انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

تناقضات موجود در اجرای مصوبات شورای عالی آب/ پرکردن چاه‌های کشاورزان بدون تأمین
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٤/۱۱/٢٦   کلمات کلیدی:

تسنیم گزارش می‌دهد

تناقضات موجود در اجرای مصوبات شورای عالی آب/ پرکردن چاه‌های کشاورزان بدون تأمین حقابه

شناسه خبر: 999329 سرویس: استانها
۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹
جاری شدن مجدد آب زاینده رود

در شرایطی که حقابه تعداد قابل توجهی از کشاورزان استان اصفهان تأمین نشده، پر کردن چاه‌های حفر شده در دستور کار مسئولان قرار گرفته و این موضوع، معضلات بسیاری را برای تأمین آب کشت آنها به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در شرایطی که حدود دو سال از تصویب مصوبات شورای عالی آب برای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود می‌گذرد، اجرای برخی از بندهای این مصوبه، همچنان دچار تناقضات بسیاری بوده و این موضوع، مورد انتقاد مسئولان مختلف قرار گرفته است.

مصوبات شورای عالی آب و طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود که از بهمن سال 92 کلید خورد، همچنان بخش‌های اجرایی خود را دنبال می‌کند و تحقق بند بند این مصوبه، از مهم‌ترین خواسته‌های مردم و البته مسئولان استان اصفهان در دو سال گذشته به شمار می‌رفته است.

با این حال، عدم اجرای همه مصوبات صورت گرفته و ناهمگونی در اجرای برخی مصوبات، سبب شده که در یکی دو سال گذشته، تعداد قابل توجهی از کشاورزان استان اصفهان، با معضلاتی درباره آب مصرفی خود برای کاشت محصولات، مواجه شوند.

بنا بر مصوبات شورای عالی آب برای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود، تعیین حقابه و سهم‌آبه افراد ذی‌نفع در این حوزه، یکی از وظایف اصلی مسئولان در قبال اجرای آن به شمار می‌رفته است، حال آنکه به نظر می‌رسد در ماه‌های گذشته این موضوع چندان اجرایی نشده است.

در کنار آن، اصرار مسئولان به اجرای برخی بندها بدون اجرای موازی دیگر بندهای مرتبط با آن، معضلات بسیاری برای کشاورزان استان اصفهان به وجود آورده است.

پر کردن چاه‌های برداشت آب در زمین‌های زراعی بخش‌های مختلف استان اصفهان، یکی از موضوعاتی است که در ماه‌های گذشته از سوی دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان صورت گرفته و این در حالی است که به‌گفته مسئولان استان، حقابه کشاورزان که طبق دیگر بندهای مصوبات باید تأمین شود، مورد توجه قرار نگرفته است.

کشاورزی که به دلیل نبود آب و عدم تأمین حقابه خود، مجبور به حفر چاه و یا استفاده از آب چاه‌های زمین‌های اطراف خود می‌کند، در حال حاضر به‌دلیل پرشدن چاه‌های آب از سویی و عدم تأمین آب مورد نیاز خود، مشکلات بسیاری برای تأمین معاش خانواده خود دارد و این مشکلات هنوز برطرف نشده است.

روند پرشتاب پر کردن چاه‌های غیر مجاز در استان اصفهان

مسعود میر محمدصادقی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه 50هزار چاه مجاز و غیرمجاز در حوزه آبریز زاینده‌رود وجود دارد، می‌گوید: تاکنون 500چاه غیرمجاز در استان اصفهان پُر شده و براساس برنامه‌ای داده شده، پر کردن 400 حلقه چاه برعهده این شرکت گذاشته شده است. از سوی دیگر استاندار اصفهان اعلام کرده که باید 700 حلقه چاه غیرمجاز پر شود.

وی به مشکلات مختلف پر کردن چاه‌های کشاورزان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: البته پر کردن این چاه‌ها معضلات اجتماعی خاص خود را به همراه دارد که باید در این زمینه نیز اقدامات لازم را صورت داد.

پر کردن چاه‌های آب کشاورزان، با تأمین حقابه جبران شود

با این حال، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان بر این باور است که پر کردن چاه‌های آب کشاورزان اصفهان بدون تأمین حقابه آنها اقدام نامناسبی است که نباید در این زمینه بی‌توجهی صورت داد.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی در این زمینه می‌گوید: برخی از کشاورزان استان به واسطه این که از راه نهر آب به آن‌ها آب داده نشده، اقدام به حفر چاه کرده‌اند. با این حال در حال حاضر شرکت آب منطقه‌ای اقدام به پر کردن این چاه‌ها کرده اما این در حالی است که این کشاورزان حق آب دارند بنابراین شایسته است تا تدوین برنامه صحیح در این مورد از پر کردن چاه‌ها جلوگیری شود.

علی ایرانپور، یکی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس نیز با اشاره به پر شدن چاه‌های آب کشاورزی اصفهان می‌گوید: سئوال من این است که آیا همه کارهای ما بر اساس قانون انجام شده که این اقدام صورت می‌گیرد و مسئولان باید به این سئوال پاسخ دهند. کشاورزی که حقابه داشته و سال‌ها حقابه طومار شیخ‌بهایی متعلق به او بوده و از سوی دیگر بخشی از آب اختصاص داده شده به صنعت، حقابه این کشاورزان است، در حال حاضر آبی برای کشت خود ندارد.

