انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کارون را سد سازی خشکاند نه کشاورزان اصفهانی
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/٦/٢٤   کلمات کلیدی:

کارون را سد سازی خشکاند نه کشاورزان اصفهانی

اقتصادی  10:50:51 1394/06/24

946-7691-5 کد خبر

یک عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: مشکل اصلی حوضه رودخانه کارون سد سازی غیر علمی و غلط بر روی مسیر آن بوده است و ربطی به کشت و کار در حوضه زاینده رود خشک شده ندارد .

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، در واکنش به برخی سخنان عنوان شده در خصوص "کشت برنج در اصفهان با آب خوزستان"، اظهار کرد: متاسفانه تمام حوضه‌های بزرگ آبریز کشور با بحران آب درگیر هستند بنابراین تمامی صاحب‌نظران به خصوص صنف کشاورزان در سراسر کشور باید برادرانه و خارج از تعصبات محلی به گفت‌و گو در این زمینه بپردازند.

وی با اتنقاد از اقدام اخیر دبیر خانه کشاورز استان خوزستان درخصوص عکس گرفتن از کشتزارهای بالادستی مسیر زنده رود، اظهار کرد: این گونه عکس گرفتن و گذاشتن آن در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف در پی محکوم کردن کشاورزان استان اصفهان فقط نوعی بازی با افکار عمومی است.

وی با بیان اینکه این مسئول صنفی مدعی کشت برنج در اراضی وسیع در حوضه زاینده رود شده است، تاکید کرد: اگر دبیر محترم خانه کشاورز استان خوزستان به دنبال حقیقت بود عکس های از مزارع خشک شده شرق اصفهان نشر می داد تا بینندگان به درستی قضاوت کنند.

محمدرضایی اظهار کرد: بحث های مغرضانه و غیر منطقی هیچ مشکلی از جامعه کشاورزان در ایران رفع نمی کند و فقط به اختلافات بین مردم در استان ها دامن می زند.

وی با بیان اینکه مخالفتی با تغییر اقلام پر مصرف کشت نداریم، تاکید کرد: بحث کاهش مصرف آب و تغییر الگوی کشت موضوعی علمی است اما اینکه عده ای بخواهند از برنجکاری در بالا دست زاینده رود چماقی درست کنند و بر سر مردم اصفهان بکوبند قابل قبول نیست و اجازه چنین عملی را هم به آنها نخواهیم داد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، گفت: عمده برنجکاری در حوضه زاینده رود مربوط به مناطق لنجانات است که طبق متن طومار تقسیم نامه منسوب به شیخ بهایی این منطقه 10 سهم آب از 33 سهم کلی را دارد و به صورتی "وُنِش" بندی برای کشت برنج تعیین و ذکر شده است و این نکته تاریخی بودن این کشت در این سرزمین را نشان می دهد.

محمدرضایی با بیان اینکه لنجانات شامل دو بخش "علیا "و "سفلی" است، تاکید کرد: همانطور که هر انسان عاقلی مشاهده کرده و تشخیص می دهد، حجم کمی از آب زاینده رود در بستر رودخانه به سمت لنجان علیا جاری است و از لنجان سفلی تا گاوخونی شاهد رودخانه ای خشک هستیم.

سد زاینده رود 470 میلیون مکعب آب ذخیره دارد

وی تصریح کرد: در سال های اخیر نابودی بخش زیادی از زراعت استان اصفهان به خصوص در شرق به دلیل خشکی زنده رود بر کسی پوشیده نیست و سوال اینجا است اگر حجم عظیمی از آب خوزستان برای برنجکاری به اصفهان منتقل شده است پس چرا نخست بخشی از آن در بستر رودخانه جاری نیست و دوم اینکه چرا سراسر مزارع در امتداد رودخانه برنج نکاشته اند و سوم و مهمتر اینکه چرا سد زاینده رود از آب لبریز نشده است.

این فعال صنف کشاورزی با اشاره به حفر دو تونل اول و دوم کوهرنگ به ترتیب در سال های 1332و1364 از سرشاخه های کارون برای الحاق به زنده رود، ادامه داد: این دو منبع باید در مجموع سالانه 550 میلیون متر مکعب آب تحویل دهد اما در حال حاضر طبق مشاهدات، محاسبات و با توجه به شرایط بارندگی ها این عدد به حدود 300 میلیون متر مکعب در سال کاهش یافته است.

محمدرضایی تصریح کرد: در شرایط نرمال از ارتفاعات غربی و جنوبی استان اصفهان حدود دو میلیارد مترمکعب آب به سر شاخه های رودخانه کارون و حدود یک میلیارد متر مکعب به سرشاخه های رودخانه دز سرازیر است، در صورتی که حجم آب دو تونل الحاقی یاد شده به نسبت به 22 میلیارد متر مکعب کل آب طبیعی رودخانه کارون عدد چشمگیری نیست.

وی با بیان اینکه آب طبیعی زاینده رود در شرایط نرمال 850 میلیون متر مکعب در سال است، خاطر نشان کرد: در چنین وضعیتی دو تونل خدنگستان و چشمه لنگان از سرشاخه های رودخانه دز واقع در شهرستان فریدون شهر در مجموع سالانه 190 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود تحویل می دهد که بر این اساس متوجه می شویم باید در شرایط آبسالی با حساب تمام منایع آبی حدود یک و نیم میلیارد آب پشت سد وجود داشته باشد.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان با یادآوری اینکه هر آب انتقالی فقط پشت سد ذخیره می شود، افزود: ذخایر فعلی آب سد زاینده رود حدود 470 میلیون متر مکعب است و حجم آب انتقالی از تونل های اول و دوم نیز به دلیل کاهش بارندگی کاسته شده است و از سوی دیگر باز این آب خروجی تونل ها و سرشاخه های زاینده رود در سنگلاخ های چهارمحال برای توسعه باغات بادام و هلو پمپاژ می شود.

مصوبات بزرگی که بر کاغذ ماند

مجمدرضایی خاطر نشان کرد: طرح معروف تونل بهشت آباد نیز که پس از 12 سال کارشناسی و صرف هزینه های هنگفت با مصوبه هیات دولت، متوقف شده است و ما نمی دانیم جدیدا دیگر از طریق کدام کانال یا تونل و از چه مکانی و با چه نامی حجم زیادی از "آب خوزستان در حال انتقال به مزارع اصفهان" است.

وی یادآور شد: نخستین مصوبه طرح حفر تونل بهشت آباد به سفر مقام معظم رهبری در سال 1381به اصفهان باز می گردد اما به دنبال آن در سه سفر استانی هیئت دولت برای انتقال سالانه یک میلیارد و100 میلیون متر مکعب آب آن هم صرفا برای استان اصفهان سه مصوبه به تصویب رساند اما با انواع فشارهای سیاسی این رقم به سالانه 580 میلیون متر مکعب آب برای سه استان اصفهان، یزد و کرمان کاهش یافت.

این عضو کمیته آب، کشاورزی و محیط زیست ذیل مجمع نمایندگان استان اصفهان، گفت: زاینده رود تمدن ساز، رودخانه ای است که در طول میلیون ها سال در فلات مرکزی ایران شکل گرفته است اما عده ای مدام بحث تونل های الحاقی از سرشاخه های کارون در طول چند دهه اخیر را مطرح می کنند گویا در صدد ایجاد این شبه هستند که زنده رود اصلاً هیچگاه آبی نداشته و در کمتر از یک قرن اخیر به وجود آمده است.

محمدرضایی با بیان اینکه اکثر کشاورزان غرب تا شرق زاینده رود در حال حاضر فقط منتظر آب برای غله کاری در پاییز هستند، گفت: البته کشت و کار برنج و سایر محصولات در برخی مزارع خارج از لنجان نیز به وسیله آب چاهای عمیق انجام می شود بنابر این واضح است که محصول برنج بیشتر در بالا دست یعنی در شهرستان لنجان کشت شده است.

