انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

وزارت نیرو برای زیباسازی اصفهان ولخرجی نکند
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/٩/٢٠   کلمات کلیدی:

کد خبر : 44945

تاریخ انتشار : 0:50 ق.ظ - چهارشنبه 1393/09/19 چاپ این نوشته

رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان گفت:

صرفه جویی کشاورزان شرق اصفهان برای تکمیل کشت پاییزه/ وزارت نیرو برای زیباسازی اصفهان ولخرجی نکند

رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان گفت: اعتقاد ما بر این است که ساماندهی رودخانه از موارد احیای زاینده رود است و مسئولان به این امر توجه ویژه داشته باشند.

 محسنی

به گزارش اصفهان شرق: حسن محسنی در گفتگو با اصفهان شرق با اشاره به نوسانات آب رودخانه در زمان باز بودن آب اظهار داشت: با وجود برخی نوسانات در پایین دست و نگرانی از کشت مورد نظر به لطف خدا کشت انجام شد و ادامه کشت منوط به میزان بارش و جبران وضعیت بد سد زاینده رود است.

رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان افزود: مسئولان با مدیریت صحیح آب در سه ماهه چهارم و کنترل در میزان خروجی آب سد از خسارت بیشتر به کشاورزان جلوگیری کنند زیرا خسارت کاهلی در دادن آب دراسفند و بهار به مراتب بسیار بیشتر از عدم کشت است و این در صورتی است که کشاورز جدا از شخم زمین مبادرت به خرید کود و بذر کرده اند و باید همه این مسائل در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به صرفه جویی کشاورزان در میزان آب برای کشت و تقاضای بستن آب، پیش از موقع خاطرنشان کرد: کشاورزان به منظور مواجه نشدن مشکل در ادامه آبیاری در اسفندماه با تعامل دوستانه با سازمان آب منطقه ای تقاضای بستن آب از سد آبشار را چند روز پیش از موقع خواستار شدند اما نمی دانستند که در مقابل صرفه جویی کشاورزان، وزارت نیرو همچنان در پاره ای موارد ولخرجی می کند.

محسنی با توجه به میزان آبی که قرار است برای زیباسازی اصفهان در رودخانه جریان پیدا کند، اذعان داشت: 28 میلیون متر مکعب آب به تدریح تا اسفند ماه به منظور زیبا سازی اصفهان رها می شود و می توان گفت با عدم بارش باران ممکن است رهاسازی این میزان آب کشت را با مشکل مواجه کند.

گفتنی است چند روز قبل خبری مبنی بر حضور کشاورزان به منظور اعتراض به ایجاد بند توسط شهرداری در رودخانه شنیدیدم که به این منظور جهت تکمیل از صحت این خبر جزئیات را از رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان جویا شدیم.

وی با توجه به بندهای خودساخته ی شهرداری در سال 91 و همکاری کشاورزان و مسئولان قضایی استان برای برداشتن این بندها افزود: شهرداری اقدام به گذاشتن بند پس از بستن آب، زیر پل بزرگمهر به جهت ممانعت از جاری شدن آب تا زمان بازگشایی کرد و کشاورزان که هر زمان رودخانه را تحت نظاره دارند متوجه شده و با این اقدام شهرداری مخالفت کردند.

محسنی تاکید کرد: مخالفت کشاورزان با موارد غیر قانونی است ولیکن اگر آبی در رودخانه رها شود همکاری خوبی برای زیباسازی اصفهان خواهیم کرد.

وی ساماندهی رودخانه در غرب اصفهان را از موارد احیای زاینده رود به شمار آورد و تصریح نمود: قدم اول در احیای رودخانه زاینده رود ساماندهی رودخانه و همت در اجرای کامل است و اگر این موارد رعایت شود نیازی به رهاسازی 28 میلیون متر مکعب آب نیست.


