انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

آب زاینده رود 8 خرداد بسته می شود
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٢/۳۱   کلمات کلیدی:

آب زاینده رود 8 خرداد بسته می شود

اجتماعی  11:41:15 1395/02/31

952-9190-5  کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: آب رودخانه زاینده رود از 8 خرداد از سد زاینده رود بسته می شود و پس از دو روز راه آبه، در غروب دهم خرداد، به روی کشاورزان شرق استان نیز بسته خواهد شد.

محمدرضایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: آب رودخانه زاینده رود از هشتم خرداد از سد زاینده رود بسته می شود و پس از دو روز راه آبه، در غروب دهم خرداد، به روی کشاورزان شرق استان نیز بسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرار بود آب زاینده رود از دوم خرداد بسته شود، افزود: طی جلسه ای که هیئت مدیره نظام صنفی  اصفهان با وزیر نیرو و مسئولان استان در23 فروردین سال جاری برگزار کردند، طی بند آخر مصوبه قرار بر این شد که اگر بارندگی معنی داری در سرشاخه های زاینده رود داشته باشیم و بیش از پیش بینی ها باشد، آب زاینده رود برای مصرف کشاورزان شرق، بیشتر از موعد جریان داشته باشد.

این عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: خوشبختانه بارندگی در  سرشاخه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 140 میلیمتر بیش از پیش بینی ها اتفاق افتاد و با هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود و مدیریت آب منطقه ای استان و فرماندار و استاندار اصفهان قرار شد که شش روز دیگر جریان آب زاینده رود ادامه داشته باشد.

محمدرضایی با بیان اینکه اگر جریان آب چند روز پس از هشتم خرداد نیز ادامه می یافت خیلی مفیدتر بود، خاطرنشان کرد: در صورتی قطع آب در هشتم خرداد، ممکن است میزان حجم برداشت محصولات کشاورزانی که به دلیل دوره ای بودن آب آن ها از این روز به بعد آبی نصیبشان نمی شود کاهش یابد، اما دیگر آبی بیش از این میزان وجود ندارد و کشاورزان چاره ای جز برداشت همین میزان محصول را ندارند.

وی با اشاره به آب سهم محیط زیست که قرار بود همواره در زاینده رود جاری باشد، گفت: فکر می کنم با این میزان بارندگی، رودخانه به طور کامل  خشک خواهد شد.

کد خبرنگار: 13017

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=47824


مقام مسئول:هشتم خردادماه آب زاینده رود قطع می شود
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٢٧   کلمات کلیدی:

برای اراضی کشاورزی؛

مقام مسئول:هشتم خردادماه آب زاینده رود قطع می شود

تهران- ایرنا- مدیرکل مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران هشتم خرداد ماه را به عنوان روز پایانی رهاسازی آب از سد زاینده رود برای اراضی کشاورزی شرق اصفهان اعلام کرد.

کد خبر: 82076414 | تاریخ خبر: 27/02/1395 - 11:46

مهرزاد احسانی امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: سد زاینده رود تنها سد در حال بهره برداری حوضه آبریز زاینده رود و تامین کننده آب شرب جمعیتی نزدیک به پنج میلیون نفر در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و همچنین منبع اصلی آب صنایع بزرگ ذوب آهن، فولاد، پتروشیمی و صنایع کوچک و بزرگ دیگر در این حوضه حساس کشور است.

وی با اشاره به اهمیت این سد مهم و استراتژیک در مرکز فلات مرکزی ایران، افزود: آب مورد نیاز ده ها هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری از همین سد تامین می شود.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت ذخیره آب این سد گفت: تداوم 9 سال خشکسالی و کمبود آب سبب تجمیع مشکلات در بخش های محیط زیست، شرب، کشاورزی و صنایع شده است، به طوری که از ظرفیت یک هزار و 450 میلیون مترمکعبی سد، اینک نزدیک به 78 درصد آن خالی است و حجم گسترده مصارفی که در سالیان گذشته در این حوضه اضافه شده، باعث شکننده شدن تعادل منابع و مصارف سد زاینده رود شده است.

مدیرکل مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران در پاسخ به سوالی درباره کل حجم مصارف آب سالیانه سد زاینده رود گفت: حجم مصارف آب متکی به سد زاینده رود بطور متوسط سالیانه یک هزار و 200 تا یک هزار و 300 میلیون مترمکعب است و در صورتی که همه اراضی کشاورزی به صورت کامل تامین آب شوند حجم مصارف به مراتب بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: نزدیک به 775 میلیون مترمکعب آب از ابتدای سال آبی جاری تاکنون وارد سد زاینده رود شده و در مقابل حدود 82 میلیون مترمکعب بیشتر از آب ورودی به سد (یعنی 857 میلیون مترمکعب) آب از سد زاینده رود در مدت زمان مشابه تخلیه شده است.

احسانی تامین مطمئن آب اراضی کشاورزی زیر دست سد زاینده رود را یکی از دغدغه های امسال وزارت نیرو برشمرد و گفت: برای بررسی شرایط توزیع آب کشاورزی چندین بار با مسئولان استان اصفهان و نمایندگان صنف کشاورزان جلسه مشورتی گذاشته و به فراخور وضعیت بارش ها، تصمیمات مقتضی اتخاذ شده است.

وی اضافه کرد: مدیران ارشد وزارت نیرو و دستگاه های اجرایی استان اصفهان کمک شایانی کردند تا با کمترین تنش و خسارت به کشاورزان، تامین و توزیع آب کشاورزی مطابق برنامه مصوب وزارت نیرو صورت گیرد.

این مقام مسئول گفت: اینک انتهای دوره آبیاری برای اراضی شرق و غرب اصفهان نزدیک است و با توجه به ارزیابی که از وضعیت کشت گندم و جو به عمل آمده و همچنین مشورتی که با مقام های ارشد استان اصفهان صورت گرفته است، با در نظر گرفتن ریسک وضعیت ذخیره آب سد زاینده رود و با هدف مساعدت به کشاورزان، هشتم خرداد ماه به عنوان روز پایانی برای رهاسازی آب از سد زاینده رود برای اراضی کشاورزی شرق اصفهان اعلام می شود.

وی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن دو روز «پی آب» تا دهم خرداد همچنان آب در شبکه های آبیاری شرق اصفهان برقرار خواهد بود.

احسانی افزود: به رغم توافق اولیه با کشاورزان برای قطع جریان آب در دوم خرداد ماه، به دلیل تداوم نیاز آبیاری اراضی گندم، وزارت نیرو حداکثر منفعت کشاورزان را در اولویت قرار داد و تصمیم به ادامه توزیع آب تا هشتم خرداد از سد زاینده رود گرفته است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد تلاش های وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای اصفهان برای تامین آب اراضی کشاورزی در شرایط محدودیت منابع آب، موجب جلب رضایت کشاورزان زحمتکش شده باشد.

به گزارش ایرنا، جاری شدن دوباره آب زاینده رود در اصفهان اسفندماه سال گذشته در پی تصمیم کمیته پنج نفره آب و کشاورزی و به منظور تامین آب زمین های کشاورزی شرق اصفهان انجام گرفت.

