انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

آیا بهشت آباد سراب اصفهانی ها می‌شود؟
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/۱/٢٠   کلمات کلیدی:

با وجود بیش از یک دهه کار کارشناسی؛

آیا بهشت آباد سراب اصفهانی ها می‌شود؟

از تصمیمات وزرات نیرو تا مخالف نمایندگان اصفهان

20 فروردین 1393 ساعت 11:59

خبرگزاری ایمنا: بیش از یک دهه گذشته طرحی با عنوان بهشت آباد، قرار بود بهشتی برای زاینده رود و شهرهای کویری کشور به ارمغان بیاورد مطالعات مقدماتی این طرح از ۱۲ سال پیش تاکنون برای انتقال آب از چهار محال و بختیاری به اصفهان انجام شد اما اکنون اجرای این طرح به نوعی بحران که موافق و مخالفان بسیاری داشته پر از اما و اگر است به گونه ای که در آخرین نشست شورای عالی آب طبق آخرین تصمیم، گفته شده به جای تونل بهشت آباد قرار است از طریق لوله ای از سمت چهارمحال و بختیاری به اصفهان آبرسانی شود.


به گزارش ایمنا، سابقه مطالعات طرح انتقال آب بهشت‌آباد به دهه ۷۰ باز می‌گردد. در مطالعات فاز شناخت این طرح که در سال ۱۳۸۳ به پایان رسید، تنها یک گزینه برای انتقال آب مورد توجه قرار گرفت که عبارت بود از احداث سد مخزنی بهشت‌آباد در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه کوهرنگ و بهشت‌آباد و همچنین احداث یک تونل به طول ۶۵ کیلومتر به صورت مستقیم و یک سره که ورودی آن در نزدیکی محل سد بهشت‌آباد و خروجی آن حوالی شهر باغ بهادران از توابع استان اصفهان در نظر گرفته شده است.
بر این اساس روش محاسبه آب قابل انتقال به این صورت برآورد شد که میانگین درازمدت آبدهی دو شاخه بهشت‌آباد و کوهرنگ براساس آمار ایستگاه آب‌سنجی به ترتیب ۵۷۹ و ۷۷۳ میلیون متر مکعب در سال به دست آمد که در مجموع برابر یک میلیارد و ۳۵۲ میلیون متر مکعب در سال است. در ادامه، مشاور طرح برداشت تونل سوم در آینده را سالانه معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفت و آن را از مجموع آب دهی دو شاخه بهشت‌آباد و کوهرنگ کسر کرد و رقم یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون متر مکعب در سال را به دست‌آورده و در نهایت آب قابل انتقال، سالانه برابر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب محاسبه شد و در شورای عالی آب مورد تصویب قرار گرفت و در نهایت در هفته دولت سال ۱۳۹۰ طرح بهشت آباد کلنگ زنی شد تا از پرتو این طرح بخشی از مشکلات کشاورزی، صنعت و شرب شهرهای فلات مرکزی ایران حل شود تا حدی مرهمی بر زاینده رود خشک شود. از همان ابتدای کلنگ زنی با وجودی که قرار بود علاوه بر تامین آب استان چهارمحال وبختیاری، بخشی از آب شرب استان‌های یزد، کرمان و اصفهان را تامین شود، اما مسئولان چهارمحال و بختیاری واکنش های بسیاری نسبت به آن نشان دادند اما این پروژه یکی از طرح های مورد قبول دولت دهم بود! اما این روزها ورق برگشته و در دولت یازدهم حرف از عدم اجرای بهشت آباد است تاجایی بحث ممنوعیت ادامه حفر تونل انتقال آب بهشت‌آباد، در ابتدای این هفته در جلسه معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری، از سوی قاسم سلیمانی، استاندار این استان رسانه‌ای شد و در نهایت با پیگیری مسئولان این استان در آخرین نشست شورای عالی آب ادامه حفر تونل انتقال آب بهشت آباد ممنوع شد و با وجود بیش از یک دهه مطالعه گفته می شود انتقال آب از طریق پمپاژ توسط لوله جایگزین تونل خواهد شد.
اما اتخاذ این تصمیمات در وزارتخانه سبب تجمع جمعی از کشاورزان اصفهان شد و بهانه ای شد در جلسه ای که استاندار اصفهان در شورای عالی آب حضور داشت از وزیر نیرو برای حضور در اصفهان دعوت کند تا شاید تا صحبت های وزیر کشاورزان آرام شوند تا خود را برای کشت پاییزه که پیش از این وزرات نیرو وعده تحویل آب آن را داده بود آماده کنند. 

متاسفانه کشاورزان شرق اصفهان از کشت بهاره گذشته تاکنون زمین هایشان تشنه مانده و دچار مشکلات اقتصادی بسیاری هستند و شاید این فشارها موجب شده با تجمع، اعتراض خود را به مسئولان کشور برسانند. 


کشاورزان بهانه ای برای حضور وزیر نیرو به اصفهان بودند
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در خصوص نشست روز گذشته کشاورزان اصفهان با وزیر نیرو در استانداری اصفهان، گفت: گویا یکی از دلایل حضور وزیر نیرو به اصفهان بعد از آخرین جلسه شورای عالی آب به اصفهان، اعتراضات و تجمعات کشاورزان منطقه شرق اصفهان بوده است.

حسین محمد رضایی با بیان اینکه وزیر نیرو در این جلسه، وعده تامین آب برای کشت پاییزه کشاورزان را داد، افزود: با وعده وزیر نیرو قرار است خسارت معیشتی کشاورزان از ۵۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان افزایش یابد.
وی همچنین در خصوص واکنش نمایندگان کشاورزان اصفهان در این جلسه نسبت به تصمیمات وزارت نیرو، بیان داشت: نمایندگان حاضر در این جلسه در یک کلام از وزیر خواستند که مصوبات این جلسه را به صورت مکتوب ارائه دهد تا طبق آن از کشاورزان معترض را دعوت به آرامش کنیم. 


شاید آب کافی برای کشت پاییزه تحویل داده نشود
عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری اصفهان تاکید کرد: با وجودی که وزیر نیرو وعده تحویل آب برای کشت پاییزه را به کشاورزان داده اما احتمال می رود با توجه به میزان ذخیره سد زاینده رود آب کافی و کامل برای کشت پاییزه به کشاورزان شرق اصفهان داده نشود.

وی همچنین با بیان اینکه متاسفانه در این جلسه از سوی وزیر عنوان شد که آبرسانی از تونل بهشت آباد تبدیل به لوله انتقال آب خواهد شد، افزود: به گفته وزیر نیرو در جلسه شورای عالی آب تصمیم بر این شد آبرسانی از تونل در قالب لوله انجام شود که حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با حضور در این جلسه به شدت نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد.
محمدرضایی بیان داشت: حاجی دلیگانی در این جلسه، خطاب به وزیر نیرو عنوان کرد "مگر ۱۲ سال تحقیق و بررسی و هزینه بر روی تونل بهشت آباد بیهوده بوده که یک شبه اقدام به حذف تونل و جایگزینی آن به لوله می شود". 


چیت چیان دلیل قانع کننده ای نداشت
وی افزود: متاسفانه وزیر نیرو در واکنش به اعتراضات نماینده اصفهان جوابی نداشت و فقط عنوان کرده که آبرسانی به اصفهان با لوله بهتر از تونل است.

