انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

نصف جهان خسته از وعده های تدبیر و امید/ فقدان عملکرد استانداری اصفهان در نجات زا
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٥/۱۱   کلمات کلیدی:

کد خبر: 8390

منتشر شده در دوشنبه, 11 مرداد 1395 06:36

نصف جهان خسته از وعده های تدبیر و امید

فقدان عملکرد استانداری اصفهان در نجات زاینده رود

انتخاب خبر: سید محمود حسینی، استاندار اسبق اصفهان با اشاره به نحوه ی پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود گفت: بن بست های حل مشکل زاینده رود در دولت آقای روحانی به اوج خود رسید. مشکلات موجود نه تنها در دولت جدید مرتفع نشد، بلکه وضعیت زاینده رود و حوضه آبریز آن روز به روز آشفته تر شد و حتی پروژه هایی که در گذشته مصوب شده بودند متوقف شدند. استانداری اصفهان فاقد توانایی و اقتدار لازم در حل مشکل زاینده رود است. استانداری در اصفهان درزمینه مدیریت بحران آب در این استان موفق و قدرتمند عمل نکرده است.


به گزارش انتخاب خبر، یک منبع آگاه در وزارت نیرو از اجرای طرح رهاسازی دوباره آب از سد زاینده رود از امروز به مدت یک هفته آینده خبر داد و گفت: در فصل تابستان آب برای مصارف کشاورزی و تغذیه شدن سفره های زیرزمینی منطقه اصفهان رهاسازی می‌شود. وی اظهار داشته رهاسازی آب از دریچه‌های سد حدود یک هفته ادامه دارد. اما این در حالی است که آغاز درگیری های منطقه بلداجی شهرستان بروجن طی هفته های اخیر ابعاد تازه ای از بحران آب در منطقه مرکزی ایران را برملا کرده است. گفته می شود دلیل اعتراض مردم شهر بلداجی اجرای هرگونه طرح انتقال آب زاینده رود برای ایجاد صنایع آب بر در منطقه سفید دشت از توابع شهرستان بروجن بوده است.

اما استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر به ریشه یابی پیدایش مشکلات زاینده رود به عنوان بزرگ ترین رودخانه فلات مرکزی می پردازد. سید سید محمود حسینیمحمود حسینی گفت: رودخانه ها در همه جای دنیا براساس حوضه آبریز مدیریت می شوند. زاینده رود با طول 400 کیلومتر از سرشاخه های زردکوه بختیاری یا زاگرس میانی سرچشمه می گیرد و پس از اینکه قسمتی از آن از استان چهارمحال و بختیاری عبور می کند وارد استان اصفهان می شود و در نهایت در تالاب گاوخونی در زمین فرو می رود.

وی با اشاره به ویژگی های زاینده رود افزود: براساس ویژگی زاینده رود اگر آب رودخانه در خود حوضه زاینده رود مصرف شود بخش قابل توجهی از این آب بعد از مصرف به داخل زاینده رود بازمی گردد. مادی ها یا نهرهایی که از زاینده رود منشعب شده اند، طبق یک الزامات خاصی پدیدار گشته اند. تقسیم آب زاینده رود بر اساس حق آبه هایی که از دیرباز تعیین شده است، تعیین شده است.

بالادست نمی تواند حق آبه پایین دست را نادیده بگیرد

این مقام مسئول سابق در استانداری اصفهان با ارایه تعریفی از حق آبه به نظام های تقسیم آب در ایران قدیم پرداخت و اظهار داشت: حق آبه در حقیقت میزان آبی است که برای هر زمین یا هر منطقه ای که در حقیقت آن زمین ها خرید و فروش می شوند مشخص شده است. از قدیم در ایران نظام های تقسیم آب به گونه ای بوده که حتی در سال های کم آبی یا خشکسالی، هم بالا دست و هم پائین دست از آب بهره مند می شده است.

 حسینی تصریح کرد: اینگونه نبوده که فقط بالادست رودخانه ها از آب استفاده کنند و حق آبه پائین دست نادیده انگاشته شود.

همه مشکل امروز زاینده رود از کم آبی یا خشکسالی نیست

کم تدبیری ها طی سالیان اخیر بر مشکلات زاینده رود دامن زده است

به اعتقاد استاندار اسبق اصفهان، زاینده رود از موقعی که نظام های جدید در پائین دست و بالادست ایجاد شد دچار مشکل شد، چراکه نظام های قبلی بدون محاسبه به نظام های جدید تبدیل شد و این دگرگونی، نظام تقسیم آب را دچار آشفتگی کرد.

وی با بیان اینکه همه مشکل امروز زاینده رود از کم آبی یا خشکسالی نیست، تأکید کرد: مشکل اصلی از کم تدبیری هایی ناشی شده که طی سالیان اخیر بر مشکلات زاینده رود دامن زده است.