قانون نباید ناقص اجرا شود

وی که نسبت به اجرای ناقص قانون انتقادات بسیاریی مطرح می‌کند، در این زمینه می‌افزاید: به‌نظر من اگر قرار است قانون اجرا شود، باید همه بخش‌های آن اجرا شود، نه اینکه تنها قسمتی از آن را اجرا کنیم. عمده این چاه‌ها سطحی هستند و در بستر زاینده‌رود و در جوار آن قرار گرفته و عمق چندانی ندارند.

از سوی دیگر، آب برداشت شده از این چاه‌ها در اراضی کشاورزی جنب زاینده‌رود صرف می‌شود و به سرعت دوباره وارد زاینده‌رود می‌شود و این چاه‌ها با چاه‌های عمیق چند ده متری موجود در کشور، متفاوت هستند بنابراین به نظر من در درجه نخست به جای این اقدامات شتاب‌زده که هزینه‌بردار است، باید این کار متوقف شود.

ایرانپور با اشاره به بی‌توجهی به رفع مشکلات کشاورزان شهرستان‌های استان اصفهان تصریح می‌کند: اقداماتی نظیر پرداخت حقابه کشاورزان، تشکیل صندوق خسارت خشکسالی، پرداخت آب‌بهای صنعت به کشاورزان و اقدامات دیگر براساس مصوبات شورای عالی آب باید صورت گیرد و بعد از آن در صورت انجام این اقدامات، نسبت به پر کردن چاه‌ها اقدام شود.

مسئولان برای رفع مشکلات کشاورزان اقدام جدی صورت دهند

عدم اجرای قانون و مشکلات ایجاد شده برای کشاورزان در ماه‌های گذشته به‌شدت مورد انتقاد کشاورزان قرار گرفته و به نظر می‌رسد مسئولان هنوز در قبال این مشکلات، اقدام جدی صورت نداده‌اند.

امینی، رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با انتقاد از اجرای طرح‌های انتقال آب از زاینده‌رود به بخش‌های مختلف و بی‌توجهی به تأمین حقابه کشاورزان به تسنیم می‌گوید: متأسفانه کسانی که درباره طرح 9 ماده‌ای قول‌های بسیاری سر می‌دهند، درباره اجرای آن اقدام لازم را اجرایی نمی‌کنند چراکه امروز توقف طرح‌های جدید انتقال آب، اجرای قانون است. متأسفانه مسئولانی که در زمینه انتقال آب اجازه‌های لازم را می‌دهند، در قبال پر کردن چاه‌های کشاورزان استان به شدت فشار وارد می‌کنند.

وی می‌افزاید: امیدوار هستم که استاندار اصفهان به موضوع بی‌قانونی‌ها ورود کند چراکه این کشاورزان نمی‌دانند باید در این زمینه چه اقدامی انجام دهند و کسی برای رفع مشکلات آنها اقدامی جدی نمی‌کند.

پر کردن چاه‌های کشاورزان حقابه‌دار متوقف شود

با این حال، به گفته استاندار اصفهان، حقابه‌داران زاینده‌رود که در حال حاضر از تأمین آب خود محروم هستند، مشکلی در زمینه برداشت آب نداشته و می‌توانند از چاه‌های برداشت آب استفاده کنند. رسول زرگرپور در این باره می‌گوید: اگر کشاورزی حقابه داشته و اقدام به حفر چاه کرده، نباید چاه وی پُر و برای مردم نارضایتی ایجاد شود.

وی می‌افزاید: هرچند براساس مصوبات و قوانین باید چاه‌های غیر مجاز پر شود اما لازم است در اجرای این موضوع برای مردم نارضایتی ایجاد نشود.

رفع مشکلات آب کشاورزان بر پر کردن چاه‌های آنها اولویت داشته باشد

ایرانپور، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس نیز راهکار این مشکل را برخورد با افزایش سطح زیر کشت در استان هم‌جوار و تأمین حقابه عنوان می‌کند و می‌گوید: به‌نظر من برای رفع این مشکل در درجه نخست باید با افزایش کشت در استان‌های هم‌جوار برخورد لازم صورت گیرد و در درجه دوم اگر بنا به پر کردن چاه‌ها باشد، باید چند چاه را به عنوان چاه اصلی قرار دهند تا درختان مثمر که سالیان سال آبیاری می‌شده، از آن‌ها استفاده کنند و آب مزارع را از آنها تأمین کنیم.

به هر حال کشاورزانی که در حال حاضر جزو حقابه‌داران زاینده‌رود هستند، با مشکلات بسیاری در این حوزه مواجه هستند و رفع مشکلات آنها باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

اگرچه بر اساس مصوبات شورای عالی آب، پر کردن چاه‌های غیر مجاز باید در دستور کار قرار گیرد اما بی‌توجهی به تأمین حقابه کشاورزان در کنار پر کردن چاه‌ها، ضربه جبران‌ناپذیری به این قشر زحمتکش وارد می‌کند و بدون شک مسئولان باید پیش از هر اقدامی در این زمینه، نسبت به تأمین حقابه آنها اقدام کنند.

بی‌تردید اگر حقابه کشاورزان برای کشت محصولات آن‌ها تأمین شود، آن‌ها نیازی به حفر چاه‌های مختلف به منظور تأمین آب نخواهند داشت و این مشکلات در ادامه به حداقل خود می‌رسد.

گزارش از مسعود سعیدی

انتهای پیام/