انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

"شاخ کنار" آخرین سازه سنگی در مسیر زنده‌رود
ساعت ٥:٤٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٤/٤/۳۱   کلمات کلیدی:

کد خبر: 94043015483

سه‌شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۰

"شاخ کنار" آخرین سازه سنگی در مسیر زنده‌رود

سرویس : استان ها - اصفهان

بند شاخ کنار آخرین سازه سنگ و ساروجی در مسیر رودخانه تمدن‌ساز زاینده‌رود است که فاصله زیادی با دلتای ورودی تالاب بین‌المللی گاوخونی ندارد و بر اساس گفته مردمان ورزنه حدود یک‌صد سال قبل در راستای جمع‌آوری آب و زهاب‌ها ساخته شد و کشاورزان نیز با حفر دو مادی در نزدیکی این بند مزارع "شاخ‌کنار" و "شاخ‌میان" در دو طرف رودخانه را آبیاری می‌کردند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، رسیدن آب به مزارع بخش بن‌رود پایان ماجرای کشت و زرع زنده رود شرق اصفهان نبود بلکه در قسمت‌های بسیار حاصلخیز در اطراف تالاب نیز روزگاری پنبه مرغوب کشت می‌شد. قلعه، منازل و شکارگاهی وجود داشت اما با آبگیری سد زاینده‌رود در اواخر دهه 1340 و کاهش حق‌آبه تالاب، نخست زمین‌های "شاخ میان" و "شاخ کنار" خشکید و سپس در سال‌های گذشته با بروز خشکسالی، نابودی گاوخونی زیبا رقم خورد.

 

روستاهای متروک "شاخ‌کنار" و "شاخ‌میان"

در این باره علی بِنویدی کشاورز 70 ساله که حدود 30 سال در مزارع روستای شاخ کنار به کار مشغول بوده است، می‌گوید: مرحوم پدرم بیش از 100 سال عمر کرد و آن‌طور که می‌گفت بند شاخ‌کنار بیش از 90 سال قبل توسط مردم ورزنه با سنگ‌های کوه سیاه و ساروج برای جمع‌آوری آب و هرز آب‌های روان احداث و سپس دو مادی از کنار زاینده‌رود به سمت مزارع شاخ میان و شاخ کنار، حفر شد.

وی با اشاره به فاصله این مزارع با شهر ورزنه، ادامه می‌دهد: در مزارع شاخ‌کنار قلعه‌ای وجود داشت که فقط مردان در آن سکونت می‌کردند و خانواده‌هایشان در ورزنه بودند و پس از چند ماه برای دیدن اهل و عیال به شهر باز می‌گشتند.

بنویدی می‌افزاید: هندوانه، گندم، پنبه از کشت‌های عمده و هر ساله اطراف زمین‌های تالاب گاوخونی بود و البته در مزارع شاخ‌میان و شاخ‌کنار از "گاو چاه"(یعنی استفاده از نیروی گاو برای آب کشیدن) و هدایت آن به زمین‌ها استفاده می‌شد.

به گفته این کشاورز مردم دام زیادی در اطراف علفزارهای وسیع حاشیه گاوخونی پرورش می‌دادند به طوری که در مواقعی از سال گاوها را در اطراف تالاب به حال خود رها می‌شد. گرگ، کفتار و گراز هم زیاد در اطراف تالاب و دیده می‌شد و تماشای زندگی و پرواز لک‌لک و مرغابی‌ها برای مردم این مناطق بسیار لذت‌بخش بود.

 

بندی سنگی برای 16 مزرعه

به گزارش ایسنا، بند سنگی و تاریخی مروان در حوالی شرق زیار به دلیل تغییر مسیر رودخانه رو به تخریب است و جای آن را بند بتونی رودشت در نزدیکی بخش جلگه گرفته است؛ در ادامه مسیر زنده رود در شرق نیز در همین بخش دو بند سنگی گلی و گندیج وجود داشته که امروزه صورت به سازه‌های بزرگ سیمانی درآمده‌ است. در ابتدای بخش بن رود سازه‌ای سنگی به نام بند "16 دِه" برای جمع‌آوری و هدایت بهتر آب رودخانه به مادی بزرگی به همین نام و به طول 40 کیلومتر که از زمان‌های گذشته احداث شده و هنوز هم کاملا سالم است، منتهی می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و عمرانی شورای اسلامی شهرستان اصفهان، می‌گوید: بخش بن رود به مرکزیت شهر تاریخی ورزنه داری صحراهای زراعی مختلفی به نام‌های "دیزی"، "یَسنا"، "جِبِش"، "هِنجیگرد" و ... است که سهم آب آن از مادی معروف "16 دِه" تأمین می‌شد.

مجید جابر می‌افزاید: در نزدیکی روستای فارفان یعنی حدود 15 کیلومتر قبل از شهر ورزنه، بندی سنگی به نام "16 دِه" برای جلوگیری از طغیان و نیز جمع‌آوری آب و هدایت به سمت مادی یاد شده احداث کرده بودند که بارها مرمت شده و هنوز کاملا سالم است.

این عضو شورای شهر ورزنه، خاطرنشان می‌کند: این مادی به طول تقریبی 40 کیلومتر پس از آبرسانی به روستاها و مزارع بخش بن‌رود به صحرای معروف "دیزی" ختم می‌شود که این صحرای زراعی با هشت سهم جزئی آخرین نطقه کشاورزی ثبت در طومار منسوب به شیخ بهایی است.

جابر تاکید می‌کند: هیچ سهم آبی برای روستاها و یا همان دو مزرعه بزرگ معروف "شاخ میان و شاخ کنار" در طومار تقسیم نامه زنده رود از" ماده‌ی 16 دِه" ذکر نشده است، چرا که حق‌آبه این زمین‌ها با تالاب گاوخونی است و دارای دو مادی جداگانه بوده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: سهم آب تالاب بین‌المللی گاوخونی سالانه 176 میلیون مترمکعب است که از قدیم در طومار تقسیمان نیز دو سهم بری آن تعیین کرده بودند. ورزنه با تالاب گاوخونی 35 کیلومتر فاصله دارد، مسافت این شهر با بند سنگی شاخ کنار حدود 20 کیلومتر است، این بند طول حدودی 60 و ارتفاع تقریبی دو متر دارد و تاریخ ساخت آن را به حدود بیش از یک‌صد سال قبل می‌رسد که هدف از احداث آن در فاصله 10 کیلومتر با دلتای ورودی گاوخونی جمع‌آوری آب برای کشتزارهای حوالی تالاب بوده است.

 

کشتزارهای گاوخونی، حاصلخیزترین مزارع شرق

جابر با بیان اینکه احتمالاً این بند در زمان‌های قبل هم وجود داشته اما به مرور زمان تخریب شده باشد، یادآوری می‌کند: هر صحرای زراعی با هر هکتار زمین که باشد شش دانگ یا 72 "حَبّه" است اما اراضی زراعی اطراف گاوخونی هفت دانگ و "84 حَبِّه" حساب شده است.

وی با بیان اینکه واژه "شاخ" به دلیل جدا شدن دو مادی از رودخانه و هدایت آن به سمت زمین‌های آن دو منطقه بیان شده است، می‌گوید: طول تقریبی مادی‌ها نیز به هفت کیلومتر می‌رسید که البته سال‌هاست دهانه ورودی آن از سمت زنده رود مسدود و خشک شده اما صحرای شاخ کنار سمت شمال و شاخ میان سمت جنوب رودخانه و کل وسعت زمین‌های زراعی هر دو مزرعه حدود 2800 هکتار است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و عمرانی شورای اسلامی شهرستان، تصریح می‌کند: زمین‌های قابل کشت اطراف گاوخونی خاک حاصلخیزتری به نسبت مزارع ورزنه و بخش بن‌رود دارد چرا که به دلیل هم‌جواری با تالاب آب سطحی زیادی داشته و انتهای آبرفت‌ روخانه واقع شده است، کشاورزان نیز با حفر مادی‌های بزرگ، جوی‌های آب، چاه‌های سطحی و ...آب مورد نیاز زراعت را تأمین می‌کردند.

