انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کشاورزان اصفهانی به جای صدقه دولتی حق آبه تاریخی خود را می خواهد
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٢/٧/۱٤   کلمات کلیدی:

 کد خبر: 2149914

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۷/۱۴ - ۱۱:۵۸

 

محمدرضایی در گفتگو با مهر:

کشاورزان اصفهانی به جای صدقه دولتی حق آبه تاریخی خود را می خواهد

اصفهانخبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: خسارات خشکسالی پرداخت شده به کشاورزان استان اصفهان که در تبلیغات مختلف عنوان شده همانند صدقه دولتی است و این قشر به آن نیازی ندارند بلکه باید حق ابه تاریخی زاینده رود به آنان بازگردانده شود.

حسین محمدرضایی در گفتگو با مهر با انتقاد از نحوه خسارات پرداخت شده به کشاورزان شرق اصفهان در سال های اخیر اظهار داشت: به طور کلی با پرداخت خسارت به کشاورزان به این نحو مخالفیم چرا که اعتقاد داریم کشاورزان باید مالک حق آبه خود باشند نه آنکه حق آنان در جایی دیگر مانند صنایع کوچک و بزرگ استانهای اصفهان و یزد و همچنین توسعه کشاورزی چهارمحال بختیاری و گلخانه های استان یزد رفته و کشاورزان حق آبه دار که صاحب اصلی این آب هستند منتظر صدقه دولت خانه نشین شوند.

وی افزود: ارقام پرداخت شده به کشاورزان در مقابل خساراتی بی آبی کشاورزان که به دلیل سوء مدیریت وزارت نیرو در آب فروشی به صنایع سنگین و صنایع کوچک بوجود آمده ناچیز است اما همواره آنان این ارقام را در بوق های تبلیغاتی خود می کنند و می گویند خسارت کشاورزان پرداخت شد که در حقیقت خسارات پرداختی یک صدم خسارات وارده هم نیست.

این عضو هیات مدیره کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: در مجموع و طی دو مرحله رقم 25 میلیارد تومان از طرف دولت به عنوان خسارات خشکسالی چندین ساله به منطقه شرق اصفهان تخصیص یافت.

محمدرضایی گفت: مرحله اول در چند سال قبل و به دلیل ورود اعتراض آمیز کشاورزان با تراکتورهایشان به داخل شهر اصفهان اتفاق افتاد و رقم 12 میلیارد تومان به آنان پرداخت شد اما این مبلغ به هر خانواری نسبت به  مقدار زمین، بین 200 تا 500 هزار تومان می رسید.

وی افزود: از مسئولان دولتی باید پرسید که آیا این مبلغ برای شخصی دارای زن و چندین فرزند کفاف مخارج زندگی چندین سال عدم کشت او را می دهد، که آنان این گونه منت پرداخت خسارت را بر سر کشاورزان می گذارند؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به مشکل 13 ساله خشکسالی در ادامه گفت: مرحله دوم خسارت مربوط به اعتراضات سال گذشته کشاورزان شرق اصفهان بود که رقم 50 میلیارد تومان برای این امر مصوب شد اما در عمل مبلغ 13 میلیارد تومان به آنان بیشتر پرداخت نشده است.

محمدرضایی یادآور شد: در سال جاری رقم سه میلیارد و 800 میلیون تومان خسارت به کشاوزران شرق اصفهان پرداخت شدکه این مبلغ بین حدود 24 هزار نفر نسبت به مساحت زمین زراعی آنها تقسیم شد.

