انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

کشاورزان اصفهان احیای زاینده رود را خواستار شدند
ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٥/٤/٢٦   کلمات کلیدی:

کد خبر: 82150686 (5446176) | تاریخ خبر: 26/04/1395 | ساعت: 11:58|

کشاورزان اصفهان احیای زاینده رود را خواستار شدند

اصفهان - ایرنا - کشاورزان اصفهانی اجرای دقیق طرح 9 ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود را خواستار شدند.

 

به گزارش ایرنا، کشاورزان شرق و غرب اصفهان جمعه شب در گردهمایی که در مسجد النبی شهر زیار اصفهان برگزار شد، اجرای دقیق طرح 9 ماده ای شورای عالی آب مبنی بر جلوگیری از برداشت های غیر قانونی در بالادست زاینده رود،تخصیص حقابه طومار شیخ بهایی و اجرای قوانین توزیع آب مصوب سال های 1341 ، 1349، 1352 را خواستار شدند.

در این گردهمایی که با حضور نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مسئولان اجرایی استان برگزار شد، کشاورزان اصفهانی شرکت کننده با اشاره به برداشت های استان های بالادست و موافقت با اجرای طرح های آبی در استان چهارمحال و بختیاری از سوی وزارت نیرو؛ از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهوری خواستند تا به این موضوع رسیدگی کنند.

این کشاورزان در پایان گردهمایی خود قطعنامه ای در سه بند قرائت کردند.

در این قطعنامه که با عنوان رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری، نمایندگان محترم مجلس ،رئیس محترم قوه قضائیه تنظیم شده، آمده است: مطابق آیات کتاب الهی و روایات، قانون اساسی و نظرات مراجع عظام ، فقها، فضلا ، بزرگان و دانشمندان ، قوانین جاری کشور و بین الملل ، حقوق افراد توسط دولت و خود مردم باید محترم شمرده شود و عمل به قانون وظیفة شرعی و قانونی مسئولان و مردم است.

در این قطعنامه با اشاره به اینکه براساس قانون توزیع عادلانه آب ، از 384 میلیون متر مکعب ( معادل 25 درصد ) از 1493 میلیون مترمکعب آب زاینده رود متعلق به دولت است.

کشاورزان اصفهانی در قطعنامه خود با اشاره به اینکه در دهه اخیر، تصرف و برداشت های غیرقانونی در بستر و حریم زاینده رود و سرشاخه های آن انجام شده تاکید کردند: بستر زاینده رود ساماندهی نشده و انضباطی در کنترل برداشت ها از زاینده رود نیست.

آنها همچنین قانون استقلال آب استان ها و تقسیمات جغرافیایی غلط در دولت گذشته را عامل از بین رفتن مدیریت یکپارچه حوضه زاینده رود و کشاورزی در دو استان اصفهان و چهار محال و بختیاری دانستند که حوضه آبریز زاینده رود را غیر قابل کنترل کرده است.
دراین بیانیه اضافه شده است : بر اثر این اقدامات غیر قانونی و نسنجیده، وضعیت اسف بار اقتصادی و اجتماعی، معضلات بهداشتی و اکولوژی و بسیاری دیگر برای مردم این حوضه بوجود آمده است.

کشاورزان اصفهانی همچنین در بیانیه خود به این نکته اشاره کردند که براساس قوانین و مصوبات شوراهای عالی آب، امنیت ملی و هماهنگی زاینده رود، حقابه های کشاورزان و محیط زیست، صاحب دارد و قابل واگذاری نیست و هرگونه بار گذاری و برداشت جدید از زاینده رود ممنوع است.

آنها خواستار ساماندهی حریم و بستر زاینده رود شدند و بر این موضوع تاکید کردندکه سر شاخه های این رودخانه باید عاری از هرگونه تعارض و برداشت غیر قانونی باشند و در این راستا خواستار مشارکت بهره برداران برای ساماندهی، حفاظت، نظارت و توزیع آب در این حوضه آبریز شدند.

