انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

رقابت فولاد مبارکه و بالادست زاینده‌رود برای مرگ کشاورزی اصفهان
ساعت ٤:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٤/٩/۳٠   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

رقابت فولاد مبارکه و بالادست زاینده‌رود برای مرگ کشاورزی اصفهان

شناسه خبر: 948298 سرویس: استانها
۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۳:۰۵

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با انتقاد شدید از انتقال آب از سد زاینده‌رود به شرکت فولاد مبارکه گفت: ادعای فولاد مبارکه درباره دلیل ساخت لوله جدید انتقال آب از زاینده‌رود خنده‌دار است.

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم دراصفهان، با انتقاد شدید از افزایش برداشت‌های بی‌رویه و بر خلاف مصوبات شورای عالی آب از رودخانه زاینده‌رود اظهار داشت: متأسفانه در کنار برداشت‌های بالادست زاینده‌رود، در خود استان اصفهان، فولاد مبارکه لوله جدیدی را در دست اجرا گذاشته تا در بالادست سد چم‌آسمان به رودخانه متصل شود.

وی با بیان اینکه مسئولان این شرکت باید درباره این موضوع پاسخ دهند، تصریح کرد: من نمی‌دانم که آنها چقدر آب نیاز دارند زیرا این میزان آب استفاده شده، بسیار قابل توجه است.

ادعای شرکت فولاد مبارکه با میزان برداشت‌ها در تناقض است

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان بیان کرد: آنها قرارداد استفاده از پساب شهرستان‌های زرین‌شهر و مبارکه را منعقد کرده‌اند و همواره عنوان می‌کنند که سالانه تنها 29 میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کنیم اما این ادعا با میزان برداشت‌ها و پساب‌های مورد استفاده آنها در تناقض است.

وی ادامه داد: همه ساله از سوی شرکت فولاد مبارکه دو برابر این مقدار از رودخانه برداشت می‌شده و در حال حاضر پساب این دو شهرستان را نیز خریداری کرده‌اند. از سوی دیگر برگشت آب نیز در این شرکت وجود دارد و مجوز اجرای طرح لوله‌کشی از سد چم‌آسمان نیز گرفته شده است به همین دلیل نمی‌دانیم که در این زمینه چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

امینی بیان کرد: در این زمینه هیچ طرحی لغو نشده و فولاد مبارکه برای استفاده از پساب فاضلاب شهرستان مبارکه و لنجان، با شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای قرارداد امضا کرده است.

فولاد مبارکه باید برداشت‌های خود را به استفاده از پساب تبدیل کند

وی درباره اینکه قرار بود این شرکت در مدت 3 تا 5 سال آب مصرفی خود را به پساب تبدیل کند، خاطرنشان کرد: یکی از مصوبات 9 ماده‌ای شورای عالی آب که به گفته استاندار اصفهان، زمینه نجات اصفهان را فراهم می‌کند، این است که فولاد مبارکه در مدت معین، برداشت خود از آب زایند‌ه‌رود را قطع کرده و به استفاده از پساب روی بیاورد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان بیان کرد: سئوال من این است که اگر این طرح لغو شود و یا اجرایی نشود، استاندار محترم چه چیزی را نجات داده است؟

وی گفت: در حال حاضر به گفته مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه مجوزی در زمینه برداشت آب از رودخانه زاینده‌رود از طریق سد چم‌آسمان صادر شده و اگرچه استاندار اصفهان این موضوع را تکذیب کرد اما سبحانی، عنوان کرد که این مجوز از تهران دریافت شده و شرکت فولاد مبارکه لوله‌ای جدید در دستور کار خود قرار داده است.