انتهای پیام /*

http://www.irna.ir/fa/News/82076414/


سد زاینده‌رود و درودزن در وضعیت بحران/ ۲۰ سد در آستانه سرریز
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٢/٢٥   کلمات کلیدی:

مشاور وزیر نیرو اعلام کرد:

سد زاینده‌رود و درودزن در وضعیت بحران/ ۲۰ سد در آستانه سرریز

25 اردیبهشت 1395 ساعت 11:04

مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه ۲۰ سد در آستانه سرریز شدن قرار دارد گفت: به غیر از دو سد درودزن در فارس و زاینده روز در اصفهان که تامین کننده آب شرب میلیونها نفر هستند و محدودیت‌های جدی و کمبود آب دارند، سایر سدهای کشور در شرایط مطلوبی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا محمد حاج رسولی ها با اشاره به اینکه از مجموع ۱۶۷ سد مهم کشور که آمار آب آنها رصد می شود، آب مخزن حدود ۵۰ سد بیش از ۹۵ درصد ظرفیت آنها بوده که آماده سرریز شدن است، گفت: با مدیریت افزایش خروجی آب و افزایش دریافت انرژی مانع از سرریز این تعداد سد شدیم.

مشاور وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ۶۷ درصد مخازن سدها پُر است، اظهار داشت: ذخیره آب سدها ۳۴ میلیارد متر مکعب برآورد می شود. این سدها که وظیفه تامین آب شرب را بر عهده دارد، در شرایط مطلوب است.

وی با اشاره به اینکه به غیر از دو سد درودزن در فارس و زاینده روز در اصفهان که تامین کننده آب شرب میلیونها نفر هستند و محدودیت‌های جدی و کمبود آب دارند، سایر سدهای کشور در شرایط مطلوبی قرار گرفته است، بیان داشت: حدود ۲۰ سد در حال سرریز شدن است.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه ۱۴۶ هزار رودخانه در کشور وجود دارد که حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر آن در محدوده شهرهاست، افزود: در زمان وقوع سیلاب، بیش از ۵۰ درصد خسارت به همین محدوده دو درصد وارد می شود که دلیل آن دخالت و تصرف انسان در حریم رودخانه ها است.

وی با تاکید بر اینکه حریم و بستر رودخانه ها را باید به صورت یکپارچه رصد کنیم، تصریح کرد: پارسال در مشهد رودخانه کشف رود، آزاد سازی شد، رودخانه ای در شرق اصفهان، رودخانه کن در تهران و خیلی از رودخانه ها را در برنامه ریزی ها بصورت یکپارچه آزاد سازی خواهیم کرد تا سیلاب‌های ۲۵ ساله را بتوانند از خود عبور دهند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو درباره برآورد خسارت سیلاب اخیر به تاسیسات آبی، گفت: مشکل خاصی در این زمینه بوجود نیامد، چون سازه‌های آبی با رعایت استاندارد ساخته شده و همه سدهایی که در محدوده سیلاب بوده به خوبی توانسته است نقش خود را ایفا کند.

وی افزود:‌ از اول اسفند تاکنون حدود ۱۴ میلیارد مترمکعب آب ورودی به سدها بوده که حدود ۷ میلیارد آن را توانستیم ذخیره کنیم.

حاج رسولی ها در مورد میزان بارش از ابتدای سال آبی (مهرماه) تاکنون نیز گفت:‌ میانگین بارش در کشور ۲۱۸ میلیمتر گزارش شده که نسبت به پارسال ۲۲ درصد افزایش و نسبت به دراز مدت یک درصد کاهش داشته است.

مشاور وزیر نیرو با اشاره به اینکه امسال، نوع بارش و محل بارش ها بسیار تاثیرگذار بوده است بیان داشت: میزان روان آب های سطحی ۶۰ درصد افزایش نشان می دهد. ۲ درصد رودخانه های کشور در مناطق شهری قرار دارد اما خسارتی که ناشی از سیلاب از این لحاظ وارد می شود بسیار بیشتر از این مقدار است.

کد مطلب: 230718

: http://www.imna.ir/fa/doc/news/230718/


سنگ فرش های ساختمان جهاد کشاورزی به شیر آغشته شد
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٩   کلمات کلیدی:

در اعتراض به قیمت لبنیات

سنگ فرش های ساختمان جهاد کشاورزی به شیر آغشته شد

دامداران اصفهانی در اعتراض به قیمت لبنیات مقابل سازمان جهاد کشاورزی این استان تجمع کردند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان،امروز حدود 400 نفر از دامداران این استان با تجمع در مقابل جهاد کشاورزی استان خواستار اجرای قانون مصوب قیمت 1440 تومان شیر در سال 93 و نظارت بر عملکرد کارخانه های لبنیات شدند.

در این تجمع که از صبح امروز آغاز شده دامداران با نصب پلاکاردی "بی تدبیری مسئولین، دامپروری کشور را نابود کرده است" اعلام کردند سو تدبیر و عدم نظارت کافی از طرف دولت و مسئولان بر قوانین مصوب سال 93 تیشه به ریشه تولید ملی زده است.

معترضین خواستار هماهنگی قیمت تولید شیر در دامداری ها و خرید در کارخانه ها هستند.

 

در این تجمع تعدادی از دامداران با خالی کردن ظروف حاوی شیر در خیابان اعتراض خود را به قیمت نامناسب خرید این محصول توسط کارخانه های لبنی نشان دادند.

به دنبال این اعتراض، مسولین تجمع کنندگان را به نمازخانه ساختمان جهاد کشاورزی منتقل کرده تا مشکلات بوجود آمده را بررسی کنند.

گفتنی است این سومین تجمع دامداران استان اصفهان در یک ماه گذشته است.

منبع : شهروند خبرنگار

http://www.yjc.ir/fa/news/5598441


تجمع دامداران اصفهانی در اعتراض به عدم حمایت از تولید داخلی
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٩   کلمات کلیدی:

پیش از ظهر امروز صورت گرفت

تجمع دامداران اصفهانی در اعتراض به عدم حمایت از تولید داخلی+ تصاویر

شناسه خبر: 1069519 سرویس: استانها

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳

 

جمعی از دامداران اصفهانی پیش از ظهر امروز با تجمع در مقابل سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعتراض خود را نسبت به مشکلات صنف خود اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، پیش از ظهر امروز بیش از 100 نفر از دامداران اصفهانی با تجمع در مقابل ساختمان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نسبت به برخی مشکلات صنفی خود اعتراض کردند.


عدم حمایت از تولید داخلی، شیوع تب برفکی ناشی از واردات دام‌های فاسد و آلوده، مافیای واردکننده شیر خشک و مشکلاتی در زمینه قیمت محصولات لبنی، واکسن دام و یارانه‌های این صنف از جمله مسائلی بود که دامداران تجمع کننده به آن اعتراض داشتند.

این دامداران در اعتراض به مشکلات عنوان شده مقدار زیادی شیر را در مقابل ساختمان سازمان جهاد کشاورزی به روی زمین ریختند و منتظر پاسخگویی مسئولان بودند.

