انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

حق رأی استان‌ها براساس سهم آب‌ از زاینده‌رود تعیین شود
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٥/٢٦   کلمات کلیدی:

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان:

حق رأی استان‌ها براساس سهم آب‌ از زاینده‌رود تعیین شود

شناسه خبر: 1159666 سرویس: استانها

۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱

 رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: استان‌های عضو شورای هماهنگی حوضه زاینده‌رود باید براساس سهام‌شان حق رأی داشته باشند اما آرا برابر است و در برخی موارد تصمیمات به ضرر اصفهان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، عبدالله کیانی ظهر امروز در اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان پیرامون ارتقای جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: متاسفانه جایگاه شوراها و شهرداری‌ها در برنامه ششم توسعه نادیده گرفته شده و سبب کاهش اختیارات شوراها و شهرداری‌ها، تضعیف شوراها و دولتی کردن شهرداری‌ها می‌شود.

وی با اشاره به ماده یک پیش‌نویس قانون برنامه ششم توسعه افزود: در همین راستا عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان درآمدهای مالیاتی دولت محسوب شده و به حساب خزانه واریز و براساس مصوبه هیئت وزیران توزیع می‌شود.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه در صورت تصویب برنامه ششم به صورت فعلی شهرداری‌ها هیچ گونه عوارضی را نمی‌توانند دریافت کنند، تصریح کرد: در مجموع با این کار شهرداری‌ها تبدیل به دستگاه دولتی می‌شوند و تصویب و توزیع بودجه شهرداری‌ها در ارتباط با عوارض و موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده بی‌اثر می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده همه عوارض و درآمدهای شهرداری باید تنها به مصرف همان شهر برسد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این موضوع در این لایحه به درستی دیده نشده و از سوی دیگر نیز شهرداری‌ها موظف شده‌اند که 30 درصد از عوارض خود را به شهرک‌های صنعتی و شهرستان‌ها بدهند در حالی که نه عوارضی از سوی شهرداری‌ها گرفته می‌شود و نه مسئولیتی در شهرک‌های صنعتی دارند.

کیانی بیان کرد: در حال حاضر روزانه 70 میلیون لیتر بنزین فروخته می‌شود که 10 درصد آن سهم شهرداری‌ها است در حالی که مبلغی که به شهرداری‌ها می‌دهند بسیار کمتر است و این موضوع از نتایج تجمیع عوارض به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه تضعیف شوراها تضعیف خدمت‌رسانی به مردم است، گفت: بدون شک سهم شهرداری‌ها در عمران و آبادانی شهرها در یک دهه گذشته بیشتر از دولت بوده و بی‌مهری به شوراها و شهرداری‌ها بی‌توجهی به عمران شهری و روستائی است.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان پیرامون بازنگری در لایحه قانون جامع مدیریت واحد شهری افزود: در پیش‌نویس این قانون شوراها نادیده گرفته شده‌اند، اصل ارائه این طرح عالی و یک نیاز جدی است تا پس از 70 سال قانون شهرداری‌ها اصلاح گردد.

وی تصریح کرد: آنچه در این میان مهم است زمان اجرای این قانون و محتوای آن است، این قانون در یک نگاه کلی قدرت بخشی به شهرداری‌ها بدون کارآمدسازی شوراها است.

کاهش اقتدار شوراها در کلان‌شهرها با مردمی شدن اتنخاب شهردار

کیانی با بیان اینکه براساس یک ماده از این لایحه انتخاب شهرداران در شهرهای بالای 200 هزار نفر با رأی مستقیم مردم صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این امر از اقتدار شوراها در کلان‌شهرها می‌کاهد، اقتدار شوراها اقتدار مردم است.

وی پیرامون لایحه بازنگری در قوانین اداری و استخدامی شهرداری‌ها بیان کرد: طرح بازنگری مقررات استخدامی و اداری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در واقع طرحی برای دولتی کردن شهرداری‌ها و تضعیف استقلال آنها است.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: مطرح کردن عنوان "سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها" مغایر با سیاست‌های تمرکززدایی و واگذاری امور به شوراهای محلی و شهرداری‌ها است، این طرح علاوه بر کاهش کارآمدی شوراها و شهرداری‌ها سبب وارد آمدن بار مالی شدیدی به شهرداری‌ها نیز خواهد شد.

وی افزود: براساس این طرح سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به عنوان متولی شهرداری‌ها باید سازمان خود را گسترش دهد ولی معلوم نیست با چه منابع مالی این کار می‌خواهد انجام شود.

کیانی پیرامون خشکسالی و معضل کمبود آب استان اصفهان تصریح کرد: باید خود و جامعه را نسبت به این بحران آگاه کنیم و تدابیر لازم اندیشیده شود، آب یک بحران جهانی است که نیازمند اقدامات بسیار ویژه محلی است، مدیریت آب باید قطره‌ای باشد.

وی با اشاره به 3 عامل تعیین‌ کننده در مدیریت منابع آبی خاطرنشان کرد: آموزش به عنوان زیربنای تمام اقدامات، توجه به کار کارشناسی و مدیریت قاطع دولت در مدیریت منابع آبی است، حاکمیت باید با جدیت و خارج از مسائل قومی و منطقه‌ای عمل کند.

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه باید در مدیریت منابع آبی شفافیت و سالم‌سازی ایجاد شود، بیان کرد: برخورد قاطع با متخلفان، مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز، افزایش مجازات متخلفان، برخورد با مشترکین پر مصرف، متوقف کردن ساخت استخر در منازل و غیره باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه طرح 9 ماده‌ای احیای آبریز زاینده‌رود به طور کامل اجرا نشده است، گفت: در سر راه اجرای آن مشکلات فراوانی وجود دارد، در همین راستا برداشت‌های غیر مجاز از سرچشمه‌های زاینده‌رود انجام می‌شود.

هر استان براساس سهم آب‌شان از زاینده‌رود حق رأی داشته باشند

کیانی با بیان اینکه تشکیل شورای هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر حوضه زاینده‌رود کار بسیار خوبی بود، افزود: اما استان‌های عضو این شورا باید براساس سهام‌شان حق رأی داشته باشد اما متاسفانه آرا برابر است و در برخی موارد نیز تصمیمات به ضرر اصفهان است.

وی تصریح کرد: براساس این طرح در شرایط خشکی و با کاهش آبدهی زاینده‌رود باید برداشت‌ها در استان بالادست کاهش یابد که متاسفانه این برداشت‌ها بیشتر هم شده است.

جیره‌بندی آب هنوز در چهار محال و بختیاری اجرایی نشده است

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه براساس قانون آب در شرایط کمبود باید آب جیره‌بندی شود، خاطرنشان کرد: این موضوع در استان اصفهان اجرا شده ولی در استان چهار محال و بختیاری هنوز اجرایی نشده است.

وی با اشاره به اینکه در طول مسیر جغرافیایی عبور رودخانه از سرچشمه‌های آن تا تالاب گاوخونی نظام توزیع عادلانه آب باید رعایت شود، بیان کرد: مدیریت بر حوضه آبریز زاینده‌رود باید به صورت سیستمی دیده شود، در حال حاضر بالغ بر یک و نیم میلیون نفر مهاجر در در کنار زاینده‌رود ساکن هستند.

انتهای پیام/

R41346/P41470

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/05/26/1159666


اصفهان زاینده‌رودش را سکته‌ای نمی‌خواهد
ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/٥/٢٠   کلمات کلیدی:

اصفهان زاینده‌رودش را سکته‌ای نمی‌خواهد

اجتماعی  11:5:0 1395/05/20

955-5290-5 کد خبر

 

زاینده‌رود! نامش گویای همه‌چیز است؛ زندگی‌بخش بی‌منت.

قدم به هر جا که گذارد، همچو نامش تنها زندگی می‌بخشد حال چه به احوال آدمیان، طبیعت، خاک، چه به صنعت ...

رونق، رونق و رونق ره‌آورد گذر بی‌منت اوست.

اما چندی است که... نه! چندی نیست... سال‌هاست نفس‌هایش را به شماره انداخته‌اند.

بی‌مهری نکرده، بی‌مهری‌اش کرده‌اند.

خوان نعمتش را فراموش نکرده، به فراموشی‌اش سپرده اند.

یادش نرفته که اصفهان دلتنگش است، دلتنگی اش می‌دهند.

پیر نشده، اما در اوج بالندگی پیرش کرده‌اند.

سکته‌ای نبود، سکته‌اش داده‌اند.

 اصفهان، زاینده‌رودش سکته‌ای نبود که دمادم نفسش بند آید و احیایش کنند؛ زندگی‌ها می‌بخشد به برکت نامش.

اصفهان، زاینده‌رودش مهمان یک‌روزه و دوروزه نبود که هرگاه خواستیم تعارفش کنیم و در به رویش بگشاییم؛ خود میزبان است.

اصفهان، زاینده‌رودش منت‌کشی نیست که اکنون جور بی‌مهری رفیقان یک‌روزه را بکشد؛ خود سراسر منعم است.

و زاینده‌رود ارث نبود که بر سر تقسیمش گروکشی کنیم؛ بلکه زنده رود قلب تپنده اصفهان است.

از تپش نمی‌افتد چراکه خون اصفهان و اصفهانی درش به جوش است.

خیلی‌ها نمی‌خواهند اصفهان زنده رودش را، زنده داشته باشد؛


سؤال‌ها می‌پرسند!

اصفهانی که سرآمد صنعت است چرا باید زنده رود داشته باشد؟

اصفهانی که قطب اقتصاد ایران است، زنده رود به چه دردش می‌خورد؟

اصفهانی که پاره‌ای از تاریخ پر شکوه ایران را با افتخار به دوش می‌کشد، دیگر بهانه زنده رودش چیست؟

چرا اصفهان زیاده‌خواه است و زنده رودش را می‌خواهد؟

چرا همۀ بهترین‌ها مال اصفهان است؟

 اصفهان، اصفهان نبود اگر بهترین نبود.

اصفهان مأمن امن برترین‌ها است.

اصفهان زیاده‌خواه است، چون حقش زیاد است.

زاینده‌رود یکی از حق‌های بزرگ، مطلق و مسلم اصفهان است؛ همچون قلب در بدن.

قلب اقتصاد، صنعت، تاریخ، طبیعت، برکت، شادی، سلامتی...

آری قلب اصفهان است چراکه در نبودش نفس اصفهان به شماره می‌افتد.

جوانانی  که جادوی آواز و نغمه‌هایشان طنین‌انداز دالان‌های خواجو، مارنان و سی و سه پل بود، اکنون دود قلیان‌هایشان به آسمان هفتم می‌رود.


کودکانی که به عشق آب‌بازی و رکاب زنی دوچرخه‌هایشان به استقبال زاینده‌رود می‌آمدند اکنون دیگر باید در گیم نت‌ها و پاساژها دنبالشان گشت.


دستان پدر و مادرهایی که به قلاب ماهیگیری و ریختن نان برای مرغابی‌ها به سمت زنده رود می‌رفت اکنون به سوی تلگرام و کانال‌هایش می‌رود.


قدم سالمندانی که به عشق تازه کردن حال و هوای پیری و رهایی از فکر فراغ فرزند، به بالین زنده رود می‌آمدند، اکنون دیگر رغبتی برای برداشتن گامی از گام دیگر ندارند.


دور هم نشینی های سالم خانوادگی و هم نشینی های جوانان در کنار زنده رود دیگر شده پاسوربازی  در صفه، دور دور کردن در خیابان‌های بالای شهر، پاتوق‌های ناسالم بیرون

 شهری، نشستن جلوی سریال‌های شبکه جم ....

چرا ارومیه و کارون نبودشان فاجعه است و سر تیتر و نشست بین‌المللی و چه و چه، ولی زنده رود نه!

اگر دریاچه ارومیه میراث طبیعی ارزشمند و زیستگاه سخت‌پوستان مهم و فلامینگو و ... است و خشک شدنش غم‌بارترین رخداد طبیعی است و برایش تدبیرها می‌اندیشند،

کتاب‌ها می‌نویسند، سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل می‌دهند، نشست‌های علمی می‌گذارند، آگهی‌های پر زرق و برق تبلیغاتی درست می‌کنند،  پس چرا برای زنده رود این تدبیرها به کار نمی‌آید؟

اگر کارون نبض خوزستان است و در نبودش کشاورز بدبخت می‌شود و اقتصادش زمین می‌خورد و برای ماندنش تقلا می‌کنند، تجمع می‌کنند، اجازه انتقال آب به جای دیگر را نمی‌دهند پس چرا این کارها به زنده رود نمی‌آید و عیب می‌شود؟

چرا این نشست‌های پر رنگ و لعاب، تیترهای داغ، بحث‌های علمی ، دلسوزی‌های رقت‌بار برای زنده رود نیست؟

چون اگر غبار ناشی از بستر زنده رود به گلوی اصفهانی‌ها برود، اشکالی ندارد.

چون اگر نیتروژن آمین وارد گردش غذایی اصفهانی‌ها شود و دست کم سرطان مری بگیرند، اشکالی ندارد.

چون اگر کشاورز اصفهانی در اثر نبود زنده رود و عدم کسب معیشت مشکل روانی پیدا کرد، اشکالی ندارد.

چون اگر اصفهانی‌ها دچار افسردگی ناشی از تأثیر نبود زیبایی شهری شدند، اشکالی ندارد.

چون اگر میزان ام اس و بیماری‌های اعصاب در اصفهان غوغا کند، اشکالی ندارد.

چون اگر اصفهانی به علت خشکی زنده رود، کارگاه محل کارش تعطیل شود و بیکار شود، اشکالی ندارد.

اما تمامی جواب این چراها برای دیگر شهرها مهم است و ملزم به اجرای برنامه‌های کوتاه و طولانی‌مدت و گزارش و وای و آه و واحسرتا ...

اما برای اصفهان نه. چون اصفهان است دیگر. خوان نعمت! اصفهان دیگر چه می‌خواهد؟

 اصفهان مسکن روحش را می‌خواهد؛ زنده رود.

انتظار برای بارش رحمت الهی و صرفه‌جویی در مصرف آب تنها یکی از راه‌های امید به جاری شدن همیشگی زنده رود است اما واضح است که توجه به زنده رود، این میراث طبیعی، تاریخی، فرهنگی ایران نادیده گرفته‌ شده؛ هرچند که به نظر مورد توجه قرار می‌گیرد اما در واقعیت تدابیر و توجهات برای حفظ این رود کم‌لطفی شده است. چراکه همواره تنها به عنوان یک ضامن اقتصادی و یا شعاری تبلیغاتی برای کسب رأی، مقام و ... در نظر گرفته‌ شده است؛ بدون اینکه تأثیرات بالقوه و مؤثر مرتبط با مسائل سلامتی و محیط زیستی آن با دقت مورد توجه قرار بگیرد.

حال هرچند کلید جناب رییس جمهور هنوز نتوانسته قفل حیات زنده رود را بگشاید اما اصفهان همچنان به مدیریت و تدابیر دست‌نشانده‌های ایشان امیدی به وسعت بخشندگی زنده رود را آرزو دارد.

یادداشت از: الهه سیف الدین، خبرگزاری ایسنا- منطقه اصفهان

انتهای پیام

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=49766

 


وعده مسئولان برای تسویه پول گندمکاران اصفهانی تا هفته آینده
ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٥/۱٩   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خبر داد:

وعده مسئولان برای تسویه پول گندمکاران اصفهانی تا هفته آینده

شناسهٔ خبر: 3736538 - سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸

استانها > اصفهان

اصفهان- رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: بدنبال تجمع امروز کشاورزان در مقابل استانداری اصفهان، وعده پرداخت کامل پول گندم به کشاورزان تا هفته آینده داده شد.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجودی که چند روز پیش، کشاورزان به دلیل عدم پرداخت پول گندم جلوی درب جهاد کشاورزی استان تجمع کرده بودند اعلام شد که اگر تا سه روز دیگر پول گندمکاران پرداخت نشود، آنها جلوی درب استانداری تجمع می‌کنند.

وی بیان داشت: امروز کشاورزان با تجمع جلوی درب استانداری اصفهان وعده داده شد که یک قسمت از پول گندم را تا آخر هفته و قسمت دیگر را تا هفته آینده به کشاورزان پرداخت می‌کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان تصریح کرد: با وجودی که در دولت قبل به محض پرداخت گندم به غله با فاصله و کمتر از یک هفته پول گندم به حساب کشاورزان واریز می شد، اما هم اکنون با گذشت یک ماه و نیم هیچ پولی به کشاورزان پرداخت نشده است و تمام چک‌های کشاورزان در حال برگشت خورده است.

وی اظهار داشت: امروز در پی تجمع کشاورزان جلوی درب استانداری، یکی از معاونین سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان و چند تن از نماینده کشاورزان با معاونین استانداری جلسه گرفتند.

محمدرضایی با اعلام اینکه از هر روستای استان اصفهان یکی، دو نفر از کشاورزان در مقابل استانداری تجمع کردند، ادامه داد: یکی از مسائل دیگری که کشاورزان مطرح کردند در خصوص اختصاص آب برای کشت پائیزه سال جاری بود.

وی بیان داشت: دولت تدبیر و امید باید یک تدبیر اساسی برای کشاورزانی که پس از یکسال تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد زمین خود را بدلیل کم آبی زیر کشت برده بودند و تنها راه معاش آنها پول گندم است، بیندیشد.

این عضو هیات مدیره نظام صنفی شهرستان اصفهان افزود: عده ای از کشاورزان گندم خود را از روی ناچاری و احتیاج به نرخ آزاد که کمتر از نرخ دولتی است به دلالان فروختند تا اینکه بتوانند به وعده سر خرمن خود عمل کنند.

http://www.mehrnews.com/news/3736538/


گندمکاران اصفهانی وجه محصول خود را طلب کردند
ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٥/۱٩   کلمات کلیدی:

گندمکاران اصفهانی وجه محصول خود را طلب کردند

اصفهان- ایرنا- شماری از کشاورزان اصفهانی خواهان پرداخت هر چه سریعتر وجوه خرید محصول گندم به آنها شدند.

کد خبر: 82181658 | تاریخ خبر: 19/05/1395 - 14:11

به گزارش ایرنا، این کشاورزان صبح روز سه شنبه با حضور در مقابل استانداری اصفهان عنوان کردند که بین یک تا دو ماه از زمان خرید گندم از آنها می گذرد اما هنوز وجوه خرید گندم به حساب آنها واریز نشده است.

این کشاورزان تاکید کردند که با توجه به تنگناهای معیشتی خواهان پرداخت هر چه سریعتر این وجوه به حساب های بانکی خود هستند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان در این باره به ایرنا گفت: امروز حدود 200 نفر به نمایندگی از کشاورزان شهرستان اصفهان در مقابل استانداری حضور یافتند و خواهان پرداخت وجوه خرید گندم از سوی دولت شدند.

حسین محمدرضایی افزود: محصول گندم حدود یک تا یک و نیم ماه گذشته از کشاورزان خریداری شده اما هنوز وجوه آن پرداخت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه فروش محصول گندم و غله تنها منبع درآمد کشاورزان در اصفهان است، اظهار کرد: بسیاری از آنها برای اموری مانند تراکتور، کود و آب بها، چک داشته اند و اکنون چک های آنها برگشت خورده است.

محمدرضایی گفت: امروز تعدادی از نمایندگان کشاورزان با مسئولان استانداری و جهاد کشاورزی اصفهان صحبت کردند و در این جلسه مقرر شد که حدود نیمی از مطالبه کشاورزان تا پایان این هفته و نیم دیگر تا هفته آینده به آنها پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد:همچنین کشاورزان درجلسه با مسئولان برتخصیص آب کشت پاییزه به شهرستان اصفهان و جلوگیری از اجرای طرح هایی که در بالادست طبق مصوبه های شورای عالی آب و هماهنگی حوضه زاینده رود باید متوقف بماند، تاکید کردند.