محمدرضایی تاکید کرد: شاید اعمال این تصمیم به دلیل فشار مسئولان چهار محال و بختیاری بوده است.
وی با بیان اینکه با این تصمیم گویا وزارت نیرو قصد دارد ۶۵ کیلومتر لوله گذاری برای انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به اصفهان کند، افزود: بر این اساس قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب به اصفهان آبرسانی شود. 


پشتوانه بهشت آباد ۱۲ سال کار کارشناسی است
اما نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس که به گفته خودش بدون دعوت در این نشست حضور یافته بود، در خصوص تبدیل تونل بهشت آباد به لوله و تصمیماتی در این خصوص در شورای عالی آب، به خبرنگار ایمنا، گفت: طبیعتا وقوع این اتفاق، به ضرر اصفهان و کار غیرکارشناسی است همچنین به وزیر هم تاکید کردم که به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم این کار انجام شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی دلیل اتخاذ این تصمیم را نفوذ کارشناسان بانفوذ استانی دانست و افزود: با وجودی که برای اجرای تونل بهشت آباد حدود ۱۲ سال کار کارشناسی صورت گرفته اما یک کارشناسی که تنها به منطقه خاصی گرایش دارد عنوان کرده که باید لوله، جایگزین تونل شود.
وی با بیان اینکه تصمیم فوق در جلسه اخیر شورای عالی آب اتخاذ شده است، افزود: متاسفانه فشار برخی از افراد و مناطق سبب این تصمیم شده است. 


وزیر نیرو نباید لغو تونل بهشت آباد را ابلاغ کند
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در خصوص اینکه آیا این تصمیم منجر به مصوبه هم شده یا خیر، تصریح کرد: بنده به وزیر نیرو تاکید کردم که این موضوع نه تایپ و نه ابلاغ شود در غیر این صورت شدیدا از سوی مجلس و از طریق قانون با این موضوع برخورد می کنیم.

وی در خصوص واکنش وزیر نیرو نسبت به موضع گیری نماینده اصفهان، گفت: ایشان یک سری صحبت هایی عنوان کردند اما بنده قانع نشدم. متاسفانه در وزارت نیرو، تصمیمات اشتباهی در این خصوص اتخاذ شده است.
حاجی دلیگانی ادامه داد: حتی وزیر نیرو دلیل قانع کننده و کارشناسی شده ای برای این تصمیم، عنوان نکرد گویا این تصمیم از سر زور و فشارهای غیر متعارف برخی استان ها اتخاذ شده است.
وی با اشاره به اینکه وزیر نیرو تنها عنوان کرده که با نظر چند کارشناس جدید این تصمیم اتخاذ شده اما متاسفانه این کارشناسان بی طرفانه تصمیم نگرفته اند، تاکید کرد: نمایندگان اصفهان به طور قطع خواستار کار کارشناسی شده برای تونل بهشت آباد هستند.
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در پاسخ به سوال دیگر ایمنا مبنی بر اینکه آیا ۱۲ سال بررسی و تحقیق نسبت به بهشت آباد تاکنون، اشتباه بوده است، بیان داشت: صحبت ما نیز همین مطلب است.
با این حال باید دید با وجود سال ها سرمایه گذاری از بودجه کشور برای مطالعات طرح بهشت آباد، آیا مسیر اجرای و پیاده سازی این طرح تغییر خواهد کرد یا بار دیگر در بوته نقد و بررسی کارشناسان قرار می گیرد اما با تداوم خشکسالی و بحرانی تر شدن کم آبی در منطقه فلات مرکزی ایران شاید مسئولان باید با سرعت بیشتر و به دور از نگاه های منطقه ای و استانی خاص نسبت به اجرای این طرح نگاه ویژه ای داشته باشند. 


کد مطلب: 142122

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcj88ev8uqexvz.fsfu.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


خشکسالی و مهاجرت کشاورزان اصفهانی/ کشاورزانی که حاشیه نشین شدند
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/۱/٢٠   کلمات کلیدی:
کد خبر: 2267202
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۲۰ - ۱۰:۳۷
 
 
استانها > جنوب > اصفهان
مهر بررسی می کند؛
خشکسالی و مهاجرت کشاورزان اصفهانی/ کشاورزانی که حاشیه نشین شدند
اصفهان - خبرگزاری مهر: هفت سال است که زاینده رود با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و این خشکیها سبب مهاجرت کشاورزان به اصفهان و حاشیه نشینی آنها شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، این اتفاق درآن زمان چیزی نبود که آنقدر اهمیت داشته باشد و مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد، اما این معضل رخ داد تا اینکه حالا زاینده رود با خشکسالی های پی در پی دچار بحرانی شود که تبعات اجتماعی زیادی را به دنبال دارد. تبعاتی که شروع آن از مهاجرت کشاورزان آغاز شد، کسانی که در اعتراض به خشکسالی و عدم تخصیص آب زمینهایشان را که از تشنگی خشک شده و چیزی ازمحصولاتشان به بار نیامده است را رها کرده و راهی شهرها شده اند.

خیلی ها این مشکل را گردن مدیریت غلط انداختند، حاشیه هایی که خبر از انتقال آب به استانهای یزد و کرمان می داد و برخی دیگر هم نیامدن نزولات آسمانی را دلیلی بر خشکسالی می دانستند، اما هر چه باشد کشاورزان اعتقاد دارند که چشم مسئولان بر معضلات آنها بسته است و نمی‌توان به آبادانی زمین‌های خشک به خصوص در ناحیه شرق اصفهان امیدوار بود.

حال که بیشتر باغات این منطقه خشک شده و زمین‌های کشاورزی نیز چیزی برای به بار نشاندن محصولاتشان ندارند، اکثر مردم این منطقه یا حاشیه‌نشین شهرها شده‌اند و یا اگر هم مانده‌اند با ترک‌هایی که بر لب‌هایشان نشسته قدرت سخن گفتن در این‌باره را ندارند.

عبدالرزاق محمدی که خودش یک کشاورز با سابقه در منطقه حدفاصل فلاورجان ،فولاد شهر و نجف آباد است با تاکید بر این مساله می گوید: کشاورزان منطقه ما تنها شغلی که بلدند کشاورزی است. شاید تنها 5 یا 10 درصد از آنها به خاطر مشکل آب بتوانند تغییر کاربری داده و به شغل دامداری یا صنعتی بپردازند، ولی اکثرا به شهرهای اطراف یا شهرستانهای اطراف برای کشاورزی می روند چون وضع اقتصادی منطقه بسیار ضعیف شده است،آنها بیمه نیستند و بیمه بیکاری نمی گیرند، اگر هم سرمایه داشته باشند کار دیگری بلد نیستند.

به گفته محمدی، یکی از تبعات اجتماعی معضل این است که منطقه خالی شده و محل استفاده معتادان  می شود و جایی که مکان تولید گیاه بوده به جمع شدن معتادان تبدیل شده است.این در حالی است که به خاطر وسعت زیاد منطقه نیروی انتظامی نمی تواند به همه جا احاطه داشته باشد و به همین خاطر محل خرید و فروش مواد مخدر شده است .از سویی دیگر کشاورزان هم در شهر تبدیل به کارگران فصلی شده اند که در میدانهای اصفهان همچنان منتظر می مانند تا بتوانند لقمه نانی به دست بیاورند.