ادعای اجرای طرح برداشت جدید به دلیل کیفیت کم آب، خنده‌دار است

امینی با انتقاد از طرح ادعای کم‌کیفیت بودن آب برداشتی از زاینده‌رود، برای لوله‌کشی طرح جدید این شرکت افزود: مسئولان فولاد مبارکه بر این باور هستند آبی که از ایستگاه پمپاژ فعلی برداشت می‌شود، کیفیت پائینی دارد و ما بعد از راه‌اندازی طرح، ایستگاه قبلی برداشت آب خود را که در نزدیکی شهرستان لنجان قرار گرفته، تعطیل کرده و در نقطه‌ای بالاتر از آب زاینده‌رود برداشت می‌کنیم.

وی افزود: مطرح کردن این موضوع برای ما خیلی جالب و خنده‌دار است زیرا امکان ندارد لوله‌ای رها شود و لوله دیگری جایگزین آن شود و نمی‌دانم چرا این نحوه مدیریت در صنایع کشور ما صورت می‌گیرد.

50 میلیون متر مکعب آب به چه درد شرکت می‌خورد؟!

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان بیان کرد: در صورتی که این لوله راه‌اندازی شود، سالانه نزدیک به 50 میلیون متر مکعب برداشت صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه رقم برداشتی آب فولاد مبارکه به صورت دقیق مشخص نیست، افزود: فولاد مبارکه مدعی است که سالانه 29 میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند اما نمی‌دانم که چرا در این زمینه اجازه نظارت ما بر میزان برداشت آنها داده نمی‌شود.

بخشی از آب اعلام شده، نیست می‌شود

امینی به میزان برداشت آب دستگاه‌های مختلف در این زمینه اشاره کرد و با بیان اینکه تا کنون سعی کرده‌ایم که بر اساس مسائل علمی و اعداد و ارقام صحیح صحبت کنیم، افزود: در سال آبی 93-94 یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب آب از سد زاینده‌رود خارج شده است؛ 259 میلیون متر مکعب آن به سد آبشار در شرق اصفهان رسیده، نزدیک به 200 میلیون متر مکعب در غرب اصفهان برداشت شده و گفته می‌شود که صنایع 85 میلیون متر مکعب آب برداشت شده است.

وی ادامه داد: از این بخش، 320 میلیون متر مکعب آب نیز برای آب شرب اصفهان برداشت شده و گفته می‌شود که چهارمحال و بختیاری نیز نزدیک به 85 میلیون متر مکعب آب برداشت شده و بقیه این میزان نیست.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با بیان اینکه اگر آمار درست باشد، این میزان آب باید به صورت مشخص در دسترس وجود داشته باشد، بیان کرد: از سوی دیگر، به جز این میزان آب، مقدار قابل توجهی از آن بارش‌های صورت گرفته در پائین‌دست سد بوده و این میزان نزدیک به 90 میلیون متر مکعب آب وارد رودخانه زاینده‌رود کرده اما مشخص نیست این میزان آب در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

130 میلیون متر مکعب آب کجا می‌رود؟!

وی با اشاره به ادعای خود برای میزان دقیق برداشت از سوی کشاورزان شرق اصفهان اظهار داشت: ما این ادعای خود را به صورت علمی ثابت می‌کنیم زیرا در ورودی‌های شبکه‌های آبیاری ما در سال گذشته آب‌سنج قرار گرفته و آمارهای اعلام شده از سوی وزارت نیرو عنوان می‌شود اما سئوال ما این است که آب باقیمانده که نزدیک به 130 میلیون متر مکعب است، کجا می‌رود.

امینی افزود: در اینکه این آمار نمی‌تواند درست باشد، یقین داریم زیرا اگر آمار اعلام شده، از صحت مناسب برخوردار باشد، رقم موجود باید با آمار اعلام شده همخوانی داشته باشد اما در حال حاضر این ارقام با یکدیگر هم‌خوانی ندارد و باید در این زمینه توضیحات لازم صورت گیرد.

وی گفت: متأسفانه شرایط کنونی و برداشت‌های بی‌رویه باعث شده که کشاورزی اصفهان به مرگ نزدیک شود و کسی در این زمینه توجه لازم را صورت نمی‌دهد.

