انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

از مشکلات کشاورزان شرق اصفهان تا عزمی ملی برای نجات زاینده‌رود
ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٩   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

از مشکلات کشاورزان شرق اصفهان تا عزمی ملی برای نجات زاینده‌رود

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: مقابله به مثل با اقدامات مردم و مسئولان استان همجوار درست نیست اما احقاق حق مردم اصفهان، محیط زیست، کشاورزان و نجات زاینده‌رود کمی شجاعت و جسارت مسئولان استان ما را می‌طلبد.

print http://www.tasnimnews.com/Home/Single/459967

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حسین محمدرضائی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در بازدید از دفتر نمایندگی خبرگزاری بین‌المللی تسنیم در استان اصفهان به مطالبی پیرامون مشکلات حوضه آبریز زاینده رود و به ویژه وضع معیشتی سخت و طاقت فرسای کشاورزان شرق اصفهان با خبرنگاران این خبرگزاری به گفت‌وگو پرداخت.

وی که همواره یکی از منتقدان مشکل آب اصفهان به شمار می‌رفته، در سال‌های گذشته نسبت به این مسئله انتقاد کرده است و با حضور در خبرگزاری تسنیم، پیرامون این مشکلات سخن گفت.

تسنیم: اجازه دهید از مشکل آب اصفهان و تونل بهشت‌آباد شروع کنیم؛ نظر شما درباره توقف این طرح چیست؟

محمدرضایی: طرح تونل بهشت آباد طرحی است که بیش 12 سال کار تحقیقاتی بر روی آن انجام گرفته و در این مدت 250 میلیارد ریال هزینه دربرداشته اما متأسفانه با فشارهای مسئولان استان چهارمحال و بختیاری، این طرح بزرگ یک شبه از تونل به لوله تبدیل شد و ما به شدت مخالف اجرای طرح بهشت آباد با لوله هستیم چون انتقال آب با لوله مشکلات خاص خود را دارد.

تونل بهشت آباد مصوبه هیات دولت را در سه دوره سفر های استانی به اصفهان را دارد، طی سفر مقام معظم رهبری در سال 80 به اصفهان برای عملیاتی شده این طرح تاکید شده است، برای اجرای این تونل بوجه مصوب شده ولی همه اینها نادیده گرفته شد.

"مشکلات آزادسازی مسیر عبور لوله"

یکی از این مشکلات آزادسازی مسیر عبور لوله است که باید به طول حدود 70 کیلومتر وعرض 50 متر در دو استان اصفهان و چهارمحال آزادسازی شود، آزادسازی این مسیر با مخالفت‌های مردمی همراه خواهد بوده، من فکر می‌کنم مردم چهارمحال و بختیاری هم به همین راحتی زیربار نمی‌روند که این مسیر از زمین‌های آنان عبور کند هرچند هزینه آزادسازی آن را دریافت می‌کنند اما به هرحال اجازه گرفتن از افرادی که زمینشان وضع خوبی و موقعیت خوبی دارد بسیار سخت است، و یا با امتیاز برداشت آب از این خط لوله اجازه عبور خواهند داد.

از دیگر اشکالات اجرای طرح بهشت آباد با لوله وجود پستی و بلندی‌های مسیر طرح است چون خط لوله باید از روی زمین عبور داده شود اجباراً باید از کوه ها و تپه ها که ارتفاع برخی از آنها ها به 600 متر ازسطح دریاچه بهشت آباد که قرار است با احداث سد از آن استفاده شود می‌رسد، بنابراین آب باید به وسیله پمپ های بسیار قوی آن هم در طول مسیر چندین بار توسط ایستگاه های مخصوص پمپاژ شود تا با طی کردن این مسیر به اصفهان برسد، و احتمال اینکه با حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و نشست زمین آسیب ببیند زیاد است، اما وقتی این طرح با حفر تونل اجرا شود دیگر نیازی به آزادسازی مسیر انتقال آب نیست و نیازی هم به پمپاژ آب در طول مسیر نخواهد بود و آب بصورت ثقلی مسیر خود را طی خواهد کرد.

به علاوه هزینه انتقال آب با تونل یک هجدهم هزینه آن با لوله است یعنی انتقال آب با لوله 18 برابر بیشتر از انتقال آب با تونل است، چون به ایستگاه های پمپاژ آب نیاز دارد تا بتواند مسیر را برای رسیدن به اصفهان طی کند اما با تونل نیازی به پمپاژ نیست.

"مشکلات موجود برای پمپاژ آب در لوله به طرف اصفهان"

وقتی انتقال آب با لوله باشد باید مسیری را از روی زمین و با توجه به ارتفاعات موجود در آن طی کند اما با تونل آب از دل کوه منتقل می‌شود و مسیر از درون زمین به گونه‌‌ای طراحی می‌شود که با ایجاد شیب متناسب با مسیر آب به راحتی منتقل می‌شود و دیگر نیازی به پمپاژ آن نیست اما متأسفانه مسئولان و نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از انتقال آب با تونل به شدت پافشاری می‌کنند.

تسنیم: به نظر شما دلیل این پافشاری دیدگاهی است که مردم در این زمینه دارند؟ شاید نباید فقط بر دیدگاه و خواسته مردم استان همجوار تأکید کرد.

محمدرضایی: این مشکلی است که مسئولان استان چهارمحل و بختیاری ایجاد و مردم را درگیر آن کرده‌اند، درحالی که دیدگاه بختیاری‌های مقیم اصفهان که بیش از 800 هزار نفر هستند چیزی غیر از این است. این افراد مدتی پیش در پی کسب مجوزی از فرمانداری و استانداری اصفهان برای برگزاری همایشی بودند که در حمایت از احداث تونل بهشت آباد و نه لوله بود، اما متأسفانه مسئولان ما موافقت نکردند و هنوز هم خبری نیست!

در استان چهارمحال و بختیاری نمایندگان مجلس، مردم را برای تجمع دعوت می‌کند ولی متأسفانه در استان ما تجمع خودجوش مردم را سرکوب می‌شود.

تسنیم: به نظر شما چرا مردم چهارمحل و بختیاری اجازه نمی‌دهند طرح بهشت آباد با تونل اجرا شود؟

محمدرضایی: مردم استان همجوار اطلاع درستی از این موضوع ندارند، این مسئولان استان چهارمحال و بختیاری هستند که  مردم را به صحنه می‌کشانند، درست برعکس ما اصفهانی ها؛ البته مقابله به مثل به آن صورت درست نیست، اما برای احقاق حق مردم، محیط زیست، کشاورزان و نجات زاینده رود کمی شجاعت و جسارت مسئولان ما را می‌طلبد.

تسنیم: چرا مسئولان استان همجوار مخالف اجرای بهشت آباد با تونل هستند و توجیه آنان برای انتقال آب با لوله چیست؟

محمدرضایی: آن‌ها می‌گویند با احداث تونل ممکن است تعدادی از چشمه‌های آب زیرزمینی‌شان خشک شود، و این موضوع هم از اتفاقی که در تونل سوم افتاد نشأت می‌گیرد، حدود 8 یا 10 سال پیش در حفر تونل سوم کوهرنگ به یکی از چشمه‌های آب زیرزمینی در برخورد کردند که دبی آب آن هزار لیتر درثانیه بود، و وقتی به این قسمت رسیدند تونل را آب فرا گرفت و تونل سوم پر از گل و لای شد، این مشکل کار حفر تونل را 2 سال عقب انداخت، چون تخلیه آب و گل و لای از تونل زمان‌بر بود، بر اثر این اتفاق سه چشمه آب آن منطقه خشک شد، اما با بسته شدن مجاری ورود آب به تونل، آب دو چشمه کاملا برگشت و چشمه سوم در حال بازکشت و احیا شدن است.

"دلایل نگرانی‌های مختلف از احداث تونل بهشت‌آباد"

مسئولان استان همجوار می‌گویند اگر تونل جدید احداث شود چشمه‌های دیگر مناطق هم خشک می‌شود. در صورتی که این نگرانی بی مورد است چون که از این تونل 65 کیلومتری 56 کیلومتر آن در نقاط بدن آب های زیر زمینی و فقط 9 کیلومتر آن در بعضی نقاط آب دار می باشد که 14 درصد این طرح می باشد.

با وجود دستگاه های پیشرفته TBM که به کشور فرانسه سفارش داده شده هیچ مشکلی پیش نمی‌آید چون این دستگاه‌ها هنگام حفاری مسیر خود را آب‌بندی کرده و بعد آن را لاینیگ (بتن ریزی) می‌کنند و از این فناوری برای حفر تونل‌هایی در زیر دریاها استفاده می‌شود و نگرانی مسئولان استان همجوار بی‌مورد است.

تسنیم: با توجه به این اتفاق، خواسته مسئولان استان همسایه به نظر منطقی می‌رسد؟

محمدرضایی: برای اجرای طرح تونل بهشت آباد 12 سال کار کارشناسی انجام شده و مرکز پژوهش‌های مجلس هم اجرای تونل موافقت کرده است، در ضمن توسط وزارت نیرو از کارشناسان اتریشی دوباره دعوت به بازبینی این طرح کردند که بعد از کارشناسی دوباره این طرح باز جواب آنها برای حفر تونل مثبت بوده و این طرح مشکلی ایجاد نمی کند.

"مسئولان چهارمحال و بختیاری نگران افزایش برداشت آب هستند"

به نظر من یکی از دلایل مخالفت مسئولان چهارمحال و بختیاری با اجرای تونل بهشت آباد این است که شاید بیم آن دارند که اصفهانی‌ها هر بار بخواهند میزان آب بیشتری را از راه تونل برداشت کنند، کاری که با لوله امکان‌پذیر نیست، مردم ایران اصفهان را شهری برخوردار می‌دانند و فکر می‌کنند همه جای اصفهان چهارباغ و مرکز شهر است و آباد، اما اگر فقط 5 کیلومتر دورتر بیایند شاهد فاجعه بی‌آبی و فقر در این شهرستان خواهند بود.

حدود یک ماه پیش در جلسه‌ای که هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان با رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان داشتیم از اعضای شورا درخواست کردیم بازدیدی از منطقه شرق اصفهان داشته باشند؛ از سوی دیگر برخی نماینده‌ها هم درحال انجام کارهای ریشه‌ای هستند اما برخی دیگر فقط سطحی و در ظاهر کار می‌کنند درحالی‌که تعداد زیادی از آرای خود را مدیون مردم شرق و مناطق پائین دست اصفهان هستند و باید به‌عنوان نماینده به رای مردم احترام گذاشته و به دنبال احقاق حق مردم بوده و با یکدیگر همدل و یکدست باشند.

"دولت تا کنون خسارتی به کشاورزان پرداخت نکرده است"

تسنیم: راهکاری که دولت برای جبران خسارت خشکسالی به کشاورزان اجرائی کرد، کارساز نبود؟

محمدرضایی: من همه جا گفته‌ام این مبلغی که دولت به ازای هر هکتار زمین به کشاورزان پرداخت می کند، خسارت نیست و دولت تاکنون هیچ خسارتی به کشاورزان پرداخت نکرده، این مبالغ که تابه‌حال پرداخت شده معیشتی است و در همه استان‌ها وجود دارد، به این معنی که مبلغی را مشخص می‌کنند تا بین خسارت‌دیده‌ها برای تأمین خورد و خوراکشان تقسیم کنند، و دارای سقف مبلغی است درحالی‌که خسارت هیچ گاه سقف ندارد، مبلغی که به کشاورزی با یک هکتار زمین پرداخت می‌شود نباید با مبلغی که به کشاورزی دیگر با 100 هکتار زمین پرداخت می‌شود یکسان باشد، اما مبالغ معیشتی که دولت به نام جبران خسارت درحال پرداخت آن به کشاورزان است سقف دارد، سال 92 سقف آن 500 هزار تومان بود، با سفر اخیر وزیر نیرو به اصفهان و جلسه وی در 19 فروردین امسال و با پیگیری استاندار اصفهان این سقف توسط وزیر نیرو اعلام شد، سقف معیشتی 3 میلیون تومان تعیین شد و افزایش 6 برابری این مبلغ را اعلام کردند، یعنی به کشاورزانی که 500 هزار تومان پرداخت می‌کردند الان باید 3 میلیون تومان بدهند و به اینهایی که بطور مثال 150 هزار تومان پرداخت می شده باید 900 هزار تومان پرداخت شود یعنی 6 برابر که اینطور نبوده و کمتر از این بوده است.

تسنیم: پرداخت این مبلغ هم اکنون محقق شده است؟

محمدرضایی: بله تا حدودی به عده‌ای از کشاورزان پرداخت شده است. این موضوع هم از مصوبات سال 92 بوده است که تازه محقق شده است.

"برخی مشکلات زاینده‌رود اصفهان را جدی نگرفته‌اند"

تسنیم: قبول دارید که برخی مسئولان هنوز نسبت به مشکلات زاینده‌رود بی‌توجه هستند؟

محمدرضایی: به قول یکی از دوستان اگر سنگی در تاریکی انداختی و صدائی شنیدی بدان به هدف زده‌ای، ماهم با بیان آن خبر به هدف زدیم که بعضی ها دردشان آمد! هنوز هم معتقدیم زاینده رود اصفهان فراموش شده است، چند وقت پیش که دولت برای احیای دریاچه ارومیه و هامون مصوباتی داشت و اقداماتی را هم آغاز کرد، هیچ اسمی از زاینده رود برده نشد! ریاست جمهور و مسئولان مربوطه کشوری هنوز فاجعه بی آبی اصفهان و عواقب آن را باور ندارند و به نامه ها و طومارهای ارسالی اهمیتی نمی دهنداستانی که بیشترین درصد مالیات را به دولت پرداخت کرده و استانی که کمترین بوجه به آن اختصاص دارد و ...  این حق این مردم نجیب نیست و از عواقب این نوع رفتار بترسید چون که تحمل مردم حدی دارد.

"تقسیم آب در اصفهان سابقه 3 هزار ساله دارد"

تسنیم: در بحث حق آبه، اصفهانی‌ها دارای سهم از آب هستند و بیان دیگر آب را خریده‌اند پس چرا مسئولان کشوری این مسئله را نادیده می‌گیرند و حق کشاورزان را از آب به آنان نمی‌دهند؟

محمدرضایی: در هیچ کجای ایران به نهرهائی که از رودخانه‌ها انشعاب می‌گیرند، مادی نمی‌گویند اما در اصفهان می‌گویند مادی، چون تعدادی از این مادی‌ها در دوره مادها حفر شده است، تقسیم آب در اصفهان بیش از 3 هزار سال قدمت دارد، مدرک دومی که برای حق‌آبه دار بودن مردم اصفهان از زاینده رود وجود دارد این است که  اِبن رَسته در کتاب الاعلاق النفیسه خود در صدی 3 هجری یعنی 1100 سال پیش نوشته است تقسیم آب زاینده رود برابر با تقسیمی است که اردشیر بابکان نهاد، اردشیر بابکان هم مربوط به 1850 سال پیش است، کمی جلوتر که بیائیم به طومار منسوب به مرحوم شیخ بهائی می‌رسیم، بنده کپی این طومار را هم دارم.

تاریخ نگارش طومار منسوب به مرحوم شیخ بهائی 923 قمری است یعنی 500 سال پیش و منسوب به طومار شیخ بهائی است، یعنی 923 نوشته شده و 953 مرحوم شیخ بهائی به دنیا آمده است، به این معنی که طومار فعلی رونوشتی از طومار اصلی است و 30 سال قبل از بدنیا آمدن شیخ بهایی نوشته شده است و به همین دلیل می گویند منسوب به شیخ بهایی و بعضی‌ها به اشتباه و طبق عادت طومار شیخ بهائی را طومار400 سال می گویند اما در واقع و طبق تاریخ طومار 500 سال پیش نوشته شده است.

در این طومار مشخص شده است که هر بلوک چه میزان حقآبه دارد و حق آبه هر بلوک هم با تقسیم بندی خاصی مشخص شده است، ابتدا در کل آب زاینده رود به 33 سهم کلی و این 33 سهم به 275 سهم خُرد شد، و این 275 سهم دوباره به 3098 سهم جزئی تری بین قراء و مزارع تقسیم شده است.

 

نظام بهره‌برداری از آب رودخانه زاینده رود طبق طومار اینگونه است که در نیمی از سال به صورت آزاد و بدون‌محاسبه است‌، زیرا در فصول سرد، هم دبی آن در حد بالایی جریان دارد و هم نیاز به‌آبیاری محدود است‌. اما از روز هفتاد و پنجم نوروز (سیزدهم خرداد) به مدت 165 روزبهره‌گیری از هر قطره آب آن‌، طی محاسباتی که در تقسیم‌نامه مندرج است انجام گرفته و باید انجام بگیرد.

"دولت باید خسارات ناشی از خشکی رودخانه و چشمه‌ها را جبران کند"

تسنیم: آیا این سند آن‌قدر محکم نیست که مسئولان بتوانند با استفاده از آن حق آبه مردم اصفهان را پس بگیرند؟

محمدرضایی: محکم است اما مهم این است که مسئولان بخواهند زیربار این سند بروند، که البته برخی از آنان رفته‌اند، وزیر نیروی دولت سابق گفت ما حق آبه ها را به رسمیت شناخته‌ایم، و این یعنی پیش از آن به رسمیت نمی‌شناختند، اما این حرف هم در عمل نتیجه‌ای نداشت و تابحال در حد حرف بوده است چراکه اگر باورداشتند به آن عمل می کردند. اگر به قانون توزیع عادلانه آب مصوبه سال 1361 مجلس شورای اسلامی عمل می شود باز حال و روز زاینده رود این نبود.

ماده 44 این قانون می‌گوید اگر درصورتی که در اثر اجرای طرحهای عمرانی وصنعتی و توسعه کشاورزی و سدسازی و تأسیسات مربوطه یا در نتیجه استفاده ازمنابع آبهای سطحی و زیرزمینی در ناحیه یا منطقه ای قنوات و چاهها و یا هر نوع تأسیسات بهره برداری از منابع آب متعلق به اشخاص تملک یا خسارتی بر آن وارد شود و یا در اثر اجرای طرح های مذکور آب قنوات و چاهها و رودخانه ها و چشمه های متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی و حقابه بران نقصان یافته و یا خشک شوند دولت باید جبران خسارت کند.

تسنیم: کشاورزان شرق اصفهان هم اکنون برای گذران زندگی خود چه می‌کنند؟

محمدرضایی: چه بگویم، بعضی‌ها به شهرهای اطراف مهاجرت کرده‌اند و بعضی دیگر در زیر بار فشارهای زندگی، اوضاع را تحمل می‌کنند.

در شرق اصفهان حدود 300 هزار کشاورز زندگی می‌کنند که اگر بخواهیم تعداد آنان را دفترچه‌ای حساب کنیم یعنی افرادی که جهادکشاورزی آنان را به عنوان کشاورز محسوب کرده و دفترچه خدمات کشاورزی دارند تعداد آنان تنها 40 هزار نفر است. اجازه دهید برای بیان بهتر یکی از مشکلات کشاورزان این منطقه، مثالی برای شما بزنم.

مثلا من کشاورزی هستم که یک دفترچه خدمات کشاورزی دارم و چند نفر را زیرپوشش قرارداده‌ام از جمله همسر و فرزندان و کارگرانم، اما من براساس دفترچه جهادکشاورزی، یک نفر محصوب می‌شوم، مسئله‌ای که در پرداخت مبلغ معیشتی از طرف دولت به عنوان خسارت خشکسالی نادیده گرفته شده این است که فقط به یک نفر که دارای دفترچه است پرداخت می‌شود و افراد خانواده و کارگران وی در نظر گرفته نشده است.

مسئولان جهاد کشاورزی باید همان‌طور که به یک کشاورز دفترچه می‌دهند به افراد خانواده که ازدواج کرده و توسط پدر و صاحب دفترچه جدا شده و زمین بین آنها تفکیک شده دفترچه خدمات کشاورزی صادر کند که در مواقع بحران مبلغ معیشتی دولت فقط برای یک نفر محاسبه و پرداخت نشود چون کشاورزی که دفترچه دارد با زن و بچه و پسران و خانواده پسران خود بر روی زمین کشاورزی او کار می‌کنند اما مبلغ معیشتی یا به تعبیر مسئولان خسارت خشکسالی فقط به یک نفر پرداخت می‌شود که عادلانه نیست،

یا اینکه پدر و صاحب زمین کشاورزی به رحمت خدا رفته و زمین کشاورزی او به طور شرعی بین بچه‌های او تقسیم شده اما جهاد کشاورزی اقدام به تقسیم دفترچه خدمات کشاورزی آنها نمی‌کند، حال آنکه کشاورزانی هم در شرق هستند که زمین از خود ندارند و یا به عبارتی نصفه کار هستند و پیش از خشکسالی روی زمین کار می‌کردند اما چون دفترچه ندارند هیچ نوع مبلغ معیشتی به آنان تعلق نمی‌گیرد در صورتی‌که آنان هم کشاورز هستند و حق دارند از این مبالغ سهم داشته باشند.

تسنیم: شما در یک دوره کشاورز نمونه هم شناخته شدید، با توجه به کسب این عنوان در راستای رفع مشکلات کشاورزان اقداماتی هم انجام دادید؟

محمدرضایی: بله بنده چندین بار به عنوان کشاورز نمونه تولید کنند محصولات ارگانیک نمونه استانی و شهرستانی معرفی شدم، خیلی هم ضرر کردم چون هنوز در ایران استفاده از محصولات ارگانیک جا نیفتاده است.

در همان دوران بود که دیداری با مقام معظم رهبری داشتیم در روز جهاد کشاورزی، نامه‌ای هم خدمت ایشان دادیم که با همان مضمون بود از جمله مشکلات زاینده رود، شبکه تلویزیونی کشاورزان و بیمه تأمین اجتماعی، موضوع بیمه را از طریق وزیررفاه و تأمین اجتماعی وقت و مسئولان استانی پیگیری کردیم و به اینجا رسید که انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان از سال 87 کشاورزان استان را به سازمان تأمین اجتماعی معرفی کرد درحالی که از سال 1348 طبق قانون کارگران کشاورزی باید بیمه می‌شدند اما یک کشاورز معمولی به دلیل نداشتن مجوز نمی‌‌توانست این بیمه را داشته باشد.

این معرفی کشاورزان دارای دفترچه به سازمان تأمین اجتماعی هم معضلاتی داشت، این کشاورزان فقط می‌توانستند کارگران خود را بیمه کنند و خودشان مشمول این بیمه نمی‌شدند، پس تنها راهی که برای این افراد باقی می‌ماند این بود که برخی کشاورزان که کارگر دائمی نداشتند و یا دفترچه داشتند اما در شغل دیگری فعالیت می‌کردند، تعدادی از دیگر کشاورزان را زیرپوشش گرفتند و از این طریق بیمه کردند.

تسنیم: در حال حاضر همه کشاورزان اصفهان بیمه هستند؟

محمدرضایی: نخیر فقط تعدادی از آنان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی که آنهم با همکاری انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان امکان پذیر شد بهره‌مند شوند. و بعد معرفی کشاورزان را به بیمه تامین اجتماعی به جهاد کشاورزی واگذار کردیم.

شما بگویید کشاورزی که سرمایه‌اش زمینی خشک و بی‌محصول است آیا می‌تواند بطور میانگین با یک میلیون تومان هزینه معیشتی که دولت به نام خسارت خشکسالی آنهم برای یک دوره عدم کشت که به او می‌دهد زندگی خود را اداره کند؟! مگر این مبلغ ناچیز تا کی دوام می‌آورد؟ آیا می‌تواند هزینه جهیزیه دخترش را با آن تأمین کند یا پسرش را داماد کند؟! وقتی این پول ناچیز تمام شد چکار کند؟!

تسنیم: کشاورزانی که بیمه نیستند هم اکنون چه کار می‌کنند و چه وضعیتی دارند؟

محمدرضایی: بعضی از آنان سرمایه‌های میلیاردی دارند اما الان به دور از چشم بقیه صبح زود با وانت‌هایشان به میدان میوه و تره‌بار می‌روند در آنجا کارگری و یا با وانت خود باری جابجا کنند و مبلغی بگیرند. بعضی‌ها به شغل‌های کاذب روی آورده‌اند، متأسفانه مواد مخدر هم برای بعضی از آنان منبع درآمد شده است! عدم مدیریت کشاورزانی که خود دارای درآمد و کار آفرین بوده اند به این روز انداخته است.

تسنیم: پس مشکلات و معضلات اجتماعی هم در بین این افراد افزایش پیدا کرده است؟

محمدرضایی: بله، مهاجرت به شهر هم برای کشاورزان معضل آفرین شده است و هم برای شهر نشینان.

براساس نتایج جلسه ستاد شورای عالی آب و بند اول مصوبه 9 ماده ای قرار بر مدیریت یکپارچه حوضه زاینده رود شد، به دستور وزیر نیرو یک فرد جوان به عنوان مدیر حوضه آبریز زاینده انتخاب شد که به نظر ما هیچ تجربه‌ای ندارد و حتی یک درصد ما هم اطلاعی از معضلات این حوضه ندارد.

در جلسه‌ای آب زاینده رود را تقسیم کردند، 85 میلیون مترمکعب برای استان چهارمحال و بختیاری، 86 میلیون مترمکعب برای بخش صنعت استان اصفهان، 200 میلیون مترمکعب برای حفظ باغات غرب اصفهان و 325 میلیون مترمکعب هم برای بخش شرب اصفهان اختصاص یافت که خیلی ناچیز است و با توجه به گرمای شدید تابستان برای استان اصفهان کافی نیست.

تسنیم: کمبود آب در استان اصفهان چه میزان خسارت به بخش کشاورزی وارد کرده است؟

محمدرضایی: طبق کارشناسی کارشناسان جهاد کشاورزی در مدت یک سال 422 میلیارد تومان به بخش کشاورزی حوزه زاینده رود در شهرستان اصفهان خسارت وارد شده است هرچند ما این آمار را قبول نداریم و به نظر ما خسارت‌های این بخش بیش از این مبلغ است، این خسارت‌ها در یک شهرستان براثر خشکسالی به بار آمده است.

خسارت‌هایی که طی 6 سال بی آبی به کشاورزی استان تحمیل شده 6200 میلیارد تومان است با این میزان بالای خسارت باید شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان علاوه بر کارهای فرهنگی برای کاهش مصرف آب در بین شهروندان، اقداماتی عملی همچون توزیع شیرهای کاهنده آب برای نصب بر روی لوله‌های آب خانگی و اداری انجام دهد.

جهادکشاورزی برای بهینه مصرف آب در کشاورزی اقدام به ایجاد استخرهای چنذ منظوره و ذخیره آب بصورت بلاعوض برای کشاورزان کند و همچنین برای لوله کشی کم فشار از سر چاه تا مزرعه اقدام نماید.

"آب در شهر اصفهان جیره‌بندی شده است"

تسنیم: اما هم اکنون تعداد زیادی از شهروندان اصفهانی با کم فشاری آب به ویژه در طبقات بالای ساختمان‌های مسکونی و اداری روبه‌رو هستند، با این وجود شاید شیرهای کاهنده جوابگو نباشد.

محمدرضایی: بله درست است، در واقع هم اکنون با جیره‌بندی آب در اصفهان روبه‌روهستیم اما نمی‌دانم چرا مسئولان با مردم روراست نیستند و اعلام رسمی نمی‌کنند، شاید برای این است که مردم وحشت نکنند، اگر مردم بدانند آب نیست و یا آب کم است بیشتر همکاری می‌کنند، این درحالی است که مردم وقتی شیرآب را باز می‌کنند و با فشار کم و یا قطعی گاه و بی‌گاه آب مواجه می‌شوند می‌دانند چه خبر است، پس اگر اعلام رسمی می شد که آب جیره بندی شده تا مردم هم به طور جدی‌تر و رسمی برای صرفه‌جوئی وارد عمل شوند، در عین حال مسئولان کشوری هم بیشتر واقعیت بی‌آبی در استان اصفهان را درمی‌یابند.

