انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زاینده‌رود اوایل آبان ماه پر آب می‌شود/ اعلام زمان دقیق توسط وزارت نیرو
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٦/۳٠   کلمات کلیدی:

خبر ویژه/ بعد از گذشت ۱۶ ماه؛

زاینده‌رود اوایل آبان ماه پر آب می‌شود/ اعلام زمان دقیق توسط وزارت نیرو

مشخص شدن زمان دقیق بازگشایی آب زاینده رود در هفته جاری

29 شهریور 1393 ساعت 13:50

خبرگزاری ایمنا: بعد از گذشت ۱۶ ماه از خشکی کامل زاینده رود گفته می شود آبان امسال بار دیگر آب به این رودخانه باز می گردد و کشاورزی در شرق اصفهان بعد از مدت ها رونق خواهد گرفت.


به گزارش ایمنا، وزیر نیرو در سفر خود به اصفهان در سوم شهریور ماه امسال به اصفهان اعلام کرد با تحمل مشقات بسیار زیاد، بیش از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در سد زاینده رود ذخیره شده و این نوید را داد که پاییز امسال آب برای کشت کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی خواهد شد.
چیت چیان در این سفر تاکید کرد: تونل سوم کوهرنگ ۳ نیز امسال به اتمام می رسد و آب به جریان می افتد در ۵ ماه سال از بهمن، اسفند امسال و فروردین، اردیبهشت و خرداد سال آینده آب اضافه خواهد کرد و این کمکی خواهد بود که در فصل جدید آب بیشتری به کشارورزان بدهیم.
البته در خصوص زمان دقیق بازگشایی آب رودخانه زاینده رود در آبان ماه این روزها صحبت ها فراوان است. رئیس مجمع نمایندگان اصفهان در مجلس امروز به یکی از خبرگزاری های اصفهان، در خصوص وعده مسئولان برای بازگشائی آب زاینده‌رود، گفت: به تمام مردم استان اصفهان مژده می‌دهیم که پس از مدت‌ها تلاش مسئولان اجرائی استان و بنابر قول وزیر نیرو، آب رودخانه زاینده‌رود آبان ماه بازگشائی می‌شود.
عباس مقتدائی تاکید کرد: مسئولان استان اصفهان در تلاش هستند با برگزاری جلسات مختلف مناسب ترین زمان بازگشائی آب رودخانه را مشخص کنند که این مهم تا ۱۵ آبان ماه محقق و اطلاع‌رسانی لازم به کشاورزان برای فراهم کردن مقدمات کشت محصولات انجام می‌شود.


این هفته زمان دقیق بازگشایی آب زاینده رود مشخص می شود
همچنین رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه اواخرهفته گذشته صنف کشاورزی اصفهان با برخی از مسئولان آب منطقه ای جلسه ای برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست گفته شد نیمه نخست آبان ماه آب زاینده رود بازگشایی شود همچنین در این جلسه در خصوص زمان، میزان و مدت آبدهی صحبت شد.

حسین محمدرضایی به ایمنا گفت: در این جلسه فرماندار اصفهان، سالک و فولادگر نمایندگان اصفهان در مجلس و کارشناسان ومدیران آب منطقه و نمایندگان صنف کشاورزی اصفهان حضور داشتند.
وی تاکید کرد: تصمیم گیری دقیق و قطعی در خصوص بازگشایی آب رودخانه زاینده رود برای کشت پاییزه شرق اصفهان موکول به این هفته شد.
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: کشاورزان شرق اصفهان در نظر دارند نیمه نخست آبان ماه (پنجم تا دهم) آب زاینده رود برای کشت پاییزه بازگشایی شود البته هنوز این موضوع قطعی نشده است.
وی گفت: با توجه به اینکه وزیر نیرو عنوان کرده که آبدهی کامل برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان بر عهده وی است، مسئولان اصفهان نیز باید از وزارت نیرو تعیین تکلیف کند به طوری که نظر نهایی بر عهده چیت چیان خواهد بود.


مدت زمان باز بودن زاینده رود وابسته به میزان بارش هاست
یک منبع آگاه در آب منطقه ای اصفهان همچنین در خصوص زمان دقیق بازگشایی آب به ایمنا، گفت: تصمیم در خصوص زمان بازگشایی آب در زاینده رود گرفته شده البته زمان دقیق آن را مسئولان باید از طریق استانداری اعلام کنند.

