انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

نمایندگان اصفهان در مجلس از زاینده رود غفلت کرده‌اند
ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٥/٢٩   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13920529000241
92/05/29 - 10:02
 نسخه چاپی
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
نمایندگان اصفهان در مجلس از زاینده رود غفلت کرده‌اند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: نمایندگان اصفهان در مجلس از زاینده رود غفلت کرده‌اند.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی دارای بیست نماینده است که در نگاه اول جای خوشحالی است که نماینده‌هایی دلسوز داریم که به فکر استان و به خصوص مسئله زاینده رود و مشکلات ناشی از آن برای کشاورزان  هستند.

وی در ادامه با اظهار تاسف از سکوت نمایندگان اصفهان در رای اعتماد وزارت نیروی دولت یازدهم عنوان کرد: برای رای اعتماد وزیر نیرو یکی از بیست نماینده استان اصفهان جهت دفاع از مشکل آب زاینده رود و دانستن برنامه‌های وزیر جدید برای حل این مشکل ملی در جهت رد یا تأیید او که برای استان اصفهان حیاتی است صحبتی نکرده و سکوت اختیار کردند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با تشکر از نماینده مردم ارومیه که در مقابل سکوت نمایندگان اصفهان از زاینده رود دفاع کرد، افزود: قاضی‌پور نماینده ارومیه با وجود حضور نمایندگان اصفهان در جلسه رای اعتماد وزیر نیرو، نتوانست مشکلات کشاورزان اصفهان و داغ خشکی رودخانه زاینده رود اصفهان را تحمل و سکوت کند بنابراین با سخنرانی خود از زاینده رود و تالاب گاوخونی و کشاورزان اصفهانی دفاع کرد.

این مسئول با توجه به خشکسالی چندین ساله زاینده رود اصفهان و مشکلاتی که برای کشاورزان آن بوجود آمده، ادامه داد: کشاورزان زحمت کش و ولی نعمت اصفهانی بخصوص منطقه شرق که روزی چرخ اقتصاد اصفهان تاثیر مثبت زیادی از آنها داشت و سعی می‌کردند با پرداخت زکات به موقع خود به دیگران کمک کنند و برکت کار خود را تضمین کنند متاسفانه امروز بخاطر خشکسالی و مشکلات بوجودآمده بواسطه آن دچار زندگی سختی شده‌اند، به حدی که بعضی در حال حاضر واجب‌الزکات شده‌اند و زندگی سختی می‌گذرانند.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: سکوت نمایندگان اصفهانی به خصوص در این قضیه خیانتی بزرگ به مردم است که بحر امید آنها را به عنوان نماینده خود برای دفاع از حقوقشان روانه مجلس کرده، اما آنها احتمالاً سود خود را در سکوت می‌بینند و این فاجعه بزرگی است که با دیدن مشکلات عیان مردم، چه مسئول و غیر مسئول سکوت کنند، به جای اینکه با کمک همدیگر برای حل مشکلات همنوعان خود اقدامی انجام دهند.

وی اضافه کرد: در قانون بودجه سال 92 بودجه‌ای برای خط لوله دوم انتقال آب زاینده رود به میزان 150 میلیون متر مکعب در سال به استان یزد مصوب شد که نمایندگان استان اصفهان فقط به امضاء نکردن آن اکتفا کردند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اذعان داشت: در صورتی که نمایندگان  باید کتباً اعتراض یا تحصن می‌کردند تا اینکه این بند از بودجه 92 حذف می‌شد.

این مسئول باذکر قید مرده رود به جای زنده رود متذکر شد: هنوز جای زخم‌های کشاورزانی که برای انتقال غیرقانونی آب زاینده رود از طریق خط لوله اول انتقال آب به یزد اعتراض کرده بودند خوب نشده است، دولتی‌ها به دنبال احداث خط لوله دوم هستند و مشخص نیست از جان این مرده رود چه میخواهند.