انتهای پیام/

R41346/P4001

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/19/1069519


تجمع دامداران معترض و پاسخ وزارت بازرگانی
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٥   کلمات کلیدی:

تجمع دامداران معترض و پاسخ وزارت بازرگانی

شناسهٔ خبر: 860155 - سه‌شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۰

تعدادی از دامداران صبح سه شنبه با تجمع در مقابل ساختمان وزارت بازرگانی خواهان پاسخگویی مسئولان به وضعیت خرید شیر توسط کارخانجات موادلبنی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، تجمع کنندگان که از دامداران و تولیدکنندگان شیر خام بودند خواهان خرید شیر تولیدی خود توسط کارخانجات شدند.

این افراد که به نمایندگی از دامداران مقابل وزارت بازرگانی تجمع کرده بودند خواهان قطع واردات شیرخشک توسط وزارت بازرگانی شدند.

حسین پورسان مدیرکل روابط عمومی وزارت بازرگانی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: تجمع کنندگان خواهان افزایش قیمت شیر خام تولیدی خود هستند این در حالی است که قیمت مایحتاج نهادهای دامی مانند علوفه در سراسر دنیا و ایران بین 65 تا 70 درصد کاهش داشته است. به همین علت سازمان حمایت از مصرف کنندگان از افزایش قیمت شیر خام جلوگیری کرده است.

وی ادامه داد: اگر قیمت شیر خام افزایش پیدا کند 70 میلیون مصرف کننده که مردم این کشور هستند باید این هزینه را بپردازند. به همین علت سازمان حمایت از مصرف کنندگان از این اقدام جلوگیری کرد.

پورسان در پاسخ به سئوالی مبنی بر واردات شیرخشک صنعتی و عدم خرید شیر تولیدی دامداران توسط کارخانجات تولید لبنیات گفت: در سال 87 طبق آمار گمرک 3966 تن شیر خشک صنعتی وارد کشور شد که از این مقدار 2239 تن صادر و مابقی توسط کارخانجات تولید پروتئین مانند سوسیس و کالباس و شکلات مصرف شده است. این در حالی است که در سال گذشته 8 میلیون تن شیر در کشور تولید و مصرف شده است.

http://www.mehrnews.com/print/860155


آب زاینده رود به تالاب گاوخونی نرسیده است
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٢/۱٤   کلمات کلیدی:

مدیر کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان:

آب زاینده رود به تالاب گاوخونی نرسیده است

شناسهٔ خبر: 3615822 - سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵

استانها > اصفهان

اصفهان - مدیر کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان گفت: هیچ آبی از زاینده رود به تالاب گاوخونی نرسیده بلکه به دلیل بارندگی‌ها اخیر مقداری آب سطحی وارد تالاب شده است.

اسفندیار امینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، در ارتباط با صحبت‌هایی مبنی بر رسیدن آب به تالاب گاوخونی در روزهای اخیر اظهار داشت: آب زاینده‌رود به تالاب گاوخونی نرسیده است بلکه از زمستان سال گذشته پساب فاضلاب تصفیه خانه جنوب وارد تالاب شده است.

وی افزود: سال گذشته مختصر آبی به اندازه کمتر از یک مترمکعب در ثانیه به مدت چند ماه توسط کشاورزان به تالاب کمک شد بدین معنا که کشاورزان نهری در بستر رودخانه ایجاد و عوارض و موانع بستر رودخانه را برداشتند و آب را تا گاوخونی رها کردند.

مدیر کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان ابراز داشت: در واقع در طول تاریخ هیچ‌گاه آب تالاب به شکل کامل از رودخانه زاینده‌رود تامین نشده است بلکه همواره مقداری آب سیلابی از کوه‌ها و مناطق مرتفع اطراف وارد می شده و بر همین ترتیب بارندگی های اخیر نیز موجب ورود مقداری از سیلاب‌ها به تالاب شده است.

وی ادامه داد: بدین ترتیب اکنون کمتراز ۱۰ درصد تالاب دارای آب است که ارتفاع مناسبی ندارد و در حد آب های سطحی است.

http://www.mehrnews.com/news/3615822/


ورود فاضلاب بیمارستان به زاینده‌رود/ منتظر حکم قضایی هستیم
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٢/۱٤   کلمات کلیدی:

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اصفهان:

ورود فاضلاب بیمارستان به زاینده‌رود/ منتظر حکم قضایی هستیم

شناسه خبر: 3615378 -سه‌شنبه۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹

اصفهان – رئیس اداره محیط زیست شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه پنج سال است فاضلاب بیمارستان چمران به زاینده‌رود می‌ریزد، گفت: برای برخورد نهایی در انتظار حکم قضایی هستیم.

ورود فاضلاب بیمارستان به زاینده‌رود

مهران شنتیایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با تایید ورود فاضلاب بیمارستان شهید چمران به رودخانه زاینده‌رود، اظهار داشت: بر اساس مدارک موجود در اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان اصفهان سابقه این امر به پنج سال گذشته بر می‌گردد و این در حالی است که اسناد و مدارک کامل در این خصوص در اداره کل محیط زیست استان موجود است.

وی با بیان اینکه از زمستان سال ۹۳ تاکنون پیگیری‌های جدی در خصوص جلوگیری از ورود فاضلاب بیمارستان شهید چمران به رودخانه زاینده‌رود صورت گرفته است، ابراز داشت: از این رو پس از اطلاع از ورود فاضلاب این بیمارستان به رودخانه بر اساس قانون در دو نوبت برای این بیمارستان اخطار صادر کردیم که در نوبت اول فرصت یک ماهه و در نوبت دوم فرصت ۱۵ روزه برای پاسخگویی و دریافت گزارشات بیمارستان برای ساماندهی این امر در نظر گرفتیم که هیچ پاسخی از سوی مسئولان بیمارستان دریافت نشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اصفهان با بیان اینکه به دنبال بی توجهی‌های مسئولان بیمارستان شهید چمران به اخطارهای محیط زیستی پیگیری قضایی پرونده در دستور کار قرار گرفت، ادامه داد: در حال حاضر پرونده محیط زیستی این بیمارستان در شعبه ۱۴ دادسرای اصفهان در حال بررسی است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر منتظر حکم دادگاه در خصوص بیمارستان شهید چمران هستیم، افزود: دو روز گذشته نیز با حضور ماموران نیروی انتظامی و کارشناسان دادگستری و محیط زیست طی بازدیدی از محل تخلیه فاضلاب بیمارستان شهید چمران صورتجلسه‌ای نوشته و پیوست پرونده شد.

شنتیایی در ادامه با اشاره به اینکه ورود فاضلاب بیمارستان شهید چمران به رودخانه زاینده رود علاوه بر آلوده کردن آب جاری، آلودگی خاک را نیز به همراه دارد، افزود: میزان خسارت وارد شده در زمان‌های مختلف متفاوت است و از این رو در برخی روزها این فاضلاب با دبی هزار و در برخی روزها با دبی پنج هزار وارد رودخانه می‌شوند که این میزان بسته به تعداد بیماران و مراجعات به بیمارستان است.