وی بیان داشت: آب به احتمال فراوان اواسط آبان ماه که و طبق وعده قبلی وزارت نیرو باز خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که کشاورزان خواهان باز شدن آب زاینده طی روزهای پنجم و هشتم آبان ماه هستند، تاکید کرد: به طور قطع در نشست استانداری و وزارت نیرو با کشاورزان در خصوص زمان بازگشایی آب زاینده رود توافق خواهد شد.
این منبع آگاه تصریح کرد: البته جزئیات مدت زمان باز بودن آب زاینده رود در دو هفته آینده به طور دقیق اعلام می شود.
وی در خصوص مرحله دوم بازگشایی آب زاینده رود، در اسفند ماه جاری یا فروردین سال آینده، تاکید کرد: این موضوع به میزان بارش ها در پاییز و زمستان بستگی دارد و تا زمانی که محصول به نتیجه برسد آب باید باز باشد البته هنوز جزئیات این موضوع به طور دقیق بعدا اعلام خواهد شد.


کشاورزان خواهان بازگشایی آب در پنجم آبان ماه هستند
رئیس کمیته آب اتاق بازگانی اصفهان نیز در خصوص زمان بازگشایی آب زاینده رود و تشکیل هیات ۵ نفره برای پیگیری بازگشایی آب زاینده رود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان، و نحوه استفاده آنها از آب، به ایمنا، گفت: در این باره اطلاع دقیقی ندارم البته کشاورزان شرق اصفهان پیشنهاد داده اند که آب زاینده رود پنجم آبان ماه باز شود که تا هشتم و نهم آبان آب به مزارع آنها برسد.

مهدی بصیری تاکید کرد: در صورت کشت کشاورزان در آبان ماه باید آب زاینده رود در اواسط اسفند ماه به مدت دو ماه و نیم تا ۳ ماه دوباره بازگشایی شود که تمام این موارد به بارندگی ها بستگی دارد.
وی تصریح کرد: برای به ثمر رسیدن کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان آب باید از اواسط اسفند ماه تا اواسط خرداد ماه دوباره بازگشایی شود.
رئیس کمیته آب اتاق بازگانی اصفهان یادآور شد: در مرحله نخست بازگشایی آب گفته می شود آب به مدت ۴ هفته باز خواهد بود اما وزارت نیرو و آب منطقه ای اصفهان هنوز اطلاع رسانی دقیقی در این باره نکرده اند.


کد مطلب: 162170

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcefw8z7jh8pzi.b9bj.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


احیای زاینده‌رود تنها با نگاه ملی میسر است
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩۳/٦/٢۱   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930620000300
93/06/20 - 11:55
استاندار اصفهان:
احیای زاینده‌رود تنها با نگاه ملی میسر است /مطالبه ما برخورد در چارچوب قانون شرع در بحث حق‌آبه‌هاست

استاندار اصفهان گفت: برای احیای زاینده‌رود باید یک نگاه ملی و با اولویت خاص داشت تا مشکلات عمده در بخش آب در این استان برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، رسول زرگرپور پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری که با حضور رئیس دفتر بازرسی رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام ناطق نوری و جمعی از فرماندهان، مدیران ارشد استان و نمایندگان مردم اصفهان برگزار شده بود اظهار کرد: اصفهان سرزمین فرهنگ، هنر، صنعت و مردمان بزرگ است و امروز بیش از هر روز دیگر نیازمند نگاهی ویژه با در خور شأن است.

وی در ادامه با اشاراتی به بیانات امام راحل درباره قدر و منزلت اصفهان و تشییع پیکر بیش از 300 شهید در یک روز و با فرمایشات مقام معظم انقلاب درباره اصفهان کرد و افزود: اصفهان قلب تپنده ایران است و افتخارات زیادی را در کتاب زرین افتخارات نظام و ملت ایران حک کرده است.

استاندار اصفهان تصریح کرد: زاینده‌رود به عنوان یک رودخانه شریان‌ساز و روح‌افزا در طول هزار سال در فلات مرکزی ایران زنده بوده ولی امروز با مشکلات جدی روبه‌رو شده و با معضلات بغرنجی دسته و پنجه نرم می‌کند.

وی افزود: احیای زاینده‌رود را باید یک موضوع ملی و با اولویت خاص تلقی کرد و مسئولان عالی کشور باید برخوردی در شأن و منزلت این استان داشته باشند.

