انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

رهاسازی پساب تصفیه شده فاضلاب اصفهان در رودخانه زاینده‌رود
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/۳/٢۱   کلمات کلیدی:

خبرگزاری تسنیم

 کدخبر: ۳۹۶۰۰۷
سرویس: استانها
تاریخ: ۲۰/خرداد/۱۳۹۳ - ۱۳:۰۹

  رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خواستار شد

 

رهاسازی پساب تصفیه شده فاضلاب اصفهان در رودخانه زاینده‌رود

 خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: پسآب فاضلاب اصفهان تنها به کشاورزان تعلق دارد و هیچ کس به جز این قشر حق استفاده از این منبع را ندارد و رهاسازی پسآب تصفیه فاضلاب اصفهان در رودخانه زاینده‌رود باید در دستور کار قرار گیرد.

حسین محمدرضایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان باید پسآب شهری را به صورت کامل و برابر با میزان استانداردهای جهانی تصفیه و به حق آبه داران تحویل دهد و یا دست کم در زاینده‌رود رهاسازی کند.

وی افزود: در صورتی که مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان برای تصفیه پسآب با مشکل روبه رو هستند، کشاورزان می‌توانند با سرمایه گذاری در این مورد، خودشان به تصفیه آب اقدام کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه براساس مصوبه ۴۳۲۲ هیئت وزیران در سال ۱۳۳۳، پسآب فاضلاب حق مسلم کشاورزان جی و شرق اصفهان است، تصریح کرد: هیچ کس به جز کشاورزان این مناطق حق برداشت از پساب فاضلاب را ندارد و نهادها برای بهره برداری از این پسآب ها تصمیم گیری نکنند.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده‌رود گفت: این پسآب‌ها باید برای مصرف در بخش کشاورزی به صورت استاندارد تصفیه شود تا برای سلامت مصرف کنندگان محصولاتی که با این آب تولید می شوند مشکلی ایجاد نشود.

محمدرضایی با اشاره به اینکه پسآب فاضلاب حاوی انگل، میکروب و فلزات سنگینی همچون کادمیوم، سرب و جیوه بوده که مصرف آن پیش از تصفیه، برای سلامت انسان مضر است، خاطرنشان کرد: با این وجود این مسئله دلیلی برای مصرف نکردن پسآب فاضلاب در بخش کشاورزی نیست، چون امروز می توان پسآب‌های فاضلاب شهری را به اندازه مصرف در بخش آشامیدنی تصفیه کرد، همان طور که در کشور آلمان از این روش استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو، شرکت آب منطقه‌ای استان و استانداری اصفهان باید برای ساماندهی حوضه زاینده رود قاطعیت بیشتری داشته باشند، افزود: همان طور که قسمتی از زاینده رود با کمک کشاورزان شرق اصفهان ساماندهی و حریم آن مشخص شد، باید با کمک مسئولان در اطراف آن هم جاده‌های دسترسی برای مشخص شدن حریم و سرکشی راحت تر به محوطه، ساخته شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان اظهار کرد: با ساماندهی زاینده رود و ایجاد ۲ جاده در دو طرف آن از تجاوز به حریم رود جلوگیری می شود و دیگر کسی امکان برداشت مستقم آب از این رودخانه را پیدا نمی کند و همچنین شرایط ساخت بوستان  و فضای سبز هم برای شهرداری ها ایجاد می شود.

انتهای پیام/ ب


شایعه ردپای آب در ناژوان اصفهان تکذیب شد/زاینده رود به شهر چشمک زد و رفت
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/۳/۱٧   کلمات کلیدی:

در پی باز شدن آب برای آبیاری باغات غرب استان؛

شایعه ردپای آب در ناژوان اصفهان تکذیب شد/زاینده رود به شهر چشمک زد و رفت

17 خرداد 1393 ساعت 15:01

خبرگزاری ایمنا: طی دو روز گذشته شایعاتی مبنی بر جاری شدن باریکه های آب بر پیکر خشک زاینده رود در محدوده ناژوان اصفهان به گوش رسیده به گونه ای که برخی از مردم اصفهان شب گذشته در حاشیه رودخانه چشم انتظار رسیدن آب بودند، اما روابط عمومی آب منطقه ای امروز این خبر را تکذیب کرد.


به گزارش ایمنا پیش از این بنا بر تصمیم شورای عالی مقرر شد تا پایان تابستان امسال هر ماه هشت روز آب حق آبه کشاورزان غرب اصفهان برای آبیاری باغات این منطقه باز شود و بنا براین تصمیم اردیبهشت ماه گذشته نیز آب در محدوده باغات غرب اصفهان در مبارکه، زرین شهر و لنجان رها شد. با این وجود این طی چند روز گذشته گفته می شود ردپای آب نیز به اصفهان باز شده و برخی مردم از جاری شدن باریکه های آب در منطقه ناژوان اصفهان خبر می دهند.


مشاهدات عینی خبرنگار ایمنا حاکی از آن است که طی روزهای 15 و 16 خرداد آب تا حریم ابتدای باغات ناژوان نیز رسیده بود ولی ظاهرا به سبب فعال شدن برداشت های معمول روزانه از زاینده رود پس از تعطیلی سه روزه آب در همان مسیر که آمده بود باقی ماند و نتوانست به خط اصفهان برسد.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان به خبرنگار ایمنا، گفت: بنده نیز این موضوع را شنیدم اما هنوز آبی در زاینده رود در محدوده ناژوان اصفهان ندیدم.
حسین محمدرضایی نیز با اشاره به اینکه طبق برنامه قبلی قرار بود حق آبه کشاورزان غرب اصفهان به صورت ماهیانه تحویل داده شود، بیان داشت: رسیدن آب در منطقه ناژوان اصفهان شاید برای تغذیه چاه های حریمی باشد.