تیر بزرگ در چشم خودتان را هم ببینید

وی تاکید کرد: مشکل اصلی حوضه رودخانه کارون سد سازی غیر علمی و غلط بر روی مسیر آن بوده است و ربطی به کشت و کار در حوضه زاینده رود خشک شده را ندارد و مسئولان مربوطه و عاملان سدسازی ها باید جوابگوی مردم خون گرم آن دیار باشند و در صورت امکان به مراجع قضایی هم احضار شوند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان، تاکید کرد: آخرین سد بر روی رودخانه کارون، "سدگتوند" است که با آبگیری آن، میلیون ها تن گنبد نمکی در آب حل شد که متاسفانه درجه شوری آن را به شدت افزایش داده است.

محمدرضایی ادامه داد: سدهای مختلف (کارون های 1 الی 4  و سد گتوند) برروی کارون برای تولید برق احداث شد که به دنبال این امر حدود 8 میلیارد متر مکعب آب در دریاچه پشت این سدها ذخیره شده و کمبود آب کارون به علت ذخیره این آب ها است.

وی با تاکید بر اینکه میزان آب تبخیری از دریاچه این سدها بیش از تمام حجم آب زاینده رود است، اظهار کرد: اینجا است که این ضرب المثل مصداق دارد، متاسفانه بعضی ها خار کوچکی را در چشم دیگران می بینند ولی تیر بزرگی که در چشم خودشان است نمی بینند.

وی گفت: حدود یک و نیم میلیون نفر از هموطنان خوزستانی و چهارمحالی در استان اصفهان ساکن هستند، در کسب درامد می کنند و از زاینده رود و فضای سبز آن بهرمند می شوند اما برخی افراد سیاسی مدام مردم دو استان یاد شده را به مخالفت با انتقال آب به اصفهان تحریک می کنند.

محمد رضایی ادامه داد: کشاورزان اصفهان به خصوص در منطقه شرق سال ها است که کشت و زراعت خود را از دست داده اند و سالانه مبالغی صدقه وار به عنوان خسارت دریافت می کنند پس کشت برنج در بالادست را نمی توان بر تمام این حوضه نسبت داد.

وی افزود: شغل بیشتر مردم شرق اصفهان کشاورزی است و در این منطقه صنعتی برای اشتغال و منبع درآمد دیگری برای کشاورزان وجود ندارد و با خشک شدن زاینده رود برای امرار معاش خود با مشکل روبرو هستند.

انتهای پیام

 


برداشت غیرقانونی از زاینده رود ادامه دارد
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٤/٦/٢۱   کلمات کلیدی:

رییس انجمن حمایت از کشاورزان در گفت و گو با اصفهان زیبا

 برداشت غیرقانونی از زاینده رود ادامه دارد

 روزنامه خبری، فرهنگی، اجتماعی  -  شنبه ۱۳۹۴/۰۶/۲۱  - شماره ۲۴۶۳

تاریخ درج : شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۴۹

شماره روزنامه

1394/01/02 (شماره 2)

