انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

تشکل‌های کشاورزان در کشور قدرتی ندارند/هر نوع صنعتی نباید وارد شرق اصفهان شود
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٢/٢/۳٠   کلمات کلیدی:

رییس انجمن حمایت از کشاورزران شهرستان اصفهان:

تشکل‌های کشاورزان در کشور قدرتی ندارند

هر نوع صنعتی نباید وارد شرق اصفهان شود

اقتصادی  9:7:39 1392/02/30
922-9991-5 کد خبر
پرینت

قدرت نهادهای مدنی اعم از اقتصادی، فرهنگی و... گویای حضور جدی مردم هر کشوری در تصمیم‌گیری‌هاست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا_منطقه اصفهان، کارشناسان معتقدند صنایع علی رغم سود سرشاری که دارند در برابر اقتصاد دولتی ایران قدرتی همانند تشکل‌های مشابه خود در کشور های مترقی را ندارند و این در حالی است که آنان وضعیت تشکل‌های کشاورزان ایرانی را به دلیل درامدهای پاییین به مراتب ضعیف‌تر توصیف می‌کنند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزران شهرستان اصفهان گفت: تشکل‌های مردم نهاد از خوردن مارک سیاسی هراس دارند.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: به طور کلی سازمان مردم ‌نهاد، به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیماً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی به عنوان واسطه بین افراد جامعه و قوای حاکم وحتی خودجامعه ایفا می‌کند.

وی افزود: بر اساس قانون در تمامی کشورهای جهان بودجه تشکل‌های مردم نهاد اعم از فعالان کشاورزی، صنعت، آموزش، خیریه‌ها و.... توسط اعضا و بدون حمایت دولت تامین می‌شود چرا که این نهادها باید در برخی مواقع مدافع منافع مردم در قبال بعضی تصمیمات دولت‌ها باشند.

 این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: به جرات می‌توان  ادعا کرد اکثر تشکل‌های کشاورزی کشور به دلیل ضعف مالی این قشر در مقایسه با نمونه‌های جهانی آن دارای قدرت چندانی در تصمیم گیری‌ها نمی‌باشند در حالی که تشکل‌های بخش صنعت و معدن همواره به دلیل درآمدهای بسیار کلان قوی‌تر و دارای نفوذ بیشتری در تصمیم گیری‌ها می‌باشند.

اگر تشکلهای کشاورزی نبودند آبی در زاینده رود جاری نمی‌شد

محمدرضایی تاکید کرد: تمام NGO ها یا سازمان‌های مردم نهاد کشور غیرسیاسی هستند و اگر در فعالیت خود کار سیاسی انجام دهند مشمول ماده یک قانون احزاب خواهند شد و مجوز فعالیت آنها لغو می‌گردد.

وی با بیان اینکه بسیاری از این تشکلها توسط وزارت کشور به ثبت رسیده است، اظهار کرد: متاسفانه مشکل اصلی آنجاست که اگر تشکلی بخواهد پای خود را فراتر گذارد مارک سیاسی به آنها زده و مجوز آنها لغو خواهد شد و این خود یک مشکل بزرگ سر راه این تشکلهای مردم نهاد است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطر نشان کرد: این انجمن اولین تشکل ثبت شده در وزارت کشور می‌باشد که نشانگر آینده نگری کشاورزان اصفهانی بوده است، اما اعتراف می‌کنیم که در این چند سال اخیر به دلیل مشکلات متعدد مانند خشکسالی و ... حتی نتوانسته‌ایم از اعضای خود حق عضویتی دریافت کنیم.
 
 محمدرضایی گفت: در شرایط فعلی نهادهای مدنی مانند تشکل‌های کشاورزی، خیریه‌ها و... دچار ضعف مالی شدیدی هستند که بهتر است دولت آنان را حمایت مالی کند.

وی یادآور شد که البته نباید به قدرت این تشکل‌ها حتی در شرایط فعلی نیز زیاد بدبین باشیم چرا که به طور قطع اگر تشکلهای بخش کشاورزی استان به عنوان واسطه قشر ضعیف کشاورز و دولت عمل نمی‌کردند هرگز امسال آبی در زاینده رود جاری نمی‌شد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: در سطح کشوری نیز در سال‌های اخیر فشار تشکل‌های کشاورزی به خصوص در استانهای اصفهان و خوزستان به نمایندگان مجلس باعث شد تا دولت قیمت خرید گندم تضمینی را به سود کشاورزان افزایش دهد.