جابر می‌افزاید: یک دلیل نام‌گذاری شاخ میان قرار داشتن آن منطقه بین رودخانه و تپه‌های ماسه‌ای است و علت دیگر هم واقع بودن بین جنگل بوته گز و نیزارها ذکر شده است.

وی محدوده زمین‌های مزارع شاخ کنار را از بند یاد شده تا حد "خَمِ چَمِه چِه "، "گولی‌های گود" و " کوه‌سیاه" بیان کرده و می‌گوید: خاندان‌های کوهستانی، نائینی، میرمیران و ...مالکان شاخ میان و شاخ کنار بودند.

 

خشکی زمین‌های کشاورزی پس از احداث سد زاینده‌رود

این عضو شورای شهر ورزنه تصریح می‌کند: این افراد در اطراف ورزنه نیز زمین‌های زیادی داشتند اما طبق برنامه اصلاحات ارضی سال 42 و به دنبال آن پس از انقلاب بیشتر این اراضی بین کشاورزان تقسیم شد و بخشی نیز جز اراضی ملی شد.

به گفته جابر هندوانه و پنبه مرغوب زمین‌های این دو مزرعه بزرگ شهرت زیادی داشت و کشاورزان آن دو صحرا به اضافه سایر مردم بخش بن رود دام‌های بزرگی همچون گاو را در اطراف گاوخونی برای چرانیدن رها کرده و سپس چند ماه به سراغ آن‌ها می‌رفتند.

وی ادامه می‌دهد: اما مشکل متروکه شدن و خشک شدن این دو صحرای زراعی از زمان ساخت سد زاینده‌رود در اواخر دهه 1340 در جهت آبگیری صنایع بزرگ آغاز شد چرا که موجب کاهش ورود آب به سمت تالاب گاوخونی و این دو مزرعه شد و خشک شدن اراضی و متروکه شدن قلعه شاخ کنار از جمعیت را رقم زد.

این عضو شورای شهر ورزنه خاطرنشان می‌کند: مردم بندهای سنگی را برای مقابله با طغیان آب و استفاده کشاورزی می‌ساختند اما سدهای بتونی بزرگ دست‌کاری در رژیم طبیعی رودخانه محسوب می‌شود چرا که با احداث آن‌ها پایین دست‌ترین نواحی رودخانه دیگر توان گرفتن آب را نخواهند داشت.

جابر می‌گوید: پس از احداث سد زاینده‌رود به تدریج مزارع دیزی و سایر صحراهای زراعی بخش بن رود خشک شد و به دنبال خشکسالی‌های اخیر و تمام شرق اصفهان نیز شد که شرح حال آن بر همگان مشخص است.

 

قلعه شاخ کنار بنایی صفوی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید: در مزارع شاخ کنار قلعه و مجموعه‌ای خانه خشتی‌ای که احتمال می‌دهیم از عصر صفویه احداث شده باشد وجود دارد اما هنوز به ثبت ملی نرسیده اما در مزرعه شاخ میان قلعه‌ای ساخته نشده بود.

جابر با بیان اینکه با توجه به نزدیکی قلعه شاخ کنار به گاوخونی این مکان حکم یک مرکز تفریح و شکار را داشته است، تصریح می‌کند: در صحرای "دیزی"، "جبش" و "تِچویز" نیز قلعه‌هایی برای استراحت کشاورزان و نیز مقابله به دزدان و ...ساخته بودند که هنوز آثار آن وجود دارد. به نظر می‌رسد ساخت قلعه، بند شاخ کنار و حفر مادی‌ها در یک دوره تاریخی یعنی عهد صفویه با هم صورت گرفته است.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر علی‌رغم غیرقابل کشت بودن این مزارع به دلیل مرغوبیت خاک، پوشش گیاهی و علفی قابل توجهی در برخی از قسمت‌های این دو مزرعه بزرگ مشاهده می‌شود.

جابر در خاتمه با ابراز امیدواری از طرح اعطاء پساب‌ها برای تالاب بین‌المللی گاوخونی، تاکید می‌کند: احیاء تالاب به معنای زنده کردن کشاورزی شاخ میان و شاخ کنار است چرا که این دو مزرعه حق‌آبه دار گاوخونی هستند.

انتهای پیام

http://www.isna.ir/fa/news/94043015483/

 


چرا زاینده‌رود فقط برای ما آب ندارد؟!
ساعت ٥:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٤   کلمات کلیدی:

پرسش حق آبه‌داران از مسئولان؛

چرا زاینده‌رود فقط برای ما آب ندارد؟!

اقتصادی  13:0:55 1394/04/13

944-3091-5  کد خبر

 گروهی از کشاورزان شرق و غرب حوضه آبریز زاینده رود به دلیل بی توجهی مسوولان به طرح 9 ماده‌ای احیای زاینده رود در خصوص منع بارگذاری و برداشت‌های جدید از این رودخانه صبح امروز- شنبه سیزدهم تیرماه- در مقابل استانداری دست به تجمعی اعتراضی زدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایسنا- منطقه اصفهان، افتتاح طرح 11 هزار و 500 هکتاری با میزان نیاز آبی 40 میلیون متر مکعب در سال در استان چهارمحال و بختیاری، طرح برداشت 50 میلیون مترمکعبی آب در محور بن- بروجن و نیز اجرای طرح برداشت سالانه 50 میلیون مترمکعب برای افزایش تولید فولاد مبارکه دلیل این تجمع بود.

اسناد زارعان دارای اعتبار است

در این خصوص حسین صابری یکی از کشاورزان منطقه شرق در جمع خبرنگاران گفت: هیچ کدام از استان‌هایی که در سال‌های اخیر آب زاینده رود به آنها منتقل شده و یا از  آن برداشت می‌کنند اسنادی به اعتبار سند زارعان این حوضه آبریز ندارند.

وی با بیان اینکه آب طبیعی زاینده رود، تونل اول کوهرنگ و سهم آب‌هایی که پس از انقلاب به کشاورزان فروخته شده از جمله اسناد یاد شده است، گفت: سوال اینجا است که اگر آبی در زاینده رود وجود ندارد چرا در مراتع چهارمحال کشاورزی و ویلاسازی می‌شود و توسعه صنعت فولاد اصفهان تمامی ندارد؟

صابری با بیان اینکه پرداخت خسارت خشکسالی از طرف دولت به کشاورزان واقعیت ندارد، تصریح کرد: در یک دوره یک ساله، خشکسالی به هر هکتار زمین زراعی 15 میلیون تومان خسارت وارد می‌کند، در حالی‌که شخصا در چهار سال اخیر فقط دو میلیون و 200 هزار تومان کمک معیشتی دریافت کرده‌ام.

این کشاورز یادآور شد: البته بازگشایی زنده رود در سال گذشته برای کشت پاییزه شرق تا حدودی وضعیت را بهبود بخشید.


نابودی دو سوم باغات غرب اصفهان

همچنین حسین محمدی یکی از باغداران شهرستان نجف آباد به خبرنگار ایسنا گفت:  در باغات سه منطقه لنجان، اَلِنجان و ماربین درختان میوه با عمر 100 سال وجود دارد که به دلیل قطع حق آبه خشک و نابود شدند، اما در سال‌های اخیر در مراتع و سنگلاخ‌های استان چهار محال با پمپاژ آب، باغ و ویلاسازی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نجف آباد علاوه بر زاینده رود از چمشه مرغاب نیز سهم آب داشته است، تاکید کرد: احداث سد خمیران بر روی این رود در تیران و کرون موجب خشک شدن باغات نجف آباد در پایین دست آن رود شده است.

محمدی با تاکید بر اینکه دو سوم باغات منطقه غرب حوضه زاینده رود در سال‌های اخیر خشک شده است، افزود: درختان میوه این منطقه در حال حاضر 10  روز یک بار آب نیاز دارد، ولی کسی به باغداران آب نمی‌دهد، نمی‌دانیم چرا اگر آب نیست در بالا دست این قدر آب پمپاژ می‌کنند.

 

چرا زاینده رود فقط برای حق آبه داران آب ندارد؟

همچنین نماینده حق آبه‌داران و کشاورزان غرب استان اصفهان گفت: طبق مصوبات 9 ماده‌ای احیای زاینده رود، هر گونه بارگذاری جدید منع شده است، اما تا کنون در عمل شاهدیم که خلاف آن انجام می‌شود.