طرح های برداشت آب از زاینده رود توسط مسوولان پا نهادن روی قانون است

برای آنکه تاثیر برداشت ها در مساله کم آبی زاینده رود مورد ارزیابی قرار گیرد کافی است به آمار ۳۷ ساله اخیر منتشره از سوی وزارت نیرو مراجعه شود که متوسط دبی رودخانه زاینده رود در محل سد تنظیمی زاینده رود (که در مقطع ورودی رودخانه به استان چهارمحال و بختیاری واقع است) برابر ۴۶ مترمکعب بر ثانیه به دست می آید و براساس همین آمار متوسط دبی رودخانه زاینده رود در محل پل زمان خان (که در حوالی مقطع خروجی رودخانه از استان چهارمحال و بختیاری واقع است) برابر ۴۶,۴ مترمکعب بر ثانیه به دست می آید که تفاوت معنی داری بین این دو مقدار وجود ندارد. این نشان می دهد آب مصرفی در محدوده استان چهارمحال و بختیاری عمدتا از طریق زایش های مسیر رودخانه تامین می شود و برداشت آب در استان چهارمحال و بختیاری که خود منشأ اصلی تولید آب زاینده رود است، نمی تواند علت خشکی زاینده رود در سال های اخیر باشد.در آینده نیز طرح انتقال آب از بازیافت به زاینده رود توسط شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری اجرا خواهد شد تا تخصیص های آب داده شده به این استان از محل انتقال آب از بازفت تامین شود و بارگذاری دیگری بر زاینده رود تحمیل نشود. بر همین اساس و با توجه به سخنانی که مسوولان بلند پایه کشوری درباره روند جاری شدن آب در زاینده رود بیان کردند، اصفهان زیبا گفت و گویی انجام داده است با حسین محمدرضایی، عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان، رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، عضو کمیته آب، کشاورزی و محیط زیست ذیل مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی که در ادامه می خوانید.

در سال 93 وزیر نیرو در ستاد بحران اصفهان برای بررسی مشکل کم آبی زاینده رود گفت کم آبی
زاینده رود با برداشت های بی رویه بالادست این رودخانه تشدید شده است. به اعتقاد شما این موضوع هنوز ادامه دارد؟

متاسفانه بله، با توجه به اینکه در بند دوم و سوم مصوبه 9ماده ای آمده است بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف حقابه داران ممنوع است، سامان دهی برداشت آب در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از زاینده رود شامل چاه های حریمی، انهار، ایستگاه های پمپاژ آب و برداشت های شرب و صنعت و جلوگیری هرگونه برداشت های غیر مجاز، توسط وزارت نیرو باید کنترل شود، ولی در استان چهارمحال و بختیاری طرح های برداشت آب از زاینده رود توسط مسوولان ارشد به صورت علنی افتتاح می شود و این بی قانونی ها پا نهادن برروی قانون است.

در خبری دیگر بهرام سبحانی، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی استان اصفهان با انتقاد به برنج کاری در اطراف زاینده رود، در سال 94 گفت براساس آمار وزارت نیرو در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود که اگر تنها ۱۰ درصد از آب در این بخش صرفه جویی شود دیگر با مشکل کم آبی مواجه نخواهیم شد. این موضوع صحت دارد؟

این آمار کشوری و با احتساب آب های سطحی، چاه ها، چشمه ها، و قنات هاست، و در مورد زاینده رود صدق
نمی کند؛ به طور مثال برداشت آب شرب اصفهان و استان یزد از زاینده رود حدود450 میلیون متر مکعب و صنایع حدود 200 میلیون متر مکعب در سال است، اگر 8 درصد شرب و صنعت که جمعا650 میلیون متر مکعب در سال از زاینده رود برداشت داشته باشد با یک حساب سرانگشتی طبق آمار92 درصد مصرف در بخش کشاورزی باید در سال 7 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب برداشت کشاورزان باشد، در صورتی که کل آورد زاینده رود اعم از شرب، صنعت و کشاورزی در یک سال زراعی حدود یک میلیارد250 میلیون متر مکعب است. پس نتیجه می گیریم که این آمار غلط محض است.

مهر زاد احسانی، مدیر کل دفتر به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران در خبری گفته است برای اولین بار در هشت سال اخیر با وجود خشکسالی در حوضه زاینده رود، این رودخانه
به مدت ۹ ماه از جریان پایدار آب برخوردار بود، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد. علت این امر را چطور ارزیابی می کنید؟