مراکز عرضه مستقیم میوه باید دست کشاورزان باشد

محمدرضایی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از مباحثی که در سال‌های اخیر از طرف تشکل‌های کشاورزی مطرح شده است توسعه و اداره مراکز عرضه مستقیم میوه و سایر محصولات کشاورزی در راستای کاهش مداخله واسطه‌ها و شکست قیمت‌های کاذب در بازار می‌باشد.

وی افزود: قطعا با گسترش جدی این روش تولیدکنندگان محصول خود را به حیف نخواهند فروخت و مصرف کنندگان نیز مستقیماً و ارزانتر میوه و سبزی و ... خود را تامین می‌کنند و در این میان هم تولید کننده و هم مصرف کننده سود خواهند برد.

کشاورزان شبکه تلوزیونی تخصصی می‌خواهند

این کارشناس بخش کشاورزی با تاکید بر اینکه آموزش علمی نیاز اجتناب ناپذیر بخش کشاورزی کشور است، اظهار کرد: طی ملاقاتی با رییس جمهور در سال 1384 درخواست راه اندازی یک شبکه تلویزیونی به نام شبکه کشاورز کردیم که با موافقت، نامه این انجمن به سازمان صدا و سیما برای پیشنهاد تشکیل این شبکه تلویزیونی فرستاده شد که رییس این سازمان اجرای این طرح را منوط به همکاری مالی وزارت جهاد کشاورزی کرد.

محمدرضایی با انتقاد از عدم توجه مسوولان به این امر مهم، تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان از نحوه صحیح کود و سم دهی ،کار با ابزارآلات مناسب و به روز، نوع بذرهای مناسب  و الگوی کشت مناسب، و دیگر روش‌های نوین زراعت مطلع نیستند که با توجه به گستردگی اثر تلویزیون در جامعه  ایجاد این شبکه قطعا ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان وقتی از مزرعه به خانه برمی‌گردند به راحتی و با میل زیاد مخاطب شبکه تخصصی خود می‌شوند و یقیناً هرچه کشاورزی علمی توسعه یابد محصولات سالم تر و تولید بیشتری خواهیم داشت که خودکفایی غذایی و مقاومت ملت نیز در برابر تحریم‌ها بیشتر خواهد شد.

منطقه اقتصادی نباید محیط بومی شرق را نابود کند

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در خصوص بحث‌های ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شرق اصفهان به خبرنگار ایسنا گفت: اعتقاد دارم در ایجاد چنین منطقه‌ای باید بسیار دقیق عمل کرد و به هیچ عنوان شهرک‌های صنعتی -صنایع دارای مصرف زیاد آب و نیز آلاینده محیط زیست می‌باشند- در شرق نباید شکل گیرد چرا که کشاورزان این منطقه همواره معترض بی‌آبی‌های ناشی از  میزان مصرف بالای صنایع بوده‌اند.

محمدرضایی در ادامه تاکید کرد: مسوولان باید بدانند که برای ایجاد چنین منطقه‌ای در شرق حتما باید صنایعی متناسب با کشاورزی و دامپروری مانند صنایع تبدیلی شکل گیرد و از سوی دیگر فقط از افراد محلی برای استخدام در این گونه شهرک‌های صنعتی ثبت نام شود.

وی افزود: شرق اصفهان محیط و فرهنگی روستایی دارد و با ایجاد مهاجران به این منطقه تضادهای فرهنگی و نابه هنجاری های اجتماعی و حتی بیکاری افراد بومی رقم خواهد خورد که باید به این نکات توجهی کارشناسانه داشته باشیم.

محمدرضایی ادامه داد: برای رفع بیکاری مردم مناطق شرق اصفهان و همچنین جلوگیری از مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی باید با ایجاد سایت‌های گلخانه‌ای توسط دولت و واگذار کردن آن به کشاورزان از مشکلات کم آبی و بیکاری مردم شرق اصفهان کاست.   