این کشاورز با اشاره به اینکه از تبعات دیگری که عاید مردم منطقه می شود افزایش سن ازدواج و کاهش زاد و ولد است چرا که درآمدی نیست که یک جوان بتواند خانواده تشکیل دهد و این تبعات بدی دارد چرا که در حال حاضر سرمایه داران به قیمت بسیار اندک زمین ها را می خرند و به نوعی سبک ارباب و رعیتی قدیم راه افتاده است. کشاورزی که برای 4یا 5 هکتار زمینهایش خمس و زکات می پرداخت اکنون محتاج 1000 تومان است.

وی با اعلام اینکه تضمینی نبودن محصولات مکملی شده بر مشکلات کشاورزان، ادامه می دهد: مثلا محصول پیازی که کیلویی 550 تومان برای کشاورز هزینه داشته 200 تومان از او خریداری می شود وبرای اینکه برای او صرف نمی کند او ترجیح می دهد که مهاجرت کند و اجاره نشینی و کارگری یا بیکاری را در شهر تجربه کند.

رضا چراغی کشاورز دیگری است که او هم دل خوشی از خشکسالی و کمبود آب ندارد. به گفته او سهم هر کشاورز 6 ساعت آب است ولی این آب درآمدش با خرجش یک جور نیست و جواب هزینه ها را نمی دهد، بنابراین کشاورز مجبور می شود که خانوار را رها کند بچه هایش را به کارخانه بفرستد تا برای 12 ساعت، ماهانه 700 هزار تومان درآمد داشته باشد، اما این هم باز کفاف خرجی خانواده را نمی دهد .این در حالی است که نمی توانیم تغییر کاربری هم بدهیم چرا که مثل آتش کف دست است یا از بین می رویم یا باید سرکنیم ملک را نمی توانیم رها کنیم ،چرا که زمینی که مرغوب شده به علت شوری از بین می رود اگر هم بخواهیم کار کنیم صرف نمی کند.

در این میان فولادگر، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان یکی دیگر از کسانی است که تبعات اجتماعی خشکسالیها را از منظر دیگری نگاه می کند. به گفته او با مهاجرت کشاورزان به شهرها که آثار آن به وضوح پیداست این است که آنها قاعدتا کسانی هستند که جویای کارند به همین خاطر به شغل های کاذب روی آورده و برای مثال در سیستم بازیافت وارد می شوند و عملا در زمینه ای غیر مجاز، اقلام بازیافتی، هزینه های بسیاری به شهرداری وارد می شود و قاعدتا انتظاری که از شهر دارند برآورده نمی شود، از طرفی با خرده فرهنگ هایی که در حاشیه ها ایجاد می شود مشکل حاشیه نشینی پدید می آید و سکونتگاههای غیر رسمی ایجاد می شود و بالتبع معضلات دیگری در پی آن ایجاد می شود که جایی برای گفتن آن نیست.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در اینگونه مهاجرت ها حتی اگر فرد تمکن مالی داشته و مشکل حاشیه نشینی نداشته باشد به خاطر اینکه به جمعیت شهر افزوده می شود ما با افزایش نامتوازن جمعیت روبرو خواهیم شد که باز خدماتی که انتظار دارند به آنها نرسیده و فقط به سیستم شهری تحمیل می شوند.

در این میان مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان همواره مردم را به صرفه جویی در آب تشویق می کنند چرا که به گفته آنها حتی اگر صرفه جوییها به میزان 20 درصد هم انجام نشود ما با تهدیدات جدی در مورد کمبود آب شرب روبرو خواهیم شد چه برسد به کشاورزی یا صنایع خرد و کوچک.

به گفته معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، شرکت آب و فاضلاب استان در حال حاضر اعتقادی به جیره بندی آب ندارد ولی چون مصرف و تولید آب در توازن نیست تابستان مجبور به انجام چنین چیزی شد.

مجتبی قبادیان با اشاره به اینکه در سال های گذشته پیک مصرف تنها در تابستان بود و مشکل آب فقط در این فصل داشتیم اما در شرایط فعلی مشکل کمبود آب در پاییز و زمستان هم هست و اگر صرفه جویی انجام نشود با تهدید مواجه خواهیم شد و برای توزیع و مصرف دچار چالش می شویم ،می گوید: ما این کمبود آب را باید از دو طریق به تعادل برسانیم یا انیکه میزان آب را افزایش دهیم که این از طریق حوضه های دیگر مثل تونل سوم و بهشت آباد انجام خواهد شد که در کوتاه مدت میسر نیست از طرفی خشکسالی هایی که طی 7 سال متوالی اتفاق افتاده است ،کمبود بارش ها ،تغییر زمان بارش ،تغییر نوع بارش و افزایش نسبی دما سبب شده که میزان آب ورودی به سد با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شود و با توجه به میزان مصارف ناچار به بسته شدن رودخانه برای حفظ آب شرب هستیم و این خود سبب کاهش آبدهی چاه های فلمن به عنوان دومین منبع تامین آب اصفهان شده است به طور مثال میزان آبدهی آن از چهار هزار لیتر به حدود 300 لیتر در ثانیه رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه ما فقط و فقط می توانیم آب را با مدیریت، مصرف کنیم می گوید:برای رسیدن به همخوانی عرضه و تقاضا باید نسبت به صرفه جویی اقدام کنیم و دو راه در پیش داریم اینکه به تعادل در مصرف و تولید آب برسیم و دوم اینکه در حفظ کمیت و کیفیت آب پشت سد زاینده رود بکوشیم چرا که در مورد پیش بینی بارش و میزان آن در خصوص رفع کمبودهای حوضه ابهام داریم و این مساله لزوم صرفه جویی را دو چندان می کند.

........................................

گزارش: دریا قدرتی پور


کشاورزان شرق اصفهان خواستار تامین حق آبه کشت بهاره شدند
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱/۱٩   کلمات کلیدی:
کد خبر: 2266085
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۱۸ - ۱۹:۲۹
 
استانها > جنوب > اصفهان
 
 
کشاورزان شرق اصفهان خواستار تامین حق آبه کشت بهاره شدند

 
 
 
اصفهان - خبرگزاری مهر: کشاورزان شرق اصفهان اعلام کردند: زارعان منطقه شرق حق آبه داران قانونی زاینده رود هستند و دولت باید حق آبه آنان را تامین کند.

به گزارش خبرنگار مهر، گروهی از کشاورزان شرق اصفهان نسبت به عدم  دریافت حق آبه قانونی کشت بهاره خود اعتراض کردند.

در این خصوص غلامحسین هاشم پور یکی از زارعان با نشان دادن دستان پینه بسته خود گفت:سخن قانونی و شرعی مان این است که آب زاینده رود باید طبق سند معروف و منصوب به شیخ بهایی تقسیم شود تا معیشت و زندگی مردم این طور تباه نگردد.

وی افزود: از ابتدای زندگی ام تا کنون خشکسالی و آبسالی زیاد دیده ام اما رودخانه زاینده رود هیچگاه کامل خشک نمی شد و این بیانگر آن است که آب را هر طور که خواستند به صنایع سنگین اصفهان و استان یزد و ... منتقل نموده اندو قصد دادن آن را به حق ابه داران ندارند.

هاشم پور با تاکید بر اینکه طبق قانون پرداخت میزان و مبالغ خسارت دوره خشکسالی وظیفه دولت است، ادامه داد: مردمان شرق اصفهان همواره به پرداخت خمس و زکات افتخار می کردند اما امروزه صدقه بگیر دولت شده اند.

این کشاورز اصفهانی با انتقاد از مبالغ اندک پرداخت شده بیان داشت: برای 15 جریب زمین در طول یک سال فقط 150 هزار تومان خسارت گرفته ام که این مبلغ از صدقه هم توهین آمیز تر است.