 عباسعلی جعفرزاده با بیان اینکه در دو سال اخیر هیچ گونه توقفی در این برداشت‌ها نشده، افزود: فولاد مبارکه درصدد است با اجرای طرح‌های جدید سالانه 50 میلیون مترمکعب آب برداشت کند و از سوی دیگر در استان چهار محال و بختیاری طرح‌های جدید تبدیل مراتع به باغات در حال اجرا است.

وی با تاکید بر اینکه 72 درصد آب زاینده رود متعلق به حق آبه‌داران تاریخی این رودخانه است، تصریح کرد: هزاران درخت و مزرعه در دشت‌های حاصلخیز را خشکانده‌اند، اما نمی‌دانیم در این شرایط بی آبی چرا با پمپاژ آب بر روی کوه، سنگلاخ و علفزار درخت هلو می‌کارند.

نماینده حق آبه داران غرب استان اصفهان با بیان اینکه مسوولان باید به مشکلات کشاورزان رسیدگی کنند، خاطر نشان کرد: قرار بود دریاچه تفریحی کارخانه ذوب آهن نیز آبگیری نشود، اما متاسفانه هنوز این کار ادامه دارد.

 جعفرزاده با انتقاد از خشکی وسیع مزارع شهرستان فلاورجان در چند سال اخیر، یادآور شد: زمانی که اصلا ذوب آهن وجود نداشت کشاورزان زاینده رود دارای سند، سهم و حق آبه مشخص در طومار شیخ بهایی بودند.

کدخبرنگار: 13071

انتهای پیام


تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان در مقابل استانداری/ حواشی
ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٤   کلمات کلیدی:

اصفهان شرق

تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان در مقابل استانداری/ حواشی

کدخبر: 67298
تیر ۱۳, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

به گزارش اصفهان شرق، آب زاینده رود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان باز شد تا بتوان قسمتی از مزارع خشک این منطقه را پس از چند سال جان بخشد.

 

کشاورزان در اعتراض به برداشت های غیر مجاز از رودخانه و همچنین عدم اجرای مصوبات ۹ ماده ای در مقابل استانداری اصفهان اجتماع کردند.

گفتنی است طی پیامی از کشاورزان دعوت شده که در این اجتماع حضور یابند.

 

*خواسته کشاورزان برای رساندن مطالباتشان به حق است

رییس هیئت مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان دقایقی پیش در گفت و گو با خبرنگار اصفهان شرق گفت: تجمع کشاورزان به صورت خودجوش بوده و خواسته اصلی آن ها اجرای طرح ۹ ماده ای شورای عالی آب است.

حسن محسنی با اشاره به برداشت های بی رویه آب در استان های بالادستی حوضه زاینده رود اظهار کرد: وزارت نیرو باید از ولخرجی های خود در استان های بالادستی جلوگیری کند. به نحوی که اگر این رویه ادامه یابد کشاورزان شرق اصفهان از کشت پائیزه محروم می شوند.

وی افزود: متأسفانه قرار بر این نبود که آبی در تابستان به غرب اصفهان داده شود و این آب در بهار به آن ها تحویل داده شده بود ولی استان هیچ توجهی به این امر ندارد.

محسنی از عدم اجرای طرح ۹ ماده ای خبر داد و گفت: با وجود مشکلات تداوم خشکسالی در شرق اصفهان و وضعیت سخت معیشت کشاورزان، صندوق خسارت هنوز اجرا نشده و کشاورزان و نماینده آن ها هنوز منتظر اجرای کامل طرح ۹ ماده ای در حوضه زاینده رود هستند.

وی اعتراض کشاورزان را به حق دانست و تصریح کرد: طرح بن-بروجن همچنان ادامه داشته و دست بالادستی ها در برداشت های غیرمجاز از رودخانه قطع نشده است و اگر این روال ادامه یابد در آینده ای نزدیک با مشکل شدید آب شرب اصفهان روبرو خواهیم بود.

 

*نباید کشاورزان را به حاشیه برد

دبیر خانه کشاورز استان اصفهان با تاکید براینکه می شود از راه مسالمت آمیز حق کشاورز را دریافت کرد گقت: نباید کشاورزان عزیز را به حاشیه برد و باید باهمدلی تشکل های کشاورزی اعم از صنف و خانه کشاورز مشکلات را به مقامات اجرایی استان و کشور رسانید.

محمد صادقی ادامه داد: اگر نمایندگان یک دست شده و حرف کشاورز را به مسئولین رسانده بودند نیازی به تجمع کشاورزان در مقابل استانداری نبود و ما نباید از صداقت کشاورزان سوء استفاده کنیم.

وی افزود: نباید از ترس اینکه موقعیت شغلیمان به خطر بیفتد حق کشاورزان شهرستان را به درسی به گوش مسئولین نرسانیم؛ بلکه باید نماینده کشاورز جسارت پیگیری حق قانونی کشاورزان از زاینده رود را داشته باشد.

صادقی در پایان تأکید کرد: این تجمعات به نفع کشاورز نیست، زیرا کشاورزان نماینده ایی از بین خود داشته که می بایست حق قانونی آن ها را دنبال کرده و برای رفع آن از هیچ کوششی فرو گذاری نکند.

 

 * مصوباتی که در اجتماع کشاورزان در مقابل استانداری اصفهان به تصویب رسید

در پایان جلسه ای که در مکان استانداری با حضور نمایندگان صنف و کشاورزان تشکیل شد، مصوباتی به تصویب رسید و مهندس اسفندیار امینی در جمع کشاورزان به تشریح آن پرداختند.

مدیر کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان با توجه به اینکه دیدار نمایندگان کشاورزان با استاندار اصفهان فقط منوط به جلسه شواری هماهنگی زاینده رود در تهران است، گفت: درخواست اول ما از استاندار اصفهان این است که ارتباط بیشتری با نماینده کشاورزان داشته باشند و درخواست جلسه را با مجمع نمایندگان داشته باشند.

اسفندیار امینی از نامه شکایت وزارت نیرو در رابطه با اقدام استاندار چهارمحال خبر داد و اظهار کرد: چرا استاندار چهارمحال طرحی را تصویب کرده که مصوبه شورای امنیت ملی بر عدم اجرای ان بوده است.

وی با اشاره به مصوبه دیگر این جلسه افزود: مصوب شد که استاندار اصفهان با مجمع نمایندگان مجلس و مجمع نمایندگان کشاورزان جلسه ای را برگزار کند که مجمع نمایندگان از طریق مجلس به تخلف استاندار چهارمحال رسیدگی کنند.

امینی ادامه داد: طرح ساماندهی زاینده رود که مصوبه در شورای هماهنگی آورده شده است، به صورت همکاری صنف و آب منطقه ای شروع شود و بر اساس صحبتی که برخی نمایندگان مجلس داشته اند مبلغی برای ساماندهی آمده است که تحویل معاونت عمرانی استانداری شده است و جایی دیگر خرج نکنند.

وی از حضور نماینده کشاورزان در کلیه جلسات در رابطه با آب که در سطح استان تشکیل می شود شرکت فعال کنند.

گفتنی است قطعنامه تنظیمی کشاورزان مقرر شد به تهران فرستاده شود.

 

* مسئولان و رسانه های داخلی صدای حق ما را منعکس کنند

خانم رحیمی یکی از کشاورزان حاضر در تجمع به خبرنگار ما گفت: ما از قشری هستیم که شهدا و جانبازان بسیاری را تقدیم به نظام کرده ایم و نمی خواهیم که صدای ما را بیگانگان به جهان مخابره کنند و از مسئولان می خواهیم که حقابه کشاورزان شرق اصفهان را به آنها برگردانند زیرا ما خواستار سربلندی جامعه و خود عضوی از این کشور هستیم.