تسنیم: برخی نمایندگان استان اصفهان می‌گویند در حال حاضر مشکل کمبود آب در استان نداریم، این تناقضات را چگونه تبیین می‌کنید؟

محمدرضایی: اینگونه نیست، نمایندگان استان اصفهان هر کدام دغدغشان کمبود آب است بطور مثال سمیرم و فریدن که از پرآب ترین شهرستانهای ما هستند از کم آبی رنج می برند، ولی گاهی اختلاف عقید هم بین آنها هست که باید رفع شود.

سمیرم که در سالهای نرمال 2 میلیاردو800 میلیون مترمکعب آب مازاد دارد یعنی آبی که به سمت چهارمحال و بختیاری و خوزستان می‌رود، خود گرفتار خشکسالی شده و این‌ها درد است!

ما چند سال پیش پیگیر این منابع آبی در سمیرم شدیم و حتی دوسال پیش در زمانی که قرار بود از خلیج فارس آب را منتقل کنند با معاون وزیر نیرو بحثمان شد و گفتم چرا لقمه را دور سر خود می‌چرخانید؟! گفتند یعنی چه؟ گفتم آب قابل شرب، قابل کشت از شهرستان سمیرم استان ما به میزان 2 میلیاردو 800 میلیون متر مکعب از 11 رودخانه به سمت کارون می‌رود و مقدار زیادی از آن به خلیج فارس می‌ریزد آن‌وقت شما می‌خواهید همین آب را دوباره از خلیج فارس در جنوب کشور شیرین کرده و به اصفهان منتقل کنید؟! این هزینه بر نیست؟!

تسنیم:‌ علت اصلی مخالفت با استحصال آب‌های مازاد در سمیرم برای استان اصفهان چیست؟

محمدرضایی: می‌گویند برای این آب برنامه و طرح دیگری داریم! واجب تراز خود اصفهان کجا را سراغ دارید که نیاز شدید به آب داشته باشد.

تسنیم: به جز سمیرم گویا در شهرستان  فریدن هم آب‌های مازاد قابل انتقال به دیگر مناطق استان موجود است.

محمدرضایی: بله در شهرستان فریدن یک میلیارد متر مکعب آب به سرشاخه‌های رود دز می ریزد، که با احتساب آب‌های مازاد در سمیرم استان ما هم 3 میلیاردو 800 میلیون متر مکعب آب دارد اما چه سود، من یک عمر است در مصاحبه‌های انگشت روی این منابع آبی می‌گذارم اما گوش هیچ کس بدهکار نیست. از سمیرم 130 کیلومتر فاصله تا اصفهان است، ارتفاع رودخانه ماربر سمیرم از سطح دریا 2 هزار متر است و زاینده رود هزارو 600 متر و این یعنی 400 متر شیب به سمت اصفهان دارد و نیازی به پمپا‍ژ هم نیست. با انتقال مقداری از این آب هم دشت شهرضا و هم دشت جرقویه و هم شرق اصفهان آباد و باری هم از دوش زاینده رود برداشته خواهد شد.

تسنیم: در حال حاضر هم این رودخانه پرآب است یا دچار خشکسالی شده؟

محمدرضایی: الان میزان آب موجود در آن کمی کاهش یافته اما بازهم نجات بخش است. جالب است بدانید چند سال پیش فرماندار سابق سمیرم برای برداشت از منابع آبی موجود در این شهر ابراز تمایل می‌کرد و من نمی‌دانم دلیل اصلی مخالفت این طرح توسط وزارت نیرو در چیست؟!

تسنیم:‌ قول اخیر وزیر نیرو برای اختصاص آب به منظور حفظ باغات غرب اصفهان به کجا رسید؟

محمدرضایی: در جلسه فروردین امسال قول 200 میلیون مترمکعب آب برای حفظ باغات غرب اصفهان از طرف وزیر نیرو و مسئول مدیریت بر حوضه آبریز زاینده رود داده شد، که قرار شد این میزان آب را از اردیبهشت تا آخر شهریور امسال به کشاورزان غرب اختصاص دهند، هم اکنون طبق همان برنامه 8 روز در ماه آب به باغات غرب می‌رسد و کشت برنج هم در حال انجام است.

مدتی پیش هم که کمی از آب وارد رودخانه شده بود خیلی‌ها تبریک می گفتند اما درواقع خبری از آب در بستر خشک رودخانه نبود و فقط کمی از باقی مانده آبی بود که برای باغات غرب از پشت سد رها کرده بودند. به طور معمول کمی بیشتر آب را باز می‌کنند که چاه‌های مسیر زاینده رود همچون چاه فلمن باز زنده‌سازی یا به اصطلاح شارژ شوند.

تسنیم: آبی که قرار است برای کشت پائیزه مزارع شرق اصفهان اختصاص دهند همچنان بر قوت خود باقی است؟

محمدرضایی: بله به نظر می‌رسد مسئولان سرقول خود باشند اما هنوز در مورد میزان آبی که قرار است رها شود توافق نشده است. این درحالی است که اگر آبِ کامل یا به قول کشاورزان دون آب به کشت پائیزه شرق نرسد همه تلاش‌های کشاورزان به هدر می‌رود.
برای اینکه یک کشت کامل در شرق اصفهان انجام شود نیاز به 125 تا 130 روز آب با حجم 35 تا 40 متر مکعب آب است که تحویل سد آبشار شود.

تسنیم: از دیگر مشکلات اصفهان در حوزه آب به ویژه در بخش تقسیم آب به چه نکاتی می‌توانید اشاره کنید؟

محمدرضایی: مشکلی که هم اکنون وجود دارد این است که آب با کیفیت زاینده رود را به بخش صنعت اختصاص می‌دهند و آب بد ‌کیفیت چاه‌ها را به بخش آشامیدنی می‌دهند، ولی قرار شد در 2 سال آینده برای آبیاری فضای سبز اصفهان و بخش صنایع، پساب را تصفیه کنند و به مصرف این دو بخش برسانند که البته در سپاهانشهر این کار در حال بررسی و انجام است.

تسنیم: آیا پیش از این هم زاینده رود در این حد خشک شده بود؟

محمدرضایی: در سال 1349 سد زاینده رود آبگیری شد و از همان موقع مشکلات ما شروع شد چون آب زاینده رود دائمی شده بود که البته این دائمی بودن به این معنا نیست که پیش از آن خشک بوده چون در هیچ دوره‌ای این رودخانه  زاینده رود که معنی آن زایش آب است خشک و بی‌آب نبوده است.

وقتی سد احداث شد صنایع به طور صددرصد مطمئن شدند که همیشه برای فعالیت خود آب وجود دارد به صورت قارچ شروع به رشد کردند و هر روز فعالیت خود را توسعه دادند، و هرچه‌قدر آنها بیشتر آب مصرف می‌کردند وزارت نیرو از سهم کشاورزان کم می کرد و کشاورزان برای جبران کمبود آب به چاه‌های کشاورزی خود فشارمی‌آوردند، چاه‌های آب که بی‌آب و خشک شد، آن زمان بود که تازه کشاورزان متوجه شدند آبی درکار نیست و بتدریج کلاه بزرگی بر سرشان رفته است!

تسنیم: حق آبه کشاورزان اصفهان از تونل اول و دوم کوهرنگ چه‌قدر است و آیا به طور کامل این سهم به آنان تعلق گرفته‌ است؟

محمدرضایی: دولت برای ساخت تونل اول کوهرنگ که در سال 1332 به بهره برداری رسیده از کشاورزان حق آبه دار 33 سهم زاینده رود هزینه دریافت کرده است، این تونل در سال‌های آبی نرمال حدود 300 میلیون مترمکعب آب به حوضه زاینده رود انتقال داده، و با توجه به مقدار آب زاینده رود طبیعی که بطور متوسط 850 میلیون متر مکعب می باشد که این دو منبع آبی یک میلیاردو 150 میلیون متر مکعب آب در سال‌های نرمال از آن کشاورزان است.

دولت فقط از آب تونل دوم کوهرنگ، چشمه لنگان و خدنگستان و در آینده از آب تونل سوم کوهرنگ می‌تواند برای بخش صنعت و شرب، توسعه کشاورزی و انتقال به استانهای دیگر برداشت کند، که میزان آبدهی آنها250 میلیون متر مکعب آب تونل دوم کوهرنگ، 120 میلیون مترمکعب آب چشمه لنگان و 70 میلیون مترمکعب آب خدنگستان است، اما دولت هم اکنون از آب تونل اول کوهرنگ و آب رودخانه طبیعی زاینده رود که سهم آبه کشاورزان است برای مصارف غیر کشاورزی برداشت می‌کند و همین می‌شود که کشاورزان قربانی بی‌آبی شده‌اند.

تسنیم: آیا طرح بارورسازی ابرها گره‌ای از مشکلات بخش کشاورزی بازکرده است؟

محمدرضایی: این طرح به روش‌های مختلف در دیگر کشورها انجام می‌شود، در اصفهان اعضای کمیته استانی پیگیری مشکلات زاینده رود از دلسوزی اصفهانی به نام آقای شعرباف که در این زمینه تجربه‌ زیادی دارد دعوت شد تا برای بررسی طرح بارورسازی ابرهای به روش یونیزه کردن ابرها به اصفهان بیاید، وی دستگاهی را برای ارسال اشعه الکتریسیته به سمت ابرها در کشور ارمنستان بصورت آزمایشی استفاده کرده و موفقیت آمیز بوده، او به مسئولان کمیته گفت حاضرم آب مورد نیاز را با همین روش تولید و سد زاینده رود را پرآب کنم و وقتی باران تولید کردم هزینه‌ام را دریافت می‌کنم، این شخص می‌گفت ویژگی کار من این است که در ایامی که اداره کل هواشناسی اعلام می‌کند خبری از بارندگی نیست من باران تولید می‌کنم و نه در مواقع عادی. بیشترین کار من هم از اردیبهشت تا مهرماه است که کمترین میزان باران را داریم، اما متأسفانه وزارت نیرو با اجرای این طرح موافقت نمی‌کند!

انتهای پیام/ ب


نجابت مردم اصفهان موجب مغفول ماندن موضوع آب در برخی اذهان شده است
ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/٥/٢۳   کلمات کلیدی:

استاندار اصفهان در دیدار با اعضای شورای شهر:

نجابت مردم اصفهان موجب مغفول ماندن موضوع آب در برخی اذهان شده است

23 مرداد 1393 ساعت 10:13

خبرگزاری ایمنا: استاندار اصفهان تاکید کرد: معتقدم نجابت و بلوغ اجتماعی مردم اصفهان، موجب مغفول ماندن موضوع آب توسط برخی از مسئولین شده است.


به گزارش ایمنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان ‌در دیدار با رسول زرگرپور استاندار اصفهان آمادگی خود را برای همکاری با مدیریت استان در حل مسائل اعلام نمودند.
استاندار اصفهان در این دیدار از پیگیری اعضای شورای شهر نسبت به مسائل و همچنین کسب اطلاع از اتفاقات رخ داده، قبل از اعلام موضع تشکر نمود.
وی اقدام به روشنگری در خصوص بازدید وزیر نیرو و چند تن از نمایندگان چهارمحال بختیاری از طرح آبرسانی تونل گلاب ۲ نمود و اظهار داشت: عملیات اجرایی این تونل بنابه دلایلی حدود شش ماه است که تعطیل می باشد.
زرگرپور با بیان اینکه وزیر نیرو از مدافعان اجرای تونل گلاب ۲ است، تصریح کرد: این طرح به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در تهران با توجه به استانی بودن آن، نداشتن مجوز زیست محیطی و نداشتن مصوبه وزارت نیرو، حدود ۶ ماه است که متوقف شده است.
وی از ارائه اطلاعات پروژه به تهران، اخذ مصوبه وزارت نیرو و همچنین دریافت مجوز زیست محیطی برای طرح خبر داد و افزود: راه اندازی مجدد طرح منتظر دستور وزیر نیرو است.
استاندار اصفهان تشریح کرد: با این وجود به دلیل ریزش تونل نیمی از یک جبهه از چهار جبهه کاری تونل گلاب ۲، صرفا جهت حفاظت از تونل فعال بوده است.
وی ادامه داد: بازدید از تونل گلاب ۲ که حدود ۱۵ درصد فعال بوده، در جریان بازدید وزیر نیرو از پروژه‌های استان چهار محال و بختیاری با همراهی نمایندگان این استان صورت پذیرفته است.
زرگرپور افزود: این مسئله موجب تکدر خاطر وزیر نیرو و دستور وی برای بررسی کارشناسی بیشتر در این خصوص شد.
وی از مطرح نمودن مسئله زاینده رود در شورای امنیت کشور خبر داد و افزود: در این شورا مقرر گردید وزیر نیرو ظرف ۲ ماه آینده گزارش خود را در خصوص اجرای طرح ۹ ماده ای شورای عالی آب ارائه نماید.
استاندار اصفهان تصریح کرد: با توجه به اینکه کمیته آب در شورای شهر تشکیل شده است، مباحث فنی و تخصصی را در ان کمیته بررسی خواهیم کرد.
اعضای شورای شهر اصفهان نیز از استاندار به خاطر تلاش های شبانه روزی و تخصصی وی در حوزه آب و مسئله خشکسالی تقدیر نمودند.
در این جلسه پیرامون استفاده از ظرفیت های تشکل های مردمی و سازمان های مردم نهاد در جهت رساندن صدای مردم استان به گوش دولتمردان، ثبت محور طبیعی- تاریخی زاینده رود و تلاش برای احیای زاینده رود به عنوان یک مطالبه بین المللی بحث و تبادل نظر شد.
استاندار اصفهان در پایان در خصوص طرح بهشت آباد عنوان نمود: پیشنهاد برای ارزیابی این طرح از طریق مهندسی ارزش را مطرح نموده‌ایم و به نتیجه این ارزیابی کارشناسی از نظر علمی، فنی و تخصصی عمل می نماییم.


کد مطلب: 157498
آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcb9zb8wrhbsap.uiur.htmlخبرگزاری ایمنا
  http://imna.ir


زاینده رود چگونه خشک شد/ وقتی مدیریت چندگانه زاینده رود را خشک کرد
ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٢   کلمات کلیدی:

زاینده رود چگونه خشک شد/ وقتی مدیریت چندگانه زاینده رود را خشک کرد

 اصفهان- خبرگزاری مهر: نخستین خشکی زاینده رود به سال 1379 باز می گردد درست زمانی که مردم اصفهان شاهد انتقال آب رودخانه همیشه زنده و زاینده به استان همجوار خود بودند اما آنها به جز منافع خود وضعیت استانهای دیگر را هم دیدند و نخواستند که هموطنی تشنه بماند اما در نهایت چند مدیریتی عاملی برای خشکی 14 ساله زاینده رود شد.

به گزارش خبرنگار مهر، زاینده رود رودخانه‌ای بود که همه جریان آن را ضروری می‌دانستند و بر این باور بودند که سکون نخواهد داشت و محل زایش آب و همچنین به معنی زنده رود است اما در سال 1379 نخستین خشکی خود را تجربه کرد تا نشان دهد برداشت بی‌رویه حتی از رودخانه‌ای که محل زایش آب است هم می‌تواند آن را خشک کند.

در همان سالها بود که شایعات فراوانی دهان به دهان در شهر اصفهان چرخید و هر کسی دلیل خشک شدن زاینده رود را در مسئله ای می دانست. دقیقا در همین ایام بود که راه اندازی خط اول انتقال آب زاینده رود به یزد را نیز شاهد بودیم تا نخستین خشکسالی زاینده رود در دهه های اخیر رقم بخورد. در این خصوص حسین محمد رضایی، رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: با انتقال آب به استان یزد در سال 1379 اولین خشکی در زاینده رود شکل گرفت و هر روز به برداشت آب از زاینده رود افزوده شد و هر سال خشکی آن گسترش یافت، خط انتقالی که قرار بود پس از راه اندازی تونل سوم کوهرنگ اجرایی شود.

در این بین کانون تشکل های غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان در بیانیه ای در سال 1379 اعلام داشت "در حال حاضر حیات این رودخانه و کل منطقه تحت تاثیر آن به خطر افتاده است... متأسفانه سیاست های غلط، تاثیرات خشکسالی را مضاعف کرده است... ، در صورتی که در موارد مذکور چاره اندیشی به عمل نیاید منطقه به زودی درگیر بحران های اکولوژیکی، اجتماعی، و اقتصادی جدی خواهد شد که برون رفت از آن بسیار مشکل خواهد بود".

هرچند که بسیاری از کارشناسان عرصه زیست محیطی در آن دوران نکات زیست محیطی لازم را به مسئولین تذکر داده بودند اما متاسفانه ما هر روز شاهد واگذاری بخشی از آب زاینده رود به بخش‌ها و استان‌های مختلف بودیم.

موضوعی که نگرانی بسیاری از دوست‌داران محیط زیست و کشاورزان را به همراه داشت. خشکسالی های زاینده رود در سالیان متمادی ادامه داشت تا جایی که در سال 1388 بستر خشک زاینده رود شاهد برگزاری یک همایش در بستر خشک خود باشد در این همایش علل خشک شدن زاینده رود بررسی شد.

در این جلسه عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: ‌‌اکنون با توجه به این شرایط نمی‌توان به کشاورزان گفت شما از آب زاینده رود بی‌بهره هستید ولی متاسفانه این امر عملیاتی شده است.

محمدعلی بصیری ادامه داد: در گذشته کشاورزان اصفهانی نزدیک به 40 درصد آب رودخانه را استفاده می‌کردند که اکنون این رقم به کمتر از 7 درصد رسیده است.

این در حالی است که حدود 73 درصد آب زاینده رود از کشاورزان حق آبه دار، 33 درصد سهم زاینده رود است.

در پایان این همایش مردم اصفهان طوماری یک و نیم کیلومتری برای ارسال به رئیس جمهور در اعتراض به خشکی زاینده رود امضاء کردند اما پس از برگزاری این همایش بود که موضوع تغییر مرز آبی زاینده رود توسط برخی از مسئولان استان چهارمحال و بختیاری مطرح شد در آن زمان معاون اسبق سیاسی استانداری اصفهان به مهر گفت: تعیین مرزهای تقسیماتی استانها مقوله مهمی است که از دیرباز همواره مورد بازبینی مدیریت استانها قرار گرفته و در این حوزه نیز استان اصفهان در چهار نقطه دچار مشکلاتی است که البته شاخص آن در نقاط مرزی اصفهان و چهارمحال و بختیاری به چشم می خورد.

مجید نادرالاصلی افزود: استان چهار محال و بختیاری تاکنون نزدیک به سه نوبت در تقسیمات استان خود با اصفهان تغییراتی را ایجاد کرده که باید در این عرصه هوشیارانه عمل کرد.

در شهریور همان سال بود که مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان گفت: به گفته سازمان آب منطقه‌اى در سال 86- 87، یک میلیارد و 350 میلیون مترمکعب آب از دریچه سد خارج شده که از این میزان 350 میلیون مترمکعب به کشاورزى، 120 میلیون متر مکعب براى صنعت و 370 تا 400 میلیون مترمکعب به مصارف شهرى اختصاص یافته است.

‌اسفندیار امینى ادامه داد: در صورتى که این اعداد را با هم جمع کرده و از آب کل تفریق کنید، مشاهده مى‌شود که 470 میلیون مترمکعب گم شده است. ‌

‌امینى افزود: اگر 150 میلیون مترمکعب آب برداشتى استان چهارمحال و بختیارى از عدد 470 کسر شود باز هم سرنوشت 350 میلیون مترمکعب آب نامشخص است. ‌

در همین ایام موضوع پمپاژهای غیرمجاز در بالادست زاینده رود نیز از دیگر مسائلی بود که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت: موضوعی که حتی کارشناسان آب در استان چهارمحال و بختیاری نیز آن را تائید می کردند.

یک کارشناس مسائل آب در استان چهار محال و بختیاری با اشاره به اینکه پمپاژ آب زاینده رود به ارتفاعات در چهارمحال و بختیاری توجیه اقتصادی ندارد، گفت: در هر صورت وضعیت ایجاد اشتغال در این استان این گونه پمپاژها را توجیه می‌کند.

وی ادامه داد: ‌ به عنوان یک کارشناس مسائل آب به چنین پمپاژهایی در چهارمحال و بختیاری اعتقاد ندارم، اما مردم در آنجا فشار می‌آورند و نمایندگان آنان نیز در مجلس با همین فشارها به دنبال اخذ مجوز می‌روند و این استان نیز اعتقادی به برداشت غیر قانونی ندارد، اما مردم در آنجا هم در مضیقه و مشکل هستند.

در همین ایام بود که آمار قابل توجهی در خصوص برداشتهای غیر مجاز در بالا دست زاینده رود منتشر شد البته این مسئله همچنان هم ادامه دارد.

پس از آن در سال 1390 بود که موضوع اجرای تونل گلاب مورد انتقاد کارشناسان چهار محال و بختیاری قرار گرفت طرحی که قرار بود در محدوده استان اصفهان اجرا شود و هدف آن تامین آب شرب اصفهان بود که در حالت بحرانی قرار داشت.

کارشناسان چهارمحال و بختیاری بر این باور بودند که طرح‌های انتقال آب نظیر تونل گلاب عملاً اسباب خشک شدن یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌ های طویل و تاریخ ساز کشور و نابودی حیات تالاب بین‌المللی و منحصر به فرد گاوخونی که به حق آن را نگین فیروزه‌ای کویر نامیده اند را به همراه دارد.

اما با گذری از دیگر حوادث که بر سر زاینده رود آمده است نکته ای که قابل توجه است این است که این رودخانه اکنون به رودخانه‌ای فصلی تبدیل شده است رود خانه ای که چند سالی است دیگر آبی در آن جریان پیدا نمی‌کند و یا در صورت جریان، این جریان به صورت موقتی و تنها برای چند روز است.

آخرین باری که اصفهانی‌ها جریان رودخانه زاینده رود را در شهر اصفهان به چشم دیدند به فروردین ماه سال گذشته بر می‌گردد که این موضوع شادی بسیاری را در میان مردم اصفهان به همراه داشت و سبب شد تا کشاورزان شرق اصفهان که سالها خشک سالی را تجربه کرده بودند بتوانند پس از چند سال کشت داشته باشند.

البته باز شدن زاینده رود در این زمان هم موقتی بود و تنها برای کشت بهاره کشاورزان و با دیر بازشدن آب برای کشاورزان و زود بسته شدن آن خسارات مضاعفی به کشاورزان که براثر بی آبی ورشکته شده بودند وارد کرد.

در این خصوص نیز رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در گفتگو با مهر بیان داشت: با توجه به اینکه کشاورزان حق آبه دار 33 سهم زاینده رود حدود 73 درصد آب زاینده رود را دارند.

حسین محمدرضایی ادامه داد: کل آب زاینده رود طبیعی که هزاران سال است جاری و ساری بوده بطور میانگین در بلند مدت 850 میلیون متر مکعب در سال است و با احتساب آب تونل اول کوهرنگ که در سال 1332 افتتاح شده است و هزینه های حفر آن توسط خود کشاورزان حق آبه دار پرداخت شده بطور میانگین در سال 300 میلیون متر مکعب بوده که جمعاً یک میلیارد و 150 میلیون متر مکعب است.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که آبی که دولت می تواند در آن دخل و تصرف داشته باشد آب تونل دوم که در سال های نرمال 250 میلیون متر مکعب بوده و از حوضه کارون و تونل سوم که هنوز به بهره برداری نرسیده، است و تونل خدنگستان با آورد 70 میلیون متر مکعب و تونل چشمه لنگان با 120 میلیون متر مکعب در سال از شهرستان فریدن است که وزارت نیرو برای تامین شرب و صنعت و توسعه کشاورزی و یا انتقال به سایر نقاط دیگر می تواند استفاده کند، جمعا 440 میلیون متر مکعب در سال است که برای آب شرب استان هم کفایت نمی کند.

پس از بسته شدن زاینده رود از آن زمان تا کنون جلسات متعددی در خصوص زاینده رود برگزار شد و چشم همه مردم و مسئولین استانی به طرحی بود که مطالعات آن از 12 سال پیش آغاز شده بود طرحی که در آن انتقال آب به فلات مرکزی ایران لحاظ شده بود.

اما با روی کار آمدن دولت جدید و گلایه برخی از مدیران گلایه‌ها برای اجرایی شدن تونل بهشت آباد از سر گرفته شد چنانچه استاندار چهار محال و بختیاری در سخنان خود در بهمن ماه سال گذشته اظهار داشت: حفرتونل گلاب مرگ زاینده رود و حفر تونل بهشت آباد نابودی اقلیم چهارمحال و بختیاری را در پی دارد.

این گلایه مسئولان چهار محال و بختیاری ادامه داشت تا جایی که در فروردین ماه سال جاری مردم استان چهارمحال و بختیاری پیش از ظهر پنج شنبه با تجمع در محل بازار شهرکرد خواستار تجدید نظر در طرح های انتقال آب از این استان و تصمیم گیری کارشناسانه در این حوزه شدند.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهرکرد در این گردهمایی در اعتراض به احداث تونل های گلاب و بهشت آباد گفت: مردم چهار محال و بختیاری حامی نظام و ولایت هستند اما با بی قانونی مبارزه می کنند.

حجت الاسلام امیر قلی جعفری اظهار داشت: زاینده رود باید جاری باشد و مردم بحثی با مردم اصفهان ندارند.

در این گردهمایی نماینده مردم شهرستان های فارسان، اردل، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی، حمیدرضا عزیزی با اشاره به اینکه چنانچه حق آبه کشاورزان و شیلات و ... در این استان داده شود مازاد آب می تواند انتقال داده شود، بیان داشت: از حق خود دفاع می کنیم.

مشاور داخل و مجری پروژه بهشت آباد اما در خصوص شبهه خشک شدن چشمه ها پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشته بود: با استفاده از دستگاه TBM جدید بلافاصله پس از حفاری کار تحکیم، تزریق به جداره، آب بندی و پوشش بتن مسلح انجام می گیرد بنابراین تونل با این روش اجرا هیچ تاثیری روی خشک شدن چشمه ها ندارد.

لطف الله ضیایی ادامه داد: ظاهراً دلیل مخالفت با تونل اثر گذاری تونل بر روی چشمه های مسیر عنوان شده است. در شرایطی که دستگاه های تونل ساز مدرن امکان حفاری ایمن و با آب بندی کامل زیر دریاها و اقیانوس ها را فراهم کرده اند و ده ها تونل در دست بهره برداری زیر دریاها و اقیانوس ها شاهد زنده ای بر آن است که ادعای تأثیر تونل بر چشمه ها بهانه و دستاویزی برای مخالفت با انتقال آب بهشت آباد است.

اما همگام با مخالفت در خصوص اجرای تونل بهشت آباد که قرار بود انتقال آب به فلات مرکزی ایران را به همراه داشته باشد موضوع تونل گلاب دو نیز مطرح شد تونلی که سطح اجرای آن مربوط به استان اصفهان بود و هدف آن نیز تامین آب شرب برای اصفهان که هم اکنون در خط قرمز قرار گرفته است.

در خصوص تونل گلاب فرماندار سابق شهرستان سامان به خبرنگار مهر گفته بود:  این پروژه مجوز قانونی برای اجرا و انتقال تونل را دارا نیست.

قربانی با اشاره بر اینکه درباره این پروژه باید شفاف سازی صورت گیرد و مجوزات قانونی باید برای مردم این استان در راستای این پروژه ارائه شود، عنوان کرد: با تغییر مسیر تاریخی رودخانه زاینده رود باغاتی که کشاورزان این شهرستان در انها سرمایه گذاری داشتند از بین خواهد رفت و دیگر قطب گردشگری سامان در این استان و کشور وجود نخواهد داشت.

با توجه به مخالفتهای نمایندگان مجلس و مسئولین استان چهارمحال و بختیاری این طرح شش ماه پیش متوقف شد تا برخی از مجوزات زیست محیطی را گرفته و بررسی بیشتری شود تا در نهایت در سفری که معاون امور هماهنگی استان‌های معاونت راهبردی و برنامه ریزی رئیس جمهور به اصفهان داشت از برخی حقایق پرده برداشت و اظهار داشت: گلاب 2 طرحی درون استانی است و نقش پدافند غیر عاملی را دارد.

صالح‌ افزود: راه اندازی این تونل از شش سال گذشته و از زمانی که بر اثر برخورد یک دستگاه بولدوزر با لوله نفت در محور رودخانه منجر به آلوده شدن آب رودخانه اصفهان به نفت شد در دستور کار قرار گرفت.

صالح با بیان اینکه این طرح کاملا قانونی است و مطالعات اجرای آن بر اساس ماده 62 قانون انجام شده است،‌ اظهار داشت: امیدوارم به زودی این طرح نیز آغاز و به بهره برداری برسد.

دقیقا چند روز در همان روزی که این سخنان مطرح شد وزیر نیرو با حضور سرزده در محدوده استان اصفهان و بدون هماهنگی قبلی با مسئولین استانی به بازدید از اجرای طرحی رفت که شش ماه پیش متوقف شده بود طرحی که در آن خبری از کار نبود و تنها گروهی در این تونل مشغول به فعالیت بودند تا از ریزش‌های احتمالی جلوگیری کنند.

وزیر نیرو پس از بازدید از این مجموعه هدیه دیگری به مردم اصفهان داد در این خصوص نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مقامات بلند مرتبه اجرایی کشور و تعدادی از شهروندان استان‌های همجوار با استفاده از خطوط هوایی و بدون هماهنگی با استاندار و هیچ یک از مسئولان استان اصفهان وارد خاک این استان شده و از تونل گلاب 2 بازدید کرده‌اند به خبرنگار مهر گفت: در این راستا به جرات می توان گفت که بسیاری از مشکلات موجود در حوزه آبی کشور تصمیمات غیر کارشناسانه وزیر نیرو است.

حسینعلی حاجی دلیگانی بیان داشت: نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به شدت با این تصمیم وزیر نیرو مخالفت کرده و این اقدام را به نوعی دهن کجی به استان شهید پرور اصفهان می‌دانند.

همین اقدام وزیر نیرو سبب شد تا گلایه اعضای شورای شهر اصفهان نیز بلند شود و آنها حتی تهدید به استعفا کنند.

مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز در همین حین و در بازتاب به چنین حرکتی و عدم رسیدگی به وضعیت زاینده رود، متوقف شدن طرح تونل گلاب دو و برکناری مدیر عامل منطقه ای در مقابل نهاد ریاست جمهوری تحسن کردند تا از این طریق گلایه خود را به رئیس جمهور برسانند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در این خصوص با اشاره به بازدید اخیری که وزیر نیرو از برخی مجموعه‌های در حال فعالیت داشته است، گفت: مراتب ناخرسندی نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از مجموعه‌ای از رفتارها و یا اقدامات مدیریتی و حوزه تصمیم گیری وزارت نیرو ابلاغ شده است.

دکتر عباس مقتدایی بیان داشت: پیرو جلسات مستمری که پیشتر مجمع نمایندگان استان اصفهان با مقامات کشوری داشتند، جلسه‌ای فوق العاده ای در مجلس شورای اسلامی با حضور همه اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان برگزار شد و با توجه به نگرانی‌های مطرح شده اخیر که در جریان بازدید وزیر نیرو از برخی از مجموعه‌های در حال فعالیت ایجاد شد این مجموعه نگرانی‌ها در مجمع نمایندگان استان اصفهان بررسی شد.

 وی ادامه داد: به این جمع بندی رسیدیم تا معاون پارلمانی وزیر نیرو دعوت شود و توضیحاتی را مطرح نماید بعد از ارائه توضیحات از رئیس مجلس هم خواستیم با وزیر نیرو نیز در این خصوص مذاکره کند.

مقتدایی با اشاره به اینکه بخشی از مذاکرات نتوانست ابهامات برخی نمایندگان را برطرف کند ضمن اینکه مراتب ناخرسندی نمایندگان از مجموعه‌ای از رفتارها و یا اقدامات مدیریتی و حوزه تصمیم گیری ایجاد شد گفت: مجمع نمایندگان به این جمع بندی رسید تا با حضور در نهاد ریاست جمهوری موضوع دنبال شود.

تحصن نمایندگان در برابر نهاد ریاست جمهوری نزدیک به چهار ساعت به درازا انجامید که این موضوع نیز گلایه بسیاری از نمایندگان را به همراه داشت اما اکنون همانند گذشته مردم اصفهان در انتظار هستند تا نظر وزیر نیرو و مسئولین کشوری را برای آینده طرح‌های مهمی چون تونل گلاب 2، بهشت آباد و آینده زاینده رود دیده و بشنوند.

....................
گزارش: محمد قاسمی
کد خبر: 2349058
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۵/۲۲ - ۱۱:۲۰


گلاب دو برای کاهش میزان آلودگی های آب در مسیر رودخانه زاینده رود است
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٥/٢۱   کلمات کلیدی:

کد خبر: 2347580
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۵/۲۰ - ۱۳:۵۸

گلاب دو برای کاهش میزان آلودگی های آب در مسیر رودخانه زاینده رود است/جزئیاتی از مشخصات فنی تونل گلاب 2

 اصفهان - خبرگزاری مهر:رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: احداث تونل گلاب دو صرفا برای کاهش میزان آلودگی های مسیر رودخانه زاینده رود است.

حسین محمد رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت احداث تونل های گلاب 1 و 2 اظهار داشت: تونل گلاب 1 از پشت سد تنظیمی شروع شده و حدود دو مترمکعب آب در ثانیه را برای شرب کاشان منتقل می کند که طول آن 10 کیلومتر است.

وی افزود: تونل گلاب دو در ادامه گلاب 1 با طول 17 کیلومتر قرار است آب را نزدیکی روستای گلاب در حوالی تیران و کرون آورده و برای آن تصفیه خانه ای احداث شود تا آب به عنوان تقویت کننده شرب تمام شهرستان هایی که از آب زاینده رود استفاده می کردند منتقل شود.

این عضو کمیته زراعت فرمانداری شهرستان اصفهان تاکید کرد: احداث تونل گلاب دو صرفا برای کاهش میزان آلودگی های مسیر رودخانه زاینده رود است.

محمدرضایی یادآور شد: آب شرب فعلی مردم اصفهان از تصفیه خانه بابا شیخ علی تامین می شود به این نحو که در پایین دست باغ بهادران در محل چم آسمان سدی انحرافی ساخته شده و با لوله ای به طول 10 کیلومتر حدود 11 مترمکعب آب در ثانیه برای شرب اصفهان منتقل می کند.

وی با بیان اینکه میزان آب ذکر شده پاسخگوی نیاز مصرف شرب استان نیست،گفت: با توجه به جمعیت بالای استان به خصوص افزایش مهاجران در شهرک های اقماری و ...احداث تونل گلاب 2 یک ضرورت غیر قابل انکار است.

 تونل گلاب 2 درون استانی است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان همچنین تصریح کرد: تونل گلاب دو یک تونل درون استانی است و اساسا ربطی به محدوده خاک استان دیگری ندارد پس ادعای مقامات آن استان نیز بی اساس است.

محمدرضایی افزود: به دلیل آنکه برای حفر این تونل بودجه ای ملی مصوب نشده بود اصفهان با هزینه خود اقدام به احداث آن کرد چرا که سرنوشت شرب استان را نمی توان در اراده دیگران قرار داد.

وی ادامه داد: زاینده رود پس از خروج از پشت سد تنظیمی در داخل استان اصفهان  حدود 60 کیلومتر وارد محدوده سنگلاخی و کوهستانی در چهارمحال شده و مجددا به اصفهان باز می گردد.

این کارشناس آب و زراعت یادآور شد: مقادیر زیادی از آلودگی باغات مسیر رودخانه به دلیل استفاده از سموم و کودهای شیمایی در محدود استان بالادستی وارد آب رودخانه و سپس به تصفیه خانه بابا شیخ علی منتقل می شود که معنایی ندارد این حجم از آلودگی آب با هزینه گزاف تصفیه شود.


وزارت نیرو مجمع نمایندگان اصفهان را ناخرسند کرد
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٥/٢۱   کلمات کلیدی:
 وزارت نیرو مجمع نمایندگان اصفهان را ناخرسند کرد/ وعده رئیس مجلس جهت پیگیری مطالبه اصفهانی ها

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به بازدید اخیری که وزیر نیرو از برخی مجموعه‌های در حال فعالیت داشته است، گفت: مراتب ناخرسندی نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از مجموعه‌ای از رفتارها و یا اقدامات مدیریتی و حوزه تصمیم گیری وزارت نیرو ابلاغ شده است.
 
 عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پیرو جلسات مستمری که پیشتر مجمع نمایندگان استان اصفهان با مقامات کشوری داشتند، جلسه‌ای فوق العاده ای در مجلس شورای اسلامی با حضور همه اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان برگزار شد و با توجه به نگرانی‌های مطرح شده اخیر که در جریان بازدید وزیر نیرو از برخی از مجموعه‌های در حال فعالیت ایجاد شد این مجموعه نگرانی‌ها در مجمع نمایندگان استان اصفهان بررسی شد.
 

 وی ادامه داد: به این جمع بندی رسیدیم تا معاون پارلمانی وزیر نیرو دعوت شود و توضیحاتی را مطرح نماید بعد از ارائه توضیحات از رئیس مجلس هم خواستیم با وزیر نیرو نیز در این خصوص مذاکره کند.

مقتدایی با اشاره به اینکه بخشی از مذاکرات نتوانست ابهامات برخی نمایندگان را برطرف کند ضمن اینکه مراتب ناخرسندی نمایندگان از مجموعه‌ای از رفتارها و یا اقدامات مدیریتی و حوزه تصمیم گیری ایجاد شد گفت: مجمع نمایندگان به این جمع بندی رسید تا با حضور در نهاد ریاست جمهوری موضوع دنبال شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان اظهار داشت: حضور نمایندگان در نهاد ریاست جمهوری میزانی به درازا کشید البته معاون اجرایی رئیس جمهور در جمع نمایندگانی که مراجعه کرده ‌بودند به نهاد ریاست جمهوری حاضر شد در آنجا گفتگوهایی شد و بعد از او معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز حضور پیدا کرد.

وی بیان داشت: از آنجایی که رئیس مجلس در جریان حضور ما در نهاد ریاست جمهوری بودند در نهایت تصمیم گرفته شد تا پیش از برگزاری جلسه روسای سه قوه در دفتر رئیس مجلس مطالب را با حضور رئیس مجلس جمع بندی کنیم.

مقتدایی اظهار داشت: در آن جلسه رئیس مجلس مطرح کرد که حساسیت‌های مردم اصفهان مربوط به زاینده رود را مورد توجه قرار می‌دهند و حتما تا رسیدن به نتیجه موضوع را پیگیری خواهند کرد و این اطمینان به ما داده شد تا سخنان مجمع نمایندگان اصفهان و آنچه مطالبه قانونی ما است را پیگیری کنند.

 کد خبر: 2347613
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۵/۲۰ - ۱۳:۲۸


عمل شتاب زده وزیر نیرو تونل گلاب دو را خانه نشین کرد
ساعت ۱:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٥/۱٩   کلمات کلیدی:

اصفهان شرق


هیچ کس حق توقف طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران را ندارد
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۸   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930518001331
93/05/18 - 18:06
نسخه چاپی
حجت‌الاسلام ‌سالک در گفت‌وگو با ‌فارس:
هیچ کس حق توقف طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران را ندارد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ کس حتی وزیر محترم نیرو، حق توقف طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران را ندارد.

حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به مسئله انتقال آب به فلات مرکزی ایران اظهار کرد: اجرای این پروژه مصوبه شورای عالی آب است و هیچ کس حتی وزیر نیرو حق توقف پروژه ملی بهشت آباد را ندارد.

وی در ادامه اذعان کرد: برای انتقال آب به فلات مرکزی ایران کارهای کارشناسی و علمی دقیقی بر روی احداث تونل بهشت آباد صورت گرفته و باید عملیات اجرایی احداث سد این تونل هر چه زودتر آغاز شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو و دستگاه‌های متولی نباید تحت تاثیر فشارهای روانی و سیاسی و اجتماعی برخی استان‌ها قرار گیرند، تصریح کرد: مسئله آب یک مسئله ملی است و فشارهای سیاسی نباید موضوع آب را یک مسئله سیاسی جلوه دهد.

وی با درخواست از وزیر نیرو در راستای تاکید بر انجام کارهای کارشناسی جهت اجرای پروژه‌های انتقال آب به اصفهان خاطرنشان کرد: برخی حرکت‌های نامطلوب و ناصواب در مورد انتقال آّب، سبب جریحه‌دار شدن مردم مظلوم اصفهان می‌شود.