هاشم پور با نشان دادن اخطار قطعی قبوض برق و آب کشاورزان گفت: دیگر قبض های منزل را نمی توانم پرداخت کنم حال با این وضعیت چگونه برای دختری که هفت سال دم بخت نگه داشته ام جهیزیه تهیه کنم؟

در ادامه ماشالله احمدی دیگر کشاورز این منطقه به خبرنگار مهر گفت: روستاهای براآن شمالی، 145 شهید به انقلاب و کشور تقدیم کرده اند تا یک وجب از خاک میهن از کوههای پربرف کردستان تا خاک و رودخانه های پر آب خوزستان در چنگال اجانب نیفتد حال باید برای دریافت حق قانونی و تاریخی خود هر روز التماس کنند.

وی با تاکید اینکه شرق اصفهان از بزرگترین مراکز تولید غله ایران بوده است، افزود: در زمانهای سابق یکی از ملاکان بزرگ ورزنه که فقط قسمتی از منطقه شرق است تامین شش ماه غله اصفهان را به عهده می گرفت.

احمدی تصریح کرد: دولت ادعا می کند، 35 درصد افزایش تولید غله در سال گذشته داشته است اما با توجه به اینکه در سال های اخیر زمینهایش به بیابان بدل شده چگونه می توان این ادعا را باور کرد!؟

این کشاورز و دامدار شرق افزود: ندادن حق آبه از یک طرف و خشکی چاهایمان هم از سوی دیگر موجب بیکاری جوانان شده است.

احمدی ادامه داد: در آمد هر هکتار زمین زیر کشت، 10 میلیون تومان در سال است به عبارت بهتر از هر جریب گندم یک تن محصول برداشت می کردیم.

وی یادآور شد: مسئولان استانی که در جلسات پیدا کردن کار دیگر را به ما توصیه می کنند آیا به این فکر نیستند که یک پیرمرد 60 ساله را چه کسی به کار استخدام می کند؟

این کشاورز با بیان اینکه زارعان شرق اصفهان تولید کننده غذای مردم هستند تاکید کرد: کشاورزی شرف و افتخار ماست حرف اول و آخر تمامی زارعان دریافت حق آبه تاریخی، شرعی و قانونی است و هرگز تن به بادکنک فروشی و سیگار فروشی در شهر نمی دهیم.

احمد رجبی دیگر کشاورز این منطقه با انتقاد از بی توجهی مسئولان به وضعیت کنونی به خبرنگار مهر و با اشاره به جلسات برگزار شده در استانداری اصفهان افزود: ارقام عجیبی از میزان سهم آب حوزه آبریز زاینده رود به ما داده شده است که هیچگونه تطابقی با طومار شیخ بهایی ندارد.

رجبی بیان داشت: استان چهارمحال 85 سهم،یزد 65 سهم،صنایع 67،مناطق بلای دست و غربی استان 200 سهم شرب اصفهان 350 سهم و شرق اصفهان "صفر " اعلام شده به عبارت بهتر آب پاکی بر روی دستمان ریخته اند.

این کشاورز منطقه شرق با بیان اینکه " چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است" گفت: هیچگاه با انتقال آب برای شرب به استان یزد مخالف نبوده ایم اما برداشت برای گردش چرخ صنایع آن استان با حق ابه کشاورزان اصفهانی بی انصافی محض بوده است.

وی یادآور شد:خشکی مناطق شرق علاوه بر معضلات مالی یاد شده تمامی طبیعت و سرسبزی محیط زیست مربوط به مزارع و همچنین تالاب بین المللی گاوخونی را از بین برده است.

اجرای قانون، زاینده رود و کشاورزان را نجات می دهد

همچنین حسین محمدرضایی به عنوان رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر حمایت های بی دریغ کشاورزان شرق و حماسه آفرینی آنان در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: سند و قباله چند هزار ساله تقسیمات زاینده رود معروف به طومار شیخ بهایی تکلیف همه بهره برداران این حوزه آبریز را به طور کامل مشخص نموده است.

وی افزود: اگر به این طومار و همچنین قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال 1361 مجلس عمل شده بود این معضلات اجتماعی  و اقتصادی در استان و کشور رخ نمی داد.

محمد رضایی یادآور شد: این قانون اولویت مصرف را به ترتیب 1-شرب،2-باغات مثمر و غیر مثمر 3 کشاورزی و دامپروری 4 صنعت و سایر خدمات عنوان کرده است.

وی ادامه داد: متاسفانه بر خلاف ماده قانونی ذکر شده بخش زیادی از آب حق آبه داران آن هم در زمان سخت خشکسالی به مصارف صنایع سنگین و خرد استانهای اصفهان و یزد رسیده و مالکان تاریخی از آن بی بهره شده اند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه طبق قانون توزیع عادلانه آب دولت مکلف به پرداخت خسارات خشکسالی است،گفت: تجمع اعتراض آمیز زارعان منطقه شرق به دلیل بی توجهی به این ماده قانونی است چرا که آنان زکات دهندگانی بوده اند که به مشتی صدقه بگیر بدل شده اند و امروزه وضعیت فلاکت بار زندگی آنها بر همه شهروندان ایرانی کاملا معلوم است.

وی افزود:بارها اعلام کرده ایم تنها راه حل ممکن برای معضل زاینده رود رعایت تقسیمات سهم آب طومار شیخ بهایی و قوانین مربوطه است.

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم


راه‌حل نهایی مقابله با بحران آب صرفه‌جویی است
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱/۱٩   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930119001388
93/01/19 - 19:16
نسخه چاپی
وزیر نیرو:
راه‌حل نهایی مقابله با بحران آب صرفه‌جویی است

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، حمید چیت‌چیان در نشست با 60 نفر از اعضای نظام صنفی کشاورزان حوضه آبریز زاینده رود که در رأس هیأتی متشکل از شماری از معاونان و مدیران صنعت آب و برق کشور و دو تن از معاونین وزارت جهاد کشاورزی به اصفهان سفر کرده بود، در دیدار با نمایندگان کشاورزان استان با ابراز تأسف از وضعیت پیش آمده در این استان، گفت: معتقدم با همفکری و مشارکت دولت و مردم این مشکلات به حداقل خواهد رسید.

وی با بیان اینکه این مشکلات باید با برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت مدیریت شوند، اظهار داشت: با توجه به اتمام حفاری تونل سوم کوه رنگ این پروژه تا مهرماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو  با اشاره به اینکه در طرح بهشت آباد 250 میلیون متر مکعب آب جهت مصارف شرب به اصفهان منتقل می‌شود، اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح بهشت آباد، آب شرب  انتقالی به یزد به طور کامل از این تونل تأمین شود.

وی با بیان اینکه شورای عالی آب در نظر دارد طی دو سال آینده آب مصرفی صنعت را فقط از طریق پساب شهرها تأمین نماید، تصریح کرد: در حال حاضر صنعت در حدود 230 میلیون متر مکعب آب در اختیار دارد  و امسال این مقدار به 200 میلیون متر مکعب کاهش خواهد یافت.

چیت‌چیان تأکید کرد: شهرداری‌ها موظفند آب مورد نیاز فضای سبز خود را  از سیستم‌های آبیاری نوین و همچنین آبیاری تحت فشار استفاده کنند.

وی عنوان کرد: مدیریت یکپارچه‌ حوضه  آبریز زاینده رود تحقق یافته است و کنترل در برداشت‌ها در تمام طول زاینده رود انجام خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در آینده‌ی نزدیک سیستم‌های اندازه‌گیری در طول مسیر رودخانه‌ی زاینده رود برای برداشت آب نصب خواهد شد، اظهار کرد: با تحقق این طرح انضباط در برداشت آب صورت خواهد گرفت و از برداشت‌های غیرقانونی جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان برنامه‌های کوتاه مدت وزارت نیرو، عنوان نمود: تأمین آب برای کشت پاییزه‌ی کشاورزان در دستور کار قرار گرفته است و بخشی از خسارت کشاورزان در این مدت نیز به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

چیت‌چیان با اشاره به تأسیس صندوق تأمین خسارت کشاورزان، گفت: ‌امیدواریم کشاورزان با اجرای این طرح‌ها اطمینان یابند که دولت با تمام وجود در صدد حل مشکلات آنان است.

وی بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب تأکید کرد و اذعان داشت: در مصرف آب راه حل قطعی و نهایی عبارت است از مدیریت مصرف آب و صرفه جویی و باید در این خصوص روش‌های سنتی کشاورزی و آبیاری را به روش‌های نوین تبدیل نماییم.

رسول زرگرپور، استاندار اصفهان نیز در نشست وزیر نیرو با 60 نفر از اعضا، اظهار کرد: یکی از موضوعات اساسی در دولت تدبیر و امید موضوع آب اصفهان و حل مشکلات پیش آمده در این خصوص است.

وی ادامه داد: کاهش نزولات جوی، نبود مدیریت یکپارچه در بخش آب افزایش جمعیت و استفاده بیش از حد در مصارف آب شرب موجب شده است که زاینده رود اکنون از یک رودخانه دائمی به یک رودخانه فصلی تبدیل شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه مشکلی که بعد از دو دهه پیش آمده یک ماهه حل نخواهد شد، افزود: دولت این مشکل را درک کرده و قدم‌های خوبی برای حل آن برداشته است و در حد توان خود در حال پیگیری برای کاهش مشکلات هستیم.

زرگرپور با اشاره به اینکه مدیریت استان و دولت در جریان کامل مشکلات کشاورزان قرار دارد، تصریح کرد: با وجود گذشت هفت ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم 6 جلسه‌ی شورای عالی آب تشکیل شده است در 3 جلسه‌ی این شورا به موضوع آب زاینده رود پرداخته شده و تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ گردیده است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: طرح جامع احیای حوضه  آبریز زاینده رود در جهت حل مشکلات آب استان در شورای عالی آب به تصویب رسیده است و دولت و مدیریت استان پیگیر اجرای درست این طرح خواهند بود.

انتهای پیام/2301/ذ/پ3003

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم

از تکراری شدن تجمع کشاورزان برای مسئولان تا چادرزنی هزار کشاورز
ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/۱/۱٧   کلمات کلیدی:
پایگاه خبری تحلیل اصفهان فردا
http://esfahanefarda.com
 
تاریخ انتشار: ١٧ فروردین ١٣٩٣، ١۶:۵٣ - کد خبر: ١٨٩٧٠
 
از تکراری شدن تجمع کشاورزان برای مسئولان تا چادرزنی هزار کشاورز برای دریافت حق آبه
 
اصفهان فردا: از ظهر جمعه تاکنون کشاورزان منطقه شرق اصفهان در حالی برای چهارمین سال دست به تجمع زدند و دو شب پیاپی را در چادرهایی که بر اعتراض بنا شد به سر بردند که معاون سیاسی امنیتی اصفهان گلایه کشاورزان را تکراری خواند.

 
به گزارش خبرنگار اجتماعی اصفهان فردا، نزدیک به هزار نفر از کشاورزان منطقه برآن شمالی شرق اصفهان که از روز جمعه در پی تعهدات بی‌عمل مسئولان استان در خصوص حقابه کشاورزان و باز نشدن آب زاینده‌رود در محل امام زاده محسن بن حسن مجتبی معروف به چهارمیان تجمع کردند و خواستار اجرایی شدن تعهدات مسئولان شدند.

کشاورزان با سر دادن شعار و نصب بنرهایی، قطعنامه‌ای ایراد کردند که در این قطعنامه کشاورزان در سه بند خواستار حقابه خود و دریافت خسارت‌های سال‌های پیش که از خشکسالی زاینده‌رود بر آنها وارد شده ،شدند.

همچنین از دیگر مفاد این قطعنامه این است که 10 نفر از جمع کشاورزان استان اصفهان به عنوان نماینده آنها به عنوان ناظر بر ورودی و خروجی زاینده رود شوند.

یکی از کشاورزان حاضر در تجمع با اعلام اینکه آخرین یکشنبه سال 92 جلسه‌ای با حضور استاندار، معاون وزیر نیرو ونماینده نظام صنفی کشاورزان در حالی برگزار شد که شاهد
اختلاف نظر شدید بین مسئولان در خصوص باز شدن یا نشدن آب زاینده  رود بودیم ، اظهار داشت: جلسه بدون خروجی به تاریخ 20 فروردین ماه امسال با حضور حاضرین در جلسه موکول تا تصمیم‌گیری دوباره در این ارتباط شود.

این کشاورز بیان داشت: چون انتظار کشاورزان مبنی بر باز شدن آب بهاره برای کشت بهاره بر آورده نشد از دیروز تاکنون با تجمع در اطراف امامزاده چهارمیان خواستار پیگیری جدی مسئولان در این ارتباط شدند.

در این تجمع کشاورزان که از دیروز تاکنون ادامه دارد تنها بخشدار منطقه در بین تجمع‌کنندگان حضور یافت که با سردادن شعارهایی ، وی فرار را بر قرار ترجیح داد.

در همین ارتباط جلسه‌ای با حضور نماینده صنف کشاورزی، مسئولان جهادکشاورزی و آب استان برگزار تا در خصوص تجمع کشاورزان به یک نظر جمعی برسند.

همچنین از دیگر خواسته های کشاورزان در پی تجمع روز گذشته باز شدن مجدد زاینده رود تا 20 فروردین ماه سال جاری بود.

با پیگیری این موضوع از سوی معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان، وی اظهار کرد که تجمع کشاورزان منطقه شرق اصفهان برای دریافت حق آبه یک امر تکراری است.
اسفندیار امینی مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی و دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در چندین بار تماس خبرنگار این رسانه زمانی لب به سخن گشود که گفت: تجمع کشاورزان مسئله‌ای جدیدی نیست.

این در حالی است که موضع خبرنگار به این گفته که فکر نمی کنید همین تکراری شدن و عادی شدن تجمع کشاورزان خود یک معضل جدیدی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، پاسخگویی را به روز دیگری موکول کرد .

کشاورزان خواستار نظارت بر توزیع آب در جلسات و تصمیم‌گیری‌های شرکت آب منطقه‌ای شدند
 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در این ارتباط به خبرنگار این رسانه گفت: کشاورزان  برای احقاق حق خود در منطقه شرق اصفهان برای بار دیگر تجمع کردند و خواستار حقابه خود شدند که خواسته آنها فراتر از حق مسلم شان نیست.