وی با تاکید بر اینکه آبی که اکنون از سوی آب منطقه ای تحویل داده شده مربوط به غرب اصفهان است، اظهار داشت: فلاورجان، مبارکه، زرین شهر و بخشی از غرب ناژوان و خمینی شهر و کوی آتشگاه نیز در محدوده غرب اصفهان است و در ماه گذشته جاری شدن آب در غرب استان از سمت کوه آباد بعد از مبارکه سد بسته شد و آبی به محدوده شهر اصفهان نرسید.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: براساس تصمیم شورای عالی آب و مسوولان آب منطقه ای قرار شد تا پایان تابستان امسال میزانی آب از سد نکوآباد برای تحویل آب به حق آبه داران غرب اصفهان اختصاص یابد تا بتوانند چاه های خود را برای آبیاری باغات آبگیری کنند همچنین برای آبیاری باغات فلاورجان و نجف آباد نیز آب از طریق نکوآباد به سمت کانال رهاسازی شده و بین حق آبه داران تقسیم می شود.


وی در خصوص وجود رگه هایی آب در منطقه ناژوان اصفهان، بیان داشت: احتمال دارد میزانی آب از سد سد نکوآباد به سمت پایین دست رهاسازی شده تا چاه های حاشیه زاینده رود نیز در این مسیر تغذیه شوند.


به گفته محمدرضایی براساس تصمیم وزارت نیرو قرار شده تا پایان تابستان امسال آب منطقه ای اصفهان ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به حق آبه داران غرب اصفهان تحویل دهد.
اما روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز در اظهار نظری قاطع با رد شایعه جاری شدن آب در منطقه ناژوان اصفهان، گفت: این خبر یک شایعه است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته هر ماه ۸ روز آب سد برای آبیاری باغات غرب اصفهان باز می شود.
وحید حقیقی افزود: برطبق این برنامه بعد از باز شدن سد، آب شبکه نکوآباد برای باغات غرب اصفهان باز شود و اکنون برنامه دیگری برای تحویل آب به پایین دست اصفهان نداریم.


وی در خصوص اینکه گفته می شود آب به صورت باریکه به منطقه ناژوان اصفهان نیز رسیده است، بیان داشت: احتمال دارد حجم آب تحویلی برای آبیاری باغات غرب اصفهان زیاد شده باشد و با توجه به اینکه نمی توان محاسبه دقیقی کرد که آب تا کجا پیش می رود شاید بعد از برداشتن شبکه نکوآباد، راه آبه های کوچکی به سمت ناژوان رسیده باشد وگرنه اکنون هیچ برنامه ای برای جریان آب زاینده رود در تابستان نداریم.


روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان در خصوص اینکه در ماه جاری برای آبیاری باغات غرب اصفهان چه میزان آب جاری شده است، گفت: اینجا بحث حجم مطرح نیست و آب به میزانی از سد رها می شود که شبکه آب نکوآباد پر شده که این حجم در زمان های مختلف نوسان دارد.
وی ادامه داد: ما در زمان آبگیری، آب بیشتری تحویل می دهیم تا کانال ها پر شود و بعد از آن دوباره حجم آب را کمتر می کنیم و با توجه به این موضوع عدد دقیقی نمی توان اعلام کرد و بحث قابل مطرح، آبگیری شبکه نکو آباد طی ۸ روز در ماه برای آبیاری باغات غرب اصفهان است.
حقیقی با بیان اینکه منطقه غرب شامل نجف آباد، خمینی شهر، لنجانات و قسمتی از مبارکه است، تاکید کرد: اگر اکنون آبی به محدوده ناژوان رسیده شاید به دلیل باز شدن شبکه نکوآباد بوده که پساب آب تا حدی به صورت باریکه جلو پیش آمده و گرنه جاری شدن آب در ناژوان اصفهان شایعه است.


وی تصریح کرد: باز شدن آب طبق برنامه قبلی بوده و صنایع نیز به صورت جداگانه آبگیری خود را انجام می دهند و آبی که اکنون رها شده مربوط به غرب اصفهان است و فردا نیز ۸ روز حق آبه آنها در خرداد ماه تمام شده و دوباره جریان آب بسته می شود.


مدیرروابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان یادآور شد: طبق برنامه از پیش تعیین شده، رها شدن آب در زاینده رود برای حق آبه داران شرق اصفهان در آبان ماه خواهد بود.


کد مطلب: 149358

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdchmwnz623nkxd.tft2.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


زاینده رود و پایان یک رویای سبز کویری
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٢   کلمات کلیدی:

آب شرب، بحران امروز، فاجعه فردا/25

زاینده رود و پایان یک رویای سبز کویری/ آیا اصفهان نیز سرانجامی همچون سیستان خواهد داشت؟

غارت سفره های آب زیرزمینی احتمال نشست زمین را زیاد کرده اند

12 خرداد 1393 ساعت 11:08

خبرگزاری ایمنا: نفس زاینده رود به شماره افتاده است. چند سالی می شود که آب را به روی آن بسته اند؛ خشکی از همه ی جوانب به اصفهان و اطراف پیشروی کرده است. مردمان و سازمان های مسئول در تامین آب برای استفاده مجبور به حفر چاه ها شده و یا چاه ها را عمیق کرده اند و با غارت سفره های زیرزمینی احتمال نشست زمین را نیز زیاد کرده اند.