سد تونل سوم کوهرنگ تا 50 سال دیگر هم به اتمام نمی‌رسد
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/٩/۱٧   کلمات کلیدی:

سد تونل سوم کوهرنگ تا 50 سال دیگر هم به اتمام نمی‌رسد

اقتصادی  14:25:56 1393/09/17
939-3491-5 کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از اینکه با بودجه‌های فعلی، سد تونل سوم کوهرنگ 50 سال دیگر هم ساخته نمی‌شود، گفت: صنایع بزرگ دو استان اصفهان و یزد باید برای ساخت این سد هزینه کنند، چرا که در شرایط خشکسالی هر چه خواستند آب کشاورزان و حق آبه داران زنده رود را برداشت کرده‌اند.

حسین محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، درباره علت و تاریخچه حفر تونل سوم کوهرنگ اظهارکرد: حدود 21 سال قبل یعنی در سال 1372 کلنگ این تونل در خاک استان چهارمحال و بختیاری برای الحاق آب رودخانه کوهرنگ از سرشاخه‌های کارون به زاینده رود در راستای تامین آب شرب و صنعت استان اصفهان به زمین خورد.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال 1378 آب این تونل برای شرب و صنعت استان یزد منتقل شد، افزود: این امر مشروط براین بود که پس از حفر تونل سوم کوهرنگ و انتقال آب آن به زنده رود آب به  استان مجاور انتقال یابد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از اینکه به این مصوبه بی‌توجهی شده است، ادامه داد: حدود 15سال قبل آب حق آبه داران زاینده رود به صنایع و شرب استان یزد منتقل شد، اما آبی اضافه نشد، هرچند حفر تونل سوم در سال جاری به اتمام رسیده، اما لاینینگ قسمتی از این تونل باقی مانده و سد آن نیمه کاره است.

محمدرضایی علت اولین خشکی زاینده رود در سال 1379را ناشی از همین انتقال خارج از اصول دانست و گفت: طبق محاسبات میزان آب خط انتقال به یزد حدود 97 میلیون مترمکعب در سال در نظر گرفته شده که در حال حاضر به وسیله صدها کیلومتر لوله در بیابان‌ها به سمت آن استان سالانه حدود 65 میلیون متر مکعب آب در حال انتقال است، که فشار قابل توجهی به رودخانه وارد می‌کند.

وی گفت: حجم آب انتقالی از تونل سوم کوهرنگ در موقع تکمیل سد و تونل در سال‌های نرمال حدود 250 میلیون متر مکعب آب در سال است که پس از حفر باید سدی به ارتفاع 110متر برای ذخیره کردن 380 میلیون متر مکعب آب احداث شود.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان خاطر نشان کرد: قرار است تا قبل از تکمیل سد مخزنی این تونل، به وسیله پمپاژ حدود 60میلیون متر مکعب آب به رودخانه زاینده رود منتقل شود.

چرا در مباحث انتقال آب، با اصفهان لجاجت می‌کنند؟

محمدرضایی با انتقاد از مصوبه شورای عالی آب در سال جاری برای تخصیص 41 میلیون مترمکعب آب برای شرب و صنعت بن و بروجن از آب سد تونل سوم افزود: جای تعجب دارد که تونلی که اول برای تامین آب اصفهان کلنگ خورد هنوز حفر نشده و بخش قابل توجهی از آن به یزد می‌رود!

وی با تاکید براینکه استحصال آب در استان چهارمحال و بختیاری 11 میلیارد متر مکعب در سال است، تصریح کرد: خروجی آب از این استان سالانه 9 میلیارد متر مکعب است و ظاهرا عده‌ای دچار غرض ورزی و لجاجت با اصفهان  شده‌اند، چراکه از سر چشمه‌های سبزکوه در نزدیکی بروجن می‌توان این نیاز  آبی را رفع کرد تا به زنده رود هم فشاری وارد نشود.

ساخت سد با هزینه صنایع بزرگ منطقی است

رییس انجمن حمایت ازکشاورزان شهرستان اصفهان گفت: حدود 20 درصد کار ساخت سد مخزنی تونل سوم به اتمام رسیده است، اما برای تکمیل آن به بودجه دولتی نیاز است و اگر طبق روال قبل بودجه برای این سد اختصاص یابد تا نیم قرن دیگر هم این امر اجرایی نخواهد شد.

 محمدرضایی با تاکید بر اینکه کارخانجات صنایع سنگین در استان‌های اصفهان و یزد باید هزینه اتمام این سد مخزنی را پرداخت کنند، تا هرچه سریعتر ساخت آن به اتمام برسد، گفت: از سال 1349 با احداث سد زاینده رود و به دنبال آن ایجاد ذوب آهن و دیگر صنایع بزرگ، آب حق آبه داران و حتی سهم محیط زیست زنده رود در مسیر، برای شرب و صنعت دو استان ذکر شده انتقال داده شده است و چنین در خواستی غیر منطقی نیست.

  وی خاطرنشان کرد: صنعت و شرب در اصفهان خود از طریق حفر تونل دوم، چشمه لنگان و خدنگستان سالانه 440 میلیون مترمکعب سهم آب داشتند، اما طبق محاسبات باز هم از حق آ به‌ها و آن هم در شرایط خشکسالی برداشت کردند که باید آب رفته تحت هر شرایطی به حق آبه داران آن بازگردانده و جایگزین شود.

کدخبرنگار:13071


کاهش خروجی سد زاینده رود
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

کاهش خروجی سد زاینده رود

اقتصادی  14:41:59 1393/09/12

939-3191-5 کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اعلام اینکه حجم خروجی آب از سد زاینده رود کم شده است، گفت: طبق قول وزیر نیرو قرار بود آب کامل برای کشت غله به شرق اصفهان اختصاص یابد اما متاسفانه در این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست، تنها حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: طبق وعده وزیر نیرو قرار بود آب تنها به کشاورزی شرق اصفهان داده و پس از آن سد بسته شود که با تصمیم اخیر وزارت نیرو آب به کشاورزی غرب، جنوب و شمال اصفهان نیز داده شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در شرق، غرب و شمال استان اصفهان برای مصرف بخش کشاورزی، آب به کشاورزان تعلق گرفته و برای ادامه کشت نیز به آب نیاز است. حال با این وجود آیا مسوولان وزارت نیرو فکری برای شرب اصفهان در فصل تابستان سال آینده کرده‌اند؟

محمدرضایی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در تحویل آب به شرق استان اصفهان کم گذاشته است، ادامه داد: طبق قول وزیر نیرو قرار بود آب کامل به کشت غله پاییزه به شرق داده شود اما متاسفانه در این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است. همچنین هم مدت زمان آب تحویلی به کشاورزان شرق نیز که یک ماه بود، کمتر شده و هم آب از غرب، جنوب  و شمال استان سر در آورده است.

وی اظهار کرد: غرب نیز حق‌ابه خود را در بهار و تابستان گرفته بودند و شمال استان (برخوار) حق آبه‌دار نیستند، بلکه به صورت اشتراکی از آب استفاده و هزینه آن را پرداخت می‌کنند و من تعجب می‌کنم که با شرایط کمبود آب کنونی، چرا آب به کشاورزان شمال تعلق گرفته است. البته فشارهای نماینده شاهین شهر نیز در این خصوص بی تاثیر نبوده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان افزود: اگر آب مربوط به کشت غله در شمال و غرب تحویل داده شود، حجم زیادی از آب پشت سد کاهش خواهد یافت و تنها در حد مصرف صنعت و شرب اختصاص می‌یابد و سد بسته خواهد شد و دیگر آبی به سمت اصفهان نخواهد آمد.

وی خاطر نشان کرد: اگر وضعیت بارندگی‌ها بسیار مطلوب و بیش از سطح نرمال باشد، ممکن است تا اسفندماه، آب به شهر اصفهان برسد در غیر این صورت، آبی به شهر اصفهان نخواهد رسید و این موضوع تا اسفندماه که نوبت دوم بازگشایی آب سد است مطرح خواهد بود.