کشاورزان اصفهانی در بیانیه خود توضیح دادند که استان چهار محال و بختیاری 237 میلیون متر مکعب آب تخصیصی دارد که باید پس از افتتاح تونل بهشت آباد و تامین همه کسری های آب زاینده رود، این میزان آب را برداشت نماید اما هم اکنون 31 میلیون متر مکعب اضافه تر از تخصیص یعنی 268 میلیون متر مکعب آب برداشت می کند.

آنها به این موضوع اشاره کرده اند که چنانچه طرح های موافقت شده از سوی معاونان سه وزیر یاد شده به بهره برداری برسد، حداقل 100 میلیون متر مکعب آب به برداشت های استان چهار محال و بختیاری اضافه خواهد شد که مشخص نیست از کجا باید تامین شود.

کشاورزان اصفهان در بیانیه خود اضافه کردند: در عین حال مسئولان وزارت نیرو بر خلاف قوانین و مصوبات اعلام کرده اند که تا پاییز سال 1396 برای کشت غله، به کشاورزان حوضه زاینده رود آب نمی دهند.

قطعنامه کشاورزان اصفهانی با اشاره به اینکه به رغم تلاش های انجام شده از سوی مسئولان استان و صنف کشاورزان و اخذ مصوبات متعدد، اجرای مصوبات همچنان متوقف است و اعمال خلاف قانون ادامه دارد.

این کشاورزان با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود 10 درصد آب مصرفی همه بخش ها به جز شرب برای فراهم شدن زمینه رهاسازی آب جهت کشت پاییزه کشاورزان باید کاسته شود، اضافه کردند:  به لطف الهی در بالادست زاینده رود، بارندگی ها در فصل زراعی جاری از یکهزار و 150 میلیمتر پیش بینی شده فراتر رفته و به یک هزار و 235 میلی متر رسیده است لذا وزارت نیرو برای کشت امسال ما کشاورزان، مطابق سال های قبل باید آب را در زاینده رود جاری کند.

این کشاورزان در قطعنامه خود اعلام کردند: آمادگی هر گونه همکاری برای ساماندهی و حفاظت و نظارت بر رودخانه را در کنار دستگاه های مسئول به منظور اطمینان بخشی برای نیل به این هدف را داریم.

آنها افزودند: طبیعی است که قاطعانه پیگیر حقوق خود در راستای قوانین و مصوبات نیز می باشیم و از نمایندگان محترم خود در مجلس شورای اسلامی و صنف کشاورزی و مسئولان استان نیز تقاضا داریم در این مهم نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

کشاورزان اصفهانی در بند دوم قطعنامه خود تشکیل مجمعی متشکل از نمایندگان کلیه بخش های مصرف کننده آب اعم از شرب، صنعت، شهرداری ها و سایر بخش ها همچنین دستگاه های مسئول با محوریت صنف کشاورزی استان برای ساماندهی و حل مشکلات زاینده رود را خواستار شدند.

کشاورزان اصفهان در قطعنامه خود از مسئولان دستگاه های حاکمیتی، سیاسی، امنیتی، انتظامی و قضایی و نهادهای حوزوی و اجتماعی خواستند تمام ظرفیت خود را برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی در حوضه آبریز زاینده رود و اجرای مصوبات شورای عالی آب به کار گیرند.

زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.

طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسیده است.

بندهای«طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود» به شرح زیر است:  بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.

بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی؛ وزارت نیرو مکلف شده است تا درمدت سه ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.

بند سوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.

بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه.

بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.

بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهادکشاورزی در منطقه .

بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود بر اساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.

بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب(انتقال آب) توسط وزارت نیرو.

بند نهم: وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفاً به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی، طرح را به اجرا در آورد.

2093/ 6022

انتهای پیام /*

http://www8.irna.ir/fa/News/82150686/