اصفهان روزگاری همچون نگینی در میان جنگلی از مزارع و باغاتی محصور بود که صدها سال برای ایجادش زحمت کشیده بودند. شهرنشینی سرعت آهسته ای داشت، زاینده رود هر سال به گسترش فضای سبز و باغات کمک می کرد و باغات به طرف کویر پیشروی داشتند. اما با گسترش شهرنشینی افزایش جمعیت و خرد کردن زمین ها و ایجاد باغات کوچک این نظم طبیعی برهم خورد. شاید بخشی از علت گرم تر شدن هوای این استان و نبود بارش ها نیز به همین علت و تخریب هوا توسط صنایع باشد.
سال ها استفاده کنندگان از زاینده رود در سه استان خوزستان، چهارمحال و اصفهان بدون هیچ دعوایی از این آب استفاده می کردند و حتی به استان های دیگر مثل یزد هم آب انتقال می دادند که این شهر خط مقدم مقابل کویری شدن این استانها است. امروز چه شده است که هر شخص و گروه و دسته و استان سعی دارد که آب را به طرف استان خود اختصاصی کند و دیگران را از آن محروم سازد؟
در سلسله مقالاتی سعی داریم با بررسی علمی ضمن ارائه راه حل هایی برای زندگی بهتر مردم این ۳ استان، همزیستی سابق را دوباره گوشزد کنیم. این سلسله مقالات در مورد آمایش کشاورزی شهرنشینی صنعت این ۳ سرزمین است تا بتواند زندگی بهتری را برای مردم فراهم کند و آب به همه برسد. عقیده دارم حتی در زمان های خشکسالی هم با مدیریت صحیح این ۳ استان می توانند به خوبی از آب بهره ببرند.
زاینده رود در طی هزاران سال راه خود را در ۳ استان پیدا کرده و با طول سیصد تا چهارصد کیلومتری خود باعث ایجاد زندگی و سرسبزی برای مردم بوده و اکوسیستم های مختلفی بسته به آب و هوا و طبیعت مناطق مختلف ایجاد کرده است. به عنوان مثال در چهارمحال که زمین ها شیب فراوان دارد رودخانه با ایجاد رطوبت خود به مراتع و کشت دیم کمک می کرد. در لنجانات که رودخانه کیلومترها در کف یک دره حرکت می کرد با ایجاد رطوبت زیاد و گرمای منطقه محیط مناسبی برای کشت برنج می شد یا در نزدیکی تالاب گاوخونی به علت گرمی شدید هوای منطقه تالابی درست شد که آب را در لابه لای نیزارها و مرداب ها حفظ کند و این آب با تغذیه ی سفره های زیرزمینی و ارتباط با آنها تا اردکان و یزد و حتی به گفته ی عده ای به فاصله ی بعید کرمان برسد. می گویند تالاب گاوخونی از رود دشتین کنونی تا شهر اژیه ادامه داشته است . من، خود در سال ۱۳۶۷ به عینه در اسلام آباد و منطقه ی جوزدان و شهرهای دیگر می دیدم که آب رودخانه و تالاب چنان است که کشاورزان برای انجام کشاورزی مجبور به ایجاد کانال های زه کش بودند که آب های سطح الارضی را به رودخانه هدایت کند. امروز از آن آب ها هیچ خبری نیست زیرا این رودخانه در تمام قسمت هایش بدون برنامه ریزی و خارج از ظرفیت طبیعی خود مورد تعرض بشر قرار گرفته و هر کس به اندازه ای از زمین ها را تصرف کرده و به کشت مشغول است و آنچه باعث تخریب بیشتر شده سوداگری زمین و ایجاد باغات مصنوعی و مزارع بسیار دور از رودخانه بوده است. البته ساخت سدها هم باعث شده آب کمتری به پایین دست برسد و این تعرض دیگری به طبیعت منطقه بوده است. در تمام طول مسیر زاینده رود زمین ها ابتدا اشغال شده و سپس آب با کندن کانال، چاه، موتور پمپ های قوی به سطح زمین کشیده شده و منطقه که آباد شد به شهرنشینان فروخته شده است. البته تمامی این تخریب ها در غیبت مدیریت واحد زاینده رود و حذف میراب شکلی سریعتر به خود گرفته است.
چند سالی است به علت کاهش نزولات، بر هم خوردن مدیریت یکپارچه زاینده رود، ایجاد سدها، تقسیم زمین ها، احداث چاه های عمیق و نیمه عمیق، زاینده رود به قهقرا رفته است. ابتدا باید دانست که آب زاینده رود متعلق به نسل خاص و منطقه ی خاصی نیست و در صورتی که به طور صحیح و در راستای حفظ طبیعت آن استفاده شود تا قرن ها بعد در منطقه حضور دارد. برخوردهای غلط و برداشت بیش از حد ظرفیت و مقابله با طبیعت موجب خشکی رودخانه می شود. مخالفت با طبیعت مثل کاشت برنج در مناطق با تبخیر زیاد و ایجاد باغات و مزارع در شیب های بیش از ۳۰ درصد، ایجاد صنایع در مناطق کشاورزی، آبیاری غرقابی در مناطق خشک و ... از اقدامات مقابله با طبیعت است. باید توجه داشت که طبیعت، مناطقی مانند اژیه و اطراف تالاب گاوخونی را به استفاده ی محدود و محافظه کارانه در حفظ آب هدایت کرده است. اگر سرچشمه ی کوهرنگ را نگاه کنیم در هر منطقه چشمه ای می جوشد و دریاچه ای درست می شود زیرا تبخیر آب کم است ولی در مناطق خشک آب به سرعت تبخیر می شود. اما طبیعت برای حفظ آب راه هایی اندیشیده است مثلاً در تالاب گاوخونی آب بین گل و لای مرداب و نیزارها پنهان است و نقش نیزارها در حفظ آب مهم است. در مناطق کویری آب را در قنات ها پنهان می کردند تا با طی کردن صدها کیلومتر آب به کشاورزانی در میان کویر برسد. مناطق بسیاری در ایران در طول هزاران سال گذشته داشته ایم که منطقه ای سرسبز بودند ولی استفاده ی بیش از حد و برنگرداندن آب به چرخه طبیعی باعث خشکی آن شده است مثلاً سیستان و بلوچستان از این دست مناطق است. اگر سیری در اساطیر و تاریخ ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال قبل انجام دهیم می بینیم که این منطقه بسیار سرسبز بوده است چنانکه فردوسی در شاهنامه می نویسد :
میـان دو بیشه به یک روز راه/ فرود آمد آن گرد لشکر پناه
بدان مرغزاران آرمان دو روز/ همه شــاد بودند با بـاز و یوز
در عرض ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ سال آدمیان با برداشت بیش از حد از آب و توسعه ی نامناسب چنان بر سر این منطقه آورده اند که گویی این منطقه کویری خشک و برهوت است. 