محمدرضایی گفت: با توجه به اینکه در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان شرق اصفهان به زیر کشت رفته است اگر در آبدهی نوبت دوم میزان آب اختصاصی به شرق کمتر باشد تولیدات کشت انجام شده نیز کاهش می‌یابد.

وی اظهار امیدواری کرد آب مرحله دوم کامل پرداخت شود در غیر این صورت دوباره کشاورزان منطقه شرق اصفهان متضرر خواهند شد.

کد خبرنگار: 13017


آب زاینده‌رود ۴۰ درصد از زمین‌های شرق اصفهان را زیر کشت برد
ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

کدخبر: ۵۷۷۰۲۹
سرویس: استانها
تاریخ: ۱۲/آذر/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹

آب زاینده‌رود ۴۰ درصد از زمین‌های شرق اصفهان را زیر کشت برد

خبرگزاری تسنیم:رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: با آب جاری شده تنها ۴۰ درصد از زمین‌های کشاورزان منطقه شرق زیر کشت رفته و بسته شدن آب زودتر از موعد، مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می‌کند.

حسین محمدرضایی در در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به جریان آب زاینده‌رود اظهار کرد: آب جاری شده در رودخانه زاینده‌رود به شمال اصفهان واقع در برخوار نیز اختصاص یافت و پیش از آن به غرب اختصاص یافته بود اما آب کشاورزان منطقه شرق اصفهان دوشنبه شب از سد کاهش یافت و باید گفت زودتر از یک ماه جریان آب کاهش پیدا کرد.

وی افزود: آب جریان یافته نیاز کشاورزان را برطرف نکرد زیرا قرار بود آب به صورت کامل اختصاص یافته و با این جریان تنها 40 درصد از زمین‌های کشاورزی زیر کشت پاییزه رفت  کشت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان کرد: در برخی مناطق اصفهان کمتر از این میزان آب رسیده و در بعضی مناطق دیگر نیز بیشتر از این میزان آب رسیده است و در بخش‌هایی از زمین‌های اصفهان کمتر از 40 درصد و در بعضی مناطق دیگر، بیشتر از آن زیر کشت رفت.

وی تصریح کرد: قرار بود که این آب تنها برای کشاوزی شرق اصفهان باشد ولی بعد از آن، منطقه غرب اصفهان نیز به آن اضافه شده وسپس شمال اصفهان افزوده شد؛ زمانی که آب مرحله دوم از نیمه‌های اسفند جریان پیدا می‌کند، در مناطق دیگر نیز جریان پیدا کرده و این مناطق برای ادامه کشت خود به 2 الی 3 برابر آب فعلی نیاز به آب دارند.

محمدرضایی  گفت: اگر 10 میلیون متر مکعب برای برخوار درنظر گرفته باشند، این منطقه در حال حاضر برای ادامه کشت به 20 الی 30 میلیون مترمکعب آب نیاز داشته و من نمی‌دانم مسئولان در این زمینه چگونه حساب کرده‌اند زیرا بعد با مشکل روبر می‌شویم.

وی اظهار کرد: برای منطقه شرق اصفهان 400 میلیون مترمکعب آب در نظر گرفته شده و قرار بود 150 میلیون  متر مکعب در زمان کنونی و 250 میلیون متر مکعب نیز برای ادامه کشت از نیمه اسفند تا خرداد جریان پیدا کند اما متأسفانه آب زودتر از یک ماه بسته شد.

