انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

آب در زاینده رود تا دهم خرداد جریان دارد
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/۳/۱   کلمات کلیدی:

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان اعلام کرد : آب در زاینده رود تا دهم خرداد جریان دارد

شنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰:۱۰
اخبار داخلی
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اعلام این خبر که آب در زاینده رود تا دهم خرداد جریان دارد ،گفت: برای تآمین مطمئن آب کشاورزی مقرر شده است که دریچه های سد زاینده رود هشتم خرداد بسته شود و طبق این برنامه تا دهم خرداد آب در شبکه های وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان،دکتر “مسعود میر محمد صادقی” در مصاحبه خبری خود ،افزود: تا کنون میزان بارش ها در کوهرنگ 1244 میلی متر ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه در سال قبل21 درصد و نسبت به میانگین دراز مدت 11 درصد کاهش داشته است.

میر محمد صادقی با تأکید بر وضعیت نامطلوب بارش ها در حوضه زاینده رود تصریح کرد : بارش های اخیر اندکی وضعیت حوضه زاینده رود را بهبود بخشیده اما همچنان در شرایط بحرانی هستیم به طوری که در منطقه ی شرق حوضه 80 درصد کاهش بارندگی داشته ایم. مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ، خاطر نشان کرد: ظرفیت کل مخزن سد زاینده رود یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب است اما در حال حاضر موجودی آب ذخیره شده در آن حدود 325 میلیون متر مکعب است ، به عبارت دیگر حجم اب ذخیره شده در مخزن سد حدود 21درصد ظرفیت آن است.

وی به حجم یک میلیارد و 30 میلیون متر مکعبی سد زاینده رود در میانگین دراز مدت اشاره کرد و گفت: سال گذشته در بازه زمانی مشابه حجم سد زاینده رود 571 میلیون متر مکعب بود.

میر محمد صادقی به عدم تحقق بارش های پیش بینی شده در حوضه زاینده رود اشاره کرد و ادامه داد : طبق برنامه وزارت نیرو برای کشت پاییزه در سه قسمت آب باز می شود که در قسمت پاییز و زمستان این آب تحویل کشاورزان شد و در قسمت سوم که مربوط بهار است علی رغم کمبود اب نیاز این قسمت نیز تأمین شد .

وی هم چنین تأکید نمود: همه مشترکین اعم از بخش کشاورزی ، صنعت و شرب باید با تدبیر در مصرف آب مدیریت کرده و صرفه جویی داشته باشند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر برنامه صرفه جویی 10 درصدی آب در تابستان ،گفت: در همه مصارف باید صرفه جویی شود و دقت داشته باشیم که کم شدن حجم سد زاینده رود می تواند بر کیفیت آب تأثیر داشته باشد .

میرمحمد صادقی خاطر نشان کرد: متأسفانه استان اصفهان رتبه چهارم را از لحاظ خشکسالی در کشور و استان چهار محال بختیاری هم که به عنوان سرچشمه زاینده رود است از نظر خشکسالی رتبه هفتم را دارد.

وی به طرح احیا و تعادل بخشی اشاره کرد و افزود: این طرح ، پروژه اصلی وزارت نیرو در سال گذشته و جاری است و برای نمونه در اثر اجرای طرح احیا و تعادل بخشی شاهد بوده ایم میزان افت سطح آب در دشت باد-خالد آب واقع در اردستان اصفهان به طور چشمگیری بهبود یافته است به طوری که افت سالانه 40 سانتیمتری این دشت متوقف شده است.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه 9 ماده ای در سال گذشته شرکت آب منطقه ای اصفهان توانسته است در راستای طرح تعادل بخشی بیش از 750 حلقه چاه غیر مجاز را پر و مسدود و 1200 کنتور هوشمند که عمده انها در دشتهای پایلوت است نصب کند.

در پایان مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به تونل کوهرنگ سوم اشاره کرد و گفت: حفاری این تونل بیش از یک سال است که تمام شده است و تنها 5کیلومتر از پوشش بتنی آن باقی مانده است و سد آن با توجه به کمبود اعتبارات بیش از چهار سال است که تنها 20 درصد پیشرفت داشته است.

وی هم چنین افزود : در سال جاری تمهیداتی در نظر گرفته شده است که سد کوهرنگ در صورت تزریق مناسب اعتبارات پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد .


منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان

http://www.wnn.ir/html/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=23017&mode=thread&order=0&thold=0