انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

ساماندهی زاینده‌رود به منظور جلوگیری از تولید محصولات غیربهداشتی
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/٤/۳٠   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930429000516
93/04/30 - 11:03
توسط کشاورزان شرق اصفهان صورت گرفت
نسخه چاپی

ساماندهی زاینده‌رود به منظور جلوگیری از تولید محصولات غیر بهداشتی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: کشاورزان شرق اصفهان اقدام به ساماندهی رودخانه زاینده‌رود در پایین‌دست کرده‌اند که این امر سبب پیشروی پساب فاضلاب در رودخانه شده و از تولید محصولات غیربهداشتی نیز جلوگیری شده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در خصوص استفاده کشاورزان از پساب برای آبیاری مزارع خود، اظهار کرد: پساب فاضلاب جنوب شهر اصفهان که به صورت نیمه‌خام وارد رودخانه می‌شد، توسط کشاورزان حاشیه زاینده‌رود برداشت و با آن کشت‌های مختلفی تولید می‌کردند.

وی تصریح کرد: کشاورزان شرق اصفهان اقدام به ساماندهی رودخانه زاینده‌رود در پایین‌دست نموده و قسمتی از دو سمت رودخانه را با ایجاد جاده برای سهولت در رفت ‌و آمد و سرکشی برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز مجدد، آماده کردند و با ایجاد کانالی در وسط رودخانه به وسیله بیل مکانیکی آب را به جلو هدایت کردند که با این اقدام با باز شدن آب در زاینده رود آب با کمترین پِرت (هدررفت) به انتهای زاینده رود خواهد رسید.

عضو کمیته استانی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده‌رود اضافه کرد: با این اقدام پساب فاضلاب در رودخانه به دلیل عدم برداشت و نبودن مانع در مسیر تاکنون 30 کیلومتر نسبت به قبل پیشروی کرده و از تولید محصولات غیربهداشتی نیز جلوگیری شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بعضی از صنایع به دلیل نیاز آبی بالا و کاهش منابع آبی اقدام به بازچرخانی پساب خود کرده‌ و دوباره از آن استفاده می‌کنند و این کار مهم باید خیلی زودتر از اینها صورت می گرفت تا استان با این کمبود آب مواجه نمی‌شد.

محمدرضایی ادامه داد: همچنین در نشستی با وزیر نیرو در 19 فروردین‌ماه طبق مصوبه‌ای مقرر شد صنایع و فضای سبزی شهری در آینده نزدیک از آب زاینده‌رود استفاده نکنند و پساب‌های فاضلاب را تصفیه و استفاده کنند.

انتهای پیام/63029/صا20/پ3003


رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان از دفتر تسنیم بازدید کرد
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٤/٢٩   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان از دفتر تسنیم بازدید کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان صبح امروز از دفتر خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان بازدید کرد.

 حسین محمد رضایی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان

کدخبر: ۴۳۶۴۹۴
سرویس: استانها
تاریخ: ۲۹/تیر/۱۳۹۳ - ۱۱:۳۵
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان صبح امروز در بازدید از دفتر نمایندگی خبرگزاری بین المللی تسنیم در استان اصفهان پیرامون مسائل و مشکلات حوضه آبریز زاینده رود و دغدغه های کشاورزان اصفهان با خبرنگاران این خبرگزاری به گفت وگو نشست.

وی در این دیدار به وضع وضع بدِ معیشتی کشاورزان شرق اصفهان اشاره کرد و درباره مشکلات نامحدود زندگی آنان در پی خشک شدن رودخانه زاینده رود مطالبی را بیان کرد.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده‌رود همچنین اجرائی نشدن مصوبات شورای عالی آب و پیگیری های متفرقه مسئولان استان را از دلایل تشدید مشکلات حوضه آبریز زاینده رود و عواقب سنگین آن برای کشاورزان اصفهان دانست.

متن مصاحبه تفصیلی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در دفتر نمایندگی خبرگزاری بین المللی تسنیم در استان اصفهان به زودی منتشر می شود.

انتهای پیام/ بhttp://www.tasnimnews.com/Home/Single/436494


هزینه انتقال آب بهشت‌آباد با لوله 18 برابر انتقال آب با تونل است
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٤/٢٥   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930425000355
93/04/25 - 12:59
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
نسخه چاپی
هزینه انتقال آب بهشت‌آباد با لوله 18 برابر انتقال آب با تونل است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: تغییر طرح انتقال آب تونل بهشت‌آباد به انتقال آب با لوله غیرکارشناسی بوده و هزینه آن 18 برابر انتقال آب با تونل است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در خصوص توقف اجرای طرح تونل بهشت‌آباد اظهار کرد: طرح اجرای تونل بهشت‌آباد با 12 سال کار تحقیقاتی و هزینه بالغ بر 25 میلیارد تومان در حال حاضر با دلیل فشارهای استان‌های همجوار مبنی بر توقف این طرح، یک شبه طرح انتقال آب با تونل بهشت‌آباد تبدیل به طرح انتقال آب با لوله شد در صورتی که انتقال آب با لوله غیرکارشناسی بوده و هزینه آن 18 برابر انتقال آب با تونل است.

وی افزود: اگر این طرح انتقال آب با تونل انجام شود طول آن برابر 65 کیلومتر است اما اگر با لوله اجرا شود بیشتر از این می‌شود و باید طول مسیر به عرض حدود 50 متر آزادسازی شود که با مخالفت‌های زیادی از سوی صاحبان زمین در طول مسیر خواهد شد.

عضو کمیته استانی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده‌رود تصریح کرد: با انتقال آب به وسیله لوله مسیر باید از پستی و بلندی های بسیاری عبور کند که در بعضی از آن نقاط ارتفاع به بیش از 600 متر می رسد و برای پمپاژ آب با حجم بالا و طول زیاد مسیر باید از چندین ایستگاه پمپاژ استفاده شود که هزینه بسیاری می‌برد.

وی اذعان داشت: اما با اجرای تونل نیاز به پمپاژ آب نیست و آب به صورت ثقلی از سرچشمه تا زاینده‌رود جاری می‌شود، همچنین آزادسازی در طول مسیر ندارد و از زیرزمین عبور می‌کند و مشکل عبور از ارتفاعات را هم ندارد.

محمدرضایی با بیان اینکه چهارمحالی‌های مقیم اصفهان درخواست مجوز از استانداری و فرمانداری اصفهان برای همایشی به حمایت از احداث تونل بهشت‌آباد اظهار کرد: با وجود اینکه 800 هزار نفر بختیاری مقیم اصفهان داریم اما استانداری و فرمانداری اصفهان با این همایش که در حمایت از انتقال آب با تونل از بهشت آباد استان چهارمحال و بختیاری به زاینده رود است مخالف کردند و مجوز آن را ندادند در صورتی که این حرکت به نفع استان ما بود.

وی با اشاره به اینکه در اصفهان اتحاد میان مسئولان وجود ندارد، تاکید کرد: اما مسئولان استان چهارمحال و بختیاری با اتحاد خود توانستند تونل بهشت آباد و گلاب را متوقف کنند اما در استان اصفهان با تفرقه میان مسئولان کاری از پیش نمی‌رود و امیدواریم با همدلی و همکاری بیشتر میان مسئولان و مردم بتوانیم زاینده‌رود را از خشکی و فصلی بودن نجات دهیم.

انتهای پیام/63029/صا30/پ3003


کشاورزان اصفهان هیچ خسارتی دریافت نکرده‌اند
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٤/٢٤   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930424000347
93/04/24 - 13:10
نسخه چاپی
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:
کشاورزان اصفهان هیچ خسارتی دریافت نکرده‌اند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: خسارت 6 سال گذشته کشاورزان استان اصفهان بیش از 6 هزار و 200 میلیارد تومان است، اما تاکنون هیچ‌گونه خسارتی به کشاورزان پرداخت نشده است.

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه تولید گندم و جو کشت پاییزه شرق اصفهان در سال‌های نرمال برابر 300 هزار تن بود، اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود آب تا به حال 18 هزار تن گندم به شرکت غله با خرید تضمینی تحویل داده شده است و احتمال دارد دو برابر شود و به حدود 40 هزار تن برسد که نشان دهنده کاهش شدید تولید گندم در شرق اصفهان است.

وی افزود: در حال حاضر آب حق‌آبه‌داران صرف صنایع و شرب استان اصفهان و یزد می‌شود و به دلیل برداشت‌های غیرمجاز در بالادست زاینده رود، کشاورزان استان اصفهان محدودیت کشت دارند و تولید محصولات زراعی آنها کاهش شدیدی داشته و کشاورزان شرق اصفهان هم که کشت ندارند و اگر کشت محدودی هم دارند با هزینه های گزاف باید آب را از دل زمین به سطح زمین آورده که توجیه اقتصادی ندارد فقط بخاطر ناچاری و بی کار نبودن است.

عضو کمیته استانی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری تنها مجوز برداشت 86 میلیون مترمکعب آب داده شده، تصریح کرد: اما برداشت‌ها در حال حاضر 2 تا 3 برابر این میزان است.

وی با اشاره به اینکه طبق مصوبه 9 ماده شورای عالی آب باید از برداشت‌های غیرمجاز در بالادست رودخانه جلوگیری شود، اضافه کرد: در استان اصفهان تعدادی از چاه‌ها حریمی که در حاشیه زاینده‌رود قرار دارند کنتور هوشمند به منظور جلوگیری از برداشت بیش‌از اندازه نصب شده و خواهد شد اما مسئولین در استان‌های همجوار اجازه چنین کاری ندادند.

محمدرضایی با بیان اینکه اگر قانون توزیع عادلانه آب (مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1361) اجرایی می‌شد رودخانه زاینده‌رود هیچ‌گاه خشک نمی‌شد، اذعان داشت: طبق ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب، درصورتی که در اثر اجرای طرح‌های عمرانی، صنعتی، توسعه کشاورزی، سدسازی و تأسیسات مربوطه یا در نتیجه استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی در ناحیه یا منطقه‌ای قنوات و چاه‌ها و یا هر نوع تأسیسات بهره برداری از منابع آب متعلق به اشخاص تملک یا خسارتی بر آن وارد شود و یا در اثر اجرای طرح‌های مذکور آب قنوات و چاه‌ها و رودخانه‌ها و چشمه‌های متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی و حقابه نقصان یافته و یا خشک شوند دولت موظف به جبران خسارت است.

وی افزود: با برداشت حق‌آبه،‌ حق‌آبه داران 33 سهم زاینده‌رود توسط شرب، صنعت و انتقال آب به استان یزد برای شرب و صنعت با توجه این که حق آبه‌ها در مالکیت کشاورزان از باغ بهادران تا تالاب گاوخونی است، موجب شده که این کشاورزان قادر به کشت نباشند بنابراین دولت باید طبق قانون اقدام به پرداخت خسارت به کشاورزان کند.

عضو هیئت‌ مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان ادامه داد: طی یک سال زراعی جاری (92-93) خسارت حق‌آبه داران حوضه زاینده‌رود در شهرستان اصفهان طبق کارشناسی کارشناسان جهاد کشاورزی 442 میلیارد تومان است و خسارت 6 سال گذشته کشاورزان استان اصفهان بیش از 6 هزار و 200 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌گونه خسارتی به کشاورزان پرداخت نشده است، گفت: تاکنون تنها 4 مرحله کمک معیشت در هفت سال خشکسالی به کشاورزان پرداخت شده است.

محمدرضایی با بیان اینکه حق‌آبه کشاورزان چیز تازه‌ای نیست و به 3 هزار سال قبل باز می‌گردد، اظهار کرد: هیچ‌کجای ایران به نهرهای منشعب از رودخانه‌های مادی نمی‌گویند ولی در اصفهان به دلیل اینکه بعضی از مادی‌های مهم در دوران مادها حفر شده است به آنها مادی می‌گویند.