کد خبرنگار:13071

 


فاضلاب‌های شهری حق آبه قانونی کشاورزان است
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٢/٢/۱۱   کلمات کلیدی:

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

فاضلاب‌های شهری حق آبه قانونی کشاورزان است

دولت از کشت گلخانه ای در شرق حمایت کند

اقتصادی  11:50:57 1392/02/11
922-4091-5 کد خبر

تنوع گیاهی و زراعتی در استان ناشی از شرایط گوناگون اقلیمی است که بخشی از آن‌ را  با سیری  در مسیر زاینده‌رود می‌توان مشاهده نمود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی _ ایسنا منطقه اصفهان، پس از مدتها اعتراض کشاورزان در نیمه اول فروردین ماه تا اواسط تیرماه آب زاینده رود با حفظ شرایط خط قرمز شرب در اختیار کشاورزان قرار گرفت و این در حالی است که کشاورزان غرب که بیشتر به باغداری مشغول هستند باز شدن زاینده رود را زود هنگام و منطقه زراعتی شرق آن‌ را دیر هنگام عنوان کرده‌اند!

 کشاورزان شرق نیز از یک طرف میزان باز شدن موقتیآب را کافی نمی‌دانند و از سوی دیگر این عمل را خارج از زمان کشت این منطقه عنوان می‌کنند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از دیر باز شدن زاینده‌رود، گفت: میزان آب باز شده برای شرق مطابق وعده مسوولان نیست و  کشاورزان را دچار اختلافاتی کرده است. 

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: میزان آبی که برای کشاورزان شرق اصفهان در نیمه فروردین ماه جاری شده است  کمتر از وعده‌ای است که مسوولان داده‌اند.

وی با  ابراز تاسف از اینکه حجم این آب حدود 30  تا 40درصد نیاز شرق اصفهان است، افزود: قرار بر این بود که 20 متر مکعب بر ثانیه آب داده شود، اما این حجم در حال حاضر فقط 13 الی 14 مترمکعب بر ثانیه می‌باشد.

  این کارشناس کشاورزی خاطر نشان کرد: کشاورزان شرق اصفهان به دو گروه حق آبه‌دار و سهم آبه‌دار تقسیم می‌شوند که گروه دوم از بعد از پیروزی انقلاب با خرید سهم آب کشاورزی به وجود آمده‌اند.

 محمدرضایی یاد آور شد که متاسفانه به دلیل کمبود آب ناشی از عدم تحقق صحیح  وعده مسوولان،مشکلاتی برای تقسیم آب بین این دو گروه به وجود است و به عبارت بهتر آب به سهم آبه داران نرسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از دیر باز شدن زاینده رود گفت: نیمه فروردین، بدترین فصل ممکن برای جاری شدن رودخانه بود چرا که در همه محیطی و فصلی هر نوع محصولی را نمی‌توان کاشت.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: کشت عمده شرق اصفهان غلاتی مانند گندم و جو بود که این آب باید در اواخر زمستان به آنان داده می‌شد و در حال حاضر هر نوع کشتی مانند صیفی‌جات کاشته شود با بستن آب در  اوایل تابستان مواجه خواهد شد.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: عمدتا در اوایل تابستان و با افزایش دمای هوا همواره میزان برداشت آب از مناطق بالادستی داخل و خارج از استان افزایش می‌یابد که با توجه به حجم کم فعلی آب، باز منطقه شرق دچار مشکل خواهد شد.

وی در خصوص بدهی کشاورزان به بانک‌ها گفت: بدهی کشاورزان به دلیل خشکسالی‌ها و عدم توان برداشت محصول خود به موسسات مالی افزایش یافته است که البته در راستای حمایت از آنان همواره بخشی از آن امهال شده است.

این کارشناس بخش کشاورزی گفت: محصولات گلخانه‌ای به دلیل استفاده از سیستم‌های لوله  کشی نوین آبیاری برای شرق اصفهان مناسب‌تر است اما اجرای آن در شرایط فعلی برای کشاورزان محال است و به طور قطع بدون حمایت دولت عملی نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر طرح استفاده صنایع  سنگین استان از فاضلاب‌های شهرستان‌های لنجان و مبارکه اظهار کرد: فاضلاب‌های شهر اصفهان قانونا متعلق به کشاورزان است چرا که طبق تبصره سه از بند "ج" ماده دو هیئت وزیران به شماره 4322که در سال 1333 به تصویب رسیده است فاضلاب شهر اصفهان مخصوص مادی‌های مربوط به جی بوده و شهرداری حق فروش آب یا فاضلاب را به دیگران ندارد، بلکه باید این آب تصفیه شده و به طور قانونی به کشاورزان داده شود.

