ، "مرگ زاینده رود، مرگ کشاورزی و فقر کشاورزان منطقه را چه کسی پاسخگو است؟ " و " آب زاینده‌رود به چه بهایی از کشاورزان منطقه دریغ شده؟ " را با زبانی مکتوب سر داده‌اند.


انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

این گزارش حاکی است، خبرگزاری ایمنا پس از مطلع شدن از این اقدام کشاورزان با فرماندار اصفهان، مدیر کل مدیریت بحران استانداری و دبیر قرارگاه آب استان اصفهان تماس گرفت که هیچ یک از مسوولان مذکور پاسخگوی تماس ما نبودند و تلفن برخی از آنها را نیز مسئولان دفتر آنان پاسخ دادند و عنوان کردند که برای برگزاری جلسه‌ای به استانداری اصفهان رفته‌اند.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان