انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

تجمع کشاورزان شرق روبروی فرمانداری اصفهان/عدم تحقق وعده بازگشایی رودخانه در ۱۰ ف
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/۱/۱۱   کلمات کلیدی:

شناسه خبر: 532900

تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۴:۱۱

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان مطرح کرد:

تجمع کشاورزان شرق روبروی فرمانداری اصفهان/عدم تحقق وعده بازگشایی رودخانه در ۱۰ فروردین

 

خبرگزاری شبستان: مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان گفت: کشاورزان شرق اصفهان به دلیل عدم تحقق وعده بازگشایی رودخانه زاینده رود در تاریخ ۱۰ فروردین ماه روبروی فرمانداری اصفهان تجمع کردند.

اسفندیار امینی، مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در اصفهان با اشاره به تجمع جمعی از کشاورزان شرق اصفهان روبروی فرمانداری اصفهان به دلیل عدم تحقق وعده مسئولان در خصوص بازشدن آب رودخانه در روز دهم فروردین ماه اظهار داشت: این در حالی است که تاکنون هیچ یک از مسئولان پاسخ مناسبی در خصوص ارائه نداده‌اند.

 وی با تاکید بر اینکه تخلفات بالادست رودخانه دلیل اصلی نرسیدن آب به اصفهان و عدم جاری شدن آب در رودخانه زاینده است، ابراز داشت: باید توجه داشت که در مهر ماه سال 93 بیش از 420 میلیون متر مکعب آب در رودخانه زاینده رود بوده ضمن اینکه در زمستان سال‌های 93 و 94 نیز یک میلیارد و 610 میلیون متر مکعب بارندگی در بالادست بوده است که چنانچه این تخلفات نبود در حال حاضر بایداین میزان آب وارد سد زاینده رود می‌شد.

 مدیرعامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه چنانچه این میزان آب به حجم آب موجود در پشت سد زاینده رود اضافه می‌شد در حال حاضر نزدیک به دو میلیارد متر مکعب آب پشت سد زاینده رود بود، گفت:  همچنین باید توجه داشت که در سال آبی ۹۴ و ۹۵ تا این ساعت یک هزار میلیارد متر مکعب در کوهرنگ و ارتفاعات بارندگی داشتیم که با این حجم بارندگی ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در محل سد آبشار تحویل کشاورزان شد.

 وی آب تحویلی به کشاورزان در سد نکوآباد را نیز کمتر از 200 میلیون متر مکعب عنوان کرد و ادامه داد: با بررسی آمار موجود باید ارزیابی کرد که چه بر سر آب ذخیره موجود در پشت سد زاینده رود می‌اید.

 محمدرضایی با اشاره به اینکه برآورد ما در کنار برداشت‌های مازاد در بالادست حفر چاه‌های فرعی غیر مجاز نیز هست، افزود: این در حالی است که باید عنوان کنیم مصوبه 9 ماده‌ای آب اجرایی نشده و این امر نیز یکی دیگر از دلایل اعتراض کشاورزان است.

http://shabestan.ir/detail/News/532900