آفات رودخانه ی زاینده رود که باعث خشکی آن شده است:
۱ـ احساس مالکیت منطقه ای، استانی و فردی: از زمانی که تکنولوژی به کمک مردم این مناطق آمده است از آن در جهت نادرست برای تخریب رودخانه استفاده شده است. در مناطقی با تغییر نوع کاشت دیم و مرتعداری به کشت دائمی و ایجاد باغ با استفاده از موتور پمپ هایی آب را به بالای کوه ها می کشند . کشت و آبیاری در زمین های شیب دار باعث تخریب خاک می شود و خاکی که طی هزاران سال در این منطقه ایجاد شده طی سال های آینده شسته شده و به رودخانه می رود ودر سالهای آتی از منطقه ی سرسبز چهارمحال فقط کوه های سنگی باقی می ماند. در مناطق خشک مثل اصفهان آب از رودخانه توسط مادی ها و کانال ها به زمین ها کشیده شده و با آبیاری غرقابی تبخیر می شود و این تبخیر به علت خشکی هوا ، برگشت آن به طبیعت را غیر ممکن می کند و آب بازیافتی ندارد. درمناطقی احداث چاه های عمیق و نیمه عمیق باعث نابودی سفره های زیرزمینی شده و این امر باعث پایین رفتن سفره های آب زیرزمینی گشته که باعث شوری آب نیز شده و خطر ریزش زمین را زیادتر کرده است. در سالهای پرآبی، آب رودخانه ها و بارش باران باید در این سفره ها برود و با تغذیه ی سفره های زیرزمینی بر عمر برداشت آب بیافزاید و این ذخیره در سال های کم آبی به کمک مردم بیاید. اگر طبق فرامین طبیعت عمل می کردیم حتی در منطقه ی خشکی مانند تالاب گاوخونی آب هدر نمی رود و بازیافت دارد زیرا در سطح غرقاب نمی شود و در مرداب گل آلود حفظ می شود.
۲ـ استفاده بیش از حد ظرفیت رودخانه با احداث سدها، کشیدن کانال ها، انتقال آب به فلات مرکزی ، سوء مصرف آب در صنایع مثل فولاد و آهن، افزایش جمعیت، تغییر اکوسیستم و گرم شدن محیط و عدم بارش باعث شده که تراز تولید و مصرف آب منفی شود و اگر از همین امروز با برنامه ریزی در تمام زمینه های کشاورزی، جمعیت، احداث شهرهای جدید، صنایع، از بین رفتن باغات ومزارع و خشکی بیشتر هوا، هدم تالاب گاوخونی، محدود کردن برداشت از چاه ها و ... شروع نشود سرنوشت بدی در انتظار زاینده رود و ساکنان اطراف آن خواهد بود .
۳ـ سهل پنداری در مصرف آب در احداث چاه ها و استفاده از موتورهای برقی باعث غارت سفره های آب زیرزمینی شده است. نبود کارشناسی در مصرف آب چنان بوده که حتی تا چند سال پیش برای صرفه جویی در مصرف سوخت ایجاد چاه های برقی را توصیه می کردند. غافل از آنکه این کار چه زیانی به سفره های زیرزمینی می زند. چاه و قنات و اصولاً سفره های زیرزمینی حجم معینی آب دارند و در صورتی که به اندازه مصرف شوند طبیعت می تواند سفره ی زیرزمینی را تامین کند. حال تصور کنیم به صورت سنتی چاه های قدیم حداکثر با گاوآهن و بعداً با موتورهای گازوئیلی و پمپ های معمولی توان برداشت آب محدودی از چاه و سفره زیرزمینی داشتند اما موتور پمپ های بسیار قوی و برقی امروز آب بسیاری به سطح زمین کشانده و تبخیر کردند.
منسوخ کردن و نابود کردن روش های قدیمی تامین آب مثل قنات یکی از آفات زاینده رود بوده است. تا یکصد سال پیش با سه رشته قنات منطقه ی غرب اصفهان، نجف آباد، ماربین، خمینی شهر، خانه اصفهان، گرگاب و ملک شهر کنونی تامین آب می شد. با خرد شدن زمین ها و ایجاد باغات و مزارع چاه های مجاز و غیر مجاز فراوانی در منطقه احداث شد و با پایین رفتن آب های زیرزمینی قنات ها خشک شد. این سه رشته قنات با نظم و نسق به صورت نوبتی مزارع را سیراب می کرد. حتی در بعضی مناطق چند سال یکبار کشت می شد؛ خربزه ی گرگاب و کاشت هفت سال یکبارش مشهور است و قنات صد ها سال حفظ می شد. چاه های آب سابقاً در سه ـ چهار متری به آب می رسید چون تعداد مصرف کنندگان کم بود اما امروز هر نفر با هزار تا دو هزار متر زمین باغی مهیا می کند، چاه عمیق و نیمه عمیقی حفر می کند و آب را برای آبیاری درختانش به سطح زمین می آورد و ۵۰% آن را تبخیر می کند که بازیافتی برای شهر ما ندارد زیرا ما در سرزمین خشکی به سر می بریم که رطوبتی نداریم تا ابری تشکیل شود که بارانی ببارد. کانال های آب قدیمی یعنی مادی ها اولین رکن شان کم عرض بودن آنها بود و درخت هایی که در دو طرف کوچه باغی درست می کرد و با عدم تردد افراد عادی در اطراف یک متری آن حفاظت از آب برای عدم تبخیر به خوبی انجام می شد. اما با گسترش شهر نشینی کوچه باغ ها نابود شده و خیابان های عریض محل عبور ماشین ها گردیده است.
۴ـ صنایع: صنایعی که مصرف زیاد آب دارند و باعث گرم کردن محیط می شوند از آفات زاینده رود هستند .
۵ـ شهرنشینی: گسترش بی رویه شهرنشینی در حاشیه زاینده رود و نداشتن فرهنگ مصرف آب باعث هدر دادن آب می شود.
۶ـ روش های غلط کشاورزی: ۸۰% از آب در کشور در قسمت کشاورزی مصرف می شود که ۵۰% از آن تبخیر می شود چون به طریقه ی غرقابی کشت می شود و راه حل آن واقعی کردن قیمت آب و برق کشاورزی است .
۷ـ استفاده از تکنولوژی های جدید همچون پمپ های قدرتمند و برقی باعث افزایش برداشت از سفره های زیرزمینی می شود.
۸ـ عدم توجه به اقتصاد و اشتغال در مناطق مختلف: به عنوان مثال اگر می خواهیم به فردی که در چهارمحال و بختیاری به نظر ما آب را غلط مصرف می کند و باعث شست و شوی خاک می شود بگوییم که این کار را نکند باید بتوانیم راهی پیش پای او بگذاریم که درآمدش به خوبی تامین شود . چرا نباید چهارمحال همچون سابق تامین کننده ی لبنیات و انواع روغن های حیوانی باشد؟! می توان با هدایت کشاورزان به سمت صنایعی همچون پرورش ماهی های سردسیری ده ها هزار تن ماهی در این مناطق پرورش داد و آب مصرفی این کار ۱% کشاورزی غرقابی هم نمی شود. استفاده از ظرفیت توریست زمستانی باید مورد توجه قرار گیرد. این منطقه یکی از پر برف ترین مناطق ایران است چون ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد و منطقه برف خیز است. در اروپا زمستان ها از بسیاری کشورهای منطقه مردم برای اسکی و استفاده از ورزش های زمستانی به کوهپایه ها مثل سوییس و فرانسه می روند و صنعت توریسم باعث رونق اقتصاد این مناطق می شود. با صرف هزینه ای اندک زیرساخت هایی مثل هتل، فرودگاه، رستوران، پیست های اسکی در چند نقطه ی این استان می توان ایجاد نمود تا باعث جذب صدها هزار توریست ورونق اقتصاد منطقه شود.
۹ـ سوء مصرف آب: هر فرد شهرنشین در ایران سالیانه ۲۵۰ متر مکعب آب مصرف می کند، در صورتی که در کشور هلند که تبخیر آب ده ها برابر کمتر از ایران است سرانه ی مصرف آب ۱۰۰ متر مکعب در سال است.

