انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

باید برداشت یک قطره از آب حوضه ی آبریز زاینده رود نیز با حساب و کتاب انجام شود
ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/۱/٢٥   کلمات کلیدی:

مرور اخبار استان ها

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

 1395/1/25    چهارشنبه

استاندار اصفهان اعلام کرد: باید برداشت یک قطره از آب حوضه ی آبریز زاینده رود نیز با حساب و کتاب انجام شود

زرگرپور با اشاره به تداوم شرایط خشکسالی شدید و حساسیت آب در حوضه ی آبریز زاینده رود، اظهار داشت: باید برداشت یک قطره از آب حوضه ی آبریز زاینده رود نیز با حساب و کتاب انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ زرگرپور در جلسه ای در خصوص آب مورد نیاز فضای سبز شهرداری اصفهان، اظهار داشت: در جلسه ی روز گذشته با وزیر نیرو برای مقابله با خشکسالی پیش رو، برداشت آب شهرداری ها از حوضه ی آبریز زاینده رود نیز مطرح گردید.

زرگرپور با بیان اینکه همه ی مصرف کنندگان آب باید برای عبور از این شرایط خشکسالی مشارکت داشته باشند، افزود: در جلسه روز گذشته با وزیر نیرو، استاندار اصفهان مامور گردید که موضوع آب مصرفی کلان شهر اصفهان و دیگر شهرداریها را بررسی نموده و درخصوص کاهش مصرف و انضباط در برداشتها تصمصم گیری کند.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه در مصرف آب شرب و صنعت در حوضه ی زاینده رود باید رقم قابل توجهی صرفه جویی شود، افزود: البته در بخش کشاورزی برنامه ی توزیعی انقباضی درنظر گرفته شده است.

رسول زرگرپور با بیان اینکه آب منطقه ای باید گزارش جامعی از برداشت شهرداری ها از آب حوضه ی زاینده رود را اعلام کند، گفت: روح طرح جامع ۹ ماده ای احیای حوضه ی آبریز زاینده رود انضباط، حسابداری و مدیریت یکپارچه در این حوضه است.

مدیر ارشد استان با بیان اینکه در خصوص حوضه ی آبریز زاینده رود روشن شدن سهمیه ها به عنوان یک بحث حقوقی مطرح است، گفت: در ابتدا باید میزان برداشت ها تعیین و سپس سهمیه ها مشخص گردد.

وی بر تشکیل کمیته ای ۳ نفره با محوریت آب منطقه ای و با حضور نماینده ی صنف کشاورزان و شهرداری اصفهان تاکید کرد و گفت: این کمیته وظیفه دارد که تا ۱۰ روز آینده کل میزان برداشت های شهرداری، تعداد چاه های مجاز و غیر مجاز، حجم آب برداشتی، منابع آب و سهم حق آبه ی شهرداری اصفهان از لحاظ حقوقی را اعلام کند.

زرگرپور افزود: شهرداری ها باید ضمن حفظ شادابی و زیبایی شهرها ، به طرح تبدیل فضای سبز شهرها از چمن به سایر گونه ها سرعت بخشند و با استفاده از تکنولوژی و شیوه های نوین آبیاری فضای سبز و استفاده از گیاهان مقاوم به خشکی در کاهش مصرف آب بکوشند.

وی با اشاره به حساسیت آب در حوضه ی آبریز زاینده رود، گفت: برداشت یک قطره از آب حوضه ی آبریز زاینده رود نیز با حساب و کتاب انجام شود .

استاندار اصفهان افزود: تمام تلاش مدیریت استان احیای حوضه ی آبریز زاینده رود و تحقق طرح جامع ۹ ماده ای است و همه باید دست در دست هم دهند تا این شرایط سخت را با کمترین خسارت پشت سربگذاریم.

استفاده ازاخبار فقط باذکرمنبع"پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور" مجاز خواهد بود .

http://www.moi.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&CategoryID=541ac873-3706-4f31-97e7-5cd6d51170eb&WebPartID=cb29dce2-3092-430b-8ecf-1cd76588f4e3&ID=9719f1f4-697f-44f0-a5d3-2866bcce9f69