پایداری آب در زاینده رود 9ماه نبوده است و این آبی که بعد از کشت غله کشاورزان جاری بود، آب نمایی بیش نبود و این آب به اضافه آب پساب تصفیه خانه جنوب اصفهان 24 ساعت با حجم یک و نیم متر مکعب در ثانیه به تالاب گاوخونی ریخته و رسانه ای شد و بدنامی آبدار شدن تالاب را با خود داشت، در این میان فضای سبز شهری از این آب استفاد برد. میزان بارندگی های سال زراعی 93 – 94 در حوزه کوهرنگ خوشبختانه و با عنایت خداوند متعال هزار و 600 میلی متر بود و حدود 400 میلی متر (برابر با 400 میلیون متر مکعب آب) اضافه بر پیش بینی های هواشناسی بارندگی شد و کشت غله نجات یافت و مقدار آبی که بعد از کشت غله کشاورزان مدتی در زاینده رود جاری بود، لطف خدا بود نه چیز دیگری.

سه عامل جریان پیوسته آب رودخانه زاینده رود، وجود زه آب های کشاورزی یا جریان زیرسطحی آب و ورود پساب دومتر مکعب تصفیه خانه جنوب اصفهان چقدر می تواند در پایداری آب در اصفهان موثر باشد؟

این میزان آب چشم گیری نیست که بتواند زاینده رود را زنده نگهدارد و با توجه به اضافه شدن پساب فاضلاب جنوب اصفهان به آن مشکلات زیست محیطی ایجاد می کنند و با نفوذ به چاه های حریمی اطراف زاینده رود کشاورز ناچار به استفاده از چاه های خود بوده که مشکلاتی را برای محصولات تولیدی ایجاد می کنند، در صورتی که این مشکل کشاورز نیست، بلکه مشکل تصویه نامناسب پساب است.

وجود آب برای کشاورزان، برای برخی از کشت ها در پاییز ضروری است، اگر کشاورزان در این بخش با کمبود آب مواجه شوند چه اتفاقی می افتد؟

وقتی حقابه کشاورزان داده نشود، کشاورزان بیکار و بی درآمد شده و مجبور هستند برای امرارمعاش به کلانشهر اصفهان مهاجرت کنند که این امر موجب معضلات خاص خود مانند شهرزدگی خواهد شد و عده ای از آنها مشغول شغل های کاذب و تعدای از آنها به راه های خلاف کشیده خواهند شد که به نفع جامعه و نظام جمهوری اسلامی نیست و امیدوار هستیم چنین اتفاقی رخ ندهد.

کشاورزان شرق اصفهان به علت کم آبی در سال گذشته تا چه حد متضرر شدند؟

کشاورزان شرق اصفهان با این آبی که به آنها اختصاص داده شد حدود40 درصد زمین های خود را به زیر کشت بردند؛ بنابر این حدود60 درصد از زمین های آنها زیر کشت نرفت تا بتوانند 40 درصد کشت خود را به ثمر برسانند، می توان گفت این کشاورزان 60 درصد متضرر شدند.

اگر روزی قرار باشد زاینده رود اصلا باز نشود چه اتفاقی می افتد؟

از نظر زیست محیطی، کلانشهر اصفهان و شهرهای اطراف با مشکل روبرو خواهند شد و از نظر اجتماعی هم بی مشکل نخواهیم بود و فاجعه خواهد شد. در پاییز و زمستان امسال اگر بارندگی ها مطلوب نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با توجه به اینکه، به گفته مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان در200 روستای اصفهان آب آشامیدنی با تانک بین مردم توزیع می شود. اگر از برداشت های بی رویه و از صدور مجوز برداشت آب زاینده رود جدا جلوگیری نشود در چند سال آینده چه باران ببارد و چه نبارد علاوه براین روستاها شهرهای مان هم باید با تانکر آبرسانی شود.