انتهای پیام/2301/ن30/ژ1001

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم

با احداث سد تنگزی؛آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود
ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/٥/٢٦   کلمات کلیدی:

استانها - اصفهان

شماره : 13920521001360

92/05/21 - 23:43

نسخه چاپی

با احداث سد تنگزی؛آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان گفت: با احداث سد تنگزی آب همه تونل‌ها به سمت اصفهان بسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدجمال‌الدین صمصام شریعت امشب در نشست مدیریت بحران زاینده‌رود که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، اظهار کرد: با مدیریت می‌توانستیم آب در زاینده‌رود را در سطح شهر و باتلاق گاوخونی داشته باشیم، اما مدیریت نه تنها در استان بلکه در سطح ملی مطرح است.

وی ادامه داد: کشور متعهد شده نسبت به حفظ تالاب‌های بین‌المللی خود کوشا باشد و از نابودی آنها جلوگیری کند، اما امروز تالاب بین‌المللی گاوخونی از بین رفته و مشکلات فراوانی را برای استان به جای گذاشته است و برخی مواقع این مشکلات فرااستانی بوده و مدیریت اجرایی استان نمی‌تواند در مقابل آنها بایستد.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه مشکلات آب در اصفهان از زمان سفر دوم استانی رئیس جمهور سابق به استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است، تاکید کرد: در این دور از سفرهای استانی یک پیرزن با کاسه‌ای خالی از رئیس جمهور طلب آب می‌کند و بی‌آبی چهارمحال و بختیاری را حاصل تخصیص آب به اصفهان اعلام می‌دارد.

وی افزود: با احساسی شدن جو، رئیس جمهور نیز تصمیم بر جدا شدن آب منطقه‌ای اصفهان از چهارمحال و بختیاری می‌کند و در واقع بزرگترین اشتباه دولت دهم رقم خورد.

صمصام شریعت اضافه کرد: به این ترتیب مدیریت یکپارچه حوزه‌ زاینده‌رود منطقه‌ای شد و بر اساس آن اختیار اختصاص آب به شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و استانداری استان چهارمحال و بختیاری واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه این تصمیم مغایر با قانون بود، بیان کرد: اختصاص آب 31 استان، مدیریت کشور است، اما براساس این تصمیم اختصاص آبی که در اختیار وزارت نیرو بود در حوضه چهارمحال و بختیاری است به سازمان جهاد کشاورزی، آب‌ منطقه‌ای و استانداری این استان واگذار شد.

* تونل سوم کوهرنگ با بودجه و تلاش مدیران اصفهانی انجام شد

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان در ادامه به تونل سوم کوهرنگ اشاره و افزود: این تونل با طول 22.5 کیلومتر حدود 19 سال عملیات اجراییش به طول انجامیده و با افتتاح آن 100 میلیون متر مکعب آب به استان اصفهان انتقال پیدا می‌کند که تاکنون 93.8 میلیون متر مکعب توسط شرکت آب منطقه‌ای چهار محال و بختیاری به فعالیت‌های مختلف در این استان اختصاص داده شده و علاوه بر آن اجازه بارگذاری بر روی زاینده‌رود نیز داده می‌شود.

وی اضافه کرد: تونل بهشت آباد 65 کیلومتر طول دارد که اگر به همین شکل اجرایی شود به 60 سال زمان احتیاج دارد هر چند که این طرح وعده نسیه‌ای بیش نیست.

صمصام شریعت با بیان اینکه اختصاص آب به استانی داده شود مرسوم نیست، اظهار کرد: بحث‌هایی که در مورد برداشت‌های آب و واگذاری اختیار به استان چهارمحال و بختیاری در دولت گذشته شکل گرفت باید در دولت یازدهم برطرف شود.

وی ادامه داد: در پشت سد زاینده‌رود 23 هزار هکتار باغات بادام کشت شده که با لوله‌های 24 تا 26 اینچی آبیاری می‌شود و با ارسال عکس‌های این لوله‌ها به وزارت کشور اعلام کردیم این آبها حقوق مکتسبه مردم اصفهان است و در جایی که خاک هیچ استعدادی ندارد اقدام به چنین فعالیت‌هایی کرده‌اید.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه در اسفند ماه گذشته در آخرین جلسه‌ای که برای مشکلات کشاورزان و با حضور معاون سیاسی وزیر کشور، معاون رئیس جمهور سابق و شش استاندار دیگر که همگی دارای اصالت چهارمحال و بختیاری بودند گرفته شد، گفت: مقرر شد بخشی از اراضی سد زاینده‌رود که جزو استان اصفهان بود به چهارمحال و بختیاری واگذار شود و طبق این مصوبه‌ بهترین اراضی مشرف به سد زاینده‌رود که می‌توانست پدافند غیرعامل برای آب بیش از 6 میلیون نفر باشد به اراضی آنها الحاق شد.

وی اضافه کرد: طرح الحاق این اراضی در سال 85-86 در حال انجام بود که با اعتراض آیت‌الله مظاهری و رهبر معظم انقلاب جلوی آن گرفته شد، اما متاسفانه در سال گذشته به این دستورات هم توجهی نشد.

*احداث سد تنگزی فاجعه‌ای برای اصفهان

صمصام شریعت با اشاره به طرح‌هایی در حال احداث مانند سدهای مخزنی بر روی شاخه‌های سرریز زاینده‌رود تصریح کرد: با احداث سد تنگزی نیز که مطالعات آن انجام گرفته دیگر آبی برای ورود به سد زاینده‌رود باقی نمی‌ماند و آب تمام تونل‌ها نیز بسته می‌شود، این آغاز یک فاجعه در استان بزرگی مانند اصفهان است.

وی ادامه داد: تاکنون 168 مورد لوله‌گذاری و پمپاژ آب در چهار محال و بختیاری صورت گرفته است.

معاون سابق عمرانی استاندار اصفهان تاکید کرد: آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری مجوزهایی صادر کرده که باید 50 میلیون متر مکعب آب از تونل سوم را تحویل دهیم در حالی که با جمع‌بندی مجوزهای صادر شده 122 میلیون متر مکعب یعنی بیش از 90 درصد آب تونل سوم کوهرنگ باید تحویل استان چهارمحال و بختیاری شود.

وی در پایان راهکارهای پیشنهادی را اینگونه عنوان و بیان کرد: توقف هرگونه بارگذاری بر روی رودخانه تا زمان اجرایی شدن تونل بهشت‌آباد، توقف انتقال آب به یزد از خط لوله دوم، توقف اختصاص آب از سوی آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از دیگر راهکارها در حوضه مدیریت آب زاینده‌رود مواردی است که باید به آن توجه داشت.

انتهای پیام/63007/ط40/ض1002


راه‌های آسان‌تر و بهتری برای احیای زاینده‌رود وجود دارد
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٥   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13920515000673
92/05/15 - 13:51
نسخه چاپی
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
راه‌های آسان‌تر و بهتری برای احیای زاینده‌رود وجود دارد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: جهت احیاء زاینده رود راه‌های نزدیک‌تر، بهتر، کم هزینه‌تر و سریع‌تر از انتقال آب از خلیج فارس و دریای مازندران به زاینده رود وجود دارد که باید مسئولان به دنبال آن باشند.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: در شهرستان سمیرم استان اصفهان بیش از 10 رودخانه دائمی و فصلی وجود دارد که استحصال آب این رودخانه‌ها بطور میانگین 2 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب در سال است و آب آن بعد از عبور از چهارمحال و بختیاری از طریق سرشاخه‌های کارون وارد خوزستان شده و مقداری زیادی از آن وارد خلیج فارس می‌شود.

وی افزود: جای تعجب است که وزارت نیرو این آب شیرین قابل شرب و آبی که بصورت ثقلی وارد زاینده خواهد شد را وارد خلیج فارس کرده و می‌خواهد دوباره این آب را با هزینه‌های گزاف شیرین کرده و این مسیر چند صد کیلومتری را از نقطه صفر سطح دریا به ارتفاع یک هزار 650 متری از سطح دریا و با احتساب هزینه‌های آزادسازی این مسیر طولانی پمپاژ کند و به زاینده رود برگرداند، که این کار از هیچ جهت پسندیده و عقلانی نیست، به عبارتی این کار لقمه را دور سر چرخاندن است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: امیدواریم در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی سلیقه‌ای عمل نشود و با عمال نفوذ در بالا دست رودخانه بی حساب و بی رویه آب برداشت نشود و خط مرزی هر چند مدت تغییر نکند و خط مرزی استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری به حالت اولیه خود برگردد و با تدبیر و برنامه ریزی به داد زاینده رود و حق آبه داران و سهم آبه داران همچنین مردم  استان و آثار باستانی آن و تالاب بین‌المللی گاوخونی برسند.