چـه بـاید کــرد؟
۱ـ آمایش سرزمین در مورد انتخاب نوع کشت، نحوه ی اجرای کشت انجام شود. با ایجاد کشت و صنعت های بزرگ و استفاده از روش های آبیاری نوین می توان صرفه جویی بسیاری در مصرف آب انجام داد.
۲ـ قنوات احیا شوند و نظمی نوین درحفر چاه و استفاده از آب این دو منبع ایجاد شود.
۳ـ برق کشاورزی با قیمت غیر یارانه ای ارائه شود تا کشت هایی که برای آب و رودخانه و سفره های زیرزمینی مضر است انجام نشود. همین جا باید متذکر شد استفاده ی بی رویه از چاه ها باعث کاهش آب سفره های زیرزمینی می شود.
۴ـ میزان آب تولید شده توسط نزولات آسمانی تحقیق و بررسی شود و توسعه ی کشاورزی و صنعتی بر اساس آن باشد.
۵ـ در مورد فعالیت های صنعتی از آب دریا استفاده شود. حتی برای حوزه ی مرکزی مثل یزد و کرمان و منطقه ی کویر می توان از آب خلیج فارس که شیرین شده باشد استفاده کرد .
۶ـ صنایع باید به دنبال ساخت دستگاه های آب شیرین کن باشند .
۷ـ از منابع فروش انرژی، بخشی به حوزه ی آب اختصاص یابد و طرح های رویایی انتقال آب دریا و شیرین کردن آن به حقیقت نزدیک شود و اجرا گردد.
۸ـ در شهرها استفاده نمودن از آب بازیافت شده از فاضلاب باید ازکارهای مهم سازمان آب باشد.
۹ـ باید به فکر خلق منابع آبی جدید باشیم؛ از آب های سمیرم و شهرضا می توان برای شرق اصفهان استفاده کرد و آب را به آن مناطق انتقال داد.
۱۰ـ حفاظت از سفره های زیرزمینی مد نظر مسئولان باشد و چاهای عمیق و موتورهای برقی کنترل شوند تا مشخص شود آبی که استحصال می شود سرنوشت اش چه خواهد شد.
۱۱ـ زاینده رود به عنوان یک رود واحد در ۳ استان نگاه شود و یک حکومت واحد بر مقدرات رودخانه در ۳ استان نظارت کند چنانکه سابق هم، چنین بود .
۱۲ـ تالاب گاوخونی به عنوان یک سفره زیرزمینی بزرگ که تا صدها کیلومتر اطراف اش بر سفره های آب زیرزمینی موثر است، احیا شود که این امر جلوی پیشروی کویر را می گیرد.
۱۳ـ گروه های تحقیقاتی تشکیل شود و اطاق های فکر در زمینه ی آب کشاورزی، شهرنشینی، صنایع مصرف کننده، استفاده ی صحیح از چاه و قنات و روش های آبیاری تحقیق کنند. در مورد باغات و استفاده از آب و حفاظت آن در سفره های زیرزمینی، فرهنگ مصرف آب، آمایش کشاورزی این چند منطقه برای انتخاب نوع کشت تحقیق شود و نتایج در اختیار مردم و مسئولین قرار گیرد.
۱۴ـ تعامل مسئولین و مردم این ۳ منطقه به خوبی انجام شود تا مردم این مناطق بدانند رقیب یکدیگر نیستند و همه در اکوسیستمی زندگی می کنند که هر بخشی از آن از بین برود نتیجه ۵۰ ساله اش نابودی رودخانه و کل این منطقه است. با انتخاب جوانان علاقمند در سه منطقه و نزدیک کردن افکار جوانان و بزرگان این مناطق سعی شود که بین این سه منطقه در مورد استفاده و حفاظت از آب زاینده رود همدلی به وجود آید. باید ظرفیت های جدید اقتصادی که به بخشی از آن اشاره شد درآمدهایی برای مردم و کشاورزان ۳ استان به وجود آورد تا کشاورزان مجبور به استفاده ی بیش از حد از ظرفیت آب رودخانه نباشند.
۱۵ـ در زمینه اشتغال هر سه منطقه فکر شود که بعد از کشاورزی مردم این مناطق چه کاری می توانند انجام دهند. مثلاً در مورد استان چهارمحال و بختیاری توضیح دادیم که این منطقه به قطب ورزش های زمستانی تبدیل شود تا درآمدزایی برای مردم چهارمحال ایجاد شود. با سرمایه گذاری و احداث چند پیست اسکی، ایجاد هتل، جاده و فرودگاه اقتصاد زمستانی منطقه برای انجام ورزشهای زمستانی مهیا شود. این درآمد باعث می شود که فرد به دنبال گذاشتن موتور پمپ در رودخانه و کشیدن آب به ارتفاع ۱۰۰ الی ۵۰۰ متری نباشد تا در زمین شیب دار این منطقه باغ ومزرعه ایجاد کند زیرا در هر صورت زمین شیب دار خاکی که در عرض ۵۰۰ تا ۱۰۰۰سال مهیا شده در عرض ۵۰ سال شسته شده و باعث پر کردن رودخانه شود. و این امر از حرکت آب در آینده جلوگیری می کند. اگر این نوع آبیاری ادامه یابد تا یکصد سال آینده از چهارمحال چیزی بجز کوهای سنگی و یک منطقه ی خشک باقی نخواهد ماند.
راه دیگرایجاد درآمد برای مردم منطقه استفاده از ظرفیت مرتعداری و دامپروری است. با ایجاد دامپروری های صنعتی و بزرگ می توان درآمد خوبی برای مردم ایجاد کرد. سابقاً استان چهارمحال و بختیاری قطب دامپروری مرکز ایران بوده است. 

