انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

اجرای۳۳طرح کشاورزی در چهارمحال آبی برای شرب مردم اصفهان نمی‌گذارد
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٧   کلمات کلیدی:
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

اجرای۳۳طرح کشاورزی در چهارمحال آبی برای شرب مردم اصفهان نمی‌گذارد

شناسهٔ خبر: 3715450 -یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
اصفهان- رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: با اجرای ۳۳ طرح کشاورزی در چهارمحال و بختیاری که پیشتر متوقف شده بود، آبی برای شرب مردم اصفهان باقی نمی‌ماند.


حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی آب، شورای هماهنگی زاینده رود و شورای امنیت ملی مقرر شد هیچگونه بار گذاری، برداشت و تخصیص جدیدی بر رودخانه زاینده رود صورت نپذیرد و تمام طرح های توسعه ای در حال اجرا، اعم از شرب و صنعت و کشاورزی در همه استان های بهره بردار حوضه، حتی طرح‌هایی که ۱۰۰ درصد عملیات اجرایی آن تکمیل شده و از جمله ۳۳ طرح کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری متوقف شوند و هیچکدام از دستگاه‌های خدمات اعم از بانک، وزارتخانه ها ، ادارات استانی، نهادهای ملی و غیره ، خدمات به طرح های مذکور را متوقف کنند.

وی بیان داشت: در همین رابطه مکاتبات لازم در این خصوص انجام و به دستگاه های مختلف ابلاغ شده است ولی متاسفانه مشاهده می شود که در استان چهارمحال و بختیاری همچنان طرح های ممنوع شده اجرا می‌شود و اخیرا هم سه تن از معاونین وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و کشور مجوز برای اجرای این پروژه ها داده اند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان بیان داشت: سهم آبی که به چهار محال و بختیاری از زاینده رود اختصاص داده شده ۲۳۷ میلیون متر مکعب است که هم اکنون بدون اجرای این طرح‌ها ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب برداشت می کنند یعنی بیش از تخصیص های داده شده و با اجرای ۳۳ طرح دیگر و برداشت از زاینده رود دیگر آبی برای شرب مردم اصفهان باقی نخواهد ماند.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان افزود: این تخصیص ها به چهارمحال و بختیاری به این معنی نیست که آنها در حال حاضر این آب را برداشت کنند بلکه مقرر شده پس از راه اندازی تونل های سوم کوهرنگ و بهشت آباد و تامین کسری آن نسبت به آب موجود و هر زمان که کل حقابه داران، محیط زیست و دیگر بهره برداران در همه بخش ها و استان ها بتوانند کل تخصیص های خود را دریافت کنند، استان چهارمحال نیز می تواند ۲۳۷ میلیون متر مکعب خود را برداشت کند.

وزیر نیرو پاسخگوی اصفهانی ستیزی ها باشد

وی در ادامه افزود: این موضوع در مصوبات دهمین و سیزدهمین و بیست و چهارمین جلسه شورای عالی آب و دومین و چهارمین و هشتمین جلسه شورای هماهنگی زاینده رود آمده و مکتوب است.

محمدرضایی بیان داشت: بدنبال اعتراض به اجازه اجرای طرح های متوقف شده در چهارمحال و بختیاری، و برای حفظ آب موجود برای تخصیص آب پائیزه کشاورزان شرق و غرب استان اصفهان در گردهمایی بزرگ شش هزار نفره در روز جمعه ۲۵ تیر ماه با حضور نمایندگان شهرستان های حوضه زاینده رود اقدام به قرائت قطعنامه صادره در این گردهمایی شد و نهایتا این قطعنامه به امضای کشاورزان حاضر در جلسه و نمایندگان مردم شهرستان های حوضه زاینده رود شامل اصفهان، نجف آباد، برخوار، شاهین شهر، خمینی شهر، مبارکه، فلاورجان و لنجان رسید.

وی همچنین اعلام کرد: در رابطه با تخلف های صورت گرفته از سوی وزارت نیرو ۱۸ تن از نمایندگان مردم استان اصفهان طرح سوال از وزیر نیرو را امضاء کرده اند و وزیر باید جواب گوی این بی عدالتی ها و اصفهان ستیزی ها باشد.

http://www.mehrnews.com/print/3715450


60درصد سد زاینده رود آب ندارد/ پشت سد بی آبی
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٧   کلمات کلیدی:
60درصد سد زاینده رود آب ندارد
پشت سد بی آبی
 

آب در اصفهان تمام شد؛ این جمله شاید کمی اغراق آمیز و یا بزرگ نمایی باشد اما پس از خواندن این جمله، شما هم مثل ما مطمئن می شوید: ذخیره آب 55 سد بزرگ کشور از جمله زاینده رود تا پایان هفته سوم تیرماه کمتر از 40 درصد است.

در این فهرست، سد زاینده رود بخش عمده آب شرب شهر اصفهان و سد درودزن آب شرب شهرهای شیراز و مرودشت را تأمین می کند که پایین بودن ذخیره آب در این سدها یک هشدار برای مصرف بهینه آب توسط مشترکان است.

در ابتدای امسال، خبر سرریز شدن سد زاینده‌رود بسیاری از مردم اصفهان را خوشحال کرد اما بعد معلوم شد این خبر،شایعه ای بیش نبوده است. همان زمان گفته شد در فروردین ماه حجم آب ذخیره شده در سد زاینده‌رود طبق گفته مسئولین فقط 260 میلیون مترمکعب است که اگر بخواهد سرریز کند این مقدار آب باید به یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب برسد.

تداوم دوره خشکسالی با کاهش بی سابقه بارش‌‌ها در استان اصفهان و سرشاخه‌های زاینده‌رود، افزایش گرمای هوا و کاهش حجم ذخیره آب در سد زاینده رود همه دست به دست هم داده تا شرایط ویژه‌ای به لحاظ تأمین آب در استان اصفهان شکل بگیرد. خبرگزاری تسنیم دیروز نوشت از نطنز و اردستان اخباری مبنی بر قطعی مکرر آب و آبرسانی سیار به تعدادی از روستاها شنیده می‌شود و در مناطق جنوبی استان همچون دهاقان صحبت از بحران کمبود آب می‌شود. در این میان افت فشار آب در مناطق مختلف شهر اصفهان نیز گواهی بر کمبود شدید آب در فصل گرماست.

شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در این شرایط از مردم صرفه جویی در میزان مصرف آب را درخواست می‌کند و براساس گفته‌های هاشم امینی مدیرعامل آبفای استان اصفهان صرفه جویی در پیک مصرف آب می‌تواند به گذار از مرحله قطع و جیره بندی آب منجر شود.

در این میان اما آب شرب اصفهان با کیفیتی متفاوت به منازل اصفهانی‌ها می‌رسد. چند هفته‌ای است که اهالی مناطق شرقی، شمالی و برخی مناطق غربی اصفهان از به جا ماندن بیش از حد لکه‌های سفید آهکی از آب بر روی سطوح مختلف شاکی هستند و دلیل این موضوع یکی از مهمترین سئوالات پیرامون کیفیت آب اصفهان است، در این میان که کمبود شدید آب، نیاز به صرفه جویی را بیش از پیش نمایان می‌کند کیفیت آب شربی که در سطح شهر توزیع می‌شود دغدغه این روزهای مردم اصفهان است.

حمیدرضا صفوی دانشیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان می‌گوید: لکه‌های به جا مانده از آب به دلیل سختی بالای آب و املاح محلول در آن است.آب چاه‌ها معمولاً سنگین است و املاح محلول زیادی دارد، البته به لحاظ علمی آب نمی‌تواند بدون املاح باشد چرا که کمبود املاح سبب ایجاد بیماری‌های گوارشی نیز می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت اصفهان اما نظری متفاوت دارد. وی با بیان اینکه هیچگونه نگرانی درباره کیفیت و سلامت آب اصفهان وجود ندارد، می‌گوید: سیستم نظارتی ما به شدت این موضوع را بررسی کرده و با شروع فصل تابستان و تشدید گرمای هوا نظارت‌های ما نیز افزایش پیدا می‌کند.

اگر در آب اصفهان آلودگی وجود داشته باشد مواردی از بیماری‌های میکروبی یا عفونی گزارش می‌شود که در این زمینه نیز موردی گزارش نشده است.

براساس اطلاعات اعلام شده در مقالات اداره آب و فاضلاب وزارت نیرو در میان شهرهای مختلف کشور سختی آب اصفهان 353 پی.پی.ام گزارش شده که در میان شهرهای «سخت آب» از جمله زاهدان، قم، بوشهر، سمنان و بیرجند قرار گرفته است. رسوب‌گذاری یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که سختی آب ایجاد می‌کند.

با همه اینها اما مسئولین و مردم اصفهان برای حل مشکل آب اصفهان همچنان چشم به راه طرح بهشت آباد هستند. عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی این شورا در روز شنبه با تأکید برگفته ریاست جمهوری در روز 15 بهمن ماه 1393 در میدان امام(ره) اصفهان با تأکید بر اینکه زاینده‌رود از آن همه ملت ایران است، گفته بود:«زاینده‌رود نباید خشک شود». نورا... صلواتی خطاب به رئیس جمهور، وزرای کابینه، وزیر نیرو، نمایندگان مجلس و استاندار اصفهان افزود: «قطعاً این خشکی کامل رودخانه عواقب وخیم زیست‌ محیطی، حرکت ریزگردها، خشکی تالاب‌ها، نشست زمین و ساختمان‌های شهری خواهد بود؛ وزیر محترم نیرو، اگر با کمبود آب مواجه هستیم باید آب برای همه بهره‌برداران به یک میزان برداشت شود و اگر آب نیست باید برای همه آب نباشد؛ نمی‌شود در بالادست همان کشت سابق با بهره‌برداری بالا از آب باشد و در پایین‌دست حقابه‌ها تضییع شوند.»

وی خاطرنشان کرد: «وزیر محترم نیرو، طرح 9 ماده‌ای را به طور کامل اجرا کرده و اگر اجرای طرح بهشت‌آباد را متوقف کرده‌اید، اجرای طرح‌های توسعه صنایع در شهرهای اطراف اصفهان و بالادست را هم متوقف کنید؛ مگر طرح 9 ماده‌ای را امضا نکرده‌اید؟ مگر معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ نکرده است؟»

اما آنچه بیش از پیش شهروندان اصفهانی را مورد رنجش قرار می دهد نه از حیث کم آبی در استان بلکه تبعیض است. در همین رابطه رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان می گوید: «اجرای۳۳طرح کشاورزی در چهارمحال، آبی برای شرب مردم اصفهان نمی‌گذارد.»

به گفته محمد رضایی سهم آبی که به چهار محال و بختیاری از زاینده رود اختصاص داده شده ۲۳۷ میلیون متر مکعب است که هم اکنون بدون اجرای این طرح‌ها ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب برداشت می کنند یعنی بیش از تخصیص های داده شده و با اجرای ۳۳ طرح دیگر و برداشت از زاینده رود دیگر آبی برای شرب مردم اصفهان باقی نخواهد ماند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان افزود: « این تخصیص ها به چهارمحال و بختیاری به این معنی نیست که آنها در حال حاضر این آب را برداشت کنند بلکه مقرر شده پس از راه اندازی تونل های سوم کوهرنگ و بهشت آباد و تأمین کسری آن نسبت به آب موجود و هر زمان که کل حقابه داران، محیط زیست و دیگر بهره برداران در همه بخش ها و استان ها بتوانند کل تخصیص های خود را دریافت کنند، استان چهارمحال نیز می تواند ۲۳۷ میلیون متر مکعب خود را برداشت کند.»

در این ارتباط محمدرضایی اعلام کرد: «18تن از نمایندگان مردم استان اصفهان طرح سئوال از وزیر نیرو را امضا کرده اند و وزیر باید جوابگوی این بی عدالتی ها و اصفهان ستیزی ها باشد.»

http://www.nesfejahan.net/fa/news/4558


کشاورزان اصفهان احیای زاینده رود را خواستار شدند
ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٤/٢٦   کلمات کلیدی:

کد خبر: 82150686 (5446176) | تاریخ خبر: 26/04/1395 | ساعت: 11:58|

کشاورزان اصفهان احیای زاینده رود را خواستار شدند

اصفهان - ایرنا - کشاورزان اصفهانی اجرای دقیق طرح 9 ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود را خواستار شدند.