وی تعداد کشاورزان شهرستان اصفهان را حدود 400 هزار نفر اعلام کرد.

رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان نیز به ایرنا گفت: محصول گندم کشاورزان اصفهان از تاریخ 20 خرداد تا 20 تیر امسال از سوی سازمان تعاون روستایی خریداری شد اما تا کنون کمتر از 10 درصد وجوه خرید محصول گندم به کشاورزان پرداخت شده است.

حسن محسنی اژه ای افزود: در سال های گذشته وجوه گندم در مدت یک ماه پس از خرید پرداخت می شد.

وی اظهار کرد: بسیاری از کشاورزان برای امرار معاش و پرداخت چک خود در انتظار پرداخت این وجوه هستند.
همچنین روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اصفهان روز سه شنبه اعلام کرد: کشاورزان گندمکار شهرستان اصفهان در نشستی با مسئولان جهاد کشاورزی، موضوع دریافت وجه گندم تولیدی و تحویل شده خود را مطرح کردند.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این نشست با اشاره به تولید و تحویل 220 هزار تن گندم استان در شرایط دشوار خشکسالی گفت: با پیگیری های انجام شده و با توجه به مشکل های اعتباری در سطح کشور امیدواریم به زودی پرداخت وجه خرید تضمینی گندم بصورت ویژه و سایر محصول ها شامل جو، کلزا و چغندر قند نیز انجام شود.

محسن کریمیان با اشاره به اهمیت تولید کشاورزی استان اصفهان افزود: ما زبان گویای شما هستیم و موضوع را مجدد از طریق مراجع مربوطه پیگیری می کنیم.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10 کشور نیز پیش از این گفته بود: پیش بینی 210 هزار تن گندم در این استان محقق و این میزان گندم از کشاورزان اصفهان خریداری شده است.

رضا نیک نداف ارزش 210 هزار تن گندم خریداری شده از کشاورزان استان را بیش از 267 میلیارد تومان اعلام کرد.

وی بابیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی اصفهان خرید 210 هزار تن گندم را در این استان پیش بینی کرده بود و اکنون این پیش بینی محقق شده است، افزود: انتظار می رود خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان اصفهان در سال جاری بیش از میزان پیش بینی شده باشد.

خرید گندم سال جاری از 27 اردیبهشت ماه از مناطق گرمسیری استان آغاز شده است.

میزان گندم خریداری شده در سال گذشته 194 هزار تن بود که امسال 25 درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 10 کشور، مبلغ گندم خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در هر استان با عاملیت بانک کشاورزی و با نرخ خرید تضمینی از قرار هر کیلوگرم 12 هزار و 705 ریال است.

گ/3011/ 6022

انتهای پیام /*


پاسخ به شایعه استفاده از پساب فاضلاب برای کشت در اصفهان
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/۱۸   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان مطرح کرد

پاسخ به شایعه استفاده از پساب فاضلاب برای کشت در اصفهان/ تصفیه پساب براساس استاندارد جهانی

شناسه خبر: 1151778 سرویس: استانها

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰

 انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به‌ضرورت تصفیه پساب مطابق با استانداردهای جهانی گفت: موضوع استفاده از پساب فاضلاب شهری برای کشت محصولات کشاورزی در اصفهان مورد تائید نیست.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره استفاده کشاورزان از پساب فاضلاب شهری به‌جای آب اظهار داشت: استفاده از پساب برای کشت محصولات کشاورزی با تصفیه فعلی مورد تائید نیست اما به دلیل ورود پساب به رودخانه‌ها و عدم استفاده و برداشت مستقیم کشاورزان از رودخانه با نفوذ پساب به چاه‌های حریمی زاینده‌رود، کشاورز ناچار به استفاده از این آب چاه می‌شود، این آب آلوده به پساب است و متأسفانه توسط کشاورز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب باید پساب را مطابق با استانداردهای جهانی تصفیه و پس ‌از آن رهاسازی کند و به همین دلیل وقتی پساب نیمه‌خام رها می‌شود، کشاورز جهت استفاده از آن تقصیری بر دوش ندارد، در واقع باید گفت که مسئولان شرکت آب و فاضلاب باید تدبیری در این راستا بیاندیشند و نظام صنفی کشاورزان آمادگی تأسیس تصفیه‌خانه و استفاده از پساب تصفیه‌شده را با همکاری دستگاه‌های مرتبط دارد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان به تدابیر صورت گرفته برای عدم استفاده از پساب اشاره کرد و ادامه داد: از چندین سال پیش تاکنون، تصمیم بر این بوده که پساب‌ها تصفیه کامل شده و پس‌ از آن، آب برای محصولات کشاورزی ساماندهی و به کشاورزان و محصولات آن‌ها برسد.

وی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب پیرامون پساب گفت: در این شورا مصوب شده که پساب به شهرداری‌ها برای آبیاری فضای سبز شهری و صنایع آب‌داده شود اما باید گفت همه آن‌ها نمی‌توانند از پساب استفاده کنند زیرا صنایع غذایی به دلیل ضرورت توجه به بهداشت، امکان استفاده از این آب را ندارد، همچنین پساب برای فضای سبز شهری به دلیل استفاده مردم و اینکه ممکن است به‌سلامتی آن‌ها آسیب بزند، امکان‌پذیر نیست.

محمدرضایی تصریح کرد: استفاده از پساب فاضلاب شهری به‌صورت فعلی برای کشت درختان غیر مثمر تا حدودی مشکلی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان شرق اصفهان نیز براساس مصوبه 4322 هیئت‌وزیران مصوب سال 1333 استفاده از پساب را برای محصولات حق خود می‌دانند، چراکه در این مصوبه آمده پساب شهر اصفهان مخصوص «مادی‌های جی» بوده و شهرداری اصفهان دراین‌باره حق واگذاری به غیر را ندارد.

عضو هیئت‌مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان با اشاره به دلیل تصویب این قانون درگذشته بیان کرد: در آن زمان برای شرب شهر از آب رودخانه زاینده‌رود و حق‌آبه کشاورزان استفاده می‌شده و متولی فاضلاب شهری شهرداری اصفهان بوده است اما با توجه به شرایط کنونی و تغییرات صورت گرفته در این بخش به عهده‌ شرکت آب و فاضلاب بوده و پساب مذکور به کشاورزان تعلق دارد.

انتهای پیام/

R41346/P41362

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/05/18/1151778/


مرگ زنده‌رود با بی‌مهری‌های مردم و مسئولان
ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٥/۱٧   کلمات کلیدی:

مرگ زنده‌رود با بی‌مهری‌های مردم و مسئولان

نویسنده: ندا وکیلی /اصفهان - خبرنگار روزنامه همشهری

بعد از گذشت یک دهه از خشکی زاینده رود و گرفتاری اصفهان در چنگال خشکسالی، حالا دیگر ترس این نیست که این رود چند ماه زودتر یا دیرتر زنده شود، بلکه همه ترس اینجاست که مدیریت اشتباه، زاینده رود را به مرگ همیشگی پیوند بزند...

1395/05/17

  بعد از گذشت یک دهه از خشکی زاینده رود و گرفتاری اصفهان در چنگال خشکسالی، حالا دیگر ترس این نیست که این رود چند ماه زودتر یا دیرتر زنده شود، بلکه همه ترس اینجاست که مدیریت اشتباه، زاینده رود را به مرگ همیشگی پیوند بزند.
کم بود آب و نبود رودخانه، گرمای روزهای بلند تابستان در اصفهان را چند برابر کرده است. هشدار برای زیر کشت نرفتن زمین‌های کشاورزی این قشر را خانه نشین کرده و مردم با دلهره نبود آب، روزهای گرم را می‌گذرانند.
در اصفهان کم کم شرایط به جایی می‌رسد که مردم آبی برای خوردن هم ندارند. این در حالی است که به خاطر نبود مدیریت قدرتمند و صحیح  آب زاینده رود برای مصرف صنایع استان‌های دیگر استفاده می‌شود، بدون اینکه سهمی‌از آب این رودخانه 4 هزار ساله داشته باشند و گاه گاهی خبر بارگذاری‌های جدید روی زاینده رود که 73درصد از آن سهم اصفهان است و همچنین خبر رونق گرفتن کشت محصولات تازه در بالا دست دل شهروندان و کشاورزان ورشکسته اصفهانی را به درد می‌آورد.
همه اینها نشان از این دارد که علاوه بر کاهش حجم سد زاینده رود، مدیریت اشتباه باعث شد تا زاینده رود و اصفهان از هم جدا بیفتند و این رود دیگر در پیچ و خم این شهر جاری نباشد.
همه این اتفاق‌ها باعث شد تا مردم و مسئولان بپذیرند که همین‌اندازه آب موجود نیاز به مدیریت کارآمد دارد تا حقی از کسی ضایع نشود.

زندگی زاینده رود در گرو مدیریت صحیح
نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در گروه مدیرانی قرار دارد که علاوه بر قبول کاهش منابع آبی معتقد است: تداوم جریان زاینده رود و تامین آب بخش‌های مختلف به  مدیریت درست نیاز دارد.
مصطفی رُناسی می‌گوید: باید زودتر از اینکه موضوع آب به بحران تبدیل شود، به فکر چاره باشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید برای همین مقدار آب موجود هم برنامه ای بلند مدت تدوین کرد و با مدیریت مصرف آب، مشکل کمبود آب را برطرف کرد، می‌افزاید: اگر همین میزان آب موجود به صورت برنامه ریزی شده مصرف نشود، در آینده نزدیک با بحران روبرو می‌شویم و آن زمان دیگر کاری از کسی ساخته نیست.