*دولت آقای روحانی اقدامات ویژه‌ای در جهت رفع کمبود آب زاینده رود کند

وی خاطرنشان کرد: ما از دولت آقای روحانی و همچنین وزیر نیرو دولت ایشان می‌خواهیم که با توجه به اهمیت و اورژانسی بودن وضعیت زاینده رود اقدامات ویژه‌ای در جهت رفع کمبود آب زاینده رود بنمایند.

محمدرضایی در مورد اجازه انتقال آب رودخانه ماربُر سمیرم به زاینده رود از طرف وزارت نیرو افزود: یکی از بهترین گزینه‌ها در مورد زنده نگهداشتن زاینده رود انتقال یک سوم آبی است که از شهرستان سمیرم به خارج از استان روان است، با انتقال این آب با توجه به ارتفاع 2 هزار متری سرآب از سطح دریا دیگر نیازی به پمپاژ نداشته و به صورت ثقلی وارد دشت شهرضا، دشت جرقویه، شرق اصفهان و شهر اصفهان که بیشترین مشکل کم آبی را دارد شده و موجب آبادی دوباری این مناطق خواهد شد و بار عظیمی از دوش زاینده رود برداشته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما مخالف شیرین کردن و انتقال آب دریای مازندران و خلیج فارس به فلات مرکزی نیستیم، اما باید در حال حاضر و شرایط فعلی اولویت طرح‌ها را در نظر بگیرم و هر چه زودتر زاینده رود را نجات دهیم.

* دریغ از قطره‌ای افزایش آب به زاینده رود

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: با افزایش جمعیت و توسعه صنعت و کشاورزی و گرم شدن هوا و خشکسالی‌های پی در پی هر ساله مصرف آب به صورت چشمگیر بیشتر شده، اما در عوض منابعی جایگزین نشده، در صورتی که چندین مصوبه برای انتقال آب بهشت آباد به زاینده رود را داریم، طرح انتقال آب کوکان به میزان 220 میلیون متر مکعب در سال به زاینده رود را داریم، انتقال آب از طریق تونل سوم کوهرنگ که طی 19 سال هنوز در پیچ و خم مشکلات مانده است را داریم، اما دریغ از قطره‌ای افزایش آب به زاینده رود.

وی افزود: طبق گفته پدر کویر شناسی ایران پرفسور کردوانی در خصوص پیش‌بینی ناسا مبنی بر وقوع خشکی در ایران تا 30 سال آینده، پیش‌بینی شده این خشکی مربوط به وقوع خشکسالی هیدرولوژیکی در کشور است که تا دو سه سال آینده به وقوع خواهد پیوست و تا 60 سال ادامه خواهد یافت.

محمدرضایی افزود: با این پیش‌بینی و ادامه داشتن این خشکسالی‌ها تا 60 سال آینده باید هرچه سریع‌تر برای منابع آبی ایران برنامه‌ریزی ویژه و اضطراری داشته باشیم تا شاید بتوانیم از خسارات وارده در آینده بکاهیم و در غیر این صورت با فاجعه رو به‌رو خواهیم شد.

* دولت باید جهت بهینه مصرف آب به صورت رایگان به کشاورزان کمک کند

وی تصریح کرد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی کشاورزی از سوی مقام معظم رهبری در مورد تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی، ارتقای سطح سلامت مواد غذایی تا استاندارد جهانی، اصلاح و بهینه کردن الگوی مصرف و حمایت موثر از تولید و صادرات و ارتقای بهره‌وری از آب در تولید محصولات کشاورزی و استفاده علمی و بهره برداری بهینه از سایر نهاده‌های تولید، عزم دولت را می‌طلبد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو باید در جهت استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی اقدام به احداث استخرهای ذخیره آب و رساندن آب به مزارع با احداث کانال های 3 و 4 و همچنین لوله کشی در سطح مزارع و انتقال آب توسط لوله به مزارع و در صورت وجود آب با کیفیت، استفاده از آبیاری تحت فشار برای جلوگیری از پرِت آب و صرفه جویی در آب به صورت رایگان برای کشاورزان اقدام کند.