تخلیه قاچاق تانکرهای فاضلاب شهری به زاینده رود

وی در ادامه با بیان اینکه هیچ یک از دیگر بیمارستان‌های اصفهان در خصوص دفع فاضلاب خود مشکلی را برای رودخانه ایجاد نکرده‌اند، ابراز داشت: باید توجه داشت که گزارشی نیز در خصوص ریختن فاضلاب صنایع در محدوده شهرستان اصفهان به رودخانه زاینده رود نداشته‌ایم.

 رئیس اداره محیط زیست شهرستان اصفهان تخلیه تانکرهای فاضلاب شهری به رودخانه زاینده رود که به صورت قاچاقی انجام می‌شوند را از دیگر چالش‌های حوضه آبریز زاینده رود در محدوده شهرستان اصفهان دانست و گفت: از این رو ضروری است که اداره آب و فاضلاب به این امر توجه بیشتری داشته باشد.

http://www.mehrnews.com/news/3615378


"مافیای واردات" روزگار صنعت دامپروری را سیاه کرده است
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٢/۱۳   کلمات کلیدی:

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

"مافیای واردات" روزگار صنعت دامپروری را سیاه کرده است/ دودِ زیر پا گذاشتن قوانین در چشم "تولید ملی"

شناسه خبر: 1064550 سرویس: استانها

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان با بیان اینکه تجارت سیاه و مافیای واردات روزگار صنعت دامپروری را سیاه کرده است، گفت: دود زیر پا گذاشتن قوانین رسمی به چشم تولیدکننده داخلی و مصرف‌کننده می‌رود.


موسی رهنمایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره تجمع روز گذشته دامداران اصفهانی در اعتراض به عدم حمایت از تولیدات داخلی اظهار داشت: دامداران چندین سال است که به تجمع در تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری و اصفهان در مقابل جهاد کشاورزی و یا استانداری مبادرت می‌کنند، شاید در اصفهان دهمین بار است که دامداران اعتراض خود را این‌گونه مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه قوانین حمایتی از بخش کشاورزی و دامپروری فراوان است و نیازی به تصویب قوانین جدید وجود ندارد، افزود: ما در کشور قوانینی داریم که صراحتاً در حمایت از بخش کشاورزی و خصوصاً دامپروری تصویب شده‌اند اما همه این قوانین نادیده گرفته شده‌ که دود آن به چشم تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌رود، جالب اینکه بر سر هر دو گروه منت هم گذاشته می‌شود.

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان تصریح کرد: نرخ جهانی کَره امروز 2.6 دلار است، این مبلغ براساس ریال حدود 9200 تومان می‌شود، از آن نیم‌کُره جهان، کره را لب مرز به ما با این مبلغ می‌فروشند، در این میان 3 هزار تومان برای حمل و نقل و بسته‌بندی یعنی تجارت داخلی درنظر بگیرید که نهایتاً 12 هزار تومان می‌شود، اما  مصرف‌کننده  این محصول را بر مبنای 26 هزار تومان خریداری می‌کند.

وی با بیان اینکه براساس ماده 11 قانون نظام جامع دامپروری مورخ 88.5.7، باید تعرفه مؤثر بر واردات کالاها گذاشته شود، خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق بیفتد و تعرفه 80‌ــ70 درصدی برای این محصول بگذارند و ما کره ایرانی را 15، 16 یا 17 هزار تومان بفروشیم، هم تولید حمایت می‌شود و هم مردم ارزان‌تر محصول را دریافت می‌کنند.

رهنمایی با تأکید بر اینکه باید جستجو کرد و دید این بی‌برنامگی از چه ناحیه‌ای است، تصریح کرد: در این میان یک تجارت سیاه مطرح است، مافیای واردات روزگار را برای تولیدکننده و مصرف‌کننده سیاه کرده است.

وی افزود: نمونه دیگر بحثی است که در نظام جامع دامپروری مطرح است که براساس آن باید به تولید جایزه صادرات بدهند، یعنی تخفیفی داده شود تا ما بتوانیم محصولات خود را در بازارهای جهانی عرضه کنیم.

رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان به آشفته‌بازاری اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان دستگاه تخصصی و همچنین تشکل‌های صنفی در 3ماهه اول سال 93 قیمت تمام‌شده شیر خام را استخراج کردند، این قیمت 1570 تومان بود که در دولت چانه‌زنی شده و 1440 مصوب و ابلاغ شد.

وی بیان کرد: قرار بر این بود تا از اول تیر 93 شیر را 1440 تومان بخرند، کارخانه‌جات پیشنهاد کردند برای این اقدام به آنها اجازه داده شود که 26 درصد قیمت همه محصولات آنها شامل شیر، پنیر، کره وغیره افزایش پیدا کند که دولت این موضوع را نپذیرفت و به‌نظر من در این مورد اشتباه کرد اما در ادامه دولت 15 درصد افزایش را پذیرفت.

رهنمایی تصریح کرد: این موضوع بهانه‌ای شد برای کارخانه‌ها تا شیر را از دامدار با قیمت 1440 تومان نخرند، از آن روز این قیمت را کاهش داده‌اند تا امروز که همچنان شیر را از دامدار خیلی کمتر از این قیمت خریداری می‌کنند، پس این قانون برای دامدار عملیاتی نشد اما برای کارخانه‌ها چه اتفاقی افتاد؟ من محصولی را سراغ دارم که 59 درصد برای مصرف کننده افزایش قیمت داشت.

وی با بیان اینکه کارخانه‌ها یک دوره افزایش 15درصدی را اجرا و در طول 2 سال گذشته افزایش، 3، 4 و 5 درصدی را هم عملیاتی کردند، گفت: کارخانه‌ها در حقیقت یک شیب ملایم برای افزایش قیمت محصول و یک شیب معکوس هم برای زمین‌زدن دامداران داشتند.

انتهای پیام/*

R41346/P41362

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/13/1064550


تجمع اعتراضی دامداران اصفهان به اجرا نشدن مصوبه هیأت دولت
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٢   کلمات کلیدی:

گروه : استانها

حوزه : اصفهان

شماره : ۱۳۹۵۰۲۱۲۰۰۰۵۸۰تاریخ : ۹۵/۰۲/۱۲ - ۱۳:۰۶

 پیش از ظهر امروز انجام گرفت.

تجمع اعتراضی دامداران اصفهان به اجرا نشدن مصوبه هیأت دولت

دامداران اصفهانی پیش از ظهر امروز با تجمع در مقابل استانداری اصفهان نسبت به محقق نشدن مصوبه هیأت دولت اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، گروهی از دامداران عضو شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان پیش از ظهر امروز  با حضور در مقابل ساختمان استانداری اصفهان، حمایت مسئولان از تولید شیر و گوشت داخلی را مطالبه کردند؛ این تجمع همزمان و به صورت هماهنگ با دامداران استان‌های قزوین، خراسان رضوی، البرز، قم و فارس نیز شکل گرفته است.