به عنوان سوال پایانی در ماه های اخیر برخی از صنایع اصفهان مصرف آب خود را کاهش دادند این موضوع چقدر در موضوع کم آبی در اصفهان تاثیر داشت؟

طبق یکی از بندهای قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی در سال1361 اولویت آب صنعت بعد از شرب و کشاورزی و دام پروری است، ولی صاحبان قدرت در صنعت اولویت آب صنعت را در حد شرب بالا آورده اند که مقایر با قانون است. طبق مصوبات وزارت نیرو، صنایع و فضای سبز شهری باید برای رفع نیاز آب از پساب شهری استفاده کنند و دیگر حقی که از آب زاینده رود استفاده کنند ندارند. ولی با توجه به همه این مصوبات قانونی و تاکید برعدم برداشت آب زاینده رود، اخیرا فولاد مبارکه خط دوم لوله خود برای برداشت آب از زاینده رود را اجرا کرده است، بنابراین نمی توان گفت صنایع برداشت آب از زاینده رود را کاهش داده است، طبق این شواهد صنایع، برداشت ها را افزایش داده است.

 www.isfahanziba.ir/


شهرک‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان ایجاد شود
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٤/٦/۱٥   کلمات کلیدی:

محمدرضایی:

شهرک‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان ایجاد شود

اقتصادی  8:58:2 1394/06/15

946-5491-5 کد خبر

 رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه دو سال قبل طرح توسعه گلخانه‌ها در شرق به مسئولان ارائه شد، گفت: ایجاد سایت‌ها یا شهرک‌های گلخانه‌ای در شرایط کم آبی فعلی نیاز این منطقه است، اما متاسفانه مسئولان به اجرای آن اهمیتی نمی‌دهند.

حسین محمدرضایی در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجوان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: متاسفانه طرح ایجاد سایت‌های گلخانه‌ای در شرق اصفهان مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته است در صورتی که اجرای آن در شرایط کم آبی فعلی نیاز این منطقه است.

وی با بیان اینکه صنف کشاورزان حدود دو سال قبل این طرح را به سازمان جهاد کشاورزی ارایه داد، افزود: پیشنهاد دادیم که دولت در هر بخشی از مناطق شرق با هزینه خود سایت یا شهرک‌ گلخانه‌ای احداث کند و هر کشاورزی به نسبت زمین خود صاحب سهم بشود و پس از چند سال تنفس به مرور شروع به پرداخت اقساط و بدهی خود کند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان، تاکید کرد: از مزایای اجرای این طرح این است که نخست از ساخت واحدهای پراکنده در مزارع جلوگیری می‌شود و دوم اینکه انتقال برق، آب، گازکشی برای گرمایش، حمل و نقل و ... به مراتب راحت‌تر انجام می‌شود.

محمدرضایی درباره تسهیلات دولتی برای پرورش پرندگانی همانند شتر مرغ و بوقلمون، اظهار کرد: این وام‌ها داده نشد و در صورت پرداخت نیز رقمی چشمگیر نبوده است و افرادی هم که شروع به این کار کرده‌اند به خاطر علاقه و با هزینه‌های شخصی اقدام کرده‌اند.

وی از نحوه پرداخت هزینه غلات خریداری شده توسط دولت انتقاد کرد و گفت: پول خرید تضمینی غله شرق اصفهان با تاخیر زیادی پرداخت شد به نحوی که عده‌ای طلب خود را تا دو ماه نگرفته بودند در حالی که اگر کشاورزی فقط یک میلیون تومان وام بدهکار باشد و قسط خود را به موقع نپردازد بانک‌ها برای گرفتن اقساط مدام به آن شخص و ضامن وی پیامک و تلفن می‌زنند.

این کارشناس صنف کشاورزی، قیمت خرید تضمینی جو را کیلویی 920 و گندم را  یک هزار و 150تومان اعلام و خاطر نشان کرد: کشاورزان به دلیل خشکسالی‌های پیاپی وضعیت مالی خوبی ندارند و پرداخت به موقع این مطالبات برای رفع مشکلات معیشتی آنها بسیار مهم بود.

حقابه شرق را کامل بدهید

محمدرضایی اظهار کرد: مصوبه‌ای در شورای هماهنگی زاینده رود برای رهاسازی 400 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه شرق برای سال زراعی 94 - 95به تصویب رسید، اما باید این حجم از بند آبشار واقع در قبل از مسیر خروجی شهر اصفهان به سمت مزارع شرق، تحویل داده شود نه از سد زاینده رود.