وی ادامه داد: ابن‌رسته در کتاب خود (علایق النفیسه) در سده سوم هجری آورده است تقسیم آب زاینده‌رود برابر است با تقسیمی که اردشیر بابکان نهاد که به یک هزار 800 سال پیش باز می‌گردد و در حال حاضر سند مکتوبی که در دست هست طومار منصوب به شیخ‌بهایی است که تاریخ نگارش آن 923 قمری است که به 500 سال پیش باز می‌گردد که این نشان از قدمت حق‌آبه داران زاینده‌رود دارد اما به راحتی حق آنها توسط دیگران غصب می‌شود و دراین مورد هیچ دادرسی نیست.

انتهای پیام/63029/صا30


آمادگی کشاورزان اصفهان برای کشت غله/خسارات خشکسالی استان 6200 میلیارد تومان است
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٤/٢٤   کلمات کلیدی:
آمادگی کشاورزان اصفهان برای کشت غله/خسارات خشکسالی استان 6200 میلیارد تومان است
اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه خسارات خشکسالی زارعان استان اصفهان تا کنون به شش هزار و 200 ملیارد تومان رسیده، گفت: با قول مساعد وزیر نیرو و تایید استاندار کشاورزان آماده کشت پاییزه شده اند.
کد خبر: 2332085
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۴/۲۴ -
 
۱۲:۳۶

حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر و با غیر قابل انکار دانستن حق آبه های چند هزارساله زاینده رود، اظهار داشت: طی نشست نمایندگان کشاورزان با وزیر نیرو در استانداری اصفهان، در روز 19 فروردین ماه سال جاری این مقام مسئول نوید اعطای حق آبه کامل برای کاشت غله سال زراعی 93-94 را به کشاورزان داد.

وی افزود: طبق قول وزیر و تایید استاندار اصفهان کشاورزان خود را آماده کشت پاییزه کرده اند و انتظار بازشدن دریچه های سد زاینده رود را در آبان ماه برای کشت کامل می کشند و امیدوار هستیم این اتفاق رخ دهد چرا که کشاورزان بعد از قول و نوید های وزیر مربوطه اقدام به جمع آوری خیمه اعتراضی های خود در شرق اصفهان کردند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزن اصفهان خاطرنشان کرد: کشاورزان چندین سال است که کشتی نداشته اند و اگر اندک آبی به آنها داده شده درصد کمی از زمین های خود را توانسته اند به زیر کشت ببرند و با نرسیدن آب های آخر، کشت آنها با تنش بی آبی روبرو و محصول آنها خسارت دیده است.

محمد رضایی گفت: برای یک کشت کامل حدود 40 روز در پائیز نیاز به آب با حجم مناسب داریم و برای ادامه داشت محصول غله و مراحل دوم آبیاری در اویل اسفند ماه تا نیمه های خرداد باید با حجم مناسب آب برای پایین دست رودخانه زاینده رود جاری باشد تا اینکه شاهد برداشت محصول در 12 ماه دیگر باشیم.

وی افزود: دولت باید خسارات وارده به کشاورزان را پرداخت کند تا اینکه آنها بتوانند در این 12 ماه شرمنده معیشت خانواده خود نشوند، و بخوبی بتوانند مراحل کاشت، داشت و برداشت خود را پشت سر بگذارند.

خسارت واقعی به زارعان داده نشده است

 این عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: باید مبلغ 210 میلیارد تومانی که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت برای جبران خسارات ناشی از عدم کشت به کشاورزان حوزه زاینده‌رود اختصاص یافت است به طور کامل به دست کشاورزان زحمت کش و خسارت دیده برسد و نباید مبلغی که برای خسارت کشاورزان مصوب شده جاهای دیگری هزینه شود.

محمدرضایی با تاکید به اینکه مبالغ پرداختی به کشاورزان خسارات خشکسالی نیست، افزود: خسارات وارده به کشاورزان حوضه زاینده رود در طی یک سال زراعی 92 – 93 طبق گزارش کارشناسان جهاد کشاورزی 422 میلیارد تومان بوده که ما خسارت واقعی را فراتر از این می دانیم.

وی گفت: در جلسه ستاد بحران استان در 19 فروردین سال جاری وزیر نیرو اعلام کرد که سقف مبلغ پرداختی به کشاورزان خسارت دیده از 500 هزار تومان به سه میلیون تومان افزایش یافته یعنی شش برابر شده است، در صورتی که به هیچ کشاورزی نسبت به قبل شش برابر پرداخت نشده است.

این عضو کمیته استانی پیگیری مشکلات زاینده رود، افزود: این مبالغ پرداخت شده تا به حال به عنوان معیشتی بود و خسارت کشاورزان محسوب نمی شود چرا که پرداخت خسارت که سقف ندارد و طبق قانون باید نسبت به زمین کشت نشده و طبق نظر کارشناسان خسارت تعیین و پرداخت شود.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: بدلیل استفاده کردن حق آبه های کشاورزان توسط شرب و صنعت استان های اصفهان و یزد و برداشت های بی رویه و غیر مجاز حق آبه ها در بالا دست زاینده رود، کشاورزان قادر به کشت نیستند.

مسئولان باید در جذب مبالغ خسارات خشکسالی همت کنند

وی تصریح کرد: طبق ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1361 دولت موظف به جبران خسارت است بنابراین کشاورز نسبت به زمینی که قبلاً با حق آبه های خود کشت می کرده و در حال حاضر قادر به کشت آن نیستند خسارت دیده محسوب می شود اما رقم آن سهم از پیش تعیین شده ای ندارد.

 این عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: خسارات برآورد شده کشاورزان استان اصفهان از بی آبی شش سال اخیر مبلغی برابر با شش هزار و 200 میلیارد تومان است که باید به کشاورزان پرداخت شود و مسئولین زیربط باید در جذب این مبلع و پرداخت به کشاورزان کمک و همت کنند.

وی در مورد تولید گندم و جو در شهرستان اصفهان گفت: در شهرستان اصفهان در سال های نرمال حدود 300 هزار تن تولید می شده ولی متاسفانه بدلیل بی آبی، بویژه در شرق اصفهان که عمده کشت غله شهرستان را داراست، تا بحال حدود 18 هزار تن گندم به صورت تضمینی توسط شرکت غله به قیمت هر کیلویی 10 هزار و 500 ریال خریداری شده است.


تنها نیمی از کمک معیشت کشاورزان شرق اصفهان پرداخت شده است
ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٤/٢٢   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930421001415
93/04/22 - 00:57
نسخه چاپی
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:
تنها نیمی از کمک معیشت کشاورزان شرق اصفهان پرداخت شده است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: از 70 میلیارد کمک معیشت وارد شده در فروردین ماه سال جاری تاکنون نیمی از آن کشاورزان شرق اصفهان پرداخت شده است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در خصوص خسارات مربوط به کشاورزان شرق اصفهان اظهار کرد: مبلغی که به عنوان خسارات توسط دولت به کشاورزان پرداخت می‌شود در واقع خسارت نبوده بلکه تنها به عنوان کمک معیشت به آنها پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پرداخت خسارت واقعی به کشاورزان هزینه سنگینی است، افزود: اگر بخواهند خسارات مربوط به چند سال خشکسالی را پرداخت کنند، باید چیزی حدود 6 هزار میلیارد به کشاورزان اصفهان پرداخت شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: چند روز پیش نیز آقای نوبخت مبلغ 210 میلیارد تومان به منظور پرداخت به کشاورزان برای عدم کشت در حوزه زاینده‌رود به تصویب رساندند.

وی ادامه داد: البته این مصوبه‌‌‌ها بیشتر روی کاغذ است، مانند خسارت‌های دیگری که طبق مصوبه باید 70 میلیارد تومان میان کشاورزان توزیع می‌شد که آن نیز به طور کامل انجام نشده است.

محمدرضایی تصریح کرد: این 70 میلیارد تومان در فروردین‌ماه به تصویب رسید، در آن زمان وزیر نیرو به اصفهان آمدند و قول‌های نیز نسبت به افزایش 6 برابری سقف معیشت که 500 هزار تومان بود دادند.

وی ادامه داد: طبق گفته وزیر نیرو، سقف پرداخت حق معیشت برای حق‌آبه‌داران حوضه زاینده‌رود که 300 هزار تومان بود باید 6 برابر می‌شد، اما در واقع این‌گونه نیست و بسیار کمتر از اینها پرداخت شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: تاکنون از 70 میلیارد تومان کمک معیشتی که در فروردین‌ماه باید در میان کشاورزان توزیع می‌شد در نیمه اول 15 میلیارد و در نیمه دوم 20 میلیارد تومان توزیع شده و در واقع تنها نیمی از آن به کشاورزان حق‌آبه‌دار حوضه زاینده‌رود پرداخت شده است.


پرداخت 210 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان حوضه زاینده رود از سوی دولت
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/٤/۱٩   کلمات کلیدی:

نوبخت خبر داد:

پرداخت 210 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان حوضه زاینده رود از سوی دولت

اصفهان- ایرنا- سخنگوی دولت از تخصیص 210 میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از عدم کشت در حوضه رودخانه زاینده رود خبر داد.

کد خبر: 81231434 | تاریخ خبر: 18/04/1393 - 14:36
 
به گزارش ایرنا، «محمد باقر نوبخت» روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت این خبر را اعلام کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: دولت پرداخت خسارت های ناشی از عدم کشت زراعی در حوضه رودخانه زاینده رود را مد نظر دارد.

احمد صفی افزود: میزان خسارت های زراعی در حوضه رودخانه زاینده رود در سال زراعی 93،92 حدود 422 میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: میزان کل خسارت های ناشی از خشکسالی در استان اصفهان در بخش های مختلف کشاورزی 780 میلیارد تومان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز پیش از این از کاهش 50 درصدی سطح زیر کشت اصفهان در حوزه زاینده رود به سبب عدم مدیریت منابع آبی و خشکسالی خبر داده بود.

قدرت الله قاسمیˈ اضافه کرد: از مجموع 204 هزار هکتار از اراضی که قابلیت کشت پاییزه و بهاره دارد حدود 98 هزار هکتار به زیر کشت رفته است.

وی میزان خسارت وارده از ناحیه خشکسالی به کشاورزان استان اصفهان در شش سال گذشته را شش هزار و 200 میلیارد تومان اعلام کرد.
ت/7135/607 /3
انتهای پیام /*

کنترل برداشت آب زاینده‌رود در بالادست برای احیای رودخانه
ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

کدخبر: ۴۲۵۰۴۸

سرویس: استانها

تاریخ: ۱۷/تیر/۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰

مسئول کمیته آب اتاق اصفهان خواستار شد/
کنترل برداشت آب زاینده‌رود در بالادست برای احیای رودخانه
 
خبرگزاری تسنیم: مسئول کمیته آب اتاق اصفهان کنترل برداشت از رودخانه برای احیای رودخانه را مهم خواند و گفت: در حال حاضر کنترل برداشت آب در بالادست رودخانه زاینده‌رود آنچنان مورد توجه مسئولان قرار نمی‌گیرد و باید برای کنترل آن اقدام جدی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، مهدی بصیری در سی و هفتمین جلسه کمیته آب اتاق اصفهان اظهار کرد: اگر خشکسالی بهانه خشکی زاینده‌رود است، پس همه حوضه آبریز باید مشمول خشکسالی باشد ولی متاسفانه کنترلی بر روی برداشت آب در شرایط خشکسالی در بالادست نمی شود و خشکسالی فقط برای پایین دست رودخانه است.