انتهای پیام/


فاجعه‌ای زیست محیطی در یک قدمی اصفهان/ تالاب گاوخونی کانون گرد و غبار
ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٤/٩/۳٠   کلمات کلیدی:

رئیس پژوهشکده محیط‌زیست اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

فاجعه‌ای زیست محیطی در یک قدمی اصفهان/ تالاب گاوخونی کانون گرد و غبار

شناسه خبر: 948627 سرویس: استانها
۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۶

رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان گفت: اگر حقابه‌های تالاب گاوخونی تأمین نشود می‌تواند تأثیر منفی زیادی را در این منطقه داشته باشد و حتی تالاب به کانونی از گردوغبار برای اصفهان تبدیل شود پس‌ می‌توان وضعیت تالاب را فاجعه‌ای زیست‌محیطی دانست.

مهرداد فرهادیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان در پاسخ به این سؤال که آیا مدت‌زمانی که آب زاینده‌رود در جریان بوده بر تالاب گاوخونی نیز تأثیر گذاشته است، اظهار داشت: به طور قطع زمانی که منابع آبی برای تالاب تأمین شود می‌تواند نقش به سزایی را در زنده نگه داشتن تالاب داشته باشد و به طور قطع باز شدن آب زاینده‌رود در ماه‌های اخیر تأثیر مثبتی را در تالاب داشته است.

وی افزود: به هر حال تأمین آب به صورت فصلی برای حوزه تالاب گاوخونی عملی پایدار نبوده و در راستای توسعه پایدار نیز چندان مؤثر نیست و بهترین حالت این است که حداقل نیازهای تالاب گاوخونی را از بالادست‌ تأمین کرده تا مشکلات زیست‌محیطی این منطقه گردشگری را از بین ببریم.

رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان درباره پاسخ به این سؤال که آیا وضعیت حال حاضر تالاب گاوخونی فاجعه‌ای زیست‌محیطی است، خاطرنشان کرد: اگر حقابه‌های تالاب گاوخونی تأمین نشود می‌تواند تأثیر منفی زیادی را در این منطقه داشته باشد و حتی تالاب به کانونی از گردوغبار برای اصفهان تبدیل شود و چالش‌هایی را در این زمینه برای منطقه اصفهان به وجود آورد پس می‌توان وضعیت تالاب را فاجعه‌ای زیست‌محیطی دانست و باید نیازهای تالاب در این زمینه تأمین شود.

وی درباره برنامه‌هایی که باید برای جلوگیری از نابودی تالاب گاوخونی طرح‌ریزی شود، تصریح کرد: نخستین برنامه‌ای که باید صورت پذیرد این است که نهادهای مسئول مانند شرکت آب منطقه‌ای و سایر ارگان‌های ذی‌ربط حقابه‌های زیست‌محیطی تالاب گاوخونی را تأمین کنند و باید به طور مداوم حدود 160 میلیون متر مکعب آب در سال برای تالاب تأمین شود.

فرهادیان بیان کرد: البته دیگر راهکار در این زمینه این است که مصارف آب در بالادست تأمین شاهد کاهش تبخیر در دریاچه پشت سد باشیم، البته دیگر راهکار این است که با استفاده از پساب‌ها بخشی از نیازهای تالاب گاوخونی تأمین شود و ما در پژوهشکده محیط‌زیست گروه‌های پژوهشی مختلفی را در این زمینه داریم که در این گروه‌ها وضعیت منطقه به صورت مرتب پایش می‌شود.

انتهای پیام/


سد زاینده‌رود 14 آذر ماه بسته می‌شود
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٤/٩/۱۱   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

سد زاینده‌رود 14 آذر ماه بسته می‌شود

10 آذر 1394 ساعت 22:39

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: با اتمام مرحله نخست کشت پاییزه شرق اصفهان و مطابق تصمیم کمیته 5 نفره، مقرر شد سد زاینده رود یک روز زودتر از موعد و در تاریخ 14 آذر ماه بسته شود.