 

به گزارش ایرنا، کشاورزان شرق و غرب اصفهان جمعه شب در گردهمایی که در مسجد النبی شهر زیار اصفهان برگزار شد، اجرای دقیق طرح 9 ماده ای شورای عالی آب مبنی بر جلوگیری از برداشت های غیر قانونی در بالادست زاینده رود،تخصیص حقابه طومار شیخ بهایی و اجرای قوانین توزیع آب مصوب سال های 1341 ، 1349، 1352 را خواستار شدند.

در این گردهمایی که با حضور نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مسئولان اجرایی استان برگزار شد، کشاورزان اصفهانی شرکت کننده با اشاره به برداشت های استان های بالادست و موافقت با اجرای طرح های آبی در استان چهارمحال و بختیاری از سوی وزارت نیرو؛ از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهوری خواستند تا به این موضوع رسیدگی کنند.

این کشاورزان در پایان گردهمایی خود قطعنامه ای در سه بند قرائت کردند.

در این قطعنامه که با عنوان رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری، نمایندگان محترم مجلس ،رئیس محترم قوه قضائیه تنظیم شده، آمده است: مطابق آیات کتاب الهی و روایات، قانون اساسی و نظرات مراجع عظام ، فقها، فضلا ، بزرگان و دانشمندان ، قوانین جاری کشور و بین الملل ، حقوق افراد توسط دولت و خود مردم باید محترم شمرده شود و عمل به قانون وظیفة شرعی و قانونی مسئولان و مردم است.

در این قطعنامه با اشاره به اینکه براساس قانون توزیع عادلانه آب ، از 384 میلیون متر مکعب ( معادل 25 درصد ) از 1493 میلیون مترمکعب آب زاینده رود متعلق به دولت است.

کشاورزان اصفهانی در قطعنامه خود با اشاره به اینکه در دهه اخیر، تصرف و برداشت های غیرقانونی در بستر و حریم زاینده رود و سرشاخه های آن انجام شده تاکید کردند: بستر زاینده رود ساماندهی نشده و انضباطی در کنترل برداشت ها از زاینده رود نیست.

آنها همچنین قانون استقلال آب استان ها و تقسیمات جغرافیایی غلط در دولت گذشته را عامل از بین رفتن مدیریت یکپارچه حوضه زاینده رود و کشاورزی در دو استان اصفهان و چهار محال و بختیاری دانستند که حوضه آبریز زاینده رود را غیر قابل کنترل کرده است.
دراین بیانیه اضافه شده است : بر اثر این اقدامات غیر قانونی و نسنجیده، وضعیت اسف بار اقتصادی و اجتماعی، معضلات بهداشتی و اکولوژی و بسیاری دیگر برای مردم این حوضه بوجود آمده است.

کشاورزان اصفهانی همچنین در بیانیه خود به این نکته اشاره کردند که براساس قوانین و مصوبات شوراهای عالی آب، امنیت ملی و هماهنگی زاینده رود، حقابه های کشاورزان و محیط زیست، صاحب دارد و قابل واگذاری نیست و هرگونه بار گذاری و برداشت جدید از زاینده رود ممنوع است.

آنها خواستار ساماندهی حریم و بستر زاینده رود شدند و بر این موضوع تاکید کردندکه سر شاخه های این رودخانه باید عاری از هرگونه تعارض و برداشت غیر قانونی باشند و در این راستا خواستار مشارکت بهره برداران برای ساماندهی، حفاظت، نظارت و توزیع آب در این حوضه آبریز شدند.

کشاورزان اصفهانی در بیانیه خود توضیح دادند که استان چهار محال و بختیاری 237 میلیون متر مکعب آب تخصیصی دارد که باید پس از افتتاح تونل بهشت آباد و تامین همه کسری های آب زاینده رود، این میزان آب را برداشت نماید اما هم اکنون 31 میلیون متر مکعب اضافه تر از تخصیص یعنی 268 میلیون متر مکعب آب برداشت می کند.

آنها به این موضوع اشاره کرده اند که چنانچه طرح های موافقت شده از سوی معاونان سه وزیر یاد شده به بهره برداری برسد، حداقل 100 میلیون متر مکعب آب به برداشت های استان چهار محال و بختیاری اضافه خواهد شد که مشخص نیست از کجا باید تامین شود.

کشاورزان اصفهان در بیانیه خود اضافه کردند: در عین حال مسئولان وزارت نیرو بر خلاف قوانین و مصوبات اعلام کرده اند که تا پاییز سال 1396 برای کشت غله، به کشاورزان حوضه زاینده رود آب نمی دهند.

قطعنامه کشاورزان اصفهانی با اشاره به اینکه به رغم تلاش های انجام شده از سوی مسئولان استان و صنف کشاورزان و اخذ مصوبات متعدد، اجرای مصوبات همچنان متوقف است و اعمال خلاف قانون ادامه دارد.

این کشاورزان با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود 10 درصد آب مصرفی همه بخش ها به جز شرب برای فراهم شدن زمینه رهاسازی آب جهت کشت پاییزه کشاورزان باید کاسته شود، اضافه کردند:  به لطف الهی در بالادست زاینده رود، بارندگی ها در فصل زراعی جاری از یکهزار و 150 میلیمتر پیش بینی شده فراتر رفته و به یک هزار و 235 میلی متر رسیده است لذا وزارت نیرو برای کشت امسال ما کشاورزان، مطابق سال های قبل باید آب را در زاینده رود جاری کند.

این کشاورزان در قطعنامه خود اعلام کردند: آمادگی هر گونه همکاری برای ساماندهی و حفاظت و نظارت بر رودخانه را در کنار دستگاه های مسئول به منظور اطمینان بخشی برای نیل به این هدف را داریم.

آنها افزودند: طبیعی است که قاطعانه پیگیر حقوق خود در راستای قوانین و مصوبات نیز می باشیم و از نمایندگان محترم خود در مجلس شورای اسلامی و صنف کشاورزی و مسئولان استان نیز تقاضا داریم در این مهم نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

کشاورزان اصفهانی در بند دوم قطعنامه خود تشکیل مجمعی متشکل از نمایندگان کلیه بخش های مصرف کننده آب اعم از شرب، صنعت، شهرداری ها و سایر بخش ها همچنین دستگاه های مسئول با محوریت صنف کشاورزی استان برای ساماندهی و حل مشکلات زاینده رود را خواستار شدند.

کشاورزان اصفهان در قطعنامه خود از مسئولان دستگاه های حاکمیتی، سیاسی، امنیتی، انتظامی و قضایی و نهادهای حوزوی و اجتماعی خواستند تمام ظرفیت خود را برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی در حوضه آبریز زاینده رود و اجرای مصوبات شورای عالی آب به کار گیرند.

زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.

طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسیده است.

بندهای«طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود» به شرح زیر است:  بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.

بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی؛ وزارت نیرو مکلف شده است تا درمدت سه ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.

بند سوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.

بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه.

بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.

بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهادکشاورزی در منطقه .

بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود بر اساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.

بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب(انتقال آب) توسط وزارت نیرو.

بند نهم: وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفاً به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی، طرح را به اجرا در آورد.

2093/ 6022

انتهای پیام /*

http://www8.irna.ir/fa/News/82150686/


دفاع از حریم زاینده‌رود در شرق اصفهان/ سئوال ۱۸ نماینده اصفهان از وزیر نیرو
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٤/٢٦   کلمات کلیدی:

تسنیم از همایش "دفاع از حریم زاینده رود" گزارش می‌دهد

دفاع از حریم زاینده‌رود در شرق اصفهان/ سئوال ۱۸ نماینده اصفهان از وزیر نیرو

شناسه خبر: 1130763 سرویس: استانها

۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵

همایش دفاع از حریم زاینده رود با حضور اعضای نظام صنفی کشاورزان، جمعی از کشاورزان شرق اصفهان و نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، همایش دفاع از حریم زاینده رود با حضور اعضای نظام صنفی کشاورزی، کشاورزان شرق اصفهان و نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مسجد النبی شهر زیار از توابع شرقی شهرستان اصفهان برگزار شد.

این نشست با هدف ارائه گزارش پیرامون پیگیری‌های صورت گرفته در زمینه آب، با حضور حجت‌الاسلام احمد سالک و حمیدرضا فولادگر نمایندگان اصفهان، ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد، زهرا سعیدی نماینده مبارکه، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و میمه و محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر برگزار شد.

در این مراسم حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گزارشی از فعالیت نمایندگان اصفهان درباره آب اصفهان مطرح کرد.

حجت‌الاسلام سالک نیز در این مراسم از تداوم فعالیت طرح‌های لغو شده در استان چهارمحال و بختیاری انتقاد کرد و از ارائه طرح سئوال از وزیر نیرو با امضاء 18 نماینده استان اصفهان خبر داد.

محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس نیز در این نشست از سوال نمایندگان اصفهان از وزیر نیرو خبر داد و افزود: 18 نماینده استان اصفهان پیرامون آب از وزیر نیرو سئوال می‌کنند و ما پیگیری‌های خود را تا حصول نتیجه ادامه می‌دهیم.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر و میمه نیز به کشاورزان این امیدواری را داد تا حصول نتیجه نهایی در زمینه آب جلسات و پیگیری‌های مستمر به صورت هفتگی انجام شود.

در این مراسم جمعی از کشاورزان پلاکاردی در دست داشته که در آن درخواست شده بود تا اصلاح و ساماندهی زاینده رود به آنها واگذار شود تا جلوی بهره برداری‌های غیرمجاز در بالادست گرفته شود.

در پایان این مراسم کشاورزان و دیگر شرکت کنندگان طوماری در حمایت از زاینده رود به امضا کشاورزان رسید.

انتهای پیام/

R41346/P41362

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/26/1130763


قطنامه صادره گردهمایی کشاورزان شرق و غرب حوضه زاینده رود.
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٤/٢٥   کلمات کلیدی:

به نام خدا

قطنامه صادره گردهمایی کشاورزان شرق وغرب حوضه زاینده رود  25/4/1395 – شهر زیار

ان الله لا یحب الجهر باالقول الا لمن ظلم- خداوند صحبت کردن با صدای بلند را دوست ندارد بجزکسانیکه به آنها ظلم شده باشد.

رهبر معظم انقلاب،رئیس جمهور محترم،نمایندگان محترم مجلس ،رئیس محترم قوه قضائیه،مردم عزیز وکشاورزان زحمتکش:

مطابق آیات کتاب الهی و روایات، قانون اساسی و نظرات مراجع عظام ، فقها، فضلا ، بزرگان و داتشمندان ، قوانین جاری کشور و بین الملل ، حقوق افراد توسط دولت و خود مردم باید محترم شمرده شود- عمل به قانون ، وظیفة شرعی و قانونی مسئولین و مردم دانسته شده– ظلم نباید صورت پذیرد–مردم نباید اجازه دهند به ایشان ظلم شود.دفاع از دین و آب وخاک و حقوق فردی برای مردم و مسئولین فرض مؤکد است و مردمی که برای پیگیری حقوق خود تلاش نمی نکنند،در دنیا و آخرت ضرر کرده و مورد سرزنش قرار می گیرند.اما آنچه بر کشاورزان و محیط زیست شرق و غرب اصفهان رفته است: زاینده رود را خشکانده اند ،چون :

-  از 1493 میلیون مترمکعب آب که ظرفیت آب آوری منابع موجود تأمین کننده ی آب زاینده رود است و 384 میلیون متر مکعب آن(حدود25%) متعلق به دولت است ،وزارت نیرو معادل 1291(حدود8%) آنرا فروخته است که هم اکنون در حال برداشت هستند.

-  حریم و بستر رودخانه و سرشاخه ها تصاحب شده و مملو از چاه ها و ابنیه و مستحدثات شده است که بخش قابل توجهی از آب جاری شده در رودخانه را تضییع  می نماید. رودخانه ساماندهی نشده و انضباطی در کنترل برداشت ها نیست .

