انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

باز ماندن آب باریکه در رودخانه زاینده رود در اصل اشتباه است
ساعت ٥:٢۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٤/۱٢/۱۱   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

باز ماندن آب باریکه در رودخانه زاینده رود در اصل اشتباه است

 شناسهٔ خبر: 3569084 - دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۱

اصفهان - رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: با توجه به مصرف بالای آب در بخش شرب، صنایع و تکمیل کشت کشاورزان و عدم بارندگی های موثر باز ماندن آب باریکه در رودخانه زاینده رود اشتباه است.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درخصوص جاری بودن آب زاینده رود در شهر اصفهان در ایام نوروز، اظهار داشت: جاری شدن آب باریکه‌ای در کف زاینده‌رود در زمانی که حجم بارندگی‌ها بسیار کم بوده، ضروری نیست.

وی با بیان اینکه تنها بهره‌بردار جاری شدن آب باریکه‌ای بر کف زاینده‌رود، شهرداری است که برای آبیاری فضای سبز خود از این آب استفاده می‌کند، بیان داشت: آب در حجم چهار تا پنج متر مکعب در ثانیه از سمت چپ نکوآباد وارد کانال می‌شود و از طرف غرب ناژوان در محدوده شهر درچه، روبروی میدان میوه و تره بار وارد رودخانه می‌شود که با توجه به مصرف بالای آب در بخش شرب، صنایع و تکمیل کشت کشاورزان در سال زراعی ۹۴ – ۹۵ و عدم بارندگی های موثر در این سال زراعی باز ماندن آب باریکه در زاینده رود نیازی نبوده و در اصل اشتباه است.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: فلسفه جاری کردن آب با حجم کم و با عنوان آب باریکه بر کف رودخانه در ابتدا به دلیل زنده نگهداشتن رودخانه است و در وهله دوم به درخواست محیط زیست است تا رودخانه از نابودی نجات پیدا کند.

وی اعلام کرد: زنده ماندن زاینده رود در حالی است که رودخانه پر آب باشد و به گاوخونی برسد که با این وجود، هنگام باز شدن آب برای کشت کشاورزان، محیط زیست به طور طبیعی از آب حق آبه داران استفاده و ‌بهره برداری می کند.

محمدرضایی با اشاره به اینکه موافق باز ماندن آب با حجم کم بر بستر رودخانه نیستیم چراکه پرت آب با این کار بیش از بسته شدن کامل آب است، ادامه داد: چون آب از طریق کانال وارد رودخانه می‌شود بنابراین کشاورزان نمی‌توانند در این زمان از این حجم کم آب بهره‌برداری کنند.

وی با اعلام اینکه موافق ذخیره کردن آب هستیم، گفت: طبق مصوبه کمیته پنج نفره استان اصفهان تصمیم گرفته شد که در صورت بارش مطلوب باران در اوایل فروردین، باز شدن آب از دهم فروردین سال ۹۵ طبق نظر کمیته به تعویق بیفتد که البته در غیر این صورت (نبودن بارش های مطلوب) باید آب برای مرحله سوم کشت کشاورزان اصفهان، در همان ۱۰ فروردین ماه جاری شود.

این عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان افزود: در حال حاضر میزان آب اختصاص یافته به کشاورزان با نوسان روبرو است و توزیع آب با این نوسانات مشکل است و کشاورزان به حداقل آب مشخص شده برای کشت خود نمی رسند بنابراین کشت موجود به طور کامل به ثمر نرسیده و در نهایت با افت تولید مواجه خواهیم شد.

http://www.mehrnews.com/print/3569084/