143342_434
گزارشی از بسته شدن آب زاینده‎رود؛

«عادی» شدن بی آبی زاینده رود برای اصفهانی ها

ظرفیت کل مخزن سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر موجودی آب ذخیره شده در آن حدود ۳۲۵ میلیون مترمکعب است، به‌عبارت دیگر حجم آب ذخیره شده در مخزن سد حدود ۲۱ درصد ظرفیت آن است.

به گزارش صاحب نیوز، به‌زودی با خشک شدن مجدد زاینده‌رود، آب‌باریکه‌ای بر پهنای زاینده‌رود رخنه می‌کند تا اینکه کم کم بستر رودخانه باز هم مانند خشک شود و مردم اصفهانی که به این قبیل مسئله از سر اجبار «عادت» کرده‌اند هم زندگی روزمره را می‌گذرانند.

زویا پیرزاد نویسنده کتاب «عادت می‌کنیم» در این رمان می‌گوید آدم‌ها بر اساس شرایط و موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند، از سر اختیار ‌و یا اینکه از اجبار هم که شده موضوع را پذیرفته و به آن شرایط عادت می‌کنند؛ حالا هم جریان خشکی زاینده‌رود و بسته شدن آب در بستر آن برای اصفهانی‌ها تبدیل به «عادت» شده است.

رودخانه زاینده‌رود که چند سالی است تبدیل به یک رودخانه «اتفاقی» شده و جریان‌های موقت آن و هم‌چنین باز و بسته شدن آن برای اصفهانی‌ها تبدیل به یک امر طبیعی شده و چه اتفاق بدی است که خشک‌شدن گاه و بی‌گاه بستر زاینده‌رود برای ما و نسل‌های بعدی این‌گونه تعریف می‌شود.

روندی که با هر بار باز‌شدن آب یکی از پرسش‌هایی که هر اصفهانی می‌پرسد این است «آب تا کی باز است؟» یا «اینکه جریان آب کی بسته می‌شود؟» همه منتظر زمان بسته‌شدن این جریان هستند و این خود مهری بر تائید عادی‌شدن اصفهانی‌ها از این جریان است.

جریان آب و باز و بسته شدن‌‌هایی که به اعتقاد کارشناسان میراث فرهنگی به پل‌های تاریخی آسیب‌های زیادی رسانده است و حیات این پل‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ چندی پیش بود که ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی اصفهان نیز دراین‌باره به تسنیم گفت: نوسانات باز و یا بسته شدن آب در بستر رودخانه، سبب شده که پل‌ها صدمات بسیاری ببیند چراکه بناها تاریخی با شرایط محیطی خود را به تعادل می‌رسانند.

خسارتی که به کشاورزان وارد می‌شود

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان جریان آب از روز گذشته خردادماه از اصفهان دریغ شده است.

به‌گفته وی برای تأمین مطمئن آب کشاورزی مقرر شده که دریچه‌های سد زاینده‌رود هشتم خرداد بسته شود و بر اساس این برنامه تا دهم خرداد آب در شبکه‌ها وجود دارد.

بعد از دهم خرداد هم آب‌باریکه‌ای وجود دارد و به گفته حسین محمدرضایی، رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان از ۸ خرداد که آب از سد زاینده‌رود بسته شد، پس از ۲‌روز راه آبه، در غروب دهم خرداد، به روی کشاورزان شرق استان نیز بسته می‌شود.

این در حالی است که اسفندیار امینی، رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به بسته شدن آب در بستر رودخانه به تسنیم می‌گوید: محصولات کشاورزی تا ۱۰ تا ۲۰ خرداد به آب نیاز دارند و اگر آب زودتر بسته شود به محصولات کشاورزی ضرر می‌رساند، باید در این مورد چاره‌ای اندیشیده شود.

وی افزود: حتی در این مورد کارشناسان جهاد کشاورزی در بازدیدی که داشتند بر این موضوع موافق بودند.

محمدرضایی نیز با بیان اینکه اگر جریان آب چند روز پس از هشتم خرداد نیز ادامه می‌یافت، خیلی مفیدتر بود، خاطرنشان کرد: در صورت قطع آب در هشتم خرداد، ممکن است میزان حجم برداشت محصولات کشاورزانی که به‌دلیل دوره‌ای بودن آب آن‌ها از این روز به بعد آبی نصیبشان نمی‌شود، کاهش یابد، اما دیگر آبی بیش از این میزان وجود ندارد و کشاورزان چاره‌ای جز برداشت همین میزان محصول را ندارند.

بارش‌ها هم کمکی به جریان آب نکرد

با وجود بارش‌هایی که در این مدت داشتیم اما هنوز نتوانسته کم‌آبی جبران شود و اصفهان همچنان باید در حسرت باز شدن مجدد آب در بستر رودخانه باید منتظر بماند.

آن‌گونه که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان دراین‌باره می‌گوید: تاکنون میزان بارش‌ها در کوهرنگ ۱۲۴۴ میلی‌متر ثبت شده که نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۲۱ درصد و نسبت به میانگین درازمدت ۱۱ درصد کاهش داشته است.

به گفته وی بارش‌های اخیر اندکی وضعیت حوضه زاینده‌رود را بهبود بخشیده اما همچنان در شرایط بحرانی هستیم به‌طوری که در منطقه شرق حوضه ۸۰ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

میرمحمدصادقی بیان کرد: ظرفیت کل مخزن سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر موجودی آب ذخیره شده در آن حدود ۳۲۵ میلیون مترمکعب است، به‌عبارت دیگر حجم آب ذخیره شده در مخزن سد حدود ۲۱ درصد ظرفیت آن است.

اما از سوی دیگر رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به ذخیره آبی پشت سد، گلایه‌های همیشگی را می‌گوید که چندین سال است به آن توجهی نمی‌شود.

وی به تسنیم می‌گوید: در حال حاضر آب پشت سد نزدیک به ۳۵۰ میلیون مترمکعب است که مطلوب نیست، مشکل این است که بارندگی افزایش یافته اما میزان آب ورودی به سد کم است زیرا آب را به اسم آبخیزداری مانع‌هایی ایجاد می‌کنند تا آبی که از بارش‌ها به وجود آمده در زمین‌های بالادست نفوذ کند.

استاندار اصفهان نیز پیرامون خشک‌سالی بی‌سابقه امسال نسبت به ۴۰ سال گذشته می‌گوید: بارش در سرشاخه‌ها حدود ۲۵ درصد، در اصفهان ۵۰ درصد و در شرق استان حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

رسول زرگرپور با بیان اینکه حجم آب پشت سد زاینده در کمترین حجم ذخیره‌ آب قرار دارد، اظهار داشت: آب جاری در رودخانه‌ زاینده‌رود نباید مردم را از خشک‌سالی و کمبود آب غافل کند.

وی افزود: با توجه به تعهد دولت درباره اختصاص آب به کشاورزان، آب در رودخانه جاری شد چراکه کشاورزان برای دولت اهمیت دارند و به لطف الهی در سال زراعی جاری محصول خوبی نیز تولید کردند.

انتهای پیام / تسنیم

http://sahebnews.ir/466531/