انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

ایستادگی شهرداری در مقابل قانون!
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٥/۳/۱۸   کلمات کلیدی:
ایستادگی شهرداری در مقابل قانون!
اقتصادی  8:33:40 1395/03/17
953-2691-5 کد خبر
 
 صبح پنج شنبه -13 خردادماه- یک حلقه چاه غیر مجاز در منطقه 3 شهرداری اصفهان توسط ماموران گشت شرکت آب منطقه‌ای استان پلمب ‌شد و هنوز به عصر همان روز نکشیده بیل‌های مکانیکی شهرداری با حفر زمین‌های اطرف شرکت آب منطقه‌ای و خانه‌های سازمانی وابسته به این نهاد در مناطق چهار و شش شهرداری تمام راه‌های تردد کارمندان این ارگان را مسدود کردند!.
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، وجود یک حلقه چاه غیر مجاز و پلمب شده تنها واقعیت موجودی است که دو مجموعه مدیریت شهری و آب منطقه‌ای بر آن اتفاق نظر دارند، حقیقتی که حسین کارگر، شهردار منطقه 3 اصفهان در ابتدا از وجود آن اظهار بی اطلاعی کرده و پس از گذشت دقایقی با اطمینان تایید می‌کند، اما همچنان بر موضع خود در خصوص عدم اطلاع از چرایی تخریب‌های صورت گرفته در نواحی مشرف به مناطق آب منطقه‌ای استوار می‌ماند. 
طرح تعادل بخشی به آب‌های زیر زمینی به عنوان سرمایه‌های تجدید ناپذیر حیات بشر اگر چه دیر اما یک سالی است که با دستور مستقیم وزارت نیرو در دستور کار استان‌های در شرف خشکسالی کامل قرار گرفته است، طرحی که موفقیت آن در گرو حمایت تمام قد و یکپارچه همه نهادهای شهری و استانی است، اما آن گونه که معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان به خبرنگار ایسنا می‌گوید "شهرداری اصفهان بدون ذره‌ای تغییر در استراتژی‌های سنتی و غلط خود اصرار دارد که با لشکرکشی در برابر اجرای قانون بایستد".
علی بصیرپور محدودسازی چاه‌های غیر مجاز را یکی از مهمترین پروژه‌های طرح تعادل بخشی وزارت نیرو برای استان‌های در معرض خطر خشکسالی عنوان و اظهار کرد: بر این اساس چاه‌های غیر قانونی و فاقد مجوز بدون در نظر گرفتن موقعیت مالی یا اجتماعی صاحب چاه باید بالافاصله پلمب شده و از امکان استفاده خارج شود. اجرای دقیق این طرح در سال گذشته منجر به مسدود سازی قانونی حدود 700 حلقه چاه غیر مجاز در استان اصفهان شد.
مسئول طرح تعادل بخشی جلوگیری از اُفت آب‌های زیر زمینی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به مسدود سازی یک حلقه چاه غیر مجاز در منطقه سه شهرداری اصفهان در آغازین ساعات صبح روز پنج شنبه، واکنش شهرداری اصفهان در قبال این اقدام قانونی را قبیح توصیف و تصریح کرد: این چاه با حکم مستقیم دادستانی و توسط بازرسان رسمی شرکت آب منطقه‌ای مسدود شد، اما در مقابل، شهرداری اصفهان با پیروی از همان شیوه سنتی و همیشگی خود برابر قانون ایستاد و در اقدامی هماهنگ با همکاری شهرداری‌های دو منطقه سه و چهار مبادی عبور و مرور شرکت آب منطقه‌ای و خانه‌های سازمانی وابسته به آن را در روزهای منتهی به ایام سوگواری امام امت مسدود و تخریب کرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان با تاکید بر اینکه نامی به جز گرو کشی یا لشکر کشی نمی‌توان برای این واکنش شهرداری برگزید، گفت: مجموعه شهرداری و مدیریت شهری تاکنون هیچ واکنشی مبنی بر اظهار تاسف از وقوع این واقعه انجام نداده و شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز تا رسیدن به یک پاسخ دقیق و منطقی از سوی شهرداری پیگیری‌های حقوقی و قانونی خود را دنبال خواهد کرد.