سالک در ادامه سخنان خود مردم اصفهان را مردمی مظلوم و محجوب در گرفتن مطالباتشان دانست و ادامه داد: سوال من از وزیر نیرو و استاندار اصفهان این است که آیا زاینده رودی که همیشه جاری بوده و مهد تمدن اصفهان بوده است باید در حال حاضر به رودخانه فصلی تبدیل شده باشد و باید با این رودخانه به صورت فصلی برخورد کرد و آیا نباید برای احیای این رودخانه که زندگی و حیات اصفهان و مردم و کشاورزان آن در گرو احیای آن است فکری کرد؟

وی اذعان کرد: مردم اصفهان همیشه و در همه صحنه ها پیشتاز بوده‌اند و متاسفانه در مورد مسئله آب به حقوق آنها بی‌توجهی شده و با هم سوال ما اینجاست که تا کی باید مردم نحیب اصفهان سکوت کنند و چه کسی بالاخره روزی به نیاز آب شرب و کشاورزی و صنعت اصفهان پاسخ می‌دهد؟

نماینده مردم اصفهان در ادامه گفت: موضوع آب را من در تاریخ دوازدهم تیرماه سال جاری با مهندس جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در میان گذاشتم و در مورد بحران بالقوه زیر پوست استان اصفهان و مسئله آب صحبت کرد، در پانزدهم ماه مبارک رمضان نیز که دیداری با رئیس جمهوری محترم داشتیم من به عنوان اولین سخنران دیدار مجلس و دولت بر این نکته تاکید کردم که جناب آقای روحانی، مسئله آب اصفهان را فراموش نکنید.

وی حل مشکل اصفهان را راهکاری برای تعالی فرهنگ اجتماعی اصفهان و مانعی برای باالفعل شدن بحرانهای بالقوه دانست و ادامه داد: این مسئله برای مردم اصفهان به هیچ وجه پذیرفته نیست که عده‌ای با فشارهای سیاسی مانع از ورود آب به فلات مرکزی ایران شوند و بیش از این سکوت جایز نیست.

سالک تصریح کرد: وزیر نیرو نباید تسلیم هوچی‌گری و حرکت‌های سیاسی عده‌ای به منظور جلوگیری از احقاق حقوق 5 میلیون نفر از مردم اصفهان شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با درخواست از وزارت نیرو در خصوص عدم واگذاری مسئولیت‌ها به افراد غیرمتخصص گفت: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان قریب به 15 سال کارهای کارشناسی خوبی در زمینه احداث تونل بهشت آباد داشته و جا دارد از همه کارشناسان این طرح تشکر کرد و نمایندگان اصفهان از کارهای کارشناسی صورت گرفته در مورد آب حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام/2301/ش40/پ3003

©2014 Fars News Agency. All Rights Reserved

انتقاد فولادگر از دولت بابت رفتار دوگانه در خصوص مدیریت آب کشور
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۸   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930518001191
93/05/18 - 17:28
نسخه چاپی
در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس مطرح شد

انتقاد فولادگر از دولت بابت رفتار دوگانه در خصوص مدیریت آب کشور

نماینده مردم اصفهان در مجلس با انتقاد از دولت بابت رفتار دوگانه در خصوص مدیریت آب کشور گفت: جای تعجب است که وزارت نیرو به طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای مجوز می‌دهد، در صورتی که چنین پروژه‌ای که داخل حوضه آبریز است با مشکلاتی مواجه می‌شود.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: پروژه طرح انتقال آب گلاب اصفهان یک پروژه ضروری برای انتقال آب بین حوضه‌ای فلات مرکزی ایران بوده که ضرورت اجرای آن قابل انکار نیست.

وی با اشاره به وقوع دو حادثه در سال‌های اخیر در حوزه انتقال آب شرب به شهر اصفهان گفت: در یکی از این حوادث مسیر لوله آب بابا شیخ علی اصفهان مسدود شد و در حادثه دیگر با ترکیدن لوله، نفت وارد آب شرب مردم اصفهان شد و علاوه بر قطع آب، مشکلاتی را برای مردم و سامانه آب رسانی اصفهان ایجاد کرد که از همین رو تصمیم احداث تونل گلاب گرفته شد تا تأمین آب شرب چند میلیون نفر از مردم اصفهان تنها از طریق تصفیه خانه بابا شیخ علی نباشد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس این طرح انتقال آب، آب شهر اصفهان از همان منبع تهیه آن از مسیر دیگری توسط تونل گلاب به منطقه ورپشت و در نهایت به شهر اصفهان می‌رسد و به نوعی مسیری جایگزین برای انتقال آب به اصفهان است.

وی تصریح کرد: برخی از نمایندگان دوست ما در استان‌های همجوار با اجرای این طرح مخالفت کردند و احساس کردند که احداث این تونل، لطمه‌ای به آب مناطق بالادست می‌زند و مسیر رودخانه را عوض می‌کند، در صورتی که اشتباه متوجه اهداف و برنامه‌های این پروژه شده‌اند.

فولادگر با تکذیب عوض شدن مسیر رودخانه و یا کاهش آب با احداث این تونل در مناطق بالادست گفت: براساس این طرح، همان آب شربی که سهم آب شرب اصفهان است از مسیری موازی به اصفهان می‌رسد.

وی تاکید کرد: این پروژه علاوه بر انجام کارهای کارشناسی و مطالعات علمی، مورد تایید ستاد پدافند غیرعامل کشور و همچنین مدیریت بحران آب نیز بوده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: اجرای این پروژه مدت‌ها در شورای عالی آب مطرح شده و وزیر نیرو با مشاهده طرح توجیهی و کارهای علمی صورت گرفته، بارها این طرح را در جلسات تایید کرده بود.

وی ادامه داد: ادامه این طرح منوط به کسب مجوزهای زیست محیطی بود و قرار بر این بود در همین هفته‌های اخیر این مجوزها صادر شود که وزیر نیرو در بازدیدی از منطقه ورپشت در محلی که در کارگاهی به علت ریزش مختصر چند متری در حال اصلاح ریزش‌ها بودند دستور به توقف پروژه را داد.

فولادگر تصریح کرد: این‌گونه برخوردها و روش‌های این چنینی برخورد با مسئله آب، به مشکلات بیشتری در این حوزه دامن می‌زند، آبی که از تونل گلاب وارد اصفهان می‌شود همان آبی است که از مسیرهای دیگر می‌آید و قرار نیست سهم آب جایی کم شود و تنها مسیر آب عوض می‌شود.

وی گفت: رئیس جمهور هم در دیدارهای استانی خود از خوزستان و چهارمحال بر این نکته تاکید داشتند که تنها آب شرب انتقال می‌یابد و در این پروژه هم قرار بر این بوده که آب شرب اصفهان تأمین شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: مسائل آب کشور با دعوا و درگیری و جنجال و دعوا بین نمایندگان و به صحنه کشیدن مردم به نتیجه نمی‌رسد  و ایجاد تنش و نگرانی و تفرقه‌افکنی بین مردم نتیجه‌ای در بر ندارد.

وی با انتقاد از دولت بابت رفتار دوگانه در خصوص مدیریت آب کشور خاطرنشان کرد: جای تعجب است که وزارت نیرو به طرح‌های انتقال آب بین حوض‌های مجوز می‌دهد، در صورتی که چنین پروژه‌ای که داخل حوضه آبریز است با مشکلاتی مواجه می‌شود.

انتهای پیام/2301/ش40/پ3003


واکنش استاندار اصفهان ‌به توقف تونل گلاب 2 توسط وزیر نیرو
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۸   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930518001540
93/05/18 - 20:19
 نسخه چاپی
در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس مطرح شد

واکنش استاندار اصفهان ‌به توقف تونل گلاب 2 توسط وزیر نیرو

استاندار اصفهان در واکنش به توقف تونل گلاب 2 توسط وزیر نیرو گفت: در جریان سفر وزیر نیرو به اصفهان نیستم.

رسول زرگرپور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در پاسخ به این سئوال که باخبر شدیم وزیر نیرو به همراه تنی چند از نمایندگان مردم چهار محال و بختیاری با هلی‌کوپتر بر سر پروژه تونل گلاب 2 حاضر شده و دستور توقف آن را داده‌اند، ‌آیا شما از این سفر آقای وزیر اطلاع داشتید، اظهار کرد: بنده اطلاعی در این زمینه نداشتم و نه تنها من، هیچ یک از مسئولان نیز در جریان این سفر نبودند.

وی تصریح کرد: از 6 ماه گذشته احداث این تونل متوقف شده بود و این موضوع مطلب جدیدی نیست.

به گزارش فارس، البته صحبت‌های آقای استاندار در حالی است که در طی هفته‌های اخیر نمایندگان استان اصفهان نشستی مشترک را با حضور وزیر نیرو و آقای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی داشتند که وزیر نیرو به کارشناسی بودن این طرح اذعان کرده و گفته برای آن اعتبار مشخص شده است.

استاندار اصفهان در پاسخ به این سئوال که نمایندگان اصفهان از برکناری آقای میرمحمد صادقی مدیر عامل آب منطقه‌ای توسط وزیر نیرو خبر می‌دهند و شخص ایشان نیز تایید این موضوع را به روزهای آینده موکول کرده است، آیا این موضوع را تایید می‌کنید، گفت: من چیزی نشنیده‌ام.

وی در جواب این سئوال که اما آقای میرمحمد صادقی عنوان کرده‌اند در حال حاضر در مرخصی هستند و شما در جریان این قضیه هستید، بیان کرد: اگر در مرخصی هستند که برکنار نشده‌اند و من مطلبی نشنیده‌ام.

*با تجمعات مدنی تشکل‌های شناسنامه‌دار در استان مشکلی نداریم

زرگرپور در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار فارس که آیا شما در صورت درخواست مردم برای برگزاری تجمعات آرام و اعتراضی به توقف پروژه تونل گلاب 2 مجوز صادر می‌کنید، تصریح کرد: صدور هر مجوزی ضوابط و مقررات خود را دارد و چنانچه تشکل‌های شناسنامه‌دار درخواستی در این باره داشته باشند ما بررسی می‌کنیم البته باید از 10 روز قبل این درخواست‌ها به ما داده شود.

وی تاکید کرد: ما با اعتراض‌های مدنی در استان مشکلی نداریم و به تجمعات سیاسی نیز در چارچوب و ضوابط خاص مجوز داده‌ایم.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه معتقدم مسائل پیرامون آب با آرامش رفع می‌شود، اظهار کرد: رسانه‌ها و مسئولان و نمایندگان اگر علاقمند به توسعه استان هستند، مشکلات و حاشیه‌ها را در متن قرار ندهند.

انتهای پیام/2301/ش30/پ3003


موضوع خشکی زاینده‌رود، تکراری نمی‌شود؛ رسانه‌های استان، کوتاه نیایند
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی:

عضو کمیته پیگیری مشکلات زاینده‌رود در گفتگو با ایمنا:

موضوع خشکی زاینده‌رود، تکراری نمی‌شود؛ رسانه‌های استان، کوتاه نیایند

15 مرداد 1393 ساعت 12:47

خبرگزاری ایمنا: رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان و عضو کمیته پیگیری مشکلات زاینده‌رود با اشاره به خطرات ناشی از خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی، تاکید کرد:‌ رسانه‌ها به هیچ‌وجه در زمینه زاینده‌رود، کوتاه نیایند و نگویند که این صحبت‌ها تکراری می‌شود؛ تکرار این حرف‌ها، گوشزدی است به مسوولان.

به گزارش ایمنا، حسین محمدرضایی در حاشیه‌ی نمایشگاه نهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت: ما همیشه پیگیر مشکلات کشاورزان هستیم تا بلکه مقداری از آن‌ها حل شود اما امروز، مشکل اصلی این قشر، بی آبی است و این موضوع، به ویژه برای کشاورزان شرق اصفهان، مشکلات زیادی را به وجود آورده و آنها را با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو کرده است.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود:‌ با اعتراض‌هایی که کشاورزان اصفهان در فروردین ماه امسال، در خصوص حق‌آبه‌های‌شان داشتند، و به دنبال آن سفر وزیر نیرو به اصفهان در تاریخ ۱۹ فروردین ماه، قول مساعد برای تامین آب کامل غله را به کشاورزان شرق اصفهان دادند تا دست از اعتراض خود بردارند و به دنبال این وعده، کشاورزان برای کشت پاییزه خود، منتظر آب هستند.
وی به نقش رسانه‌ها در حوزه‌ی آب زاینده رود اشاره و تصریح کرد:‌ رسانه‌ها، اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند؛ اما در زمینه زاینده رود باید تلاش بیشتری انجام دهند؛ خشک شدن این رودخانه، تنها، مشکل کشاورزان نیست بلکه نیاز روحی همه‌ی شهروندان و تلطیف هوا است؛ اگر این خشکسالی ادامه یابد، تالاب گاوخونی هم به طور کامل خشک می‌شود و با این اتفاق، بادهای شرقی- غربی، ریزگردهای گاوخونی را که حالت نمکی و سوزنی شکل دارند به شهر وارد کرده و مشکلات زیادی را نه تنها برای مردم اصفهان بلکه برای شهرهای همجوار هم ایجاد می‌کند.
محمدرضایی تاکید کرد:‌ رسانه‌ها به هیچ‌وجه در زمینه زاینده رود، کوتاه نیایند و نگویند که این صحبت‌ها تکراری می‌شود؛ تکرار این حرف‌ها، گوشزدی است به مسوولان.


کد مطلب: 156563

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcd990fsyt0kk6.2a2y.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


محمد رضایی: امیدواریم مسئولان برای آب اصفهان به قول خود عمل کنند
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی:
همگام با نمایشگاه مطبوعات اصفهان/۱۲

محمد رضایی: امیدواریم مسئولان برای آب اصفهانبه قول خود عمل کنند

کدخبر: ۴۵۲۳۰۳
سرویس: استانها
تاریخ: ۱۴/مرداد/۱۳۹۳ - ۲۰:۴۸
 
خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: در سفر وزیر نیرو به اصفهان، قول اختصاص آب برای کشت پائیزه به کشاورزان اصفهان داده شد و امیدوارم مسئولان به این قول خود عمل کنند.

 

محمدرضایی غرفه تسنیم اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حسین محمد رضایی شامگاه سه‌شنبه در حاشیه نهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان، در بازدید از غرفه خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: هر چه کمبود و بی‌آبی بوده قسمت کشاورزان می‌شود که این ناعادلانه است و در این باره باید به طور جدی تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به مصوبه ۹ ماده‌ای شورای عالی آب افزود: مصوبه ۹ ماده‌ای خوب بوده ولی به شرطی که اجرا شود اما در حال حاضرهیچ کدام از بندهای آن تاکنون اجرا نشده برای نمونه یکی از مصوبات جلوگیری از برداشت های غیر مجاز زاینده‌رود بوده که میبینیم این اتفاق نیفتاده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به نقش رسانه‌ها در این موضوع گفت: رسانه‌ها می‌توانند با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی نسبت به کننده به مشکل زاینده‌رود و پیگیری آن و با مسئولان تلاش مضاعف کند.