حل  مشکلات با مدیریت حساب شده
حسین محمد رضایی، رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر ذخیره آب سد زاینده رود بسیار کاهش پیدا کرده و به همین علت نمی‌توان بیش از این به زاینده رود امیدوار بود، می‫گوید: هم اکنون بیش از 70 درصد حجم سد خالی است و نه کشاورز می‌تواند آن طور که باید کشت کند و نه مردم می‌توانند آن طور که باید مصرف آب آشامیدنی را آن هم در فصل گرم سال بدون دغدغه داشته باشند.
وی معتقد است هرچند آب ذخیره در پشت سد زاینده رود آن طور که باید باشد نیست، اما با مدیریت درست و استفاده از آب موجود به صورت حساب شده بخش عمده ای از مشکلاتی که در حال حاضر پیش روی همه مردم از کشاورز و مردم عادی قرار گرفته، برطرف می‌شود.

کاهش فشار آب مشترکان اصفهانی
مشاور وزیر نیرو هم 301 شهر در استان‌های فارس، اصفهان، یزد و کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان را درگیر بی آبی دانسته و کاهش باران در سال‌های اخیر را علت خشکی رودخانه عنوان می‌کند.  حمیدرضا جانباز اعلام کرده است که بیشتر چاه‌های فلمن در اصفهان از مدار خارج شده و حدود 30 درصد از ذخیره آب را از دست داده ایم و به دلیل تمام این کمبودها تعداد زیادی از مشترکان در استان اصفهان با کاهش فشار آب مواجه هستند.

پاییز و بحران آب در اصفهان
 مشاور وزیر نیرو از کاهش فشار آب برای بسیاری از مردم اصفهان می‫گوید، در حالی که معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در گفت و گویی با اشاره به کاهش منابع آبی عنوان می‌کند: هرچند ذخیره سد زاینده رود 329 میلیون متر مکعب است و 30 درصد نسبت به سال قبل کاهش دارد، اما برای تامین آب در تابستان جای نگرانی نیست.
علی بصیر پور از نبود مدیریت سخنی به میان نمی‌آورد اما از نظر او همه نگرانی برای تامین آب مربوط به فصل پاییز است.
وی عنوان می‌کند: در صورتی که بارش‌ها در پاییز امسال به حد مطلوب نباشد و صرفه جویی از سوی مردم صورت نگیرد، قطعا با بحران تامین آب مواجه می‌شویم.
به گفته وی، اصفهان روزانه 11، یزد 2/5 و صنایع استان اصفهان هم 3 متر مکعب بر ثانیه آب مصرف می‌کنند.

نجات اصفهان با مدیران کارآزموده
۹ سال کمبود آب و بودن گاه و بی‫گاه زاینده رود، آن‫هم نه به قدرت گذشته، باعث شده تا مشکلات اصفهان در زمینه‌های مختلف زیست محیطی، آشامیدنی، کشاورزی و حتی صنایع چند برابر شود و مدیران همچنان به برنامه‌های روزمره در مورد آب اکتفا کنند و برای صرفه جویی در مصرف آب هشدار دهند.
غافل از اینکه مردم اصفهان هرچقدر هم صرفه جویی کنند، وقتی بی مهری‌ها به این استان و تنها رودخانه آن ادامه دار باشد، آن طور که باید راه به جایی نمی‌برند و نیاز به حمایت، کمک و برنامه مدیران کارآزموده برای همین مقدار آب باقی مانده را دارند تا بتوان در آینده اصفهان را باز هم با زاینده رود دید.

دولت مصوبات شورای عالی آب درباره زاینده‌رود را زیرپا گذاشته
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/٥/۱٢   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

دولت مصوبات شورای عالی آب درباره زاینده‌رود را زیرپا گذاشته/کشاورزان شرق، غرب و شمال اصفهان از تشنگی می‌سوزند

شناسه خبر: 1145749 سرویس: استانها

۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر دولت مصوبات شورای عالی آب درباره زاینده‌رود را زیر پا گذاشته است، گفت: ماهانه تنها یک هفته، آب زاینده‌رود برای نجات باغات غرب اصفهان باز می‌شود.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره اجرای مصوبات شورای عالی آب از سوی دولت اظهار داشت: در حال حاضر دولت مصوبات شورای عالی آب را زیر پا گذاشته است، این در حالی است که مقرر شده بود برداشتی از زاینده‌رود صورت نگیرد ولی متأسفانه به صورت آشکارا در استان هم‌جوار طرح‌های آبی ممنوع شده را افتتاح می‌کنند. 

وی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای عالی آب، شورای هماهنگی زاینده‌رود و شورای امنیت ملی مقرر شد هیچ‌گونه بارگزاری، برداشت و تخصیص جدیدی بر رودخانه زاینده‌رود صورت نگیرد، افزود: بر این اساس تمام طرح‌های توسعه‌ای در حال اجرا، اعم از شرب، صنعت و کشاورزی در همه استان‌های بهره‌بردار حوضه، حتی طرح‌هایی که 100 درصد عملیات اجرایی آن تکمیل‌شده و هنوز آبی نگرفته‌اند، خدمات‌رسانی به‌تمامی طرح‌ها را متوقف کنند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان ادامه داد: 33 طرح کشاورزی و طرح انتقال 41 میلیون مترمکعب آب در سال برای بن و بروجن در استان چهارمحال و بختیاری متوقف شوند و هیچ‌کدام از دستگاه‌های خدمات اعم از بانک، وزارتخانه‌ها، ادارات استانی، نهادهای ملی و غیره خدمات به طرح‌های مذکور را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه اخیراً معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و وزارت کشور مصوبات شورای عالی آب کشور را زیر پا گذاشتند، بیان کرد: با این حال اجازه فعالیت و ادامه کار اجرای طرح‌های آبی با بیش از 50 درصد پیشرفت در استان هم‌جوار را دادند که این کار مغایر با قانون و مصوبات شورای عالی آب، شورای هماهنگی زاینده‌رود و شورای امنیت ملی بوده و باید سریعاً متوقف شود.

وی تصریح کرد: ماهانه به صورت یک هفته آب زاینده‌رود برای نجات باغات غرب اصفهان مانند نجف‌آباد، خمینی‌شهر، مبارکه و فلاورجان باز می‌شود و ازآنجایی‌که در سال جاری با کمبود شدید آب مواجهیم، آب با حجم کمتری برای باغ‌های غرب اصفهان جاری می‌شود.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه اگر آب به درختان چند ده‌ساله باغ‌های غرب اصفهان نرسد، خشک می‌شوند، افزود: همچنین درختان شرق اصفهان از کمبود شدید آب و نرسیدن آب خشک شدند که در این راستا برای کشت غله پاییزه شرق اصفهان درخواست آب کردیم.

وی در ادامه بیان کرد: براساس مصوبات در پایان سال زراعی یعنی 31 شهریور سال جاری باید 400 میلیون مترمکعب آب در پشت سد زاینده‌رود باید باقی بماند و وزارت نیرو موظف است برای کشت غله کشاورزان شرق اصفهان آب را حفظ و نگهداری کند.

به گزارش تسنیم، از امروز به مدت یک هفته 25 میلیون مترمکعب آب در بستر زاینده‌رود برای باغ‌ها و تقویت چاه‌های مناطق غرب استان اصفهان رها می‌شود.

انتهای پیام/

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/05/12/1145749/


زاینده رود همچنان تشنه می ماند
ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/۱۱   کلمات کلیدی:

 

با وجود رهاسازی آب برای باغات غرب اصفهان؛

زاینده رود همچنان تشنه می ماند

11 مرداد 1395 ساعت 12:26

روز گذشته در خبرهای اصفهان گفته شد که از امروز 25 میلیون متر مکعب از آب سد زاینده رود برای تامین آب باغ ها و تقویت چاه های مناطق غرب اصفهان توزیع می شود.


به گزارش خبرنگار ایمنا، معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با تاکید بر اینکه روز نهم مرداد ماه آب از سد زاینده رود رهاسازی شد، می گوید: از امروز آب در شبکه نکوآباد شامل شهرستان های نجف آباد، خمینی شهر، فلاورجان، مبارکه و لنجان توزیع می شود.

علی بصیرپور در گفتگو با ایمنا با اشاره به اینکه برای آبیاری باغات غرب استان پیش بینی شده که هر ماه یک هفته آب توزیع شود، اظهار داشت: این آب تنها برای زنده ماندن درختان باغات غرب اصفهان است و آبی برای جریان رودخانه به اصفهان نمی رسد.

به گفته وی این آب به طور ماهیانه و به مدت یک هفته تا پایان شهریور ماه برای باغات غرب اصفهان توزیع می شود.


ذخیره سد زاینده رود 308 میلیون مترمکعب 

بصیرپور با اشاره به اینکه ذخیره سد زاینده رود نسبت به پارسال اصلا خوب نیست، گفت: در حال حاضر ذخیره سد زاینده رود حدد 308 میلیون متر مکعب است در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته ذخیره سد حدود 560 میلیون متر مکعب بود.

وی در پاسخ به اینکه با وضعیت ذخیره کنونی سد زاینده رود آیا آب به کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان داده می شود یا خیر، بیان داشت: این اتفاق بستگی به نزولات فصل پاییز دارد و اگر در این فصل بیش از نرمال بارشی داشته باشیم شاید آب به کشاورزان شرق داده شود اما اگر وضعیت به همین منوال باقی بماند برای کشت آبی به کشاورزان شرق داده نخواهد شد.

 

وضعیت سد زاینده رود نگران کننده است

به گفته معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان، وضعیت سد زاینده رود امسال بحرانی و نگران کننده است و اگر بی احتیاطی کنیم وارد بحران آب شرب نیز می شویم.

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفتگو با ایمنا نیز با بیان اینکه آبی که از امروز در سد نکوآباد توزیع می شود تنها برای نجات باغات غرب اصفهان است، اظهار داشت: این آب به طور قطع برای نجات درختان غرب استان و نه سیراب کردن آنهاست. متاسفانه در شرق اصفهان نیز درخت وجود داشت که به دلیل بی آبی خشک شده است.

حسین محمدرضایی افزود: قرار بوده در تابستان حجم آبی برای باغ های غرب در نظر گرفته و این آب احتمالا به اصفهان نمی رسد و اگر سرریزی داشته باشد به چاه های فلمن خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه شرق اصفهان نیز همانند غرب اصفهان حق آبه دارد، تصریح کرد: شرق اصفهان به نسبت حق آبه خود نیازمند آب است چرا که کشاورزان به غیر از کشاورزی راه درآمدی ندارند و چشم به راه آب برای کشت پاییزه خود هستند.