زرگرپور ابراز کرد: یکی از مهم‌ترین مطالبات ما برخورد در چارچوب قانون شرع در بحث حق‌آبه‌هاست نه بر اساس مصلحت، اینکه طرح‌های اجرایی مصوب در کوتاه‌ترین زمان اجرا شود و از هرگونه برداشت‌های غیرمجاز و خلاف توسط هر کسی و در هر استانی جلوگیری شود از دیگر خواسته‌های استان است.

وی خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید تصمیمات لازم برای رفع این مشکل به خوبی در شورای عالی آب کشور اتخاذ شده است و با سفر وزرا و معاون اول رئیس جمهور به مرحله ایجابی رسیده است.

وی گفت: جدیت و سرعت در بحث پیگیری‌ها و انجام پروژه‌های آبی از ضروریات برنامه‌های روزهای آتی است که باید مدنظر مدیران تصمیم‌گیر در بخش آب کشور باشد.

وی در پایان اظهار کرد: در سال گذشته با حضور دکتر علی‌ ولایتی مشاور ارشد رهبر معظم انقلاب یک گزارش کاملی از وضعیت حوزه آبریز زاینده‌رود تهیه و برای ارجاع به مقام معظم رهبری داده شد و امروز امیدوار هستیم که با حضور حجت‌الاسلام ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی رهبر معظم انقلاب و ارائه گزارشات مکتوب و مدون راهکار و تدبیری ویژه در راستای رفع معضلات آب استان صورت پذیرد.

انتهای پیام/63030/صا30/ث3001


کشاورزان شرق اصفهان نیازمند آب برای کشت پاییزه هستند
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٦/۱٥   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13930614000640
93/06/14 - 16:53
امام جمعه ورزنه:
کشاورزان شرق اصفهان نیازمند آب برای کشت پاییزه هستند

امام جمعه شهر ورزنه گفت: کشاورزان زمین‌های خود را برای کشت آماده کرده‌اند و پس از 15ماه خشکی زاینده‌رود نیازمند آب لازم و مناسب برای کشت پاییزه هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ورزنه، حجت‌الاسلام حمیدرضا صادق‌زاده ظهر امروز در جمع نمازگزاران جمعه در محل مسجد جامع شهر ورزنه با توصیه به رعایت تقوا و پرهیز از گناهان، به مقام شکر از دیدگاه حضرت امام رضا (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: شکر نعمت‌ها برای انسان‌ها سبب شکر خداوند متعال می‌شود و رمز موفقیت قدردانی و شکر نعمت‌ها است.

امام جمعه شهر ورزنه به روایتی از امام رضا (ع) اشاره کرد و بیان داشت: در دیدگاه امام رضا (ع) شکرگزاری برای خدا و پدر و مادر و همچنین ائمه معصومین (ع) که پدران امت هستند، وجود دارد و ما باید به خاطر زحمات این بزرگواران به درگاه خدا سجده شکر به جا آوریم و قدردان آنها باشیم.

وی در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تبریک ولات با سعادت حضرت امام رضا (ع) اظهار کرد: امام رضا (ع) ولی نعمت ما ایرانیان است و مشهد رضوی در قلوب تمام عشاق جای دارد و باید در این ایام که ولادت با سعادت آن امام همام است برای برپایی جشن‌ها و مراسمی که در آن شناخت ما را نسبت به ائمه معصومین (ع) بیشتر می‌کند، تلاش کنیم.

صادق‌زاده با اشاره به سالگرد شهادت دومین شهید محراب آیت‌الله مدنی و همچنین رحلت آیت‌الله طالقانی گفت: وظایف امام جمعه خدمت به مردم، ارتقا معنویت و رشد دین در جامعه است، درست همان‌گونه که این بزرگواران در راه اعتلای دین تلاش و حتی جان خود را از دست دادند و در امر خطیر برپایی نماز جمعه، زحمات فراوانی را متحمل شدند.

وی با اشاره به مباحث امنیتی منطقه و مشکلات آن اظهار داشت: در مبحث امنیت منطقه لازمه کار این است که مردم همکاری مستمری با نیروهای بسیج به‌ویژه نیروی انتظامی داشته باشد.

امام جمعه ورزنه به آمادگی مردم منطقه برای کشت پاییزه اشاره کرد و بیان داشت: کشاورزان زمین‌های خود را برای کشت آماده کرده‌اند و پس از 15ماه خشکی زاینده‌رود نیازمند آب لازم و مناسب برای کشت پاییزه هستند و باید به صورت کامل این انتظار به حق کشاورزان را برآورده کرد.