وی ادامه داد: این رقم به ازای هر خانوار  بطور متوسط حدود 160 هزار تومان بوده و باید پرسید با پرداخت این گونه خسارات می تواند هزینه ازدواج، مخارج دانشگاه فرزندان آنها و همچنن معیشت و هزینه درمانی خانواده را تامین کرد؟

 

به کشاورزان صدمه دیده از خشکسالی بایدبیمه بیکاری تعلق گیرد

 این عضو کارگروه کشاورزی،آب و منابع طبیعی فرمانداری  شهرستان اصفهان در خصوص وضعیت بیمه کشاورزی به خبرنگار مهر گفت: باید در شرایط فعلی به کشاورزان اصفهانی بیمه بیکاری پرداخت شود چرا که آنان معیشت خود را در این خشکسالی از دست داده اند و برای امرارمعاش خود با مشکل روبرو هستند.

 محمدرضایی افزود: در حال حاضر هرکشاوز عمدتا فرزندان خود را به عنوان کارگر مزرعه بیمه می کند و خود به عنوان شخص کار فرما نمی تواند از بیمه تخفیف دار کارگران بخش کشاورزی استفاده کنند و در صورت تمایل به بیمه شدن باید مبلغی به مراتب بیشتر پرداخت نماید که این امر در شرایط کنونی فشار مضاعف به آنان وارد می کند و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

 

دولت سایت های گلخانه ای در شرق  اصفهان ایجاد کند

 وی درباره یکی از راهکارهای برون رفت از مشکلات شرق اصفهان اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان باید با سرمایه گذاری بخش دولتی اقدام به تاسیس سایت های گلخانه ای در زمین های متعلق به اداره منابع طبیعی کرده و به کشاورزان واگذار کند تا کشاورزان شرق نیز به سر کار موروثی خود برگردند.

  این کارشناس بخش کشاورزی یادآور شد: اصولاً درکشت گلخانه ای مصرف آب کاهش چشمگیری دارد و تامین آب آن از طریق لوله کشی از منابع زاینده رود میسر است.

 

فاضلاب های شهری  قانونا متعلق به کشاورزان است

محمدرضایی در ادامه از فروش فاضلاب های شهری به صنایع انتقاد کرد و گفت: طبق مصوبه 4322 هیئت وزیران در 29 اردیبهشت 1333 آب فاضلاب های شهر اصفهان باید به مادی جی انتقال یابد که با وجود این مصوبه خیلی از این پسآب ها جاهای دیگر مصرف می شود.

وی یادآور شد: با تأسیس کارخانه فولاد در مارشنان قرار شده بود 160 لیتر در ثانیه آب به این کارخانه اختصاص داده شود که یکصد لیتر در ثانیه آن از چاه های حریمی زاینده رود و 30 لیتر در ثانیه فاضلاب های شهری و 30 لیتر آن از آب شرب خط لوله اصفهان نائین تامین شود که این موضوع  با اعتراضات کشاورزان در سال های اخیر روبرو شده اما واقعا نمی دانیم که چه تصمیمی  قرار است برای این امر گرفته شود.

 لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم


خشکی زاینده رود ناشی از انتقال آب به خارج از حوزه آبریزاست
ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/٧/۱۳   کلمات کلیدی:

 کد خبر: 2148932  تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۷/۱۳ - ۰۹:۴۶   

محمدرضایی در گفتگو با مهر:

خشکی زاینده رود ناشی از انتقال آب به خارج از حوزه آبریزاست/

رودخانه از کشاورزی زیانی ندیده است

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: کشاورزی در حوزه زاینده رود در طول ادوار تاریخی کاملا با حفظ اکوسیستم طبیعی این رودخانه انطباق داشته و خشکی فعلی این رودخانه حاصل انتقال غیر اصولی آب آن به خارج از حوزه آبریز است و ارتباطی با مصرف آب بوسیله حق آبه داران ندارد.

حسین محمدرضایی درگفتگو با مهر درباره علت بکار بردن لفظ "مادی" به جای نهر آب در اصفهان اظهار داشت: در هیچ استانی به جز اصفهان به نهرهای آب لفظ "مادی" اطلاق نمی شود چرا که بر اساس اقوال تاریخی نگارش طورمارهای اولیه تقسیم آب زاینده رود در بیش از دو هزار و 700 سال قبل به وسیله سلسله مادها در این شهر اجرا شد و به همین خاطر آن نهر ها را در این شهر مادی می گویند.