وی با اشاره به انتقادات استان های بالادست رودخانه زاینده رود در تولید برنج در غرب استان اصفهان بیان کرد: کاشت ۳ هزار هکتار برنج در زمینی که چند هزار سال است برنج در آن کاشت شده و آب مصرف شده در زمین بازچرخش می‌شود نباید به بهانه‌های مختلف مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

مسئول کمیته آب اتاق اصفهان خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی اصفهان آمادگی دارد تا با تشکیل میزگردی با حضور کارشناسان کشاورزی و آب در موضوع کشت برنج در استان اصفهان و میزان تبخیر و بازآوری چرخش آب در حاشیه رودخانه زاینده‌‌رود در این زمینه اقدام کند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مسائل کارشناسی شده بیان کرد: نباید به جای بحث‌های کارشناسی مسایل حاشیه‌ای را مورد توجه قرار داد.

نائب رئیس اتاق اصفهان در این جلسه گفت:شورای عالی آب کشور در قبل از انقلاب تشکیل شده بود و این شورا وظیفه بررسی منابع و مصارف آب  در کشور برعهده داشت.

سیدعبدالوهاب سهل آبادی، اصفهان را استان کار و تولید در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات برشمرد و گفت: نباید استانی که ۸ هزار واحد صنعتی و چندصد هزار نیروی کار در خود جای داده را به دلیل آباد ساختن منطقه دیگر به بحران وارد کنند.

وی خواستار توجه مجلس شورای اسلامی به بحران زاینده‌رود شد و گفت: کمیسیون‌های اقتصادی، صنعت و معدن، کشاورزی و امنیت ملی باید پیامدهای خشکی زاینده رود را بررسی و اقدام موثری در این زمینه انجام دهند.

سیداحمد خاتون آبادی، عضو کمیته آب اتاق اصفهان نیز در این جلسه گفت: تالاب گاوخونی در دوره دوم زمین شناسی تشکیل شده  و میلیون سال است که پایاب رودخانه زاینده‌رود است.

وی با انتقاد از قانون استقلال آب استان‌ها خاطرنشان کرد: برخی از مسئولان بدون توجه به مسایل ملی اقدام به وضع قوانینی می‌کنند که پیامدهای آن خشکی زاینده‌رود و دریاچه ارومیه است.

انتهای پیام/ ب


نا امنی غذایی 20 سال زودتر از سطح جهان در کشور رخ نمود
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٤/۱۸   کلمات کلیدی:
نا امنی غذایی 20 سال زودتر از سطح جهان در کشور رخ نمود/ دام‌ها رقیب انسان شده‌اند
اصفهان - خبرگزاری مهر: پژوهشگر و محقق محیط زیست ایران گفت: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در حالی هشدار ناامنی غذایی را تا 20 سال آینده اعلام کرد که ایران از پیشتر به این مشکل گرفتار شده است.

پرویز کردوانی در حاشیه سفر خود به اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران در حالی گرفتار ناامنی غذایی شده که از انواع آب و هوا برخوردار است و به راحتی می‌تواند محصولات کشاورزی متنوعی را به ثمر برساند.

وی با بیان اینکه هیچگاه مسئولان از این ظرفیت کشور به خوبی بهره نبردند، گفت: هم اکنون بخش زیادی از محصولات غذایی کشور وارداتی است.

کردوانی ادامه داد: تولید 95 درصدی مواد غذایی در کشور از سوی برخی مسئولان تنها یک ادعا است.

پژوهشگر و محقق محیط زیست کشور با اشاره به بحرانی بودن وضعیت امنیت غذایی در کشور بیان داشت: 108 تا 110 میلیون تن از محصولات کشاورزی کشور در سال از خارج وارد می‌شود.

وی با اظهار اینکه غذای اصلی ایرانیان گندم و برنج است که 50 درصد این محصولات از خارج وارد می‌شود ، افزود: با توجه به اینکه تمام جهان در معرض خطر جدی تهدید امنیت غذایی است در آینده نزدیک دیگر کشوری حاضر به فروش محصولات خود به کشوری دیگر نمی‌شود.

کردوانی گفت: اگر هم شاهد تولید بخشی از محصولات غذایی در کشور هستیم مواد غذایی استراتژیک و اصلی خانوارها نیست بلکه مثل سیب، پنبه، چایی، زیره و زعفران و غیره را شامل می‌شود.

وی بیان داشت: وزیر جهاد کشاورزی در خوشبیانه‌ترین حالت اعلام کرده تا 10 سال دیگر سعی می‌شود واردات محصولات غذایی را به 70 درصد برسانیم.

کردوانی همچنین به واردات غذای دام از جمله ذرت، یونجه و جو اشاره کرد و بیان داشت:  وارد کردن زیاد محصولات غذایی در حالی است که جایی برای نگهداری آن تعبیه نشده و در آینده با بحران جدید و آسیب زدگی محصولات روبرو می‌شویم به طوری که به مرور دچار آفت و سرمازدگی می‌شود که باید در این ارتباط چاره‌ای اندیشیده شود.

پژوهشگر و محقق محیط زیست ایران تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی باید به سمت تولید محصولات استراتژیک برود به عنوان مثال به جای تولید گندم دیگر به سمت تولید ذرت و سویا برود.

وی افزود: کشاورزی پس از انقلاب اسلامی در حالی جزو اولویت چند گانه مسئولان قرار گرفت که در جهان پیشرفت صنعت سبب به حاشیه رفتن کشاورزی نشد بلکه در خدمت آن قرار گرفت.

پروفسورکردوانی با بیان اینکه کشورهای پیشرفته به خوبی توانستند یک ارتباط دایره مانندی را ما بین کشاورزی، صنعت و شرب (شهری) قرار دهند، افزود: این ارتباط به گونه‌ای بود که صنعت با ساخت ماشین آلات کشاورزی (کامیون، تراکتور، لودر) در اختیار آن قرار گرفت و به کمک توسعه کشاورزی و گسترش محصولات غذایی در سطح وسیع‌تری درآمد.

وی اضافه کرد: استفاده از صنعت برای توسعه کشاورزی تا حدی پیشرفت که در ابتدا صنایع کشاورزی را توسعه دادند از جمله کارخانه شیر، پنیر، بیسکویت و در کل محصولات غذایی است.

محقق و پژوهشگر محیط زیست ایران گفت: حمایت از کشاورزی و پیشرفت موازی کشاورزی و صنعت در کشورهای پیشرفته به گونه ای است که با وجودی اینکه یارانه دادن به کشاورزان یک تخلف آشکار است اما مسئولان اروپایی این اقدام را انجام می‌دهند که با انگیزه دادن به کشاورزان بتوانند امنیت غذایی محصولات آتی خود را تامین کنند.

وی افزود: این در حالی  است که در ایران با روی کار آمدن صنعت بخش اعظمی از آب که قبلا در اختیار کشاورزی و تولید محصولات غذایی بود به صنعت اختصاص یافت و روز به روز صنعت توسعه یافت تا حدی که تا شعاع 50 کیلومتری از شهر اصفهان رخنه کرده است.

من نخبه نیستم اما پخته‌ام

کردوانی تاکید کرد: در صورتی که کشاورزی اولویت اول هر کشوری قرار می‌گرفت با توسعه و آبادانی آن ضمن اینکه از مهاجرت بی حد و اندازه روستائیان به شهرها پیشگیری می‌شد با پرداختن به شغل کشاورزی علاوه بر تامین مواد غذایی برای خود، مایحتاج مردم شهر را تامین، دام خود را تغذیه و زمینه توسعه صنعت را فراهم می‌کنند.

وی بدترین نوع وابستگی به خارج از کشور را وابستگی به غذا که هر روز نیز افزایش می یابد، دانست و ادامه داد: امروز کمبود و بحران نبود مواد غذایی در حالی است که توقع مردم هم به غذا بیشتر شده و زیر بار هر نوع مصرف ماده غذایی نمی‌روند.

محقق و پژوهشگر محیط زیست ایران اگر در گذشته آب و دوغ یک وعده غذایی محسوب می‌شد امروز مواد پروتئینی و مقوی در سبد غذایی مردم جای گرفته است و گفت: بحران غذا و عدم دسترسی آسان به محصولات غذایی در حالی است که دام‌ها رقیب انسان شده‌اند و توقع آنها نیز در مصرف مواد غذایی همچون انسان بالا رفته و سویا، ذرت و جو مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: امروزه از محصولات کشاورزی برای تامین مایحتایج انسان ،دام، بنزین زیستی، ظروف یکبار مصرف گیاهی، ماچ زیستی درحالی استفاده می‌شود که با کمبود شدید آب ، نبود آب شیرین و وجود آب های شور و نبود کود و سم به این محصولات مواجهیم.

کردوانی اظهار داشت: تولید این محصولات در حالی با خطر جدی روبرو  است که هر روز دنیا به این محصولات کشاورزی وابسته‌تر و جهان را بحران مواد غذایی و نا امنی روبرو می‌سازد.

وی افزود: رئیس جمهور در حالی از اندیشمندان، نخبگان و دانشمندان کشور خواسته به یاری دولت در بحران مواد غذایی و عدم امنیت غذایی بیایند که باید گفت من نخبه نیستم اما پخته هستم و می‌توانم با ارائه راه‌حل هایی از جمله اولویت اول قرار دادن کشاورزی کشور را نجات دهم.

کد خبر: 2328128
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۴/۱۸ - ۱۱:۰۶

نشست زمین‌های اصفهان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٤/۱۸   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930417000861
93/04/17 - 13:50
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان بیان کرد
 
نشست زمین‌های اصفهان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه خشکی زاینده‌رود مشکلات زیست محیطی به همراه می‌آورد، گفت: زمین‌های بسیاری در این استان به دلیل کمبود آب و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نشست کرده‌اند.

مصطفی حجه فروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به وضعیت کشاورزان اصفهان اظهار کرد: متاسفانه زمین‌های پایین دست رودخانه زاینده رود با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

وی ادامه داد: زمین‌های بالادست رودخانه با وجود اینکه هیچ ظرفیتی برای تبدیل شدن به زمین‌های کشاورزی مرغوب را ندارند، اما با این وجود به دلیل در دسترس بودن آب برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شوند که البته بازدهی خوبی ندارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه خشکی زاینده‌‌رود از جهات مختلفی اثرات مخرب خود را بر اقتصاد و دیگر زمینه‌ها در استان اصفهان گذاشته است، تصریح کرد: امیدواریم مشکلات رودخانه زاینده‌رود هر چه زودتر برطرف شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه در بحث سلامت، محیط زیست، و سایر موارد با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم، یکی از اصلی‌ترین مشکلات ایجاد شده در سطح استان مشکلات آب و هوایی ایجاد شده به دلیل خشکسالی است که تبعات بسیاری به دنبال دارد.

حجه‌فروش تاکید کرد: بخش عمده آلایندگی‌هایی که در سطح استان اصفهان به وجود آمده است، را می‌توان به دلیل خشک شدن زاینده‌رود دانست.

وی افزود: زمین‌های بسیاری در سطح استان اصفهان به دلیل کمبود آب و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نشست کرده‌اند که می‌توانند خطرات بسیاری را برای مردم در پی داشته باشد.