بخش عمده ای از مشکلات زاینده رود مربوط به برداشت های بالادست است

تجزیه حوضه آبریز رودخانه زاینده رود به کم آبی زاینده رود دامن زده است

حسینی ادامه داد: به میزانی که برداشت های بی رویه در بالادست زاینده رود یعنی در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان انجام می گیرد، پائین دست زاینده رود دچار مشکل شده است. اکنون اکثر مناطق زاینده رود دچار مشکلات عدیده ای شده و بخش عمده ای از این مشکلات به برداشت های بی رویه بازمی گردد.

وی، تجزیه حوضه آبریز رودخانه زاینده رود را یکی از مشکلاتی دانست که به خشکسالی و یا کم آبی زاینده رود دامن زده است. استاندار اسبق اصفهان در همین رابطه خاطرنشان کرد: قبلاً چندین استان در یک حوضه آبریز قرار می گرفتند اما پس از مدتی مسئولان، آب را استانی کردند؛ به عبارتی نظام پیشین آب منطقه ای جای خود را به نظام جدید آب استانی داد و مدیریت آب استانی شد.

تبدیل مدیریت منطقه ای آب به مدیریت استانی آب اشتباه بود

حسینی، تبدیل مدیریت منطقه ای آب به مدیریت استانی آب را یکی از اشتباهات استراتژیک مدیریت کلان منابع آبی در جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: سپس برای اینکه چنین مشکلی ازسوی مدیریت کلان کشور مرتفع شود، مسئولان وزارت نیرو اقدام به تشکیل شورای عالی آب کردند.

وی در ادامه به ترکیب شورای عالی آب کشور اشاره کرد و گفت: شورای عالی آب با حضور معاون اول رئیس جمهور و همچنین با حضور وزیران نیرو، کشاورزی، کشور و مسئولان ذی ربط تشکیل شد.

مصوبات شورای عالی آب اجرا نشد

این مقام مسئول در استانداری اصفهان در دولت اصلاحات با بیان اینکه در ابتدای تشکیل دولت آقای روحانی، شورای عالی آب برای زاینده رود تشکیل شد اما مصوبات این شورا اجرا نشد، تصریح کرد: طبق مصوبات شورای عالی آب، برداشت های جدید از بالادست زاینده رود ممنوع اعلام گردید و مقرر شد هرگونه برداشتی حتماً باید از طریق شورای عالی آب صورت گیرد، اما این در صورتی است که به این مصوبه عمل نشد و این اصل، رعایت نشد و دوباره برداشت های جدید برای کشت و کارهای جدید انجام گرفت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیش از این نیز انجام درختکاری های گسترده در ارتفاعات بالادست زاینده رود مشکلات این رودخانه را مضاعف کرده بود. تداوم چنین اقداماتی تا به امروز زاینده رود را به وضعیت فعلی دچار کرد.

در دوران دولت حسن روحانی بر مشکلات زاینده رود افزوده شد

به گزارش انتخاب خبر، اما بر مشکلات زاینده رود در دوران دولت حسن روحانی افزوده شده است. سید محمود حسینی نیز این ادعا را رد نکرد و گفت: مردم اصفهان از دولت آقای روحانی انتظارات زیادی داشتند. مردم اصفهان انتظار داشتند که رئیس جمهور مشکل زاینده رود را مرتفع کند و این در صورتی است که چنین نشد.

وی تصریح کرد: بن بست های حل مشکل زاینده رود در دولت حسن روحانی به اوج خود رسید، چراکه نه تنها در دولت جدید مشکلات موجود مرتفع نشد، بلکه وضعیت زاینده رود و حوضه آبریز آن روز به روز آشفته تر شد و حتی پروژه هایی که در گذشته مصوب شده بودند متوقف شدند.

استاندار اصفهان یا نخواست یا قادر به حل مشکلات موجود زاینده رود نیست

استاندار اسبق اصفهان با انتقاد از مدیریت فعلی استانداری اصفهان در نحوه ی مدیریت منابع آب استان افزود: سپس مطرح شد که با ورود آقای دکتر زرگرپور به استانداری اصفهان به عنوان شخصی که با آب آشنا هستند مشکلات خشکی زاینده رود برطرف می شود، در صورتی که استاندار اصفهان یا نخواست یا قادر به حل مشکلات موجود نیست.

وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی به مصوبات شورای عالی آب عمل نکردند

اکنون زاینده رود به یک رودخانه ی در آستانه ی مرگ تبدیل شده است

وی ادامه داد: همه این کم تدبیری ها و بی تدبیری ها دست به دست هم داد و مشکلات را به جایی رساند که اکنون زاینده رود به یک رودخانه ی در آستانه ی مرگ تبدیل شده است.