انتهای پیام/63001/ن۴۰


هشدارهای کردوانی در خصوص وقوع خشکسالی هیدرولوژیکی در کشور
ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/٥/٥   کلمات کلیدی:

هشدارهای کردوانی در خصوص وقوع خشکسالی هیدرولوژیکی در کشور

همشهری آنلاین:
تاریخ مطلب: دوشنبه 31 تیر 1392 - 20:56:26 کد مطلب:224205
نسخه چاپی
پدر کویر شناسی ایران در خصوص پیش‌بینی ناسا مبنی بر وقوع خشکی در ایران تا 30 سال آینده، اظهار کرد: این خشکی مربوط به وقوع خشکسالی هیدرولوژیکی در کشور است که تا دو سه سال آینده به وقوع خواهد پیوست و تا 60 سال ادامه خواهد یافت.

پرویز کردوانی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: این خشکی، قسمت‌های مرکزی ایران را درگیر کرده و شهرهایی مانند قم، گرمسار و یزد دیگر آب نخواهند داشت. علاوه بر آن نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان به دلیل کمبود بارندگی با مشکل مواجه خواهیم شد.

آشنایی با ناسا

وی ادامه داد: میزان بارش در کشورها به عرض جغرافیایی و سطح ارتفاع بستگی دارد و از آنجا که کشورمان دقیقا در مدار 30 درجه واقع شده، جزء مناطق خشک محسوب می‌شود، زیرا در این مدار هوای پرفشاری که می‌وزد، مانع از تشکیل ابر و بارندگی شده و باعث به وجود آمدن مکان‌های خشکی مانند عربستان، دوبی، صحرای آفریقا و استرالیا می‌شود.

پدر کویرشناسی ایران افزود: از زمانی که متولد شدیم در یک منطقه کم باران قرار گرفته‌ایم و با وقوع این خشکی علاوه بر کشورهای دچار کم آبی مانند ایران، حتی کشورهایی که در مناطق مرطوب قرار دارند، از لحاظ کیفیت آب آشامیدنی با مشکل مواجه هستند، زیرا مقدار آب هر کشوری ثابت بوده و این جمعیت است که روز به روز افزایش می‌یابد و آب بیشتری طلب می‌کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه سطح فرهنگ و بهداشت موجب افزایش مصرف آب و آلودگی روزافزون آن می‌شود، زیرا توسعه شهرها باعث به وجود آمدن ادارات و خانه‌های بیشتر شده و در نتیجه آب مصرفی افزایش می‌یابد؛ بعلاوه با توجه به آنکه توقع انسان نیز در این زمینه بیشتر شده است، دیگر نمی‌توان آب با کیفیت پایین را در اختیار مردم قرار داد.

کردوانی با بیان اینکه کشورهایی مانند فلسطین، ایران و عربستان زودتر از دیگر کشورهای جهان دچار کمبود آب می‌شوند، افزود: مساله خشکی که ناسا مطرح کرده، با خشکسالی تفاوت دارد، زیرا خشکی یک پدیده دائمی بوده و خشکسالی با نوسان، دوران‌های مختلفی دارد.

این چهره ماندگار تاکید کرد: اینکه می‌گویند تغییر اقلیم به وجود آمده، اشتباه است. این مساله تغییر اقلیم نبوده، بلکه نوسان اقلیم است. به عنوان مثال ما همیشه در اقلیم گرم و خشک زندگی می‌کنیم، اما امسال بارندگی 27 درصد بیش از سال گذشته بوده است. یا اینکه تهران سه سال پیش با برف شدیدی مواجه شد. اما از آن به بعد چنین چیزی رخ نداده است و گفته ناسا نیز تاکیدی بر همین مساله است.