 

پیروز علوی‌نیا عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان در حاشیه این تجمع به خبرنگار فارس گفت: طبق مصوبه 93/4/1 هیأت دولت، قیمت هر لیتر شیر یک‌هزار و 440 تومان و به صورت خرید تضمینی بوده اما در حال حاضر کارخانه‌های شیر هر لیتر را یک هزار تومان از گاوداری می‌خرند.

وی افزود: از طرفی مافیای واردکننده شیر خشک، سال گذشته 8 هزار تن شیرخشک وارد کشور کرده که ضربه جدی به تولیدکنندگان داخلی وارد کرده است.

علوی نیا ادامه داد: منبع درآمدی دیگر دامداران از گوشت دام‌هاست؛ سال گذشته برای تأمین نیاز کشور واردات 10 درصد گوشت مورد نیاز کشور از برزیل به تصویب رسید اما سندهایی در اختیار داریم که این میزان به 40 درصد افزایش یافته است.

 وی واردات را دلیل اصلی کاهش قیمت شیر گاو داران دانست و عنوان کرد: در سالی که ابتدای آن رهبر انقلاب به عمل در راستای اقتصاد مقاومتی تأکید کردند، افرادی در پشت پرده با واردات سعی در از بین بردن تولید کشور را دارند.

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی گاو داران استان اصفهان بیان کرد: ایشان در صحبت‌های اخیرشان بر تولید ملی به جای استفاده از کالاهای خارجی بارها تأکید کردند اما عدم‌حمایت از دامداران ایرانی باعث شده شرکت تعاونی گاو داران استان اصفهان که تا چند ماه قبل بیش از 4 هزار و 800 عضو داشت امروز به 2 هزار عضو کاهش پیدا کند.

 علوی نیا خاطر نشان کرد: 2 هزار و 800 نفری که از این تعاونی خارج شده‌اند به منزله بیکار شدن چند هزار نفر است که در گاوداری‌های سطح استان فعالیت داشتند.

انتهای پیام/63064/صا30

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950212000580


تجمع دامداران مقابل وزارت جهاد کشاورزی
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٢/۱۱   کلمات کلیدی:

اقتصاد ایران|کشاورزی

کدخبر : DEN-100777

یکشنبه، یازدهم خرداد 1393

 تجمع دامداران مقابل وزارت جهاد کشاورزی

 دامداران به دنبال تاخیر در تعیین قیمت شیر خام از سوی هیات دولت در مقابل ساختمان وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

 به گزارش اقتصاد نیوز، امروز صبح دامداران در اعتراض به روند قیمت‌گذاری شیر خام، تاخیر در تعیین قیمت آن و عدم‌حمایت دولت از تولیدکنندگان مقابل ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی در خیابان طالقانی تجمع کردند.

بر اساس این گزارش از ابتدای امسال دامداران هر کیلوگرم شیر خام را 1100 تومان به کارخانه‌ها تحویل می‌دهند؛ این در حالی بهای نهاده‌ها نسبت به ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

پیش‌تر سعید سلطانی‌سروستانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران، به اقتصاد نیوز گفت: در بازار قیمت نهاده‌ها افزایش یافته است. به طوری که هر کیلوگرم جو 960 تومان، ذرت 1060 تومان، کنجاله سویا هندی و برزیلی به ترتیب 1800 و 1900 تومان و هر کیلوگرم سبوس 750 تومان است.

دبیر انجمن صنایع لبنی نیز بر این باور است: در سال جاری دولت یا باید به تولیدکنندگان 1700 تا 1800 میلیارد‌تومانی بدهد و یا بهای شیر خام را 1440 اعلام کند.

رضا ارجمندی، کارشناس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران نیز معتقد است: با توجه به تعطیلی بیش از 50 درصد دامداری‌های کشور و تعطیلی 50 تا 60 درصد کارخانه‌های لبنی و از سوی دیگر کاهش مصرف شیر در جامعه، دولت موظف به حمایت از این صنعت است.

علی‌رضا سجادی، عضو هیات‌مدیره صنایع لبنی با تایید این موضوع گفت: در حال حاضر صنعت لبنیات به‌ویژه محصول شیر ایران نیاز به حمایت جدی دولت دارد؛ در غیر این صورت علاوه بر خوابیدن صنعت با مشکلات عدیده‌ای در سلامت جامعه روبه‌رو می‌شویم. اکنون در دنیا به یک یا دو محصول ویژه یارانه می‌دهند؛ مثلاً اتحادیه اروپا به انواع لبنیات یارانه نمی‌دهد بلکه صرفاً به شیر خام یارانه می‌دهد.

بر اساس گزارش اقتصاد نیوز، سال گذشته دامداران بابت تولید هر کیلو شیر 320 تومان زیان کردند. چون دولت به‌رغم وعده‌اش در مورد پرداخت یارانه سه هزارمیلیاردی به دامداران به ازای فروش ارزان شیر خام، نیمی از یارانه را پرداخت کرد.

اما امسال دامداران برای اینکه با مشکلی مشابه سال قبل مواجه نشوند؛ در مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند؛ البته آنها هر سال یک یا چند تجمع دارند؛ اما اغلب این تجمع نتیجه‌های جزء شنیدن وعده‌هایی معدود نداشت.

به نقل از فارس، امروز دقایقی پس از تجمع مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با این وعده که وزیر جهاد کشاورزی با تجمع‌کنندگان صحبت خواهد کرد،‌ به نمازخانه وزارتخانه هدایت کردند، اما بعد از یک ساعت انتظار که خبری از مسوولان نشد، آنها دوباره به محوطه وزارت جهاد کشاورزی آمدند که در این میان معاون پارلمانی وزیر با معترضان سخن گفت و وعده‌هایی برای پیگیری مطالبات آنها داد.

تمام حقوق معنوی و مادی این سایت در اختیار سایت اقتصاد نیوز می باشد.

https://www.eghtesadnews.com/Live/Stories/DEN-100777


زنگ بی‌آبی در مرکز ایران/ سد زاینده‌رود خالی شد
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٥/٢/٩   کلمات کلیدی:

یک مقام مسئول اعلام کرد:

زنگ بی‌آبی در مرکز ایران/ سد زاینده‌رود خالی شد

شناسه خبر: 3610824 - پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه شرایط تامین آب در اصفهان سخت شد گفت: حدود ۸۰ درصد سد زاینده رود خالی است.

انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرزاد احسانی با اعلام اینکه حدود ۸۰ درصد سد "زاینده‌رود" خالی است گفت: هم‌ اکنون ۱۴۵۰ میلیون مترمکعب سد زاینده‌رود خالی است و با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته از وضعیت بارش و میزان آب ورودی به سد زاینده‌رود و از طرف دیگر مصارف شرب، کشاورزی، محیط زیست و صنعت، استان‌های ذی‌نفع طی ماه‌های باقی مانده تا پایان سال آبی، شرایط سختی را در این حوضه، پیش‌رو دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران اظهارداشت: حدود ۸۶ میلیون مترمکعب از مصارف آب سد زاینده‌رود، برای اهداف و مصارف زیست محیطی در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه، حوضه زاینده‌رود براساس بارش‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شود افزود: در حوضه بالادست سد زاینده‌رود، بارش‌ها و روان آب‌ها وارد سد زاینده‌رود می‌شود ولی در حوضه پایین دست سد که به قسمت شرق و غرب اصفهان و تالاب گاوخونی مربوط می‌شود وضعیت بارش‌ها به مراتب بدتر از حوضه بالا دست است.

