انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود، پشت مثنوی هفتاد من را شکست
ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٤/٧   کلمات کلیدی:

حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی؛

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود، پشت مثنوی هفتاد من را شکست

7 تیر 1395 ساعت 15:58

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود این روزاها از مثنوی هفتاد من طولانی تر شده، چرا که امروز با توجه به وضعیت کاهش بارندگی‌ها و...، دیگر نگاهی به طومار شیخ بهایی و حق آبه کشاورزان لنجان نمی‌شود و دریچه‌های سد زاینده رود که قرار بود در سال زراعی آب برای کشت کشاورزان لنجان را تأمین کند بسته ماند، و خبرها همچنان حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی را گوش‌زد می‌کند.

قصه‌ تلخ روزگار زاینده رود این روزاها از مثنوی هفتاد من  طولانی تر شده، چرا که امروز با توجه به وضعیت کاهش بارندگی‌ها و...، دیگر نگاهی به طومار شیخ بهایی و حق آبه کشاورزان لنجان نمی‌شود و دریچه‌های سد زاینده رود که قرار بود در سال زراعی آب برای کشت کشاورزان لنجان را تأمین کند بسته ماند، و خبرها همچنان حکایت تلخ کمبود آب و موقعیت بحرانی را گوش‌زد می‌کند.
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، سید محسن سجاد در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان لنجان، با اشاره به اینکه 60 کیلومتر از این رودخانه زاینده‌رود از دل شهرستان لنجان عبور می‌کند، اظهار کرد: ۳۰ کیلومتر از حوزه رودخانه زاینده‌رود به صورت دائمی و ۳۰ کیلومتر دیگر به صورت فصلی است، اما رشد بیش از حد تقاضا و افزایش بی‌رویه مصرف آب در دهه‌های اخیر موجب افزایش شده که رودخانه زاینده‌رود که دارای قدمت فراوانی بوده، امروز به یک رودخانه فصلی تبدیل شود و می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هنر ما در چنین وضعیتی، پیشگیری از بحران است، افزود: با توجه به وضعیت موجود امروز تنها اقدام و عمل می‌توان به کمک کشاورزان شهرستان لنجان بیاید که این مهم نیز کاری بس دشوار است اما با با مدیریت خوب و همراهی کشاورزان مشکلات موجود را اداره کرده‌ایم.


فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اینکه، کشاورزان شهرستان لنجان بسیار آگاه هستند، تصریح کرد: اگر مشکلات موجود در حوزه آبرسانی با کشاورزان در میان گذاشته شود در مدیریت آب به ما کمک شایانی خواهد کرد چراکه با توجه به سابقه کشت برنج این سطح در سالهای گذشته به سه هزار هکتار رسیده بود که این سطح کشت برنج به یک سوم کاهش پیدا کرده است.
وی تامین آب شرب را خط قرمز شهرستان لنجان دانست و عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های لازم که در بخش صنعت و کشاورزی در شهرستان لنجان وجود دارد باید تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ گردد چراکه در حال حاضر این شهرستان مدخل توزیع آب به 650 شهر و روستا و محل آبرسانی به پنج میلیون نفر در استان اصفهان را به عهده دارد از این رو می‌توان گفت مسائل و مشکلات شهرستان لنجان به استان و به طبع آن به مسائل کشور گره خورده است.
سجاد با اشاره به اینکه تأمین و بهره‌برداری مناسب از منابع آب موجود از ضروری‌ترین مسائل شهرستان، استان و کشور به‌شمار می‌اید؛ ادامه داد: متوسط بارندگی در لنجان ۱۴۰ میلیمتر می‌باشد که متاسفانه در سال زراعی ۹۴ متوسط بارندگیی در لنجان ۶۰ میلیمتر بوده است بنابراین برای جلوگیری از بحران آب شرب، نیاز به صرفه جویی در شهرستان است.