وی شرق اصفهان را بخش مهمی از این تقسیمات آب زاینده رود بیان داشت و افزود: این بخش از استان یکی از محیط های تاریخی تمدن ساز در فلات مرکزی ایران بوده است که بدون تردید این رونق ریشه در زندگی و معیشت مردم آن بر اساس کشاورزی و زراعت داشته است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: وجود قلعه قورتان متعلق به یک هزار و 100 سال قبل است که به جرات می توان گفت این ارگ تنها قلعه خشت و گل جهان است که هنوز مسکونی است و در آن زندگی جریان دارد.

وی با انتقاد از برخی سخنان عنوان شده در خصوص بهره وری پائین کشاورزی استان ادامه داد: عده ای بدون فکر و مطالعه می خواهند به نحوی دادن حق آبه کشاورزان را مساوی با اسراف آب قلمداد کنند اما علاوه بر وجود مستندات تاریخی گوناگون در همین سال های قبل از دوران خشکسالی تولید گندم در شهرستان اصفهان همواره دو برابر میانگین کشوری بوده است و  حتی در این دوران بی آبی نیز حدود یک چهارم شیر استان از شرق اصفهان تامین می شود.

عضو هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی استان گفت: در صورت وجود آب همانند سابق متوسط تولید گندم در هر هکتار در کشور چهار تن و برداشت آن در شرق اصفهان نزدیک به هشت تن گزارش شده است که این عدد در مقایسه با برداشت این محصول در استان اصفهان و سطح کشور قابل توجه است و بهتر است این گونه افراد ظاهر بین بیشتر به این مسائل دقت نمایند.

 

محیط زیست زاینده رود از کشاورزی حق آبه داران زیانی ندیده است

 محمدرضایی یاد آور شد: کشاورزی در حوزه زاینده رود در طول ادوار تاریخی کاملا با حفظ اکوسیستم طبیعی این رودخانه انطباق داشته و خشکی فعلی این رودخانه حاصل انتقال غیر اصولی آب آن به خارج از حوزه آبریز است و هرگز ارتباطی با مصرف آب بوسیله حق آبه داران ندارد.

وی بیان داشت: بیشترین میزان آب زاینده رود در گذشته بین ماه های اردیبهشت و خردادماه در موقع آب شدن برف ها بوده که از تیر ماه به بعد دچار کاهش می شده است اما این رودخانه همواره دارای زایش آب در طول مسیر بوده و به همین دلیل به زنده رود و یا زاینده رود معروف شده است.

 این کارشناس بخش کشاورزی با تاکید بر اینکه این رودخانه در بدترین دوره خشکسالی هم خشک نمی شده است، گفت: علت امر آن است که آب های فرو رفته در زمین های کشاورزی به تدریج از مناطق بالا دستی به داخل رودخانه نشت می کرده و  با حرکت خود به  تالاب گاوخونی می رسید.

آمار مصرف شرب غیر واقعی است

محمدرضایی در ادامه گفت: سالانه مقادیر زیادی از آب زاینده رود با عناوین ظاهری شرب به خارج از حوزه آبریز یعنی کاشان، اردستان، نائین و یزد منتقل می شود.

وی ادامه داد: برخی آمار ها به پنج میلیون مصرف کننده آب زاینده رود اشاره می کند اما واقعیت آن است که در داخل استان اصفهان برای شرب برخی مناطق شهری و روستایی از چشمه ها و چاهها آب تامین می شود که ربطی به زاینده رود ندارد و باید از آمار مصرف کنندگان زاینده رود کسر شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان رقم واقعی مصرف کنندگان آب شرب در استان اصفهان و یزد را سه و نیم میلیون نفر دانست و گفت: استاندارد جهانی مصرف آب برای هر شهروند در 24 ساعت 150 لیتر است که به ازای این جمعیت در روز معادل 525 هزار متر مکعب و در طول یکسال 190 میلیون متر مکعب است، در کشورهای مثل چین، تونس، بلژیک و آلمان با توجه به بالا بودن منابع آبی و بارش فراوان نزولات 110 لیتر مصرف سرانه دارند.