به گفته رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان، امسال 40 درصد زمین های شرق اصفهان زیر کشت رفت و 60 درصد اراضی رها شد اما از همان 40 درصد به دلیل دیر آب رسیدن و تنش آبی محصولات کشاورزی و غله منطقه شرق با افت تولید مواجه شد.

کد مطلب: 241227

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/news/241227/


زاینده رود از امروز برای نجات باغات غرب اصفهان جاری می‌شود
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/۱۱   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

زاینده رود از امروز برای نجات باغات غرب اصفهان جاری می‌شود

 شناسهٔ خبر: 3728726 - دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴

اصفهان- رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: آب زاینده رود از امروز به مدت یک هفته برای نجات باغات غرب اصفهان باز می‌شود اما این آب به شهر اصفهان نمی رسد.

حسین محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هر ساله در فصل تابستان چند مرحله آب به منظور نجات باغات غرب اصفهان باز می‌شود که امروز هم بر همان اساس حجم خروجی سد زاینده رود به مدت یک هفته اضافه می شود.

وی بیان داشت: با باز شدن آب، کل زاینده رود پر آب نمی‌شود چراکه آب تا سد نکوآباد جاری است و از مبارکه به پائین رودخانه همچنان خشک باقی می ماند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اضافه کرد: آب داخل کانال نکوآباد می شود که ممکن است اگر کمی آب اضافه باشد با وارد شدن به داخل کانال ها به شهر درچه برسد و وارد رودخانه شود، که بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد.

وی افزود: همانطور که غرب اصفهان برای نجات درختان نیاز به آب دارد، کشاورزان شرق اصفهان نیز برای کشت غله در پائیز نیاز به آب دارند که ضروری است وزارت نیرو میزان آب اختصاصی برای کشت غله را در فصل پائیز نگهداری کند.

محمد رضایی اعلام کرد: طبق مصوبه باید ۴۰۰ میلیون متر مکعب در آخر سال زراعی پشت سد زاینده رود برای کشت غله کشاورزان شرق اصفهان حفظ شود تا اینکه کشاورزان شرق با کشت غله و برداشت در سال آینده معاش خود را تامین کنند.

http://www.mehrnews.com/print/3728726/


نصف جهان خسته از وعده های تدبیر و امید/ فقدان عملکرد استانداری اصفهان در نجات زا
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/۱۱   کلمات کلیدی:

کد خبر: 8390

منتشر شده در دوشنبه, 11 مرداد 1395 06:36

نصف جهان خسته از وعده های تدبیر و امید

فقدان عملکرد استانداری اصفهان در نجات زاینده رود

انتخاب خبر: سید محمود حسینی، استاندار اسبق اصفهان با اشاره به نحوه ی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود گفت: بن بست های حل مشکل زاینده رود در دولت آقای روحانی به اوج خود رسید. مشکلات موجود نه تنها در دولت جدید مرتفع نشد، بلکه وضعیت زاینده رود و حوضه آبریز آن روز به روز آشفته تر شد و حتی پروژه هایی که در گذشته مصوب شده بودند متوقف شدند. استانداری اصفهان فاقد توانایی و اقتدار لازم در حل مشکل زاینده رود است. استانداری در اصفهان درزمینه مدیریت بحران آب در این استان موفق و قدرتمند عمل نکرده است.


به گزارش انتخاب خبر، یک منبع آگاه در وزارت نیرو از اجرای طرح رهاسازی دوباره آب از سد زاینده رود از امروز به مدت یک هفته آینده خبر داد و گفت: در فصل تابستان آب برای مصارف کشاورزی و تغذیه شدن سفره های زیرزمینی منطقه اصفهان رهاسازی می‌شود. وی اظهار داشته رهاسازی آب از دریچه‌های سد حدود یک هفته ادامه دارد. اما این در حالی است که آغاز درگیری های منطقه بلداجی شهرستان بروجن طی هفته های اخیر ابعاد تازه ای از بحران آب در منطقه مرکزی ایران را برملا کرده است. گفته می شود دلیل اعتراض مردم شهر بلداجی اجرای هرگونه طرح انتقال آب زاینده رود برای ایجاد صنایع آب بر در منطقه سفید دشت از توابع شهرستان بروجن بوده است.

اما استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر به ریشه یابی پیدایش مشکلات زاینده رود به عنوان بزرگ ترین رودخانه فلات مرکزی می پردازد. سید سید محمود حسینیمحمود حسینی گفت: رودخانه ها در همه جای دنیا براساس حوضه آبریز مدیریت می شوند. زاینده رود با طول 400 کیلومتر از سرشاخه های زردکوه بختیاری یا زاگرس میانی سرچشمه می گیرد و پس از اینکه قسمتی از آن از استان چهارمحال و بختیاری عبور می کند وارد استان اصفهان می شود و در نهایت در تالاب گاوخونی در زمین فرو می رود.

وی با اشاره به ویژگی های زاینده رود افزود: براساس ویژگی زاینده رود اگر آب رودخانه در خود حوضه زاینده رود مصرف شود بخش قابل توجهی از این آب بعد از مصرف به داخل زاینده رود بازمی گردد. مادی ها یا نهرهایی که از زاینده رود منشعب شده اند، طبق یک الزامات خاصی پدیدار گشته اند. تقسیم آب زاینده رود بر اساس حق آبه هایی که از دیرباز تعیین شده است، تعیین شده است.

بالادست نمی تواند حق آبه پایین دست را نادیده بگیرد

این مقام مسئول سابق در استانداری اصفهان با ارایه تعریفی از حق آبه به نظام های تقسیم آب در ایران قدیم پرداخت و اظهار داشت: حق آبه در حقیقت میزان آبی است که برای هر زمین یا هر منطقه ای که در حقیقت آن زمین ها خرید و فروش می شوند مشخص شده است. از قدیم در ایران نظام های تقسیم آب به گونه ای بوده که حتی در سال های کم آبی یا خشکسالی، هم بالا دست و هم پائین دست از آب بهره مند می شده است.

 حسینی تصریح کرد: اینگونه نبوده که فقط بالادست رودخانه ها از آب استفاده کنند و حق آبه پائین دست نادیده انگاشته شود.

همه مشکل امروز زاینده رود از کم آبی یا خشکسالی نیست

کم تدبیری ها طی سالیان اخیر بر مشکلات زاینده رود دامن زده است

به اعتقاد استاندار اسبق اصفهان، زاینده رود از موقعی که نظام های جدید در پائین دست و بالادست ایجاد شد دچار مشکل شد، چراکه نظام های قبلی بدون محاسبه به نظام های جدید تبدیل شد و این دگرگونی، نظام تقسیم آب را دچار آشفتگی کرد.

وی با بیان اینکه همه مشکل امروز زاینده رود از کم آبی یا خشکسالی نیست، تأکید کرد: مشکل اصلی از کم تدبیری هایی ناشی شده که طی سالیان اخیر بر مشکلات زاینده رود دامن زده است.

بخش عمده ای از مشکلات زاینده رود مربوط به برداشت های بالادست است

تجزیه حوضه آبریز رودخانه زاینده رود به کم آبی زاینده رود دامن زده است

حسینی ادامه داد: به میزانی که برداشت های بی رویه در بالادست زاینده رود یعنی در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان انجام می گیرد، پائین دست زاینده رود دچار مشکل شده است. اکنون اکثر مناطق زاینده رود دچار مشکلات عدیده ای شده و بخش عمده ای از این مشکلات به برداشت های بی رویه بازمی گردد.

وی، تجزیه حوضه آبریز رودخانه زاینده رود را یکی از مشکلاتی دانست که به خشکسالی و یا کم آبی زاینده رود دامن زده است. استاندار اسبق اصفهان در همین رابطه خاطرنشان کرد: قبلاً چندین استان در یک حوضه آبریز قرار می گرفتند اما پس از مدتی مسئولان، آب را استانی کردند؛ به عبارتی نظام پیشین آب منطقه ای جای خود را به نظام جدید آب استانی داد و مدیریت آب استانی شد.

تبدیل مدیریت منطقه ای آب به مدیریت استانی آب اشتباه بود

حسینی، تبدیل مدیریت منطقه ای آب به مدیریت استانی آب را یکی از اشتباهات استراتژیک مدیریت کلان منابع آبی در جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: سپس برای اینکه چنین مشکلی ازسوی مدیریت کلان کشور مرتفع شود، مسئولان وزارت نیرو اقدام به تشکیل شورای عالی آب کردند.

وی در ادامه به ترکیب شورای عالی آب کشور اشاره کرد و گفت: شورای عالی آب با حضور معاون اول رئیس جمهور و همچنین با حضور وزیران نیرو، کشاورزی، کشور و مسئولان ذی ربط تشکیل شد.

مصوبات شورای عالی آب اجرا نشد

این مقام مسئول در استانداری اصفهان در دولت اصلاحات با بیان اینکه در ابتدای تشکیل دولت آقای روحانی، شورای عالی آب برای زاینده رود تشکیل شد اما مصوبات این شورا اجرا نشد، تصریح کرد: طبق مصوبات شورای عالی آب، برداشت های جدید از بالادست زاینده رود ممنوع اعلام گردید و مقرر شد هرگونه برداشتی حتماً باید از طریق شورای عالی آب صورت گیرد، اما این در صورتی است که به این مصوبه عمل نشد و این اصل، رعایت نشد و دوباره برداشت های جدید برای کشت و کارهای جدید انجام گرفت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیش از این نیز انجام درختکاری های گسترده در ارتفاعات بالادست زاینده رود مشکلات این رودخانه را مضاعف کرده بود. تداوم چنین اقداماتی تا به امروز زاینده رود را به وضعیت فعلی دچار کرد.

