انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

سد زاینده‌رود امشب بسته می شود/ وارد یک تنش شدید آبی شده ایم
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٤/۱٢/٢۱   کلمات کلیدی:

صاحب نیوز

123-420x354

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان:

سد زاینده‌رود امشب بسته می شود/ وارد یک تنش شدید آبی شده ایم

میرمحمدصادقی گفت:بعد از یک دوره ۲۰ روزه، ساعت ۲۴ امشب بیستم اسفند ماه دریچه های سد زاینده رود دوباره بسته خواهد شد.

کدخبر: 406908
۱۳۹۴/۱۲/۲۰ در ساعت ۱۶:۰۱

به گزارش صاحب نیوز، مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان در گفت‌و گو با خبرنگار اصفهان شرق با اعلام این خبر، اظهار کرد: دریچه های سد زاینده رود مطابق با مصوبه جلسه کمیته پنج نفره  در آخرین ساعات امشب بیستم اسفند ماه بسته می شود.

مسعود میرمحمدصادقی در خصوص اینکه جریان زاینده رود برای روزهای آخر اسفند و نوروز به چه صورت خواهد بود، بیان کرد: برای ادامه جریان زاینده رود استانداری اصفهان و شرکت مدیریت منابع آب و وزارت نیرو تصمیم گیری خواهند کرد و ما اجرا کننده هستیم و اگر هم قرار است آبی باشد قطعا آب بسیار اندکی خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه وضعیت رودخانه و ذخیره سد زاینده رود بحرانی و خطرناک است و برنامه توزیع آب باید تعدیل شود، تصریح کرد: در حال حاضر حجم سد زاینده رود ۱۸۵ میلیون متر مکعب است در حالی که سال گذشته حجم مخزن سد ۲۰ درصد بیشتر و بالای ۲۰۰ میلیون متر مکعب بود.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: همانگونه که استاندار محترم نیز طی روزهای گذشته تاکید داشته اند وارد یک تنش شدید آبی شده ایم  که باید برنامه ها را مراعات کنیم و حتی برنامه ها را مقداری انقباضی انجام دهیم.

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان خاطرنشان کرد: پیش بینی هایی که سازمان هواشناسی می کند پیش بینی های مناسبی نیست و باید منتظر باشیم تا ببینیم تا در روزهای پایانی سال و اوایل فروردین ماه وضعیت جوی و بارش ها چگونه است تا تصمیم گیری های جدید اتخاذ شود.

وی در خصوص تحویل آب در سال جدید به کشاورزان شرق اصفهان گفت: در شورای هماهنگی حوزه زاینده رود برای این امر مهم برنامه ریزی شده است ولی باید تا هفته دوم فروردین ماه سال ۹۵ صبر کرد و تصمیم گیری کنیم.

مسعود میرمحمدصادقی با اشاره به اینکه برای تحویل آب در نوبت سوم به کشاورزان چشم امید به بارش ها در سه هفته آینده داریم، بیان کرد: اگر در یک ماه آینده بارش های قابل توجهی داشته باشیم می توانیم به ادامه کشت کشاورزان و تحویل آب در مرحله سوم امیدوار باشیم در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در پایان تصریح کرد: همه مردم عزیز، الخصوص کشاورزان باید دعا کنند خداوند بارش رحمت خود را بر کشور ایران و اصفهان نازل فرماید.

******

گفتنی است؛ امسال برای نوبت اول آبیاری دریچه های سد زاینده رود در ۱۵ آبان ماه برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان باز شد و در مرحله دوم دریچه های سد زاینده رود بعد از مدت ۲۰ روز از اول اسفند ماه بازگشایی شد.
سال قبل نیز دریچه سد زاینده رود از ۱۵ آبان تا نیمه آذر ماه باز شد و آب در بخش شرقی رودخانه زاینده رود برای کشت پاییزه جریان یافت و از نیمه آذر تا سوم اسفند دوباره خروجی سد کاهش یافت.
در ادامه نیز سوم اسفند سال ۹۳ برای دومین بار، دریچه های سد زاینده رود برای رهاسازی ۶۵ متر مکعب آب در ثانیه جهت مصارف کشاورزی باز شد و این روند تا ۲۰ اسفند ادامه داشت و در نوروز امسال نیز با وجود کاهش خروجی سد زاینده رود، جریان آب در رودخانه در محدوده شهر اصفهان ادامه یافت و در نوبت سوم و آخر نیز دریچه های سد زاینده رود از ۱۷ فروردین امسال با هدف تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی شرق اصفهان باز شد.

http://sahebnews.ir/406908