انتهای پیام/63028/ح20/پ3003


برداشت های بالا دست زاینده رود کنترل نمی شود
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٤/۱٥   کلمات کلیدی:

اصفهان شرق

نایب رییس صنف کشاورزی شهرستان اصفهان:

برداشت های بالا دست زاینده رود کنترل نمی شود/ کشاورزان منتظر آب پاییزی می باشند

کدخبر: 22910
تیر ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۱۲:۵۵ ب.ظ

کاظم محمدی نایب رییس صنف کشاورزی شهرستان اصفهان در گفتگو با اصفهان شرق به بازدید صنف کشاورزی از مسیر زاینده رود اظهار داشت: متاسفانه با وجود قول های داده شده توسط وزیر نیرو هیچ کنترلی در بالا دست خصوصا از سد تا سد نکوآباد نیست و نسبت به سالهای گذشته ۲ الی ۳ بند جهت برداشت آسان تر آب توسط کشاورزان استان چهار محال بختیاری احداث شده است و کشاورزان توسط تراکتور بدون هیچ پروانه ای آب را به زمین های خود هدایت می کنند.

نایب رییس صنف کشاورزی با اشاره به برخی برداشت ها در اصفهان گفت: از ۵ متر مکعب آبی که از چشمه لنگان و خدنگستان به طرف سد جاریست به دلیل برداشت های انجام شده در خود اصفهان( فریدن و فریدون شهر) حدود نیم متر مکعب آن وارد دریاچه زاینده رود می شود.

وی با ابرازنارضایتی از عملی نشدن وعده های وزیر نیرو در ذکر مصوبات سفر به اصفهان افزود: وزیر نیرو در سفر به اصفهان قول هایی در جهت مساعد شدن وضع کشاورزان در جمع اعضای صنف و استاندارداد ولی این وعده ها عملی نشد و ما خواهشمندیم تا دیر نشده و زمان را از دست نداده ایم وعده ها عملی شود و نظارت کامل بر برداشت های بالا دست صورت گیرد تا باعث نگرانی در این زمینه نباشیم.
محمدی به۵۰۰ میلیون متر مکعب آب جهت کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان اشاره و خاطر نشان کرد: کشاورزان شرق اصفهان آب کامل را جهت کشت پاییزه نیاز دارند و بر اساس مصوبه ستاد بحران با امضای وزیر و مسئولین استان که فیلم پخش شده آن از شبکه ۵ اصفهان در صنف کشاورزان موجود می باشد، طبق مصوبات می بایست آب کامل به سوی مزارع شرق اصفهان وارد شود تا کشاورزان بدون هیچ نگرانی از تحقق این وعده و مصوبه به آب حقابه ی خود بر سند و همه ی این وعده ها با کنترل های دقیق امروز انجام خواهد شد.

نایب رییس صنف کشاورزی شهرستان اصفهان در پایان با اشاره به وضعیت معیشتی کشاورزان گفت: واریز مبلغ خسارت جهت استفاده صنایع از آب حقابه دار اجرا نشد و تا این زمان پولی از این بابت به حساب کشاورزان واریز نشده است و این در حالی است که وزیر نیرو از ۷۰ میلیاردتومان به کشاورزان حوضه ی زاینده رود خبر داد.

 اصفهان شرق: http://esfahanshargh.ir


آب به اصفهان سر زد و رفت/ رسیدن آب به ناژوان این بار تکذیب نشد
ساعت ۱:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٤/۱٥   کلمات کلیدی:

برای دومین ماه متوالی؛

آب به اصفهان سر زد و رفت/ رسیدن آب به ناژوان این بار تکذیب نشد

باز شدن آب؛ آبیاری باغات و تغذیه چاه‌های فلمن

15 تیر 1393 ساعت 13:06

خبرگزاری ایمنا: با بازشدن ماهانه سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب استان در دو ماه گذشته آب ۲ بار بی سر و صدا به ناژوان اصفهان رسید اما هنوز پایه پل های تاریخی اصفهان قطره ای آب را به خود ندیده است.


پیش از این بنا بر تصمیم شورای عالی آب مقرر شد تا پایان تابستان امسال هر ماه هشت روز حق آبه کشاورزان غرب اصفهان برای آبیاری باغات این منطقه تحویل داده شود. بنابراین تصمیم طی ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر امسال آب در محدوده باغات غرب اصفهان در مبارکه، زرین شهر و لنجان رها شد. البته در ماه گذشته با وجود تکذیب شرکت آب منطقه ای اصفهان آب حتی به منطقه ناژوان اصفهان هم رسید.
همچنین طی چند روز گذشته در سومین نوبت تحویل حق آبه کشاورزان غرب اصفهان، دوباره برخی از شهروندان اصفهانی رسیدن آب به منطقه ناژوان اصفهان خبر دادند و حتی عکس هایی برای این رسانه ارسال کردند. 

البته این بار روابط عمومی شرکت آب منطقه این موضوع را تکذیب نکرد و به خبرنگار ایمنا، گفت: هشت روز پیش (یکشنبه هفته گذشته) حق آبه کشاورزان برای آبیاری باغات غرب اصفهان همچون دو اردیبهشت و خرداد ماه تحویل داده شد.
وحید حقیقی بیان داشت: با گذشت ۸ روز از این زمان، ساعت ۱۲ شب گذشته خروجی سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب اصفهان دوباره بسته شد.
وی در پاسخ به این سوال که طی سه ماه گذشته آب دو بار به ناژوان اصفهان رسید، بیان داشت: به طور قطع حجم خروجی سد زاینده رود بیشتر از اردیبهشت ماه بود.
وی با اشاره به اینکه فشار آب با ایجاد شوک در شبکه کم و زیاد می شود، بیان داشت: نوبت نخست که آب باز شد کانال ها پر نشد و کشاورزان نتوانستند آب را به طور کامل برداشت کنند در این راستا طی دو ماه گذشته حجم بیشتری آب باز شود تا مناطقی که آب کم و زیاد می شود کشاورزان بتوانند آب مورد نیاز خود را برداشت کنند و به این دلیل اضافه آب نیز در منطقه ناژوان اصفهان جاری شد.
مدیرروابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان در خصوص وضعیت ذخیره سد زاینده رود، گفت: در حال حاضر ذخیره سد زاینده ۵۶۷ میلیون متر مکعب است که نسبت به میانگین بلند مدت ۴۵ درصد کاهش یافته است. 

وی در خصوص میزان ورودی و خروجی سد زاینده رود، بیان داشت: این میزان متغیر است و باتوجه به آبیاری و حق آبه باغات غرب تا تا روز گذشته خروجی سد زاینده متفاوت با امروز است.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان نیز با اشاره به اینکه طبق برنامه قبلی قرار بود حق آبه کشاورزان غرب اصفهان به صورت ماهیانه تحویل داده شود، بیان داشت: رسیدن آب در منطقه ناژوان اصفهان احتمالا برای تغذیه چاه های حریمی باشد.
حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه آبی که اکنون از سوی آب منطقه ای تحویل داده شده مربوط به غرب اصفهان است، اظهار داشت: فلاورجان، مبارکه، زرین شهر و بخشی از غرب ناژوان و خمینی شهر و کوی آتشگاه نیز در محدوده غرب اصفهان است.
وی افزود: براساس تصمیم شورای عالی آب و مسئولان آب منطقه ای قرار شد تا پایان تابستان امسال میزانی آب از سد نکوآباد برای تحویل آب به حق آبه داران غرب اصفهان اختصاص یابد تا بتوانند چاه های خود را برای آبیاری باغات آبگیری کنند همچنین برای آبیاری باغات فلاورجان و نجف آباد نیز آب از طریق نکوآباد به سمت کانال رهاسازی شده و بین حق آبه داران تقسیم می شود.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز در این باره به ایمنا گفت: طبق برنامه مصوب وزارت نیرو برای تامین آب باغات ناژوان و تغذیه چاه های فلمن و تامین آب پالایشگاه و نیروگاه اسلام آباد حدود یک میلیون متر مکعب آب از انتهای شبکه نکو آباد وارد رودخانه زاینده رود شد.
غلامحسین حیدرپور با اشاره به اینکه اضافه این میزان نیز آب برای تغذیه چاه های فلمن است، تاکید کرد: با توجه به فشار آب انتهای شبکه نکو آباد و در حالی که باغات ناژوان نیز مربوط به غرب اصفهان است بعد از رهاسازی در مقطعی کوتاه آب در سطح رودخانه جاری می شود. 


کد مطلب: 153059

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcamen6o49nmw1.k5k4.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


زنده‌رودم، هر که آمد ناله‌ای سر داد و رفت؛ تو آرام بخواب
ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٤/۱۱   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930411000475
93/04/11 - 12:22
فارس گزارش می‌دهد
زنده‌رودم، هر که آمد ناله‌ای سر داد و رفت؛ تو آرام بخواب

برخی می‌گویند جرعه‌ آبی هم تو را سیراب می‌کند، اما همین را هم از تو دریغ می‌کنند، هر کس دیگری را مقصر می‌داند و این قصه سال‌ها است بین مسئولان شهر و استان و کشور می‌چرخد درست مانند یک چرخه تکراری اما این بار نه چرخه تکرار زندگی بلکه چرخه تکرار اتهام برای فرار از راه حل مشکل زاینده‌رود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، زنده رودم تشنه و مرده بمان اینجا همه به جان هم افتاده‌اند تا تو را سیراب کنند.

اینجا یک روز مدیری ادعای سیر کردن تو را وعده می‌دهد و دیگر روز رئیسی، یک روز فلان نماینده کاسه داغ‌تر از آش می‌شود برای سیراب کردنت و روزی دیگر فلان مسئول.

یک روز این نماینده وزیر را مقصر می‌داند و روز دیگر مردمان شهر نمایندگان را یک روز مسئول فلان تشکل کشاورزی استاندارمان را مقصر می‌داند و روز دیگر آن دیگر نماینده شهردار شهرمان را زیر سئوال حفر چاه‌های غیرمجاز شهرداری می‌برد.

روزی مدیریت آب کشور متهم به خشک کردن می‌شود و دیگر روز بی‌خردی مدیریت استانی.

روزی پایین دست باید چوب حراج بزند به مایحتاجش تا تاوان خشک شدن تو را بدهد و یک روز بالادست باید پمپ‌هایش را ویران کند تا آب در گلوگاه‌ها و رگ‌های تشنه تو فرو رود.

* اینجا هر کس دیگری را متهم می‌کند

امروز هفت سال از روزی که تو را برای نخستین بار خشک کردند می‌گذرد و بعد از گذشت هزاران هزار روز هنوز همه به دنبال مقصر اصلی همان هفت سال پیش هستند و در این جریان حتی یک قدم هم پیشرفت نکرده‌اند با اینکه نامه‌ها و طومارها و شکایت‌ها و دادگاه‌ها و نشست‌ها و مجلس و دولت و قوه قضائیه هم نتوانست به این قضیه فیصله بدهد.

بر سر این رود همه ایستاده‌اند و گریه سر می‌دهند و هر کس به دیگری تسلیت می‌گوید و نگاه‌ها در بین جمعیت تنها به دنبال مقصر می‌گردد و امروز هفت سال است که این قصه ادامه دارد.

اما این قصه پر درد هر روز مدام تکرار می‌شود و خواننده این رمان هزار قصه نیز ماییم.

قصه‌ای که در آن خواندیم بی‌ثباتی و بی‌تدبیری مردانی که کوس مدیریتی‌شان را بر بوق و کرنا زدند و باز هیچ برای هیچ کردند.

قصه فروش آب که هر کسی سهم خود را از آن برد و اصفهانی‌‌هایی که خوش آوازه هستند به بخشش و گویی این آب را همچون گز اصفهان به سوغات برای بسیاری از شهرها دادند، اما امروز خودشان بر سر رودشان گریه سر می‌دهند.

ما خواندیم در این هفت سال قصه شکوه اصفهان را در پس خشکی زنده‌رود که چگونه به تاراج رفت، که چگونه سهم گردشگرانمان و میراث فرهنگیمان کویر برهوتی بود.

اما امروز خشکی زاینده‌رود این دیار کوس بی‌تدبیری و بی‌خردی مدیرانی را فریاد می‌زند که آمدند و شاید تنها نگاهشان به چند صباحی بود که علم مدیریت بر دوش آنها سنگینی می‌کرد و طرح و برنامه و استراتژی را برای آیندگان این دیار بکار نبردند و امروز نمایندگان شهرم دست به دامان استیضاح وزیر نیرو شده‌اند تا شاید از این ترفند بتوانند راه به جایی ببرند.

و این قصه کش و قوس و پاسکاری بین مسئولان سال‌ها است ادامه دارد و تنها مردمی متضرر شدند که یا کارهایشان را از دست دادند مثل باجه‌‌های کرایه قایق‌های تفریحی که در جای جای این رودخانه در بین مارپیچ‌ پل‌های متعدد زاینده رود جایگاهی را به این امر اختصاص داده بود تا علاوه بر کسب درآمد از این راه بتوانند لحظات مفرحی را برای مردمان ایجاد کنند و صد البته صدای شادی و خنده و هیجان کودکان و بزرگسالان نشاطی را در فضا و نواحی رودخانه ایجاد کرده بود و امروز همه آنها به کویری لم یزرع تبدیل شده که هر اصفهانی از کنار رودخانه بی جان که به قول «یک سایت خبری دراز به دراز افتاده وسط شهر» می‌گذرد سرش را به طرفی دیگر بر می‌گرداند تا این بی جانی و جان دادن صدها موجود زنده از ماهی‌های مختلف گرفته تا پرندگان و گل‌ها و خزه‌ها و ... را نبیند.

در گیر و دار خشکسالی زاینده‌رود اصفهان سه استاندار بر مسند قدرت این شهر آمدند و هیچ یک نتوانستند راهکاری متقن را ارائه دهند که آیندگان از برکات نتایج فعالیتشان استفاده کنند.

یک روز استانداری آمد که خودش داعیه‌دار عدالت بود و سال‌ها درس قضاوت و عدالت را از بر کرده بود و در این راه موی‌های سپیدش نشان از تجربه داشت و با وجودی که در هیاهوی خشکی‌های ابتدایی اصفهان بود و در برابر همه اعتراض‌ها و حق کشی‌ها و ناحقی‌هایی که در جلوی چشمانمان توسط مردمان بالادست و مسئولانشان و زنجیره‌های انسانی اتفاق می‌افتاد بر این معتقد بود که نباید جواب خون را با خون داد و باید سکوت کنیم و کار را بدهیم به دست کاردان‌ها نه مردم احساسی و گذر زمان مشکلات را رفع خواهد کرد.

و بالاخره شاهد بودیم با وجود همه کش و قوس‌های فراوان و درگیری‌های بسیار در آن سال‌ها بر سر خشکی زاینده رود هیچ راهکاری ارائه نشد که نشد و همه تبعات این خشکی دامن گیر، کشاورزان شرق و غرب و شمال و جنوب اصفهان و صنایع همیشه متهم به مصرف آب اصفهان و مردمی که باید سهم آب حتی مصرفی روزانه‌شان از روی آنها دریغ ‌شود.

هر چند جلسات متعدد با وزرای وقت نیرو و کشور و حتی شخص رئیس جمهور برگزار شد اما سرانجام آنها بی‌نتیجگی بود که به وزرای بعدی و استانداران و نمایندگان بعدی منتقل شد و همه از ابتدا راهی را آغاز می‌کردند برای رفع مشکل نه اینکه تدابیر متقن اتخاذ شده قبلی را ادامه دهند که به سرانجامی مطلوب دست یابند.

این مسئله یعنی جاری بودن آب در فلات مرکزی ایران به قدری مهم بوده که حتی در زمان سفر رهبر معظم انقلاب در سال 80 به اصفهان نیز به این مسئله توجه شده است.

*راهکارهایی که هرگز اجرایی نشد

در سفر استانی مقام معظم رهبری در آبان 1380 به اصفهان ایشان با اظهار تأسف از جاری نبودن آب در رودخانه زاینده‌رود، پیش‌بینی راه‌حل‌های اساسی و اجرای سریع آنها را مورد تأکید قرار دادند که البته هرگز اجرایی نشد.

در جلسه هیئت وزیران در حضور مقام معظم رهبری وزیر وقت نیرو اعلام کرد با طرح‌های در دست اجرای تونل سوم کوهرنگ و تونل چشمه لنگان و همچنین اجرای دو طرح تونل گوکان و تونل بهشت‌آباد 2.2 میلیارد متر مکعب آب به منطقه دشت مرکزی منتقل خواهد شد.

* مروری بر سرپیچی‌های صورت گرفته از فرامین رهبری در 12 سال گذشته در حوزه زاینده‌رود

_ از دستور کار خارج شدن تونل گوکان در دولت‌های پیشین علیرغم تصمیمات اتخاذ شده در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی

_ کاهش دادن حجم آب انتقالی تونل بهشت‌آباد از یک میلیارد متر مکعب مصوب برای استان اصفهان به 580 میلیون متر مکعب برای سه استان یزد، کرمان، اصفهان در دولت قبل

_ متوقف شدن عملیات اجرایی تونل بهشت آباد تحت تأثیر فشارهای غیر کارشناسی

_ بی‌اعتنایی به 12 سال مطالعات تونل بهشت‌آباد توسط مشاوران معتبر داخلی و خارجی از کشورهای فرانسه،‌ سوئیس و اتریش و جایگزین کردن طرح غیر کارشناسی و بدون پشتوانه مطالعاتی و غیر اقتصادی خط لوله و پمپاژ با ارتفاع حدود 700 متر به جای انتقال ثقلی آب با تونل. اقدامی که موجب 25 برابر شدن هزینه بهره‌برداری هر متر مکعب آب، افزایش هزینه‌های سرمایه گذاری و سه برابر شدن قیمت تمام شده آب می‌شود.

* تداوم خشک بودن رودخانه به مدت بیش از 7 سال پیاپی

عدم تحویل حقابه مسلم حقابه داران طوماری و سهم آبه‌بران قانونی زاینده‌رود، گسترش دامنه بحران آب به غرب اصفهان و مناطق میانی حوضه و خشک شدن باغ‌هایی با قدمت چند قرن و دارای حقابه، تخصیص‌های بی‌رویه در استان چهارمحال و بختیاری که منجر به افزایش حجم برداشت آب از زاینده‌رود از 50 میلیون متر مکعب به 237 میلیون متر مکعب شده است و ... همه از جمله مشکلاتی بود که دامنگیر اصفهان و اصفهانی شد.

هر چند که در زمان سکانداری اصفهان بر دستان هنرمندپرور علیرضا ذاکراصفهانی نیز کاری برای زاینده رود از پیش رانده نشد و حتی در سال‌های آخر تکیه‌اش بر استانداری اصفهان التهابات شرق اصفهان به اوج بحران خود رسیده بود تا جایی که یگان ویژه‌ها از دیگر نقاط کشور به کمک انتظامات استان آمدند تا جلوی حق خواهی کشاورزان اصفهانی را بگیرند، و همه آن قصه شکستن لوله انتقال به یزد و اعتصاب‌ها نیز مشکلی از گره مشکلات حل نشدنی زاینده‌رود باز نشد و تنها راهکار همان راهکار قبلی بود که برای مدتی آب باز شود تا به عبارتی یک رضایت نسبی در فضای جامعه ایجاد شود اما همه این مسکن‌ها تنها درد ملتهب بخش عظیمی از جامعه را موقتا آرام می‌کرد و همواره ترسانیم از روزی که این زخم‌های کهنه سرباز کنند.

و اما قصه اکنون ما نه بر سر بی‌تدبیری مدیران قبلی است که آنها آمدند و چند صباحی ریاست کردند و رفتند و شاهد بودیم که کاری از پیش نرفت که نرفت و سر تشنه زاینده‌رود همچنان تشنه تر بر زمینه چسبیده است، نه اینکه به فکر آینده‌ایم که از آینده آن خبری نداریم و نمی‌دانیم تدبر کدام مدیر و رئیس آینده خوشی را برای شهرمان رقم می‌زند.

اما قصه اصلی ما شرایط کنونی است که استانداری داریم و معاونی و رئیس آب منطقه‌ای و وزیر نیرویی که همه آنها علم و تخصصی در این زمینه دارند و یکی از مهم‌ترین تاکتیک‌هایی که به قول خودشان برای شرایط مدیریتی اصفهان از سوی مدیران کشوری برای انتخاب مسئولان استانی در نظر گرفته شد تاکتیکی برای نجات فلات مرکزی و جاری شدن همیشگی آب در زاینده رود و زنده شدن مرده طبیعت حاشیه این رود بوده است، تاکتیکی که چیده شد از معاون وزیری که شاید خودش در گذشته بر سر مسائل آبی زاینده رود برخی از امضاها را انجام داده حال با دلیل و بی‌دلیل که آن جای بررسی در قسمی دیگر را دارد و تشکیل شده از معاونی که خودش داعیه‌دار مدیریت آب در سال‌های گذشته بوده است و رئیسی که در راستای اقدامات آبی استان ملقب به داشتن اقدامات مطلوب در کارنامه فعالیتش است.

امروز و در شرایط کنونی که هر کسی از یک طرف داعیه دار کمک به زنده رود شده است و تنها کارشان نیز برای داعیه داری متهم کردن دیگری است همه چشم‌های مردمان این دیار بر دستان مردی است که بر مسند استانداری اصفهان نشسته است و در کارنامه فعالیتش برگه‌هایی ممهور به حضور و فعالیت در سال‌های مختلف به ویژه در زمینه‌های عمرانی و آب دارد تا ببینیم برای این زاینده رود چگونه تدابیری می‌اندیشد و می‌تواند سرانجامی بر این قصه نیمه تمام داشته باشند.

* انتقال آب به وسیله تونل، پشتوانه 12 سال کار کارشناسی دارد

حسن کامران یکی از نمایندگانی است که داعیه‌دار دوباره زنده کردن زاینده‌رود در بیشتر جلسات است بر این باور است که آب اهمیت بسیار دارد و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی نسبت به آینده این منبع نگران است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به طرح سئوال از وزیر نیرو پیرامون عدم توجیه ایجاد خط دوم انتقال آب به استان یزد بدون در نظر گرفتن منبع آبی می‌‌گوید؛ پرونده‌های مربوط به طرح‌های آب در این کمیته باز بوده و در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون اقدامات انجام شده درباره طرح‌های تأمین آب استان اصفهان گفت: ساماندهی دو طرح بزرگ آبی استان در قانون شامل تونل بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ از جمله اقدامات انجام شده به شمار می‌رود.

وی تصویب 200 میلیارد تومان بودجه برای احداث سد تونل سوم کوهرنگ از طریق اوراق مشارکت را از جمله اقدامات مجلس می‌داند و بر این اعتقاد دارد که با پیگیری‌های انجام شده وزیر نیرو برای احداث این سد قول داده و اصلاح بخش‌هایی از طرح‌های انتقال آب تونل بهشت آباد و تکمیل این طرح‌ها صورت خواهد گرفت.

وی یکی از راهکارهای برون‌رفت از وضعیت موجود را جلوگیری از حفر و برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز عنوان کرد و گفت: شهرداری اصفهان 200 حلقه چاه غیرمجاز دارد.