در دوران دولت حسن روحانی بر مشکلات زاینده رود افزوده شد

به گزارش انتخاب خبر، اما بر مشکلات زاینده رود در دوران دولت حسن روحانی افزوده شده است. سید محمود حسینی نیز این ادعا را رد نکرد و گفت: مردم اصفهان از دولت آقای روحانی انتظارات زیادی داشتند. مردم اصفهان انتظار داشتند که رئیس جمهور مشکل زاینده رود را مرتفع کند و این در صورتی است که چنین نشد.

وی تصریح کرد: بن بست های حل مشکل زاینده رود در دولت حسن روحانی به اوج خود رسید، چراکه نه تنها در دولت جدید مشکلات موجود مرتفع نشد، بلکه وضعیت زاینده رود و حوضه آبریز آن روز به روز آشفته تر شد و حتی پروژه هایی که در گذشته مصوب شده بودند متوقف شدند.

استاندار اصفهان یا نخواست یا قادر به حل مشکلات موجود زاینده رود نیست

استاندار اسبق اصفهان با انتقاد از مدیریت فعلی استانداری اصفهان در نحوه ی مدیریت منابع آب استان افزود: سپس مطرح شد که با ورود آقای دکتر زرگرپور به استانداری اصفهان به عنوان شخصی که با آب آشنا هستند مشکلات خشکی زاینده رود برطرف می شود، در صورتی که استاندار اصفهان یا نخواست یا قادر به حل مشکلات موجود نیست.

وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی به مصوبات شورای عالی آب عمل نکردند

اکنون زاینده رود به یک رودخانه ی در آستانه ی مرگ تبدیل شده است

وی ادامه داد: همه این کم تدبیری ها و بی تدبیری ها دست به دست هم داد و مشکلات را به جایی رساند که اکنون زاینده رود به یک رودخانه ی در آستانه ی مرگ تبدیل شده است.

اما چرا به مصوبات شورای عالی آب برای زاینده رود عمل نشد؟ چه نهادهایی در پس پرده مانع شدند تا مصوبات شورای عالی آب در استان اصفهان اجرا شود؟ سید محمود حسینی در همین رابطه گفت: دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی به مصوبات شورای عالی آب درخصوص بحران رودخانه زاینده رود عمل نکردند.

استانداری اصفهان فاقد توانایی لازم برای حل مشکلات زاینده رود است

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در پاسخ به این سؤال خبرنگار انتخاب خبر مبنی بر اینکه آیا استاندار فعلی اصفهان نیز در خصوص اجرایی نشدن مصوبات شورای عالی آب اهمال کرد و مصوبات شورای عالی آب را پیگیری نکرد، تصریح کرد: در مجموع، استانداری اصفهان فاقد توانایی و اقتدار لازم در حل مشکل زاینده رود است. استانداری در اصفهان درزمینه مدیریت بحران آب در این استان موفق و قدرتمند عمل نکرده است.

اکنون رگ حیات اصفهان در حال قطع شدن است

وزارت نیرو و استانداری اصفهان به وظایف خود عمل نکردند

اما در زمان مدیریت سید محمود حسینی بر استانداری اصفهان چنین مشکلاتی وجود نداشت. چه اتفاقاتی منجر به آن گردید که رودخانه زاینده رود امروز به چنین وضعیتی دچار شود؟ استاندار اصفهان در همین رابطه گفت: حوضه آبریز اصفهان، تجزیه شد و وزارت نیرو به وظایف خود عمل نکرد و استانداری نیز مسئله آب را جدی نگرفت.

وی با اشاره به جایگاه استراتژیک اصفهان در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: نقش اصفهان در کشور با انقلاب، امنیت ملی و دفاع مقدس پیوند دارد و اگر آهنگ نابودی زاینده رود و تالاب گاوخونی تداوم پیدا کند اصفهان در آینده دچار معضلات زیادی خواهد شد، چراکه اکنون رگ حیات اصفهان در حال قطع شدن است.

آغاز مشکلات زاینده رود در زمان دولت محمود احمدی نژاد اتفاق افتاد

وی در همین حال آغاز مشکلات زاینده رود را مربوط به سیاست های نسنجیده و غلط دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد دانست و تأکید کرد: مشکلات زاینده رود در زمان دولت محمود احمدی نژاد آغاز شد و سپس دولت حسن روحانی قادر به حل مشکلات زاینده رود نشد.

به گفته استاندار اسبق اصفهان، همه دولت ها آنچنان که باید و شاید درزمینه مدیریت منابع آبی مطلوب عمل نکرده اند، اما مدیریت دولت احمدی نژاد مشکلات ملی را مضاعف کرد، کمااینکه وقتی محمود احمدی نژاد در ابتدای دولت خود به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرد، خود را مسئول آب استان چهارمحال بختیاری معرفی کرد و اذعان نمود که استان چهارمحال و بختیاری هرچه آب نیاز دارد ابتدا مصرف کند و اگر مقدار آب مازاد بود سپس به استان اصفهان انتقال پیدا کند.

محمود احمدی نژاد به تمامی میثاق نامه های ملی مدیریتی آب تیر خلاص زد

حسینی با بیان اینکه این گفته های رئیس جمهور سابق کشورمان تیر خلاصی به تمامی میثاق نامه های ملی، قوانین آب و همه نظام های مدیریتی آب بود، خاطرنشان کرد: مطابق با میثاق نامه های مدیریتی آب کشور، در طول تاریخ ایران مردم بالادست و پائین دست رودخانه زاینده رود رعایت حال همدیگر را می کردند، اما این در صورتی است که ایراد سخنان محمود احمدی نژاد در سفر استانی به چهارمحال و بختیاری تیر خلاصی بر تمامی سرمایه های اجتماعی استان اصفهان بود.

همه استان ها و مناطق ایران اعضای یک پیکر هستند

توسعه دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در تعامل با یکدیگر است

وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان از حق آبه زاینده رود مربوط به استان و شهر اصفهان است، اظهار داشت: آنچه در ابتدا مشخص شده است، دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان در تعامل با یکدیگر قرار داشته اند. براین اساس، توسعه هر دو استان نیز در تعامل با یکدیگر تحقق پیدا می کند. اینگونه نیست که یک استان توسعه خود را درگرو نابودی یک استان دیگر ببیند، کمااینکه در کل کشور نیز همینگونه است.

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در ادامه تأکید کرد: همه استان ها و مناطق در ایران اعضای یک پیکر هستند. این همزیستی را ایرانی ها از قدیم و طی هزاران سال قبل، درک کرده بودند و به همین جهت با همدیگر تعامل می کردند.

مسئولان کشوری به درستی نتوانستند نظام های جدید آب را روزآمد کنند

وی افزود: بهرحال مشکل به این نقطه ختم شد که بالادست و پائین دست زاینده رود ایجاد شد، و نظام های تقسیم آبی که از قدیم الایام وجود داشت به هم خورد، اما مسئولان کشوری حتی به درستی نتوانستند نظام های جدید آب را روزآمد کنند، و این ها همه مشکلاتی بود که در نتیجه عمل مدیریتی ناصحیح مسئولان در حوزه منابع آبی ایران به وجود آمد.

استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، یزد، کرمان؛ ذی نفعان آب زاینده رود

سید محمود حسینی با تأکید بر اینکه در دولت محمود احمدی نژاد مدیریت منابع آبی استانی شد، افزود: این تقسیم بندی اشتباهی بود، چراکه مدیریت آب باید منطقه ای باشد. منابع آب را باید تقسیم عادلانه کرد تا همه مردم به صورت عادلانه از آب بهره مند شوند. استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، یزد، کرمان و منطقه مرکزی ایران همگی در حقیقت متصل به یکدیگر هستند و باید مسائل مشترک را با همدیگر حل و فصل کنند، کمااینکه همه این استان ها در آب زاینده رود ذی نفع هستند.

افراد یا نهادهایی به دعواهای بی مورد بر سر تقسیم آب دامن می زنند

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات ادامه داد: ذی نفعان آب زاینده رود نمی توانند هر کدام خود را تافته جدا بافته سایرین فرض کنند. در برخی استان ها افرادی یا نهادهای خاص به دعواهای بی مورد بر سر تقسیم آب نیز دامن می زنند، اما این کشمکش ها بیشتر ناشی از آن است که عِرق ملی این افراد یا این نهادها ضعیف و کمرنگ است و یا حتی شناختی نسبت به وضع موجود ندارند.

دولت جمهوری اسلامی ایران باید دعواهای آب را مدیریت کند

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران باید دعواهایی را که اکنون بر سر آب ایجاد گردیده را مدیریت و مشکلات موجود را مرتفع کند، تأکید کرد: بالاخره در همه جای دنیا نظام تقسیم آب به صورت منطقه ای و براساس حوضه آبریز انجام می گیرد، اما وزارت نیرو در بحث مدیریت کلان منابع آبی کشورمان نقش ملی خود را به درستی ایفا نکرد.

مرکز ایران ستون خیمه تمامیت ارضی کشورمان است

نابودی بیش از 90 درصد تالاب گاوخونی مشکلات امنیتی درپی دارد

لزوم تعیین اعتبارات مالی لازم برای اتمام طرح ایجاد تونل سوم کوهرنگ

لزوم متوقف شدن فوری برداشت های بی رویه در بالادست

به گزارش انتخاب خبر، اگر مشکلات زاینده رود اینگونه تداوم پیدا کند، بزرگترین تالاب کشور در مرکز ایران را با مشکلات فراوانی روبرو می کند؛ کمااینکه امروز بیش از 90 درصد تالاب گاوخونی نابود گردیده است. از آنجا که مرکز ایران ستون خیمه تمامیت ارضی کشورمان است، در آینده بروز مشکلات امنیتی و سیاسی در مرکز ایران اجتناب ناپذیر است؛ ضمن اینکه طی هفته های اخیر درگیری بر سر آب در استان چهارمحال و بختیاری و در شهر بلداجی به اوج خود رسیده است و فضای شهر همچنان در حالت غیرمعمول است. حال باتوجه به مسائل پیش آمده، راه حل فوری برای اینکه مشکل آب زاینده رود را در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان مرتفع کرد چیست؟

استاندار اسبق اصفهان در این باره گفت: تعیین اعتبارات مالی لازم برای اتمام طرح ایجاد تونل سوم کوهرنگ و ساخته شدن سد تونل سوم کوهرنگ باید به عنوان اولین راه حل فوری در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: متوقف شدن برداشت های بی رویه در بالادست و همچنین توقف در اجرای طرح های توسعه غیراصولی در بالادست از جمله راه حل هایی هستند که باید با قید فوریت در دستور کار قرار گیرند.

