انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کمترین حجم ذخیره آب در سد زاینده رود
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٥/۳/٦   کلمات کلیدی:

استاندار اصفهان :

کمترین حجم ذخیره آب در سد زاینده رود/ آب جاری در رودخانه مردم را از خشک‌سالی غافل نکند

شناسه خبر: 1084900 سرویس: استانها
۰۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
سد زاینده رود

استاندار اصفهان با بیان اینکه حجم آب پشت سد زاینده در کمترین حجم ذخیره‌ قرار دارد، گفت: آب جاری در رودخانه‌ زاینده‌رود نباید مردم را از خشک‌سالی و کمبود آب غافل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در جلسه شورای اداری شهرستان برخوار با ادای احترام به 473 شهید گلگون‌کفن و خانواده‌های آنان و 700 ایثارگر و جانباز این شهرستان و ادای احترام به 120 هزار نفر از مردم ولایتمدار و شهادت‌طلب برخوار، اظهار داشت: آرامش و امنیت امروز ایران اسلامی به برکت خون شهدا و استقامت خانواده‌های آن عزیزان و ایثار جانبازان است.

وی در این جلسه به بیان معضلات و مشکلات این شهرستان پرداخت و گفت: آلودگی هوا سطح وسیعی از استان از جمله 8 شهرستان را شامل می‌شود و عقل حکم می‌کند که با حساسیت به این موضوع برخورد شود.

استاندار اصفهان با اشاره به اجرایی شدن طرح جامع کاهش آلودگی هوای منطقه‌ی اصفهان، گفت: با اجرای این طرح تعداد روزهای هوای سالم 2.5 برابر افزایش یافت و از 102 روز در سال 92 به حدود 250 روز در سال 94 رسید و در ابتدای سال 95 نیز شاهد استقرار 6 روز هوای پاک در اصفهان بودیم.

وی با اشاره به اینکه این طرح، به‌عنوان موفق‌ترین طرح کاهش آلودگی هوا در کشور ارزیابی شد، افزود: بخشی از آلاینده‌ها انسان‌ساز و بخشی نیز غیرانسانی است و حدود 70 درصد آلودگی مربوط به حمل‌ونقل و 20 درصد نیز به نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها اختصاص دارد.

زرگرپور بیان کرد: بخش قابل ‌توجهی از آلودگی کارخانه‌ها به کوره‌ها و نیروگاه‌ها مربوط می‌شود که در این راستا جابه‌جایی کوره‌های گچ و آجر و محدود کردن فعالیت آن‌ها موردتوجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: واحدهای تولید گچ و آجر که با قوانین زیست‌ محیطی مغایرت ندارند به فعالیت ادامه خواهند داد و واحدهایی که ایجاد آلودگی می‌کنند باید در راستای رفع آلودگی و یا انتقال به خارج از شعاع 50 کیلومتری اصفهان اقدام کنند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در تولید آجر، طلا به خشت تبدیل می‌شود، اظهار داشت: در این خصوص در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مقرر گردید که بخش خصوصی مکان‌های مناسب برای برداشت منابع اولیه‌ تولید آجر را شناسایی و دولت نیز مجوزهای لازم را صادر کند.

وی با تأکید بر اینکه نباید یک واحد تولیدی تعطیل و یا کارگری بیکار شود، گفت: در کنار این موضوع باید جلوگیری از آلایندگی و اجرای قانون پیگیری شود.

زرگرپور در ادامه به تعداد اتباع خارجی در استان اشاره کرد و گفت‌:120 تا 150 هزار اتباع خارجی مجوزدار در اصفهان اقامت دارند و تعدادی نیز بدون مجوز هستند و در برخی شهرستان‌ها اتباع حق فعالیت ندارند.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند اقامت اتباع در شهرستان‌ها را محدود کند، اظهار داشت: رشته‌های فعالیت اتباع نیز قابل‌حذف شدن است و در خصوص نوع فعالیتی که توسط اتباع صورت می‌گیرد با توجه به نیاز شهرستان‌ها تصمیم‌گیری شود.

استاندار اصفهان با اشاره اینکه با فعالیت اتباع بدون مجوز طبق قانون برخورد خواهد شد، گفت: درباره اتباع مجاز در جلسه‌ای با ذی‌نفعان در خصوص مکان و رشته‌ کاری آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با بیان به اینکه اتباع خارجی مقیم ایران از هم‌کیشان وهم‌دینان ما هستند، اظهار داشت: سیاست دولت بر حمایت از آن‌ها است ولی باید در صورت نیاز برنامه‌ریزی و محدودیت ایجاد شود.