کد خبرنگار : 13071


صنعت، خط قرمز شرب را نیز خواهد شکست
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٢/۱٠   کلمات کلیدی:

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:
صنعت، خط قرمز شرب را نیز خواهد شکست

آبیاری قطره‌ای در شرق، بدون آب زاینده‌رود محال است

اقتصادی  10:16:17 1392/02/10
922-3291-5 کد خبر

خشکی زاینده‌رود که زندگی بخش مردم فلات مرکزی ایران در طول قرن‌ها بود همگان را بر آن داشت تا علت این امر را جدی‌تر ریشه‌یابی کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا_منطقه اصفهان، عده‌ای بر این باورند که شیوه‌های قدیمی کشت و نیز برداشت‌های بی رویه از چاه‌های عمیق به خصوص در طول 20 سال گذشته بیش از نقشصنعت بر خشکی این رودخانه اثر گذاشته است که این نظر موجب بروز نارضایتی در بین تشکل‌های کشاورزی استان شده است و آنان هنوز صنعت را به طور مستقیم و غیر مستقیم عامل اصلی  بروز مشکلات سال‌های اخیر می‌دانند.

نوسازی بخش کشاورزی وظیفه دولت است

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: صنعت، قانون توزیع عادلانه آب را پایمال کرده است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان با انتقاد ازسخنان عنوان شده برخی کارشناسان، اظهار کرد: اگر کشاورزان آب را بیش از سایر بخش‌ها مصرف کرده‌اند اولا از حق آبه چند هزار ساله خود مصرف کرده‌اند دوم اینکه کم‌کاری اصلی در این خصوص را وزارت جهاد کشاورزی با عدم حمایت و آموزش نوین به کشاورزان انجام داده است.

وی با بیان اینکه کشاورزان قرن‌هاست سعی برکاهش مصرف آب داشته‌اند، افزود: نوسازی بخش کشاورزی وظیفه دولت است و برای نمونه وزارت جهاد کشاورزی باید در راستای تسریع آبیاری و کاهش مصرف آب اقدام به کانال کشی بین مزارع کند چرا که این امر در توان مالی کشاورزان نیست.

این کارشناس کشاورزی در خصوص روش‌های نوین آبیاری گفت: همواره بر روشهای جدید مانند آبیاری قطره‌ای و بارانی توصیه می شود اما از لحاظ علمی این امر فقط برای آب‌های سطحی و یا چاه‌هایی که EC یا درجه شوری و املاح پایینی دارند مناسب است.

محمدرضایی خاطر نشان کرد: اگر میزان املاح آب زیاد باشد از یک سو مقدار این مواد  مضر در سطح خاک افزایش می یابد و از طرف دیگر با نشست بر روی برگ گیاهان، موجب برگ سوزی آنان می‌شود و حتی در کنار این معایب باعث ته نشین شدن این املاح در شیر آلات و لوله‌های مخصوص آبیاری قطره‌ای می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به خصوصیات شرق اصفهان و معایب ذکر شده آبیاری قطره‌ای در مزارع این منطقه نیز فقط با آب زاینده رود امکان پذیر است و به هیچ عنوان به طور مطلق از چا ه‌های عمیق نمی‌توانیم استفاده کنیم و حتما باید با آب زاینده رود مخلوط گردد.

صنعت، قانون توزیع عادلانه آب را پایمال کرده است

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از میزان مصرف بالای آب توسط بخش صنعت، اظهار کرد: بر اساس بند هفت از ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال 1361- مجلس شورای اسلامی ایران اولویت برداشت آب به ترتیب آب شرب، باغات مثمر و غیر مثمر،کشاورزی و دامپروری و بعد از آن صنعت و سایر موارد  می‌باشد.