احسانی میزان بارش‌ها را از ابتدای سال آبی تا پایان فروردین ۹۵ در ایستگاه "چلگرد" به عنوان ایستگاه شاخص ۱۱۸۴ میلی‌متر ذکر کرد و یادآور شد: نسبت به دوره مشابه در سال آبی قبل حدود ۲۲ درصد و نسبت به میانگین بلند مدت حدود ۹ درصد کاهش بارش داشته‌ایم.

وی افزود: در قسمت پایین دست سد زاینده‌رود شرایط خوبی حاکم نیست و در اصفهان و شرق این استان وضعیت بارش‌ها بسیار نامناسب است، به‌ طوری که در ایستگاه "ورزنه" در نزدیکی تالاب گاوخونی حدود ۱۸ میلی‌متر و در ایستگاه شرق اصفهان حدود ۴۰ میلی‌متر بارش داشتیم که کاهش‌ها در ورزنه نسبت به متوسط بلندمدت به ۷۴ درصد نیز رسیده است.

مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران با بیان اینکه این شرایط باعث شده ضمن کاهش رطوبت خاک، بخشی از کشت‌های منطقه که در زمستان و اوایل بهار بایستی از طریق بارندگی تأمین آب می‌شدند، انجام نشود گفت: با این توصیف، همه نیاز آبی محصولات زراعی باید از طریق آب سد زاینده‌رود تأمین شود.

وی با اشاره به این مطلب که در حوضه زاینده‌رود در طول سال آبی یک دوره طلایی چهار ماهه (اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد) را داریم گفت: تقریبا ۶۵ درصد کل آوردهای زاینده‌رود در این چهار ماه و ۳۵ درصد مابقی در ۸ ماه باقی مانده سال اتفاق می‌افتد.

احسانی افزود: برای ارزیابی دقیق میزان حجم آب سد زاینده‌رود باید منتظر چهار ماه کلیدی یاد شده باشیم، ولی در حال حاضر با توجه به سپری شدن دو ماه از این چهار ماه، حدود ۸۰ درصد مخزن سد زاینده‌رود تا انتهای فروردین ۹۵ خالی است که امیدواریم باران‌های دو ماه باقیمانده از چهار ماه کلیدی بتواند شرایط بهتری را نصیب زاینده‌رود کند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو در خصوص تغییرات آب تخصیصی این سد گفت: در میزان تخصیص مصارف آب شرب برای اصفهان ۳۱۵ میلیون و برای یزد ۶۵ میلیون متر مکعب آب تخصیص داده‌ایم. مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی ایران با بیان اینکه در شرایط سخت کمبود آب، حجم معینی برای محیط زیست حوضه اختصاص داده شده گفت: سد زاینده‌رود از جمله سدهایی است که برای آن ردیف مصارف زیست محیطی پیش بینی شده و حدود ۸۶ میلیون مترمکعب از مصارف آب سد زاینده‌رود، برای اهداف و مصارف زیست محیطی در نظر گرفته شده است.

http://www.mehrnews.com/news/3610824


154حلقه چاه غیرمجاز در بستر رودخانه زاینده رود مسدود شد
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٦   کلمات کلیدی:

154حلقه چاه غیرمجاز در بستر رودخانه زاینده رود مسدود شد

شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان اعلام کرد 154 حلقه چاه غیرمجاز در بستر رودخانه زاینده‌رود در شهرستان‌های مبارکه و لنجان مسدود شد.

به‌گزارش ایلنا، در اولین جلسه شورای حفاظت منابع آب مبارکه در سال جدید، رییس اداره منابع آب شهرستان مبارکه و لنجان، از پر و مسدود کردن 154 حلقه چاه غیرمجاز در بستر رودخانه زاینده‌رود خبر داد و تصریح کرد: با انسداد این چاه‌ها 25 میلیون مترمکعب در مصرف آب در برداشت از منابع آب زیرزمینی این منطقه صرفه‌جویی شد.

مهندس "سیدمهدی میرباقری"، ضمن ارئه گزارشی از چگونگی پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در بستر رودخانه زاینده‌رود افزود: ضروری است تمامی دستگاه‌های مرتبط با اداره منابع آب شهرستان همکاری بیشتری داشته باشند.

وی با تأکید بر وضعیت نامناسب بارش‌ها در سال زراعی جاری، گفت: با توجه به شرایط صرفه‌جویی در همه بخش‌ها ضروری است.

رییس اداره منابع آب شهرستان مبارکه و لنجان هم چنین به شناسایی چاه‌های جدید غیرمجاز اشاره کرد و افزود: این چاه‌های غیرمجاز  پس از اخذ دستور قضایی دادستانی پر و مسدود خواهند شد.

http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-4/364333-


آب زاینده رود دوم خرداد بسته خواهد شد
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٢/٥   کلمات کلیدی:

آب زاینده رود دوم خرداد بسته خواهد شد

کد خبر : 82821

۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۶:۲۵

جریان آب ورودی به بستر رودخانه زاینده‌رود در 2 خردادماه بسته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان  با بیان اینکه علت گل آلود بودن رودخانه زاینده‌رود ورود سیلاب در منطقه بن و سامان در زمان بارندگی‌ها است، گفت د: جریان آب ورودی به بستر رودخانه زاینده‌رود در 2 خردادماه بسته خواهد شد.

به گزارش ایمنا، مسعود میرمحمدصادقی به کاهش 20 درصدی بارش های حوضه زاینده رود نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و افزود: شرایط منابع آب در استان اصفهان همچنان در وضعیت قرمز است.

وی  درباره میزان بارش‌ها در حوضه زاینده‌رود، اظهار داشت: تاکنون میزان بارش‌ها در کوهرنگ 1186 میلی‌متر ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه در سال قبل 20 درصد و نسبت به میانگین دراز مدت 9 درصد کاهش داشته است.

میرمحمدصادقی گفت: متأسفانه استان اصفهان رتبه سوم را از لحاظ خشکسالی در کشور داراست و استان چهارمحال و بختیاری هم که سرچشمه زاینده‌رود است، از نظر خشکسالی رتبه پنجم را دارد.

وی با تأکید بر وضعیت نامطلوب بارش‌ها در حوضه زاینده‌رود، تصریح کرد: بارش‌های اخیر اندکی وضعیت حوضه زاینده‌رود را بهبود بخشیده است، اما همچنان در شرایط بحرانی هستیم به طوری که در منطقه شرق حوضه 80 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان این که بارش‌های اخیر وضعیت خیلی بد حوضه را به بد تغییر داده است، خاطر نشان کرد: ظرفیت کل مخزن سد زاینده‌رود یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب است؛ اما در حال حاضر موجودی آب ذخیره شده در آن حدود 289 میلیون مترمکعب است، به عبارت دیگر حجم آب ذخیره شده در مخزن سد تنها 19 درصد ظرفیت آن است.