نگارنده: دکتر اصغر معمارزاده


کد مطلب: 148844

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcgt79qtak9t74.rpra.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


پسآب فاضلاب اصفهان به کشاورزان تعلق دارد
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/۳/۱۱   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930311000788
93/03/11 - 13:25
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
نسخه چاپی
پسآب فاضلاب اصفهان به کشاورزان تعلق دارد

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: پسآب فاضلاب اصفهان به کشاورزان تعلق دارد.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب باید پس آب شهری را به صورت کامل و در حد استانداردهای جهانی تصفیه نموده و به حق آبه داران تحویل داده و یا در زاینده رود رها نماید، در صورتی که برای تصفیه پس آب، شرکت آب و فاضلاب مشکل دارد، خود کشاورزان می‌توانند در این مورد سرمایه‌گذاری کرده و خود اقدام به تصفیه آب بنمایند.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه 4322 پسآب فاضلاب حق مسلم کشاورزان جی و شرق اصفهان است و هیچ کس حق برداشت آن را ندارد، این پساب‌ها باید برای مصرف در بخش کشاورزی به حد استاندارد تصفیه گردد که برای مصرف کنندگان محصولات تولید شده با این آب مشکلی بوجود نیاید چراکه این پس آب‌ها حاوی انگل، میکروب و فلزات سنگین مثل کادمیوم، سرب و جیوه است که مصرف بیش از استاندارد آن برای سلامتی انسان مضر است.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: ولی این دلیلی برای مصرف نکردن آن در بخش کشاورزی نیست، چرا که امروزه می تواند پساب‌های فاضلاب شهری را در حد شرب تصفیه نمود همانطوری که در کشور آلمان از این روش استفاده می‌شود.

وی گفت: وزارت نیرو، شرکت آب منطقه‌ای استان و استانداری اصفهان باید در ساماندهی زاینده رود قاطعیت بیشتری داشته باشند و همان طوری که قسمتی از زاینده رود با کمک کشاورزان شرق اصفهان ساماندهی شده و حریم آن مشخص و در طرفین آن جاده‌های دسترسی برای مشخص بودن حریم و دسترسی و سرکشی راحت تر احداث شود.

انتهای پیام/63001/

لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم

آقای رئیس جمهور؛ باز هم زاینده‌رود از قلم افتاد!
ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/۳/۱۱   کلمات کلیدی:

یادداشت/ زنگ خطر درست در مرکز ایران است

آقای رئیس جمهور؛ باز هم زاینده‌رود از قلم افتاد!

روحانی در جمع فعالان محیط زیست، از همه جا گفت جز زاینده‎‌رود

11 خرداد 1393 ساعت 9:33

خبرگزاری ایمنا: روز گذشته رئیس جمهور در جمع فعالان محیط زیست کشور به خشکی دریاچه هامون و ارومیه و حتی هلیل رود اشاره کرد و باز در سخنانش از زاینده رود، این زخم عمیق اصفهان حرفی به میان نیاورد.