 محمدرضایی افزود: این رقم با آمار غیر واقعی 500 میلیون متر مکعب آب شرب در سال برای استان اصفهان  و یزد همخوانی ندارد و بیانگر آن است که بخش عظیمی از آب این رودخانه  به نام شرب به صنایع داخل و خارج از استان فروخته می شود که تاوان آن را کشاورزان یا همان مالکان حق آبه دار و محیط زیست استان به نام خشکسالی و سایر عناونین جعلی پرداخت می کنند.

خشکی تالاب گاوخونی فاجعه ای ملی است

وی پمپاژ های غیر قانونی در استان چهار محال را نوع دیگری از این انتقال آب به خارج از حوزه آبریز دانست و گفت: ساخت سد زاینده رود توسط وزارت نیرو بیشتر موجب ذخیره آب برای صنایع وابسته به آب استان های اصفهان و یزد و همچنین موقعیت برداشت آب را به وسیله پمپاژ در استان بالا دست فراهم کرده و موجب نرسیدن آب برای حق آبه داران و محیط زیست پایین دست رودخانه زاینده رود شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: تا قبل از ساخت سد زاینده رود در سال 1349 آب در مسیر زاینده رود در بین دره های استان چهار محال حرکت می کرد و در نهایت پس از استفاده حق آبه داران زاینده رود مازاد بر نیاز کشاورزان به تالاب گاوخونی ریخته می شد و محیط زیست حفظ می شد.

محمدرضایی ادامه داد: در پاییز و زمستان تا نیمه های فصل بهار که بارندگی های حوزه گوهرنگ زیاد بود در استان چهارمحال و بختیاری نیازی به آب نبود و در اواخر بهار تا آخر تابستان که در آن منطقه هوا مساعد برای کشت بود زاینده رود با کمی آب مواجه می شد.

وی گفت: به همین دلیل از بدو تاریخ تا موقع احداث سد زاینده رود برداشت آب در بالا دست میسر نبود و بعداز افتتاح سد و ذخیره سازی آب در فصول پاییز و زمستان و رها سازی آب در فصول دیگر به تدریج  این امکان را برای برداشت صنایع در اصفهان و برداشت آب برای کشاورزی بالا دست و احداث باغ که توجیه اقتصای هم ندارد فراهم نمودند و با استانی شدن مدیریت آب پمپاژ های غیر قانونی شدت یافت.

عضو هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی استان خشکی تالاب گاوخونی را فاجعه ای ملی دانست و یادآورشد: این مکان روزگاری مرکزی زیبا و کم نظیر از تجمع حیات وحش همانند گورخران، آهوان و همچنین زیستگاه پرندگان سیبری در فصل زمستان بود.

تالاب گاوخونی در خطر خروج از کنوانسیون رامسر

محمدرضایی با تاکید بر اینکه با خشک شدن تالاب بین المللی گاوخونی این تالاب از لیست کنوانسیون رامسر خارج خواهد شد،افزود: این معاهده بین المللی با هدف حفظ تالاب های جهان و پرندگان مهاجر در سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر تصویب شده  که تالاب گاوخونی به عنوان یکی از تالاب های بین المللی ایران در آن به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: بر اساس آن کشورهای عضو موظف هستند تا از تالاب‌های ثبت‌شده حفاظت کنند و در ابتدا این معاهده به امضای نمایندگان ۱۸ کشور شرکت‌کننده رسید اما امروزه ۱۶۰ کشور جهان عضو این پیمان هستند به همین خاطر باید هرچه سریعتر از خشک شده کامل تالاب بین المللی گاوخونی جلو گیری شود.