-   با وضع قانون استقلال آب استان ها و تقسیمات جغرافیایی غلط،مدیریت یکپارچه حوضه از بین رفته  کشاورزی و رودخانه در دو استان قرار گرفته که قابلیت کنترل مطلوب را ندارد

اثرات این اقدامات غیر قانونی و نسنجیده، وضعیت اسف بار اقتصادی و اجتماعی و فقر و بیکاری و تأثیر منفی در ازدواج و طلاق و اعتمادها و باورها ، بزهکاری ، نزاع ها ، مهاجرت ها ، فروش ارزان اراضی – تغییر کاربری های غیر اصولی اراضی ، شیوع بیماری ها ، متزلزل شدن ثبات خانواده ها ، ترک تحصیل ، میراث فرهنگی- فرو نشست زمین ، گرد و غبار ، معضلات بهداشتی و اکولوژی و بسیاری دیگر برای مردم این جوضه بوده است.

برابر قوانین و مصوبات شوراهای عالی آب ،  امنیت ملی و هماهنگی زاینده رود و  بخشنامه ها و دستور العملهای ابلاغی دستگاههای مسئول، حقابه های کشاورزان و محیط زیست، صاحب دارد و قابل واگذاری نیست- هر گونه بار گذاری و برداشت جدید از رودخانه ممنوع اعلام شده-حریم و بستر رودخانه و سر شاخه ها باید عاری از هرگونه تعارض و تجاوز و برداشت غیر قانونی باشند- مشترکین که سبقه خرید آب دارند اولویت تحویل آب نیز دارند – رودخانه باید با مشارکت بهره برداران ساماندهی و حفاظت و نظارت و توزیع آب شود-دولت بابت آبی که تولید نکرده است وجهی از حقابه داران دریافت ننماید و ...

 علیرغم همه مشکلات ، اخیراً شاهد بودیم ، سه تن از معاونین وزرای نیرو، جهادکشاورزی و کشور ،  برخلاف همه قوانین ومصوبات ، اجازه اجرای طرح های ممنوعه استان چهارمحال را داده اند .توضیح اینکه استان چهار محال 237 میلیون متر مکعب آب تخصیص دارد که باید زمانی که تونل بهشت آباد افتتاح شد و همه کسری های آب رودخانه تأمین شد ، این مقدار آب را برداشت کند ولی هم اکنون 268 میلیون متر مکعب آب برداشت میکند ( 31 میلیون اضافه تر از تخصیص ) و اگر طرح های فوق نیز اضافه شود حداقل 100 میلیون متر مکعب به برداشت های آن استان اضافه خواهد شد که مشخص نیست از کجا باید تامین شود ولی همزمان باز هم خلاف قوانین و مصوبات ، مسئولین وزارت نیرو اعلام مینمایند که تا پاییز سال 1396 برای کشت غله آب به کشاورزان حوضه زاینده رود نمیدهند.

النهایه از آنجا که علیرغم تلاش های صرت گرفته مسئولان استان  و صنف و اخذ مصوبات متعدد ، اجرای مصوبات همچنان متوقف است و اعمال خلاف قانون ادامه دارد لذا بر ما کشاورزان مسلم شده است که ، یا اهمیتی به اجرای قوانین و مصوبات نمیدهند و یا توان اجرای آن را ندارند ، فلذا قاطعانه اعلام می نماییم :

1.  از آنجا که کشاورزان هیچ گونه درآمدی غیر از کشاورزی ندارند و شورای هماهنگی زاینده رود نیز در مصوب نمود که 10 درصد از همه بخش های مصرف بجز شرب کم کرده تا بتوان برای کشت پاییز کشاورزان نیز آب رها نمود و به لطف الهی بارندگی بالادست نیز از 1150 میلیمتر پیش بینی شده فراتر رفته و به 1235 میلی متر رسید،  وزارت نیرو برای کشت امسال ما کشاورزان ، مطابق سال های قبل باید آب را در رودخانه جاری نماید . ما کشاورزان آمادگی هر گونه همکاری برای ساماندهی و حفاظت و نظارت بر رودخانه را در کنار دستگاه های مسئول به منظور اطمینان بخشی برای نیل به این هدف را داریم.طبیعی است که قاطعانه پیگیر حقوق خود در راستای قوانین و مصوبات نیز میباشیم و از نمایندگان محترم خود در مجلس شورای اسلامی و صنف کشا

ورزی و مسئولان استان نیز تقاضا داریم در این مهم نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

2.  نمایندگان کلیه بخش های مصرف کننده آب آعم از شرب ، صنعت ، شهرداری ها و فضای سبز و ... و همچنین دستگاه های مسئول ، الزاما باید در مجمعی واحد و با محوریت صنف کشاورزی که نماینده بزرگترین سهامدار آب زاینده رود میباشد ، برای ساماندهی و حل مشکلات زاینده رود وارد عمل شوند و تمام ظرفیت مالی و سیاسی و اجتماعی و ... خود را بکار گیرند و اگر چنین نشود کشاورزان از برداشت آب اضافه تر از سهم دولت ( 25% ) جلوگیری خواهند نمود.

3-  طبیعی است چنانچه اقدام های کشاورزان خدای ناخواسته بصورت سازمان نیافته و ناهماهنگ با دستگاه های مسئول و برنامه ریزی نشده شروع شود، تبعاتی به مراتب بزرگتر از اتفاق های سالهای 90 و 91 را به دنبال خواهد داشت لذا از کلیه مسئولین محترم دستگاه های حاکمیتی،سیاسی ،امنیتی،انتظامی و قضایی و نهاد های حوزوی و اجتماعی ... که قطعاً پس از رخداد این گونه اتفاقات درگیر موضوع خواهند شد.تقاضا دارد از هم اکنون وارد عمل شوند و تمام ظرفیت خود را برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی حوضه و اجرای مصوبات ،  بکار گیرند. 

کشاورزان مجددا گردهمایی مشابه برگزار خواهند نمود و مسئولین صنف را دعوت نموده و گزارش انجام شده را از ایشان دریافت کرده و متناسب با آن اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد.بدیهی است مسئولیت هر گونه اتفاقی  به عهده مسئولینی است که طی اقدامات غیر قانونی و یا قصور در انجام مسئولیت های خود موجب تضییع حقوق کشاورزان و محیط زیست شده اند.

کشاورزان و دوستداران در شرق و غرب حوضه زاینده رود


عیسی کلانتری: ۷۸ درصد آب زاینده رود متعلق به اصفهان است
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٠   کلمات کلیدی:

عیسی کلانتری: ۷۸ درصد آب زاینده رود متعلق به اصفهان است

انتخاب خبر: مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با بیان اینکه ارائه آمارهای مربوط به آب و کشاورزی تکان دهنده هستند، گفت: باید به کشاورز...

انتخاب خبر: مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با بیان اینکه ارائه آمارهای مربوط به آب و کشاورزی تکان دهنده هستند، گفت: باید به کشاورز و صنعت‌گر خود بفهمانیم دیگر مثل 15 سال قبل حق فکر کردن به میزان آب را هم ندارند، زیرا آن شرایط تمام شده و تصور شرایط قبلی به طور کلی باطل است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، عیسی کلانتری شامگاه گذشته (شنبه) در اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: امروز مسئله آب و کمبود آن مختص به اصفهان و زاینده رود نیست، بلکه همه کشور با مشکل کمبود آب روبرو است. دریاچه ارومیه، تالاب هورالعظیم، بختگان، هامون و گاوخونی خشک و حتی تالاب‌های استان گیلان نیز در حال خشک شدن هستند، این در حالی است که گیلان بارشی حدود هزار میلی متری در سال دارد.

صنعتگران و کشاورزان حق فکر کردن به میزان آب را ندارند

وی با بیان اینکه در بیش از 10 سال گذشته بررسی بلند مدت میزان بارش عدد 248 میلی متر را برای کشور نشان می‌داد، اما از 10 سال پیش تاکنون این عدد بلند مدت به کمتر از 200 میلی‌متر رسیده است، افزود: این موضوع یعنی 20 درصد بارندگی‌ها طی این سال‌ها کم شده است و یک و نیم درجه نیز به گرمای هوا افزوده شده و در نتیجه 100 میلی متر تبخیر افزایش پیدا کرده است.

باید خواب 132 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر را ببینیم

دبیر کل خانه کشاورز ایران با اشاره به اینکه کشور با مشکلات آبی روبرو است، اما هنوز مسئولان، مردم و کشاورزان عادت اسراف و مصرف بیش از حد خود را ترک نکرده‌اند، ادامه داد: انگار نه انگار که این کشور مشکل کمبود آب دارد. امروز بارش کمتر از 200 میلی‌متر است، در حالی که در جهان متوسط بارش 800 میلی متر است و این یعنی ایران نسبت به متوسط جهان فقط یک چهارم بارش‌ها را داشته است. در این میان قدرت تخریب در ایران 2400 میلی‌متر است، این در حالی است که این قدرت در متوسط جهانی 900 میلی متر عنوان می‌شود.

کلانتری تصریح کرد: باید از همان سال 61 که طبق قانون، آب دولتی شد همه به مدیریت آب پی می‌بردند، چراکه سال‌ها است که مهمترین مشکل این کشور آب بوده و هست. تا زمانی که آب در دست مردم بود مدیریت مصرف حساب و کتاب داشت، اما از آن سال تاکنون آب و میزان آن هر روز منفی‌تر از گذشته می‌شود.

وی تاکید کرد: در سال 1360 آب‌های تجدیدپذیر کشور 132 میلیارد متر مکعب بود، اما امروز میزان آب‌های تجدید پذیر کشور به کمتر از 88 میلیارد متر مکعب رسیده است و این یعنی 45 میلیارد متر مکعب قدرت آبی کشور کاهش پیدا کرده، اما میزان مصرف نسبت به سال 60 دو برابر بلکه بیشتر شده است.

دبیر خانه کشاورز کشور اظهار کرد: این آمار نه هشدار دهنده بلکه تکان دهنده است و جالب است بدانید که دیگر آب به میزان گذشته برنمی‌گردد و باید خواب آن 132 میلیارد متر مکعب آب تجدیدی پذیر را ببینیم. پس باید کمبود آب را مدیریت کنیم و به کشاورز و صنعت‌گر خود بفهمانیم که دیگر مثل 15 سال پیش حق فکر کردن به میزان آب را هم ندارد، چراکه آن شرایط تمام شده و رفته است و در واقع تصور شرایط قبلی به طور کلی باطل است.

مصرف آب در مشهد 142 درصد از قدرت آبی است

کلانتری ادامه داد: به مردم مشهد از اینجا اعلام می‌کنم که با درختان خیابان‌های شهر عکس یادگاری بگیرید چراکه 20 سال دیگر مشهد با این روند هیچ درختی نخواهد داشت، چراکه مصرف آب در مشهد 142 درصد از قدرت آبی است این در حالی است که این میزان فقط باید 40 درصد باشد.

وی گفت: در ارومیه، دریاچه ارومیه خشک شد و در اصفهان، زاینده رود خشک شد، ولی در برخی نقاط کشور این خشکی در سطح زمین و مشخص نیست و از زیر منابع آبی در حال نابودی هستند. هیچ یک از تالاب‌های 40 گانه کشور وضعیت خوبی ندارد و بزرگترین رودخانه‌های کشور از سفید رود تا کارون خشک خواهند شد. گیلان به عنوان یکی از استان‌های پر آب کشور در معرض تهدید آبی قرار دارد و این یعنی مطالبه اصلی مردم این استان تقریبا آب شده است.

مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با انتقاد نسبت به برنامه‌های 5 ساله توسعه در کشور و نبود سیستم برنامه کاهش مصرف اظهار کرد: برنامه ریزان کشور هنوز باور نکرده‌اند که آبی دیگر وجود ندارد، 60 سال پیش سرانه آب هر ایرانی هفت هزار لیتر بود، ولی این میزان امروز به 1100 لیتر در کشور و 700 لیتر در شهرهای بزرگ و پر جمعیت رسیده است و این یعنی فرو رفتن در یک بحران کامل به همین دلیل جنگل‌های زاگرس خشک می‌شود بیماری ذغالی می‌گیرند و از بین می‌روند چون آبی برای مصرف ندارند.