وی با اشاره به طول زیاد مسیر رودخانه تصریح کرد: در سال گذشته حدود 55 درصد آب کشت پاییزه در نظر گرفته به شرق رسید، چرا که در طول مسیر مزارع بالادستی برداشت کردند و بخشی از آن نیز چاه‌ها و سفره‌های زیر زمینی را تغذیه کرد، اما خواسته همه حقابه داران این منطقه دریافت آب کامل برای کشت است.

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=41165

کدخبرنگار:13071


بحث الگوی کشت نباید به انحراف کشیده شود
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی:

بحث الگوی کشت نباید به انحراف کشیده شود

اقتصادی  14:30:26 1394/06/13

946-4891-5 کد خبر   

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه الگوی کشت حوضه زاینده رود در طول تاریخ تجربه شده است،گفت: تغییر الگوی کشت بحثی علمی است و نباید به انحراف کشیده شود و معنای آن افزایش بهره ورزی در سطح کشت است.

 اسفندیار امینی در حاشیه بازدید از یازدهمین نماشیگاه بین المللی کتاب اصفهان، با در حضور در غرفه ایسنا در گفت و با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهارکرد: شرکت سوکرای فرانسه در زمان ساخت سد زاینده رود و اجرای کانال های آبیاری شرق و غرب اصفهان مطالعاتی در خصوص راندمان کشاورزی در این حوضه انجام داد.

 وی افزود: براساس این پژوهش ها مشخص شد که راندمان آبیاری و کشاورزی در حوضه بسته زنده رود 76 درصد است اما این رقم در سطح کل کشور فقط 34 درصد عنوان شده است.

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان،تصریح کرد: بر اساس آمار های وزارت نیرو از سال 1377تا 1389 به طور متوسط سالانه حدود یک میلیارد و200 میلیون مترمکعب آب به این رودخانه وارد شده است، اما نزدیک به دو  میلیارد و800 میلیون متر مکعب مصرف داشته است.

 امینی تاکید کرد: هیچ معجزه ای اتفاق نیافتاده است، بلکه این افزایش میزان آب نتیجه باز چرخانی آب در سیستم حوضه کشاورزی این روخانه است به طوری که هم تالاب گاوخونی زنده بود، هم قنوات، چشمه ها و ...آب داشت.

 وی درباره بحث پیرامون تغییر الگوی کشت در اصفهان، گفت: معتقدم این موضع بحثی علمی است و نباید به انحراف کشیده شود و معنای آن نیز افزایش بهره وردی در سطح کشت است.

 مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان، ادامه داد: در طول هزاران سال اخیر تمام تجربیات کشت و زرع از لحاظ سازگاری محصولات با اقلیم هوایی، تناوب زراعی، نیاز به مصرف کم آب و ... تجربه شده است و غلات صیفی جات و باغاتی که دارای مزیت نسبی هستند جا افتاده و مورد کشت قرار گرفته است.

 امینی اظهار کرد: برخی می گویند  تغییر الگوی کشت به خاطر کمبود آب است و باید مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش داد این سخن همانند این است که بگوییم "چون پول نداریم هر روز پنیر بخوریم"  که عملی نیست چون انسان دچار ضعف جسمانی می شود.

 وی با بیان بیان اینکه ارزن هم گیاهی کم مصرف است، اما اگر دو سال بکاریم دیگر خاک در سال بعدی ثمر ندارد، اظهار کرد: برخی مدعی هستند نباید در لنجان برنج کاری شود در حالی که نمی دانند هزاران سال است خاک آن منطقه برای کشت این محصول ایزوله شده و آب مصرف شده در زمین های آن به چرخه رودخانه و قنات ها باز می گردد.