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم


استاندار از توسعه صنایع سنگین در اصفهان جلوگیری کند
ساعت ۱:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٢/٧/۸   کلمات کلیدی:

 کد خبر: 2145244

استاندار از توسعه صنایع سنگین در اصفهان جلوگیری کند

اصفهان- خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: استاندار اصفهان از توسعه بی رویه صنایع سنگین در اصفهان، ساخت سد تنگری در بالای دست زاینده رود و انتقال غیرکارشناسی و غیر منصفانه خط دوم لوله آب برای صنایع سنگین استان یزد جلوگیری کند.

 حسین محمدرضایی در گفتگو با مهر، در خصوص توقعات جامعه کشاورز استان از استاندارجدید اصفهان ، اظهار داشت: با توجه با اینکه زرگرپور پیش از این معاون وزیر نیرو بوده اشراف کاملی از وضعیت آب کشور دارد و یقینا می تواند برای احیای این رودخانه تلاش کند.

وی با تاکید بر اینکه استاندار جدید اصفهان باید از توسعه بی رویه صنایع سنگین در استان جلوگیری کند ، افزود: برخی مسئولان کارخانه ذوب آهن مدعی شده اند که این کارخانه قصد دارد تا سال 1397 تولید فولاد خود را به شش میلیون تن برساند اما واقعیت این است که زاینده رود دیگر آبی ندارد که بخواهد به این صنایع بدهد به عبارت ساده تر باید از این افراد پرسید که شما دیگر با کدام منابع آب و هوای سالم نیت چنین عملی را دارید.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه با انتقاد از بی حرمتی مسئولان استان چهار محال به حق آبه تاریخی کشاورزان اصفهانی گفت: مجموعه جدید استانداری اصفهان باید تلاش جدی برای لغو مصوبه ساخت سد تنگری در استان چهار محال و بختیاری اعمال کند چرا که با ساخت این سد در بالای دست زاینده رود فاتحه این رودخانه خوانده شده و دیگر قطره ای آب به پشت سد زاینده رود نمی رسد.

 

مصوبه خط دوم انتقال آب به یزد غیر منصفانه و غیر کارشناسی است

وی با بیان اینکه ایجاد صنایع پر مصرف آب در سایر استانها موجب اثرات زیانباری بر زاینده رود و ظلم به کشاورزان حق آبه دار شد، گفت: مطابق مصوبات قانونی انتقال آب یزد باید بعد از حفر تونل سوم کوهرنگ انجام می شد اما 13 سال است که این انتقال از حق آبه تاریخی کشاورزان اصفهانی انجام شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از اینکه این حجم آب به اسم شرب و بیشتر برای صنایع پر مصرف این استان همانند فولاد، کاشی و سرامیک منتقل شده است، ادامه داد: هنوز صدای اعتراضات اواخر سال گذشته کشاورزان شرق اصفهان نخوابیده است که در بودجه سال 1392 طرح انتقال خط دوم لوله آب به یزد تصویب شده است که با اجرای آن 150 میلیون مترمکعب آب در سال به این استان منتقل خواهد شد.

محمدرضایی با غیر منصفانه و غیر کارشناسی نامیدن این پروژه اظهار داشت: نمایندگان اصفهان در مجلس و استاندار جدید در راستای حمایت از منابع آب استان و حق آبه کشاورزان باید تلاش جدی برای لغو این مصوبه انجام دهند.

 

یزد و کرمان نیز به اندازه سهم خود در حفر تونل بهشت آباد تلاش کنند

وی در خصوص طرح های انتقال آب به زاینده رود گفت: تونل بهشت آباد به طول 65 کیلومتر باید با مشارکت استان های اصفهان، یزد و کرمان انجام شود اما در حال حاضر فقط مخالفت ها و بحث هایی بین مقامات استان چهار محال و اصفهان برای انجام این پروژه به وجود آمده است به عبارت بهتر این سوال را باید پرسید که آیا استان های یزد و کرمان پس از رفع مشکلات و انتقال آب مالک آن می شوند و آیا در مراحل فعلی نباید تلاشی برای تحقق آن انجام دهند؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه گفت: صنایع پر مصرف آب در استان همانند ذوب آهن و فولاد مبارکه باید در انتقال آب به فلات مرکزی هزینه کنند تا کشاورزان نیز آب زاینده رود را بدون منت و همانند قرون تاریخی مصرف نمایند.

