انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کشاورزان اصفهانی به جای صدقه دولتی حق آبه تاریخی خود را می خواهد
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٢/٧/۱٤   کلمات کلیدی:

 کد خبر: 2149914

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۷/۱۴ - ۱۱:۵۸

 

محمدرضایی در گفتگو با مهر:

کشاورزان اصفهانی به جای صدقه دولتی حق آبه تاریخی خود را می خواهد

اصفهانخبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: خسارات خشکسالی پرداخت شده به کشاورزان استان اصفهان که در تبلیغات مختلف عنوان شده همانند صدقه دولتی است و این قشر به آن نیازی ندارند بلکه باید حق ابه تاریخی زاینده رود به آنان بازگردانده شود.

حسین محمدرضایی در گفتگو با مهر با انتقاد از نحوه خسارات پرداخت شده به کشاورزان شرق اصفهان در سال های اخیر اظهار داشت: به طور کلی با پرداخت خسارت به کشاورزان به این نحو مخالفیم چرا که اعتقاد داریم کشاورزان باید مالک حق آبه خود باشند نه آنکه حق آنان در جایی دیگر مانند صنایع کوچک و بزرگ استانهای اصفهان و یزد و همچنین توسعه کشاورزی چهارمحال بختیاری و گلخانه های استان یزد رفته و کشاورزان حق آبه دار که صاحب اصلی این آب هستند منتظر صدقه دولت خانه نشین شوند.

وی افزود: ارقام پرداخت شده به کشاورزان در مقابل خساراتی بی آبی کشاورزان که به دلیل سوء مدیریت وزارت نیرو در آب فروشی به صنایع سنگین و صنایع کوچک بوجود آمده ناچیز است اما همواره آنان این ارقام را در بوق های تبلیغاتی خود می کنند و می گویند خسارت کشاورزان پرداخت شد که در حقیقت خسارات پرداختی یک صدم خسارات وارده هم نیست.

این عضو هیات مدیره کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: در مجموع و طی دو مرحله رقم 25 میلیارد تومان از طرف دولت به عنوان خسارات خشکسالی چندین ساله به منطقه شرق اصفهان تخصیص یافت.

محمدرضایی گفت: مرحله اول در چند سال قبل و به دلیل ورود اعتراض آمیز کشاورزان با تراکتورهایشان به داخل شهر اصفهان اتفاق افتاد و رقم 12 میلیارد تومان به آنان پرداخت شد اما این مبلغ به هر خانواری نسبت به  مقدار زمین، بین 200 تا 500 هزار تومان می رسید.

وی افزود: از مسئولان دولتی باید پرسید که آیا این مبلغ برای شخصی دارای زن و چندین فرزند کفاف مخارج زندگی چندین سال عدم کشت او را می دهد، که آنان این گونه منت پرداخت خسارت را بر سر کشاورزان می گذارند؟

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با اشاره به مشکل 13 ساله خشکسالی در ادامه گفت: مرحله دوم خسارت مربوط به اعتراضات سال گذشته کشاورزان شرق اصفهان بود که رقم 50 میلیارد تومان برای این امر مصوب شد اما در عمل مبلغ 13 میلیارد تومان به آنان بیشتر پرداخت نشده است.

محمدرضایی یادآور شد: در سال جاری رقم سه میلیارد و 800 میلیون تومان خسارت به کشاوزران شرق اصفهان پرداخت شدکه این مبلغ بین حدود 24 هزار نفر نسبت به مساحت زمین زراعی آنها تقسیم شد.

وی ادامه داد: این رقم به ازای هر خانوار  بطور متوسط حدود 160 هزار تومان بوده و باید پرسید با پرداخت این گونه خسارات می تواند هزینه ازدواج، مخارج دانشگاه فرزندان آنها و همچنن معیشت و هزینه درمانی خانواده را تامین کرد؟

 

به کشاورزان صدمه دیده از خشکسالی بایدبیمه بیکاری تعلق گیرد

 این عضو کارگروه کشاورزی،آب و منابع طبیعی فرمانداری  شهرستان اصفهان در خصوص وضعیت بیمه کشاورزی به خبرنگار مهر گفت: باید در شرایط فعلی به کشاورزان اصفهانی بیمه بیکاری پرداخت شود چرا که آنان معیشت خود را در این خشکسالی از دست داده اند و برای امرارمعاش خود با مشکل روبرو هستند.

 محمدرضایی افزود: در حال حاضر هرکشاوز عمدتا فرزندان خود را به عنوان کارگر مزرعه بیمه می کند و خود به عنوان شخص کار فرما نمی تواند از بیمه تخفیف دار کارگران بخش کشاورزی استفاده کنند و در صورت تمایل به بیمه شدن باید مبلغی به مراتب بیشتر پرداخت نماید که این امر در شرایط کنونی فشار مضاعف به آنان وارد می کند و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

 

دولت سایت های گلخانه ای در شرق  اصفهان ایجاد کند

 وی درباره یکی از راهکارهای برون رفت از مشکلات شرق اصفهان اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان باید با سرمایه گذاری بخش دولتی اقدام به تاسیس سایت های گلخانه ای در زمین های متعلق به اداره منابع طبیعی کرده و به کشاورزان واگذار کند تا کشاورزان شرق نیز به سر کار موروثی خود برگردند.

  این کارشناس بخش کشاورزی یادآور شد: اصولاً درکشت گلخانه ای مصرف آب کاهش چشمگیری دارد و تامین آب آن از طریق لوله کشی از منابع زاینده رود میسر است.

 

فاضلاب های شهری  قانونا متعلق به کشاورزان است

محمدرضایی در ادامه از فروش فاضلاب های شهری به صنایع انتقاد کرد و گفت: طبق مصوبه 4322 هیئت وزیران در 29 اردیبهشت 1333 آب فاضلاب های شهر اصفهان باید به مادی جی انتقال یابد که با وجود این مصوبه خیلی از این پسآب ها جاهای دیگر مصرف می شود.

وی یادآور شد: با تأسیس کارخانه فولاد در مارشنان قرار شده بود 160 لیتر در ثانیه آب به این کارخانه اختصاص داده شود که یکصد لیتر در ثانیه آن از چاه های حریمی زاینده رود و 30 لیتر در ثانیه فاضلاب های شهری و 30 لیتر آن از آب شرب خط لوله اصفهان نائین تامین شود که این موضوع  با اعتراضات کشاورزان در سال های اخیر روبرو شده اما واقعا نمی دانیم که چه تصمیمی  قرار است برای این امر گرفته شود.

 لطفاَ نظر خود را در مورد این خبر در زیر ( نظر شما) درج نمایید. متشکرم