وی با اشکی که برای برخی خانواده های بی بضاعت شرق اصفهان که حاصل خشکسالی بود می ریخت، تاکید کرد: آیا اگر کسی بخواهد ارث پدریش را بگیرد مورد ظلم قرار میگیرد، حقابه زاینده رود از زمان شیخ بهایی بوده است و هر کس به فراخور منطقه حقی را دارد پس چرا کسی به فریاد حقابه داران شرق اصفهان نرسیده و جوابی قانع کننده به ما نمی دهد.

رحیمی که به نمایندگی برخی از زنان حاضر سخن می گفت، اظهار کرد: نباید حقابه ما برای ذوب آهن برود و همانطور که انرژی هسته ای و محصولات ذوب آهن حق کشور است، خود کفایی محصولات کشاورزی هم در جای خود ارزشمند است و اگر فکری به حال حقابه های به یغما رفته ما نکنند، کشاورزی را در مرگ خواهیم یافت و به تبع آن کشاورزان ناراضی از عدم براورد خواسته را در استان خواهیم داشت.

 

* آب زاینده رود مهریه زنانی بود که به یغما رفت

آقای جرکانی کشاورز روستای تیمیارت با اشاره به اینکه متاسفانه آبی که مهریه زنان ما بود توسط بالا دستی ها به یغما رفت، گفت: متاسفانه بعد از تصویب مصوبات شورای عالی آب که مقرر شد صندوقی برای خسارت کشاورزان اختصاص یابد، هنوز کار عملی دقیقی از مسئولان مشاهده نکرده ایم و این در صورتی است که اگر حقابه ما را در اختیارمان بگذارند، کمک معیشتی که به ما تعلق گرفت، چیزی حدود یک صدم درامد برخی از عمده مالک های شرق اصفهان در زمان تر سالی است.

وی ادامه داد: چرا مدیران به داد کشاورزان نمی رسند و این در صورتی است که در مواقع رای گیری، حضوری پر رنگ در کنار کشاورزان دارند و وعده های بسیاری به ما می دهند ولی وقتی در سمت خود قرار می گیرند پشت ما را خالی می کنند و اگر کسی بگوید تجمع کار درستی نیست، اشتباه است زیرا کشاورز وقتی می بیند صدایش هنوز به جایی نرسیده، خودش وارد میدان می شود.

جرکانی از مسئولان خواست که پیگیر برداشت های غیر قانونی بالا دست باشند و نگذارند صنایع آب قانونی کشاورز را تصرف کرده و خسارتی پرداخت نکنند.

 

* زکات دهندگان زکات بگیر شرق اصفهان

آقای رجبی پیرمرد کشاورز از خوراسگان اصفهان از مشکلات کشاورزان به خبرنگار ما این گونه گفت: بانک  به دلیل بدهکاری تسهیلاتی به ما نمی دهد و این در حالی است که حساب برخی ضامن های ما را هم بسته اند.

وی از بی پولی کشاورزان آبرو دار شرق اصفهان سخن گفت و با توجه به برخی بی مدیریتی های حوضه آبریز زاینده رود تصریح کرد: برخی از کشاورزان متاسفانه در این سالهای خشکسالی و خالی شدن دخلشان، برای اینکه خجالت اهل منزل را نکشند، مجبور به قرض پول با پرداخت بهره می شوند و این درحالی است که روزگاری بیشترین زکات از شرق اصفهان به فقرا و نیازمندان اختصاص می یافت و آیا این رواست که مسئولان در این اوضاع اسف بار کشاورزان به داد آنها نرسند.

یکی دیگر از کشاورزان به تک شغلی بودن منطقه شرق اصفهان اشاره و گفت: شرق اصفهان فاقد شهرک صنعتی است و متاسفانه جوانان بسیاری در خشکسالی بیکار شده و کمر خانواده ها خم شده است و این درحالی است که روز به روز بی توجهی به حقابه ها و برداشت های غیر مجاز بالا دستی ها را می بینیم و نمی توانیم کاری بکنیم.

وی متذکر شد: پسران ما توان ازدواج ندارند زیرا درامدی نیست تا بتوانند خرج زندگی دیگری را دهند و برخی دختران به واسطه نداشتن جهیزیه چند سال دوران عقد را سپری می کنند و لیکن مسئولان باید تمامی ابعاد زندگی کشاورز را در نظر گرفته و نگذارند شرق زیر بار خشکسالی از بین برود.

 

به گزارش اصفهان شرق، امروز اجتماع آرام قشر زحمت کش و مظلوم شرق اصفهان را در مقابل استانداری با در دست داشتن پلاکارت هایی با نوشته های زاینده رود من کو، وعده رییس جمهور به مردم اصفهان و دیگر خواسته کشاورزان برگزار شد. کشاورزان خواسته سنگینی از مسئولان نداشته و ندارند جز اینکه می خواهند حق غصب شده انها دوباره به دامان مزارع و بستر رودخانه جریان یابد. مسئولان توجه داشته باشند که در برابر حرکت آرام کشاورزان به درستی جوابی قانع کننده به این قشر دهند زیرا سالیان دراز است که گوش این عزیزان به وعده های بسیار پر شده و امروز توان شنیدن وعده های تهی را ندارند. امروز زبان روزه کشاورزان حاضر در روبروی استانداری گویای حقی بود که مدتهاست با بی توجهی به صنایع و کشت زارهای دیگر استان های بالا دستی می رود و باید بدانیم نسبت به همه این موارد مسئولیم.

 برگرفته از اصفهان شرق:

http://esfahanshargh.ir/67298


ویژه نامه محیط زیست/تالاب بین المللی گاوخونی
ساعت ٤:۳٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٤/٤/۱۱   کلمات کلیدی:

ویژه نامه محیط زیست/تالاب بین المللی گاوخونی

حسین محمدرضایی

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان و عضو کمیته‌ی پنج نفره‌ی آب استان اصفهان

http://booyebaran.ir/?p=22233

تعریف تالاب در کنوانسیون رامسر

اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) در کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها که به کنوانسیون رامسر معروف است و اولین اجلاس آن در سال ۱۹۷۱ در رامسر تشکیل شد این تعریف را برای تالاب ارائه نموده است: تالاب به مناطق مردابی، آب مانده‌ی اراضی سیاه خیس باتلاقی، برکه‌ها که مصنوعی یا طبیعی، بطور دائم یا موقت دارای آب ساکن یا جاری، با مزه‌ی آب شیرین، شور و لب شور بوده و هم‌چنین مناطق ساحلی دریاها که هنگام جزر، ارتفاع آب بیش‌تر از ۶ متر نباشد، تالاب گفته می‌شود.

 

اکوسیستم‌های تالابی

در خصوص ماهیت عوامل ناپایداری اکوسیستم‌های تالابی باید اذعان داشت که واقع شدن تالاب‌ها در پست‌ترین نقاط حوضه‌های آبخیز باعث شده که هرگونه عملکرد مثبت یا منفی اثر خود را روی تالاب‌ها بگذارد. به همین دلیل معروف است که می‌گویند: ” تالاب‌ها آئینه‌ی تمام نمای عملکرد ما در حوضه‌های آبخیز می‌باشد.”

تنوع فعالیت‌های انسانی در حوضه‌های آبخیز به قدری زیاد و از نظر تاثیر گذاری پیچیده است که شاید نتوان با شفافیت سهم هر کدام را در سرنوشت تالاب مشخص ساخت. این فعالیت‌ها هم در بخش دولتی و هم در بخش غیر دولتی جریان دارد و علاوه بر وابسته بودن به برنامه‌های توسعه‌ی دولت، به سایر عوامل نظیر مناسبات اجتماعی، وضعیت اقتصادی مردم، ویژگی‌های فرهنگی و حتی سیاسی بستگی دارد، اگر در این میان، حکم‌فرمایی خشکسالی را نیز در نظر بگیریم، معادله‌ی مدیریت تالاب‌ها پیچیده‌تر می‌گردد.

در حال حاضر تالاب‌های کشور از برخی مشکلات و تنش‌های محیطی رنج می‌برند که در برخی از موارد حتی کارکردهای اصلی آن‌ها که حمایت از تنوع زیستی می‌باشد نیز خدشه دار می‌شود و این خسارت بزرگ مادی و معنوی به کشور وارد می‌کند.