 

انتقال بخشی از آب های داخل استان عاقلانه تر از انتقال از دریا است

محمدرضایی افزود: معتقدم به جای عملیات پر هزینه شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به استان اصفهان راه هایی ارزانتر و عملی تر وجود دارد به این معنا که سالانه حدود دو میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب از 11 رودخانه اطراف شهرستان سمیرم وارد خوزستان و سپس خلیج فارس می شود که می توان مقداری از آن را به داخل استان انتقال داد.

وی با تاکید بر اینکه هیچگاه توقع نداریم تمامی این آب وارد استان اصفهان شود، گفت: یک سوم این حجم آب برای توسعه کشاورزی شهرستان شهرضا و شرق اصفهان کافی است و از لحاظ اقتصادی نیز هزینه کمتری صرف آن می شود.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: ارتفاع رودخانه های سمیرم در دو هزار متری سطح دریا است و ارتفاع دشت های شهرستان اصفهان یک هزار و 600 متر از سطح دریا که با توجه به این امر آب به راحتی و سریع منتقل می شود.

محمدرضایی یادآور شد: برای انتقال آب از دریا به استان اصفهان باید 700 تا 800 کیلومتر لوله گذاری و عملیات پمپاژ در ارتفاعات صورت گیرد که در مقایسه با روش پیشنهادی فوق اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به منابع آبی غرب استان گفت: با احداث سد یلان در فریدون شهر و جمع آوری آب آن سالانه می توان حدود 550 میلیون مترمکعب آب به سد زاینده رود افزود و با حفر تونل فریدن – کوکان به طول 22 کیلومتر 200 میلیون مترمکعب در سال به ذخایر آب استان اضافه می شود.

 

مدیریت یکپارچه بر زاینده رود اجرایی شود

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در ادامه خواستار لغو مصوبه سال 1383 مجلس شورای اسلامی در خصوص مدیریت استانی به جای مدیریت یکپارچه برداشت آب شد و اظهار داشت: این مصوبه یکی از عوامل برداشت بی رویه آب زاینده رود شد چرا که تا قبل از آن تقسیم آب با نظارت سازمان آب منطقه ای استان انجام می گرفت که با تصویب آن شرکت های آب منطقه ای در سه استان یزد، اصفهان و چهار محال پدید آمد و این وضعیت ناگوار رقم خورد.

 

تعیین خط مرزی بر اساس خط القعر دریچه زاینده رود خلاف قانون است

محمدرضایی ادامه داد: یکی از مشکلات جدی که توقع پیگری آن را از استاندار اصفهان داریم تعیین خط مرزی بین دو استان اصفهان و چهار محال در حاشیه دریاچه زاینده رود است زیرا در 20 سال اخیر و بر اساس مصوبات وزارت کشور و در دو مرحله این تغییر خط مرزی استان چهار محال را به سد زاینده رود نزدیک کرده است.

وی در ادامه افزود: آنها نظر دارند خط القعر زاینده رود به عنوان مرز دو استان محاسبه کنند به عبارت بهتر منابع آبی و کنترل سد زاینده رود در اختیار استان بالا دست قرار خواهد گرفت.

این کارشناس کشاورزی اظهار داشت: در تمامی مناطق کوهستانی جهان خط الراس کوه به عنوان مرز مشخص می شود که بر همین اساس و همانند سابق باید خط راس کوه شیدا به عنوان مرز دو استان تلقی شود.