انتقال آب از خزر و خلیج فارس عقلانی نیست

کلانتری با اشاره به اینکه مردم اصفهان اگر به فکر خودشان نباشند کسی به فکر آنها نخواهد بود، گفت: زاینده رود باید توسط خود زاینده رودی‌ها احیا شود. آبی در هیچ کجای کشور وجود ندارد که به زاینده رود بیاید، بوی تعفن کارون اهواز را به هم ریخته است. از خلیج فارس و خزر نیز آبی به هیچ کجا نمی‌رود اصلا چنین طرحی غیر عقلانی و غیر اجرایی است.

13 میلیارد تن انباشت نمک در دریاچه ارومیه است

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: در دریاچه ارومیه 600 هزار هکتار نمک به عمق دو تا سه متر و به میزان 13 میلیارد تن روی هم انباشت شده است و این یعنی با خشکی دریاچه ارومیه طوفان‌های نمکی مردم تبریز و ارومیه را از حیز انتفاع خارج خواهد کرد. این در حالی است که طبق برآوردهای به دست آمده دریاچه ارومیه در 200 هزار سال گذشته به هیچ وجه تاکنون خشک نشده بود و فقط در دوران یخبندان یخ زده بوده است، اما یک دولت با همکاری مردم توانست کاری که 200 هزار سال پیش انجام نشده بود را انجام دهد و دریاچه را خشک کند.

کلانتری تاکید کرد: امروز حال دریاچه ارومیه بهتر است و پیش بینی می‌کنیم امسال یک میلیارد متر مکعب آب اضافه بیاوریم و وارد دریاچه کنیم و پیش بینی می‌شود که در سال 1402 یا 1403 دریاچه ارومیه به حالت اکولوژیکی خود باز گردد.

حق آبه گاوخونی 170 میلیون متر مکعب است

وی اظهار کرد: الگوی احیای دریاچه ارومیه باید برای زاینده رود نیز در نظر گرفته شود. وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی تالاب‌ها را نوشته است که طبق آن یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب کارون به خلیج فارس و 170 میلیون متر مکعب آب زاینده رود باید به گاو خونی سرازیر شود و باید این سهم‌ها رعایت شود چون طبق دستور وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی اولویت اول هستند، یعنی اگر فقط و فقط 170 میلیون متر مکعب آب در زاینده رود بود باید همه آن به گاوخونی بریزد و غیر از این هم وجود ندارد و باید در هر ثانیه 5.5 متر مکعب آب به گاوخونی بریزد.

زاینده رود در چهار سال احیا می‌شود

مشاور معاون اول رییس جمهور ادامه داد: از یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب زاینده رود 35 میلیون متر مکعب متعلق به چهارمحال و بختیاری که 15 درصد از آب، 6 درصد از آب نیز باید به یزد برود و 78 درصد آب زاینده رود طبق دستورات وزارت نیرو متعلق به اصفهان است.

کلانتری ادامه داد: اگر ستاد احیای زاینده رود تشکیل شود با برنامه می‌تواند حداکثر ظرف مدت چهار سال زاینده رود را احیا کرد و این اتفاق در این دولت قابل رخ دادن است، چراکه رییس جمهور روزگاری رییس مرکز استراتژیک کشور بوده و به مسائل نگاه استراتژیکی دارد و این نگاه، نگاه بسیار مهمی است.

وی در پاسخ به سوال یکی از کشاورزان در خصوص باروری ابرها گفت: این روش، روش مناسبی نیست و بررسی‌ها نشان داده است که باروری ابرها اصلا جواب نمی‌دهد و در هیچ کجا این روش پاسخ نداده است.

مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی گفت: همه مسئولان، مردم و کشاورزان اصفهان باید جمع شوند و از رییس جمهور تقاضای تشکیل ستاد احیای زاینده رود را داشته باشند و مطمئن هستم با تشکیل این ستاد ظرف مدت چهار سال زاینده رود احیا می‌شود. چراکه اگر امروز کشاورز زکات بده زکات بگیر شده است نشان از لااوبالی‌گری در مدیریت آب است.

http://entekhabkhabar.ir/میراث/8157-عیسی-


خدا از نماینده ای که مدیریت آب را از اصفهان گرفت نگذرد
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٠   کلمات کلیدی:
  • یکشنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۵ / ۱۰:۵۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 95040110590

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان:

خدا از نماینده ای که مدیریت آب را از اصفهان گرفت نگذرد

سد زاینده‌رود

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان با بیان اینکه حق آبه اصفهان در تاریخ ثبت شده است، گفت: امروز بیش از 400 هزار چهارمحالی را در اصفهان میزبانی می‌کنیم که قدمشان روی چشم و با آنها همبستگی خوبی داریم، اما باید واقعیت‌ها را ببینیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا احمد شریعتی شامگاه گذشته (شنبه) در جلسه "نجات زاینده رود از سراب تا تالاب" با انتقاد از برخی افراد اظهار کرد: خدا نگذرد از کسی که آمد و در زمان نمایندگی رای مردم را گرفت، در 12 سال گذشته مدیریت آب را از اصفهان گرفت و هیچ کاری انجام نداد.

وی افزود: اصفهان خود منبع آب بوده، سمیرم در این استان یک منبع آب است، اما امروز دچار مشکل آب شده، چراکه می‌خواهند آب آن را به کرمان بفرستند، چرا  پتانسیل‌ها و داشته‌های اصفهان را در زمینه آب مدیریت نمی‌کنیم؟ امیدواریم این اتفاقات در دولت جدید رخ ندهد.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: چرا دوباره طرح‌های بن بروجن تصویب می‌شود؟ این سوالات باید توسط دولت پاسخ داده شود. چرا در حالی که از مشکل آب خبر داریم چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: حق آبه اصفهان حق آبه شیخ بهایی است، حق آبه اصفهان در تاریخ ثبت شده است، امروز بیش از 400 هزار چهارمحالی را در اصفهان میزبانی می‌کنیم که قدمشان روی چشم و با آن ها همبستگی خوبی داریم، اما باید واقعیت‌ها را ببینیم.

شریعتی تصریح کرد: چرا استاندار اصفهان با همه زحمت‌هایی که برای آب کشیده مصوبه 9 ماده‌ای آب را محکم اجرا نمی‌کند؟ چرا باید به اصفهانی‌ها فشار بیاوریم که برنج نکارید؟ در حالی که معاش آن ها از این طریق است. مگر دولت در ارومیه سهم کشاورزان را خریداری نکرده است، همین راهکار را در اصفهان اجرایی کند. بیانیه می‌دهند فضای سبز اصفهان زیاد است، در حالی  که همه گونه‌های فضای سبز اصفهان تغییر کرده است و گونه‌هایی مقاوم به خشکی کاشته می‌شود.

وی تاکید کرد: آمار اعتیاد و مسائل بیکاری در میان کشاورزان به شدت افزایش یافته است، زیرا کسی به آن ها کمک نمی‌کند، کشاورزان برای بهینه سازی سیستم‌های مصرف خود وام گرفته‌اند، اما کمکی به آنها نمی‌شود و متاسفانه مردم زکات بده زکات بگیر شدند.

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان خاطرنشان کرد: نکند این شایعه واقعیت داشته باشد که آقای جهانگیری چون کرمانی است آب به سمت کرمان می‌رود و  زاینده رود سفره‌ای شده که هرکسی می‌خواهد به سمت خودش می‌کشد.

به گزارش ایسنا، در این همایش کشاورزان و مردم اصفهان با پلاکاردهایی نسبت به حق آبه زاینده رود اعتراض کردند. آن ها همچنین نسبت به برداشت‌های بی رویه آب در بالادست و سرازیر شدن آب به استان یزد نیز معترض بودند. حتی یکی از کشاورزان می‌گفت؛ معاون رییس جمهوری به من قول دادند همزمان با احیای دریاچه ارومیه زاینده رود را هم احیا می‌کنم ولی این کار را نکرد.

این همایش با فریادهای اعتراض آمیز کشاورزان و حق آبه داران اصفهانی نسبت به مشکلات و نبود آب به پایان رسید. هم‌چنین در پایان جلسه نیز طوماری در راستای نجات زاینده رود امضا شد.

انتهای پیام

http://www.isna.ir/print/95040110590


نشست زاینده رود، حاشیه ها و مطالبات
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٠   کلمات کلیدی:

کد خبر: 82142391 (5434783) |

تاریخ خبر: 20/04/1395 | ساعت: 8:32|

نشست زاینده رود، حاشیه ها و مطالبات

اصفهان- ایرنا- برگزاری نشست ' نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ' با حضور مشاور معاون اول رئیس جهوری در اصفهان با حاشیه هایی همراه بود که مهمترین آن، حضور چشمگیر کشاورزان شرق اصفهان و نگرانی و انتقاد آنها نسبت به خشکی زاینده رود بود.

به گزارش ایرنا، نشست ' نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ' شامگاه شنبه با حضور عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست، جمعی از مسئولان استان اصفهان، نمایندگان تشکل های کشاورزی، صنعتی و زیست محیطی، استادان دانشگاه و جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
مشاور معاون اول رئیس جمهوری که دبیری ستاد احیای دریاچه ارومیه و همچنین خانه کشاورزی ایران را به عهده دارد در این نشست با اشاره به تجربه های خود درباره احیای دریاچه ارومیه به بررسی وضعیت حوضه آبریز زاینده رود و ارائه راهکار برای احیای آن پرداخت و سپس به سوال شرکت کنندگان در نشست پاسخ داد.
جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در این نشست با اعتراض نسبت به خشک شدن مجدد زاینده رود از عدم تخصیص کامل حقابه آنها بر اساس طومار شیخ بهایی و انتقال آب زاینده رود به برخی شهرهای خارج استان اصفهان انتقاد کردند و فضای جلسه برای چند دقیقه نا آرام شد.
این کشاورزان با اشاره به وعده های مسئولان برای احیای دائمی زاینده رود نسبت به مدیریت های نادرست بویژه در برخی دولت های گذشته انتقاد کردند.
به دنبال این اعتراض ها، احمد شریعتی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به عنوان نماینده کشاورزان شرق اصفهان پشت تریبون قرار گرفت و برای چند دقیقه سخنرانی کرد.
شریعتی، ریشه مشکل آب در اصفهان را مدیریت بد در گذشته خواند و گفت: ما داشته هایمان را به خوبی مدیریت نکردیم.
وی با انتقاد برداشت های بی رویه از زاینده رود، افزود: همه کشاورزان شرق اصفهان دارای حقابه هستند و دولت باید مانند دریاچه ارومیه، حق آب کشاورزان اصفهان را خریداری کند.
وی با اشاره به افزایش برخی معضل های اجتماعی در شرق اصفهان به دلیل بیکاری کشاورزان، تصریح کرد: جمعی از کشاورزان اقدام به خرید تجهیزات سیستم آبیاری قطره ای کردند اما اکنون توان مالی برای بازپرداخت اقساط آن را ندارند.
در حاشیه این نشست کشاورزان پلاکاردهایی با خود همراه داشتند که بر روی آنها جملاتی مانند ' محیط زیست اصفهان بدون زاینده رود بی معناست '، ' معیشت کشاورزان شرق اصفهان در گروه احیای دائمی زاینده رود' و ' برق مجانی و پمپاژ، بلای جان زاینده رود و محیط زیست ' به چشم می خورد.
همچنین در این پلاکاردها از اجرای پروژه هایی مانند انتقال آب ونک - سولگان ( در شهرستان سمیرم) به کرمان، انتقال آب بن - بروجن و برخی مصوبات وزارت نیرو انتقاد شده بود.
کلانتری، مشاور معاون اول رئیس جمهور نیز در پاسخ به اعتراض های کشاورزان گفت: با داد و فریاد و زنده باد و مرده باد این مشکل ها حل نمی شود.
وی به مردم اصفهان توصیه کرد که به جد پیگیر تشکیل ستاد احیای زاینده رود باشند تا در چهار سال آینده مشکل این حوضه آبریز حل شود.
در پایان نشست نیز طوماری مبنی بر درخواست جاری شدن دائمی آب زاینده رود برای تحقق حقابه طومار شیخ بهایی جهت ارائه به رهبر معظم انقلاب تهیه شده بود و توسط شرکت کنندگان امضا شد.
خشکسالی های اخیر و افزایش برداشت از حوضه زاینده رود، استان اصفهان را با کمبود آب مواجه کرده است بگونه ای که اکنون بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب برای تامین آب با مشکل مواجه هستند.
زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران از رودخانه دائمی به فصلی تبدیل و کشاورزی در این حوضه آبریز بویژه در شرق اصفهان با مشکل مواجه شده است.
دولت یازدهم نیز برای رفع مشکل های مربوط به این حوضه آبریز و هماهنگی و اعمال مدیریت یکپارچه در بخش های منابع، مصارف و حقابه، طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود را در سال 93 مطرح کرد که این طرح در شورای عالی آب به تصویب رسید و مصوبه های آن در حال پیگیری و اجراست.
گ/3011 / 1339