اما چرا به مصوبات شورای عالی آب برای زاینده رود عمل نشد؟ چه نهادهایی در پس پرده مانع شدند تا مصوبات شورای عالی آب در استان اصفهان اجرا شود؟ سید محمود حسینی در همین رابطه گفت: دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی به مصوبات شورای عالی آب درخصوص بحران رودخانه زاینده رود عمل نکردند.

استانداری اصفهان فاقد توانایی لازم برای حل مشکلات زاینده رود است

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در پاسخ به این سؤال خبرنگار انتخاب خبر مبنی بر اینکه آیا استاندار فعلی اصفهان نیز در خصوص اجرایی نشدن مصوبات شورای عالی آب اهمال کرد و مصوبات شورای عالی آب را پیگیری نکرد، تصریح کرد: در مجموع، استانداری اصفهان فاقد توانایی و اقتدار لازم در حل مشکل زاینده رود است. استانداری در اصفهان درزمینه مدیریت بحران آب در این استان موفق و قدرتمند عمل نکرده است.

اکنون رگ حیات اصفهان در حال قطع شدن است

وزارت نیرو و استانداری اصفهان به وظایف خود عمل نکردند

اما در زمان مدیریت سید محمود حسینی بر استانداری اصفهان چنین مشکلاتی وجود نداشت. چه اتفاقاتی منجر به آن گردید که رودخانه زاینده رود امروز به چنین وضعیتی دچار شود؟ استاندار اصفهان در همین رابطه گفت: حوضه آبریز اصفهان، تجزیه شد و وزارت نیرو به وظایف خود عمل نکرد و استانداری نیز مسئله آب را جدی نگرفت.

وی با اشاره به جایگاه استراتژیک اصفهان در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: نقش اصفهان در کشور با انقلاب، امنیت ملی و دفاع مقدس پیوند دارد و اگر آهنگ نابودی زاینده رود و تالاب گاوخونی تداوم پیدا کند اصفهان در آینده دچار معضلات زیادی خواهد شد، چراکه اکنون رگ حیات اصفهان در حال قطع شدن است.

آغاز مشکلات زاینده رود در زمان دولت محمود احمدی نژاد اتفاق افتاد

وی در همین حال آغاز مشکلات زاینده رود را مربوط به سیاست های نسنجیده و غلط دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد دانست و تأکید کرد: مشکلات زاینده رود در زمان دولت محمود احمدی نژاد آغاز شد و سپس دولت حسن روحانی قادر به حل مشکلات زاینده رود نشد.

به گفته استاندار اسبق اصفهان، همه دولت ها آنچنان که باید و شاید درزمینه مدیریت منابع آبی مطلوب عمل نکرده اند، اما مدیریت دولت احمدی نژاد مشکلات ملی را مضاعف کرد، کمااینکه وقتی محمود احمدی نژاد در ابتدای دولت خود به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرد، خود را مسئول آب استان چهارمحال بختیاری معرفی کرد و اذعان نمود که استان چهارمحال و بختیاری هرچه آب نیاز دارد ابتدا مصرف کند و اگر مقدار آب مازاد بود سپس به استان اصفهان انتقال پیدا کند.

محمود احمدی نژاد به تمامی میثاق نامه های ملی مدیریتی آب تیر خلاص زد

حسینی با بیان اینکه این گفته های رئیس جمهور سابق کشورمان تیر خلاصی به تمامی میثاق نامه های ملی، قوانین آب و همه نظام های مدیریتی آب بود، خاطرنشان کرد: مطابق با میثاق نامه های مدیریتی آب کشور، در طول تاریخ ایران مردم بالادست و پائین دست رودخانه زاینده رود رعایت حال همدیگر را می کردند، اما این در صورتی است که ایراد سخنان محمود احمدی نژاد در سفر استانی به چهارمحال و بختیاری تیر خلاصی بر تمامی سرمایه های اجتماعی استان اصفهان بود.

همه استان ها و مناطق ایران اعضای یک پیکر هستند

توسعه دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در تعامل با یکدیگر است

وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان از حق آبه زاینده رود مربوط به استان و شهر اصفهان است، اظهار داشت: آنچه در ابتدا مشخص شده است، دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان در تعامل با یکدیگر قرار داشته اند. براین اساس، توسعه هر دو استان نیز در تعامل با یکدیگر تحقق پیدا می کند. اینگونه نیست که یک استان توسعه خود را درگرو نابودی یک استان دیگر ببیند، کمااینکه در کل کشور نیز همینگونه است.

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات در ادامه تأکید کرد: همه استان ها و مناطق در ایران اعضای یک پیکر هستند. این همزیستی را ایرانی ها از قدیم و طی هزاران سال قبل، درک کرده بودند و به همین جهت با همدیگر تعامل می کردند.