بصیر پور در پاسخ به اینکه شخص شهردار اصفهان فردی منطقی است و انتظار واکنش‌های قهری از مجموعه مدیریت شهری نمی‌رود، اضافه کرد: ممکن است که شخص شهردار اصفهان فردی منطقی و آرام باشد اما عوامل و زیر دستان او هنوز همان کسانی هستند که با روش‌های سلبی با مردم رفتار می‌کنند و امروز این شیوه عملی خود را در قبال ارگان‌های دولتی نیز در پیش گرفته‌اند.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه مهمترین معترضان به عملکرد امروز شهرداری کشاورزانی هستند که خواهان تحویل به موقع حق آبه‌های خود هستند، خاطر نشان کرد: کشاورزان از ظهر روز پنجشنبه تاکنون در تماس‌های مکرری خواستار انجام واکنش اعتراضی نسبت به این اقدام شهرداری اصفهان شده‌اند اما با گفت‌و گوهای مکرر مسئولان شرکت آب منطقه‌ای مبنی بر حفظ آرامش عمومی فعلا از تصمیم خود منصرف شده‌اند.
وی با اعتقاد به اینکه اختلافاتی از این دست میان نهادهای شهری از اعتبار مجموعه‌های شهری و انسانی در انظار عمومی به ویژه کشاورزانی که کوچکترین عملکرد نهادهای مهم و تصمیم سازی مانند شهرداری و آب منطقه‌ای را رصد می‌کنند وجهه خوبی ندارد، اظهار کرد: کشاورز زمانی که می‌بیند شهرداری با زورگویی در صدد به کرسی نشاندن حرف خود و گریز از زیر چتر قانون است از خود می‌پرسد مگر کشاورزان چه چیزی از شهرداری کم دارند و آن وقت به خود اجازه می‌دهد که بیل در دست بگیرد، تراکتور سوار شود و امنیت شهر را خدشه دار کند این در حالی است که تا این لحظه شهرداری مرکزی هیچ واکنشی نسبت به این واقعه از خود نشان نداده و تنها به جلو انداختن پیاده نظام خود در این کشاکش بسنده کرده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان با انتقاد از برخی اقدامات خودسرانه شهرداری اصفهان در حوزه آب در گذشته تصریح کرد: استان اصفهان سال‌هاست در شرایط بغرنج آبی قرار گرفته است با این وجود شهرداری اصفهان همچنان در تصمیم گیری‌های خود در حوزه آب نظرات کارشناسی شرکت آب منطقه‌ای را نادیده می‌گیرد.
بصیر پور به نمونه‌ای از اقدامات شهرداری که بدون اطلاع شرکت آب منطقه‌ای انجام گرفته اشاره و خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه در سال گذشته شهرداری اصفهان قطعه زمینی را در خیابان گلدسته به منظور تاسیس یک واحد پارکینگ در نظر گرفت و بدون اطلاع آب منطقه‌ای اقدام به گودبرداری عمیق در این منطقه کرد نتیجه حاصله رسیدن به آب زیر زمینی و تراوش دنباله دار این آب در طول یک سال گذشته شده است به طوریکه از یک سال پیش تاکنون شهرداری از طریق پمپ مشغول جمع آوری آبی است که در هر ثانیه 100 لیتر به بیرون نشت می‌کند!
مسئول طرح تعادل بخشی جلوگیری از اُفت آب‌های زیر زمینی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اعلام اینکه آب نشت یافته از این پارکینگ در حال ساخت آب شرب شهری است، اضافه کرد: شهرداری ناچار است این آب را به نحوی از منطقه دور کند و تنها راه موجود را نیز در جاری ساختن آب در مادی‌ها دانسته و به این طریق آب شرب را هدر می‌دهد!
وی با تاکید دوباره بر اینکه شرایط اصفهان به لحاظ منابع رو و زیر زمینی بغرنج است، تصریح کرد: شرایط موجود جایی برای اشتباهاتی از این دست برای شهر و استان اصفهان باقی نمی‌گذارد و تداوم بی مسئولیتی‌های موجود نیز معلوم نیست اصفهان را دچار چه وضعیتی خواهد ساخت. زاینده رود دوباره خشک شد و معلوم هم نیست چه زمانی دوباره جاری شود حالا اگر هر کسی به خود اجازه دهد که آب این مایه حیات را به شکل دلخواه خود هدر داده یا استفاده کند دیگر چیزی از این سرمایه حیاتی مردم اصفهان باقی نخواهد ماند.
 
انتهای پیام

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=48199