بر اساس مطالعات بانک جهانی که در سال ۲۰۰۲ میلادی هزینه‌ی خسارت ناشی از تخریب تالاب‌های کشور برابر با ۳۵۰ میلیون دلار آمریکا (معادل ۲۸۰۰ میلیارد ریال ) بوده است (صراف ۱۳۸۴).

تالاب‌ها به دلیل واقع شدن در پست‌ترین نقاط حوزه‌های آبخیز، معمولا تحت تاثیر اغلب تغییرات و تحولات بالادست قرار می‌گیرند، بنابراین با انواع مشکلات دست به گریبان هستند که بارزترین آن‌ها عبارتند از:

الف. کاهش آب ورودی به تالاب‌ها از منابع آب سطحی و زیر زمینی حوزه‌ی آبخیز و دشت‌های اطراف تالاب‌ها (عدم تامین حقابه‌ی زیست محیطی تالاب‌ها) به ویژه در اثر اجرای پروژه‌های سد سازی و انتقال بین حوزه ای

ب. اجرای طرح‌های توسعه‌ای و زیر بنایی بزرگ مثل راهسازی، پتروشیمی، پالایشگاه، فرودگاه، خطوط انتقال نیرو و… در محدوده‌های اثر گذار تالاب‌ها

ج. ورود انواع آلاینده‌های بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی گسیل شده از مزارع کشاورزی، شهرها و آبادی‌ها و صنایع و رسوبات ناشی از فرسایش خاک بالادست تالاب‌ها

د. شکار و صید غیرمجاز و بی رویه و برداشت علوفه و سایر محصولات تالابی، بیش از حد توان تجدید پذیری تالاب

ه. تغییر کاربری اراضی تالابی برای امور کشاورزی و غیره

و. راهیابی گونه‌های غیربومی و مهاجم به تالاب‌ها

ز. تغییر اقلیم و خشکسالی حاکم بر کشور که کاهش بارش‌ها، تغییر الگوی بارش از برف به باران و افزایش دما را سبب شده است

مشکلات فوق الذکر در واقع جنبه‌های بروز یافته‌ای از یک سری از موانع ریشه‌ای مدیریت خردمندانه‌ی تالاب‌ها در کشور می‌باشند که لازم است برای فائق آمدن بر این مشکلات، ابتدا برای موانع ریشه‌ای آن‌ها چاره جویی شود.

فهرست موانع ریشه‌ای ناپایداری زیست بوم‌های تالابی کشور عبارتند از:

الف- ساختار مدیریتی موجود تالاب‌ها که صحنه گردان اصلی آن دولت است برای حمایت از میلیون‌ها هکتار تالاب در کشور نارسا و غیر اقتصادی است

ب- قوانین و مقررات جاری پشتوانه‌ی اجرایی لازم برای حفظ و حمایت از تالاب‌ها را فراهم نکرده است

ج- بهره‌وری بسیار کم در بخش کشاورزی به ویژه در راندمان مصرف آب کشاورزی و فقدان اقتصاد پویا و با ارزش افزوده‌ی زیاد در این بخش

د- خصلت‌های نادرست فرهنگی از جمله منفعت طلبی خسارت بار که با تصرف نمودن اراضی تالابی، شکار و صید غیر مجاز، آلوده کردن تالاب و… نمود پیدا می‌کند

ه- فقدان ساز و کارهای کافی برای هماهنگی بین بخشی در دستگاه‌های دولتی مسئول و هم‌چنین بین سایر ذی‌نفعان تالاب

و- فقر اقتصادی و فرهنگی

 

چرا تالاب‌ها مهم هستند؟

تالاب‌ها در چرخه‌ی طبیعت علاوه بر تجزیه کننده‌ی فوق قوی آلایندگی‌های آبی در تعادل نگه‌داشتن اکوسیستم منطقه‌ی تحت شعاع خود بی تاثیر نیست این نگه‌داشت تعادل بین موجودات زنده‌ی مادی و نباتی با دخالت بشر دچار نوسانات شدیدی شد که به مرور زمان به اکوسیستم تالاب‌ها ضربات جبران ناپذیری وارد کرده است.

با مقایسه‌ی ارزش افزوده‌ی تالاب‌ها با دیگر اکوسیستم‌ها اهمیت آن مشخص می‌شود. در این مقایسه هر یک هکتار زمین کشاورزی گندمی در عرف بین المللی دارای ۵۰۰ دلار ارزش افزوده می‌باشد که در جنگل‌ها به ۱۵۰۰ دلار در یک هکتار افزایش می‌یابد اما در تالاب‌ها به ۲۰ هزار دلار در یک هکتار جهش پیدا می‌کند یعنی هر هکتار تالاب بیش از ۴۰ برابر هر هکتار کشت گندم و ۱۴ برابر یک هکتار جنگل مقایسه می‌گردد. اما متاسفانه به علت دخالت انسان تخریب‌گر، تالاب‌ها دچار ضربات و تکان‌های شدید شده‌اند که حیات وحش و زندگی موجودات آبی از یک طرف و رویش گیاهان تالابی از طرف دیگر را تحت تاثیر قرار داده است. تالاب شادگان نیز از این تکان‌ها بی نصیب نماند. ورود پساب‌های نیشکر و آب‌های دفعی فولاد خوزستان و فاضلاب شهری شادگان به تالاب به سرعت تخریبی آن افزایش داده است.

هر ۱ متر مکعب فاضلاب شهری ۴۰ مترمکعب آب تالاب را آلوده می‌کند و در بازه‌ی زمانی طولانی حتی اگر این تجزیه‌ی مولکولی جبران شود اما اجسام سنگین موجود در فاضلاب شهری و دیگر آلاینده‌ها با ته نشین شدن در کف تالاب موجب:

۱ـ تخریب چرخه‌ی تخم ریزی ماهیان تالابی

۲ـ عدم رویش بعضی گونه‌های گیاهی نظیر بردی

۳ـ ورود اجسام سنگین آبی به بدن احشام و پرندگان

 شایسته است دولت جهت حفاظت از تالاب‌ها یک سازمان خاص غیر از محیط زیست ایجاد نماید تا هم وحدت رویه در تصمیم گیری ایجاد شود و هم از تکثر وظایف تشابهی جلوگیری نماید اما اگر با این روش حمایتی- حفاظتی از تالاب‌ها به علت ضعیف بودن قدرت اجرایی انتظامی محیط زیست در برابر دیگر تخریب گران قدرتمند نظیر فولاد، نیشکر و وزارت نفت این سازمان نمی‌تواند کارایی خوبی داشته باشد لذا لزوم بازنگری در این حوزه بسیار حیاتی می‌باشد.

تالاب بین المللی گاوخونی

تالاب بین‌المللی گاوخونی (که باتلاق گاوخونی نیز خوانده می‌شد) نام تالابی است که در فلات مرکزی ایران و موقعیت جغرافیایی N.32.12 E.52.52 واقع شده که بخش بزرگی از آن در استان یزد و مابقی در استان اصفهان قرار دارد که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. تالاب گاوخونی یکی از بکرترین چشم‌اندازهای طبیعی استان اصفهان محسوب می‌شود. این تالاب در ۱۳۰ کیلومتری شرق شهر اصفهان و ۲۸ کیلومتری شرق شهر ورزنه از طرق جاده‌ی دسترس اصفهان، برسیان، اژیه، ورزنه به تالاب گاوخونی واقع شده است.

«تالاب گاو خونی» یکی از ۱۹ تالاب بین المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال ۱۳۴۹ به ثبت رسیده است. این تالاب یکی از اکوسیستم‌های طبیعی استان اصفهان است که در نقطه‌ی پایانی زاینده رود قرار گرفته است و به عنوان یک اکوسیستم طبیعی واقع در یک منطقه‌ی خشک می‌تواند و باید در توسعه‌ی پایدار منطقه نقش مهمی داشته باشد که تاکنون و چنان‌چه باید به آن پرداخته نشده است.