انتهای پیام /*

http://www.irna.ir/esfahan/fa/News/82142391


خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است
ساعت ۳:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است/ برداشت‌های غیرقانونی متوقف شود

شناسه خبر: 1124022 سرویس: استانها

۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۵

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است، گفت: طرح‌های استان چهارمحال بختیاری باید توسط وزارت نیرو متوقف شود.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به وضعیت نامناسب زاینده‌رود و مشکلات کشاورزان اظهار داشت: کاهش بارندگی، برداشت‌های بیش از اندازه در سرشاخه های زاینده رود، توسعه باغات در بالا دست زاینده رود، گرفتن آب توسط صنایع و انتقال آب به خارج از حوضه زاینده‌رود و استفاده صنایع کوچک از آب شرب و مهاجرپذیر بودن استان اصفهان همچنین افزایش برداشت آب برای بخش شرب و فضای سبز سبب پدید آمدن مشکلات در زاینده‌رود و کاهش سطح آب ذخیره در سد شده است.

وی افزود: مصرف آب در حوضه زاینده رود 2 تا 3 برابر کارایی دارد زیرا آبی که صرف مزارع می‌شود بار دیگر به زاینده‌رود بازگشته و تا شرق اصفهان پیش می‌رود و به این رویداد، چرخش یا زایش زاینده‌رود گفته می‌شود. برای مثال اگر یک میلیارد متر مکعب آب از سد زاینده‌رود خارج شود،  با توجه به زایش آب و چرخش آن حدود 2.5 تا 3 برابر یعنی 2.5 تا 3 میلیارد مترمکعب آب توسط  مصرف کنندگان استفاده می‌شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای رفع مشکل کشاورزان خاطرنشان کرد: این انجمن و نظام صنفی کشاورزان اصفهان در جریان برنامه‌ریزی‌های انجام شده و جلسات متعدد، پیگیر رفع مشکل  کمبود آب کشاورزان هستند.

وی بیان کرد: استان چهارمحال و بختیاری در حال حاضر طرح‌های غیرقانونی خود را افتتاح کرده‌ و در پی افتتاح طرح‌های دیگر خود هستند که با وجود مصوبه‌های متعدد در رابطه با عدم برداشت آب زاینده‌رود، شاهد برداشت آب از این رودخانه هستیم و با کمک نمایندگان و مسئولان استان اصفهان باید این طرح ها توسط وزارت نیرو متوقف شود.

انتهای پیام/

R41346/P1361

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/18/1124022/


خشک شدن زاینده‌رود ناشی از ضعف مدیریت بهره‌برداری از رودخانه است
ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٤/۱٢   کلمات کلیدی:
رئیس کمیسیون اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان:

خشک شدن زاینده‌رود ناشی از ضعف مدیریت بهره‌برداری از رودخانه است

شناسهٔ خبر: 3700672 -شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
اصفهان- رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اصفهان با بیان اینکه خشکی زاینده‌رود ناشی از ضعف مدیریت بهره‌برداری ازرودخانه است،گفت:طی۱۰سال گذشته هر روز مدیریت غیرعلمی در این خصوص اعمال شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، فتح‌الله معین ظهر شنبه در یکصد و سی و نهمین  جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به خشکی زاینده رود طی چند سال اخیر اظهار داشت: مسئولان وزارت نیرو کاهش بارندگی را عامل اصلی این امر می‌دانند در حالی که اگر فرض کنیم این علت به عنوان یکی از عوامل کم آبی باشد باید این کاهش بارندگی موجب کسری تحویل آب به تمامی مصرف کنندگان باشد نه آنکه صرفاً به مصرف کنندگان انتهایی از جمله کشاورزان استان اصفهان تحمیل شود.

وی با بیان اینکه به جرات می‌توان گفت خشک شدن زاینده‌رود ناشی از ضعف مدیریت بهره‌برداری از رودخانه زاینده‌رود است، ابراز داشت: این در حالی است که متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته هر روز مدیریت غیرعلمی و غیرقانونی اعمال شده آثار سوء خود را بیشتر نمایان می‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه صدور مجوزهای برداشت در بالادست در حالی است که هزاران هکتار از اراضی کشاورزی استان بلا استفاده مانده و موجب فقر و نابسامانی جمع کثیری از مردم استان شده است، ابراز داشت: این اقدام ظالمانه، غیرقانونی، غیرمنطقی و غیرشرعی است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه حذف طرح انتقال آب به فلات مرکزی بیشتر از آنکه ناشی از بررسی کارشناسی باشد به جهت جوسازی و ایجاد فشار بر استان بوده است، ادامه داد: در این راستا از استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم درخصوص جلوگیری از تخصیص‌های جدید جداً پیگیری لازم را به عمل آورند که متاسفانه در دوره گذشته مجلس شورای اسلامی از سوی جمع نمایندگان استان اقدام قابل توجهی به عمل نیامد امید است جمع نمایندگان استان در این خصوص همدلی و هماهنگی داشته و این بزرگترین و اساسی‌ترین خواسته مردم استان و شهر اصفهان را پیگیری کند.

معین در ادامه با اشاره به اینکه لازم است در خصوص تکمیل تونل سوم و ساخت سد مربوط به این تونل اقدام جدی به عمل آمده و در مورد تامین اعتبار مورد نیاز آن اقدام جدی به عمل آید، ابراز داشت: در مورد برداشت‌های غیرمجاز و اعمال مدیریت واحد کار محدوده رودخانه گام جدی برداشته شده و از تضییع بیش از پیش حقوق مردم و به عبارتی سرقت اموال مردم جلوگیری به عمل آید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سالانه زمان زیادی از شورای اسلامی شهر اصفهان به بررسی و تصویب بودجه شهرداری سپری می‌شود، اظهار داشت: عدول از بودجه مصوب در واقع بی‌توجهی به حقوق عامه مردم و سلیقه‌ای عمل کردن است که در سال‌های گذشته و در تفریغ بودجه‌های سنواتی متاسفانه عدول از بودجه مصوب به کرات مشاهده شده و هیچ اقدام موثری نیز از سوی شوار درخصوص جلوگیری از این قبیل اقدامات به عمل نیامده است.

از هزینه‌های مازاد بودجه در شهرداری جلوگیری شود

رئیس کمیسیون اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان جلوگیری از اقداماتی که منجر به هزینه مازاد در شهرداری می‌شود را ضروری خواند و گفت: برخی شواهد حاکی از عدول از بودجه مصوب به نسبت زمان گذشته ارسال بوده که امیدواریم به طور قاطع از انجام اینکار جلوگیری به عمل آید.

وی در ادامه منطقی شدن ساختار نیروی انسانی در شهرداری‌ها برای جلوگیری از حجیم شدن تشکیلات و نیروی انسانی را ضروری خواند و بیان داشت: برای این امر همچون دیگر نهادها در وزارت کشور سقف زمنانی تعیین شده است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

معین در ادامه با تاکید بر اینکه شهر اصفهان از قدیم الایام به عنوان مهم‌ترین مرکز صنایع دستی کشور مطرح بوده است، ابراز داشت: صنایع دستی آمیزه‌ای از فرهنگ و هنر و صنعت است که در همه نقاط جهان با نگاهی ویژه به آن نگریسته می‌شود و از این رو در راستای حفظ و تداوم این هنر بزرگ لازم است که در چند محور اقدام جدی به عمل آید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از اساتید این فن و هنر اقدام به پذیرش شاگرد به جهت آموزش و انتقال تجربیات می‌کنند، ابراز داشت: این کار سنتی، نتیجه بخش بوده و لازم است دولت و مجموعه میراث فرهنگی از این اقدام پشتیبانی جدی کرده و بخشی از هزینه‌های مربوطه را تامین کند.

معین در ادامه با اشاره به اینکه نسبت به بیمه و پرداخت تسهیلات و هنرمندان صنایع دستی پیگیری بیشتری به عمل آید، اضافه کرد: ایجاد گروه فنی و مهندسی ویژه در استان در این زمینه و بررسی کارشناسی جدی بر روی مواد اولیه مصرف هنرمندان به طور مستمر جهت جلوگیری از کاهش کیفیت کالاهای هنری تولیدی در این راستا انجام شود.


قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود، پشت مثنوی هفتاد من را شکست
ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٤/٧   کلمات کلیدی:

حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی؛

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود، پشت مثنوی هفتاد من را شکست

7 تیر 1395 ساعت 15:58

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود این روزاها از مثنوی هفتاد من طولانی تر شده، چرا که امروز با توجه به وضعیت کاهش بارندگی‌ها و...، دیگر نگاهی به طومار شیخ بهایی و حق آبه کشاورزان لنجان نمی‌شود و دریچه‌های سد زاینده رود که قرار بود در سال زراعی آب برای کشت کشاورزان لنجان را تأمین کند بسته ماند، و خبرها همچنان حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی را گوش‌زد می‌کند.

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود این روزاها از مثنوی هفتاد من  طولانی تر شده، چرا که امروز با توجه به وضعیت کاهش بارندگی‌ها و...، دیگر نگاهی به طومار شیخ بهایی و حق آبه کشاورزان لنجان نمی‌شود و دریچه‌های سد زاینده رود که قرار بود در سال زراعی آب برای کشت کشاورزان لنجان را تأمین کند بسته ماند، و خبرها همچنان حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی را گوش‌زد می‌کند.
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، سید محسن سجاد در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان لنجان، با اشاره به اینکه 60 کیلومتر از این رودخانه زاینده‌رود از دل شهرستان لنجان عبور می‌کند، اظهار کرد: ۳۰ کیلومتر از حوزه رودخانه زاینده‌رود به صورت دائمی و ۳۰ کیلومتر دیگر به صورت فصلی است، اما رشد بیش از حد تقاضا و افزایش بی‌رویه مصرف آب در دهه‌های اخیر موجب افزایش شده که رودخانه زاینده‌رود که دارای قدمت فراوانی بوده، امروز به یک رودخانه فصلی تبدیل شود و می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هنر ما در چنین وضعیتی، پیشگیری از بحران است، افزود: با توجه به وضعیت موجود امروز تنها اقدام و عمل می‌توان به کمک کشاورزان شهرستان لنجان بیاید که این مهم نیز کاری بس دشوار است اما با با مدیریت خوب و همراهی کشاورزان مشکلات موجود را اداره کرده‌ایم.


فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اینکه، کشاورزان شهرستان لنجان بسیار آگاه هستند، تصریح کرد: اگر مشکلات موجود در حوزه آبرسانی با کشاورزان در میان گذاشته شود در مدیریت آب به ما کمک شایانی خواهد کرد چراکه با توجه به سابقه کشت برنج این سطح در سالهای گذشته به سه هزار هکتار رسیده بود که این سطح کشت برنج به یک سوم کاهش پیدا کرده است.
وی تامین آب شرب را خط قرمز شهرستان لنجان دانست و عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های لازم که در بخش صنعت و کشاورزی در شهرستان لنجان وجود دارد باید تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ گردد چراکه در حال حاضر این شهرستان مدخل توزیع آب به 650 شهر و روستا و محل آبرسانی به پنج میلیون نفر در استان اصفهان را به عهده دارد از این رو می‌توان گفت مسائل و مشکلات شهرستان لنجان به استان و به طبع آن به مسائل کشور گره خورده است.
سجاد با اشاره به اینکه تأمین و بهره‌برداری مناسب از منابع آب موجود از ضروری‌ترین مسائل شهرستان، استان و کشور به‌شمار می‌اید؛ ادامه داد: متوسط بارندگی در لنجان ۱۴۰ میلیمتر می‌باشد که متاسفانه در سال زراعی ۹۴ متوسط بارندگیی در لنجان ۶۰ میلیمتر بوده است بنابراین برای جلوگیری از بحران آب شرب، نیاز به صرفه جویی در شهرستان است.