وی با اشاره به حرکت جهاد کشاورزی شهرستان لنجان به سمت کشت جایگزین برنج، یادآور شد: با شرایط فعلی و تغییر شرایط جمعیتی و مصرف آب در استان اصفهان باید الگوی کشت جدید جایگزین روش‌های قدیمی آبیاری برای کشاورزی شود از این رو دستگاه‌های متولی و اداره آب منطقه‌ای شهرستان لنجان و جهاد کشاورزی با همکاری نظام صنفی وارد میدان عمل شده‌اند تا برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت مصرف آب در لنجان را مدیریت کنند.
فرماندار شهرستان لنجان متذکر شد: با توجه به شرایط موجود و بحران آب در استان و به طبع آن شهرستان لنجان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، آموزشی و بهره‌مندی از روش‌های نوین در بخش کشاورزی هستیم تا بتوانیم شاهد توسعه و رشد روزافزون این بخش باشیم از این رو 57 جلسه برای تغییر کشت برنج در جهاد کشاورزی شهرستان لنجانبرای کشاورزان برگزار شده است.


در ادامه علی بصیر پور معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه در هفته صرفه جویی در مصرف آب قرار داریم، اظهار کرد: حدود 10 سال است که در یک دوره خشکسالی کم سابقه وارد شده‌ایم و در واقع طی این مدت تنها سال گذشته بارش در حد میانگین بوده و در 9 سال گذشته میزان بارنگی کمتر از میانگین بوده است که متاسفانه استان اصفهان به نوعی دچار خشکسالی شده است.
وی افزود: در این خشکسالی آورد حوزه زاینده رود که منبع اصلی تامین آب استان اصفهان و حتی استان‌های چهارمحال و بختیاری و یزد می‌باشد از رقم حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب در سال به طور متوسط به یک میلیون متر مکعب در سال تنزل پیدا کرده است.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: چنین کاهشی برای استان اصفهان مسئله‌ای نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت، اما با مدیریت، هماهنگی و اقدامات انجام شده این سال‌ها به سختی طی شده است اما باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: در سال جاری در حوزه سطح زاینده که منبع تامین کننده سد زاینده رود است، بارندگی 20 درصد نسبت به میانگین کاهش داشته و در قسمت میانی حوزه که از پایین دست سد زاینده رود آغاز و منطقه لنجان جزء آن به‌شمار می‌ایند شاهد کاهش 45 درصدی بارندگی نسبت به میانگین بوده‌ایم و در مناطقی مانند نجف آباد و فلاورجان حدود 50 درصد نسبت به متوسط کاهش بارندگی داشته‌ایم که این مسئله در شرق اصفهان عددی بین 70 درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.
بصیر پور ادامه داد: این نوع بارندگی باعث شده استان اصفهان بعد از استان‌های یزد، خراسان جنوبی و فارس در رتبه چهارم خشکسالی کشور قرار گیرد و استان چهارمحال و بختیاری نیز که باید نقش اصلی تامین کننده آب استان اصفهان را ایفا کند در رتبه هفتم خشکسالی کشور قرار گرفته است.


