انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

60درصد سد زاینده رود آب ندارد/ پشت سد بی آبی
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٧   کلمات کلیدی:
60درصد سد زاینده رود آب ندارد
پشت سد بی آبی
 

آب در اصفهان تمام شد؛ این جمله شاید کمی اغراق آمیز و یا بزرگ نمایی باشد اما پس از خواندن این جمله، شما هم مثل ما مطمئن می شوید: ذخیره آب 55 سد بزرگ کشور از جمله زاینده رود تا پایان هفته سوم تیرماه کمتر از 40 درصد است.

در این فهرست، سد زاینده رود بخش عمده آب شرب شهر اصفهان و سد درودزن آب شرب شهرهای شیراز و مرودشت را تأمین می کند که پایین بودن ذخیره آب در این سدها یک هشدار برای مصرف بهینه آب توسط مشترکان است.

در ابتدای امسال، خبر سرریز شدن سد زاینده‌رود بسیاری از مردم اصفهان را خوشحال کرد اما بعد معلوم شد این خبر،شایعه ای بیش نبوده است. همان زمان گفته شد در فروردین ماه حجم آب ذخیره شده در سد زاینده‌رود طبق گفته مسئولین فقط 260 میلیون مترمکعب است که اگر بخواهد سرریز کند این مقدار آب باید به یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب برسد.

تداوم دوره خشکسالی با کاهش بی سابقه بارش‌‌ها در استان اصفهان و سرشاخه‌های زاینده‌رود، افزایش گرمای هوا و کاهش حجم ذخیره آب در سد زاینده رود همه دست به دست هم داده تا شرایط ویژه‌ای به لحاظ تأمین آب در استان اصفهان شکل بگیرد. خبرگزاری تسنیم دیروز نوشت از نطنز و اردستان اخباری مبنی بر قطعی مکرر آب و آبرسانی سیار به تعدادی از روستاها شنیده می‌شود و در مناطق جنوبی استان همچون دهاقان صحبت از بحران کمبود آب می‌شود. در این میان افت فشار آب در مناطق مختلف شهر اصفهان نیز گواهی بر کمبود شدید آب در فصل گرماست.

شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در این شرایط از مردم صرفه جویی در میزان مصرف آب را درخواست می‌کند و براساس گفته‌های هاشم امینی مدیرعامل آبفای استان اصفهان صرفه جویی در پیک مصرف آب می‌تواند به گذار از مرحله قطع و جیره بندی آب منجر شود.

در این میان اما آب شرب اصفهان با کیفیتی متفاوت به منازل اصفهانی‌ها می‌رسد. چند هفته‌ای است که اهالی مناطق شرقی، شمالی و برخی مناطق غربی اصفهان از به جا ماندن بیش از حد لکه‌های سفید آهکی از آب بر روی سطوح مختلف شاکی هستند و دلیل این موضوع یکی از مهمترین سئوالات پیرامون کیفیت آب اصفهان است، در این میان که کمبود شدید آب، نیاز به صرفه جویی را بیش از پیش نمایان می‌کند کیفیت آب شربی که در سطح شهر توزیع می‌شود دغدغه این روزهای مردم اصفهان است.

حمیدرضا صفوی دانشیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان می‌گوید: لکه‌های به جا مانده از آب به دلیل سختی بالای آب و املاح محلول در آن است.آب چاه‌ها معمولاً سنگین است و املاح محلول زیادی دارد، البته به لحاظ علمی آب نمی‌تواند بدون املاح باشد چرا که کمبود املاح سبب ایجاد بیماری‌های گوارشی نیز می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت اصفهان اما نظری متفاوت دارد. وی با بیان اینکه هیچگونه نگرانی درباره کیفیت و سلامت آب اصفهان وجود ندارد، می‌گوید: سیستم نظارتی ما به شدت این موضوع را بررسی کرده و با شروع فصل تابستان و تشدید گرمای هوا نظارت‌های ما نیز افزایش پیدا می‌کند.