محمدرضایی با ابراز تاسف از اینکه کشاورزان در کشور قدرتی ندارند، خاطر نشان کرد: به دلیل نفوذ و قدرت زیاد صنعت اعم از دولتی و یا خصوصی، این بخش سالیان متمادی خارج از قانون توزیع عادلانه آب از زاینده رود آب برداشت کرده است که متاسفانه در شرایط خشکسالی، سال‌های اخیر شاهد نابودی مزارع کشاورزان بودیم، اما صنعت مشکل آب نداشت.

وی یاد آور شد که ظاهرا با توجه به نفوذ صنایع، اگر این بخش اراده کند خط قرمزهای آب شرب را نیز می‌تواند پایمال کند! همانطوری که در نیمه پائیز سال گذشته حجم سد زاینده رود به 120 میلیون متر مکعب رسید و صنایع همچنان از آب زاینده رود استفاده می‌کردند در صورتی که خط قرمز سد 170 میلیون متر مکعب محاسبه شده بود!

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: برخی عنوان می‌کنند صنایع سنگین بالا دست اصفهان به ازای حجم زیاد آب زاینده رود اشتغال بالایی در استان ایجاد کرده‌اند اما مجموع اشتغال این صنایع زیر 50 هزار نفر می‌باشد که در عوض آن زندگی 500 هزار جمعیت کشاورزی استان را در معرض نابودی قرار دادند.

محمدرضایی با بیان اینکه صنعت به طور غیر مستقیم نیز مصرف آب را افزایش داده است، افزود: صنایع استان باعث افزایش مهاجرت و ایجاد شهرک‌های اقماری شدند که در نتیجه بر میزان مصرف آب اعم از شرب، مصرف خانگی، فضای سبز و ... افزوده است.

وی خاطر نشان کرد: سالانه برداشت آب شرب استان اصفهان از زاینده‌رود حدود 500 میلون مترمکعب می‌باشد در صورتی که مصرف آب شرب خیلی کمتر از اینهاست که می‌توان نتیجه گرفت باز هم حجم قابل توجهی از این آب به  سمت صنایع متوسط و کوچک سرازیر شده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اظهار کرد: فشار بر حق آبه کشاورزان اصفهانی به اینجا هم ختم نشده است چرا که به طور میانگین در حدود سه هزار لیتر بر ثانیه به استان یزد انتقال می‌یابد و این در حالی است که به طور آماری و عقلانی مصرف آب شرب این استان حدود 500 لیتر در ثانیه است.

محمدرضایی تاکید کرد: متاسفانه در این مورد نیز حجم بسیار عظیمی از حق آبه کشاورزان اصفهان در تولید فولاد اسفنجی، محصولات گلخانه‌ای،کارخانه‌های نوشابه سازی صنایع کوچک و بزرگ و... استان یزد مصرف می‌شود اما نکته درد ناک‌ترآن است که این میزان آب نیز بدون افزایش آب به زاینده رود، برداشت شده است.

 وی خاطر نشان کرد: 13 سال قبل مقرر شد انتقال آب به استان یزد با حفرتونل سوم کوهرنگ عملی شود که متاسفانه این طرح عملی نشده است و همچنان آب انتقالی به این استان از حق آبه کشاورزان اصفهانی برداشت می‌شود.

احداث تونل سوم کوهرنگ 18 ساله شد

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان یاد آور شد بعد از 18 سال کار برروی تونل 24 هزار متری سوم کوهرنگ متاسفانه حدود 30 متر از این تونل باقی مانده است که با مشکل و به کُندی کار پیش می‌رود و مشخص نیست چه موقعی به اتمام رسد!؟

محمدرضایی با بیان اینکه کشاورزان بر خلاف صنعت مشکلات زیست محیطی تولید نکرده‌اند و برعکس صنعت با کشت خود موجب تلطیف هوا خواهند شد، گفت: بر اساس اقرار کارشناسان نیروگاه فسیلی شهید منتظری، مصرف مازوت هر واحد 53 تن در ساعت است که با وجود 8 واحد در حال کار در 24 ساعت حدود10 هزار تن مازوت مصرف می‌شود.

وی افزود: 5 درصد میزان آلایندگی حاصل از نیروگاه ماده سمی گوگرد است که می‌توان نتیجه گرفت این نیروگاه در یک شبانه روز 500 تن گوگرد تولید می‌کند. 

  کدخبرنگار:13071