انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

در زمینه پرداخت خسارت به کشاورزان به خوبی عمل نشده است
ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٤/۱۱/۱۱   کلمات کلیدی:
استانها - اصفهان
شماره : 13941110000720
94/11/10 - 13:10
رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان:
در زمینه پرداخت خسارت به کشاورزان به خوبی عمل نشده است

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان گفت: در بند پنجم از مصوبات 9 ماده‌ای شورای عالی آب مصوب شد صندوق پرداخت خسارات، خسارات وارد شده را بر حق‌آبه‌داران را پرداخت کند که این اقدام تاکنون رخ نداده است.

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در اصفهان، اظهار کرد: 42 درصد از کشاورزان حوزه زاینده‌رود که با آب این رودخانه اقدام به کشت محصولات خود می‌کنند با میزان آب اختصاص یافته در چند ماه گذشته موفق به کشت محصول در اراضی خود شده‌اند.

وی ادامه داد: این بدان معناست از میان افرادی که شغل اصلی آن‌ها کشاورزی است؛ تنها 42 درصد موفق به کشت شده‌اند.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان افزود: آبی که در چند ماه گذشته به کشاورزان اختصاص پیدا کرد تنها امکان کشت گندم و جو را برای کشاورزان مهیا می‌کرد؛ البته کشاورزانی که اراضی آن‌ها در نزدیکی رودخانه بوده و چاه‌های آن‎ها غنی است توانستند به کشت صیفی‌جات نیز بپردازند، ولی اکثر کشاورزان تنها موفق به کشت گندم و جو شده‌اند.

وی تصریح کرد: غله کشت شده توسط کشاورزان در خردادماه برداشت می‌شود و تا آن زمان نیاز به آبیاری دارند؛ پیشنهاد ما این بود که آب در 25 بهمن‌ماه در اختیار کشاورزان قرار گیرد که هنوز تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است.

امینی در ارتباط با موضوع پرداخت خسارات به کشاورزان عنوان کرد: برای سال آبی 93-94 هیچ خسارتی به کشاورزان پرداخت نشد؛ برای سال آبی 92-93 نیز به کشاورزانی که دفترچه کشاورزی داشتند از 500 تا یک‌میلیون و 500 هزار تومان خسارت پرداخت شد که می‌توان گفت حدود 5 درصد خسارات را پوشش داد.

وی تاکید کرد: در ماده 44 قانون توزیع عادلانه آب تصریح شده که در صورت برداشت حق‌آبه کشاورزان باید به آن‌ها خسارت پرداخت شود؛ در بند پنجم از مصوبات 9 ماده‌ای شورای عالی آب نیز مصوب شد صندوق پرداخت خسارات، خسارات وارد شده را بر حق‌آبه‌داران را پرداخت کند که متاسفانه این اقدام تاکنون رخ نداده است.

انتهای پیام/63028/صا20/ض1002