انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

یزدی ها بر سر سفره حقابه داران زنده رود
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/۱/۳٠   کلمات کلیدی:

یزدی ها بر سر سفره حقابه داران زنده رود

اقتصادی  10:38:12 1395/01/30

951-3591-5 کد خبر

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه صنعت و کشاورزی استان یزد 17 سال با حقابه کشاورزان اصفهانی می‌چرخد، گفت: با توجه به اینکه هنوز تونل سوم کوهرنگ به بهره برداری نرسیده است بخش‌های آب‌بر استان یزد مهمان حقابه داران زنده رود است .

 حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان٬ در انتقاد به سخنان اخیر استاندار یزد مبنی بر اینکه "حتی یک قطره آب از حوضه زاینده‌رود برداشت نمی‌کنیم"٬ اظهار کرد: طبق مصوبات قرار بود پس از حفر تونل سوم کوهرنگ و انتقال آب به حوضه زاینده رود آب به استان یزد به میزان شش دهم متر مکعب بر ثانیه منتقل شود، اما حدود 17 سال قبل آب منتقل شد، ولی هنوز تونل و سد سوم کوهرنگ افتتاح نشده است.

وی با بیان اینکه انتقال آب به استان یزد در سال 1378 انجام و سال 1379 نخستین خشکی زاینده رود رخ داد، افزود: تمام بخش‌های آب‌بر استان یزد اعم از شرب، صنعت، کشاورزی و ... مهمان آب زنده رود و حقابه داران تاریخی آن است، در حالی که سالانه باید 19 میلیون متر مکعب آب منتقل شود، ولی متاسفانه در حال حاضر این حجم حدود 65 میلیون متر مکعب آب در سال است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: کلنگ حفر تونل سوم کوهرنگ در سال 1372 به زمین خورد و به مدت 22 سال ادامه داشت و کار حفر آن در سال 1394به اتمام رسید، اما مقداری از بتن ریزی داخل تونل تکمیل نشد و هنوز 80 درصد ساخت سد آن باقی است و در این سال‌ها حدود یک میلیارد مترمکعب آب به استان یزد منتقل شد و هنوز نیز این امر ادامه دارد و با شروع خشکسالی‌ها قطره‌ای از آب لوله آن استان که از حاشیه مزارع در حال خشک شدن شرق اصفهان می‌گذشت کم نشد، ولی مزارع حقابه داران به کلی در چند سال قبل بایر شد.

محمدرضایی ادامه داد: انتقال یک میلیارد مترمکعب آب به خارج از حوضه زاینده رود یعنی کمبود سه میلیارد آب، زیرا با قرار نگرفتن این حجم آب در چرخه طبیعی و کشاورزی رودخانه میزان کمبود آب سه برابر خواهد شد  در صورتی که اگر این آب در چرخه زاینده رود قرار می‌گرفت تا پایاب چندین بار توسط زارعان استفاده و باز به زاینده رود باز می‌گشت.

 وی گفت: در 17 سال قبل حق‌آبه کشاورزان از آب زاینده‌رود به استان یزد برای شرب، صنعت، فولادسازی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های مختلف از قبیل کارخانه‌های کاشی و سرامیک و ... انتقال یافت، اما هنوز تونل سوم کوهرنگ افتتاح نشده و با مشکلات پیش روی این تونل و سد آن مشخص نیست که در چه زمانی این امرانجام شود که باید این موارد قابل توجه استاندار محترم استان یزد باشد.

این عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: انتقال آب در این 17  سال از حق‌آبه‌های کشاورزان اصفهان است که به استان یزد انتقال یافته و کشاورزان حق‌آبه‌دار معتقدند که بسیاری از این حق‌آبه‌ها به صورت رسمی در قباله‌های ازدواج مادران، همسران و عروسان کشاورز به عنوان مهریه ثبت شده است و از نظر شرعی، عرفی و قانونی برداشت آن خلاف قانون است.

محمدرضایی با تاکید بر اینکه در سال جاری نیز هنوز 65 میلیون متر مکعب آب سالانه به یزد منتقل می‌شود٬ خاطر نشان کرد: وضعیت تونل سوم به گونه‌ای است که در صورت تکمیل شدن و افتتاح نهایی سالانه قابلیت انتقال 250 میلیون مترمکعب آب را به حوضه زاینده رود دارد که هنوز مشکلاتی از قبیل لاینینگ داخل تونل و ساخت سد مواجه است که مشخص نیست چه زمانی تکمیل شود و تا آن زمان یزد از آب زاینده رود و حق آبه داران استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه در دولت هشتم وزیر نیرو آقای بی طرف و معاون ایشان هر دو یزدی بودند و آب را به آن استان انتقال دادند در صورتی که طبق مصوبات انتقال این آب قبل از افتتاح تونل سوم تخلف بوده و باید جوابگوی مردم اصفهان باشند، تصریح کرد: کشاورزان و حق آبه داران زاینده‌رود متفق‌القول معتقدند برداشت از آب آن‌ها کار غیر قانونی و از نظر شرعی استفاده از این آب بدون اجازه از آنها مشکل دارد.

کدخبرنگار:13071

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=46965