وی یادآور شد: بر اساس بند سه و چهار مصوبه شماره 4322 هیئت وزیران در سال 1333  هرگونه نصب تلمبه و ایجاد نهر جدید به روی بر زاینده رود ممنوع است و باید مطابق قانون با این اقدام در استان بالا دست برخورد شود.


  کد خبر: 2145244

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۷/۷ - ۱۳:۲۸

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم


ساخت سد تنگه‌گزی در چهارمحال، آبی برای اصفهان باقی نمی‌گذارد
ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٢/٧/٦   کلمات کلیدی:

 خبرگزاری ایمنا  3 مهر 1392 ساعت 11:53  داخلی مصاحبه اقتصادی کد مطلب : 117339

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

ساخت سد تنگه‌گزی در چهارمحال، آبی برای اصفهان باقی نمی‌گذارد /

انتقال آب از رودخانه ماربر نجات بخش کم آبی

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: دادن مجوز برای ساخت سد تنگه گزی از سوی وزارت نیرو در استان چهارمحال و بختیاری، در آینده هیچ آبی برای اصفهان و زاینده رود باقی نخواهد گذاشت.

حسین محمدرضایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا تصریح کرد: در صورت عملی شدن این طرح در عمل، زاینده رود سهمی از آب نخواهد داشت،

انتقال آب از خلیج فارس لقمه دور سر چرخاندن است

وی در خصوص انتقال آب از خزر یا خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، تاکید کرد: نمی دانم چرا مسئولان لقمه را دور سر خود می چرخانند، چرا که انتقال آب شور از دریای خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و اصفهان نیازمند حدود۸۰۰ کیلومتر آزادسازی راه و پمپاژ آب است که این اقدامات سبب گران شدن آب موجود می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در خصوص طرح انتقال آب بهشت آباد، بیان داشت: متاسفانه هنوز عملیات اجرایی این تونل به طور رسمی آغاز نشده؛ استان های اصفهان، یزد، کرمان و چهار و محال بختیاری گرفتار برخی اختلافات هستند، چرا که هزینه این طرح را باید ۴ استان یاد شده تقبل کنند اما تاکنون فقط استان اصفهان پیگیر این طرح بوده و نشان دهنده از ایرادات بزرگ مدیریت استانی آب است.

ضرورت اصلاح مدیریت استانی آب

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون مدیریت استانی آب، اظهار داشت: طبق مصوبه ۲۶ اسفند سال ۸۳ با استانی شدن مدیریت حوضه زاینده رود و برداشت و پمپاژ بی رویه آب از منطقه بالادست رودخانه در استان چهارمحال و بختیاری، مقدمات خشکی زاینده رود رقم خورد و متاسفانه باقی مانده آب نیز از سوی آب منطقه ای اصفهان فروخته و به کشاورزان که حق آبه داران اصلی رودخانه بودند سهمی داده نشد.

محمدرضایی به تغییرات خط مرزی بین دو استان از سوی چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و بیان داشت: خط مرزی رودخانه تاکنون ۲ مرتبه تغییر کرده همچنین در نوبت سوم نیز خط مرزی وسط دریاچه زاینده رود را نشان قرار داد که خوشبختانه چنین موضوعی در حال حاضر منتفی شده، اما اگر این اقدام صورت گیرد در عمل آبی برای اصفهان باقی نخواهد ماند.

وی در ادامه به خط دوم انتقال آب زاینده رود به یزد به میزان ۱۵۰ میلیون مترمکعب در سال طی قانون بودجه ۹۲ اشاره کرد و یادآور شد: خط دوم انتقال آب به یزد باید بعد از افتتاح تونل بهشت آباد عملی شود و زمانی به تصویب رسید که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس فقط به امضا نکردن این مصوبه اکتفا کردند.