 این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه کاشت ذرت در لنجانات به آبی بیش از برنج نیاز دارد، تاکید کرد: نیاز آبی برنج در لنجان به مراتب از دشت های خوزستان، فارس، مهیار اصفهان و ...کمتر است و این مطلب توسط گروه تحقیقی دانشگاه صنعتی اصفهان و بازدیدهای میدانی به اثبات قطعی رسیده است.

 امینی تصریح کرد: عده ای می خواهند حقابه مردم و محیط زیست را ببرند و این مسائل را مطرح می کنند و به عنوان یک کارشناس به آن ها می گویم" حقابه مردم را بدهید و نسخه نپیچید" چرا که کشاورزان همواره خود به خود به دنبال کاهش مصرف آب هستند.

 وی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر نوع کشت در اصفهان تغییر کرده است، چرا که خود زارعان این گونه خواسته اند. برای نمونه می توان به افزایش کشت گلخانه ای و همچنین روش های تسطیح لیزری و ...در راستای کاهش مصرف آب اشاره کرد.

 

مردم سه وعده نمی توانند پسته بخورند!

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: در جلسه  سیزدهم به تاریخ 18 فروردین سال ، 1393، شورای عالی آب اعتراف کرد که به گونه ای حقابه های کشاورزان زنده رود فروخته شده است که اگر تونل سوم کوهرنگ و بهشت آباد هم افتتاح شود باز این حوضه 600 میلیون متر مکعب در سال کسری آب دارد.

 امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال 1381طی سفر مقام معظم رهبری با هیئت دولت به اصفهان طرح بهشت آباد با رقم انتقالی یک میلیارد و 100میلیون مترمعکب آب در سال برای حوضه زاینده رود به تصویب رسید.

 وی با بیان اینکه دلیل تصویب این طرح خروج آب به بیرون از حوضه زاینده رود بوده است، افزود: البته کمبود و کسری آب در دشت های کرمان به دلیل خروج آب از آن حوزه نیست بلکه ناشی از حفر چاه های عمیق برای پسته کاری است.

 مدیر عامل کاون خبرگان کشاورزی استان با بیان اینکه مردم سر سفره سه وعده پسته نمی گذارند بلکه به نان و لبنیات و گوشت نیاز دارند، اظهار کرد: طبق طرح بهشت آباد قرار است حدود 180میلیون مترمکعب آب سال به کرمان انتقال یابد که علاوه بر آن در سال های قبل نیز مصوبه ای برای انتقال سالانه بیش از 200 میلون مترمکعب آب برای تعادل بخشی به دشت های آن استان در نظر گرفته شده است.

 امینی با بیان اینکه مسوولان باید به فهم مردم احترام بگذارند، افزود: میزان آب انتقالی از بهشت آباد به کرمان با عنوان شرب اعلام می شود در حالی که این عدد برای شرب سه و نیم میلیون نفر است و جمعیت آن استان در این حد نیست.

 وی ادامه داد: کرمانی ها در حال حاضر برای شرب هم آب دارند و طرح انتقال آب از سمیرم نیز با عنوان و کلمه  "تعادل بخشی" عنوان می شود که این کلمه تغییر نام همان "آب کشاورزی" است!!

 دبیر نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان، تاکید کرد: بر اساس ماده 44قانون توزیع عادلانه آب، وزارت نیرو مکلف است به هر دلیل که آب حقابه داران را جابجا می کند نخست باید به ازای آن آب جایگزین کند بنا بر این اگر قرار است از سمیرم آبی برای انتقال داشته باشد باید این آب به داخل استان اصفهان یعنی حوضه خشک زنده رود برسد.

 امینی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: تشکل های کشاورزی در کشور با تمام دولت ها همکاری کرده اند چرا که منافع آن ها با این عمل حفظ می شود

 وی افزود: باید مدیرت حوضه ها به بهره برداران آن ها واگذار شود تا تخلفات دیگر صورت نگیرد و از طرف دیگر قانون نیز باید به درستی اجرا گردد چرا که هزینه امروز به مراتب از هزینه های مادی و معنوی آینده کمتر است.

 کد خبرنگار:13071

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=41121