مدیر ارشد استان به مسائل فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب مسائل فرهنگی و جایگاه و مسئولان آن را مشخص کرده‌اند و باید بخش‌های مختلف در راستای رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه 3 معضل طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی به‌عنوان معضلات اصلی فرهنگی از سوی رهبر انقلاب مطرح گردیده، افزود:‌ باید در راستای کاهش این معضلات قدم برداریم.

زرگر پور به اجرای طرح برخورد با اراذل ‌و اوباش درجه ‌یک از ابتدای خرداد ماه اشاره کرد و گفت:‌ همه‌ شهرداران، اعضای شوراهای شهرها و نهادها باید برای اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب کمک کنند و ائمه‌ جمعه و ستادهای امربه‌معروف و نهی از منکر نیز برای رفع آسیب‌های اجتماعی زیرپوست شهرها اقدام کنند.

وی افزود: در استان اصفهان باسابقه‌ یک هزارساله‌ حوزه‌های علمیه و 10 درصد شهدا و 11 درصد جانبازان و ایثارگران کشور این‌گونه مسائل و آسیب‌های اجتماعی جایگاهی ندارد.

استاندار اصفهان در ادامه به پروژه‌ قطار سریع‌السیر اصفهان- تهران اشاره کرد و گفت: این پروژه حرکت از مبدأ به مقصد است و از متروی اصفهان آغاز و در 2 ایستگاه قم و فرودگاه امام خمینی(ره) توقف خواهد کرد و باید در خصوص حق‌ و حقوق مردم در مسیر قطار سریع‌السیر توجه شود.

وی به پروژه‌ متروی شهرستان اصفهان نیز اشاره کرد و گفت:‌ 2 شرکت مترو در اصفهان فعالیت می‌کنند که شامل متروی شهر اصفهان و متروی منطقه‌ اصفهان هست که متروی منطقه‌ اصفهان شهرهای نجف‌آباد، بهارستان، مجلسی، مبارکه و شاهین‌شهر را به اصفهان متصل می‌کند.

زرگرپور با بیان اینکه اقداماتی در این باره صورت گرفته است، اظهار داشت: در این پروژه شهرستان برخوار در اولویت قرار دارد و باید شهردار دولت‌آباد در جلسه‌ای با شرکت متروی منطقه‌ اصفهان این موضوع را پیگیری نماید و مدیریت استان نیز از این پروژه حمایت خواهد کرد.

وی به موضوع مالیات نیز اشاره کرد و گفت: سقف مالیات توسط دولت پیشنهاد داده می‌شود و در مجلس به تصویب می‌رسد و با توجه به اینکه سقف مالیات یک سقف مصوب دارد باید به دنبال ایجاد عدالت مالیاتی باشیم.

استاندار اصفهان با تأکید بر اینکه افرادی که مالیات نمی‌دهند باید شناسایی شوند، گفت: باید از فرار مالیاتی جلوگیری شود و مالیات‌دهندگان تشویق شوند.

وی به خشک‌سالی بی‌سابقه امسال نسبت به 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: بارش در سرشاخه‌ها حدود 25 درصد، در اصفهان 50 درصد و در شرق استان حدود 80 درصد کاهش داشته است.

زرگرپور با بیان اینکه حجم آب پشت سد زاینده در کمترین حجم ذخیره‌ آب قرار دارد، اظهار داشت: آب جاری در رودخانه‌ زاینده‌رود نباید مردم را از خشک‌سالی و کمبود آب غافل کند.

وی ادامه داد: با توجه به تعهد دولت درباره اختصاص آب به کشاورزان، آب در رودخانه جاری شد چراکه کشاورزان برای دولت اهمیت دارند و به لطف الهی در سال زراعی جاری محصول خوبی نیز تولید کردند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه دولت یازدهم وارث مجموعه‌ای از مشکلات و معضلات بوده است، گفت: این معضلات طی 10-20 سال گذشته ایجادشده است و یک‌شبه به وجود نیامده که یک‌شبه نیز رفع گردد و تمام تلاش دولت رفع این چالش‌ها است.

در سفر استاندار به شهرستان برخوار، چند پروژه‌ شهرداری دولت‌آباد شامل یادمان شهدای گمنام ، پارک سید محمد دولت‌آباد، پارک بوستان مادر با وسعت 12 هکتار و با اعتباری بالغ‌بر 100 میلیارد ریال و ورزشگاه شهدای کربکند افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام/

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/03/06/1084900