که البته این سخن کامران مبنی بر اتهامی که به شهرداری اصفهان نسبت داد، سر و صدای بسیاری را در بین مدیران شهرداری به وجود آورد و منجر به این شد که شهرداری نیز در جواب به این نماینده به صورت فورس ماژور جلسه‌ای را برای پاسخگویی در جمع خبرنگاران با حضور معاون خدمات شهری شهرداری ترتیب دهد، که رنجر نیز در پاسخ به این صحبت گفت همه چاه‌‌هایی که شهرداری زده قانونی و با مجوز است و خلافی صورت نگرفته است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان بر این اعتقاد داشت که عنوان کردن این موضوع که شهرداری اصفهان دارای 200 چاه غیر‌مجاز بوده، بر اساس چه مدارک و مستنداتی است و افرادی که این مباحث را عنوان می‌کنند باید بدانند که این صحبت‌ها بار حقوقی دارد و در صورتی که هم‌افزایی لازم وجود داشته باشد، زاینده‌رود می‌تواند از سراب تا پایاب زنده بماند، و افراد باید بدانند که با اتهام‌ زدن و صحبت کردن بدون وجود مدارک علمی و مستندات، هیچ اتفاقی برای احیای رودخانه زاینده‌رود نمی‌افتد.

و در ادامه نیز بر این اعتقاد داشت که گسترش موزون و حفظ فضای سبز با بهره‌برداری بهینه از آب ضرورت دارد و شهرداری اصفهان در راستای حفظ و توسعه فضای سبز با استفاده از روش‌های نوین تلاش می‌کند و در پاسخی مدافعانه‌تر از حق شهرداری گفت؛ نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی باید پاسخ بدهند که در راستای جلوگیری از توسعه نا‌متوازن صنعت در اصفهان چه اقدامی را انجام داده‌اند.

و دوباره همان قصه تکرار شد که انگشت اتهام شهرداری نیز برای دفاع از خودش به سمت نمایندگان دراز شد، (و گویی این قصه سر دراز دارد.)

* مدیریت صحیح منابع آبی برای حل مشکلات کم آبی راهگشا خواهد بود

استان اصفهان هفتمین سال خشکسالی را پشت سر می گذارد، و بارگذاری‌های بیش از حد و همچنین مدیریت نامطلوب آب در حوضه رودخانه زاینده رود در سال‌های گذشته، این رودخانه دائمی را به یک رودخانه فصلی تبدیل کرد.

البته در اینجا گریزی نیز بر وضعیت محیط زیستی اصفهان می‌زنیم که یکی از صدمات جبران ناپذیر بر قلب اصفهان است و آن تحت تأثیر قرار گرفتن محیط زیست استان اصفهان از خشکسالی است، از مرگ هزاران هزار ماهی تا بی آبی تالاب گاوخونی تا خشک شدن درختان بسیاری در حاشیه زاینده تا بی سر و سامانی پرندگان مهاجر و ....که این تبعات لطمه‌ای جبران ناپذیر بر حیات طبیعی است.

سید ناصر موسوی‌لارگانی دیگر نماینده مجلس آخرین تیر ترکش را رها می‌کند و می‌گوید؛ اگر درباره تونل بهشت آباد به نتیجه نرسیم از هیئت رئیسه مجلس درخواست می‌کنیم تا استیضاح وزیر نیرو را در دستور کار خود قرار دهد.

نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگانی از دیگر استان‌های کشور نیز خواستار استیضاح وزیر نیرو هستند، بر این باور است که بسیاری از نمایندگان مختلف مجلس شورای اسلامی از عملکرد وزیر نیرو در زمینه‌های مختلف راضی نیستند و درخواست نمایندگان اصفهان برای استیضاح وزیر نیرو درباره تبدیل طرح تونل بهشت آباد به لوله یکی از 10 تا 15 مورد درخواست مختلف برای استیضاح وزیر نیرو است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا نمایندگان استان مجاور نیز خواستار استیضاح وزیر نیرو هستند یا خیر اعتقاد دارد که با توجه به اینکه درخواست استیضاح وزیر نیرو توسط نمایندگان اصفهان بر درخواست استان مجاور اولویت داشته است تا زمانی که تکلیف درخواست اصفهانی‌ها مشخص نشود استان‌های مجاور نمی‌توانند درخواست استیضاح وزیر نیرو را به مجلس ارائه دهند.

که تجربه نشان داده استیضاح وزرا تنها می‌تواند یک تلنگری برای دیگر وزرا برای اندکی تأمل در اقداماتشان برای امور محوله باشد و هیچ گاه برای انجام امور بزرگ استیضاح یک وزیر سبب به نتیجه رسیدن اموری که به آن دلیل وزیر را برکنار کرده‌اند نشده است.

به هر حال مجبوریم که همچنان امیدوار باشیم شاید روزی یک اتفاق خوب برای زاینده رود شهرمان بیفتد.

*راهکارهای حل بحران آب در حوضه زاینده‌رود

ـ تأمین بودجه لازم برای تکمیل عملیات اجرایی سد سوم کوهرنگ که موجب می‌شود ظرفیت تونل سوم کوهرنگ به ظرفیت نهایی برسد.

ـ صدور دستور اجرای تونل گلاب 2 که به تصویب هیأت وزیران رسیده و وزارت نیرو موظف به اجرای آن شده است برای مقابله با کمبود آب شرب 14 شهرستان زیر پوشش شبکه آب‌ر‌سانی اصفهان (در حال حاضر شبکه آبرسانی با کمبود آب روبرو است و این کمبود در افق 1420 به 9/12 متر مکعب در ثانیه می‌رسد(

ـ حمایت از حقوق قانونی و مسلم حقابه‌داران زاینده‌رود از طریق جلوگیری از برداشت‌های غیر قانونی از آب زاینده‌رود در استان چهارمحال و بختیاری

ـ لغو طرح برداشت آب از زاینده‌رود موسوم به بن ـ بروجن با حدود 700 متر ارتفاع پمپاژ و 140 کیلومتر سامانه انتقال، به جای طرح اولیه انتقال آب از سبزکوه که از نظر فنی ـ اجرایی و اقتصادی توجیه بیشتری دارد و با سامانه انتقال کوتاه‌تری بدون نیاز به پمپاژ می‌تواند آب بروجن و شهرها و روستاهای مشخص شده در هدف طرح را تأمین می‌کند.

ـ پرداخت خسارت به میزان واقعی و کارشناسی شده برای جبران خسارت واقعی وارده به حقابه داران

ـ تسریع در اجرای سد و تونل بهشت‌آباد مطابق طرح مطالعه شده و مصوب اولیه (اینکه عده‌ای تونل را عامل زهکش کردن و خشکیدن چشمه‌های مسیر می‌دانند، با نتیجه مطالعات مشاورین داخلی و خارجی منافات دارد؛ ضمن اینکه عمق تونل و فناوری روز دستگاه‌های حفاری بکار گرفته شده زهکش کردن تونل را منتفی می‌کند. این موارد نیز از مهم‌ترین مواردی بود که نخبگان و مسئولان جدید و سابق و اسبق برای احیای زاینده‌رود مدنظر داشته‌اند و آن را به گوش وزیر نیرو نیز رسانده‌اند.

ـ القصه گویی این راهی که مسئولان شهری و استانی و کشوری بر سر زاینده رود پیش گرفته‌اند به ترکستان است و سرانجامش بعد از سال‌ها نیز همین وضعیت کنونی خواهد بود.

و همه ترسمان از ماندگاری این بی خردی‌ها برای بحران آب شهرمان و استانمان و حتی استان‌های همجوارمان و تبعات بد برای کشورمان است.

تدبیر و گشایش امورم آرزوست.....
------------------------
گزارش از مرضیه زارع
------------------------

کلید روحانی باز به قفل خشکی زا‌ینده‌رود نخورد
ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٤/۱٠   کلمات کلیدی:

یادداشت/ نگین اصفهان مرد عمل می خواهد؛

کلید روحانی باز به قفل خشکی زا‌ینده‌رود نخورد

وزرایی که بی تفاوت از کنار زا‌ینده‌رود گذشتند

9 تیر 1393 ساعت 10:10

خبرگزاری ایمنا: دریاچه ارومیه نباید در وضعیت کنونی رها شود و دولت آماده است تا هر مقدار که ضرورت داشته باشد، هزینه‌های احیای این دریاچه را تأمین کند. این صحبت ها را حسن روحانی در حالی عنوان کرده که زاینده رود یک سالی است در عطش حتی یه قطره آب روزه دار است.


روز گذشته سایت های خبری کشور اعلام کردند که رئیس جمهور ایران ضمن ابلاغ دستور آغاز عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه، اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه را موظف کرد تا همزمان مطالعات تکمیلی را به منظور تسریع در کاهش هرگونه پیامدهای منفی احتمالی، در صدر برنامه‌های خود قرار دهند. از نگاه دولت، نجات و احیای دریاچه ارومیه به عنوان یک معیار برای احیای همزمان سایر تالاب‌ها در کشور است که با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و حفظ و احیای مجموعه تالاب‌ها مد نظر دولت است.
دستور قاطع رئیس جمهوری ایران در حالی ابلاغ شده که درست در کویر مرکزی ایران، زاینده رود به برهوتی تبدیل شده و نمک زار تالاب گاوخونی بزرگترین تهدید برای سلامت محیط زیست کشور محسوب می شود. به گفته برخی کارشناسان، اصفهان به سمت سومالیایی شدن در حال حرکت است اما باز کلید روحانی به قفل خشکی این رودخانه نرسید.
به طور قطع هیچ ایرانی مخالف احیای دریاچه ارومیه نیست، اما نگاه تبعیض آمیز دولتمردان به رودخانه ها و تالاب های خشک کشور این سوال را در اذهان ایجاد می کند که زاینده رود تا کجا باید پیش رود تا رئیس جمهور توجه ویژه ای به این رودخانه کند. متاسفانه نگاه سرد و بی روح دولتمردان به زاینده رود تا حدی به چشم می خورد که طی چهار ماه گذشته چند تن از وزرا و معاونان کابینه یازدهم به اصفهان سفر کردند اما بی تفاوت از کنار زاینده رود گذشتند و پیام خشکی این رود را به گوش رئیس جمهور نرساندند!
هفته گذشته نیز اصفهان میزبان ۲ معاون و ۳ وزیر رئیس جمهور بود. اتفاقی که بارقه هایی از امید را در دل برخی روشن کرد که شاید بتوان از طریق حضور آنها پیام زخم های زاینده رود را به گوش روحانی رساند، اما باز این سفر در قالب افتتاح چندین پروژه به اتمام رسید هیچ کدامشان حرفی از زاینده رود نزدند.
آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۲۹۵ کیلومتر راه و خدمات زیربنایی حمل و نقل را در اصفهان افتتاح کرد اما تنها اظهار نظرش در مورد بی آبی اصفهان اجرای طرح تفضیلی در استان اصفهان بود. کارشناسان عنوان می کنند که با ادامه خشکی زاینده رود این شهر در آینده خالی از سکنه خواهد شد. سوال این جاست افتتاح این طرح ها و زیرساخت ها برای شهری که شاید روزی برای همیشه بی آب شود فایده دارد! ای کاش وزیر راه و شهرسازی پیام خشکی زاینده رود را به رئیس جمهور رسانده بود.
نعمت زاده و ربیعی وزرای صنعت و کار نیز دو واحد کک سازی شماره ۲ و پالایشگاه قطران شماره ۲ ذوب آهن و چند پروژه فولاد مبارکه را افتتاح کردند طرح های که طی چند ماه گذشته در مدار تولید و کار قرار گرفته بود اما باز در این مراسم نمادین این دو وزیر بی تفاوت از کنار زاینده رود گذشتند! سوال اینجاست افتتاح طرح های توسعه صنایع در شهری که این روزها بحران تامین آب شرب وجود دارد به بهای خشکی کامل زاینده رود قابل توجیه است! 
به گفته کارشناسان آب منطقه ای اصفهان اگر مدیریت یکپارچه بر زاینده رود اجرا نشود طی ۴ سال آینده صنایع این استان نابود می شود و نابودی صنایع به معنای از دست رفتن فرصت های کار و اشتغال خواهد بود. آقای ربیعی جامعه کار و تولید در اصفهان تا زمانی پابرجاست که زاینده رود پر آب باشد و چرخ صنایع بچرخد. ای کاش تصویر این زخم عمیق را به رئیس جمهور نشان داده بودید.
هفته پر کار اصفهان به طور قطع عایدی برای زاینده رود نداشت حتی مقام ارشد استان نیز عنوان کرد که گریه کردن برای زاینده رود هیچ فایده ای ندارد و رفع مشکلات این رودخانه نیاز به تدبیر و تفکر دارد.
به طور قطع تلاش مقام ارشد استان در تصویب مصوبه ۹ ماده‌ای احیای زاینده‌رود در شورای عالی آب، بر کسی پوشیده نیست اما به گفته برخی مسئولان با وجودی که این مهمترین تصمیم دولت یازدهم و تنها سند موثر برای رفع مدیریت مشکلات آبی اصفهان است اما تاکنون اقدام جدیدی در این راستا صورت نگرفته است!
آقای رئیس جمهور؛ زاینده رود برای احیا، مصوباتی بر روی کاغذ نمی‌خواهد. نگین اصفهان همانند دریاچه ارومیه، این روزها حال خوشی ندارد ای کاش دولتمردان عزم جدی برای احیای این رود داشتید. زاینده رود کودک سرراهی این سرزمین نیست. زاینده رود بخشی از خاک مقدس ایران است و تمدن اصفهان نیز وابسته به جاری بودن این رود است، این رودخانه نیازمند توجه ویژه و بدون تبعیض دولت دارد. احیای زاینده رود مرد عمل می خواهد نه حرف. برای زاینده رود هم کارگروه ویژه ای تشکیل دهید و همانند دریاچه ارومیه نظارت جدی برای احیای رودخانه داشته باشید.
/ریحانه السادات سجادی/


