انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

شایعه ردپای آب در ناژوان اصفهان تکذیب شد/زاینده رود به شهر چشمک زد و رفت
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/۳/۱٧   کلمات کلیدی:

در پی باز شدن آب برای آبیاری باغات غرب استان؛

شایعه ردپای آب در ناژوان اصفهان تکذیب شد/زاینده رود به شهر چشمک زد و رفت

17 خرداد 1393 ساعت 15:01

خبرگزاری ایمنا: طی دو روز گذشته شایعاتی مبنی بر جاری شدن باریکه های آب بر پیکر خشک زاینده رود در محدوده ناژوان اصفهان به گوش رسیده به گونه ای که برخی از مردم اصفهان شب گذشته در حاشیه رودخانه چشم انتظار رسیدن آب بودند، اما روابط عمومی آب منطقه ای امروز این خبر را تکذیب کرد.


به گزارش ایمنا پیش از این بنا بر تصمیم شورای عالی مقرر شد تا پایان تابستان امسال هر ماه هشت روز آب حق آبه کشاورزان غرب اصفهان برای آبیاری باغات این منطقه باز شود و بنا براین تصمیم اردیبهشت ماه گذشته نیز آب در محدوده باغات غرب اصفهان در مبارکه، زرین شهر و لنجان رها شد. با این وجود این طی چند روز گذشته گفته می شود ردپای آب نیز به اصفهان باز شده و برخی مردم از جاری شدن باریکه های آب در منطقه ناژوان اصفهان خبر می دهند.


مشاهدات عینی خبرنگار ایمنا حاکی از آن است که طی روزهای 15 و 16 خرداد آب تا حریم ابتدای باغات ناژوان نیز رسیده بود ولی ظاهرا به سبب فعال شدن برداشت های معمول روزانه از زاینده رود پس از تعطیلی سه روزه آب در همان مسیر که آمده بود باقی ماند و نتوانست به خط اصفهان برسد.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان به خبرنگار ایمنا، گفت: بنده نیز این موضوع را شنیدم اما هنوز آبی در زاینده رود در محدوده ناژوان اصفهان ندیدم.
حسین محمدرضایی نیز با اشاره به اینکه طبق برنامه قبلی قرار بود حق آبه کشاورزان غرب اصفهان به صورت ماهیانه تحویل داده شود، بیان داشت: رسیدن آب در منطقه ناژوان اصفهان شاید برای تغذیه چاه های حریمی باشد.


وی با تاکید بر اینکه آبی که اکنون از سوی آب منطقه ای تحویل داده شده مربوط به غرب اصفهان است، اظهار داشت: فلاورجان، مبارکه، زرین شهر و بخشی از غرب ناژوان و خمینی شهر و کوی آتشگاه نیز در محدوده غرب اصفهان است و در ماه گذشته جاری شدن آب در غرب استان از سمت کوه آباد بعد از مبارکه سد بسته شد و آبی به محدوده شهر اصفهان نرسید.
عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: براساس تصمیم شورای عالی آب و مسوولان آب منطقه ای قرار شد تا پایان تابستان امسال میزانی آب از سد نکوآباد برای تحویل آب به حق آبه داران غرب اصفهان اختصاص یابد تا بتوانند چاه های خود را برای آبیاری باغات آبگیری کنند همچنین برای آبیاری باغات فلاورجان و نجف آباد نیز آب از طریق نکوآباد به سمت کانال رهاسازی شده و بین حق آبه داران تقسیم می شود.


وی در خصوص وجود رگه هایی آب در منطقه ناژوان اصفهان، بیان داشت: احتمال دارد میزانی آب از سد سد نکوآباد به سمت پایین دست رهاسازی شده تا چاه های حاشیه زاینده رود نیز در این مسیر تغذیه شوند.


به گفته محمدرضایی براساس تصمیم وزارت نیرو قرار شده تا پایان تابستان امسال آب منطقه ای اصفهان ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به حق آبه داران غرب اصفهان تحویل دهد.
اما روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز در اظهار نظری قاطع با رد شایعه جاری شدن آب در منطقه ناژوان اصفهان، گفت: این خبر یک شایعه است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته هر ماه ۸ روز آب سد برای آبیاری باغات غرب اصفهان باز می شود.
وحید حقیقی افزود: برطبق این برنامه بعد از باز شدن سد، آب شبکه نکوآباد برای باغات غرب اصفهان باز شود و اکنون برنامه دیگری برای تحویل آب به پایین دست اصفهان نداریم.


وی در خصوص اینکه گفته می شود آب به صورت باریکه به منطقه ناژوان اصفهان نیز رسیده است، بیان داشت: احتمال دارد حجم آب تحویلی برای آبیاری باغات غرب اصفهان زیاد شده باشد و با توجه به اینکه نمی توان محاسبه دقیقی کرد که آب تا کجا پیش می رود شاید بعد از برداشتن شبکه نکوآباد، راه آبه های کوچکی به سمت ناژوان رسیده باشد وگرنه اکنون هیچ برنامه ای برای جریان آب زاینده رود در تابستان نداریم.


روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان در خصوص اینکه در ماه جاری برای آبیاری باغات غرب اصفهان چه میزان آب جاری شده است، گفت: اینجا بحث حجم مطرح نیست و آب به میزانی از سد رها می شود که شبکه آب نکوآباد پر شده که این حجم در زمان های مختلف نوسان دارد.
وی ادامه داد: ما در زمان آبگیری، آب بیشتری تحویل می دهیم تا کانال ها پر شود و بعد از آن دوباره حجم آب را کمتر می کنیم و با توجه به این موضوع عدد دقیقی نمی توان اعلام کرد و بحث قابل مطرح، آبگیری شبکه نکو آباد طی ۸ روز در ماه برای آبیاری باغات غرب اصفهان است.
حقیقی با بیان اینکه منطقه غرب شامل نجف آباد، خمینی شهر، لنجانات و قسمتی از مبارکه است، تاکید کرد: اگر اکنون آبی به محدوده ناژوان رسیده شاید به دلیل باز شدن شبکه نکوآباد بوده که پساب آب تا حدی به صورت باریکه جلو پیش آمده و گرنه جاری شدن آب در ناژوان اصفهان شایعه است.


وی تصریح کرد: باز شدن آب طبق برنامه قبلی بوده و صنایع نیز به صورت جداگانه آبگیری خود را انجام می دهند و آبی که اکنون رها شده مربوط به غرب اصفهان است و فردا نیز ۸ روز حق آبه آنها در خرداد ماه تمام شده و دوباره جریان آب بسته می شود.


مدیرروابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان یادآور شد: طبق برنامه از پیش تعیین شده، رها شدن آب در زاینده رود برای حق آبه داران شرق اصفهان در آبان ماه خواهد بود.


کد مطلب: 149358

آدرس مطلب: http://imna.ir/vdchmwnz623nkxd.tft2.html

خبرگزاری ایمنا

  http://imna.ir