سید محمود حسینی در پایان تأکید کرد: در صورتی که این راه حل ها نادیده گرفته شوند باید منتظر مرگ دائمی زاینده رود و سپس افزایش مشکلات منطقه اصفهان و بخش مرکزی ایران بود.

http://entekhabkhabar.ir/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7/8390-%D9%81%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%84%D9%83%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%AF


عدم اختصاص آب برای کشت پائیزه غله اصفهان غیرقانونی است
ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٥/۳   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان:

عدم اختصاص آب برای کشت پائیزه غله اصفهان غیرقانونی است

 شناسهٔ خبر: 3721976 - یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵

استانها > اصفهان

اصفهان- رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: مسئولین وزارت نیرو اعلام کردند که تا پاییز سال ۱۳۹۶ برای کشت غله آب به کشاورزان حوضه زاینده رود نمی‌دهند که این امر خلاف قوانین و مصوبات است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به دلایل خشک شدن زاینده رود در بلند مدت اظهار داشت: از یک هزار و ۴۹۳ میلیون مترمکعب آب که ظرفیت آب آوری منابع موجود تأمین کننده زاینده رود است، ۳۸۴ میلیون متر مکعب آن یعنی معادل حدود ۲۵ درصد متعلق به دولت است که وزارت نیرو معادل یک هزار و ۲۹۱ میلیون مترمکعب یعنی حدود ۸۰ درصد آن را فروخته و هم اکنون نیز در حال برداشت است.

وی با اشاره به اینکه رودخانه ساماندهی نشده و انضباطی در کنترل برداشت‌ها نیست، بیان داشت: حریم و بستر رودخانه و سرشاخه‌ها تصاحب و مملو از چاه‌ها و ابنیه و مستحدثات شده که بخش قابل توجهی از آب جاری در رودخانه را تضییع  می‌کند.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اعلام کرد: با وضع قانون استقلال آب استان‌ها و تقسیمات جغرافیایی غلط، مدیریت یکپارچه حوضه از بین رفته و کشاورزی و رودخانه در دو استان قرار گرفته که قابلیت کنترل مطلوب در این شرایط از دست رفته است.

وی ادامه داد: اثرات این اقدامات غیر قانونی و نسنجیده، وضعیت اسفبار اقتصادی، اجتماعی و فقر و بیکاری، تأثیر منفی در ازدواج و طلاق و اعتمادها و باورها، بزهکاری، نزاع‌، مهاجرت‌، فروش ارزان اراضی – تغییر کاربری‌های غیر اصولی اراضی، شیوع بیماری‌، متزلزل شدن ثبات خانواده‌، ترک تحصیل، تهدید میراث فرهنگی، فرو نشست زمین، گرد و غبار، معضلات بهداشتی و اکولوژی و بسیاری دیگر از جمله آثار سوء این وضعیت برای مردم حوضه زاینده رود بوده است.

محمد رضایی بیان کرد: برابر قوانین و مصوبات شورای عالی آب، امنیت ملی و هماهنگی زاینده رود، بخشنامه‌ها و دستور العمل‌های ابلاغی دستگاه‌های مسئول، حقابه‌های کشاورزان و محیط زیست، صاحب دارد و قابل واگذاری نیست و در این راستا هر گونه بار گذاری و برداشت جدید از رودخانه ممنوع اعلام شده و حریم و بستر رودخانه و سر شاخه‌ها باید عاری از هرگونه تعارض و تجاوز و برداشت غیر قانونی باشند.

وی اضافه کرد: مشترکین که سبقه خرید آب دارند اولویت تحویل آب نیز دارند که رودخانه باید با مشارکت بهره برداران ساماندهی و حفاظت و نظارت و توزیع آب شود و دولت بابت آبی که تولید نکرده وجهی از حقابه داران دریافت نکند.

برداشت چهارمحالی ها از زاینده رود ۳۱ میلیون مترمکعب بیشتر از تخصیص ها است

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان ادامه داد: علیرغم همه مشکلات، اخیراً شاهد بودیم، سه تن از معاونین وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و کشور،  برخلاف همه قوانین و مصوبات، اجازه اجرای طرح‌های ممنوعه استان چهارمحال را داده‌اند و این در حالی است که سهم استان چهار محال از تخصیص ها ۲۳۷ میلیون متر مکعب آب است و باید زمانی که تونل بهشت آباد افتتاح و همه کسری‌های آب رودخانه تأمین شد، این مقدار آب را برداشت کند ولی هم اکنون چهارمحال و بختیاری، ۲۶۸ میلیون متر مکعب آب برداشت می‌کند که ۳۱ میلیون اضافه‌تر از تخصیص است.

وی با اشاره به اینکه در پی صدور اجازه برداشت آب به چهار محالی ها و عدم اختصاص آب برای کشت پاییزه کشاورزان، کشاورزان شرق اصفهان قطعنامه‌ای در این راستا صادر کردند، اظهار داشت: اگر طرح‌های فوق نیز اضافه شود حداقل ۱۰۰ میلیون متر مکعب به برداشت‌های آن استان اضافه خواهد شد که مشخص نیست از کجا باید تامین شود ولی همزمان باز هم خلاف قوانین و مصوبات، مسئولین وزارت نیرو اعلام می‌کنند که تا پاییز سال ۱۳۹۶ برای کشت غله آب به کشاورزان حوضه زاینده رود نمی‌دهند.

محمد رضایی گفت: از آنجا که علیرغم تلاش‌های صورت گرفته مسئولان استان اصفهان و صنف های کشاورزی و اخذ مصوبات متعدد، اجرای مصوبات همچنان متوقف است و اعمال خلاف قانون ادامه دارد لذا بر ما کشاورزان مسلم شده که یا اهمیتی به اجرای قوانین و مصوبات نمی‌دهند و یا توان اجرای آن را ندارند.

وی بیان داشت: از آنجا که کشاورزان هیچ گونه درآمدی غیر از کشاورزی ندارند و شورای هماهنگی زاینده رود نیز مصوب کرده است که ۱۰ درصد از همه بخش‌های مصرف بجز شرب کم کرده تا بتوان برای کشت پاییز کشاورزان نیز آب رها کرد و به لطف الهی بارندگی بالا دست نیز از یک هزار و ۱۵۰ میلیمتر پیش بینی شده فراتر رفته و به یک هزار و ۲۳۵ میلی متر رسید، وزارت نیرو برای کشت امسال ما کشاورزان، مطابق سال های قبل باید آب را در رودخانه جاری کند.

کشاورزان اصفهانی از برداشت آب اضافه‌تر از سهم دولت جلوگیری می کنند

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اعلام کرد: ما کشاورزان آمادگی هر گونه همکاری برای ساماندهی و حفاظت و نظارت بر رودخانه را در کنار دستگاه های مسئول به منظور اطمینان بخشی برای نیل به این هدف را داریم. طبیعی است که قاطعانه پیگیر حقوق خود در راستای قوانین و مصوبات هستیم و از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی و صنف کشاورزی و مسئولان استان نیز تقاضا داریم در این مهم نهایت تلاش خود را معطوف کنند.

وی بیان داشت: نمایندگان همه بخش های مصرف کننده آب اعم از شرب، صنعت، شهرداری ها و فضای سبز و غیره و همچنین دستگاه‌های مسئول، الزاما باید در مجمعی واحد و با محوریت صنف کشاورزی که نماینده بزرگترین سهامدار آب زاینده رود است، برای ساماندهی و حل مشکلات زاینده رود وارد عمل شوند و تمام ظرفیت مالی و سیاسی و اجتماعی و غیره خود را به کار گیرند و اگر چنین نشود کشاورزان از برداشت آب اضافه‌تر از سهم دولت یعنی ۲۵ درصد جلوگیری می‌کنند.

محمد رضایی اعلام کرد: طبیعی است چنانچه اقدامات کشاورزان به صورت سازمان نیافته و ناهماهنگ با دستگاه های مسئول و برنامه ریزی نشده شروع شود، تبعاتی به مراتب بزرگتر از اتفاق‌های سالهای ۹۰ و ۹۱ را به دنبال خواهد داشت لذا از همه مسئولین دستگاه‌های حاکمیتی، سیاسی، امنیتی، انتظامی و قضایی و نهادهای حوزوی و اجتماعی ... که قطعاً پس از رخداد این گونه اتفاقات درگیر موضوع خواهند شد تقاضا دارد از هم اکنون وارد عمل شوند و تمام ظرفیت خود را برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی حوضه و اجرای مصوبات، به کار گیرند.

وی گفت: کشاورزان مجددا گردهمایی مشابه برگزار می‌کنند و مسئولین صنف را دعوت کرده و گزارش انجام شده را از آنها دریافت کرده و متناسب با آن اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد. بدیهی است مسئولیت هر گونه اتفاقی به عهده مسئولینی است که طی اقدامات غیر قانونی و یا قصور در انجام مسئولیت های خود موجب تضییع حقوق کشاورزان و محیط زیست شده اند.

http://www.mehrnews.com/print/3721976


طرح برداشت آب بن بروجن در مرز سیاسی اصفهان درحال پیشرفت است
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٥/۳   کلمات کلیدی:

بخشدار بخش مرکزی چادگان:

طرح برداشت آب بن بروجن در مرز سیاسی اصفهان درحال پیشرفت است

 

شناسهٔ خبر: 3721906 - یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۱

استانها > اصفهان

چادگان - بخشدار بخش مرکزی چادگان از ورود طرح غیر مجاز برداشت آب بن بروجن از رودخانه زاینده رود به مرز سیاسی استان اصفهان و شهرستان چادگان خبر داد.