وجه تسمیه‌ی گاو خونی

از تالاب گاوخونی در نوشته‌های مختلف گذشته و حتی حال به صورت‌های گوناگونی یاد شده است: از جمله تالاب گاوخونی، گوخونی، گورخونی، گاوخانه، گاوخانی، گاوخوانی و آخر آب. از بین این واژه‌ها حالت متداول امروزی آن بیش‌تر تالاب گاوخونی است که در زبان محلی (ساکنین شهر ورزنه) این واژه‌ها با کمی تغییر به تالاب گاوخونی معروف شده است. در فرهنگ دهخدا در توضیح واژه‌ی گاوخونی آمده است: گاوخونی یعنی خانه‌ی گاو چه در گذشته رسم بر این بوده که روستاییان گاوهای خود را جهت چرا در اطراف باتلاق رها می‌کردند و این رسم از دیر زمان به یادگار مانده است. در یک حکایت افسانه‌ای دیگر از گاوخونی با نام گودخونی یا گورخونی یاد کرده‌اند. برخی از شکارچیان در حین شکار در دام این تالاب گیر افتاده و جان خود را از دست داده‌اند. حتی در برخی از نوشته‌ها حکایت شده که بهرام گور در حین شکار گورخر در این باتلاق فرو رفته و جان خود را بر سر بی رحمی‌اش از دست داده است. از این رو درباره‌ی وی سروده اند :

بهرام که گور می گرفتی همه عمر،  

دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

 

حوضه‌ی آبخیز اصفهان و گاوخونی

این حوضه از حوضه‌های مسدود میانی می‌باشد و مساحت کل آن در حدود ۹۹۲۸۰ کیلومتر مربع است. در این حوضه کویر ابرقو با وسعت ۱۳۲ کیلومتر مربع، کویر مروست با وسعت ۳۴۰ کیلومتر مربع، کویر نمک سیرجان با وسعت ۴۵۰ کیلومتر مربع، کویر قطروئید با وسعت ۲۵۰ کیلومتر مربع، سد مخزنی زاینده‌رود با دریاچه‌ی پشت سد به وسعت ۴۸ کیلومتر مربع و تالاب گاوخونی که با مساحتی حدود ۴۷۶۰۰ هکتار جزو تالاب‌های بین‌المللی و مهم کشور به شمار می‌آید، قرار دارند.

تالاب گاوخونی از جنبه‌ی پیوستگی با اکوسیستم زاینده رود و نقش فزاینده‌ای که در اقتصاد مردم منطقه‌ی جرقویه و به ویژه شهر ورزنه ایفا می‌کرده است، همواره جایگاه متمایزی داشته است و بنابر نقل قول یکی از ساکنان کهن‌سال ورزنه تا پنجاه سال گذشته در ایام زمستان صد و پنجاه هزار گوسفند از نیزارهای آن تعلیف می شده‌اند. این نیزارهای انبوه که تا کیلومترها به همراه تنوع گیاهی کم نظیر آن وجود داشته، موطن حیات وحش پرندگان بی شماری بوده است که برخی از آن‌ها در فصل‌های خاص مهاجرت می‌کرده‌اند.

از سی سال گذشته شکار بی رویه و نیز کاهش ورودی آب به تالاب نه تنها در شرایط زیست محیطی منطقه ایجاد بحران کرده، بلکه موجب کاهش اشتغال، افزایش فقر و مهاجرت‌های فزاینده به حاشیه‌ی شهر اصفهان شده است.

تالاب‌ها در جلوگیری از گسترش کویر نیز نقش به‌سزایی دارند. بسیاری از تالاب‌های جهان در نقاطی واقع شده‌اند که در واقع مرز بین دو بوم‌سازگان آبی و خشکی است. به طور مثال تالاب گاوخونی به عنوان تنها دریاچه‌ی آب شور دایمی در فلات مرکزی ایران و در دل کویر واقع شده و نقش موثری را در جلوگیری از گسترش کویر ایفا می‌کند. رودخانه‌ی زاینده‌رود همانند یک کمربند سبز دل کویر را می‌شکافد و در نهایت به تالاب ختم می‌شود و آن‌جاست که بوم‌سازگان آبی کویر را به مبارزه می‌طلبد و این نقش وقتی مشخص‌تر می‌شود که می‌بینیم تپه‌های گسترده‌ی وسیعی که در امتداد تالاب قرار دارد، توسط رطوبت و پوشش گیاهی آن تثبیت شده است و در صورت نابودی تالاب حرکت شن‌های روان به نواحی شرقی اصفهان، از جمله شهر ورزنه که نزدیک‌ترین شهر به تالاب است، آغاز خواهدشد. نظیر این حالت در بیش‌تر تالاب‌های مرکزی و نواحی جنوبی ایران و بسیاری از نقاط دیگر جهان وجود دارد.

تالاب‌ها یکی از بی‌نظیرترین، زیباترین، بکرترین و شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند که هر یک دارای جلوه‌های بسیار بدیع، جالب، ناشناخته و پر رمز و رازی هستند. به عنوان مثال گوشه‌هایی از تالاب گاوخونی در اصفهان، بخش‌هایی از تالاب سیاه کشیم در گیلان و یا دشت ارژن و دریاچه‌ی پریشان در فارس را می‌توان ذکر کرد که هر یک در اوج زیبایی قرار دارند و به همین دلیل می‌توان از تالاب‌ها به عنوان کانون‌های تفرج و تفریح، بازدید و سیاحت و جلب گردش‌گری استفاده کرد، به شرط آن‌که این برنامه‌ها همراه با یک نظام مدیریتی هدف‌دار و حساب‌شده باشد، علاوه بر افزایش آگاهی عموم افراد جامعه و شناخت زیبایی‌های آن می‌توان از مردم در حفاظت از تالاب‌ها و جلوگیری از تخریب آن‌ها کمک خواست.

علاوه بر موارد ذکر شده تالاب‌ها در جلوگیری از فرسایش سواحل دریاها، تثبیت هوای منطقه از لحاظ مقدار بارندگی و دمای محیط، آموزش و تحقیق، تامین علوفه‌ی دام، مصارف کشاورزی، استخراج مواد معدنی مثل پتاسیم و فسفر، تصفیه هوای مناطق مجاور، بهره‌برداری و اشتغال مردم حاشیه تالاب، جلوگیری از فرسایش بادی نقاط همجوار، پرورش ماهی و… نیز نقش دارند.


بحران در تالاب

با تخصیص بی‌رویه‌ی آب به صنایع و باغات، آب ورودی این تالاب مدت‌هاست به صفر رسیده و عملاً این تالاب نابود شده است. این در حالی است که کشور ایران عضو کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که بر اثر آن قوانین، تالاب‌ها خشک شوند.

به دلیل صید و شکار بی رویه از یک طرف و آلودگی و کاهش شدید آب در نتیجه‌ی ورود فاضلاب‌ها و احداث سد زاینده رود از طرف دیگر روز به روز از تعداد پرندگان و وحوش آن کاسته شده و به مرحله‌ی نابودی کامل رسیده است. افزون بر آن افزایش بهره‌برداری از آب زاینده رود جهت مصارف کشاورزی، صنعت و نوشیدن، همانند پروژه‌ی عظیم آب رسانی به یزد و برداشت آب در بالادست زاینده رود برای توسعه‌ی باغات باعث افت شدید آب ورودی به تالاب شده است و اکوسیستم تالاب را در معرض مرگ تدریجی قرار داده است. به دلیل خشکسالی سال‌های اخیر، استفاده بی رویه از آب زاینده رود و به دنبال آن گرمای شدید هوا، آتش سوزی‌هایی رخ داده است که عمده‌ی پوشش گیاهی منطقه را نابود ساخته است.

تالاب و تولید ریزگردها

به گفته‌ی دکتر خاتون آبادی، فعال زیست محیطی و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، خشک شدن تالاب گاوخونی به معنی پیشروی کویر و جابه‌جایی میلیون‌ها تن نمک و انتقال آن به شهرها و کشتزارهای بخش میانی و پایاب حوضه است. بر اساس اسناد موجود بیش از ۳ هزار سال است که در این منطقه کشاورزی می‌شده و زاینده رود در نقش زهکش مزارع، شوری را به تالاب منتقل می کرد. در اثر خشک شدن تالاب گاوخونی خاک آن که توام با نمک است ریزگردهای نمکی تولید می‌کند. این ریزگردها تا تهران حرکت می‌کند زیرا روبه‌روی آن دشت مسطح است و کوهستان نیست. یعنی در حال حاضر به علت آن‌که در برخی فصول مسیر باد به‌جای غرب به شرق، شرق به غرب است، تمام اراضی کل استان‌های مجاور از جمله یزد، چهارمحال و بختیاری و به خصوص تهران از نمک پوشیده و بیابان زائی می‌شود و مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند.