وی به حجم 930 میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود در میانگین درازمدت اشاره کرد و گفت: سال گذشته در بازه زمانی مشابه حجم سد زاینده‌رود 475 میلیون مترمکعب بود. میرمحمدصادقی به عدم تحقق بارش‌های پیش‌بینی شده در حوضه زاینده‌رود اشاره کرد و ادامه داد: قسمت عمده آب جاری شده در زاینده‌رود متعلق به حقآبه داران و کشاورزان است و طبق برنامه وزارت نیرو برای کشت پاییزه در سه قسمت آب باز می‌شود که در قسمت پاییز و زمستان این آب تحویل کشاورزان شد و در قسمت سوم که مربوط بهار است با توجه به کمبود آب توزیع به صورت ریاضتی است و همه مشترکین اعم از بخش کشاورزی، صنعت و شرب باید به بهترین نحو در مصرف آب مدیریت داشته باشند.

http://www.esfahanemrooz.com/fa/news/82821


زاینده رود پشت سدنگاه‌های سیاسی/جایی که قانون برای همه یکسان نیست
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٢/٥   کلمات کلیدی:

اجرای قانون در حوضه زاینده‌رود؛

زاینده رود پشت سدنگاه‌های سیاسی/جایی که قانون برای همه یکسان نیست

شناسه خبر: 3605158 - شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳

استانها > اصفهان

اصفهان -مصوبات ۹ماده‌ای درحالی به عنوان قانون واحد بین دواستان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به تصویب رسیدکه غالب بودن نگاه‌ سیاسی و قومیتی، مانع اجرای یکسان قانون در بالا و پایین دست شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: رودخانه زاینده‌رود که رگ حیات‌بخش اصفهان به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر به دنبال کاهش بارندگی بارها طعم خشکسالی را چشیده، این روزها پر آب شده و حال و هوای شهر و مناطق اطراف را عوض کرده است.

خشکسالی‌های ۱۰ سال اخیر و کاهش نزولات آسمانی، جریان دائمی آب در زاینده‌رود را با چالش مواجه کرد؛ امری که کشاورزی در این خطه را هم با تنش جدی روبه رو ساخت و این شرایط در نهایت از سال ۸۷ موجب قطعی جریان آب در بستر رودخانه شد.

سد زاینده‌رود دارای گنجایشی افزون بر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال‌های پر بارش است، اما کاهش بارش‌ها در سال‌های گذشته موجب شد که زاینده‌رود از یک جریان آبی دائمی به رودخانه فصلی بدل شود.

با این وجود طی روزهای اخیر با بارش‌های بهاری میزان آب در رودخانه زاینده‌رود افزایش یافته و حجم آب سد به ۲۸۹ میلیون مترمکعب رسیده، اما نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

احداث تعداد زیادی سد در سرشاخه‌ها، مسیر کارون و دز علت کم‌آبی در خوزستان است که هدف اصلی آنها تولید برق است

این میزان ورودی به سد تا حدی نگرانی‌ها را برای تأمین آب کشاورزان شرق اصفهان کاهش داده، اما این موضوع به معنای خروج از شرایط بحرانی کمبود آب و خشکسالی‌های متوالی در استان اصفهان نیست.

 

ورودی ۲۴ ساعته آب به سد دز به اندازه ورودی یک سال زاینده‌رود!

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه بارندگی‌های اخیر اثبات کرد سر و صداهای کمبود آب استان خوزستان به دلیل کم‌آبی نیست، گفت: طی روزهای اخیر هشت هزار مترمکعب آب در ثانیه ورودی سد دز بوده است.

اسفندیار امینی ادامه داد: این حجم آب در ۲۴ ساعت ۶۹۲ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود که طی دو روز با چنین حجمی فقط یک میلیارد و ۳۸۴ میلیون مترمکعب آب وارد سد دز شده، یعنی معادل کل حجم آورد آبی که سال گذشته با یک‌هزار و ۶۱۰ میلی‌متر بارندگی وارد سد زاینده‌رود شد.

 

«اصفهان» علت کم‌آبی در خوزستان نیست

وی با بیان اینکه شهروندان خوزستان باید بدانند با بارش‌های مناسب، دلیل کم‌آبی برخی نقاط استان آن‌ها، استان‌ اصفهان و دیگر استان‌ها نیست، اظهار کرد: احداث تعداد زیادی سد در سرشاخه‌ها، مسیر کارون و دز علت کم‌آبی در خوزستان است که هدف اصلی آنها تولید برق است.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان اضافه کرد: هنگامی که اکثر اوقات در طول سال آب را در استان خوزستان برای تولید برق رها می‌کنند که نیاز بخش کشاورزی نیست.

وی تاکید کرد: امیدواریم که مسئولان و تمام آحاد جامعه بدانند که حجم تونل بهشت‌آباد در مقایسه با معدل آبی که نه در سال‌های ترسالی بلکه در سال‌های معمولی وارد خوزستان می‌شود عدد بزرگی نیست، اما با انتقال بین حوزه‌ای موافق نیستیم.

امینی در ادامه افزود: در شرایط حاد که جامعه‌ای مثل استان اصفهان با یک و نیم میلیون جمعیت مهاجر مواجه است و از طرفی بخش از آب حوزه‌ای زاینده‌رود هم خارج می‌شود باید جراحی اساسی برای کم‌آبی استان اجرایی شود.

براساس مصوبات چنانچه تونل بهشت‌آباد و تونل سوم هم راه‌اندازی شود ۶۰۰ میلیون مترمکعب کمبود آب وجود دارد

وی با اشاره به خروج بخش زیادی از آب حوضه زاینده‌رود به خارج از استان اصفهان، بیان داشت: اکنون ۲۰۷ میلیون مترمکعب آب برای چهارمحال و بختیاری، ۹۸ میلیون مترمکعب برای استان یزد و مناطق دیگر فرستاده می‌شود.

 

یک و نیم میلیون مهاجر اصفهان در حاشیه زاینده‌رود ساکن شده‌اند

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان ادامه داد: البته لوله‌ای که برای یزد کشیده‌اند ۹۸ میلیون مترمکعب قابلیت انتقال دارد که تاکنون ۶۵ میلیون مترمکعب بیشتر انتقال نیافته است.

وی با بیان اینکه یک و نیم میلیون نفر مهاجر استان اصفهان بیشتر در حاشیه زاینده‌رود ساکن شده‌اند، تصریح کرد: اکثر این مهاجران از استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری هستند که تمام نیازهای شرب، بهداشت، اشتغال، فضای سبز و محیط زیست را آورده‌اند، اما سهم آب خود را از نیاورده‌اند و باید برای آنها فکری کرد.