اگر در آب اصفهان آلودگی وجود داشته باشد مواردی از بیماری‌های میکروبی یا عفونی گزارش می‌شود که در این زمینه نیز موردی گزارش نشده است.

براساس اطلاعات اعلام شده در مقالات اداره آب و فاضلاب وزارت نیرو در میان شهرهای مختلف کشور سختی آب اصفهان 353 پی.پی.ام گزارش شده که در میان شهرهای «سخت آب» از جمله زاهدان، قم، بوشهر، سمنان و بیرجند قرار گرفته است. رسوب‌گذاری یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که سختی آب ایجاد می‌کند.

با همه اینها اما مسئولین و مردم اصفهان برای حل مشکل آب اصفهان همچنان چشم به راه طرح بهشت آباد هستند. عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی این شورا در روز شنبه با تأکید برگفته ریاست جمهوری در روز 15 بهمن ماه 1393 در میدان امام(ره) اصفهان با تأکید بر اینکه زاینده‌رود از آن همه ملت ایران است، گفته بود:«زاینده‌رود نباید خشک شود». نورا... صلواتی خطاب به رئیس جمهور، وزرای کابینه، وزیر نیرو، نمایندگان مجلس و استاندار اصفهان افزود: «قطعاً این خشکی کامل رودخانه عواقب وخیم زیست‌ محیطی، حرکت ریزگردها، خشکی تالاب‌ها، نشست زمین و ساختمان‌های شهری خواهد بود؛ وزیر محترم نیرو، اگر با کمبود آب مواجه هستیم باید آب برای همه بهره‌برداران به یک میزان برداشت شود و اگر آب نیست باید برای همه آب نباشد؛ نمی‌شود در بالادست همان کشت سابق با بهره‌برداری بالا از آب باشد و در پایین‌دست حقابه‌ها تضییع شوند.»

وی خاطرنشان کرد: «وزیر محترم نیرو، طرح 9 ماده‌ای را به طور کامل اجرا کرده و اگر اجرای طرح بهشت‌آباد را متوقف کرده‌اید، اجرای طرح‌های توسعه صنایع در شهرهای اطراف اصفهان و بالادست را هم متوقف کنید؛ مگر طرح 9 ماده‌ای را امضا نکرده‌اید؟ مگر معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ نکرده است؟»

اما آنچه بیش از پیش شهروندان اصفهانی را مورد رنجش قرار می دهد نه از حیث کم آبی در استان بلکه تبعیض است. در همین رابطه رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان می گوید: «اجرای۳۳طرح کشاورزی در چهارمحال، آبی برای شرب مردم اصفهان نمی‌گذارد.»

به گفته محمد رضایی سهم آبی که به چهار محال و بختیاری از زاینده رود اختصاص داده شده ۲۳۷ میلیون متر مکعب است که هم اکنون بدون اجرای این طرح‌ها ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب برداشت می کنند یعنی بیش از تخصیص های داده شده و با اجرای ۳۳ طرح دیگر و برداشت از زاینده رود دیگر آبی برای شرب مردم اصفهان باقی نخواهد ماند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان افزود: « این تخصیص ها به چهارمحال و بختیاری به این معنی نیست که آنها در حال حاضر این آب را برداشت کنند بلکه مقرر شده پس از راه اندازی تونل های سوم کوهرنگ و بهشت آباد و تأمین کسری آن نسبت به آب موجود و هر زمان که کل حقابه داران، محیط زیست و دیگر بهره برداران در همه بخش ها و استان ها بتوانند کل تخصیص های خود را دریافت کنند، استان چهارمحال نیز می تواند ۲۳۷ میلیون متر مکعب خود را برداشت کند.»

در این ارتباط محمدرضایی اعلام کرد: «18تن از نمایندگان مردم استان اصفهان طرح سئوال از وزیر نیرو را امضا کرده اند و وزیر باید جوابگوی این بی عدالتی ها و اصفهان ستیزی ها باشد.»

http://www.nesfejahan.net/fa/news/4558