انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

جاری ماندن آب زاینده‌رود در نوروز به ضرر کشاورزان اصفهان است
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٤/۱٢/٢٤   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

جاری ماندن آب زاینده‌رود در نوروز به ضرر کشاورزان اصفهان است

شناسه خبر: 1026991 سرویس: استانها

۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: جاری ماندن آب زاینده‌رود در نوروز به ضرر کشت کشاورزان اصفهان است و مسئولان باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به جریان آب در بستر زاینده‌رود طی هفته‌های گذشته اظهار داشت: قرار بود که آب مرحله دوم کشاورزان شرق اصفهان روز یک اسفند تحویل کشاورزان شده و 20 اسفند بسته شود تا در کل، 20 روز کامل آب تحویل کشاورزان شود.

وی افزود: متأسفانه به دلیل مسیر آب جریان یافته، تا زمانی که آن به دست کشاورزان برسد، این زمان به سوم اسفند موکول شد و با توجه به این مسئله، آب باید تا 23 اسفند در بستر رودخانه جریان پیدا می‌کرد. با این حال 20 اسفند آب از سد بسته شد و با توجه به یک روز راه‌آبه آن، از صبح روز گذشته 22 اسفند آب برای مصرف کشاورزی از نخستین دریچه‌های کشاورزی آب بعد از سد آبشار افتاد و دیگر امکان استفاده کشاورزی از آن وجود نداشت.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: در واقع از صبح روز گذشته آب دیگر کاربرد کشاورزی نداشت و برخی مناطق اصفهان حدوداً 48 ساعت کمتر از دیگر مناطق، از آب استفاده کردند و آنها به جای 20 روز 18 روز آب در اختیار داشتند.

وی درباره اینکه آیا آب طی نوروز امسال در بستر زاینده‌رود جاری است یا خیر بیان کرد: این موضوع هنوز مشخص نیست زیرا با توجه به عدم بارش باران و مشخص نبودن اینکه آیا بارش در این زمینه وجود دارد یا خیر همچنین با توجه به عقب ماندن بارندگی‌های نرمال احتمال آنکه آب اندکی در بستر زاینده‌رود جریان داشته باشد بسیار اندک است.

محمدرضایی ادامه داد: ضمن اینکه اگر این آب در بستر زاینده‌رود جریان داشته باشد به نظرم کار اشتباهی صورت می‌گیرد. با توجه به وضعیت کنونی و عدم بارندگی، احتمالاً آب در ایام نوروز باز نمی‌شود زیرا از نظر من در صورت رخ دادن این اتفاق کار بسیار اشتباهی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سد زاینده‌رود به میزان اندکی باز است اما باز ماندن آب با حجم بالا و ماندن آب باریکه‌ای در سطح شهر کار مناسبی نیست زیرا هیچ سودی برای کشاورزان نداشته و تنها شهرداری اصفهان برای موضوع فضای سبز خود از آن بهره می‌برد.

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر کشت کشاورزان وضعیت بسیار خوبی دارد و کشت بسیاری در جای جای اصفهان صورت گرفته که باید آب مورد نیاز آن در مرحله سوم اختصاص پیدا کند.

انتهای پیام/ R41346/P1357

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/12/23/1026991