حسین محمدرضایی بیان داشت:  کشاورزان حق آبه دار و سهم آبه دار و اشتراکی ها از روز جمعه 15 فروردین به طور خودجوش در شرق اصفهان تجمع کرده و با خواندن یک قطعنامه سه ماده ای خواستار رسیدگی سریع مسئولین به وضعیت اسفناک خود و زاینده رود شدند و با برافراشتن خیمه و ماندن در آن تا جاری شدن آب در زاینده رود تاکید کردند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در مورد قطعنامه خوانده شده توسط کشاورزان گفت: در این قطع نامه آمده است، آب زاینده رود باید دائمی شده و همیشه زاینده رود آبدار باشد،  10 نفر از نمایندگان کشاورزان به عنوان ناظر بر توزیع آب در جلسات و تصمیم گیری های شرکت آب منطقه ای حضور داشته باشند و برداشت های زاینده رود را کنترل کنند و خسارات چندین سال کشاورزان به صورت کامل پرداخت شود.

کشاورزان مدافع انقلاب و پیرو مقام معظم رهبری هستند
محمدرضایی بیان داشت: همه کشاورزانی که در این تجمع و تحصن حضور دارند؛ مدافع انقلاب و پیرو مقام معظم رهبری هستند. اکثر این عزیزان خانواده شهدا و در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته اند و عده ای از آن ها نیز جانباز جنگ تحمیلی می باشند  و تعدای زیادی از آنها معتمدین روستا و محل زندگیشان هستند.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: کشاورزان عزیز، پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری بوده و هستند ولی از حق مسلم 3000 ساله خود نمی گذرند و حقشان را می طلبند، و برای کشت خود آب را به صورت دائم و تضمین شده می خواهند.

تجمع کشاورزان سیاسی نیست

عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی با تاکید بر اینکه تجمع کشاورزان اصفهان صنفی است افزود: تجمع کشاورزان سیاسی نیست چرا که مطالبه حق و حق خواستن سیاسی نیست، حقی که طی بیش از چهار دهه به تدریج از کشاوران قصب شده و به مصارف شرب، صنعت، فضای سبز شهری اصفهانمی رسد، انتقال آب به استان یزد برای شرب، صنعت و کشاورزی ، انتقال آب به شهرستانهای خارج از حوزه زاینده رود و پمپاژ آب در استان بالادست به مقدار زیادی و بدون حساب، زاینده رود را خشک و کشاورزان آن را نابود کرده است.

محمدرضایی افزود: کشاورزان با ناامید شدن از عدم جواب قانع کننده مسئولان در خصوص باز شدن زاینده رود برای کشت بهاره و یا پرداخت خسارت واقعی از طرف دولت به آنها، اقدام به تجمع و برپایی خیمه همچون سال های گذشته کردند که با وضعیت بد اقتصادی و نداشتن حداقل امکانات معیشتی باید به آنها حق داد و آنها را زیر سوال نبرد.

مسئولان مواظب گفتار و رفتار خود باشند تا شاهد فاجعه سال پیش نشویم
عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده رود گفت: کشاورزانی که به خاطر چندین سال بی آبی و عدم کشت نه درآمدی دارد و نه پس‌اندازی و تهیه معاش خانواده برای آنها مقدور نبوده و خجالت خانواده را می کشند، و کسی که شرمنده و خجالت زده خانواده خود شد از خود گذشته شده و غیر قابل کنترل و پیش بینی می‌شود بنابراین مسئولان در این موقعیت حساس کشاورزان را درک کرده و مواظب گفتار و رفتار خود باشند تا اینکه مثل سال گذشته به فاجعه تبدیل نگردد.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده رود گفت: مشکل اصلی زاینده رود زیرپا گذاشتن حق آبه حق آبداران زاینده رود مانند کشاورزان و محیط زیست و تالاب بین المللی گاوخونی می باشد، اگر به حق آبه ها احترام گذاشته بودند و طومار مرحوم شیخ بهایی را در نظر گرفته و قانون توزیع عادلانه آب اجرا می شود و این دو مورد زیر پا گذاشته نمی شد حال و روز زاینده رود چنین نبود.

محمدرضایی افزود: اجرا نشدن مصوبات قبلی کشاورزان را نسبت به مسئولین بی اعتماد کرده در صورتی که مصوبات قبلی در مورد پرداخت خسارت به کشاورزان حق آبه دار و سهم آبه دار و اشتراکی ها باید اجرایی شود.

به گزارش اصفهان فردا در پی برگزاری جلسات متعدد که در این دو روز با مسئولان ذی ربط تشکیل شد آخرالامر تنها خروجی که از این جلسات برآمد و به رسانه ها اعلام شد اینکه به کشاورزان گفته شود " نگران نباشند". اما این عدم نگرانی روی چه اصول و شرایطی از آنها انتظار می رود، خود جای بسی تامل دارد.
لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم

کشاورزان نگران عدم تامین آب کشت هستند
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/۱/۱۱   کلمات کلیدی:

 با وجود اعلام شرایط بحرانی آب در اصفهان؛

وعده ای که اجرای آن پر از اما و اگر است/ کشاورزان نگران عدم تامین آب کشت هستند

همراهی مردم تنها راه نجات زاینده رود است.

 آدرس مطلب : http://imna.ir/vdccxxqsi2bq048.ala2.html

11 فروردین 1393 ساعت 11:54

خبرگزاری ایمنا: تعطیلات بهار رو به اتمام است و اصفهان همچون نوروز گذشته بدون زاینده رودی پرآب میزبان مسافرانش است. سال گذشته در همین ایام بود که اصفهانی ها امید به باز شدن آب در فروردین را داشتند و برای دیدن زاینده رودی خروشان لحظه شماری می کردند اما امسال شرایط به گونه ای دیگر است چرا که بحران کم آبی و ذخیره سد زاینده رود در یازدهمین روز از سال ۹۳، به میزان ۲۳۳ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است و از اکنون هشدارها برای تامین آب شرب اصفهانی ها آغاز شده و مسئولان وزرات نیرو، تابستانی سخت را برای مردم پیش بینی کرده اند.


با این وجود چند روز مانده به سال ۹۳، معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو عنوان کرد که در شرایط موجود امکان تحویل آب بهاره وجود ندارد اما در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود، اعضا به این جمع بندی رسیدند که آب خوبی برای کشت پاییزه به کشاورزان تحویل داده شود.

اما این جای سوال است در شرایطی که مسئولان از شرایط بحرانی تامین آب شرب برای مردم سخن می گویند، آیا آبی برای کشت پاییزه وجود خواهد داشت و ذخیره سد زاینده رود می تواند مردم و زمین خشک کشاورزان شرق اصفهان را سیراب کند.

در این خصوص متاسفانه هیچ کدام از مسئولان آب منطقه ای حاضر به پاسخگویی نیستند و اما رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه طبق پیش بینی‌های وزارت نیرو و مدل ارایه شده آنها، آب شرب استان اصفهان، صنعت، کشاورزی غرب اصفهان، آب انتقالی به استان یزد و مقدار برداشت آب در چهارمحال و بختیاری مشخص شده است، افزود: طبق این الگو برای کشاورزان حق آبه دار شرق اصفهان آبی در نظر گرفته نشده است و کشاورزان حق آبه دار و سهم آبه داران و اشتراکی های شرق اصفهان طبق این الگو می‌توانند در پاییز سال ۹۳ برای کشت غله خود آب بگیرند

 

شرق اصفهان سهم آب ندارد

حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه مسئولان وعده تامین آب کامل برای کشت پاییزه را به کشاورزان شرق داده اند، افزود: متاسفانه طبق طرح ارائه شده، ۲۰۰ میلیون متر مکعب سهم غرب استان، ۸۶ میلیون متر مکعب سهم صنعت اصفهان، ۳۲۵ میلیون متر مکعب سهم شرب اصفهان و کاشان، ۸۵ میلیون متر مکعب سهم چهارمحال بختیاری و ۶۲ میلیون متر مکعب سهم آب یزد است و برای شرق اصفهان سهمی در نظر گرفته نشده و فقط وعده تامین آب برای کشت پاییزه آن داده شده است.