از آن‌جایی که این تالاب در انتهای مسیر رودخانه قرار دارد و مواد شیمیایی از پساب صنایع وارد رودخانه می‌شود و در تالاب رسوب می‌کند، ریزگردهای تجمیع شده در تالاب با وزش باد استان‌های اصفهان و یزد را بی نصیب نگذاشته و به تهران و کل کشور می‌رسد.

از نظر وی با ادامه‌ی این روند، کل منطقه به شوره زار تبدیل می شود و سلامت مردم با وجود فلزات سنگینی مانند کادمیم، سرب و جیوه موجود در این ذرات به خطر می‌افتد.

حیات وحش تالاب

مجموعه‌ی تالاب گاوخونی شامل تنوع قابل ملاحظه‌ای از زیستگاه‌ها و رویش‌گاه‌ها مرکب از آب شوره و نمک زار، رودخانه، مصب، نیزار، آب‌گیرهای فصلی، تپه‌های ماسه‌ای بادی و کوهستان در شمال غربی و شرق است. این منطقه در گذشته زیست‌گاه مناسبی برای آهو، میش، قوچ، گورخر و یوزپلنگ بوده است. در این ناحیه خزندگان از جمله بزمجه، مارمولک، و انواع مار و قورباغه‌ی باتلاقی فراوان بوده است.

این تالاب سالیان متمادی میزبان صدها هزار پرندگان آبزی و کنار آبزی بوده است. یکی از جالب‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی‌های تالاب، زمستان گذرانی پرندگان مهاجر می‌باشد. در سال ۱۳۷۳ جمعیتی از فلامینگوها که تعداد آنه ا را حدود ۱۵۰۰۰۰ قطعه برآورد کرده اند سطح تالاب را به طور زیبایی سفید پوش کرد. مهم‌ترین پرندگانی که فهرست آن‌ها به عنوان پرندگان تالاب گاوخونی ثبت رسیده است عبارتند از: کشیم، فلامینگو، غاز خاکستری، آنقوت، بوتیمار کوچک، حواصیل زرد، اگرت، اردک سبز، اردک مرمری، اردک سرحنایی، خوتکا، چگر، سرسبز، خروس کولی، قوی گنگ، عقاب مارخور، منقر،‌کبک، تیهو، دال، عقاب دو برادر و تعداد دیگری از پرندگان. از این موارد فقط تعداد اندکی باقی مانده و بقیه‌ی گروه‌های حیات وحش آن به طور کلی از بین رفته است. در هر حال این منطقه از قابلیت احیا برخوردار است و می‌توان با عودت دادن جانوران یاد شده و حفظ کامل آن‌ها منطقه‌ای از نظر حفاظت و تفریح‌گاه به وجود آورد به شرط آن‌که آب مورد نیاز تامین گردد.

پوشش گیاهی تالاب

ابتدا مصب رودخانه را نیزارها و گزستان وسیع و انبوه فرا گرفته و نیز مملو از جلبک‌های سبز می‌باشد. بخش کوچکی از حاشیه‌ی شمالی زاینده رود از مصب به طرف ورزنه، دارای پوشش هالوفیت است و بوته کاری آتریپلکس صورت گرفته است و در دو بخش شمال غربی تالاب، کوه سیاه واقع شده است که بلندترین ارتفاع منطقه محسوب می‌شود در قسمت شرقی پوشش گیاهی بیش‌تری است .

گاوخونی دارای گیاهان نمک دوستی است که از گونه‌های معروف آن می‌توان از اسپند، شیرین بیان، سالیکورنیا، اشنو، چوبک و نی به ویژه انواع و اقسام گز را نام برد که در گذشته به صورت بیشه‌های پر درختی بوده است که در نتیجه‌ی قطع درختان و به کار بردن آن در سوخت و هم‌چنین تهیه‌ی زغال از بین رفته‌اند. وجود چاله‌های بی شماری که جهت تهیه‌ی زغال ایجاد گردیده و در اغلب نقاط گاوخونی مشاهده می‌گردد، معرف این امر است. درختان گز به واسطه‌ی از بین رفتن، امروزه به صورت بوته‌های پای کوتاه درآمده است و دیگر پناهگاه مناسبی برای گورخرهایی که در این حوضه‌ی فرورفته زندگی می‌کنند نیست. قسمت عمده‌ای از اراضی به علت شوری و قلیائیت زیاد فاقد هر گونه رستنی است .

منابع:


پس از ۱۰ سال آب رودخانه زاینده‌رود به تالاب گاوخونی رسید
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٩   کلمات کلیدی:

کدخبر: ۷۸۵۳۶۶

سرویس: استانها

تاریخ: ۰۸/تیر/۱۳۹۴ - ۱۷:۳۶

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

پس از ۱۰ سال آب رودخانه زاینده‌رود به تالاب گاوخونی رسید

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان استان اصفهان گفت: امروز آب پس از ۱۰ سال به تالاب خشکیده گاوخونی رسید و جاری شدن در تالاب، جانی دوباره به این اکوسیستم بخشید.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به جاری شدن آب در تالاب گاوخونی اظهار داشت: نزدیک به ۴۰ میلیون مترمکعب در کل برای محیط زیست و زنده ماندن رودخانه در نظر گرفته شده است که این آب بخشی از آن است.

وی افزود: این آب به همراه پساب فاضلاب جنوب اصفهان و با همکاری کشاورزان با ساماندهی رودخانه به سمت تالاب هدایت شد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان کرد: نزدیک به ۳ متر و نیم مکعب بر ثانیه از کانال سمت چپ نکوآباد که بخش کمی از آن به مصرف چاه‌های فلمن می‌رسد و به همراه پساب فاضلاب جنوب توانسته تالاب گاوخونی را پس از ۱۰ سال زنده کند.

محمد رضایی خاطرنشان کرد: اینکه جاری شدن آب در تالاب گاوخونی تا چه زمانی است بستگی به تصمیم مدیر حوزه زاینده رود دارد، اما احتمال دارد که تا زمان ابی که برای کشت پائیزه کشاورزان در نظر گرفته شده جاری باشد.

انتهای پیام/ ی

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/785366


خروج 100 هزار هکتار از زمین‌های اصفهان از دور تولید محصول به دلیل خشکسالی
ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٤/٤/٦   کلمات کلیدی:

روزنامه اصفهان زیبا

 خبری، فرهنگی، اجتماعی | شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ | شماره ۲۴۰۲ | صفحه ۱۰

عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس در گفت و گو با اصفهان زیبا مطرح کرد،

خروج 100 هزار هکتار از زمین‌های اصفهان از دور تولید محصول به دلیل خشکسالی/

بارندگی در کشور کمتر از یک سوم جهانی است

 در اوایل سال گذشته بود کشاورزان شرق برای گرفتن حقابه خود در جوار امامزاده چهارمیان در برآان شمالی خیمه زده تجمع کردند و پس از آن وزیر نیرو به اصفهان سفر کرد تا درباره مطالبات کشاورزان اصفهان آگاه شود و از کم و کیف آنچه آنان مطالبه می کنند باخبر شود. وزیر نیرو در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که آب را به طور کامل به کشاورزان داده خواهد شد، اما این روزها پس از گذشت چندین ماه تنها با آب داده شده حدود40 درصد از زمین های کشاورزان به زیر کشت رفت و با تنش های ایجاد شده در توزیع آب باعث افت تولید در بعضی از مزارع کشاورزان شده است. با همین

 موضوع اصفهان زیبا گفت و گویی انجام داد با حسین محمدرضایی رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان، عضو کمیته آب ذیل مجمع نمایندگان مجلس و عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان تا این موضوع واشکافی شود.