انتقال غیرقانونی آب به یزد 13 سال زودتر

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه مسیر این خط انتقال آب ۶۵ کیلومتر است و اگر تونل بهشت آباد همانند تونل سوم کوهرنگ به طول انجامد شاید بهره برداری از آن حدود نیم قرن طولانی شود، تصریح کرد: خط اول انتقال آب به یزد قرار بود بعد از اتمام تونل سوم کوهرنگ صورت گیرد، اما این کار به صورت غیرقانونی ۱۳ سال زودتر انجام شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از حادشدن مشکل زاینده رود باید از برداشت های بی رویه آب در منطقه بالادست رودخانه جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: اگر قانون توزیع عادلانه آب اجرایی شود بسیاری از مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

محمدرضایی با بیان اینکه متاسفانه وزارت نیرو با وجود این مشکلات با بارگذاری بیشتر میزان بالایی از آب زاینده رود را به شرب، فضای سبز و صنعت اختصاص داده است، تاکید کرد: در حالیکه این آب متعلق به حق آبه داران است، شرکت ذوب آهن اصفهان وعده داده تا سال ۹۷ ظرفیت تولید خود را به ۶ میلیون تن برساند اما سوال اینجاست ذوب آهن با کدام آب و یا رعایت شرایط زیست محیطی تصمیم به طرح توسعه دارد.

وی با یادآوری اینکه باید از احداث صنایع وابسته به آب در حوضه زاینده رود جلوگیری شود، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان کشور در وسط کویر در منطقه یزد معلوم نیست با چه حساب و کتاب و پشتوانه آبی قصد ایجاد صنایع فولاد را دارند که شاید این اقدام با طمع تاراج آب زاینده رود در حال انجام است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین با اشاره به اینکه راهکارهای نجات کشاورزی اصفهان و رودخانه زاینده رود بسیار است، اظهار داشت: سریعترین راه برای نجات زاینده رود انتقال آب از شهرستان سمیرم به اصفهان است.

انتقال آب از ماربر به اصفهان و آبادی شرق اصفهان

وی به فاصله ۱۳۰ کیلومتری رودخانه ماربر شهرستان سمیرم تا زاینده رود اشاره کرد و بیان داشت: طرح انتقال آب از ماربر سمیرم زمان کمتری نسبت به طرح های انتقال آب بهشت آباد و یا آبرسانی از خزر و خلیج فارس می برد.

وی با تاکید بر اینکه استحصال آورد آب ۱۱ رودخانه سمیرم ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، تاکید کرد: متاسفانه مقدار زیادی از این آبها به سمت سرشاخه های کارون در خلیج فارس و سپس به آب های آزاد می رود.

محمدرضایی با بیان اینکه ارتفاع آب رودخانه ماربر از سطح دریا ۲ هزار متر بوده در حالیکه ارتفاع شهر اصفهان نسبت به دریا ۱۶۰۰ متر است، تاکید کرد: با این محاسبات رودخانه ماربر حدود ۴۰۰ متر شیب به سمت اصفهان داشته و آب به صورت ثقلی به سمت زاینده رود حرکت می کند و اگر این طرح مورد موافقت وزارت نیرو قرار گیرد به پمپاژ آب نیاز نخواهد بود و این اقدام سبب کاهش هزینه ها در انتقال آب به زاینده رود می شود.

وی تصریح کرد: در صورت انتقال یک سوم آب رودخانه ماربر سمیرم به اصفهان، دشت شهرضا، جرقویه و شرق اصفهان آباد شده و مقداری از بار موجود بر رودخانه زاینده رود برداشته می شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین اضافه کرد: در صورت افتتاح سد یلان فریدون شهر، حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت اصفهان هدایت خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت تعامل وزرات نیرو و جهادکشاورزی برای نجات کشاورزان و زاینده رود، بیان داشت: ایجاد استخرهای ذخیره آب، لوله کشی کم فشار در بین مزارع و ایجاد کانال ۳ و ۴ بین مزارع تا حدودی می تواند نجات بخش کشاورزی اصفهان به خصوص در منطقه شرق باشد.