انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زاینده رود با وجود ۲۰ نماینده از اصفهان در مجلس خشکیده است
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٥/٦/٢۸   کلمات کلیدی:
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان:

زاینده رود با وجود ۲۰ نماینده از اصفهان در مجلس خشکیده است

شناسهٔ خبر: 3772370 -یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲
اصفهان- مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان گفت: زاینده رود با وجود ۲۰ نماینده در مجلس همچنان خشک مانده که باید نمایندگان مجلس یا از حق اصفهان دفاع یا تکلیف خود را با مردم مشخص کنند.

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اصفهان دارای ۲۰ نماینده در مجلس شورای اسلامی است که باید از حق مردم و حقابه کشاورزان و احیای زاینده رود دفاع کنند و اگر قادر به این کار نیستند تکلیف خود را با مردم این استان مشخص کنند.

وی بیان داشت: استاندار یا فرماندار و دیگر مسئولان اجرایی به انتخاب مردم بر سر کار نیامدند اما اینکه نماینده‌های مردم استان اصفهان دارای توانایی برای بازگشت حقابه کشاورزان نباشند و نتوانند در احیای زاینده بود بکوشند بهتر است تکلیف خود را با مردم مشخص کنند.

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان بیان داشت: در دوره گذشته مجلس، نمایندگان خوزستان مجلس را تهدید کردند که اگر دولت بخواهد قطره ای آب از این استان خارج کند استعفا می‌دهند که لازم است نمایندگان مردم اصفهان نیز در این مورد تعامل و اقدام کنند.

وی اعلام کرد: متاسفانه در حالی یک ستاد ویژه برای احیای دریاچه ارومیه تشکیل و بودجه به آن تخصیص می‌یابد که برای تشکیل همین ستاد در خصوص وضعیت زاینده رود اصفهان باید مصوبه به شورای عالی آب برود که البته این مسئله هم تنها در حد یک مصوبه‌ تصویب می‌شود و دولت به راحتی می‌تواند آن را اجرایی نکند.

امینی گفت: بر اساس پیشنهاد نماینده مردم میمه و شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی مبنی بر برگزاری گردهمایی‌های ماهانه و دوره‌ای با حضور مسئولان، نمایندگان، کشاورزان و دوستداران محیط زیست برای رفع چالش‌های آب در این استان، دومین گردهمایی بزرگ کشاورزان حوزه زاینده رود در فلاورجان برگزار شد.

وی بیان داشت: این گردهمایی با حضور هفت نماینده مجلس شورای اسلامی از مبارکه، نجف آباد، اصفهان، میمه و شاهین شهر و غیره برگزار شد و این در حالی است که استاندار، مدیر کل محیط زیست استان، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیر کل آب منطقه‌ای در این مراسم حضور نیافتند که سبب نگرانی و اعتراض بسیاری از کشاورزان شد.

مسئولان برای زاینده رود اقدامی نکنند؛ کشاورزان مانند قبل خود وارد میدان می شوند

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی استان اصفهان در خصوص لزوم اقدام عملی از سوی نمایندگان مردم برای زاینده رود، اظهار داشت: نمایندگان تنها پشت تریبون درددل مردم را منتقل می‌کردند که این درددل را خود مردم هم دارند و هیچ راهکار یا اقدام عملی در مجلس شورای اسلامی ارائه ندادند.

وی بیان داشت: هر چند می دانیم، نمایندگان مجلس هم تنها می‌توانند نظارت یا طرح سوال و استیضاح کنند اما اینکه چرا نمایندگان سایر استان‌ها به راحتی می‌توانند از حق مردم استان خود دفاع کنند، اما نمایندگان ما نمی توانند، را باید از خود آنها جویا شد.

امینی اضافه کرد: در گذشته اگر گردهمایی کشاورزان با حضور ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر برگزار می‌شد امروز با حضور ۵ هزار تا ۶ هزار کشاورز برگزار می‌شود و اگر مسئولان به موقع آب را به کشاورزان نرسانند این نگرانی وجود دارد که هر گونه اقدامی‌ از سوی این قشر انجام شود که غرامت آن پیش‌بینی نشده باشد.

وی گفت: تنها کشاورزان نباید چوب بی آبی و خشکسالی اصفهان را بخورند و باید سایر مردم اصفهان و اصناف مختلف نیز نسبت به این وضعیت بحرانی و خشکی زاینده‌رود معترض باشند، اما اگر هیچ اقدامی صورت نگیرد کشاورزان همچون گذشته اعتراض خود را اعلام می‌کنند.

http://www.mehrnews.com/print/3772370