انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

عیسی کلانتری: ۷۸ درصد آب زاینده رود متعلق به اصفهان است
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٤/٢٠   کلمات کلیدی:

عیسی کلانتری: ۷۸ درصد آب زاینده رود متعلق به اصفهان است

انتخاب خبر: مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با بیان اینکه ارائه آمارهای مربوط به آب و کشاورزی تکان دهنده هستند، گفت: باید به کشاورز...

انتخاب خبر: مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با بیان اینکه ارائه آمارهای مربوط به آب و کشاورزی تکان دهنده هستند، گفت: باید به کشاورز و صنعت‌گر خود بفهمانیم دیگر مثل 15 سال قبل حق فکر کردن به میزان آب را هم ندارند، زیرا آن شرایط تمام شده و تصور شرایط قبلی به طور کلی باطل است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، عیسی کلانتری شامگاه گذشته (شنبه) در اتاق بازرگانی اصفهان اظهار کرد: امروز مسئله آب و کمبود آن مختص به اصفهان و زاینده رود نیست، بلکه همه کشور با مشکل کمبود آب روبرو است. دریاچه ارومیه، تالاب هورالعظیم، بختگان، هامون و گاوخونی خشک و حتی تالاب‌های استان گیلان نیز در حال خشک شدن هستند، این در حالی است که گیلان بارشی حدود هزار میلی متری در سال دارد.

صنعتگران و کشاورزان حق فکر کردن به میزان آب را ندارند

وی با بیان اینکه در بیش از 10 سال گذشته بررسی بلند مدت میزان بارش عدد 248 میلی متر را برای کشور نشان می‌داد، اما از 10 سال پیش تاکنون این عدد بلند مدت به کمتر از 200 میلی‌متر رسیده است، افزود: این موضوع یعنی 20 درصد بارندگی‌ها طی این سال‌ها کم شده است و یک و نیم درجه نیز به گرمای هوا افزوده شده و در نتیجه 100 میلی متر تبخیر افزایش پیدا کرده است.

باید خواب 132 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر را ببینیم

دبیر کل خانه کشاورز ایران با اشاره به اینکه کشور با مشکلات آبی روبرو است، اما هنوز مسئولان، مردم و کشاورزان عادت اسراف و مصرف بیش از حد خود را ترک نکرده‌اند، ادامه داد: انگار نه انگار که این کشور مشکل کمبود آب دارد. امروز بارش کمتر از 200 میلی‌متر است، در حالی که در جهان متوسط بارش 800 میلی متر است و این یعنی ایران نسبت به متوسط جهان فقط یک چهارم بارش‌ها را داشته است. در این میان قدرت تخریب در ایران 2400 میلی‌متر است، این در حالی است که این قدرت در متوسط جهانی 900 میلی متر عنوان می‌شود.

کلانتری تصریح کرد: باید از همان سال 61 که طبق قانون، آب دولتی شد همه به مدیریت آب پی می‌بردند، چراکه سال‌ها است که مهمترین مشکل این کشور آب بوده و هست. تا زمانی که آب در دست مردم بود مدیریت مصرف حساب و کتاب داشت، اما از آن سال تاکنون آب و میزان آن هر روز منفی‌تر از گذشته می‌شود.

وی تاکید کرد: در سال 1360 آب‌های تجدیدپذیر کشور 132 میلیارد متر مکعب بود، اما امروز میزان آب‌های تجدید پذیر کشور به کمتر از 88 میلیارد متر مکعب رسیده است و این یعنی 45 میلیارد متر مکعب قدرت آبی کشور کاهش پیدا کرده، اما میزان مصرف نسبت به سال 60 دو برابر بلکه بیشتر شده است.

دبیر خانه کشاورز کشور اظهار کرد: این آمار نه هشدار دهنده بلکه تکان دهنده است و جالب است بدانید که دیگر آب به میزان گذشته برنمی‌گردد و باید خواب آن 132 میلیارد متر مکعب آب تجدیدی پذیر را ببینیم. پس باید کمبود آب را مدیریت کنیم و به کشاورز و صنعت‌گر خود بفهمانیم که دیگر مثل 15 سال پیش حق فکر کردن به میزان آب را هم ندارد، چراکه آن شرایط تمام شده و رفته است و در واقع تصور شرایط قبلی به طور کلی باطل است.

مصرف آب در مشهد 142 درصد از قدرت آبی است

کلانتری ادامه داد: به مردم مشهد از اینجا اعلام می‌کنم که با درختان خیابان‌های شهر عکس یادگاری بگیرید چراکه 20 سال دیگر مشهد با این روند هیچ درختی نخواهد داشت، چراکه مصرف آب در مشهد 142 درصد از قدرت آبی است این در حالی است که این میزان فقط باید 40 درصد باشد.

وی گفت: در ارومیه، دریاچه ارومیه خشک شد و در اصفهان، زاینده رود خشک شد، ولی در برخی نقاط کشور این خشکی در سطح زمین و مشخص نیست و از زیر منابع آبی در حال نابودی هستند. هیچ یک از تالاب‌های 40 گانه کشور وضعیت خوبی ندارد و بزرگترین رودخانه‌های کشور از سفید رود تا کارون خشک خواهند شد. گیلان به عنوان یکی از استان‌های پر آب کشور در معرض تهدید آبی قرار دارد و این یعنی مطالبه اصلی مردم این استان تقریبا آب شده است.

مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی با انتقاد نسبت به برنامه‌های 5 ساله توسعه در کشور و نبود سیستم برنامه کاهش مصرف اظهار کرد: برنامه ریزان کشور هنوز باور نکرده‌اند که آبی دیگر وجود ندارد، 60 سال پیش سرانه آب هر ایرانی هفت هزار لیتر بود، ولی این میزان امروز به 1100 لیتر در کشور و 700 لیتر در شهرهای بزرگ و پر جمعیت رسیده است و این یعنی فرو رفتن در یک بحران کامل به همین دلیل جنگل‌های زاگرس خشک می‌شود بیماری ذغالی می‌گیرند و از بین می‌روند چون آبی برای مصرف ندارند.

انتقال آب از خزر و خلیج فارس عقلانی نیست

کلانتری با اشاره به اینکه مردم اصفهان اگر به فکر خودشان نباشند کسی به فکر آنها نخواهد بود، گفت: زاینده رود باید توسط خود زاینده رودی‌ها احیا شود. آبی در هیچ کجای کشور وجود ندارد که به زاینده رود بیاید، بوی تعفن کارون اهواز را به هم ریخته است. از خلیج فارس و خزر نیز آبی به هیچ کجا نمی‌رود اصلا چنین طرحی غیر عقلانی و غیر اجرایی است.

13 میلیارد تن انباشت نمک در دریاچه ارومیه است

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: در دریاچه ارومیه 600 هزار هکتار نمک به عمق دو تا سه متر و به میزان 13 میلیارد تن روی هم انباشت شده است و این یعنی با خشکی دریاچه ارومیه طوفان‌های نمکی مردم تبریز و ارومیه را از حیز انتفاع خارج خواهد کرد. این در حالی است که طبق برآوردهای به دست آمده دریاچه ارومیه در 200 هزار سال گذشته به هیچ وجه تاکنون خشک نشده بود و فقط در دوران یخبندان یخ زده بوده است، اما یک دولت با همکاری مردم توانست کاری که 200 هزار سال پیش انجام نشده بود را انجام دهد و دریاچه را خشک کند.

کلانتری تاکید کرد: امروز حال دریاچه ارومیه بهتر است و پیش بینی می‌کنیم امسال یک میلیارد متر مکعب آب اضافه بیاوریم و وارد دریاچه کنیم و پیش بینی می‌شود که در سال 1402 یا 1403 دریاچه ارومیه به حالت اکولوژیکی خود باز گردد.

حق آبه گاوخونی 170 میلیون متر مکعب است

وی اظهار کرد: الگوی احیای دریاچه ارومیه باید برای زاینده رود نیز در نظر گرفته شود. وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی تالاب‌ها را نوشته است که طبق آن یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب کارون به خلیج فارس و 170 میلیون متر مکعب آب زاینده رود باید به گاو خونی سرازیر شود و باید این سهم‌ها رعایت شود چون طبق دستور وزارت نیرو حق آبه‌های زیست محیطی اولویت اول هستند، یعنی اگر فقط و فقط 170 میلیون متر مکعب آب در زاینده رود بود باید همه آن به گاوخونی بریزد و غیر از این هم وجود ندارد و باید در هر ثانیه 5.5 متر مکعب آب به گاوخونی بریزد.

زاینده رود در چهار سال احیا می‌شود

مشاور معاون اول رییس جمهور ادامه داد: از یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب زاینده رود 35 میلیون متر مکعب متعلق به چهارمحال و بختیاری که 15 درصد از آب، 6 درصد از آب نیز باید به یزد برود و 78 درصد آب زاینده رود طبق دستورات وزارت نیرو متعلق به اصفهان است.

کلانتری ادامه داد: اگر ستاد احیای زاینده رود تشکیل شود با برنامه می‌تواند حداکثر ظرف مدت چهار سال زاینده رود را احیا کرد و این اتفاق در این دولت قابل رخ دادن است، چراکه رییس جمهور روزگاری رییس مرکز استراتژیک کشور بوده و به مسائل نگاه استراتژیکی دارد و این نگاه، نگاه بسیار مهمی است.

وی در پاسخ به سوال یکی از کشاورزان در خصوص باروری ابرها گفت: این روش، روش مناسبی نیست و بررسی‌ها نشان داده است که باروری ابرها اصلا جواب نمی‌دهد و در هیچ کجا این روش پاسخ نداده است.

مشاور معاون اول رییس جمهور در امور آب و کشاورزی گفت: همه مسئولان، مردم و کشاورزان اصفهان باید جمع شوند و از رییس جمهور تقاضای تشکیل ستاد احیای زاینده رود را داشته باشند و مطمئن هستم با تشکیل این ستاد ظرف مدت چهار سال زاینده رود احیا می‌شود. چراکه اگر امروز کشاورز زکات بده زکات بگیر شده است نشان از لااوبالی‌گری در مدیریت آب است.

http://entekhabkhabar.ir/میراث/8157-عیسی-