وی با اشاره به حرکت جهاد کشاورزی شهرستان لنجان به سمت کشت جایگزین برنج، یادآور شد: با شرایط فعلی و تغییر شرایط جمعیتی و مصرف آب در استان اصفهان باید الگوی کشت جدید جایگزین روش‌های قدیمی آبیاری برای کشاورزی شود از این رو دستگاه‌های متولی و اداره آب منطقه‌ای شهرستان لنجان و جهاد کشاورزی با همکاری نظام صنفی وارد میدان عمل شده‌اند تا برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت مصرف آب در لنجان را مدیریت کنند.
فرماندار شهرستان لنجان متذکر شد: با توجه به شرایط موجود و بحران آب در استان و به طبع آن شهرستان لنجان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، آموزشی و بهره‌مندی از روش‌های نوین در بخش کشاورزی هستیم تا بتوانیم شاهد توسعه و رشد روزافزون این بخش باشیم از این رو 57 جلسه برای تغییر کشت برنج در جهاد کشاورزی شهرستان لنجانبرای کشاورزان برگزار شده است.


در ادامه علی بصیر پور معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه در هفته صرفه جویی در مصرف آب قرار داریم، اظهار کرد: حدود 10 سال است که در یک دوره خشکسالی کم سابقه وارد شده‌ایم و در واقع طی این مدت تنها سال گذشته بارش در حد میانگین بوده و در 9 سال گذشته میزان بارنگی کمتر از میانگین بوده است که متاسفانه استان اصفهان به نوعی دچار خشکسالی شده است.
وی افزود: در این خشکسالی آورد حوزه زاینده رود که منبع اصلی تامین آب استان اصفهان و حتی استان‌های چهارمحال و بختیاری و یزد می‌باشد از رقم حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب در سال به طور متوسط به یک میلیون متر مکعب در سال تنزل پیدا کرده است.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: چنین کاهشی برای استان اصفهان مسئله‌ای نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت، اما با مدیریت، هماهنگی و اقدامات انجام شده این سال‌ها به سختی طی شده است اما باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: در سال جاری در حوزه سطح زاینده که منبع تامین کننده سد زاینده رود است، بارندگی 20 درصد نسبت به میانگین کاهش داشته و در قسمت میانی حوزه که از پایین دست سد زاینده رود آغاز و منطقه لنجان جزء آن به‌شمار می‌ایند شاهد کاهش 45 درصدی بارندگی نسبت به میانگین بوده‌ایم و در مناطقی مانند نجف آباد و فلاورجان حدود 50 درصد نسبت به متوسط کاهش بارندگی داشته‌ایم که این مسئله در شرق اصفهان عددی بین 70 درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.
بصیر پور ادامه داد: این نوع بارندگی باعث شده استان اصفهان بعد از استان‌های یزد، خراسان جنوبی و فارس در رتبه چهارم خشکسالی کشور قرار گیرد و استان چهارمحال و بختیاری نیز که باید نقش اصلی تامین کننده آب استان اصفهان را ایفا کند در رتبه هفتم خشکسالی کشور قرار گرفته است.


وی عنوان کرد: با توجه به بارش در ارتفاعات چلگرد که در حدود  هزار و 200 میلی متر بود که البته این بارش نسبت به میانگین کاهش 16 درصدی را نشان می‌دهد، توانستیم این مدت را سپری کنیم و امیدواریم این سال آبی را به سلامتی به پایان برسانیم.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان خط قرمز برنامه توزیع آب استان اصفهان را بحث آب شرب دانست و بیان کرد: طی روزهای گذشته سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که در فصل پائیز بارندگی مناسبی را شاهد نخواهیم بود و باید در مصرف آب به نوعی عمل کنیم که اگر بارندگی در فصل بارش کم بود بتوانیم آب شرب را تامین کنیم ،چرا که اگر نتوانیم یک روز آب شرب شبکه 5 میلیون نفری را تامین کنیم فاجعه‌ی بزرگی در استان اصفهان به وقوع خواهد پیوست.
وی با اشاره به اینکه این روزها نبض زاینده‌رود به کُندی می‌زند، اذعان کرد: برنامه وزارت نیرو برای توزیع آب سخت‌گیرانه شده است چراکه سالی که سپری شد سال پرفراز و نشیبی بود و در مهرماه که توزیع آب در کل شبکه‌های آبیاری برای کشاورزی غلات شروع کردیم هرچه پیش رفتیم از شدت بارندگی کاسته شد و باتوجه به بارندگی‌های فروردین و اردیبهشت 2 بارش خوب اتفاق افتاد، ما توانستیم با کمترین آسیب به غلات این کشت را نجات دهیم.
بصیر پور با اشاره به اینکه، امروز وضعیت مخزن در حدی نیست که بتوانیم آب را به راحتی برای کشاورزی توزیع کنیم، یادآور شد: حجم مخزن امروز حدود 340 میلیون متر مکعب است و بر این اساس برنامه‌ریزی شده بود و تلاش ما در این حوزه به شکلی بود تا بتوانیم ذخیره مخزن را تعدیل داده و در پایان شهریور حجم مخزن را درحدود 170 میلیون متر مکعب کاهش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: این مسئله به‌آن معناست که در پایان آذر حجم مخزن حدود 120 میلیون متر مکعب خواهد بود که این کمترین احجامی است که در تاریخ سد زاینده رود ثبت شده بود اما پس از پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص عدم بارش در پائیز، در وزارت نیرو تصمیم برآن شد تا حجم مخزن در شهریور به هیچ وجه از 220 میلیون متر مکعب کمتر نباشد.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه امروز کشت برنج به نوعی به ضعف استان اصفهان مبدل شده است، تاکید کرد: مشکل دیگری که امسال در حوزه تامین آب کشاورزی به وجود آمد، نبود آب میان حوزه‌ای بود که این آب میان حوزه در اثر بارش در پایین دست سد اتفاق می‌افتاد و امسال به دلیل کاهش شدید باران در پایین دست در حوزه میانی، آب میان حوزه‌ای نداشته‌ایم.
وی متذکر شد: به جرات می‌توان گفت 5 متر مکعب آب که طی سال‌های گذشته برای کشت برنج لنجان رهاسازی می‌شد از آب میان حوزه‌ای انجام می‌گرفت و کشاورزان این اندک سطح کشت زیر برنج را اداره می‌کردند و ابی از سد زاینده رود رهاسازی نمی‌شد.
بصیر پور یادآور شد: این آب میان حوزه‌ای در تابستان با دبی 4 یا 5 متر مکعبی ایجاد می‌کرد و پاسخگوی نیاز کشاورزان لنجان و مبارکه بود و کشت خود را به نتیجه می‌رسانند که متاسفانه امسال با توجه به اعداد و ارقام موجود 100 لیتر آب میان حوزه‌ای نیز نداشته‌ایم و این تخمین نیز زده می‌شود به علت اینکه آب میان حوزه‌ای در سال جاری نداشته با رهاسازی آب از سد زاینده رود بخشی از این آب را در منطقه چهارمحال و بختیاری برداشت می‌کنند.
وی عنوان کرد: حجمی که برای شرب و صنعت باید از سد زاینده رود رهاسازی شود دبی حدود 24 متر مکعبی در ثانیه بود که پس از رهاسازی خروجی سد چم آسمان به صفر می‌رسد که این نشان می‌دهد مقداری از آن را پمپاژهای بالا دست برداشت می‌کنند که پیگیر این مسئله نیز بوده‌ایم.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: علی رغم شایعات موجود برای رهاسازی آب برای کشاورزان مطمئنا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد و آبی که برای تیرماه در نظر گرفته شده است 25 میلیون متر مکعب است که تحت عنوان نجات باغات استان در نظر گرفته شده و این توزیع آب طی 8 روز در رودخانه انجام خواهد شد.
وی با اشاره به پیگیری مسئولان شهرستان لنجان و مبارکه، افزود: به هرحال با توجه به پیگیری انجام شده از سوی مسئولان شهرستان لنجان و مبارکه و صحبت‌های انجام گرفته در استانداری اصفهان قرار شد به طور موقت آبی در حد 4 متر مکعب در ثانیه رهاسازی کنیم تا کشاورزان بتوانند محصول خود را در این زمان حساس نجات دهند و این مقدر محدود کشت برنج نجات یابد.
بصیر پور تصریح کرد: امیدواریم با آزادسازی این حداقل آب، محصول کشاورزان با کمترین خسارت جمع اوری شود هرچند طبق اخبار رسیده قسمتی از کشت برنج در لنجان و مبارکه از بین رفته و خسارت دیده است./

کد مطلب: 237111

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/report/237111/


ماربین، قطعه ای از بهشت در خاک سپاهان
ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٦   کلمات کلیدی:

 ماربین، قطعه ای از بهشت در خاک سپاهان

یک شنبه 1395/4/6 


کامران صباغی

اختصاصی بوی باران درختان و بیشه هایش انبوه، هوایش خنک و مطبوع، سایه سارش بی انتها، باغ های سرسبزش وسیع ومیوه هایش رنگارنگ وخوش طعم، این قطعه بهشت خداوندی در دشت خشک مرکزی ایران، جای دوری نبود در کنارشهر نصف جهان قرارداشته و دارد که درتمام تاریخ همگان به نام سرزمین “ماربین” آن را می شناسند.

به گزارش خبرنگار سایت خبری تحلیلی بوی باران؛ منطقه یا بلوک “ماربین” همان “مهربین” باستانی است که شامل روستاها و محلات زیادی بود و در حومه غربی شهر اصفهان واقع است، اما تمام شهرت آن به دلیل وجود درختان، بیشه، باغات معروف میوه وهوای لطیف و بی نظیرآن بود، ازسوی دیگر وجود کوه آتشگاه و آتشکده ساخته شده بر فراز آن در این دشت سرسبز، زیبایی عجیبی برای عابران و مسافران پدید آورده است. 

گفتنی است در حال حاضر ماربین همانند گذشته یک بخش یکپارچه نیست بلکه قسمتی از آن  در زیر مجموعه شهراصفهان و بخش قابل توجهی از آن متعلق به شهرستان خمینی شهر است؛ البته خمینی شهر خود در سابق به دلیل وجود سه روستای معروف  “ورنوسفادران”، ” خوزان” و “فروشان” به نام “سِدِه” شهرت داشت که مرکزمنطقه ماربین بود. 

کامران صباغی در راستای تعیین موقعیت و جایگاه این سرزمین، سهم حقابه آن درتقسیم نامه زاینده رود، محصولات باغی و زراعی، مشکلات ناشی از خشکی رودخانه و…. به گفتگوی مختصری با یکی از اعضای صنف کشاورزان در محله آدریان خمینی شهر و نیز عضوهیات مدیره طبیعت یاران اصفهان به عنوان یک پژوهشگر حوضه زنده رود و تاریخ اصفهان، پرداخته است.

آب پایدار، دلیل باغداری تاریخی در ماربین

در این باره مهدی هاشمیان گفت: بنده بازنشسته نساجی هستم و کشاورزی شغل پدرانم بوده ولی به دلیل خشکسالی و همچنین کاهش سطح زمین مانند سابق کمتر زراعت می کنم.

وی درباره محدوده جغرافیایی منطقه “ماربین اظهار کرد: ازروی کوه آتشگاه درنزدیکی رودخانه زاینده رود اگر نگاه کنیم  پهنه وسیعی و سرسبزی را مشاهده می کنیم از شرق به اصفهان و جی، سمت غرب شهرستان نجف آباد، جهت شمال قُهاب و بُرخوار و جنوب لنجان سفلی (یا شهرستان فلاورجان) محدود می شود که درقدیم شامل (۶۸) پارچه آبادی بوده است.