وی با اشاره به اینکه در حق مسلم کشاورزان منطقه هیچ عذری پذیرفته نیست، اضافه کرد: در حال حاضر مشکلات منطقه ما قابل وصف و درک نیست و فقط می‌توان با اشک چشم آنها را پذیرفت.

صادق‌زاده به مهاجرت فراوان از این منطقه به شهرهای اطراف به ویژه اصفهان اشاره کرد و افزود: اوضاع در منطقه ما به‌گونه‌ای است که یک پیرمرد 80 ساله به همراه همسر و فرزندانش با داشتن ده‌ها هزار متر زمین کشاورزی و سابقه درخشان در تولید برای کار به یکی از شهرهای اطراف اصفهان مهاجرت کرده است.

وی اضافه کرد: این یک نمونه از صدها نمونه مهاجرت از ورزنه است که دل ما را می‌رنجاند و امید است مسئولان چاره‌ای برای حل این مشکل انجام دهند.

انتهای پیام/2301/خ30


امیدی به بهره برداری کامل از تونل سوم کوهرنگ نیست
ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٦/۱٢   کلمات کلیدی:

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

امیدی به بهره برداری کامل از تونل سوم کوهرنگ نیست

وجود تونل گلاب ۲ برای امنیت بیشتر آب لازم است

12 شهریور 1393 ساعت 12:17

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: امیدی نداریم که تونل سوم کوهرنگ بهره برداری کامل برسد چرا که هنوز اقدامات اساسی در خصوص ساخت این تونل از جمله لاینیگ و سد آن نیمه کاره است.

حسین محمدرضایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا تونل گلاب ۲ را یک ضرورت برای اصفهان عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به مشکلی که طی هفته گذشته برای تصفیه خانه باباشیخ علی پیش آمد و آب اکثر مناطق اصفهان قطع شد، اگر تونل گلاب ۲ آماده بهره برداری شده بود مشکلی برای مردم پیش نمی آمد.

وی تاکید کرد: وجود تونل گلاب ۲ برای امنیت بیشتر آب، و کیفیت بهتر آن و جلوگیری از آلودگی ها در مسیر رودخانه به تصفیه خانه ،لازم است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه با سفر مسئولان کشور به استان قول اجرای عملیاتی تونل گلاب ۲ داده شده است.

وی با اشاره به وضعیت تونل سوم کوهرنگ، ادامه داد: امیدی نداریم که این تونل به بهره برداری کامل برسد چرا که هنوز اقدامات اساسی در خصوص ساخت این تونل از جمله لاینیگ و سد آن نیمه کاره است و اگر قرار باشد رودخانه در اوایل پائیز باز شود باید به وسیله پمپاژ این تونل آب را به طرف زاینده رود جاری کند و این کار موقت است.

محمدرضایی به سفر رئیس جمهور به استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و بیان داشت: رئیس جمهور در این سفر وعده داد که ۴۱ میلیون متر مکعب آب از زاینده رود به بن و بروجن انتقال داده شود که این امر اقدامی اشتباه است چرا که حدود ۲۰ سال برای انتقال آب از حوضه کارون به زاینده رود توسط تونل سوم کوهرنگ هزینه شده و با این اقدام باید دوباره هزینه های زیادی صورت گیرد که این مقدار آب از حوضه زاینده رود دوباره به حوضه کارون انتقال داده شود.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان در خصوص ساخت تونل بهشت آباد، گفت: در حال حاضر مشکلی که در ساخت این پروژه وجود دارد پافشاری مسئولان استان همجوار و وزیر نیرو بر انتقال آب از طریق لوله بوده که اقدام اشتباهی است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تاکید کرد: اگر انتقال آب از طریق بهشت آباد با لوله انجام شود با یک زلزله، یک فرونشست زمین و حادثه دیگر این طرح آسیب خواهد دید و با مشکلاتی روبه رو می شود.

وی با اشاره به اینکه پمپاژ آب از بهشت آباد به اصفهان با استفاده از انرژی برق در چند مرحله باید صورت گرفته وهمچنین نیاز به آزاد سازی مسیردارد، ادامه داد: اگر آبرسانی از طریق این پروژه به وسیله تونل انجام شود میزان مسافتی که طی می کند تا به اصفهان برسد ۶۵ کیلومتر است اما اگر آب به وسیله لوله انجام شود به دلیل عبور از پستی و بلندی های زیاد مسیر، مسافت بیشتری را طی خواهد کرد و در نهایت هزینه انتقال آب نسبت به تونل خیلی هنگفت خواهد شد.

