انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

دولت به کشاورزان در تامین هزینه‌های زندگی کمک کند
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٦/٧   کلمات کلیدی:
  • دولت به کشاورزان در تامین هزینه‌های زندگی کمک کند
  • یکشنبه / ۷ شهریور
  • اقتصادی  11:44:1 1395/06/07
  • 956-1891-5 کد خبر

محمدرضایی:

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان:

دولت به کشاورزان در تامین هزینه‌های زندگی کمک کند

 رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: 240 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان به مبلغ 300 میلیارد تومان از دو ماه و نیم پیش به مرور از کشاورزان خریداری شد که از این رقم حدود 8 میلیارد و 350 میلیون تومان پرداخت شد که درصد ناچیزی از طلب آنهاست.

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه قرار بود طلب کشاورزان بابت فروش گندم به دولت پرداخت شود، اظهار کرد: حدود سه هفته پیش کشاورزان برای دریافت پول گندم خود از اداره غله، روبروی ساختمان سازمان جهاد کشاورزی استان تحصن  کردند  که پس از این اتفاق قرار شد نیمی از طلب کشاورزان در هفته گذشته و نیمی دیگر نیز در این هفته پرداخت شود که هم‌چنان پرداخت نشده است.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه این موضوع تنها مربوط به اصفهان نیست و در بسیاری از استان‌ها دولت به کشاورزان بدهکار است، ادامه داد: مسئولان وزرات جهاد کشاورزی اعلام کردند پرداخت طلب گندم کاران دو ماه دیگر انجام و تا مهر ماه تصفیه حساب می‌شود.

 محمدرضایی تصریح کرد: البته دولت بدهی خود بابت خرید گندم را به تعدادی از کشاورزان استان‌های دیگر پرداخت کرده است و تا کنون درصد ناچیزی از بدهی کشاورزان اصفهان نیز پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی افتخار می‌کند در تولید گندم خودکفا شده است و تا کنون 10 و نیم میلیون تن گندم خریداری کرده، ولی هنوز طلب کشاورزان پرداخت نشده است.

وی اضافه کرد: دولت چطور از قبل برای پول گندم کشاورزان فکری نکرده است در صورتی که وزارت جهاد کشاورزی از میزان سطح زیر کشت گندم و میزان تولید گندم در کشور و هر استان به تفکیک آگاه بوده و می‌توانست برنامه ریزی مربوط به پرداخت بهای گندم کشاورزان را انجام دهد و مثل گذشته حداکثر کمتر از یک هفته پول گندم به حساب کشاورزان واریز می‌شد که آنها از بی برنامگی دولت به فلاکت نمی افتادند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه به دلیل بی آبی حدود 30 الی 40 درصد زمین‌هایی کشاورزی اصفهان کشت شده است، گفت: استان اصفهان حدود 240 هزار تن گندم تحویل اداره غله داده است که از این میزان 140 هزار تن گندم سهم کشاورزان شهرستان اصفهان است که مازاد بر نیاز آنها است.

محمدرضایی با بیان اینکه امسال میزان کشت نسبت به سال‌های قبل بیشتر بود، اظهار کرد: کشاورزان حدود دو ماه پیش گندم‌های خود را تحویل اداره غله دادند، اما هنوز پولی به آنها پرداخت نشده است. کشاورزان برای تامین هزینه‌های کشت و زندگی، تا زمان برداشت محصول چک می‌دهند که تمام آنها برگشت خورده، زیرا دولت به وعده‌های خود عمل نکرده است.

 وی اضافه کرد: بین استان‌ها برای پرداخت طلب کشاورزان گندم کار نباید تبعیض وجود داشته باشد، پرداخت پول گندم به کشاورزان باید با تاریخ تحویل گندم به اداره غله بین استان‌های مختلف هم خوانی داشته باشد.

این عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورز شهرستان اصفهان با بیان اینکه اداره غله به نمایندگی از دولت، گندم مازاد بر نیاز کشاورز را می‌خرد و وزارت جهاد کشاورزی باید پیگیر نان مردم باشد، گفت: اگر دولت توان پرداخت طلب کشاورزان را ندارد، برنامه‌ای برای دریافت نکردن پول از کشاورز بابت قبض‌های چاه‌، آب، برق، گاز، تلفن و بدهی ها ... داشته باشد و قضات برای چک‌های برگشتی کشاورزان حکم زندانی ندهند. زیرا دولت طلب کشاورز را پرداخت نکرده  و باید به او در تامین هزینه‌های زندگی کمک کند.

محمدرضایی ادامه داد: حتی شرکت آب منطقه‌ای استان چک‌های کشاورزان بابت آب بهای زاینده رود که حقابه کشاورز است را برگشت می‌زند در صورتی که دولت بدهی کشاورز را نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: 240 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان از دو ماه و نیم پیش به مرور از کشاورزان خریداری شد که مبلغ آن حدود 300 میلیارد تومان می‌شود که از این رقم حدود 8 میلیارد و 350 میلیون تومان پرداخت شد که درصد ناچیزی طلب آنها می‌شود.

این عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورز شهرستان اصفهان با بیان اینکه اعلام کردند بقیه این رقم را در مهر ماه پرداخت می‌کنند که این موضوع مورد قبول کشاورزان نیست، گفت: بیشتر کشاورزان منطقه شرق اصفهان تک شغله هستند،  در سال‌های گذشته گاهی دو تا سه کشت در سال انجام می‌دادند، اما در حال حاضر به دلیل بی آبی یک کشت انجام می‌دهند که به صورت غله است. آب برای غله به کشاورزان داده می‌شود و چاه‌ها نیز آبی ندارند که در ماه‌های دیگر کشاورزان کشتی انجام دهند.

رییس انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان با بیان اینکه شهرستان اصفهان حدود 400 هزار نفر کشاورز دارد، خاطرنشان کرد: تعدادی اندکی از کشاورزان حریم زاینده رود می‌توانند بیشتر از یک کشت انجام دهند، اما اکثر کشاورزان یک کشت (گندم) دارند که تحویل غله دادند، اما هنوز پولی دریافت نکردند و کشاورزان به تمام طلبکاران خود وعده سر خرمن دادند که هر زمان محصول برداشت کردیم بدهی خود را می‌دهیم.

انتهای پیام

http://isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=50206