عضو سابق هیات مدیره شرکت تعاونی روستایی پیام شهرستان خمینی شهر، ادامه داد: باغداری و درختکاری ماربین درتاریخ معروف بوده زیرا به دلیل وضعیت عبور رودخانه دراین منطقه آب پایدار و دایمی وجود داشته یعنی همان اصل حیاتی که نیاز یک درخت است به بیان ساده تر یک درخت گلابی پس از کاشت،فقط ۱۲ سال طول می کشد که زیر بار محصول برود پس نیازمند آب دایمی می باشد در حالی که محصولاتی مثل پنبه،گندم و جو نیاز به چنین میزان آبی ندارد.

هاشمیان درباره وضعیت مادی ها و شبکه آبرسانی قدیم درچند روستا ازمنطقه ماربین، اظهار کرد: به طورکلی شیب رودخانه زاینده رود ازغرب به شرق است که برای سوار بودن آب روی زمین همواره باید مادی از منطقه ای بالاتر و مسلط ؛ حفر و به سمت مزارع هدایت می شد که می توان گفت سردهانه تعدادی از مادی های ماربین در لنجان سفلی یا شهرستان فلاورجان امروزی بوده است.

وی مادی “کوشک ” را شاهرگ اصلی آبرسانی به محلات خمینی شهر یا همان “سِدِه” قدیم دانست و گفت: البته باغات محله هُرستان،بخشی از مزارع “دُرچه” و محله “قَرطمان” ازمادی “هُرستان” آب می گرفت که سردهانه آن درنواحی زیر فلاورجان و واقع است و هنوزاین مادی از دور خارج نشده و آبیاری با آن ادامه دارد.

این عضو صنف کشاورزی در شهرستان خمینی شهر درباره مادی کوشک، تصریح کرد: این مادی درقدیم  پس از جدا شدن از زنده رود به شاخه های و مادی های فرعی تری تقسیم شده و آب را به مزارع و باغات محلات کوشک، آدریان، وِرنوسفادران، خوزان، اَندان، فُروشان و … می فرستاد؛ البته این امر با ایجاد سازه ای سنگی و حوض مانند در داخل آن به نام “لَت و مَقسَم”انجام می شد که آب در پشت آن ذخیره و سپس به سمت هر صحرای زراعی به اندازه سهم تعیین شده در طومار فرستاده می شد.

هاشمیان خاطر نشان کرد: آدِریان علاوه بر حقابه داری از آب زنده رود دارای یک قنات بود که از لنجان سفلی منشاء می گرفت که دوشاخه قنات پس ازطی مسافتی در روستای “کهریزسنگ” (یا “کرسنگ” )به هم می پیوست؛ سپس آب مادی کوشک درعمق شش متری زمین روی آن ریخته می شد و در ادامه مسیر در ابتدای آب بند باغ “امیر سرتیپ امینی سِدهی” وارد مزارع آدریان می شد.

وی اضافه کرد: جوی آدِریان به دو شاخه اصلی جوی قلعه “و “جوی میان صحرا ” تقسیم می شد که دومی پس از طی ۵۰۰ متر مسافت بازدو شعبه می شد،”جوی باغاها” و جوی “میان صحرا”.

این عضو صنف کشاورزی محصولات زراعی سده یا خمینی شهررا گندم و تنباکوی زرد طلایی معرفی کرد و گفت: گلابی، سِبری، آلبالو وانواع میوه ها در باغات خمینی شهر وجود داشت.

قنات آدِریان را ثروتمندان اصفهان عمران کردند

هاشمیان درباره وضعیت زمین داران و اربابان معاصردرآدریان، گفت: دراین محله یا روستا نظام ارباب و رعیتی همانند سایر مناطق حوضه آبریز زایند رود نداشتیم  فقط بخشی از زمین ها در مالیک چند ارباب معروف مانند آقا کمال شریعتمدار،مثقالی  و … بودند که به مرور زمان مردم املاکشان را از آنان خریدند.

وی درباره علت مالک بودن زمین توسط این افراد در آدریان به خبرنگار این سایت،گفت: دراواخردوران قاجاریه قنات معروف آدریان خراب شده بود و فقط مردم از مادی آب برداشت می کردند بنابراین عده ای نزد علما و ثروتمندان اصفهان رفته و از آنان خواستند که اقدام به سرمایه گذاری در احیای قنات کرده و بخشی از مزارع شریک شوند که این امر عملی شد.

این عضو صنف کشاورزی در خمینی شهر، درباره تغیرات در تجهیزات کشاورزی در طول چند دهه اخیر گفت: در قدیم کار شخم زدن زمین با گاو آهن انجام می شد اما در آدِریان آن گونه که شنیده ام این کار فقط با نیروی شش مرد و ابزار بیل عملی می گشت؛البته به خاطر دارم در اوایل دهه چهل نخستین تراکتور که کوچک و ساده بود را شخصی به نام “حاج عبدالرضاخرید و با آن در مزارع شخم زنی می کرد.

هاشمیان ادامه داد: دردهه ۱۳۴۰ شرکت عمران روستایی چند چاه دیزیل عمیق در مزارع به عمق ۶۰ متر حفر کرد که  خود این امر جای بحث دارد زیرا طبق نظر کارشناسان موجب خشکی قنات ها شد اما از سوی دیگر تا قبل از خشکسالی،آدریان در طول هشت ماه سال  یعنی از اردیبهشت تا آخر پاییز از رودخانه و کانال ها به میزان یکصد لیتر برثانیه آب داشت بنابر این تا قبل از دهه ۱۳۸۰ و شروع خشکسالی چاههای یاد شده زیاد کار نمی کرد.

وی افزود: درحال حاضر چاهای دیزلی برقی شده و تعداد چاهها عمومی مجاز که هفت حلقه است در حد ۱۸۰ مترعمق دارد و آب این چاهها اسیدی شده ولی باز خوشبختانه به نسبت نجف آباد و سایر مناطق تاثیر بر خشکی درختان نگذاشته اما با این حال باید دولتمردان به فکر احیای زاینده رود باشند تا این مشکلات نیز رفع شود.

نابودی ریه های اصفهان با تداوم خشکی زنده رود

عضو سابق هیئت مدیره شرکت تعاونی روستایی پیام شهرستان خمینی شهر،تاکید کرد: تجربه حکم می کند که اگر آب صرفا در خود رودخانه به سمت شرق هم جاری باشد و به باغات آدریان هم نرسد باز سفره های زیر زمینی تقویت شده و از خشکی باغات جلوگیری می شود و نباید فراموش کرد که باغات ماربین ریه های اصفهان است.

هاشمیان یادآوری کرد: مادی کوشک زمانی شش مترعرض داشت و درختان زیادی در اطراف آن بود که نظرزیست محیطی، زیبایی طبیعی، تلطیف هوا، زندگی جانوران در آن و … بسیار دیدنی و لذت بخش بود ولی امروزه به یک کانال کوچک بتونی تبدیل شده است.

وی اظهار کرد:اساسا مالکیت باغ و زمین در کل ماربین خرد می باشد به استتثنای باغات بزرگی مثل سرتیپ که در حد ۶۰ جریب است، همچنین در آن خیلی خانه سازی انجام شده که این از نظر نیز وسعت باغات کم شده است.

این عضو صنف کشاورزی در خاتمه با اشاره به نسب کنتورهوشمند بر روی چهارحلقه از چاههای آب آدِریان، گفت: درخواست صنف کشاورز در منطقه ماربین این است که مدیران دولتی تلاش کنند آب بیشتری از رودخانه و از طریق کانالهای آبیاری به باغات و مزارع بدهند زیرا این امر برداشت چاه ها را کاهش داده و حتی ذخایر آن را پس ازانجام آبیاری و کشت و کار افزایش می دهد.

چهارسهم از ۳۳ سهم حقابه طومار

بسیاری از رودخانه های جهان در مناطق سرسبز با بارندگی زیاد جاری است اما زنده رودِ زندگی بخش از دشتی خشک عبور می کند و در تالابی زیبا آرام می گیرد پس این نعمت و معجزه بزرگ خداوندی را گذشتگان این سرزمین به عنوان رودخانه ای مقدس و حیات بخش می دانستند که در بهره برداری از آن کوشا ودر حفظ حرمت حقابه های آن دقیق بودند.


درادامه این گفتگو حشمت الله انتخابی عضو هیات مدیره جمعیت طبیعت یاران اصفهان،اظهار کرد: آب رودخانه زاینده رود از رشته کوه زاگرس از جمله “زرد کوه” و “کوه کرپوش”  سرچشمه گرفته و به تالاب گاوخونی ختم می شود و بر اساس جریان شرق به غرب آب آن به ۳۳ سهام کلی تقسیم شده است.

وی با بیان اینکه حدود (۱۱۰۰) سال قبل “ابن رُسته اصفهانی ” درکتاب “الاعلاق النفیسه “نوشته است که نخسین کسی که آب زاینده رود را تقسیم کرد اردشیر بابکان اولین پادشاه ساسانی بود،گفت: معتقدم که تقسیم آب این رودخانه  تمدن ساز و حفر مادی ها آن اصالتی باستانی و حتی در حد چند هزار سال دارد اما پس از تغییرات در طول زمان نهایتا آخرین تقسیم نامه آب زاینده رود را به شیخ بهایی در دوران صفویه نسبت می دهند.

انتخابی با یادآوری اینکه زمین های بلند، سخت و سنگلاخی در بالادست رودخانه درسهم بندی طومار نبوده است،افزود: آب رودخانه پس از ورود به دشتهای زراعی به ۳۳ سهام کلی تقسیم شده که این رقم باز به ۲۷۵ سهم خردتر تخت مادی ها و درنهایت به ۳۰۹۸ سهم جزیی تر تحت مزارع و روستاها قسمت شده است.

این پژوهشگر حوضه زاینده رود، افزود:طبق متن طوماراین ۳۳ سهام کلی به این ترتیب است که لنجان ۶ سهم؛ اَلِنجان(یا لنجان سفلی) ۴ سهم؛ ماربین ۴ سهم؛ جی و برزرود ۶ سهم؛ کرارج۳ سهم؛ براآن ۴سهم ورودشتین(شامل بن رود و جلگه) ۶ سهم حقابه دارد.

وی خاطرنشان کرد: چهار سهم ماربین، نخست به ۲۹ سهم تحت مادی ها و سپس به ۲۸۲ سهم خردتر تحت مزارع و روستا ها تقسیم می شود. 

انتخابی یاد آوری کرد: سهم آب با حجم آب تفاوت دارد به این معنا که وقتی مزرعه ای دارای سهم آب است در موقع کم آبی رودخانه سهم وی نیز به همان نسبت کاسته و در زمان پر آبی افزایش خواهد یافت و بی عدالتی دراین میان رخ نمی دهد.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه زنده رود همانند شاهرگ حیاتی، مادی ها سرخرگ ها و جوی ها مانند مویرگ و مزارع نیزهمچون اندام و سلول ها عمل می کند، اظهارکرد: ازبالا تا پایین دست رودخانه بیش از ۱۳۰ مادی حفر شده است و ازآنها نیز جوی های متعددی با “لَت و مَقسَم “جدا می شد که این امر اهمیت زیادی دارد زیرا اگر این مادی های و جوی ها نبود این همه آبادانی شامل دهها شهر،صدها روستا در حاشیه این روخانه شکل نمی گرفت و آب صرفا به سمت گاوخونی می رفت و این سرزمین هرگز آباد نمی شد.

وی با بیان اینکه رودهای ایران مرکزی و مناطق خشک مثل ” قم رود ” و “رود هرات” نیز دارای اسناد تقسیم آب است، تصریح کرد:اساسا شکل و فرم مادی ها نیز طبیعی بود هرچند با زحمت زیاد و کار دست توسعه یافته و به سمت مزارع هدایت شده بود از سوی دیگر میزان آب زاینده رود به نسبت رودهایی مثل دجله،کارون،فرات و… خیلی کمتر اما استفاده از آن به نسبت زیادتر بوده است که می توان دلیل وسواس و دقت زیاد در تقسیم آب را ناشی از محدودیت آب دانست.