محمدرضایی ادامه داد: پمپاژی که برای انتقال آب از بهشت آباد فعالیت می کند به طور مداوم باید مشغول به کار باشد و اگر از طریق تونل این کار عملیاتی شود، نیازی پمپاژ ندارد و آب به صورت ثقلی مسیر خود را طی می کند و نیازی به آزادسازی مسیر نیست اما در صورتی که به وسیله لوله انتقال آب انجام شود نیاز به آزادسازی مسیر دارد.

وی تاکید کرد: به طور حتم انتقال آب از طریق بهشت آباد به اصفهان اجرایی می شود اما هنوز بر سر چگونگی انتقال آن از جمله تونل و لوله اختلاف نظر وجود دارد و مبهم است.
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اظهار داشت: مسئولان استان همجوار نگرانی کاذبی نسبت به طرح انتقال آب بهشت آباد از طریق تونل دارند و معتقدند که با این اقدام چشمه های منتهی به این مسیر خشک می شود اما باید اطمینان داد که با استفاده از فناوری و تکنولوژی TBMهای جدید در حفر تونل، به هیچ عنوان مشکلی رخ نمی دهد.

کد مطلب: 159973

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcbz9b8frhbs9p.uiur.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir


بهره‌برداری از تونل گلاب ۲ مشکل آبرسانی اصفهان را برطرف می‌کند
ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۳/٦/٢   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/470871

بهره‌برداری از تونل گلاب ۲ مشکل آبرسانی اصفهان را برطرف می‌کند

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: اگر طرح تونل گلاب ۲ به موقع ساخته شده و به بهره برداری می رسید امروز با بروز هرگونه مشکل کوچک یا بزرگ برای تصفیه خانه باباشیخعلی، اصفهانی‌ها براثر قطع آب دچار مشکل نمی‌شدند.


  حسین محمدرضائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر حدود 11مترمکعب آب در ثانیه برای مصرف روزانه مردم اصفهان فقط از تصفیه خانه باباشیخعلی تأمین می‌شود، اظهارکرد: این میزان آب پاسخگوی مصرف مردم استان اصفهان نیست و تصفیه خانه باباشیخعلی هم به تنهایی و با کمبود حدود 3 مترمکعب آب در ثانیه در استان نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد.

وی افزود: تونل گلاب2 در ادامه گلاب 1 با طول 17 کیلومتر قرار بود آب را از نزدیکی روستای گلاب در حوالی شهرستان تیران و کرون منتقل کند و برای آن تصفیه خانه‌ای احداث شود تا آب به عنوان تقویت کننده شرب همه شھرستان‌ھائی که از آب زاینده رود استفاده می‌کردند منتقل شود اما هنوز به نتیجه‌ نرسیده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه اگر امروز استان اصفهان از مزایای تونل گلاب2 و تصفیه خانه کمکی آن بهره‌مند بود مشکل قطع آب درروز گذشته به وجود نمی‌آمد، تصریح کرد: وزیر نیرو در سفر استانی خود به چهارمحال و بختیاری روند اجرای طرح گلاب را متوقف کرد و به همین علت امروز مشکلات تأمین آب آشامیدنی مردم استان اصفهان هر روز بیشتر می‌شود و کسی هم پاسخگوی آن نیست.

وی تأمین آب آشامیدنی استان اصفهان را امری بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: نبود تصفیه خانه‌ای دیگر در استان پهناوری همچون اصفهان که به دلیل اقدامات وزیر نیرو در استان همسایه است، سبب شده با بروز مشکلاتی همچون نشت گازوئیل یا نفت در بخشی از مسیر انتقال آب و یا هر مشکل دیگری، آب شرب مردم اصفهان ساعت‌ها قطع شود و هیچ پشتیبانی جز تصفیه خانه باباشیخعلی وجود نداشته باشد.

محمدرضائی با بیان اینکه ‌با توجه به جمعیت بالای استان اصفهان به ویژه افزایش مهاجران در شهرک‌های اقماری احداث تونل گلاب 2 یک ضرورت غیرقابل انکاراست، خاطرنشان کرد: آب شهری اصفهان دیروز برای حدود 16 ساعت قطع بود و همین بی‌آبی برای بسیاری از مردم در یک روز تعطیل مشکلات زیادی را به دنبال داشت، حال اگر آب برای مدت طولانی قطع شود تصور کنید چه معضلاتی در شهر پدید می‌آید، مشکلاتی که می‌تواند با ادامه احداث یک طرح کارشناسانه همچون تونل گلاب 2 هرگز اتفاق نیفتد.

انتهای پیام/ ب