آقای محمدرضایی با توجه به ورود وزیر نیرو به اصفهان و مطالبات کشاورزان شرق آیا آنها به خواسته خود در این خصوص رسیدند؟

نه متاسفانه تنها 40 درصد زمین های حق آبه داران شرق اصفهان زیر کشت پاییزه رفته است و کشاورزان استان از مسوولان کشور، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب برای کشت پاییزه  در سال جاری هستند.

چه مقدار آب برای زنده ماندن زاینده رود در نظر گرفته شده است و آیا این مقدار برای تامین آب تالاب گاو خونی کافی است؟

40  میلیون متر مکعب آب برای زنده مانده زاینده رود در سطح شهر اصفهان در نظر گرفته شده است که از سد نیکو آباد در استان اصفهان رها سازی شود. این مقدار آب از ابتدای پارک ناژوان نزدیک نیروگاه اسلام آباد به رودخانه زاینده رود می ریزد. اکنون این مقدار آب با اضافه شدن پس آب فاضلاب جنوب شهر اصفهاناز شهر ورزنه عبور کرد و به دلیل اینکه حجم آب کم است مدت زمانی طول می کشد تا به تالاب گاو خونی برسد. متاسفانه این مقدار آب برای سیراب کردن تالاب گاوخونی کافی نیست. با این مقدار تنها درختان و بیشه های خشک از لحاظ آبی تامین می گردند و برای محیط زیست لازم و مناسب است ولی متاسفانه چون این مقدار آب چون با آب فاضلاب مخلوط است، مشکلاتی به همراه دارد.

در طول سال آبی که برای حق آبه تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده است چه میزان است؟

سالانه 175 میلیون متر مکعب آب برای حق آبه تالاب گاوخونی در نظر گرفته شده است و اگر این آب به تالاب داده شود بخشی از آن نجات پیدا خواهد کرد. باید حق آبه تالاب بین المللی گاوخونی به صورت مداوم انجام گیرد تا از خشک شدن آن جلوگیری شود و به یاری خدا، کمک مسوولین، و همکاری و همدلی کشاورزان زاینده رود از فصلی بودن نجات خواهد یافت و تالاب احیا می شود.

با توجه به فرمایش شما برای رسیدن این مقدار آب به تالاب گاوخونی چه باید کرد؟

برای اینکه این مقدار آب به تالاب گاو خونی برسد باید از برداشت های بی رویه در استان بالادست و همچنین در بالادست زاینده رود در استان اصفهان جلوگیری شود.

همشهریان باید در استفاده از آب شرب دقت کنند و صنایع آب بر از زاینده رود نیز از مصرف بی رویه و بی حد و حصر آب خودداری کنند.

به اعتقاد شما بازگشایی هر چه بیشتر آب سد زاینده رود چه اثراتی برای محیط زیست خواهد داشت؟

بازگشایی هر چه بیشتر آب از سد زاینده رود برای محیط زیست مفید است. با توجه به معضل ریزگردها و آلودگی هوا این امر می تواند کمک بسیاری به محیط زیست و گردشگری استان کند.

شما می دانید چه میزان خسارت به کشاورزان وارد شده است؟

میزان خسارت وارد شده به کشاورزان شرق اصفهان هنوز به طور دقیق مشخص نیست چرا که برداشت محصولات به طور کامل انجام نشده است. مناطقی در شرق اصفهان به دلیل خشکسالی،گرمای هوا و تنش در حجم آب دچار خسارت شدند اما در مجموع شرایط نسبتاً راضی‌کننده است. در حال حاضر محصول جو برداشت شده و گندم در حال برداشت است. کشت غالب منطقه گندم و جو است.  در سال زراعی جاری 30 هزار هکتار گندم و 10 هزار هکتار جو  در شرق اصفهان کشت شده  البته در مناطق غربی استان نیز برنج کشت شده است. در کشت پاییزه گذشته به دلیل گرمای هوا و ضرفه جویی بیشتر ، آب زاینده رود در سه نوبت پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار تا اوایل خرداد ماه برای کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی شد.

چرا کشاورزان شرق محصولات خود را بیمه نمی کنند؟

بیمه محصولات کشاورزی فقط 10 درصد از خسارت واقعی محصولات را پرداخت می کند به همین دلیل بیشتر کشاورزان تمایلی برای بیمه کردن محصولات خود ندارند.

خشکسالی های اخیر چه میزان از زمین های استان اصفهان را از دور تولید محصول خارج کرده است؟

کم آبی و خشکسالی سال‌های اخیر حدود 100 هزار هکتار از این زمین‌های استان را را از دور تولید محصول خارج کرده است. کشاورزان استان از مسوولان کشوری، شورای عالی آب و استاندار خواهان حفظ آب استان  برای کشت پاییزه  در سال جاری هستند.

کم آبی و پدیده تغییر اقلیم دمای هوا در کشور چه اثرات زیان باری خواهد داشت؟

با توجه به کم آبی در کشور باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی و اقدام اساسی صورت بگیرد. به دلیل پدیده تغییر اقلیم دمای هوا ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یافت که این موضوع باعث افزایش تبخیر شده است. این در حالی است که متوسط بارش در جهان 800 میلی متر و در کشور ما 240 میلی متر در سال است و پتانسیل تبخیر سالانه در جهان 700 میلیمتر و در ایران برابر با 2100 میلیمتر است و این موضوع نشان می دهد بارندگی در کشور کمتر از یک سوم جهانی است و تبخیر سالانه در ایران سه برابر متوسط تبخیر سالانه جهانی است.

پس چه کنیم؟

فضای سبز شهری جهت رفع کمبود آب و ضرورت حفظ آب باید جایگزین کردن گل های تزیینی و چمن های مقاوم به خشکی به جای گل و چمن فعلی در فضای سبز شهری را مد نظر قرار دهد. باید تغییر الگوی کشت در شهرداری ها مورد توجه قرار گیرد و از درختان، چمن و گل های زینتی مقاوم به خشکی استفاده شود.

خبرنگار: زهره قندهاری

http://www.isfahanziba.ir/archive/d/2015-06-27/10


آبی که به تالاب گاوخونی می‌ریزد، برای احیاء کافی نیست
ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٤/٤/٥   کلمات کلیدی:

 رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

کدخبر: ۷۸۰۶۵۳     تاریخ:  ۴/ تیر/۱۳۹۴ - ۰۲:۲۴

آبی که به تالاب گاوخونی می‌ریزد، برای احیاء کافی نیست

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: تالاب گاوخونی وضعیت خوبی را ندارد و این حجم آبی که قرار است وارد آن شود، به طور کامل آن را احیاء نمی‌کند.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به آبی که قرار است در تالاب خشکیده گاوخونی جاری شود، اظهار داشت: تالاب گاوخونی وضعیت خوبی را ندارد، این حجم آبی که قرار است وارد آن شود، به طور کامل آن را احیاء نمی‌کند.

وی افزود: پس از اینکه کشاورزان آخرین آب مصرفی خود را دریافت کردند که بالغ بر ۹۰ متر مکعب بر ثانیه بود، ۷۰ متر مکعب بر ثانیه آن بسته شد اما ۲۰ متر مکعب بر ثانیه آب از سد رها شده است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان کرد: این حجم آب برای مصرف شرب و صنعت است که در این  مسیر برداشت‌هایی توسط کشاورزان بالادست صورت می‌گیرد و پس از آن وارد سد نکوآباد می‌شود.

وی گفت: پس از آن به درچه و انتهای آن به رودخانه وارد می‌شود که شامل همین آبی است که به صورت محدود در رودخانه وجود دارد، این حجم آب به همراه پساب تصفیه خانه جنوب که توسط کشاورزان جمع‌آوری شده است به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: این آب تا ورزنه رسیده است و امیدواریم به تالاب هم برسد و آن را از وضعیت بحران خارج کند، اگر چه تالاب برای احیای کامل به ۱۷۵ میلیون مترمکعب در سال آب نیاز دارد.

محمدرضایی گفت: امیدواریم در زمستان با افزایش بارندگی و افزایش آب در سرشاخه‌های زاینده‌رود آب کافی برای کشاورزان و تالاب گاوخونی که برای سلامتی و محیط زیست مهم است، وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ آ

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/780653