وی با بیان اینکه به وجود آمدن این مشکل به دلیل افراط در استفاده از آب و توسعه کشاورزی، صنعت و شهر است افزود: به دلیل مصرف آب‌های زیرزمینی، تا ابد و دهر در خشکسالی هیدرولوژیکی باقی خواهیم ماند؛ حتی اگر بارندگی طی 20 سال دو برابر شود. زیرا اکنون سطح آب چاه‌های کشور از 100 متر به 300 متر و حتی در مواقعی به 550 متر رسیده و هر چقدر هم باران ببارد، آبی که از دل زمین بیرون کشیده شده را جبران نخواهد کرد.

این استاد دانشگاه افزود: علاوه بر آن طی این سال‌ها دیگر سدی نخواهیم داشت چرا که هم‌اکنون سدهای کشورمان از گل و لای پر شده‌اند. مثلا سد کرج تا 35 متر در گل است و یا سد دز که 200 متر ارتفاع دارد تا 85 متر در گل فرو رفته است که اگرچه قابل تمیز کردن هستند، اما چون نمی‌توانیم دریچه‌های زیرین سد را به دلیل رها شدن آب باز کنیم، این کار نیز چندان برایمان میسر نیست.

وی با بیان اینکه تهران نیز دچار بی‌آبی خواهد شد، افزود: تا 30-40 سال آینده دیگر سدهای کرج و لتیان آبی نخواهند داشت، اگرچه تهران آنقدر زور دارد که آب دیگر شهرهای کشور را غارت کند!

کردوانی افزود: اکنون مانند انسانی شده‌ایم که 100 میلیون تومان بدهی دارد اما تنها یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد و حتی اگر حقوقش دو برابر شود، نخواهد توانست قرضی را که گرفته، پرداخت کند.

آب‌های نامتعارف جای آب کنونی را خواهند گرفت

این کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه در صورت تمام شدن آب کشور، باید به سراغ استفاده از آب‌های غیرمتعارف برویم، افزود: یکی از این راه‌ها تصفیه فاضلاب، پساب صنایع و بناب کشاورزی است. آبی که تصفیه می‌شود نو نیست، اما تمیز است و حتی اکنون دانشمندانی که به کرات دیگر می‌روند، مقدار محدودی آب همراه خود برده و ادرار خود را تصفیه می‌کنند و می‌خورند و ما نیز به این روز خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه شیرین کردن آب‌های شور یکی دیگر از راه‌های غیرمتعارف تامین آب است، افزود: در حال حاضر نیز نه تنها آب‌های شور را در خود محل - مانند آنچه که در گرمسار، قم و سمنان اتفاق می‌افتد - شیرین می‌کند، بلکه آب دریای شمال و جنوب را نیز شیرین کرده و به دیگر نقاط کشور می‌فرستند که البته بارها به این روش نقد داشته‌ام، چرا که مردم این آب شیرین شده را در کارواش‌ها و مکان‌های این چنینی استفاده کرده و قدر آن را نمی‌دانند.

این استاد دانشگاه جمع‌آوری آب باران را یکی دیگر از راه‌های تامین آب دانست و گفت: هر چقدر باران در شهرها از جمله تهران می‌بارد، فایده‌ای نداشته و هرز می‌رود. چرا که پشت‌بام‌ها و خیابان‌ها را آسفالت کرده‌ایم و آب فرصت نفوذ پیدا نمی‌کند. اما در بسیاری از کشورها مردم را مجبور می‌کنند که آب باران را در پشت‌بام‌ها جمع‌آوری کرده و استفاده کنند، چرا که این آب پاکیزه‌ترین آب است.

پدر کویرشناسی ایران افزود: تا جایی که سطح زمین گچی یا آهکی باشد، آب به راحتی در خاک نفوذ می‌کند.

وی با بیان اینکه استفاده از رطوبت هوا یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توان در آب‌های سطحی جلوگیری کرد، افزود: همچنین می‌توان با انتقال آب از مکان‌هایی که آب زیادی دارند، به دیگر نقاط آب مورد نیاز مردم را فراهم کرد، اما باید در نظر گرفت که در کشور ما در فصل تابستان در هیچ جا آب مازاد نداریم که به دیگر نقاط کشور ارسال کنیم.

