انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

طرح برداشت آب بن بروجن در مرز سیاسی اصفهان درحال پیشرفت است
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٥/۳   کلمات کلیدی:

بخشدار بخش مرکزی چادگان:

طرح برداشت آب بن بروجن در مرز سیاسی اصفهان درحال پیشرفت است

 

شناسهٔ خبر: 3721906 - یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۱

استانها > اصفهان

چادگان - بخشدار بخش مرکزی چادگان از ورود طرح غیر مجاز برداشت آب بن بروجن از رودخانه زاینده رود به مرز سیاسی استان اصفهان و شهرستان چادگان خبر داد.

حمیدرضا لطفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از ورود طرح غیر مجاز برداشت آب بن بروجن از رودخانه زاینده رود به مرز سیاسی استان اصفهان و شهرستان چادگان خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون این طرح در روستای درکان شهرستان چادگان دو هزار و ۴۰۰ متر پیشروی داشته است.

وی افزود: براساس ماده چهارم مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب برای احیای زاینده رود در تاریخ سوم دی ماه ۹۲، هرگونه بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف تخصیص های هر استان در این حوضه ممنوع است با این وجود این پروژه غیر قانونی در حال پیشروی است و اگر با ادامه این طرح برخورد قانونی نشود در آینده نزدیک زاینده رود به بیابان تبدیل خواهد شد و همچنین بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری آن هم از بین خواهد رفت.

بخشدار بخش مرکزی چادگان ادامه داد: در رودخانه زاینده رود کمتر از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب وجود دارد اما این پروژه سالانه ۴۱ میلیون متر مکعب آب زاینده رود را می بلعد و این در حالی است که در استان چهارمحال و بختیاری وضعیت آب شرب مناسب است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح بن - بروجن و انتقال آب از حوضه زاینده رود دلیلی فنی ندارد، گفت: طرح بن - بروجن طرح مناسبی برای انتقال آب نیست و موجب تشدید بحران حوضه زاینده رود می شود.

لطفی اضافه کرد: براساس این طرح ۲۷.۷ میلیون مترمکعب در سال به‌ منظور مصارف شرب و بهداشت شهرها و مناطق گردشگری در مسیر خط انتقال آب، ۱.۸ میلیون مترمکعب در سال برای مصارف شرب و بهداشت روستاهای واقع در مسیر خط انتقال و ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در سال برای صنایع اختصاص داده شده است.

http://www.mehrnews.com/print/3721906