انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

خدا از نماینده ای که مدیریت آب را از اصفهان گرفت نگذرد
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٠   کلمات کلیدی:
  • یکشنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۵ / ۱۰:۵۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 95040110590

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان:

خدا از نماینده ای که مدیریت آب را از اصفهان گرفت نگذرد

سد زاینده‌رود

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان با بیان اینکه حق آبه اصفهان در تاریخ ثبت شده است، گفت: امروز بیش از 400 هزار چهارمحالی را در اصفهان میزبانی می‌کنیم که قدمشان روی چشم و با آنها همبستگی خوبی داریم، اما باید واقعیت‌ها را ببینیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا احمد شریعتی شامگاه گذشته (شنبه) در جلسه "نجات زاینده رود از سراب تا تالاب" با انتقاد از برخی افراد اظهار کرد: خدا نگذرد از کسی که آمد و در زمان نمایندگی رای مردم را گرفت، در 12 سال گذشته مدیریت آب را از اصفهان گرفت و هیچ کاری انجام نداد.

وی افزود: اصفهان خود منبع آب بوده، سمیرم در این استان یک منبع آب است، اما امروز دچار مشکل آب شده، چراکه می‌خواهند آب آن را به کرمان بفرستند، چرا  پتانسیل‌ها و داشته‌های اصفهان را در زمینه آب مدیریت نمی‌کنیم؟ امیدواریم این اتفاقات در دولت جدید رخ ندهد.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: چرا دوباره طرح‌های بن بروجن تصویب می‌شود؟ این سوالات باید توسط دولت پاسخ داده شود. چرا در حالی که از مشکل آب خبر داریم چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: حق آبه اصفهان حق آبه شیخ بهایی است، حق آبه اصفهان در تاریخ ثبت شده است، امروز بیش از 400 هزار چهارمحالی را در اصفهان میزبانی می‌کنیم که قدمشان روی چشم و با آن ها همبستگی خوبی داریم، اما باید واقعیت‌ها را ببینیم.

شریعتی تصریح کرد: چرا استاندار اصفهان با همه زحمت‌هایی که برای آب کشیده مصوبه 9 ماده‌ای آب را محکم اجرا نمی‌کند؟ چرا باید به اصفهانی‌ها فشار بیاوریم که برنج نکارید؟ در حالی که معاش آن ها از این طریق است. مگر دولت در ارومیه سهم کشاورزان را خریداری نکرده است، همین راهکار را در اصفهان اجرایی کند. بیانیه می‌دهند فضای سبز اصفهان زیاد است، در حالی  که همه گونه‌های فضای سبز اصفهان تغییر کرده است و گونه‌هایی مقاوم به خشکی کاشته می‌شود.

وی تاکید کرد: آمار اعتیاد و مسائل بیکاری در میان کشاورزان به شدت افزایش یافته است، زیرا کسی به آن ها کمک نمی‌کند، کشاورزان برای بهینه سازی سیستم‌های مصرف خود وام گرفته‌اند، اما کمکی به آنها نمی‌شود و متاسفانه مردم زکات بده زکات بگیر شدند.

نایب رییس شورای اسلامی اصفهان خاطرنشان کرد: نکند این شایعه واقعیت داشته باشد که آقای جهانگیری چون کرمانی است آب به سمت کرمان می‌رود و  زاینده رود سفره‌ای شده که هرکسی می‌خواهد به سمت خودش می‌کشد.

به گزارش ایسنا، در این همایش کشاورزان و مردم اصفهان با پلاکاردهایی نسبت به حق آبه زاینده رود اعتراض کردند. آن ها همچنین نسبت به برداشت‌های بی رویه آب در بالادست و سرازیر شدن آب به استان یزد نیز معترض بودند. حتی یکی از کشاورزان می‌گفت؛ معاون رییس جمهوری به من قول دادند همزمان با احیای دریاچه ارومیه زاینده رود را هم احیا می‌کنم ولی این کار را نکرد.

این همایش با فریادهای اعتراض آمیز کشاورزان و حق آبه داران اصفهانی نسبت به مشکلات و نبود آب به پایان رسید. هم‌چنین در پایان جلسه نیز طوماری در راستای نجات زاینده رود امضا شد.

انتهای پیام

http://www.isna.ir/print/95040110590