اصفهانی ها دل بسته بودند با روی کار آمدن دولتی که روحانی آن را تدبیر و امید نام گذاشت، مشکل زاینده رود حل شود، اما به نظر می‌رسد این روزها زاینده‌رود را امیدی به تدبیر نیست!
صحبت با رییس جمهور است که دیروز بار دیگر از مشکلات زیست محیطی مختلف ایران سخن گفت و در میان ناباوری صحبتی از زاینده‌رود نکرد. آقای رییس جمهوری ما یک سوال اساسی داریم. چرا ذکر کلامتان این است که اگر دریاچه ارومیه احیا شود خطر بزرگ از منطقه رفته و اگر هامون زنده شود منطقه زنده می شود؟!
زنگ خطر درست در مرکز ایران است و اگر زاینده رود احیا نشود به گفته بسیاری از کارشناسان تا ۲۰ سال آینده منطقه فلات مرکزی ایران خالی از سکنه می شود چرا که حتی آبی برای شرب مردم وجود ندارد چه رسد به فعالیت صنایعی که اقتصاد کشور به آن وابسته است.
 این روزها حرف دولت فقط حل بحران دریاچه ارومیه است آن قدر که معتقدید دریاچه ارومیه به یک مشکل بزرگ نه برای آذربایجان غربی یا شرقی یا منطقه غرب کشور، بلکه برای تمام ایران تبدیل شده و اگر به دریاچه ارومیه توجه نکنیم ۱۴ میلیون نفر زندگی‌شان به خطر می‌افتد. درست است و شکی در آن نیست ولی می‌شود بفرمایید زاینده‌رود باید به چه روزگاری دچار شود که نیم نگاهی به حال این رود مرده کنید.
بی آبی ۳۰۰ نفر از کشاورزان شرق اصفهان را خانه‌نشین کرده است، بحران هر روز بیشتر می شود. تالاب گاوخونی به نمک زاری تبدیل شده و مدتهاست تشنه قطره‌ای آب است، کویر در حال پیش روی به سمت اصفهان است. بحران آن قدر جدی شده که نشست زمین شهر دامنه را تهدید کرده و احتمال خالی شدن سکنه آن وجود دارد.
آقای رئیس جمهور؛ بحران زاینده رود مشکل محلی و مربوط به اصفهان نیست بلکه معضلی ملی است چرا که آب شرب ۵ میلیون نفر جمعیت ساکن در حوضه زاینده‌رود و یزد و کاشان و نائین و اردستان، ۶۸ درصد تولید فولاد کشور، ۵/۸ درصد تولید برق کشور و ۲۶ درصد تولید فرآورده های نفتی کشور و البته معاش کشاورزان محدوده مرکزی ایران به جریان دائم و مطمئن آب در زاینده‌رود وابسته است.
این روزها بحران زاینده رود آن قدر جدی شده که هر گردشگری با دیدن این رود خشک، اظهار تاسف می کنند. تاسف آنها از بی‌توجهی به حدی است که ژرمنها را به صورت خودجوش به فکر انداخته است. حتماً خبر دارید که محققان آلمانی در صدد تدابیری برای احیای این مرده رود هستند و معتقدند احیای این رودخانه برای وزارت علوم و تحقیقات آلمان اهمیت زیادی دارد.
به هر حال سوال اینجاست؛ زاینده رود چقدر برای رجال سیاسی کشور اهمیت دارد و قرار است بحران تا کجا پیش رود که هیات دولت و در صدر آن رئیس جمهور به آن توجهی ویژه کنند و لااقل در جمع کارشناسان محیط زیست وقتی صحبت از دریاچه ارومیه، هامون و سایر مناطق می‌شود، اشاره‌ای هم به زاینده‌رود داشته باشند.
به قول دوستی شاید ناراحتی از بحث استیضاح وزیر نیرو است که همان نگاه ناچیز و حداقلی به زاینده‌رود نیز از میان رفت...!


کد مطلب: 148694

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcjhoevxuqexmz.fsfu.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


تشکل‌های مردمی باید با همدلی برای حل مشکلات مردم بکوشند
ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/۳/۳   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
نسخه چاپی
شماره : 13930303000462
93/03/03 - 11:07
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

تشکل‌های مردمی باید با همدلی برای حل مشکلات مردم بکوشند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: تشکل‌های مردمی باید با همدلی، هم‌فکری و همکاری با یکدیگر برای حل مشکلات مردم بکوشند نه آنکه یکدیگر را تضعیف کنند.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: انجمن حمایت از کشاورزان از اوایل دهه 80  به عنوان مددکاران ترویجی شهرستان اصفهان اقدام به پیگیری مشکلات کشاورزان کرده و بعد از تدوین اساسنامه خود دو سال پیگیر ثبت آن در وزارت کشور شدند تا اینکه این انجمن به نام انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به ثبت رسید و اقدام به ثبت‌نام و عضوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: این انجمن نخستین انجمن به ثبت رسیده در وزارت کشور، در کل کشور است و این مایع افتخار اصفهان و کشاورزان این خطه است و در طول این مدت همیشه و با قدرت پیگیر مشکلات بخش کشاورزی بوده و خواهد بود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان و این عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان در مورد بیمه تامین اجتماعی برای کشاورزان گفت: ما برای حل مشکل بیمه تامین اجتماعی کارگران بخش کشاورزی در اواخر سال 84 با ریاست جمهور وقت ملاقات حضوری داشته و طی نامه‌ای مشکلات این بخش به ویژه حل مشکلات بیمه تامین اجتماعی را خواستار شدیم و بعد از 3 سال دوندگی و چندبار دیدار با وزیر رفاه و تامین اجتماعی، ریاست سازمان تامین اجتماعی استان اصفهان، استاندار وقت اصفهان و ریاست سازمان جهاد کشاورزی داشته که در نهایت در سال 87 موفق به معرفی کشاورزان به بیمه تامین اجتماعی شدیم، اما خانه کشاورز که مرکز آن در پایتخت است و رئیس آن از وزرای اسبق جهاد کشاورزی است موفق به این کار نشدند.

وی اضافه کرد: محمد صادقی، نماینده خانه کشاورز استان اصفهان بدون در نظر گرفتن پیگیری‌های انجمن حمایت از کشاورزان در مورد بیمه تامین اجتماعی، بیمه محصولات کشاورزی، پیگیری پایین آوردن تعرفه برق کشاورزی اصفهان، پیگیری مشکلات زاینده رود، ساماندهی زاینده رود، رفع موانع در زاینده‌رود و حضور در جلسات کشوری و استانی جهت رفع مشکلات کشاورزان عزیز و ... در 29 اردیبهشت سال جاری در مصاحبه با خبرگزاری فارس قصد تخریب دیگران را داشته و گفته است «افتتاح خانه کشاورز استان اصفهان پس از کارشکنی‌های 13 ساله و ...»

محمدرضایی گفت: در 13 سال پیش به نام خانه کشاورز در شهرستان اصفهان از تعداد زیادی با گرفتن مبلغی به عنوان حق عضویت ثبت نام به عمل آوردید چه شد و این پول‌ها کجا رفت که اصفهانی‌ها را به کارشکنی محکوم می‌کنید، عرقتان خشک نشده تشکل‌های قبلی را نادیده گرفته و خود را یکه تاز میدان جلوه می‌دهید، به عمل کار برآید به سخندانی نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر تشکل‌های مردم نهاد دیگر استان وامدار کسی هستند که نماینده خانه کشاورز استان اصفهان در مصاحبه خود چنین وانمود می‌کند.

