انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است
ساعت ۳:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳٩٥/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم:

خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است/ برداشت‌های غیرقانونی متوقف شود

شناسه خبر: 1124022 سرویس: استانها

۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۵

 

رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان با بیان اینکه خارج شدن آب از حوضه زاینده‌رود، عمده‌ترین دلیل کمبود آب است، گفت: طرح‌های استان چهارمحال بختیاری باید توسط وزارت نیرو متوقف شود.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به وضعیت نامناسب زاینده‌رود و مشکلات کشاورزان اظهار داشت: کاهش بارندگی، برداشت‌های بیش از اندازه در سرشاخه های زاینده رود، توسعه باغات در بالا دست زاینده رود، گرفتن آب توسط صنایع و انتقال آب به خارج از حوضه زاینده‌رود و استفاده صنایع کوچک از آب شرب و مهاجرپذیر بودن استان اصفهان همچنین افزایش برداشت آب برای بخش شرب و فضای سبز سبب پدید آمدن مشکلات در زاینده‌رود و کاهش سطح آب ذخیره در سد شده است.

وی افزود: مصرف آب در حوضه زاینده رود 2 تا 3 برابر کارایی دارد زیرا آبی که صرف مزارع می‌شود بار دیگر به زاینده‌رود بازگشته و تا شرق اصفهان پیش می‌رود و به این رویداد، چرخش یا زایش زاینده‌رود گفته می‌شود. برای مثال اگر یک میلیارد متر مکعب آب از سد زاینده‌رود خارج شود،  با توجه به زایش آب و چرخش آن حدود 2.5 تا 3 برابر یعنی 2.5 تا 3 میلیارد مترمکعب آب توسط  مصرف کنندگان استفاده می‌شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای رفع مشکل کشاورزان خاطرنشان کرد: این انجمن و نظام صنفی کشاورزان اصفهان در جریان برنامه‌ریزی‌های انجام شده و جلسات متعدد، پیگیر رفع مشکل  کمبود آب کشاورزان هستند.

وی بیان کرد: استان چهارمحال و بختیاری در حال حاضر طرح‌های غیرقانونی خود را افتتاح کرده‌ و در پی افتتاح طرح‌های دیگر خود هستند که با وجود مصوبه‌های متعدد در رابطه با عدم برداشت آب زاینده‌رود، شاهد برداشت آب از این رودخانه هستیم و با کمک نمایندگان و مسئولان استان اصفهان باید این طرح ها توسط وزارت نیرو متوقف شود.

انتهای پیام/

R41346/P1361

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/18/1124022/