حسین محمدرضایی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا در خصوص زمان بسته شدن سد زاینده رود با توجه به اتمام مرحله نخست کشت پاییزه شرق اصفهان، بیان کرد: با توجه به اینکه میزان بارندگی ها مطابق پیش بینی های صورت گرفته، مناسب نبود، بنابر تصمیم وزارت نیرو مقرر شد سد زاینده رود کمی زودتر از زمان تعیین شده بسته شود.

وی افزود: به دنبال این تصمیم، کمیته 5 نفره مشکل از نماینده کشاورزان، جهادکشاورزی، آب منطقه ای، نماینده وزارت نیرو و فرماندار تشکیل جلسه داد و با چانه زنی کشاورزان و سازمان آب قرار شد آب زاینده رود یک روز زودتر از موعد مقرر، بسته شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: در این جلسه مقرر شد آب شرق اصفهان بعدازظهر 14 آذر ماه و برای قسمت انتهایی رودخانه (منطقه رودشتین) در 15 آذر ماه بسته شود.

وی در خصوص زمان باز شدن آب زاینده رود در مرحله دوم کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان، گفت: زمان بازشدن سد برای مرحله دوم کشت بستگی به میزان بارش ها در آذر ماه و فصل زمستان دارد.

محمدرضایی بیان کرد: اگر میزان بارش ها در زمستان مناسب بود، سد زاینده رود اواخر اسفند ماه و در صورتی که بارندگی در این مدت مناسب نبود آب زاینده رود اوایل اسفند ماه بازگشایی خواهد شد.

به گفته وی بعد از بازگشایی سد زاینده رود در روز 13 آبان و رسیدن آب در 17 آبان ماه به منطقه شرق اصفهان، حدود 40 درصد اراضی این منطقه زیر کشت رفت.

گفتنی است؛ مطابق تصمیم کمیته پنج نفره برای کشاورزان شرق اصفهان، قرار بود از 15 آبان ماه، آب به مدت 28 روز در زاینده رود جاری باشد.  

کد مطلب: 212453

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/news/212453/


آب زاینده‌رود یک روز زودتر بسته می‌شود
ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/٩/۱٠   کلمات کلیدی:

آب زاینده‌رود یک روز زودتر بسته می‌شود

شناسه خبر: 932355 سرویس: استانها

۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۷

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: آب یک روز زودتر بسته می‌شود و دلیل آن این است که میزان بارندگی‌ها آنچه پیش بینی شده بود نرسیده و ممکن است برای شرب با مشکل روبه‌رو شویم.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به آب جاری شده در اصفهان اظهار داشت: بخشی از آب زاینده‌رود روز 14 آذر و بخش دیگر آن روز 15 آذر بسته می‌شود.

وی افزود: آب یک روز زودتر بسته می‌شود و دلیل آن این است که میزان بارندگی‌ها آنچه پیش بینی شده بود نرسیده و ممکن است برای شرب با مشکل روبرو شویم.

وی خاطرنشان کرد: آب برای کشت کافی نبود و کشاورزان همانند سال گذشته 40 درصد زمین خود را کشت کردند زیرا این آب باری کشاورزان شرق، غرب، شمال و جنوب اصفهان نیز رسید.

محمدرضایی اظهار داشت: در کل به کشاورزان شرق اصفهان 32 مترمکعب در ثانیه آب داده شد و بخشی از حجم آب زاینده‌رود به دلیل خشکی و تشنگی زمین جذب زمین شد، اما اگر میزان بارندگی‌ها خوب باشد آب بعدی نیمه اسفند آب باز می‌شود در غیر این صورت و عدم بارندگی آب اوایل اسفندماه جاری می‌شود.

انتهای پیام/

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/09/10/932355/

R41346/P1330