وی به تاثیرگذاری خبرگزاری تسنیم در امر اطلاع‌رسانی بیان کرد: تسنیم تا کنون بی‌طرف و امانتدار فعالیت کرده و تاکنون تاثیرگذاری خوبی داشته است.

به گزارش تسنیم، نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان با حضور ۳۰ خبرگزاری و مطبوعات در بخش حرفه‌ای، غیرحرفه‌ای و تجربی و دانشجوئی روز گدشته در مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان افتتاح شد.

خبرگزای تسنیم، خبرگزاری ایمنا، خبرگزاری ایسنا، فصل‌نامه از نو، ماهنامه عاطفه، ماهنامه پیام طب، ماهنامه موج عصر، ماهنامه دانش نما، هفته نامه فرصت، هفته نامه والی، هفته نامه نگاه کویر، روزنامه عاطفه، روزنامه آسیا، روزنامه اطلاعات، روزنامه اصفهان امروز و روزنامه اسرار در بخش حرفه‌ای این نمایشگاه حضور دارند.

انتهای پیام/ ب


احیای زاینده رود نیازمند جریان فرهنگی و مردمی است
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی:

اصفهان شرق

احیای زاینده رود نیازمند جریان فرهنگی و مردمی است/خطر انتشار ریزگردهای گاوخونی قابل انکار نیست

کدخبر: 26748
مرداد 15, 1393 @ 12:59 ب.ظ

حجت الاسلام حمیدرضا صادق زاده اظهار داشت: تجربه ثابت کرده است که هر کجا پای مردم برای حل مشکلات باز شد موفق بوده ایم.

وی افزود: بر همین اساس معتقدم که برای احیای زاینده رود باید یک جریان فرهنگی، مدنی، قانونمند و مبتنی بر عقلانیت در سطح دانشگاهیان و سایر مردم اصفهان بوجود آید تا این مطالبه به حق به طور جدی در دستور کار مسئولان کشوری قرار گیرد.

مشاور اجتماعی استاندار اصفهان با بیان مثالی گفت: در حال حاضر ساماندهی اطراف حریم زاینده رود در شرق توسط خود کشاوزان در حال انجام است.

برداشت های بالادستی با مدیریت یکپارچه همخوانی ندارد

حجت السلام صادق زاده با بیان اینکه طرح 9 ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود راهگشای تمامی مشکلات است، افزود: این طرح بر مدیریت یکپارچه حوضه آبریز این رودخانه تاکید دارد اما هنوز برداشت های بی رویه در بالا دست رفع نشده است.

وی تصریح کرد: وزیر صنعت و معدن در سفر خود به اصفهان اصرار به توسعه صنعت فولاد دارد حال آنکه دیگر زاینده رود جانی برای این کار ندارد و از سوی دیگر نیز برداشت های بی رویه در استان بالادستی برای توسعه باغات ادامه دارد.

امام جمعه ورزنه با بیان اینکه این اعمال با مدیریت واحد همخوانی ندارد،گفت:خوشبختانه شخص استاندار اصفهان به طور جدی به دنبال اجرای مصوبات هستند اما از نمایندگان استان نیز توقع داریم که همانطور که مدعی هستند زاینده رود فصل مشترکشان است تلاش بیشتری از خودشان نشان دهند.

وضع معیشتی مردم شرق اسف بار است

حجت الاسلام صادق در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اوایل سال جاری مرحله اول پرداخت کمک معیشتی به حق آبه داران انجام شده که البته این مبالغ را نمی توان خسارت خشکسالی نام نهاد اما به نسبت سال ای قبلی قابل قبول تر است.

وی یادآور شد: وضعیت مردم شرق اصفهان از خوراسگان تا وزنه اسف بار است چرا که تمامی کشت و زرع خود را از دست داده اند.

حجت الاسلام صادق زاده افزود: سخنانی مبنی بر تشکیل کارگروه ایجاد اشتغال در شرق مطرح شده است اما ما در عمل ساخت شهرک صنعتی و موارد شبیه به آن را مشاهده نکرده ایم.

خطر انتشار ریزگردهای گاوخونی قابل انکار نیست

وی درباره وضعیت تالاب بین الملی گاوخونی گفت: خشکی زنده رود و به تبع آن تالاب مذکور موجب افزایش 6 درجه ای دمای هوا در فصل تابستان در منطقه شده است.

مشاور اجتماعی استاندار اصفهان گفت: انتشار ریزگردها از خطرات غیر قابل انکاری است که با ادامه وضعیت فعلی گریبان گیر شهرها خواهد شد.آیا آمریکا با سلاح های جدید در ایران خشکسالی ایجاد می کند؟
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/٥/۱۳   کلمات کلیدی:

آیا آمریکا با سلاح های جدید در ایران خشکسالی ایجاد می کند؟

شواهد زیادی از طرف دانشمندان ارائه شده است که نشان می دهد ایالات متحده با استفاده از سلاح های جدید به دنبال ایجاد خشکسالی با استفاده از تغییرات آب و هوایی و ایجاد نسل کشی های آرام در مناطقی است که با آنها به عنوان دشمن برخورد می کند.

 کد خبر: ۴۳۰۶۵

تاریخ: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

سخن، گروه سیاسی: پدیده های مختلف آب و هوایی در گوشه گوشه ی جهان در حال رخ دادن است در حالی که بخشی از کره زمین و حتی در کشور خودمان، درگیر خشکسالی و کمبود شدید باران شده است در گوشه دیگر از جهان و کشورمان باران ها و سیلاب های گسترده جان انسان ها را می گیرند. روند سریع بیانی شدن سرزمین های نیمه سبز و مراتع در اقصی نقاط جهان و خشک شدن دریاچه ها و کمبود منابع آبی به مشکلات بسیاری برای انسان در سال ها و دهه های پیش رو به همراه خواهند آورد.

بسیاری اعتقاد دارند یکی از منابع ناامنی و حتی رخداد جنگ های بزرگ در آینده ای نه چندان دور موضوع آب و منابع آبی خواهد. حتی اکنون نیز گوشه ای از این منازعات را در منطقه خود شاهدیم و در شرق کشورمان دریاچه هامون به علت رویه های مقام های افغانستان به صورت مقطعی دچار مشکلات زیست محیطی می شود. آیا همه این مشکلات دلیلی غیر دست اندازی بشر بر محیط زیست و تلاش برای کنترل همه جانبه زمین و زمان دارد؟

مطالب زیادی در زمینه جنگ بر سر آب و هوا منتشر شده است اما کتاب "زمین؛ جنگ ها بر سر اقلیم" بلایای طبیعی به ویژه در زمینه آب و هوا را از جمله مشکلات بشریت و کلیه جانداران روی زمین می داند، ریزش یخچال های طبیعی به درون دریاها، افسردگی و تغییر رفتار خرس های قطبی و بسیاری از اتفاقات درحالی رخ می دهند که هنوز هم دودکش های منازل و کارخانه های ساخته درست بشر هوا را آلوده می کنند و حتی هواپیماها نیز حتی این آلودگی را بر فراز آسمان و نقطه ای که در دسترس انسان به طور طبیعی نیست انتقال می دهند.

کتاب فوق در دوره ی معاصر، مراحل نابودی آب و هوا به وسیله انسان را بر می شمرد که نخستین مورد آن در بارش باران های اسیدی در دهه 1970 میلادی مطرح شد که برای اولین بار آب و هوا به موضوع سیاسی مهمی تبدیل شده بود و دانشمندان هشدارهای ابتدایی را در این زمینه و به خصوص اثرات گرم شدن زمین صادر کردند. دومین دوره از این نگرانی ها در دهه 1990 میلادی رخ داد و اجلاس "ریودوژانیرو" مهمترین رخدادی بود که برنامه اقدامی برای موضوع تصویب شد اما چندان به طول نینجامید. اخیرا نیز پدیده های آب و هوایی مطرح شده اند نه تنها به علت پدیده گرم شدن که خود موضوعی بسیار پراهمیت است و تقریبا همه کشورها در مورد آن مسئول و به نوعی مقصر هستند، بلکه پدیده دستکاری در طبیعت به یک موضوع داغ سیاسی و به نوعی جنگ کشورهای صاحب قدرت و به ویژه آمریکا علیه بقیه جهان تبدیل شده است.

در سال 2010 وبسایت رادیو آزاد اروپا به نقل از دانشمندان روسی هشدار داد که ایالات متحده اروپا از ابزار آب و هوا به عنوان یک سلاح سری استفاده کرده و می کند. گرمای بی سابقه مسکو و دیگر کشورهای همسایه روسیه در آسیای مرکزی در تابستان آن سال باعث شد که دانشمندان روسی به چنین نظریه پردازی روی بیاورند.

"آندری آریشف" معاون بنیاد فرهنگ استراتژیک عنوان داشت سلاح های آب و هوایی به گونه ای هستند که می توانند به اهداف خود برسند و باعث قحطی شدید، نابودی غلات و بسیاری از پدیده های دیگر در کشورهای هدف شوند.

گرچه این دانشمند بعد از این مقاله آن را فرضیه ای عنوان کرد که می توان در وقوع آن تردید داشت اما دلیل چنین سخنانی گرمای حدود 39 درجه ای مسکو بود که برای این کشور کاملا بی سابقه بوده است. شاید هوای بسیاری از کشورها هم گرم تر شده بود اما اینکه کشوری در بخش های بالایی نیمکره شمالی به چنین مشکلی دچار شود جای سوال دارد.

آریشف در مقاله خود به پدیده "هارپ" نیز اشاره کرده و این گونه اقدامات را در مورد دستکاری در آب و هوا به آمریکا نسبت داده است حال آنکه اتحاد جماهیر شوروی در زمان گذشته و روسیه فعلی نیز در این زمینه بیکار نبوده اند.

پدیده هارپ مخفف برنامه تحقیقاتی با عنوان انگلیسسی High Frequency Active Auroral Research Program است که به معنای لغوی برنامه تحقیقاتی فرکانس های بالای فعالشفقی می باشد. به طور کلی این برنامه عبارت است از تلاش هایی برای ایجاد تغییرات در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ ترین بخش جو در فاصله بین 50 تا 100 کیلیومتری زمین است. هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که توسط رادارهای خود منتشر می‌کند انجام می‌دهد. بخشی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در آن منطقه و در نتیجه گرم شدن یونوسفر می‌شوند. امواج آنتن ها پس از اصابت به یونوسفیر و بازگشت به زمین قادر می شوند نه تنها به عمق دریا بروند بلکه فراتر رفته و به اعماق زمین نیز وارد شوند.

در واقع در واکنش به ارسال امواج از زمین، یونوسفر واکنش نشان می دهد و فرکانس های فوق کوتاهی تولید می کند که پس از اصابت به زمین به داخل آن نفوذ کرده و می تواند انواع پدیده های زیست محیطی را ایجاد کنند و حتی با استفاده از این فرکانس های فوق کوتاه و نیرومند، زمین زلزله و خرابی را باعث شوند. علاوه بر استفاده های تحقیقاتی در مورد شناخت اعماق زمین و معادن و کانی های موجود در آن، این دانش علمی می تواند باعث ایجاد سونامی، خشکسالی، آتشفشان، سیل های عظیم و طوفان های بزرگ شود.

گرچه موضوع هارپ و دیگر پدیده های شبیه به آن همیشه با یک پاسخ نفی کننده یعنی تئوری توطئه به حاشیه رانده می شوند اما این دانشمند روسی و بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که آفرینش چنین اسلحه های نوینی که می توانند به صورت ناشناخته باعث مرگ هزاران انسان و یا نابودی یک سرزمین و محیط زیست شوند امری غیر قابل باور نیست. وی فضاپیمای X-37B آمریکا را که در آوریل 2010 به فضا پرتاب شد نیز یکی از اسلحه های مخفی امریکا در همین نوع دستکاری ها می داند که با استفاده از تسلیحات لیزری، زاردخانه ای از تغییرات آب و هوایی را برای پنتاگون در دشمنی با دیگر کشورها در اختیار این کشور قرار می دهد.

 

البته هارپ به پژوهش های سال های دهه 1940 مربوط است و حتی گفته می شود این سلاح در جنگ ویتنام و ایجاد بارش های شدید و یا تولید ابر برای پوشش استفاده می شد.

وبسایت 21st Century Wire نیز چند ماه قبل در مقاله ای کنترل آب وهوا، تغییرات آن و دیگر موضوع های مربوط را از نگرانی های نوین جهان بر می شمرد و اعتقاد دارد که زمستان سخت در بسیاری از مناطق جهان از جمله در آمریکا ممکن است نشان از قدرت هایی باشند که آب و هوای جهان را از طریق روش های مختلف در کنترل خود گرفته اند. اکنون برخی وقایع همچون باران های سیل آسا، سونامی، طوفان، قحطی و کم آبی و حتی زلزله را با پدیده هارپ مربوط می دانند، ممکن است حتی پدیده ها و توانایی های دیگری در اختیار برخی کشورها باشد که فاش نشده اند و دلایل برای دستکاری بشر در آب و هوا را اثبات کنند.

در سال 1987 دو دانشمند آمریکایی با نام های "برنارد ایستلوند" و "سایمون راموس" عنوان داشتند که می توان از امواج مغناطیسی پرقدرت، تشعشعات الکترومغناطیسی را شبیه به هارپ ایجاد کرد.

اخیرا جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با دانشجویان در جاکارتای اندونزی اعترافی تلویحی انجام داد و گفت تغییرات آب و هوایی ترسناک ترین تسلیحات کشتار جمعی جهان هستند. وی در سخنانش به طوفان های بزرگ همچون طوفانی که فیلیپین رخ داد اشاره کرد. البته برخی دانشمندان اعتقاد دارند طوفان در فیلیپین حاصل طوفان امواج مایکروویوی بود که نتایج سیاسی را نیز برای این کشور به همراه داشت.