وی بیان داشت: طبق این الگو اگر آبی در سد وجود داشته باشد و کشاورزان بتوانند کشت و مرحله دوم آبیاری خود را در اسفند ماه تا نیمه خرداد ۹۴ به خوبی انجام دهند، کمتر از ۳۰ الی ۴۰ درصد زمین‌های خود را می‌توانند به زیر کشت ببرند.

وی با تاکید بر اینکه طبق این الگو برداشت محصول آنها در اواخر تیر ماه ۹۴ خواهد بود و کشاورزان ۱۶ ماه دیگر محصول‌شان را برداشت خواهند کرد، اظهار داشت: باید قضاوت کرد کشاورزی که قبل از این به دلیل بی آبی درآمدی نداشته و زیر فشار اقتصادی قرار دارند و حتی برای خرید بذر مورد نیاز خود پولی ندارد چگونه ۱۶ ماه پیش روی خود را سپری کند. 

 

کشاورزان نگران عدم تامین آب هستند

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان در پاسخ به این سوال که در شرایطی که مسئولان ذخیره سد زاینده رود را بحرانی اعلام می کنند آیا به طور حتم وعده تحویل آب به کشاورزان شرق اصفهان عملی خواهد شد یا خیر، گفت: متاسفانه از اکنون کشاورزان نگران این موضوع هستند که آب منطقه ای نتواند آب کشت پاییزه و ادامه آن در اسفند سال جاری تا نیمه خرداد سال ۹۴ را تامین کند و همچون گذشته حاصل تلاش کشاورزان بدون نتیجه از بین برود.

محمدرضایی افزود: وعده داده شده ۱۸۰ میلیون متر مکعب در پاییز به کشاورزان شرق اصفهان داده شود اما اگر این پیش بینی و وعده ها محقق نشود کشاورزان باز دچار مشکلات اقتصادی بسیاری افزون بر گذشته می شوند.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده تابستان امسال دمای هوا ۰.۵ تا ۱.۵ درجه افزایش یابد، تاکید کرد: در این شرایط با وجود اختصاص ۳۲۵ میلیون متر مکعب برای شرب باز با کمبود آب برای مردم مواجه خواهیم شد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: تنها راه نجات زاینده رود در حال موت، حمایت و همراهی کشاورزان ورشکسته از سوی مردم اصفهان با کمک مسئولان دلسوز است.
وی با بیان اینکه موقع باز شدن آب زاینده رود میلیون ها نفر به استقبال آب می روند و جشن و پایکوبی می کنند، گفت: متاسفانه موقع بسته شدن آب زاینده‌رود کسی به بدرقه آب زاینده رود نرفت و هیچ مسئولی اعتراض نکرد که این جای تاسف دارد. 

 

نقشه هایی که آب رودخانه را به تاراج برد

محمدرضایی گفت: اگر اعتراض سال های گذشته کشاورزان و مردم اصفهان در خصوص زاینده رود به گوش پایتخت نشینان می رسید، هر روز نقشه جدیدی برای تاراج آب رودخانه کشیده نمی شد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کم آبی در قانون بودجه ۹۳ احداث خط دوم انتقال آب زاینده رود به یزد به میزان ۱۵۰ میلیون متر مکعب به دلیل محافظه کاری مسئولان اصفهانی مصوب شد، تاکید کرد: این مصوبه ها نشان از آن دارد که تصمیم گیران هنوز از وخامت ناگوار زاینده رود اطلاع ندارند و با باور نکردن خشکی زاینده رود موضوع را سرسری می گیرند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه مسئولان کشور به فکر زاینده‌رود درحال مرگ و مردمش نیستند گویی با اصفهان خصومت دارند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسئولان استان اصفهان در این مورد بی‌تفاوت بوده و برخی دیگر محتاط و گاه اراده از خود ندارند همچنین تعداد اندکی از آنها که دلسوز و به فکر هستند به تنهایی فریادشان به جایی نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه موقع باز شدن آب زاینده رود میلیون ها نفر به استقبال آب می روند و جشن و پایکوبی می کنند، گفت: متاسفانه موقع بسته شدن آب زاینده‌رود کسی به بدرقه آب زاینده رود نرفت و هیچ مسئولی اعتراض نکرد که این جای تاسف دارد. 

استفاده غیرقانونی آب زاینده رود در صنایع یزد

محمدرضایی با تاکید بر اینکه در استان‌های خوزستان و چهارمحال‌و‌بختیاری نمایندگان مجلس و مسئولان استان از مردم برای جلوگیری از انتقال آب دعوت به اعتراض، تجمع و ایجاد زنجیره انسانی و یا استعفای دسته جمعی می کنند، تصریح کرد: متاسفانه در استان اصفهان نمایندگان مجلس و مسئولان استان و دستگاه های امنیتی برعکس عمل کرده و از اعتراض مردم جلوگیری و آن را سرکوب می کنند در صورتی که می توانند بهترین استفاده را از اعتراض خودجوش کشاورزان و مردم کنند.

عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری اصفهان با اشاره به طرح‌های انتقال آب زاینده‌رود، افزود: با انتقال آب به استان یزد در سال ۱۳۷۹ نخستین خشکی در زاینده رود شکل گرفت و هر روز برداشت آب از رودخانه افزایش یافت و با گسترش خشکی آن اکنون که به وضع موجود دچار شده است.

وی با یادآوری اینکه مصوب شده بود اولین خط لوله انتقال آب زاینده رود به یزد بعد از افتتاح تونل سوم کوهرنگ و فقط برای شرب انتقال یابد، افزود: متاسفانه ۱۴ سال پیش با نفوذ دولتمردان این اتفاق افتاد و آب زاینده رود به صورت غیر قانونی برای شرب، صنایع کوچک، بزرگ و کارخانه های فولاد و کارخانه‌های تولید کاشی، سرامیک و گلخانه‌های صنعتی به استان یزد منتقل شد و هنوز این تونل افتتاح نشده و مشخص نیست در چه تاریخی این تونل به بهره‌برداری نهایی برسد.

محمدرضایی افزود: در طول این ۱۴ سال بیش از یک میلیارد متر مکعب آب زاینده رود به استان یزد انتقال یافته که اگر این آب قابل ملاحظه به خارج از حوضه زاینده رود انتقال داده نمی شد و داخل حوضه مورد استفاده قرار می گرفت حدود ۲ برابر کاربرد داشت به گونه ای که آب استفاده شده توسط کشاورزان برای مزارع خود دوباره در پایین دست به زاینده رود برمی گشت و در طول مسیر زاینده رود چندین بار تکرار می شد و مقداری از این آب به منابع زیرزمینی نفوذ می کرد و وارد چاه های کشاورزان می شد و دوباره از آن استفاده می شود که متاسفانه نخستین مشکل زاینده رود انتقال آب به بیرون از حوضه است.

محمدرضایی همچنین در ادامه یادآور شد:در آیین نامه اجرایی نحوه صدور پروانه مصرف معقول موضوع ماده ۱۸ قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۲۷/۴/۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی اولویت مصارف آب را به ترتیب به بخش شرب، باغ های موجود در تاریخ تصویب آیین نامه (درختان مثمر و صنعتی)، آب کشاورزی و دامپروری، آب مصارف صنعتی و سایر مصارف اعلام کرد. 