امینی پیرامون اینکه استان اصفهان با کمبود شدید آبی مواجه است، افزود: به رغم ساماندهی رودخانه، افزایش بهره‌وری، تحویل درصد کمتر آب به کشاورزان و کاهش حجم مصرف آب شرب با تعداد مشترکان بیشتر، بازهم باید اقدامات اساسی اجرایی شود.

 

با اجرای تونل‌های سوم و بهشت‌آباد بازهم کمبود آب داریم

وی به برگزاری سیزدهمین جلسه شورای عالی آب استان اصفهان اشاره کرد و گفت: براساس مصوبات جلسه چنانچه تونل بهشت‌آباد و تونل سوم هم راه‌اندازی شود ۶۰۰ میلیون مترمکعب کمبود آب وجود دارد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان تاکید کرد: اکنون حق‌آبه کشاورزان را گرفته‌اند و آنها به کمتر از این کوتاه نمی‌آیند و سوی دیگر صنعت و شهر را هم نمی‌توان تعطیل کرد برای عدم مواجه با تنش‌آبی باید فکرهای اساسی کرد، زیرا به مرور زمان تبعاتی دارد.

وی تاکید کرد: چنانچه بحث‌های مدیریتی آب حل شود و از مقوله سیاسی‌کاری هم بیرون بیاید با نگاهی کارشناسی و عملی می‌توان تدابیر منطقی را اجرایی کرد.

 

اعتقادی به انتقال آب از خوزستان به اصفهان نداریم

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به اینکه بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان و سر ریز شدن سد دز چه تاثیری بر ادامه اجرای تونل بهشت‌آباد می‌تواند داشته باشد، گفت: بارش‌های خوزستان و حوضه سد دز هیچ ارتباطی با سد زاینده‌رود ندارد و به انتقال آب از دز معتقد نیستم.

علی بصیری در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه کمبود آب در بخش کشاورزی نوسانات بسیاری در رودخانه زاینده‌رود ایجاد می‌کند، اظهار کرد: براساس آمار طی یکسال نرمال بارندگی باید ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد زاینده‌رود شود.

وی انتقال آب و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز را دو راهکار اساسی برای جبران کم‌آبی در استان اصفهان دانست و افزود: با پمپاژ‌های غیرمجاز بیش از ظرفیت از رودخانه برداشت شده حتی در زمان‌های کم‌آبی که این برداشت‌ها باید در استان‌های اصفهان و چهارمحال ممنوع شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به اینکه برای انتقال آب به استان تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته، بیان داشت: با احداث تونل سوم آب با پمپ وارد می‌شود که برای بازگشت آب به تونل باید سد می‌ساختند که به دلیل عدم تامین اعتبارات این سد ساخته نشد و اکنون مقدار کمی آب می‌آید.

به گفته وی ساخت سد برای تونل سوم کوهرنگ بلاتکلیف مانده و زمان احداث آن مشخص نیست.

بصیری یادآور شد: در طرح بهشت‌آباد هم تونل تبدیل شد به لوله، که در ظاهر برای استان اصفهان است، اما آب از طریق این لوله به استان‌های یزد و کرمان منتقل می‌شود.

به رغم کم‌آبی در استان اصفهان و کاهش حجم سد زاینده‌رود طی سال‌های گذشته، فکر می‌کنم برای تامین آب شرب امسال مشکلی نداریم

وی ادامه داد: مقرر شده بود که ابتدا از طریق لوله بهشت‌آباد ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب برای اصفهان تامین شود که از ۵۸۲ میلیون هم اکنون به ۱۵۲ میلیون مترمکعب رسیده که اجرای طرح تونل هفت تا هشت سال طول می‌کشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پاسخ به اینکه چه اقدامات اساسی برای مقابله با تنش آبی استان اصفهان، باید اجرایی شود، گفت: میزان برداشت‌های غیرمجاز در بالادست و چاه‌های حریمی باید نصف شود، زیرا آب‌های برداشتی به رودخانه بازنمی‌گردد و بیش از ظرفیت زاینده‌رود است.

 

آب شرب و کشاورزی کم شده اما انتقال آب به یزد هنوز ادامه دارد

وی پیرامون اینکه این اقدامات بارها از سوی مسوولان برای کم‌آبی استان در رسانه‌ها گفته شده و آیا راهکار کارشناسانه و علمی اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: اکنون آب برای کشاورزی درصدی کاهش یافته و مقرر شده ۱۰ درصد هم از آب شرب کاهش دهند، اما انتقال آب به استان یزد همچنان باقی است و عملا اقدام خاصی انجام نداده‌اند.

بصیری با بیان اینکه یکبار برداشت در بالاست مساوی با دو بار مصرف آب در پایین دست است، افزود: طبق برگزاری جلساتی طی سال‌های گذشته مقرر شده بود که پمپ‌ها و چاه‌های بالاست را مجهز به کنتورهای هوشمند کنند که تاکنون این طرح کامل اجرایی نشده است.

وی تاکید کرد: به رغم کم‌آبی در استان اصفهان و کاهش حجم سد زاینده‌رود طی سال‌های گذشته، فکر می‌کنم برای تامین آب شرب امسال مشکلی نداریم.

 

پرونده مصوبه ۹ ماده‌ای زاینده رود در بالادست زاینده رود خاک می‌خورد

هرچند که صحبت های کارشناسان آب در استان اصفهان از فراهم شدن شرایط برای تامین آب در بخش شرب حکایت دارد اما استاندار اصفهان چند روز پیش از اجرای طرح‌های اضطراری در بخش‌های مختلف اعم از شرب، کشاورزی و صنعت، برای کاهش مصرف به دلیل عدم توانایی تامین آب خبر داده بود.

رسول زرگرپور همچنین در خصوص جریان آب در زاینده رود نیز گفت: با جریان موقت آب در رودخانه مردم باور نمی‌کنند که با کم‌آبی مواجه شده‌ایم و شرکت آب منطقه‌ای باید اطلاع‌رسانی کافی را در این زمینه داشته باشد.

استاندار اصفهان به گزارش پیش‌بینی بارش‌ها در سال زراعی جاری اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش بارش در استان نسبت به سال گذشته حدود ۹ درصد و نسبت به وضعیت نرمال ۲۵ درصد است.

اجرای کامل مصوبات ۹ ماده ای حوضه آبریز زاینده رود را در شرایط کنونی یکی از بهترین راه‌کارها برای کاهش تنش آبی در استان اصفهان می‌توان دانست اما این مصوبات همان‌گونه که ناظر به رعایت الگوی کاهش مصرف آب در بخش‌های مختلف در استان اصفهان است، استان‌های بالادست مانند چهارمحال و بختیاری را نیز ملزم به رعایت مفادی کرده که به گفته مسئولان استانی تاکنون هیچ‌یک از آنها اجرایی نشده است.

حاکم بودن نگاه سیاسی و ارزش‌گذاری مسائل قومیتی به جای مصلحت عمومی در برخی استان‌ها سبب شده تا زاینده رود همچنان قربانی بخشی‌نگری شود و وساطت معاون اول رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی آب کشور در مسئله زاینده رود نیز کارگر نیفتد.

http://www.mehrnews.com/print/3605158/