مایکل شوسودووسکی نیز در مقاله ای با عنوان مراقب آزمایش های آمریکا با تسلیحات آب و هوایی باشید بیان می دارد که تسلیحات آب و هوایی از تغییرات آب و هوایی جدا فرض می شوند. آمریکا آزمایش های زیادی را با هارپ انجام می دهد و در تلاش است تا خطوط ارتباطات رادیویی را بشکند و به وسیله راکت ها و تاسیسات فضایی در شبکه های برق اختلال شدید ایجاد کند و بر سلامت روانی مردم یک منطقه تاثیر بگذارد.

به نظر یک کارشناس نیروی هوایی آمریکا، دستکاری در اقلیم هر منطقه می تواند آمریکا را بر آن منطقه مسلط کند در واقع این ها سلاح هایی برای تسخیر زود هنگام منطقه با بی ثبات سازی اقتصادی، کشاورزی و زیست محیطی هستند.

اعتراف مهم دیگری که دولتمردان آمریکایی در این زمینه انجام دادند در سال آوریل سال 1997 به وسیله "ویلیام کوهن" وزیر دفاع ایالات متحده انجام شد. خلاصه گزارشی که در بولتن این وزارتخانه منتشر شد به نقل از وی آورده است: دیگران مشغول تروریسم از نوع زیست محیطی (eco- type of terrorism) هستند تا بتوانند آب و هوا را تغییر دهند و با استفاده از امواج الکترومغناطیسی باعث زمین لرزه و آتشفشان شوند." جالب اینجاست که برخی از سازمان های پیش بینی آب و هوا که بسیار دقیق عمل می کنند نیز از این دانش استفاده می کنند.

در سال 2013 سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) مبلغ 630 هزار دلار را در آکادمی ملی علوم بر روی برنامه تکنیک های تغییر محیط زیست سرمایه گذاری کرد.

وبسایت گلوبال ریسرچ نیز حدود یک سال قبل در مقاله ای به استفاده از تسلیحات الکترومغناطیسی به عنوان اسلحه ای سری برای تغییر و یا بازسازی آب و هوا اشاره دارد و می گوید، "این یک نظریه بر اساس تئوری توطئه نیست حتی این تسلیحات و از جمله آن ها هارپ باعث نگرانی اتحادیه اروپا نیز شده است زیرا باعث آسیب های جدی به سلامت جامعه و محیط زیست می شود." این نقل قول حتی در تلویزیون سی.بی.سی. کانادا نیز پخش شد و دو فیلم مستند 15 و 45 دقیقه ای نیز در شبکه فوق و شبکه تاریخ در کانادا به هارپ و استفاده و اثرات آن پرداختند.

این مقاله می افزاید برخی از برنامه های مختلف دولت ها به دلایل امنیت ملی سری نگاه داشته می شوند اما اکنون شکی وجود ندارد که سلاح های الکترومغناطیسی تولید می شوند و حتی با گذشت بیش از 60 سال از مطرح شدن موضوع هارپ، هنوز هم بر روی این پدیده پژوهش هایی انجام می شود تا علاوه بر استفاده ارتباطی در حوزه های صلح آمیز و حتی دفاعی نیز از این دانش استفاده شود.

این مقاله بمب سونامی در پروژه سیل (Project Seal ) را با بمب اتمی در پروژه منهتن که باعث تولید اولین بمب اتمی و استفاده از آن در جنگ جهانی دوم علیه ژاپن شد مقایسه می کند و به نقل از روزنامه نیوزلند هرالد می نویسد، برخی از مقام های ارشد نظامی آمریکا اعتراف کردند که اگر زودتر در زمان جنگ (جهانی دوم) این توانایی کشف می شد و می توانست همچون بمب اتم تاثیرگذار باشد. این مقامات از آن به عنوان بمب سونامی نام بردند.

با همه برچسب هایی که به این اظهارات هراس انگیز زده می شود هنوز هم بسیاری از اندیشمندان در سراسر جهان اعتقاد دارند زلزله در هاییتی، سونامی در اندونزی و طوفان کاترینا در آمریکا از یک منشا و آن هم امواج الکترومغناطیسی و هارپ ( به صورت برنامه ریزی شده و یا حتی ناتوانی از کنترل یک عملیات سری) سرچشمه می گیرند. حال آیا نمی توان وقایعی همچون خشکسالی و بی آبی در کشورمان و طوفان های شن و ذرات معلق مضر در هوای شهرهای بزرگ و کوچکمان را به عوامل انسانی مربوط دانست. حال نباید شک کرد که چرا زلزله های خفیف متعددی در حاشیه شمالی خلیج فارس و به ویژه شهرهای اطراف نیروگاه اتمی بوشهر - که بسیاری از کشورهای غربی و غیر غربی چشم دیدن آن را ندارند – رخ می دهند؟ چرا خاورمیانه از زمان حضور آمریکایی ها در منطقه درگیر خشکسالی، کم آبی و گرد و غبار بی سابقه شده است؟

http://sokhanonline.ir/fa/news/43065

 


آبی که روی بازگشت به اصفهان را ندارد
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٥/۱٢   کلمات کلیدی:

با بسته شدن حق آبه کشاورزان غرب اصفهان در چهارمین ماه متوالی؛

آبی که روی بازگشت به اصفهان را ندارد

تصمیم گیری برای حق آبه شرق و غرب اصفهان در نیمه شهریور ماه

12 مرداد 1393 ساعت 13:32

خبرگزاری ایمنا: شنبه هفته گذشته بود که آب برای چهارمین ماه پیاپی از سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب اصفهان باز شد. آب تا نزدیکی ناژوان رسید اما انگار روی بازگشت به شهر اصفهان را ندارد.


به گزارش ایمنا پیش از این بنا بر تصمیم شورای عالی آب مقرر شد تا پایان تابستان امسال هر ماه هشت روز حق آبه کشاورزان غرب اصفهان برای آبیاری باغات این منطقه تحویل داده شود. بنابراین تصمیم از اردیبهشت امسال ماهانه آب در محدوده باغات غرب اصفهان در مبارکه، زرین شهر و لنجان رها شد. بنابراین تصمیم در چهارمین ماه پیاپی در چهارم مرداد امسال سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب اصفهان به مدت ۸ روز تحویل حق آبه داران غرب اصفهان بازگشایی شد و همچون ماه های گذشته آب تا نزدیکی ناژوان اصفهان رسید.
بنابر اعلام مدیرروابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان از شب گذشته میزان خروجی آب از سد زاینده رود کاهش یافته و امروز مدت تحویل حق آبه هشت روزه کشاورزان غرب اصفهان تمام می شود و تا چند روز آینده آب از بستر رودخانه در این مسیر و کانال ها خشک می شود.
وحید حقیقی با اشاره به اینکه قرار است شهریور ماه نیز بنا بر تصمیم قبلی شورای عالی حق آبه کشاورزان غرب اصفهان تحویل داده شود، بیان داشت: به احتمال فراوان اواسط شهریور ماه امسال در نشست شورای عالی آب، در خصوص تحویل آب حق آبه کشاورزان غرب و شرق اصفهان تصمیم گیری خواهد شد.
با این حال طی ۳ ماه گذشته با بازشدن ماهانه سد زاینده رود برای آبیاری باغات غرب استان، آب بی سر و صدا تا نزدیکی اصفهان رسید اما پل های تاریخی بستر خشک زاینده رود در شهر اصفهان همچنان از قطره ای آب بی نصیب ماند.
البته مسئولان آب منطقه ای از میزان خروجی سد زاینده رود در هر ماه برای تحویل آب به حق آبه داران غرب زاینده رود حرفی نمی زنند و معتقدند این میزان متغیر است و با توجه به آبیاری و حق آبه باغات غرب میزان خروجی در روزهای مختلف متفاوت است.
پیش از این نیز عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان نیز با اشاره به اینکه طبق برنامه قبلی قرار بود حق آبه کشاورزان غرب اصفهان به صورت ماهیانه تحویل داده شود، بیان داشت: رسیدن آب در منطقه ناژوان اصفهان احتمالا برای تغذیه چاه های حریمی باشد.
حسین محمدرضایی با تاکید بر اینکه آبی که اکنون از سوی آب منطقه ای تحویل داده شده مربوط به غرب اصفهان است، اظهار داشت: فلاورجان، مبارکه، زرین شهر و بخشی از غرب ناژوان و خمینی شهر و کوی آتشگاه نیز در محدوده غرب اصفهان است.
وی افزود: براساس تصمیم شورای عالی آب و مسئولان آب منطقه ای قرار شد تا پایان تابستان امسال میزانی آب از سد نکوآباد برای تحویل به حق آبه داران غرب اصفهان اختصاص یابد تا بتوانند چاه های خود را برای آبیاری باغات آبگیری کنند همچنین برای آبیاری باغات فلاورجان و نجف آباد نیز آب از طریق نکوآباد به سمت کانال رهاسازی شده و بین حق آبه داران تقسیم می شود.
گفته می شود با تحویل حق آبه کشاورزان غرب اصفهان علاوه بر آبیاری باغات و برداشت حق آبه داران این منطقه تا چاه های فلمن که منبع تامین آب شرب اصفهان است تا حدودی تعذیه شود.
با این تفاسیر آب که به ناژوان اصفهان می رسد علاوه بر باغات مسیر، موجب تقویت چاه های فلمن در منطقه درچه می شود.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در این خصوص به خبرنگار ایمنا، گفت: میزان آب رها شده آنچنان برای چاه های فلمن موثر نیست چرا که آب از سد نکوآباد آمده و از کانال ها به سمت نجف آباد می رود و به دلیل اینکه چاه های فلمن زیردست این منطقه است برای تغذیه آنها، آب رها شده آنچنان موثر نیست.
مجتبی قبادیان با اشاره به اینکه در حال حاضر چاه های فلمن خشک و ذخیره آن حدود ۱۳۰ لیتر است، بیان داشت: به دلیل برداشت آب در بالادست این چاه ها، سفره های زیرزمینی فلمن خالی از آب است و به طور قطع بازگشایی یک هفته ای آب در تقویت آب چاه ها آنچنان تاثیر گذار نیست اما از خشکی کامل و بدتر شدن وضعیت آن جلوگیری می کند.
وی بیان داشت: به عنوان مثال ذخیره ۱۳۰ لیتر به ۲۰۰ لیتر می رسد اما ظرفیت ذخیره آب این چاه ها در شرایط نرمال ۴ هزار لیتر است.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تاکید کرد: با گرمتر شدن هوا شرایط بدتر می شود و در عمل ذخیره ۱۳۰ لیتر بسیار محدود و بدون استفاده است و آب شرب اصفهان بیشتر از تصفیه خانه باباشیخعلی و همچنین چاه های حفر شده سطح شهر و با روش مدیریت فشار تامین می شود.
وی تصریح کرد: برای کمبود آب چاه های فلمن مردم باید صرفه جویی کنند و تنها راه بازگشت چاه های فلمن به شرایط عادی باز شدن رودخانه زاینده رود است.


کد مطلب: 156179
آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcgu39qyak9nq4.rpra.htmlخبرگزاری ایمنا
  http://imna.ir


روز قدس را، روز فریاد علیه اسرائیل غاصب و دفاع از مظلومین فلسطین تبدیل کنیم
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٥/٤   کلمات کلیدی:

روز قدس را، روز فریاد علیه اسرائیل غاصب و دفاع از مظلومین فلسطین تبدیل کنیم

کدخبر: 25018
مرداد ۲, ۱۳۹۳ @ ۹:۵۰ ب.ظ

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اصفهان شرق در اصفهان گفت: ملت ما امسال درحالی روز جهانی قدس را گرامی می دارد که زنان،کودکان و پیران در غزه از زمین، هوا و دریا مورد آتش باری و آتش بازی صهیونیست ها با بمب های سمی هستند و هزاران تن را در خون خود غلطانده اند.

وی افزود: روز قدس، روز ایستادگی مستضعفان عالم علیه مستکبران و روز فریاد مظلومیت ملتی است که با خون فرزندان خود پرده از چهره کریه صهیونیست جنایتکار، آمریکا و همپیمانان آنها خواهد برداشت و ادعاهای مزورانه دموکراسی و حقوق بشر در خصوص انسان دوستی را پوچ و بی معنا جلوه خواهد داد.

محمدرضایی گفت: قطعاً جهان، امسال در روز جهانی قدس شاهد شکوه وحدت و اتحاد و انسجام امت بزرگ رسول‌الله (ص) علیه صهیونیسم بین‌الملل و نظام‌های ظالم، اشغالگر و استکباری خواهند بود که بسیار باعظمت‌تر می‌خروشند و خشم و نفرت خود را از صهیونیسم فریاد می‌زنند

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان اصفهان ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس خاطرنشان کرد: یادگار ماندگار حضرت امام راحل عظیم الشأن رحمت الله علیه، از عموم مردم مسلمان، آزاده، آزاد اندیش استان به ویژه دانشجویان عزیز می‎خواهد تا با توجه به تشدید جنایات و کشتارهای مردم مظلوم غزه به دست رژیم منحوس صهیونیستی و همچنین تجهیز وحمایت از داعش و تروریست‎های اجاره‎ای سلفی و تکفیری در عراق و سوریه، باشکوه‎تر از هر سال در مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده و با ادای وظیفه دینی و انسانی خود، فجایع گسترده و حملات ظالمانه رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و روز قدس را، روز فریاد علیه اسراییل غاصب و دفاع از مظلومین فلسطین تبدیل کنند.

وی در پایان به پر شور برگزار شدن راهپیمایی روز قدس در سال جاری با توجه به فجایع غزه اشاره کرد و گفت: راهپیمایی این روز عنصر مقاومت و ایستادگی مردم بی‌دفاع فلسطین را فراهم خواهد کرد و آنها در ایستادگی و مقاومت خود بیش از گذشته در صحنه اتحاد و انسجام امت اسلامی حاضر خواهند بود.