حمیدرضا لطفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از ورود طرح غیر مجاز برداشت آب بن بروجن از رودخانه زاینده رود به مرز سیاسی استان اصفهان و شهرستان چادگان خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون این طرح در روستای درکان شهرستان چادگان دو هزار و ۴۰۰ متر پیشروی داشته است.

وی افزود: براساس ماده چهارم مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود در تاریخ سوم دی ماه ۹۲، هرگونه بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف تخصیص های هر استان در این حوضه ممنوع است با این وجود این پروژه غیر قانونی در حال پیشروی است و اگر با ادامه این طرح برخورد قانونی نشود در آینده نزدیک زاینده رود به بیابان تبدیل خواهد شد و همچنین بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری آن هم از بین خواهد رفت.

بخشدار بخش مرکزی چادگان ادامه داد: در رودخانه زاینده رود کمتر از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب وجود دارد اما این پروژه سالانه ۴۱ میلیون متر مکعب آب زاینده رود را می بلعد و این در حالی است که در استان چهارمحال و بختیاری وضعیت آب شرب مناسب است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح بن - بروجن و انتقال آب از حوضه زاینده رود دلیلی فنی ندارد، گفت: طرح بن - بروجن طرح مناسبی برای انتقال آب نیست و موجب تشدید بحران حوضه زاینده رود می شود.

لطفی اضافه کرد: براساس این طرح ۲۷.۷ میلیون مترمکعب در سال به‌ منظور مصارف شرب و بهداشت شهرها و مناطق گردشگری در مسیر خط انتقال آب، ۱.۸ میلیون مترمکعب در سال برای مصارف شرب و بهداشت روستاهای واقع در مسیر خط انتقال و ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در سال برای صنایع اختصاص داده شده است.

http://www.mehrnews.com/print/3721906


وارثان واقعی کوهرنگ‌ سه و بهشت‌آباد کدامند؟
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٥/۳   کلمات کلیدی:

اصفهان، یزد، کرمان و چهارمحال و بختیاری؛

وارثان واقعی کوهرنگ‌ سه و بهشت‌آباد کدامند؟

3 مرداد 1395 ساعت 9:53

بیش از یک و نیم ماه از خشکی رودخانه زاینده رود می گذرد. این روزها شرایط آّبی اصفهان نگران کننده است و به دلیل خشکی رودخانه، چاه های فلمن که منبعی برای تامین آب شرب اصفهانی هاست رو به خشک شدن است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، طی چند سال گذشته راهکارهایی همچون مصوبه 9 ماده ای احیای حوضه زاینده رود مطرح شد که در درون آب به طرح هایی همچون بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ به عنوان نسخه هایی برای درمان بحران حوضه زاینده رود اشاره شده است. اما باید دید این طرح ها تنها برای اصفهانی ها عایدی دارد و یا شهرهای دیگر سهم بیشتری از آب خواهند برد.
به گفته مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان مطابق مصوبه چهارمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بهم پیوسته حوضه آبریز رودخانه زاینده رود و سیزدهمین جلسه شورای عالی آب در فروردین ماه 93، جمع آب موجود حوضه زاینده رود در شرایط نرمال بارندگی معادل یکی میلیارد و 492 میلیون متر مکعب است.
اسفندیار امینی افزود: به تفکیک آورد طبیعی زاینده رود 845 میلیون مترمکعب، تونل اول کوهرنگ 293 میلیون مترمکعب، آورد تونل دوم کوهرنگ 224 میلیون مترمکعب و آورد تونل های چشمه‌لنگان و خدنگستان 130 میلیون مترمکعب است.
وی با اشاره به اینکه آب تونل‌های دوم کوهرنگ و چشمه لگنان و خدنگستان و 30 میلیون مترمکعب از تونل اول کوهرنگ با سرمایه گذاری دولت ایجاد شده و وزارت نیرو مجاز بود آن را تخصیص دهد، گفت: اگر جمع این آب ها در زمان بارندگی های نرمال باشد و برداشت های غیرمجاز به صفر برسد، معادل 385 میلیون مترمکعب در سال است.
سوال این است که تخصیص های داده شده وزارت نیرو مطابق این مصوبات چقدر بوده است.

تخصیصات وزارت نیرو برای زاینده رود چقدر است؟
به گفته امینی، براساس تخصیصات وزارت نیرو، 403 میلیون مترمکعب برای شرب اصفهان، 49 میلیون مترمکعب برای شرب کاشان، 98 میلیون متر مکعب برای یزد، 200 میلیون متر مکعب برای صنعت اصفهان، 303 میلیون متر مکعب برای مشترکین کشاورزی اصفهان و 237 میلیون متر مکعب برای استان چهارمحال است.
وی با اشاره به اینکه جمع این تخصیص‌ها معادل یک میلیون و 291 مترمکعب است، ادامه داد: این تخصیص ها معادل 907 میلیون مترمکعب زیادتر از آنچه مجاز بوده، است و تمام این تخصیص آب ها هم اکنون درحال برداشت است.
مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان تصریح کرد: استان چهارمحال و بختیاری مطابق تحقیق بعمل آمده که در مصوبات جلسه هشتم شورای هماهنگی نیز آمده، سالانه 268 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کند که اگر طرح بن بروجن و 33 طرح کشاورزی دیگر به آن اضافه شود، نزدیک 200 میلیون به برداشت های آن اضافه خواهد شد همچنین برداشت های غیرمجاز چهارمحال و بختیاری اصفهان را نیز باید به برداشت های واقعی از حوضه اضافه کرد.
وی تصریح کرد: طبیعی است که کسری این آب ها را از محل حقآبه های کشاورزان، محیط زیست و مشترکین کشاورزان استان اصفهان برداشت می کنند.
به گفته امینی، مطابق این مصوبات قرار است تونل های سوم کوهرنگ 120 میلیون و بهشت آباد 580 میلیون متر مکعب آب تامین و کسری این تخصیص های اضافی را جبران کند.

سهم واقعی استان های فلات مرکزی از بهشت آباد و کوهرنگ سه چقدر است؟
با توجه به برداشت های آب که بعضا از سوی وزارت نیرو تعریف شده و همچنین برخی از برداشت های غیرمجاز، حال باید دید سهم استان های واقع در فلات مرکزی ایران از دو طرح بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ سهم چقدر است؟
مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه بهشت آباد قرار است در زمان افتتاح معادل 580 میلیون آب آوری در سال داشته باشد، اظهار داشت: در مجموع معادل 569 میلیون متر مکعب یهشت آباد شامل 180 میلیون مترمکعب به کرمان و 152 میلیون مترمکعب به یزد و 237 میلیون مترمکعب به چهارمحال و بختیاری داده می شود.
وی با بیان اینکه تنها 11 میلیون مترمکعب از طرح بهشت آباد می ماند، افزود: اگر 98میلیون مترمکعبی را که یزد اکنون از حوضه زاینده رود می برد به آن اضافه کنیم می توان نتیجه گرفت کل آب حاصل از تونل بهشت‌آباد برای استان های یزد و کرمان و چهارمحال می رود همچنین همچنان مقدار 87 میلیون مترمکعب در سال به اضافه برداشت های غیرمجاز و 33 طرح کشاورزی در دست اجرای آن استان و طرح بن بروجن، همچنان از حوضه زاینده رود برداشت می‌شود.
امینی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب، بیان داشت: براساس این مصوبات، پس از راه اندازی تونل سوم کوهرنگ 120 میلیون مترمکعب آب به حوضه وارد می شود بنابر این از جمع آب حاصل از تونل‌های بهشت‌آباد و کوهرنگ سه که 700 میلیون متر مکعب می شود معادل250 میلیون مترمکعب به یزد و 180 میلیون متر مکعب به کرمان و 237 میلیون متر مکعب به چهارمحال (جمعاً 667 میلیون مترمکعب) تخصیص می یابد و تنها برای اصفهان 33 میلیون مترمکعب باقی می ماند.

بهشت آباد آبی به اصفهان نمی آورد
به گفته وی، براساس این تخصیص ها، نه اینکه تونل بهشت آباد هیچ آبی برای اصفهان نمی آورد بلکه آب تونل سوم کوهرنگ را که اصفهان سال‌هاست منتظر آن است را با خود می برد.
مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان همچنین با اشاره به اینکه مطابق برنامه باید معادل 200 میلیون مترمکعب پساب فاضلاب اصفهان جمع‌آوری و به منابع آب اضافه شود، افزود: براین اساس آب پساب باید به صنعت اصفهان داده و جایگزین آب زاینده رود شود که این تصمیم خود ایراداتی دارد.
وی با بیان اینکه صنایع آب زاینده‌رود را خریداری کرده اند و این تهاتر را قبول ندارند، گفت: وزارت صنایع نیز رسماً نامه زده و این موضوع را رد کرده است. همچنین آب پساب فاضلاب برای صنایع غذایی قابل استفاده نیست.
امینی همچنین با تاکید بر اینکه مطابق مصوبه 4322 مورخ 1333.3.5، پساب فاضلاب شهرستان اصفهان متعلق به حقابه داران شرق اصفهان است، ادامه داد: مگر در دیگر استان‌ها پساب فاضلاب وجود ندارد که آنها را همان‌جا تصفیه کنند و مجبور نباشند آب را چند صد کیلومتر انتقال دهند و سوال این است که چرا در آن استان ها فاضلاب جزو آمار منابع آنها لحاظ نمی شود.
این تفاسیر و آمارها حاکی از آن است مردم اصفهان نباید بیهوده دل به طرح بهشت‌آباد و تونل سوم کوهرنگ خوش کنند همچنین مردم استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و یزد و کرمان و دیگران نباید بر این عقیده نباشند که این تونل‌ها برای استان اصفهان زده می‌شوند بلکه لابی های قدرتمتد استان های دیگر در دولت های مختلف موجب شده تا این تونل‌ها به نام اصفهان تمام شود ولی کام دیگر استان‌ها تمام شود.

کد مطلب: 240250

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/interview/240250/

خبرگزاری ایمنا

  http://www.imna.ir