وی عنوان کرد: با توجه به بارش در ارتفاعات چلگرد که در حدود  هزار و 200 میلی متر بود که البته این بارش نسبت به میانگین کاهش 16 درصدی را نشان می‌دهد، توانستیم این مدت را سپری کنیم و امیدواریم این سال آبی را به سلامتی به پایان برسانیم.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان خط قرمز برنامه توزیع آب استان اصفهان را بحث آب شرب دانست و بیان کرد: طی روزهای گذشته سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که در فصل پائیز بارندگی مناسبی را شاهد نخواهیم بود و باید در مصرف آب به نوعی عمل کنیم که اگر بارندگی در فصل بارش کم بود بتوانیم آب شرب را تامین کنیم ،چرا که اگر نتوانیم یک روز آب شرب شبکه 5 میلیون نفری را تامین کنیم فاجعه‌ی بزرگی در استان اصفهان به وقوع خواهد پیوست.
وی با اشاره به اینکه این روزها نبض زاینده‌رود به کُندی می‌زند، اذعان کرد: برنامه وزارت نیرو برای توزیع آب سخت‌گیرانه شده است چراکه سالی که سپری شد سال پرفراز و نشیبی بود و در مهرماه که توزیع آب در کل شبکه‌های آبیاری برای کشاورزی غلات شروع کردیم هرچه پیش رفتیم از شدت بارندگی کاسته شد و باتوجه به بارندگی‌های فروردین و اردیبهشت 2 بارش خوب اتفاق افتاد، ما توانستیم با کمترین آسیب به غلات این کشت را نجات دهیم.
بصیر پور با اشاره به اینکه، امروز وضعیت مخزن در حدی نیست که بتوانیم آب را به راحتی برای کشاورزی توزیع کنیم، یادآور شد: حجم مخزن امروز حدود 340 میلیون متر مکعب است و بر این اساس برنامه‌ریزی شده بود و تلاش ما در این حوزه به شکلی بود تا بتوانیم ذخیره مخزن را تعدیل داده و در پایان شهریور حجم مخزن را درحدود 170 میلیون متر مکعب کاهش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: این مسئله به‌آن معناست که در پایان آذر حجم مخزن حدود 120 میلیون متر مکعب خواهد بود که این کمترین احجامی است که در تاریخ سد زاینده رود ثبت شده بود اما پس از پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص عدم بارش در پائیز، در وزارت نیرو تصمیم برآن شد تا حجم مخزن در شهریور به هیچ وجه از 220 میلیون متر مکعب کمتر نباشد.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه امروز کشت برنج به نوعی به ضعف استان اصفهان مبدل شده است، تاکید کرد: مشکل دیگری که امسال در حوزه تامین آب کشاورزی به وجود آمد، نبود آب میان حوزه‌ای بود که این آب میان حوزه در اثر بارش در پایین دست سد اتفاق می‌افتاد و امسال به دلیل کاهش شدید باران در پایین دست در حوزه میانی، آب میان حوزه‌ای نداشته‌ایم.
وی متذکر شد: به جرات می‌توان گفت 5 متر مکعب آب که طی سال‌های گذشته برای کشت برنج لنجان رهاسازی می‌شد از آب میان حوزه‌ای انجام می‌گرفت و کشاورزان این اندک سطح کشت زیر برنج را اداره می‌کردند و ابی از سد زاینده رود رهاسازی نمی‌شد.
بصیر پور یادآور شد: این آب میان حوزه‌ای در تابستان با دبی 4 یا 5 متر مکعبی ایجاد می‌کرد و پاسخگوی نیاز کشاورزان لنجان و مبارکه بود و کشت خود را به نتیجه می‌رسانند که متاسفانه امسال با توجه به اعداد و ارقام موجود 100 لیتر آب میان حوزه‌ای نیز نداشته‌ایم و این تخمین نیز زده می‌شود به علت اینکه آب میان حوزه‌ای در سال جاری نداشته با رهاسازی آب از سد زاینده رود بخشی از این آب را در منطقه چهارمحال و بختیاری برداشت می‌کنند.
وی عنوان کرد: حجمی که برای شرب و صنعت باید از سد زاینده رود رهاسازی شود دبی حدود 24 متر مکعبی در ثانیه بود که پس از رهاسازی خروجی سد چم آسمان به صفر می‌رسد که این نشان می‌دهد مقداری از آن را پمپاژهای بالا دست برداشت می‌کنند که پیگیر این مسئله نیز بوده‌ایم.
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: علی رغم شایعات موجود برای رهاسازی آب برای کشاورزان مطمئنا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد و آبی که برای تیرماه در نظر گرفته شده است 25 میلیون متر مکعب است که تحت عنوان نجات باغات استان در نظر گرفته شده و این توزیع آب طی 8 روز در رودخانه انجام خواهد شد.
وی با اشاره به پیگیری مسئولان شهرستان لنجان و مبارکه، افزود: به هرحال با توجه به پیگیری انجام شده از سوی مسئولان شهرستان لنجان و مبارکه و صحبت‌های انجام گرفته در استانداری اصفهان قرار شد به طور موقت آبی در حد 4 متر مکعب در ثانیه رهاسازی کنیم تا کشاورزان بتوانند محصول خود را در این زمان حساس نجات دهند و این مقدر محدود کشت برنج نجات یابد.
بصیر پور تصریح کرد: امیدواریم با آزادسازی این حداقل آب، محصول کشاورزان با کمترین خسارت جمع اوری شود هرچند طبق اخبار رسیده قسمتی از کشت برنج در لنجان و مبارکه از بین رفته و خسارت دیده است./

کد مطلب: 237111

آدرس مطلب: http://www.imna.ir/fa/doc/report/237111/