هر استانی را که می‌خواهید نابود کنید، به آن آب دهید

کردوانی گفت: معتقدم هر استانی را که می‌خواهید نابود کنید، باید به آن آب دهید؛ مانند آنچه که در یزد و اصفهان اتفاق افتاد و اکنون 70 درصد روستاهای یزد از سکنه خالی شده است، زیرا آنقدر به شهرها آب می‌دهند که روستاها به دلیل کمبود آب خالی می‌شود.

پدر کویرشناسی ایران افزود: استفاده از آب مجازی نیز از راه‌هایی است که می‌توان کمبود آن را جبران کرد. به این صورت که پول تولید مواد غذایی مانند ینجه و برنج را به مکان‌هایی برد که آن را با آبی که دارند به راحتی تولید می‌کنند. به عبارتی با خرید یک محصول می‌توان با جلوگیری از مصرف آب، آب مجازی را وارد کشور کرد. همچنین در خود کشور نیز می‌توان پول تولید گندم و منطقه‌ای مانند خوزستان که دچار کمبود آب است را در مناطقی مانند قزوین خرج کرده و آب مجازی تولید کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اکنون در برخی مناطق کشور از جمله اصفهان آب را از مردم می‌خرند، افزود: در این روش 50 درصد آبی را که از چاه‌های مردم استخراج می‌شود، دولت خریداری کرده و آن را می‌فروشد که البته برای دریاچه ارومیه که دچار کم آبی است، این پیشنهاد داده شد اما چون ما توانایی انجام این کار را نداریم، با آن مخالفت شد.

این کارشناس ارشد محیط زیست افزود: البته با وارد کردن از خارج کشور نیز می‌توانیم تا حدودی کمبود آب را جبران کنیم.

چاه‌های غیرمجاز بلای جان دریاچه ارومیه

وی با بیان اینکه چاه‌های غیرمجاز بلای جان دریاچه ارومیه شده، افزود: متاسفانه هر استانداری که مشغول به کار می‌شود، توسعه کشاورزی، صنعت و دانشگاه را در دستور کار خود قرار می‌دهد، غافل از آنکه همه آن اقدامات نیاز به آب داشته و برای ما که با محدودیت آب مواجه هستیم، مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد. در صورتی که مثلا به جای افزایش سطح زیر کشت باید درآمد را در واحد سطح بالا ببریم.

کردوانی با بیان اینکه مهم‌ترین راه برای جلوگیری از وقوع بحران آب، آگاه کردن مردم است، افزود: کشور ما مانند کارمندی است که حقوق ثابتی داشته و خانواده‌اش بدون آنکه از این مساله آگاه باشند، بدون حساب و کتاب خرج می‌کنند. بنابراین باید بیش از هر چیز مردم را در مصرف آبی که در آینده با کمبود آن مواجه خواهند شد، آگاه کنند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال این کار از طریق خطبه‌های نماز جمعه و جماعت میسر بوده و می‌توان راه‌های صحیح استفاده از آب را به مردم آموزش داد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در استفاده از آب از چهار روش استفاده می‌شود، افزود: در برخی مواقع در استفاده از آب اسراف کرده و بیش از آنچه که نیاز داریم، مصرف می‌کنیم و در برخی مواقع نیز با امساک بسیار کمتر از آنچه که لازم است از منابع خود استفاده می‌کنیم که این روش اشکالی نداشته و اگر از آن استفاده کنیم، وضع بهتری خواهیم داشت.

کردوانی ادامه داد: برخی مواقع نیز با صرفه‌جویی نه کم و نه زیاد از دارایی‌های خود استفاده می‌کنیم و اکنون اگر شهر اصفهان 15 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند، دیگر نیازی به جیره‌بندی آب نخواهد داشت. همان‌گونه که در شهر تهران که 250 تا 300 لیتر توسط هر فرد آب مصرف شده و می‌توان با صرفه‌جویی آن را به 125 لیتر در روز کاهش داد.

این کارشناس ارشد محیط زیست هدر دادن آب را آخرین راه استفاده از آن دانست و گفت: متاسفانه ما ایرانی‌ها راه آخر و راه اول که اسراف است را استفاده کرده و منابع آب خود را هدر می‌دهیم. در صورتی که با صرفه‌جویی حالا حالاها دچار کمبود آب نخواهیم شد.