انتهای پیام/ ی


کاهش خروجی سد زاینده رود زودتر از موعد مقرر
ساعت ۳:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

محمدرضایی خبر داد:

کاهش خروجی سد زاینده رود زودتر از موعد مقرر

شناسهٔ خبر: 2434752 سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۹

 اصفهان - آب زاینده رود که قرار بود ۱۵ ماه جاری به گونه ای بسته شود که ۲۰ درصد حجم فعلی آب بر بستر زاینده رود باز باشد ، در یک اقدام ناگهانی ۵ روز زودتر از موعد مقرر بسته شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال پیگیری این خبر از سوی رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان، وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجودی که وزیر نیرو متعهد شده بود آب سد زاینده رود را به میزانی که برای کشت کامل محصولات کشاورزان شرق اصفهان نیاز است، باز نگه دارد اما با این حجم آب در مدت زمان کمتر از یکماه سبب شد که تنها ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی کشاورزان اصفهانی آبیاری شود.

محمد رضایی در پاسخ به این سوال که چه عاملی سبب شد که ۵ روز زودتر از موعد مقرر که پانزدهم آذرماه بود، آب زاینده رود بسته شود ،تنها سکوت کرد و گفت: جوابی برای این امر ندارم.

وی که نمی دانست در خصوص بسته شدن آب زاینده رود زودتر از موعد مقرر چه بگوید ، بیان داشت: آب زاینده رود در حالی باز شد که حجمی از این آب به سمت باغات غرب و بخشی به سمت زمین های شمال استان و برخوار رفت در صورتی که قرار بود این آب تنها برای کشت کامل محصولات کشاورزان شرق اصفهان اختصاص یابد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اضافه کرد: با وجودی که آب برای باغات غرب اصفهان در فصل بهار و تابستان باز شد و قرار بود که در فصل پائیز آب صرفا برای کشاورزان شرق باز شود اما به دلیل برخی فشارها، بخشی از حجم آب زاینده رود برای بار دیگر به باغات غرب اصفهان اختصاص یافت.

وی گفت: در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ هزار کشاورز در منطقه شرق اصفهان صاحب زمین های کشاورزی هستند که با این حجم آب توانستند ۴۰ درصد از زمین های خود را کشت کنند.

محمد رضایی همچنین در ارتباط با پر شدن چاه های زیرزمینی گفت: تنها در حواشی زاینده رود ، چاه های سطحی پر آب شده و باز هم این مقدار آب برای زمین هایی که دورتر از مسیر زاینده رود قرار دارند با مشکل کم آبی و کشت محصولات خود مواجه می شوند.

وی بیان داشت: با توجه به میزان بارندگی قرار است که آب برای برداشت محصولات در اسفندماه باز شود و زمان دقیق آن بستگی به میزان بارش باران دارد.


خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩۳/٩/۱۱   کلمات کلیدی:

خبری تلخ برای اصفهانی‌ها؛

خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد

ذخیره سد زاینده رود ۲۵۰ میلیون متر مکعب

11 آذر 1393 ساعت 15:01

خبرگزاری ایمنا: شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود کاهش نامحسوسی پیدا کرد چرا که مدت زمان تحویل آب برای کشت پاییزه شرق اصفهان در نوبت نخست به پایان رسید و پیش بینی می شود آبی بسیار اندک در سطح رودخانه جاری باشد.

 

خداحافظ زاینده رود خروشان/ سد بسته شد

به گزارش ایمنا، استاندار اصفهان در نشست خبری خود در اول آذر ماه با اشاره به اینکه بعد از ۱۵ آذر فشار آب به ۲۰ تا ۲۵درصد وضع موجود می رسد، عنوان کرد که تشکیل کمیته پنج نفره برای حل مشکلات بحران آب از اقدامات سودمندی بوده که انجام شده و نتایج بسیار مثبتی داشته است.

زرگرپور به مستمر بودن جریان آب در بستر زاینده رود اشاره کرد گفت: آبی که هم اکنون در زاینده رود جریان دارد حاصل رها شدن آب با سرعت ۹۰ تا ۱۰۰ متر مکعب بر ثانیه است که البته این جریان بعد از ۱۵ آذر ماه کاهش می یابد و بعد از این زمان فشار آب به ۲۰ تا ۲۵ درصد وضع موجود می رسد و ما شاهد یک جریان حداقلی در بستر رودخانه هستیم.
با این حال گفته می شود شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود ۵ روز زودتر از آنچه استاندار وعده داده بود کاهش یافته و تا چند روز آینده دیگر آبی تحویل کشاورزان شرق اصفهان داده نمی شود. 