دیواری کوتاه تر از حق آبه داران زاینده رود نیست

وی ادامه داد: متاسفانه صاحبان صنعت با نفوذ خود اولویت برداشت آب را حتی قبل از شرب می داند و با توجه به مشکل کمبود آب برای شرب مردم استان، هیچ وقت آب صنعت قطع نمی شود و با نخستین احساس کمبود آب دیواری کوتاه تر از کشاورزان و حق آبه داران زاینده رود پیدا نکرده و آب صاحبان اصلی زاینده رود را برای مصارف دیگر غصب می کنند.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده رود گفت: صنایع اصفهان علاوه بر مصرف آب زاینده رود آلایندگی بسیاری دارند که مردم باید هزینه آن را بپردازند، و درآمد آن برای کشور می رود.

وی افزود: به عنوان نمونه نیروگاه شهیدمنتظری که به دلیل کمبود گاز مصرفی از ضایعات پالایشگاه یعنی مازوت آن هم به میزان غیرقابل تصور استفاده می کند.

وی اضافه کرد: این نیروگاه برای ۸ واحد نیروگاه خود در ساعت ۴۲۴ تن مازوت مصرف دارد و در یک شبانه روز ۱۰۱۷۶ تن مازوت مصرف می کنند که از این مقدار ۵ درصد آن که مقدار بیش از ۵۰۰ تن معادل ۵۰۰۰۰۰ کیلو است تبدیل گوگرد و به صورت اکسید گوگرد وارد جو اصفهان می شود که پس از ترکیب شدن با رطوبت هوا تبدیل به اسید سولفوریک شده و با تنفس کردن وارد ریه انسان شده و سبب عوارض ریوی می شود و با باریدن باران ریزش های اسیدی شکل می گیرد که موجب از بین رفتن درختان و گیاهان می شود.

خشکی تالاب گاوخونی، فاجعه ای ملی 

محمدرضایی پمپاژ های غیرقانونی در استان چهار محال را نوع دیگری از این انتقال آب به خارج از حوضه آبریز دانست و گفت: ساخت سد زاینده رود از سوی وزارت نیرو بیشتر سبب ذخیره آب برای صنایع وابسته به آب استان های اصفهان و یزد و همچنین موقعیت برداشت آب را توسط پمپاژ در استان بالا دست فراهم کرده است و عامل نرسیدن آب برای حق آبه داران و محیط زیست پایین دست رودخانه زاینده رود شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: تا قبل از ساخت سد زاینده رود در سال ۱۳۴۹ آب در مسیر زاینده رود در بین دره های استان چهار محال حرکت می کرد و در نهایت بعد از استفاده حق آبه داران زاینده رود مازاد بر نیاز کشاورزان به تالاب گاوخونی ریخته می شد و محیط زیست حفظ می شد.

وی افزود: در پاییز و زمستان تا نیمه های فصل بهار نیز که بارندگی های حوضه کوهرنگ زیاد بود در استان چهارمحال و بختیاری نیازی به آب نبود و در اواخر بهار تا آخر تابستان که در آن منطقه هوا مساعد برای کشت بود زاینده رود با کمی آب مواجه می شد.

محمدرضایی با بیان اینکه از بدو تاریخ تا موقع احداث سد زاینده رود برداشت آب در بالا دست میسر نبود، بیان داشت: بعد از افتتاح سد و ذخیره سازی آب در فصول پاییز و زمستان و رهاسازی آب در فصول دیگر به تدریج این امکان برای برداشت صنایع در اصفهان و برداشت آب برای کشاورزی بالادست و احداث باغ که توجیه اقتصادی نداشت فراهم شد و با استانی شدن مدیریت آب پمپاژ های غیر قانونی تسهیل یافت.

وی خشکی تالاب گاوخونی را فاجعه ای ملی دانست و یادآور شد: این مکان روزگاری مرکزی زیبا و کم نظیر از تجمع حیات وحش همانند گورخران، آهوان و همچنین زیستگاه پرندگان سیبری در فصل زمستان بود و در چمن زارهای اطراف آن اسب های سپاه هخامنشی پرورش می یافتند، اما اکنون به یک نمک‌زار تبدیل شده است.

کد مطلب: 140802

خبرگزاری ایمنا:   http://imna.ir


کشاورزان بیش از یک دهه است که در خاموشی به سرمی برند.
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/۱/۱٠   کلمات کلیدی:

کد خبر: 2262245    تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۹ - ۱۴:۴۲

 

محمدرضایی:

کشاورزان فعال ترین حامی برنامه ساعت زمین/ کشاورزان بیش از یک دهه است که در خاموشی به سرمی برند.

اصفهان  برگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: برگزاری مراسم ساعت زمین از طرف کشاورزان به سالهای خاموشی تبدیل شده و از این جهت فعال ترین حامی برنامه ساعت زمین کشاورزان هستند که در کل چندسالی است که زندگیشان خاموش شده است.

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این ابتکار عمل در سال 2007  در سیدنی در کشور   استرالیا آغاز شد و سپس به کشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد، برگزاری مراسم ساعت زمین در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود که مصادف با نهم فروردین ماه بوده که همزمان با سراسر دنیا در پل تاریخی خواجو اصفهان و دیگر ساختمان‌های معروف  شهرهای بزرگ برگزار می‌شود.

این عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: هدف از اجرای این مراسم افزایش دانش و آگاهی مردم در رابطه با تغییرات آب و هوایی و لزوم مصرف محتاطانه انرژی است و به همین خاطر در زمان تعیین شده به مدت یک ساعت روشنایی مراکز مهم، تاریخی، فروشگاه ها و غیره خاموش می گردد ساعت زمین یک حرکت نمادین برای کاهش دمای زمین و حفظ محیط زیست است که از سال 2007 شکل گرفته است.

وی افزود: برنامه ساعت زمین که 60 دقیقه طول می کشد به لطف مسئولین برای ما کشاورزان بیش از یک دهه است که در خاموشی به سرمی برد، و همچنان در حال اجرا است، پمپ چاه های کشاورزی از بی آبی خاموش است، تراکتورهای و وسایل میکانیزه آنها اگر برای پرداخت بدهکاریها و امرارمعاش فروخته نشده باشد در انبار ها خاک می خورد، از فقر و گرانی تلویزیون و بیشتر لامپ های آنها خاموش است، یخچال های آنها خالی مانده و نیازی به برق ندارد، نیاز به گاز ندارند چون که بیشتر مواقع حاضری خورده و نیازی به پخت و پز نیست و...

محمدرضایی بیان داشت: ساعت زمین برای کشاورزان به سالهای زمین خاموش تبدیل شده است که جای تاسف است چراکه اگر کشاورزی خاموش و تعطیل شود فاجعه است بدلیل اینکه با تعطیلی کشاورزی در اصفهان و خشک بودن زاینده رود از رطوبت هوا کاسته شده سرسبزی منطقه از بین رفته و اکوسیستم منطقه به هم ریخته و اقلیم تغییر می کنند و بدلیل همجواری باکویر شهر اصفهان هم به کویر تبدیل خواهد شد و علاج درد کوچ کردن از شهر آبا و اجدادی مان است و در نتیجه اصفهان به شهر سبا که منطقه مسکونی قدیمی مدفون شده در زیر تپه‌‌های شنی حاشیه غربی تالاب گاوخونی است تبدیل خواهد گشت.