دشتی با دو نماد باستانی

انتخابی در بخش دیگری از سخنان خود درباره موقیت جغرافیایی،جایگاه تاریخی و اقتصادی بلوک ماربین گفت: این سرزمین در حومه غربی اصفهان و سمت شمال رودخانه  با دو نماد تاریخی و باستانی واقع شده یکی پل “مارنان ” در حد شرقی و دیگری کوه آتشگاه در حد غربی آن و زاینده رود نیز حد جنوبی آن است.

این اصفهان شناس با بیان اینکه واژه “مارصورت تغییر یافته همان “مهر”است،ادامه داد: ماربین همان “مهربین” است که یاد آور کیش و آیین مهری در دوران باستان بوده است، کوه آتشگاه تا قبل از تاسیس سلسله ساسانی که اردشیر بابکان آنرا به آتشکده تبدیل می کند، معبد مهری بوده که تندیس های از آناهیتا در آن وجود داشته است و این سخن را مسعودی” مورخ قرن سوم هجری تایید کرده و از آن به نام “بت خانه  ماربینکه آن را به اشتباه “مارس”  خوانده و نوشته اند،یاد نموده است.

وی ادامه داد: پل تاریخی “مارنان” یا ماربانان” انتهای ماربین و ابتدای شهر اصفهان محسوب می شده که معتقدم یکی از “بند پل های “باستانی بر روی رودخانه زاینده رود بوده است زیرا ازکنارآن سردهانه یکی از بزرگترین مادی های بلوک “جی” یعنی مادی “نیاصرم” جدا می شود که از آن بیش از ۳۰ روستای باستانی آبیاری می شده است،پل تاریخی مارنان در زمان شاه اسماعیل اول صفوی وجود داشته،اما در زمان شاه عباس دوم به وسیله “شافراز” کلانتر جلفا که آن پادشاه به وی لقب “سرفراز” داد مرمت و بازسازی شد.


انتخابی خاطر نشان کرد: بیشتربخش ماربین در طول تاریخ دارای درخت و باغات میوه فراوان بود زیرا از نظر طبیعی این منطقه در پیچ رودخانه واقع شده است که سیلاب و آب فراوان به آن ورود می کند و بنابراین چنین محیطی به دلیل دارا بودن آب دایمی و پایدار برای کاشت درخت مناسب است واما مناطقی مثل “جِی” یا ” بَراآن” و ….این امکان وجود نداشته بنابراین بیشتر غله و صیفی کاری می کردند.درحال حاضر چاههای فلمن که کسری آب آشامیدنی اصفهان بزرگ تامین می کند در بخش ماربین حفر شده زیرا مطمئن ترین سفره های دایمی آب در آن وجود داشته اما به دلیل خشکی رودخانه در سال های اخیر سطح آب این چاه ها کاهش یافته و با مشکل مواجه شده است. 

این اصفهان شناس درخصوص سرسبزی منطقه ماربین ادامه داد: یکی از شعرا به نام ” کمال خجندی” در وصف این منطقه گفته است: “ماربین ات که نسخه ارم است – آفتاب اندر او درم به درم است

مقصود شاعراین است که به دلیل وجود باغات زیاد و درختان انبوه نور آفتاب از لابلایی درختان به صورت کامل به زمین نمی تابد بلکه نور خورشید همانند سکه نورافشانی می کند.

وی اضافه کرد: میوه “بِه” گورتان و نصر آباد،گلابی، سِبری و گنجانی سِدِه، سیب آزادان، کویج و زالزالک، گیلاس، آلوزرد، زردآلو و… از میوهای معروف ماربین است به نحوی که طبق قول تاریخی وقتی “بِه” اصفهان به بغداد می رسید مردم شهرازبوی این میوه متوجه ورود کاروان اصفهان می شده اند.

۱۱مادی بزرگ

انتخابی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: در ماربین ۱۱ مادی وجود دارد که دهانه تعدادی از آن در داخل همین بلوک و تعدادی دیگر مانند مادی هُرستان، مادی محمود آباد کوشک و… در داخل لنجان سفلی یا اَلِنجان یعنی بلوک بالاتر قرار داشته است.

این اصفهان شناس با بیان اینکه محلات سِدِه” یا خمینی شهر فعلی در قدیم مرکزیت ماربین محسوب می شد، اظهار کرد: مادی کوشک کار آبرسانی به محلات این شهر را انجام می داد البته طبق تاریخ وزیر فتحعلیشاه قاجار یعنی محمد حسین خان صدر دستور داد تعدادی قنات حفر کنند وآب آن ها به مادی های “سِدِه” و” آدِریان” اضافه شود زیرا این  محلات از زمان حمله افغان دچار خسارت شده و آبرسانی آنها مختل شده بود.

وی درباره تعدادی از مادی های معروف ماربین گفت:مادی “سَهم” یا “صَرم” از محله “درب جَزین” دُرچه سرچشمه گرفته و به روستاها یا همان محلات، سُهرانچی، اِلیادران، جون، آفاران، جُنیران و ….آب می رساند که البته مادی بسیار طولانی و مهم در ماربین تلقی می شود؛همچنین مادی معروف “شاه “که به باغات دربار صفوی در مرکز شهر اصفهان تعلق داشت نیز از حوالی خیابان آتشگاه منشاء می گرفت، البته یک رشته قنات نیز برای آن اختصاص داده بودند؛ همچنین ناژوان، هُرستان، قَرطمان، رهنان، قمیش، جوی آباد، موجان، جِروکان، مارمار و… از مادی های معروف دشت ماربین هستند.

انتخابی، یاد آوری کرد: بطور کلی ۳۵ درصد آب کشاورزی و باغداری ماربین ازمادی های زاینده رود و ۶۵ درصد آن از قنوات تامین می شد هرچند معتقدیم  سرچشمه تعدادی ازاین قنوات نیز به دلیل زایش زنده رود شکل گرفته بود و تعدادی دیگر از کوههای” سِدِه ” نشات می گرفت.

این پژوهشگر حوضه زنده رود، درباره نحوه تقسیم آب ماربین مطابق متن طومار شیخ بهایی، گفت: درمتن طومارحقابه لنجانات (شامل دو بلوک لنجان و اَلِنجان) برای برنج کاری(یا همان “تولَکیبه معنای نشاکاری) نظر گرفته شده است که از اول برج سرطان که تیرماه باشد تا روز ۱۸ برج میزان یعنی مهرماه در هر ماه به صورت ۱۵ روز (۹ روز برنج کاری لنجانات و شش روز کشت و کار ماربین و جی) آب بین لنجانات، ماربین و جی تحویل می شده است، مضافا به این که در نوبت نخست به مدت ۱۸ روز آب برای تولکی برنج اختصاص داشته است، البته تا برج ۸ درختان ماربین میوه خود را می دادند و نیازی به آب درآخر پاییز و زمستان نبود بنابراین آب زاینده رود برای بذرکاری و کشت غله به سمت دشت های شرق اصفهان (براآن، کرارج، ورودشتین) می رفت.

مسوولان باید باغ های ماربین را حفظ کنند 

وی با اشاره به واقع بودن این منطقه در حومه غربی شهر اصفهان، خاطرنشان کرد: جهت وزش عمده بادهای شهراصفهان، غرب به شرق است، بنابراین بقای باغ ها و درختان ماربین موجب تصفیه و تلطیف هوای این شهر تاریخی می شود همچنین بیشه های ناژوان تا شهرهای دُرچه و فلاورجان در حاشیه زنده رود فرصت گردشگری خوبی به حساب می آید.


انتخابی با بیان اینکه باید مسوولان به فکر حفظ باغات وجلوگیری از قطع درختان باشند، گفت: متاسفانه نحوه شهرسازی و افزایش قیمت زمین بخش زیادی از باغ ها را به فضای مسکونی و تجاری  تبدیل کرده است.

عضوهیئت مدیره جمعیت طبیعت یاران اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار این سایت درباره “بَرزرود”، گفت: جی و بَرزرود جمعا دارای شش سهم حقابه ازآب رودخانه است که “برزرود” از کوه دنبه ( قائمیه) تا کرارج  در جنوب رودخانه وسعت دارد و مادی های “شایِج”، “نایِج”، “عبدلله خان” ، “دنبه” و”فرح آباد” درآن جاری است و “دستگرد خیار” نیز از مناطق معروف صیفی کاری در آن تلقی می شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: آب طبیعی رودخانه زاینده رود که در شرایط نرمال حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال است به اضافه آب تونل اول کوهرنگ که در شرایط نرمال سالانه به حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب می رسد و کشاورزان هزینه آن را تحت عنوان  “عوارض کوهرنگی” سال ها پرداخت کرده اند،طبق مصوبات قانونی و نیز تایید شورای عالی آب در سال های اخیر متعلق به تمام ۳۳ سهم حقابه دار تاریخی و سهم محیط زیست رودخانه است و باید از غصب آن جلوگیری و حرمت آن حفظ شود.

 http://booyebaran.ir/?p=28977


 
ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/٤/٢   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

ممنوعیت کشت برنج اصفهان در فصل جابه جایی برنج اعلام شد

 

شناسهٔ خبر: 3692617 - چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵

استانها > اصفهان

اصفهان- رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: در حالی کشاورزان از کشت برنج در اصفهان منع شدند که این تصمیم پس از کشت خزانه و سبز شدن برنج و در فصل جابه جایی کشاورزان اجرا شده است.

حسین محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کشت برنج تنها در دو استان مازندران و گیلان مجاز شناخته شده است و دیگر استان‌ها از کشت برنج ممنوع شدند.

وی با بیان اینکه ممنوعیت کشت برنج را دو ماه پیش و قبل از نشاء برنج باید به کشاورزان اعلام می‌کردند، افزود: در زمان حاضر که برنج سبز شده است و فصل جابه جایی برنج است، ممنوعیت کشت برنج اعلام شده که دیگر کشاورزان نمی‌توانند برنج را به این حالت رها کرده و باید تا پایان کار و برداشت محصول ادامه دهند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: ممنوعیت کشت برنج به دلیل کمبود آب تنها یک بهانه‌ است چراکه کشت برنج لنجان در زمین‌هایی انجام می‌گیرد که سنگ‌های زیر زمینی آن منطقه از نوع «شیت» است یعنی سنگ‌ها مانع نفوذ آب به عمق می‌شود و پرت آب بسیار کم است و دوباره آب نفوذ شده به زمین به دلیل وجود این سنگ‌ها به زاینده رود بر می‌گردد و وارد عمق زمین نمی‌شود.

وی اعلام کرد: تمام زمین های برنج‌کاری اصفهان خرده مالکی هستند به طوری که عمده برنج کاران ۵۰۰ تا ۵ هزار متر زمین دارند وبه همین دلیل به گونه‌ای نیست که برنج کاری در اصفهان یکی از علل کمبود آب باشد.

محمد رضایی با اشاره به اینکه ممنوعیت کشت برنج باید در حالی صورت می‌گرفت که جایگزینی برای امرار معاش کشاورزان در نظر گرفته می شد نه اینکه به یکباره کشاورزان را از کشت برنج منع کنند، ادامه داد: در صورتی که کشاورزان به همان روال قبل خود ادامه دهند از سوی جهاد کشاورزی در صورت خسارت دیدن محصول نه پولی به آنها تخصیص می یابد نه محصول آنها بیمه می شود و به همین لحاظ کشاورز را مجبور به تغییر کشت خود می کنند.

وی با بیان اینکه کمبود آب در اصفهان به دلیل کشت برنج صحبت چهارمحال بختیاری ها بوده است، گفت: در گذشته در حاشیه زاینده رود اصفهان ۲۲ هزار هکتار کشت برنج انجام می شد و امروزه به سه هزار هکتار رسیده که آنقدر چشمگیر نیست که بتواند سبب کمبود آب در استان شود هرچند اگر قرار به ذرت کاری شود عملا به همان میزان یا بیشتر آب استفاده می شود.

http://www.mehrnews.com/print/3692617