مسئولان کشوری به درستی نتوانستند نظام های جدید آب را روزآمد کنند

وی افزود: بهرحال مشکل به این نقطه ختم شد که بالادست و پائین دست زاینده رود ایجاد شد، و نظام های تقسیم آبی که از قدیم الایام وجود داشت به هم خورد، اما مسئولان کشوری حتی به درستی نتوانستند نظام های جدید آب را روزآمد کنند، و این ها همه مشکلاتی بود که در نتیجه عمل مدیریتی ناصحیح مسئولان در حوزه منابع آبی ایران به وجود آمد.

استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، یزد، کرمان؛ ذی نفعان آب زاینده رود

سید محمود حسینی با تأکید بر اینکه در دولت محمود احمدی نژاد مدیریت منابع آبی استانی شد، افزود: این تقسیم بندی اشتباهی بود، چراکه مدیریت آب باید منطقه ای باشد. منابع آب را باید تقسیم عادلانه کرد تا همه مردم به صورت عادلانه از آب بهره مند شوند. استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، یزد، کرمان و منطقه مرکزی ایران همگی در حقیقت متصل به یکدیگر هستند و باید مسائل مشترک را با همدیگر حل و فصل کنند، کمااینکه همه این استان ها در آب زاینده رود ذی نفع هستند.

افراد یا نهادهایی به دعواهای بی مورد بر سر تقسیم آب دامن می زنند

استاندار اصفهان در دولت اصلاحات ادامه داد: ذی نفعان آب زاینده رود نمی توانند هر کدام خود را تافته جدا بافته سایرین فرض کنند. در برخی استان ها افرادی یا نهادهای خاص به دعواهای بی مورد بر سر تقسیم آب نیز دامن می زنند، اما این کشمکش ها بیشتر ناشی از آن است که عِرق ملی این افراد یا این نهادها ضعیف و کمرنگ است و یا حتی شناختی نسبت به وضع موجود ندارند.

دولت جمهوری اسلامی ایران باید دعواهای آب را مدیریت کند

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران باید دعواهایی را که اکنون بر سر آب ایجاد گردیده را مدیریت و مشکلات موجود را مرتفع کند، تأکید کرد: بالاخره در همه جای دنیا نظام تقسیم آب به صورت منطقه ای و براساس حوضه آبریز انجام می گیرد، اما وزارت نیرو در بحث مدیریت کلان منابع آبی کشورمان نقش ملی خود را به درستی ایفا نکرد.

مرکز ایران ستون خیمه تمامیت ارضی کشورمان است

نابودی بیش از 90 درصد تالاب گاوخونی مشکلات امنیتی درپی دارد

لزوم تعیین اعتبارات مالی لازم برای اتمام طرح ایجاد تونل سوم کوهرنگ

لزوم متوقف شدن فوری برداشت های بی رویه در بالادست

به گزارش انتخاب خبر، اگر مشکلات زاینده رود اینگونه تداوم پیدا کند، بزرگترین تالاب کشور در مرکز ایران را با مشکلات فراوانی روبرو می کند؛ کمااینکه امروز بیش از 90 درصد تالاب گاوخونی نابود گردیده است. از آنجا که مرکز ایران ستون خیمه تمامیت ارضی کشورمان است، در آینده بروز مشکلات امنیتی و سیاسی در مرکز ایران اجتناب ناپذیر است؛ ضمن اینکه طی هفته های اخیر درگیری بر سر آب در استان چهارمحال و بختیاری و در شهر بلداجی به اوج خود رسیده است و فضای شهر همچنان در حالت غیرمعمول است. حال باتوجه به مسائل پیش آمده، راه حل فوری برای اینکه مشکل آب زاینده رود را در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان مرتفع کرد چیست؟

استاندار اسبق اصفهان در این باره گفت: تعیین اعتبارات مالی لازم برای اتمام طرح ایجاد تونل سوم کوهرنگ و ساخته شدن سد تونل سوم کوهرنگ باید به عنوان اولین راه حل فوری در دستور کار قرار گیرد.

وی اضافه کرد: متوقف شدن برداشت های بی رویه در بالادست و همچنین توقف در اجرای طرح های توسعه غیراصولی در بالادست از جمله راه حل هایی هستند که باید با قید فوریت در دستور کار قرار گیرند.

سید محمود حسینی در پایان تأکید کرد: در صورتی که این راه حل ها نادیده گرفته شوند باید منتظر مرگ دائمی زاینده رود و سپس افزایش مشکلات منطقه اصفهان و بخش مرکزی ایران بود.

http://entekhabkhabar.ir/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7/8390-%D9%81%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%84%D9%83%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%AF