انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

خداحافظی زاینده رود با اصفهان پس از 50 روز
ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/۳/۳   کلمات کلیدی:

خداحافظی زاینده رود با اصفهان پس از 50 روز

نویسنده: ندا وکیلی اصفهان - خبرنگار همشهری

 
 
 
بعد از50 روز کم‌کم رود 4 هزار ساله نصف جهان باید خود را برای خداحافظی با این شهرآماده کند، رفتنی که مشخص نیست تا چه زمان ادامه پیدا کند...
1395/03/03
بعد از50 روز کم‌کم رود 4 هزار ساله نصف جهان باید خود را برای خداحافظی با این شهرآماده کند، رفتنی که مشخص نیست تا چه زمان ادامه پیدا کند. زاینده رود همیشه خروشان اصفهان سال‌هاست تبدیل به رودخانه ای فصلی شده و تنها بهار و پاییز مهمان اصفهان است.

امسال بارش‌های بهاره هرچند باعث شد تا زاینده رود 10 روز بیشتر در دل اصفهان جاری بماند، اما آن قدر قدرت نداشت که بتواند این دوست دیرین اصفهان را در این شهر ماندگار کند.

کشت بهاره کشاورزان شرق اصفهان باعث شد تا این رود هرچند‌اندک اما دوباره جان بگیرد، آنقدر که زمین‌های این کشاورزان سیراب شوند و کشت آن‌ها به ثمر برسد و در کنار آن سرزندگی به این شهر بازگردد و مسافران از زیبایی دوچندان که این رود به شهر بخشیده لذت ببرند. به دنبال آن هم مردم شهر از جریان دوباره رود شاد شوند و این رود با این همه برکت برای اصفهان باز هم قرار است تا زمانی نامعلوم از این شهر سفر کند.

10 خرداد، خداحافظی زاینده رود
قرار بر این بود که دریچه‌های سد زاینده رود اول خرداد بسته شود، اما مدیران خبر از جاری ماندن این رود تا 8 خرداد می‌دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با اشاره به این‌که بارش‌هایی که در فروردین صورت گرفت تا حدودی وضع آبی را بهبود بخشید، گفت: به علت این بارش‌ها برای این‌که کشاورزان ضرر نکنند، زاینده رود تا 8خرداد ماه جاری می‌ماند و 2 روز هم از طریق آبراهه‌ها به زمین‌ها آب می‌رسد و در نهایت 10 خرداد رودخانه دوباره خشک می‌شود.

مسعود میرمحمدصادقی با اشاره به این موضوع که با بسته شدن آب در دوم خرداد ماه لطمه بیشتری به محصولات کشاورزان وارد می‌شد، گفت: مجددا جلسه ای با حضور مدیران و استاندار تشکیل شد و با بررسی منابع آبی برنامه ریزی‌ها به شکلی انجام شد که تا 10 خرداد آب در رودخانه جریان داشته باشد.

وی ادامه داد: با وجود مطلوب بودن بارش‫ها هنوز هم وضعیت ذخیره آب پشت سد خوب نیست و مردم باید همچنان صرفه جویی در مصرف را رعایت کنند تا در تابستان با مشکل برای تامین آب شرب مواجه نشویم.

به گفته وی، میزان حجم خالی سد زاینده رود بارش‌هایی بیش از این را می‌طلبد، اما همین میزان بارش‌های بهاره نیاز بسیاری از سدهای کشور را تامین کرده است.

 سد زاینده رود یک چهارم حجم واقعی آب دارد
رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز با اشاره به این موضوع که بسته شدن آب با تاخیر مواجه شد و با توجه به جلسه ای که با وزیر نیرو داشتیم از طرف وزارت نیرو بندی به مصوبه اضافه شد که اگر بارندگی‌ها در سرشاخه‌های زاینده رود بیش از پیش بینی‌ها بود، آب بیشتری به کشاورزان شرق تعلق بگیرد، افزود: این مصوبه با افزایش 140 میلی متری بارندگی‌ها در سرشاخه‌های چهار محال و حوضه کوهرنگ اجرا شد و کشاورزان بیشتر مزارع خود را سیراب می‌کنند.

حسین محمد رضایی با تاکید بر این موضوع که باید مدیریت بیشتر و بهتری در بخش آب صورت بگیرد، گفت: با وجود بارندگی‌های بهاره دو سد زاینده رود و درودزن همچنان در وضعیت نامطلوب قرار دارند.وی با اشاره به این موضوع که سد زاینده رود یک چهارم حجم واقعی آب دارد و درحال حاضر حدود 320 میلیون متر مکعب ذخیره سد است گفت: با مدیریت صحیح می‌توان از این شرایط گذر کرد، به صورتی که با کاهش آب در بخش شرب و کشاورزی روبه‌رو نشویم و کشاورزان هم دچار ضرر نشوند.

اصفهان و فارس همچنان کم آب هستند
گفته‌های مدیران وزارت نیرو نشان می‌دهد که هرچند 20 سد کشور در آستانه سرریز شدن هستند، اما 2 سد همچنان در وضعیت بحران قرار دارند که زاینده رود یکی از همان سد‌های در مرز بحران است.

مشاور وزیر نیرو گفت: به غیر از دو سد درودزن در فارس و زاینده روز در اصفهان که تامین کننده آب شرب میلیون‫ها نفر هستند و کمبود آب دارند، مابقی سدهای کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد.

محمد حاج رسولی‌ها از ۱۶۷ سد مهم کشور که آمار آب آنها رصد می‌شود، گفته است که آب مخزن حدود ۵۰ سد بیش از ۹۵ درصد ظرفیت آنها بوده است که با مدیریت افزایش خروجی آب و افزایش دریافت انرژی از سرریز این تعداد سد جلوگیری شده است.

وی در مورد میزان بارش از ابتدای سال آبی (مهرماه) تاکنون نیز گفت:‌ میانگین بارش در کشور ۲۱۸ میلی‌متر گزارش شده که نسبت به پارسال ۲۲ درصد افزایش و یافته نسبت به دراز مدت یک درصد کاهش داشته است.