کد مطلب: 152274

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdciyraz5t1awr2.cbct.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


صرفه‌جویی راهکار اصلی کنترل بحران آب اصفهان نیست
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٤/۸   کلمات کلیدی:

آب شرب، بحران امروز، فاجعه فردا/ 91

صرفه‌جویی راهکار اصلی کنترل بحران آب اصفهان نیست/ سرانه آب مصرفی پایتخت نشینان ۲ برابر اصفهانی ها

وزارت نیرو نیاز آبی مهاجران را به اصفهان تخصیص دهد

8 تیر 1393 ساعت 13:50

خبرگزاری ایمنا: به گفته مسئولان استان، سرانه مصرف خانگی آب هر اصفهانی حدود ۱۶۰ لیتر در روز یعنی ۱۰ لیتر بیشتر از استاندارد جهانی ۱۵۰ لیتر، است و تنها راهکار برون رفت از بحران کم آبی تنها صرفه جویی است. این آمارها در حالی اصفهانی ها را متهم می کند که سرانه مصرف خانگی آب در اصفهان از بسیاری شهرها پایین تر است و بر طبق آمارهای مختلف سرانه مصرف خانگی آب در چهارمحال و بختیاری بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ لیتر، تهران ۲۸۰ لیتر، اهواز ۲۵۰ لیتر، شیراز ۱۶۰ لیتر و قم ۱۸۰ لیتر در شبانه روز است.


به طور قطع بر اساس تعالیم دینی صرفه جویی در تمام ابعاد زندگی مردم از جمله آب توصیه شده است اما باید دید آیا صرفه جویی تنها راه برون رفت از بحران کم آبی اصفهان است.
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه صرفه جویی در تمام ابعاد زندگی از جمله آب توصیه می شود و ما نیز موافق آن هستیم اما باید واقع گرا بود، به خبرنگار اقتصادی ایمنا، گفت: با توجه به سرانه آب موجود در اصفهان و مقایسه آن با استانداردهای بین المللی و ملی، می توان نتیجه گرفت که مردم اصفهان در مدیریت و اقتصاد آب کارایی بالایی دارند. 
عوامل محیطی در تعیین سرانه مصرف آب هر منطقه موثر است
محمد کوشافر با بیان اینکه میزان سرانه مصرف خانگی آب کشور حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ لیتر در شبانه روز اعلام شده است اما برخلاف تصور این عدد مرجع مطلق نیست، بیان داشت: مردم آب را در شبانه روز بسته به شرایط محیطی مصرف می کنند و عوامل مختلفی از جمله وضعیت محیط باید در تعیین سرانه مصرف آب هرمنطقه لحاظ شود.

وی افزود: به عنوان مثال شهری با میانگین دمای حدود ۲۵ درجه و با رطوبت مناسب، با شهری با دمای ۴۰ درجه مصرف آب یکسانی ندارد، چرا که در مناطق گرم مردم به سیستم سرمایشی و آب بیشتری نیاز دارند و حتی مصرف آب کمتر از نیاز آنها سبب مشکلات بهداشتی برای مردم و تحمیل هزینه های درمان خواهد شد. 
سرانه آب مصرفی پایتخت نشینان دو برابر مردم اصفهان است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه عدد یکسان برای مقایسه سرانه آب، زیاد قابل استناد نیست، تصریح کرد: این روزها دمای اصفهان حدود ۴۰ درجه است و مسئولان اعلام کرده اند سرانه مصرف آب مردم این شهر ۱۶۰ لیتر در روز است. اما با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان این عدد مناسب ارزیابی می شود و شاخصی است از تلاش مردم و مسئولان اصفهان برای غلبه بر بحران آب اگر چه با صرفه جویی مخالف نیستیم و آن را توصیه می کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب در اصفهانی نسبت به دیگر شهرهای کشور مناسب است، اظهار داشت: بقیه شهرهای بزرگ کشور عددی به مراتب بیشتر دارند و سرانه آب مصرفی در تهران حدود ۲ برابر اصفهان است. 
مهاجران نیاز آبی خود را به اصفهان تحمیل کردند
کوشافر گفت: زمانی که حرف از صرفه جویی می زنیم باید اولویت و تمرکز در صرفه جویی با مناطقی از حوضه باشد که مصرف آب بیشتری به ویژه در بخش غیر شرب دارند.

وی به روخانه زاینده رود و نقش تعدیلی آن در دمای هوای اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: اکنون جزیره ای حرارتی در اصفهان ایجاد شده که نیاز آبی و انرژی مصرفی را بالا برده است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه صرفه جویی راهکار اصلی کنترل بحران فعلی آب اصفهان نیست اگر چه باید از سوی مردم رعایت شود، تصریح کرد: بخشی از بحران فعلی آب استان مربوط به جمعیت مهاجر ورودی به اصفهان که هموطنان عزیز ما هستند می باشد چرا که مهاجران نیاز آبی برای زندگی و شرب خود را به اصفهان تحمیل می کنند. 
وزارت نیرو نیاز آبی مهاجران را به اصفهان تخصیص دهد
وی در خصوص خبر جیره بندی آب که هفته گذشته از سوی مسئولان کشور مطرح شد، گفت: اگر مردم در ساعاتی از شبانه روز دسترسی به آب داشته باشند در آن ساعات اقدام به ذخیره سازی آب در مخازن مختلف کرده و به جرات می توان عنوان کرد که جیره بندی آب نیز نمی تواند در حجم مصرف آب تاثیری داشته باشد.

کوشافر با اشاره به اینکه برای حل مشکل آبی اصفهان باید مرزهای جغرافیایی و جمعیتی این شهر را براساس مقدار آب موجود در استان تعریف کرد، گفت: برطبق مرزهای جغرافیایی باید دید در درازمدت و میان مدت اصفهان توانایی تامین آب چه جمعیتی را دارد.
وی تصریح کرد: هموطنان مهاجر وقتی به اصفهان می آیند باید آب مورد نیاز آنها از سوی وزارت نیرو در اختیار استان اصفهان قرار گیرد. 
آبگیری چاه های فمن با جاری شدن زاینده رود امکان پذیر است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان راهکار دیگر حل بحران کم آبی اصفهان را جاری شدن آب در بستر رودخانه دانست و تاکید کرد: اگر آب در زاینده رود جاری شود بسیاری از تنش های آبی اصفهان و منطقه مرکزی فلات ایران برطرف می شود.

وی در پاسخ به این سوال که در بحران بی آبی چگونه آب زاینده رود تامین می شود، گفت: بخشی از حق آبه زاینده رود و اصفهان در بالادست رودخانه برداشت می شود همچنین مصرف آب در برخی از مناطق حوضه زاینده رود بالا بوده که اگر این دو کنترل شود به طور حتم آب در رودخانه جاری می شود.
کوشافر تصریح کرد: زمانی که آب در زاینده رود جاری شود با آبگیری چاه های فلمن، بخشی از آب شرب اصفهانی ها تامین خواهد شد.
وی راهکار سوم حل مشکل کم آبی اصفهان را وابسته به تصمیمات وزارت نیرو دانست و تاکید کرد: وزارت نیرو معتقد است که تاسیسات آبرسانی برای آب شرب اصفهان کفایت نمی کند و تونل گلاب را پیشنهاد کرده است. 
تونل گلاب راهی برای جبران کسری آب شرب اصفهان است
سخنگوی کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه تونل گلاب فقط در استان اصفهان قرار دارد، افزود: این تونل می تواند با جبران کسری آب شرب اصفهان بخش زیادی از مشکل آب شرب را مرتفع کند.

وی با انتقاد بر اینکه متاسفانه سیاست های آبی کشور هنوز به نتیجه نرسیده و در این مقطع نیازمند تغییر نگرش ها هستیم، تصریح کرد: مردم اصفهان برای نجات شهرشان منتظر تدبیر دولت هستند و از رئیس جمهور خواستار این هستند که شخصا به این موضوع رسیدگی کند.
وی با بیان اینکه این روزها قطعی آب در مناطق مختلف شهر زیاد مشاهده می شود، گفت: مردم اصفهان در ماه مبارک رمضان شرایط سختی را تحمل می کنند.


کد مطلب: 152212

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdca6un6u49nmu1.k5k4.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


نیروی انتظامی به پرداخت 6 میلیارد تومان دیه به کشاورزان شرق اصفهان محکوم شد
ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٤/۳   کلمات کلیدی:
نیروی انتظامی به پرداخت 6 میلیارد تومان دیه به کشاورزان شرق اصفهان محکوم شد/ ارسال رای به دیوان عالی کشور

کد خبر: 2318624
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۴/۳ - ۱۳:۵۸
 
 اصفهان – خبرگزاری مهر: رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان گفت: حکم پرداخت دیه‌ بیش از 6 میلیارد تومانی برای نیروی انتظامی در ماجرای درگیری با کشاورزان شرق اصفهان صادر شده است.
 
 به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم مهرانفر پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری خود ضمن تبریک فرارسیدن هفته‌ قوه‌ی قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهید دکتر آیت‌الله بهشتی و 72 نفر از یاران باوفای وی با بیان اینکه استان اصفهان در دوران انقلاب و 8 سال دفاع مقدس همراه پیشتاز استان‌های دیگر در ارایه خدمات و تقدیم شهدا بودند، افزود: تقدیم 24 هزار شهید معادل 11 درصد شهدای کل کشور و یک دهم جانبازان و یک دهم آزادگان کشور، این استان را از سایر مناطق کشور متمایز ساخته است.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان با اشاره به بررسی پرونده‌ی کشاورزان شرق اصفهان در سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان گفت: بر این اساس بیش از 124 نفر از کشاورزان شرق اصفهان از نیروی انتظامی شکایت کرده و بر اساس قانون نیروی انتظامی ملزم  به پرداخت دیه به این افراد شد.
وی با بیان اینکه در این پرونده نیروی انتظامی از جنبه‌ جزایی منع پیگرد دریافت کرده است، ادامه داد: اما نیروی انتظامی باید به کشاورزان آسیب دیده‌ی بدنی بیش از 6 میلیارد تومان دیه پرداخت کند و حکم این پرونده نیز اسفند ماه سال گذشته صادر شده است.
مهرانفر افزود: در حال حاضر و باتوجه به اعتراض نیروی انتظامی استان اصفهان نسبت به رای صادر شده پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

گلوی درختان اصفهان خشکید / چرا صدای اصفهان را کسی نمی شنود
ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/٤/٢   کلمات کلیدی:

آب شرب، بحران امروز، فاجعه فردا/50

گلوی درختان اصفهان خشکید / چرا صدای اصفهان را کسی نمی شنود

2 تیر 1393 ساعت 9:28

 خبرگزاری ایمنا: اصفهانی های بخشنده همان هایی هستند که در دفاع مقدس ۲۳ هزار شهید تقدیم به انقلاب اسلامی کردند. دیروز جانشان را دادند و امروز به دلیل نوع دوستی عمیقشان مایه حیاتی شهرشان را برای دیگر شهرها فرستادند.


صدای ناله درختان کنار خیابان از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب شنیده می شود. دلم برای همه آنها می سوزد، اما نمی توانم کاری برای آنها انجام دهم. فقط  می توانم مسوولین و دست اندرکاران را به این موضوع ترغیب کنم که درختان نیز مانند ما زنده هستند و نفس می کشند به داد آنها برسید. در دوران ریاست جمهوری گذشته که آب اصفهان را به کرمان دادند تا درخت های پسته نخشکد چه کسی فکرش را می کرد که امروز درخت های اصفهانی تشنه بمانند و باغات پسته رفسنجان سرشار از طراوت و شادابی باشند. پس از آن دوباره آب اصفهان به یزد داده شد تا کویرستان یزد سرشار از طراوت و شادابی شود ؛ غافل از این که حالا اصفهان با کویرستان زاینده رود روبرو شده است و هیچ کس نیست که حق آبه ای که از اصفهان است را به خودش برگرداند. اصفهانی های بخشنده در همه چیز سخاوت دارند و گاهی در این بخشش متضرر می شوند. کاهش محصولات کشاورزی، خشکی باغات شرق و غرب و بیکاری کشاورزان را چه کسی جواب می دهد.  

اصفهانی های بخشنده همان هایی هستند که در دفاع مقدس ۲۳ هزار شهید تقدیم به انقلاب اسلامی کردند. دیروز جانشان را دادند و امروز به دلیل نوع دوستی عمیقشان مایه حیاتی شهرشان را برای دیگر شهرها فرستادند.

اگر مردم کشوری دچار بلایای طبیعی شوند ایرانی ها برای یاری و کمک پیش قدم می شوند. اصفهانی ها که در کارهای خیر سرآمد دیگر شهر ها هستند زبانزد خاص و عام اند. اصفهان با ۴۰۰ خیریه امروز نیکوکارانی را می طلبد که آب رفته را به اصفهان برگردانند. صدای ناله این همه موجود گریبانگیر چه کسی خواهد بود؟!!

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان می گوید: در سال ۹۲ برای آبیاری فضای سبز و مصرف شرب در مجموع ۴۷۶ میلیون متر مکعب آب به اصفهان اختصاص یافته است و با مقایسه آب مصرفی اصفهان در این سال با سال ۵۵ مشخص می شود با وجود افزایش جمعیت اصفهان از میزان آب مصرفی کاسته شده است. از سال ۹۲ تاکنون آب مصرفی فضای سبز کاهش یافته است.

مگر به درختان می شود تشنگی آموخت. آنهایی که موجودات بسیار مفیدی برای سلامتی ما انسان ها هستند و اگر نباشند با این آلودگی هوا نفسگیر روزهای خاکستری می شویم.

رنجبر به فضای سبز۲۱ هزار هکتاری اصفهان در سال ۵۵ اشاره می کند و بیان می دارد: در آن زمان که از تکنیک های جدید آبیاری استفاده نمی شد، به ازای هر هکتار فضای سبز تفرجگاهی و باغات یک لیتر در ثانیه آب مصرف می شد و برای آبیاری فضای سبز ۲۱ هزار هکتاری اصفها ن۶۶۲ میلیون متر مکعب آب در سال از رودخانه زاینده رود یا منابع آب زیر زمینی استفاده می شد.

امروز چه می شود؟!! امروز حتی نهرهای کنار پارک های کوچک در محلات خشکیده اند کجاست آن منابع آب زیر زمینی که باغ ها را جان می داد و درخت ها را سرشار از طراوت و نشاط می کرد.

او به چگونگی حفظ فضای سبز اصفهان در شرایط دشوار کم آبی اشاره و تصریح می کند: با استفاده از روش های آبیاری نوین تحت فشار و زیر سطحی استفاده کردیم تا میزان آب مصرفی برای آبیاری فضای سبز به حد اقل برسد. اکنون در ختان کهنسال اصفهان به روش غر قابی آبیاری نمی شود و از روش های آبیاری زیر سطحی برای آبیاری این در ختان استفاده می شود تا تبخیر به حد اقل برسد.

اما رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در اسفند ماه ۹۲ با بیان این که در پیش بینی‌های وزارت نیرو، آبی برای کشاورزان حق آبه دار شرق اصفهان در نظر گرفته نشده است، می گوید: به دلیل نبود مدیریت، رودخانه‌ای که روزی همه را سیراب و دشت‌ها را سرسبز می‌کرد؛ امروز بیش از همه تشنه قطره‌ای آب است و حتی توان تامین آب شرب مردم را هم ندارد.

حسین محمدرضایی با اشاره به بی آبی و خشکی ۲۰۰ کیلومتر مسیر انتهایی زاینده رود ادامه می دهد: مردم و کشاورزان این مسیر به ویژه منطقه شرق اصفهان بیش از یک دهه است به دلیل غصب حق آبه‌هایشان توسط صنعت، شرب و انتقال آن به بیرون از حوضه زاینده رود خسارت زیادی دیده‌اند به گونه‌ای که معاش این افراد به شدت دچار مشکل شده است.

عضو کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی فرمانداری اصفهان با اشاره به طرح‌های انتقال آب زاینده‌رود خاطرنشان می کند: با وجود خشکی زاینده‌رود و بحران شدید بی‌آبی در استان اصفهان به گونه‌ای که شرب مردم با مشکل مواجه شده است، با انتقال آب از زاینده رود، موافقت و هر روز نقشه جدیدی برای به‌ تاراج‌ بردن آب می‌کشند.

وی افزود: با انتقال آب به استان یزد در سال ۱۳۷۹ اولین خشکی در زاینده رود شکل گرفت و هر روز به برداشت آب از زاینده رود افزوده شد و هر سال خشکی آن گسترش یافت تا اکنون که به وضع موجود رسیده‌ایم.

عضو کمیته بررسی مشکلات زاینده رود مدعی شد: کارشناسان و اساتید دانشگاه خوزستان بدون در نظر گرفتن حق آبه محیط زیست و نادیده گرفتن حق آبه چند هزار ساله کشاورزان و حق آبه داران زاینده رود به خود اجازه می‌دهند برای آب زاینده رود قضاوت کنند؛ سوال ما از آنها این است که اگر شما استاد دانشگاه و کارشناس هستید چطور آب زاینده رود را فقط برای شرب محاسبه کرده و هیچ مصرف دیگری را در نظر نگرفته‌اید و فقط مقدار آبی که از تونل‌ها خارج می‌شود ملاک قرار داده‌اید.

وی می افزاید: آنان میزان تبخیر، فرو رفتن آب در زمین، برداشت‌های غیرمجاز در طول مسیر رودخانه در استان چهارمحال و بختیاری، مقدار آب انتقالی به استان یزد، محیط زیست رودخانه در ۲۰۰ کیلومتر انتهایی رودخانه، زنده ماندن تالاب بین المللی گاوخونی، مشکلات روحی روانی که برای مردم ایجاد شده و حق آبه کشاورزان که از بی آبی ورشکسته و آواره شده‌اند را در نظر نگرفته‌اند.

محمدرضایی ادامه می دهد: با پیش بینی‌های وزارت نیرو و مدل ارایه شده توسط آنها، میزان آب شرب استان اصفهان، صنعت، کشاورزی غرب اصفهان، آب انتقالی به استان یزد و مقدار برداشت آب در چهارمحال و بختیاری مشخص شده است و طبق این الگو برای کشاورزان حق آبه دار شرق اصفهان آبی در نظر گرفته نشده است. کشاورزان حق آبه دار شرق اصفهان طبق این الگو تنها می‌توانند در پاییز سال ۹۳ برای کشت غله خود آب بگیرند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خاطرنشان می کند: طبق این الگو اگر آبی در سد وجود داشته باشد و کشاورزان بتوانند، کشت و مرحله دوم آبیاری خود را در اسفند تا نیمه خرداد ۹۴ به خوبی انجام دهند، بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد زمین‌های خود را نمی‌توانند به زیرکشت ببرند.

وی می افزاید: در صورتی‌که در پاییز ۹۳ کشت انجام شود برداشت محصول آنها در اواخر تیر ۹۴ خواهد بود بنابراین کشاورزان ۱۷ ماه دیگر محصولشان را برداشت خواهند کرد. شما قضاوت کنید کشاورزی که قبل از این به دلیل بی آبی درآمدی نداشته و زیر فشار اقتصادی قرار دارد و حتی برای خرید بذر مورد نیاز خود پولی ندارد چگونه ۱۷ ماه پیش روی خود را سپری کند؟!

اما معاون‌ استاندار اصفهان در این باره می گوید: بحران بی‌آبی اصفهان از مرز هشدار عبور کرده و همه باید برای رساندن دوباره تالاب گاوخونی اصفهان به وضعیت پایدار اقدام کنیم. دغدغه مسئولان محیط زیست استان و برنامه‌های محیط زیست در حال حاضر در رأس برنامه‌ها قرار دارد.

وی توسعه پایدار و متوازن را به عنوان چشم انداز توسعه مورد توجه قرار می دهد و عنوان می کند: سرانه آب در استان در حال کاهش بوده و با بحران کمبود آب مواجه هستیم زیرا پارامترها نشان می‌دهد که شرایط آبی اصفهان از مرز هشدار رد شده و تالاب گاوخونی که شاخص پایداری محیط زیست در منطقه بوده، با مشکلات بسیاری مواجه شده که این مشکلات حاصل رعایت نکردن مصرف و ناپایداری این حوزه است.

طرفه خاطرنشان می کند: در بخش هوا با توجه به کنترل آلودگی، مدیریت استان به طرح کنترل آلودگی هوا اقدام کرده که این طرح شامل مطالعات طولانی در دانشگاههای اصفهان بوده و نزدیک به ۲ سال طول کشیده و با برنامه کنترل آلودگی تدوین شده تا پایان سال ۹۳ می توان نتیجه مطلوب گرفت.

با هشدار های پی در پی بی آبی و احتمال جیره بندی مایه حیاتی آیا جایز است که سهم حق آبه این شهر پایمال شود  در حالی که در گوشه، گوشه این شهر  صدای  ناله درختان با گلوی خشک شنیده شود؛ اما چرا صدای اصفهان را کسی نمی شنود یا به قولی چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!. /110


کد مطلب: 151256

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdchmznz-23nmid.tft2.html

خبرگزاری ایمنا