مدیرعامل انجمن هماهنگی و حمایتی تشکل‌های بخش کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: ما تشکل‌های مردم نهاد (سمن‌ها) باید با پشتیبانی همدیگر باری از دوش مردم برداریم و در تقویت همدیگر پیش قدم باشیم و نه آن که نیامده دنبال تضعیف دیگران و بزرگنمایی خود باشیم، تشکهای دیگر اصفهان بیش از یک دهه است که به فعالیت مشغول هستند و در کنار هم و به کمک یکدیگر به دنبال مسائل و مشکلات مردم بوده و هستند و هیچ مشکلی با هم نداشته‌اند.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله که محمد صادقی، نماینده خانه کشاورز استان اصفهان در مصاحبه خود قصد تخریب نداشته است و متوجه این شده باشد که استان اصفهان تنها یک تشکل ندارد و باید با تشکل‌های دیگر تعامل داشته باشد تا بتواند به نفع احسن به مردم کمک کند.

انتهای پیام/63001/صا30

©2014 Fars News Agency. All Rights Reserved

دادن زکات به کشاورزان اصفهان واجب شده است
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/۳/۱   کلمات کلیدی:
سیاسی - مجلس
شماره : 13930230000452
93/02/30 - 11:45
نسخه چاپی
مقتدایی در نطق میان دستور:
دادن زکات به کشاورزان اصفهان واجب شده است

نماینده اصفهان در مجلس گفت: کشاورزان شهرهای اصفهان که صدها سال زکات بده بودند، اکنون زکات بر آنها واجب شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی با اشاره به ضرورت حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی اظهار داشت: حراست از آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور نیازمند عزم جدی مسئولان در بالاترین سطوح و بهره‌گیری از توانمندی نهادهای مردمی در کشور است.

وی افزود: کاملا مشهود است که در دهه‌های گذشته به این موضوع مهم به دلایل مختلف که برخی از آنها ناشی از ضرورت‌‌های قابل درک دوران‌هاست آنگونه که باید و شاید نپرداخته‌ایم و تغییرات پی در پی مدیریتی در سطح ملی و محلی نیز مزید علت شده است و برنامه کلان و همه جانبه‌نگر در این خصوص یا نداشته‌ایم و یا اینکه داشته‌های اندک را نیز اجرا و عملیاتی نکرده‌ایم که این امر عزم جدی دولت و شخص رئیس ‌جمهور را می‌طلبد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نامه نمایندگان مبنی بر حراست از آثار تاریخی به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آقای دکتر روحانی ده‌ها نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به جنابعالی چاره‌اندیشی و برگزاری جلسه فوق‌العاده برای حفظ، حراست و احیای میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی را خواستار شده‌اند، گرچه موضوع این نامه بر اصفهان و میراث بی‌نظیر آن به عنوان بخش قابل توجهی از هویت ایران اسلامی متمرکز است، اما اینکه نمایندگان جنوب، شمال، شرق و غرب و مرکز کشور آن را امضا کرده‌اند، بیانگر دغدغه و اهتمامی است که نمایندگان ملت به این موضوع دارند.

مقتدایی تصریح کرد: آیا باید آثار بی‌نظیری همچون پل خواجو، مدرسه چهار باغ، عالی‌قاپو و مدرسه ابن سینا فرو بریزد تا اقدامی صورت گیرد، یا علاج واقعه قبل از وقوع باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: ‌بنده امروز امضای نمایندگان را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم و خبرنگاران باید به رسالت خود در رساندن فریاد رسا و البته دلسوزانه نمایندگان ملت اقدام کنند.

نماینده اصفهان خطاب به رئیس‌ جمهور گفت: آقای رئیس‌ جمهور میراث فرهنگی، ابنیه تاریخی و آثار هنری این سرزمین کهن و اسلامی را در زیر چتر حمایتی دولتتان که آن را تدبیر و امید نامیده‌‌اید، قرار دهید و بدانید که در این جهت نمایندگان ملت از برنامه‌های دولت حمایت و البته کم‌کاری‌ها را نیز تیزبینانه و فعالانه رصد خواهند کرد.

وی خطاب به رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو اضافه کرد: کشاورزان شهرهای اصفهان که صدها سال زکات بده بودند، اکنون زکات بر آنها واجب است، چرا این مردان و زنان جبهه جنگ امروز باید زکات بگیر شوند، آیا سزاوار است که مردم زاینده‌رود و شرق اصفهان به فلاکت و فقر بیفتند؟ آقای رئیس‌ جمهور و وزیر نیرو آب کشاورزی آنها را حتی شده از خلیج فارس تأمین کنید.

مقتدایی با اشاره به حقوق کارگران گفت: آقای وزیر کار ساماندهی قراردادهای موقت کار و امنیت شغلی را در قالب تبصره 2 ماده 7 قانون کار عملیاتی کنید و به نمایندگان گزارش دهید که چه اقدام عملی و مؤثری را انجام داده‌اید.

وی ادامه داد:‌ تقویت و توسعه شورای اسلامی کار در واحدهای تولیدی که قطعا در راستای سیاست اقتصادی مقاومتی است، باید جدی و همه‌جانبه پیگیری شود و موانع و مشکلات به وجود آمده در اثر واگذاری ناقص به بهانه اجرای اصل 44 را با کارگروه‌های فعال برطرف کنید، همچنین طرح طبقه‌بندی مشاغل که عمدتا بر زمین مانده است را عملیاتی کنید و به مجلس گزارش دهید.

وی خطاب به وزیر رفاه با بیان اینکه از دولت خواسته‌ایم که بدهکاری خود به سازمان تأمین اجتماعی را بپردازد، بیان داشت: به مدیران آن سازمان گوشزد کنید که روند به کارگیری نیروهای بازنشسته را متوقف و مراقبت کنند تا سازمان تأمین اجتماعی و سایر بخش‌های آن وزارتخانه، سمت و سوی سیاسی و جناحی به خود نگیرد ،چراکه نمایندگان ملت هم بر این موضوع دقت دارند و هم امور را مستمرا رصد می‌کنند.

انتهای پیام/

©2014 Fars News Agency. All Rights Reserved