انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زاینده رود در 9 گام پرآب می شود
ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩٥/۱/٢٥   کلمات کلیدی:

معاون اول رییس جمهور:

زاینده رود در 9 گام پرآب می شود

25  فروردین 1395 ساعت 16:02

معاون اول رییس جمهورگفت: مصوبه۹ ماده ای بهترین گزینه برای مدیریت حوضه آبریز زاینده رود است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب که به درخواست استاندار اصفهان برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اجرای مصوبه ۹ ماده ای دهمین جلسه شورا در خصوص حوضه آبریز زاینده رود، از وزیر نیرو و استانداران اصفهان و چهارمحال و بختیاری خواست این مصوبه را با جدیت اجرا کنند.

وی با بیان اینکه این مصوبه بهترین گزینه برای مدیریت حوضه آبریز زاینده رود است، افزود: همه صاحبنظران و مسئولان مرتبط و نیز شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود نسبت به این مصوبه اتفاق نظر دارند و لازم است که اجرای آن با دقت و جدیت دنبال شود.

جهانگیری مسئله محدودیت منابع آب را یکی از مشکلات جدی کشور برشمرد و افزود: باید برای مدیریت منابع آب و حل مشکلات این بخش، با تدبیر و همفکری به دنبال راهکار و چاره اندیشی باشیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به محدودیت منابع آب در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مردم این دو استان مردمانی بزرگ و با فرهنگ هستند و به دولت در مسیر مدیریت منابع آب کمک خواهند کرد.

طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال ۹۳ با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسید.
بندهای « طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود » به شرح زیر است:

بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.

بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور استانداران اصفهان، چهارمحال وبختیاری و یزد و معاونین وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی ؛ وزارت نیرو مکلف شده درمدت ۳ ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.

بندسوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.

بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه .

بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال وبختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.

بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهادکشاورزی در منطقه .
بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود، براساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.

بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب (انتقال آب) توسط وزارت نیرو.
بند نهم: وزارت نیرو باید درباره طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفاً به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است ، بررسی های دقیق را انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی ، طرح را به اجرا در آورد.»/

 کد مطلب: 226567

http://www.imna.ir/fa/doc/news/226567/