کاهش خروجی سد زاینده رود از شب گذشته

یک منبع آگاه در شرکت آب منطقه ای اصفهان به خبرنگار ایمنا، گفت: شب گذشته حجم خروجی سد زاینده رود کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آب به سمت اصفهان در جریان است اما خروجی سد تعدیل شده است، تاکید کرد: برنامه آبیاری و تحویل آب به کشاورزان شرق اصفهان به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اتمام زمان آبیاری شرق اصفهان میزان خروجی سد زاینده رود متناسب با آب کشاورزی کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه آب تا چند هفته دیگر در زاینده رود جاری است، بیان داشت: البته در برنامه آب وزارت نیرو دیده شده مقداری آب تا نوبت دوم آبیاری کشت شرق در رودخانه جاری باشد اما اینکه آب به اصفهان می رسد یا خیر باید شرایط طبیعی را ارزیابی کرد. 


ذخیره سد زاینده رود ۲۵۰ میلیون مترمکعب

وی در پاسخ به این سوال که اگر تاکنون بارش های پاییزه مطلوب بوده است آیا تضمینی برای جاری شدن آب در اصفهان هست یا خیر، گفت: در فصل پاییز و زمستان بارش ها باید مدام باشد و میزان بارش ها مرتب رصد می شود و برنامه ریزی لازم برای جاری بودن زاینده رود انجام می شود.

این منبع آگاه در شرکت آب منطقه ای اصفهان ذخیره سد زاینده رود را اکنون حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: احتمال دارد ذخیره سد زاینده رود به دلیل برداشت شرب کاهش یابد. 

 

انجام 40 درصد کشت کشاورزان شرق اصفهان

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز با تایید اینکه ساعت ۱۲ شب دهم آذر ماه سد زاینده رود برای کشت شرق اصفهان بسته شد، اظهار داشت: طی این مدت با میزان آب تحویلی در مرحله نخست حدود ۴۰ درصد کشت کشاورزان شرق اصفهان انجام شد.

حسین محمدرضایی با اشاره به اینکه آب تا چند روز آینده به سمت اصفهان می آیند، گفت: احتمال دارد آب تا ۱۵ آذر ماه به کشاورزان برسد.

وی در پاسخ به این سوال که طبق گفته استاندار اصفهان قرار بود آب ۱۵ آذر ماه بسته شود، بیان داشت: طی توافق کشاورزان با وزارت نیرو آب تا دهم آذر ماه به کشاورزان شرق داده شد. 


مشخص شدن زمان نوبت دوم تحویل آب، طی نشست با وزارت نیرو

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در خصوص اینکه آب در نوبت دوم آبیاری چه زمان تحویل کشاورزان شرق داده می شود، تاکید کرد: به طور قطع طی نشستی با وزارت نیرو زمان بازگشایی مجدد آب در اسفند ماه مشخص می شود.

وی تصریح کرد: در صورت ملوب بودن بارش ها در اسفند ماه آب از نیمه دوم ماه آخر سال تا نیمه خرداد ۹۴ تحویل کشاورزان شرق داده می شود و اگر بارش های اسفند مطلوب نبود آب باید در نیمه نخست اسفند برای آبیاری برای کشاورزان باز شود.

محمدرضایی یادآور شد: در مجموع سهم شرق اصفهان برای کشت پاییزه ۴۰۰ میلیون متر مکعب بود که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آن در مرحله نخست تحویل کشاورزان داده شد و قرار است ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در مرحله دوم برای شرق اصفهان بازگشایی شود.

کد مطلب: 171508

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdcjyvevouqeaiz.fsfu.html

خبرگزاری ایمنا


میهمانان ناخوانده زاینده‌رود چه کسانی هستند؟
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۳/٩/۳   کلمات کلیدی:

میهمانان ناخوانده زاینده‌رود چه کسانی هستند؟

اقتصادی  9:15:15 1393/09/03

939-1291-5 کد خبر

 

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه آمار دو درصدی برداشت آب صنایع سنگین استان از زاینده‌رود کذب است، گفت: اتلاف بالای آب حوضه آبریز زاینده رود در بخش کشاورزی حقیقت ندارد، زیرا  حوضه‌ای بسته و دارای خاصیت زایش آب است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، گفته‌های مدیرعامل فولاد مبارکه را مبنی بر اینکه 92 درصد آب در اختیار کشارزان و تنها دو درصد آن در اختیار صنعت است، بی اساس خواند و افزود: این اظهارات سفسطه است، زیرا آمار 92 درصدی مصرف آب کشاورزی مربوط به کل کشور است و آن هم با احتساب آب‌های مورد استفاده از تمام رودها، چاه‌ها، قنوات و ... که با  میزان مصرف در حوضه زراعی زنده رود همخوانی ندارد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با انتقاد از بی‌اطلاعی افراد در خصوص خاصیت بازچرخشی آب در حوضه بسته زاینده رود، تاکید کرد: جای تعجب دارد که وقتی سال‌ها است حق آبه‌ها قطع شده و آبی به زمین‌های کشاورزان نرسیده چگونه این آب اتلاف و یا تبخیر شده است!

محمدرضایی تصریح کرد: براساس محاسبات، بارش سال زراعی گذشته در حوضه کوهرنگ حدود یک هزار و100 میلیمتر بوده و آب استحصال شده از آن حدود یک میلیارد مترمکعب برآورد شده که 400 میلیون مترمکعب آن برای شرب و خدمات شهری استان اصفهان مصرف شده است.

وی ادامه داد: بیش از 70 میلیون مترمکعب نیز برای شرب و صنعت استان یزد و 200 میلیون مترمکعب هم برای صنایع اصفهان مصرف شده که میزان  330 میلیون متر مکعب آب باقی مانده دارد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه امسال 200 میلیون مترمکعب برای حق آبه باغات غرب استان جاری شده است، گفت: رقم 200 میلیونی برداشت آب صنایع اصفهان نیز جای بحث دارد چرا که علاوه بر فولاد مبارکه صنایع بزرگ دیگری هم‌چون پالایشگاه، پتروشیمی، ذوب آهن و صنایع دفاع و دو نیروگاه شهید منتظری و اسلام آباد درچه و ... میهمان‌های ناخوانده‌ای هستند که به هر میزان که بخواهند آب بر می‌دارند و کشاورزان از حق خود بی‌نصیب مانده‌اند.

مصرف اندک آب در بزرگترین فولادسازی خاورمیانه منطقی نیست

رییس اولین تشکل صنفی بخش کشاورزی کشور گفت: چگونه می‌شود باور کرد فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین ورق ساز و یا فولادساز خاورمیانه آب کمی مصرف می‌کند و فقط پساب‌های خود را وارد چرخه تولید کرده در حالی که شواهد نشان می‌دهد حتی فضای سبز خود را هم از آب زاینده رود آبیاری می کنند.

محمدرضایی با بیان اینکه این امر درباره کارخانه قدیمی و پر مصرف ذوب آهن هم صدق می‌کند، گفت: طبق مصوبات شورای عالی آب صنایع بزرگ فولاد و فضای سبز شهری مکلف شده‌اند که پساب‌های شهری را تصفیه و وارد سیستم خود کنند و دیگر از آب زنده رود برداشت نکنند.

وی یادآورشد: البته در همین راستا مجتمع فولاد نیز قصد استفاده از پساب‌های شهرستان مبارکه را دارد.    

 کد خبرنگار:13071   

 http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=34289