انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

امضای میثاق‌نامه زیست‌محیطی اصلاح‌طلبان برای لغو طرح‌های انتقال آب به اصفهان
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٤/۱٢/٦   کلمات کلیدی:

تسنیم از گل به خودی اصلاح‌طلبان نصف‌جهان گزارش می‌دهد؛

امضای میثاق‌نامه زیست‌محیطی اصلاح‌طلبان برای لغو طرح‌های انتقال آب به اصفهان

شناسه خبر: 1010409 سرویس: استانها
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۲
جاری شدن مجدد آب زاینده رود

در شرایطی که امروز موضوع خشکی زاینده‌رود و تداوم طرح‌های انتقال آب به اصفهان یکی از مهم‌ترین ضروریات استان به شمار می‌رود، بخشی از میثاق‌نامه زیست‌محیطی اصلاح‌طلبان که به امضای کاندیداهای اصفهان رسیده، در مسئله انتقال آب جزئیات نگران کننده‌ای دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در شرایطی که امروز موضوع آب و خشکی زاینده‌رود به عنوان مهم‌ترین دغدغه مردم اصفهان برای رفع مشکلات حوزه‌های مختلف و البته احیای دوباره کشاورزی استان و دیگر صنایع وابسته به آب مطرح می‌شود، میثاق‌نامه زیست‌محیطی اصلاح‌طلبان در شرایطی منتشر شده، که بخشی از آن به موضوع طرح‌های انتقال آب اختصاص پیدا کرده است.

بدون شک این موضوع، با توجه به اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود اصفهان به عنوان یک حوضه مهم در کشور مطرح بوده، بیش از دیگر استان‌های کشور، اصفهان را درگیر خود خواهد کرد.

به گفته رسانه‌های اصلاح‌طلب، ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان با امضای میثاق‌نامه محیط‌زیستی حمایت خود را از سیاست‌های محیط زیست اعلام کرد و این میثاق‌نامه در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز منتشر شد.

بر این اساس، کاندیداهای اصلاح‌طلبان اصفهان برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایطی خود را ملزم و متعهد به این میثاق‌نامه می‌دانند که بند اختصاص یافته آن به موضوع آب، یکی از نقاط مهم و تأمل‌برانگیز درباره رویکرد این گروه پیرامون موضوعات مهم و حیاتی استان اصفهان است.

امضای میثاق‌نامه‌ای بدون مطالعه

در بخش پایانی این میثاق‌نامه، با عنوان کردن این موضوع که "اینجانب این پیمان نامه را یک پیمان نامه الهی می‌دانم و به عنوان یک ایرانی مسلمان در مقابل ملت بزرگ ایران و بشریت برای تحقق کامل آن خود را مسئول و پاسخگو می‌دانم" تأکید ویژه بر اجرای آن صورت گرفته تا اصلاح‌طلبان، خود را در مقابل عمل کامل به این میثاق‌نامه، مسئول بدانند.

اما نکته بسیار تأمل‌برانگیز درباره این میثاق‌نامه به بند پنجم آن اختصاص دارد که درباره موضوع مهمی چون آب اصفهان به تعهدی نسنجیده اشاره شده و در واقع بر اساس این بند، اصلاح‌طلبان اصفهان متعهد می‌شوند که در صورت ورود به مجلس شورای اسلامی، مخالفت خود با تونل‌های انتقال آب به اصفهان را اعلام کنند!

در بند پنجم این میثاق‌نامه که به امضای 5 کاندیدای مد نظر اصلاح طلبان اصفهان نیز رسیده، آمده است: "اینجانب با مردم پیمان می‌بندم که؛  همهٔ توان خود را برای رفع و افشای تبعیض در مباحث مهم و حیاتی چون آب بکار گیرم و مخالفت خود را با تونلهای خانمان بر انداز انتقال آب بین حوضه‌ای و حتی دیگر روشهای انتقال آب بین حوزه‌ای به ویژه برای مصارف غیرشرب ویا مصارفی که به بهانه شرب می‌باشد با صراحت اعلام نمایم و در پیشگاه نسل‌های حال و آینده خود را مسئول و پاسخگو بدانم. "

این مسئله، انتقادات کشاورزان اصفهان و مردم را در پی داشته چرا که به گفته کارشناسان، در صورتی که این بند به عنوان یک قانون در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، بحران آب اصفهان که امروز به عنوان موضوع مهم استان تلقی می‌شود، بیش از گذشته، تشدید خواهد شد.

آیا اصلاح‌طلبان به دنبال لغو طرح‌های انتقال آب به اصفهان هستند؟!

یک کارشناس آب در این باره به تسنیم می‌گوید: در واقع در صورتی که این بند به نوعی تبدیل به قانون شود، طرح‌های انتقال آب به اصفهان همچون تونل اول کوهرنگ تأسیس شده در سال 1332، تونل دوم کوهرنگ تأسیس شده در 1364 و تونل سوم کوهرنگ که آب را از سرشاخه‌های کارون به اصفهان انتقال می‌دهند، باید همه لغو شوند.

وی افزود: همچنین تونل‌های انتقال آب بهشت آباد و به جز آن، تونل‌های انتقال آب خدنگستان و چشمه لنگان که آب را از فریدن و سرشاخه دز به حوضه آبریز زاینده‌رود انتقال می‌دهند، به نوعی انتقال آب بین حوضه‌ای به حساب می‌آیند و این موضوع مورد مخالفت نمایندگانی قرار خواهد گرفت که با رأی مردم اصفهان به مجلس وارد می‌شوند.

این کارشناس آب در توصیه‌ای خطاب به اصلاح‌طلبان اصفهان بیان کرد: به نظر من اصلاح‌طلبان باید در شعارهای انتخاباتی خود به دنبال آن باشند که برداشت‌های استان بالادست در استان چهارمحال و بختیاری را پیگیری کنند و از حقوق کشاورزان دفاع داشته باشند، نه اینکه با طرح‌های انتقال آب به اصفهان مخالفت کنند!

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/12/05/1010409

 

به گزارش تسنیم، تصاویری از متن کامل این میثاق‌نامه که در رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر شده، در زیر آمده است: