انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان

اولین تشکل(NGO) به ثبت رسیده توسط وزارت کشور در کل کشور

زنده‌رود قلب تپنده بام ایران
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٥/٦/٢٩   کلمات کلیدی:

گذری بر جاذبه‌های گردشگری سرزمین چهار فصل ایران/۲۶

چهارمحال و بختیاری سرزمین آب‌های خروشان/زنده‌رود قلب تپنده بام ایران

شناسه خبر: 1165167 سرویس: استانها
۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۳
رودخانه

استان چهارمحال و بختیاری به عنوان مرتفع‌ترین استان کشور با وجود اقلیم مناسب و شرایط جوی منحصر به فرد دارای بیش از هزار رودخانه است که برخی از آن‌ها منشا رودهای کارون و زاینده رود هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، آب‌ وهوای معتدل و وجود رودخانه‌های متعدد در چهارمحال و بختیاری این استان را به سرزمینی زیبا تبدیل کرده است.

استان چهارمحال و بختیاری دارای مناطق گردشگری و رودخانه‌های بسیاری است که همواره مورد توجه عده زیادی از گردشگران ایران بوده که می‌توان وجود رودخانه‌های خروشان را یکی جاذبه‌های دیدنی و بکر استان معرفی کرد.

چهارمحال و بختیاری دارای طبیعت منحصر به ‌فردی از پوشش درختی و سراب‌های خروشان است.

رودخانه زاینده رود قلب تپنده بام ایران

همانطور که می‌دانید، این رودخانه از مهم‌ترین رودخانه‌های ایران محسوب می‌شود و از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد. فاصله زردکوه تا مرکز استان 105 کیلومتر است. طول این رودخانه 405 کیلومتر، شیب متوسط 3 درصد، میانگین آبدهی سالانه1053 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود27 هزار و 100 کیلومتر مربع است. این رودخانه به باتلاق گاوخونی در استان اصفهان می‌ریزد. هنگامی که این رودخانه از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد، تعداد زیادی از شاخه‌های فرعی منتهی به زاینده رود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: کوهرنگ، چشمه دره، چشمه دیمه، دره خرسانک و چشمه‌های متعدد آهکی از نوع کارستیک، به صورت زایشی موجب افزایش آب رودخانه می‌شوند. رودخانه زاینده رود از شهرها و روستاهای بسیاری می‌گذرد و آن‌ها را سیراب می‌کند که عبارتند از: قراقوش، گرم دره، قوچان، مارکده، صادق آباد، یاسه چای، چراخانی، هوره، سوادجان، دشتی، چَم چنگ و چَم‌خلیفه و از آنجا به سوی خاور جنوبی تغییر مسیر داده و به شهرستان سامان وارد می‌گردد.

این شهرستان روستاهای بسیاری را شامل می‌شود. نزدیکترین راه برای دسترسی از مرکز استان به رودخانه زاینده رود مکان تفریحی پل زمانخان می‌باشد که در فاصله 25 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. در بین مناطق نام برده 2 منطقه حائز اهمیت‌ هستند که شامل پل زمانخان چرا که در آنجا امکانات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و ورزشی وجود دارد و ورزشکاران قایقرانی از سراسر کشور در 2 بخش اسالوم و آب‌های خروشان به تمرینات خود پرداخته که این باعث به وجود آمدن منظره بسیار زیبای به هم آمیختن طبیعت و انسان می‌شود.

باید اضافه کرد که هیئت نجات غریق و غواصی استان، در این مکان کمپ نجات غریق برقرار کرده‌اند. همچنین در روستای سوادجان مکانی مساعد برای برگزاری خدمات قایقرانی تفریحی به نام رفتینگ وجود دارد و به مسافران خدمات ارائه می‌دهد. این ورزش تفریحی در آب‌های خروشان، یعنی همان رفتینگ عبارت است از یک سفر هیجان‌ انگیز و ماجراجویانه در آب که به وسیله قایق‌های بادی صورت می‌گیرد. سفر ماجراجویانه یعنی سفری به مناطق دوردست طبیعی و رو به رو شدن با شرایط غی منتظره و غلبه بر مشکلات پیش‌بینی نشده. هر ساله خانواده‌های زیادی برای قایقرانی بر روی آب‌های خروشان، به این مکان زیبا و دلپذیر مراجعه می‌کنند و از طبیعت بکر وآرام آن لذت می‌برند.

رودخانه کارون طولانی‌ترین رودخانه ایران

رود کارون که پُر آب‌‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه ایران به شمار می‌آید، از چشمه‌سارهای دامنه کوه‌های ونک و زردکوه واقع در 91 کیلومتری باختر شمالی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد. طول رودخانه890 کیلومتر، شیب متوسط آن 3 درصد، میانگین آب دهی سالانه 18 هزار و 700 میلیون متر مکعب و وسعت حوضه آبگیر حدود60 هزار و 500 کیلومتر مربع است.

این رودخانه عظیم به خلیج فارس می‌ریزد و از پیوستن چشمه‌های فراوان و رودخانه‌های دیگر به وجود آمده است. در دامنه شمالی کوه 40 خِشت با 2ریزآبه کوچک هم بستر می‌شود و قبل از ورود به دریاچه سد کوهرنگ قسمتی از آن توسط تونلی که در دل کوه کارکنان حفر شده به سرچشمه‌های زاینده رود می‌ریزد و قسمت دیگر آن از سد عبور کرده و از طریق دره خاوری زردکوه به دهستان بیرگان وارد می‌شود

در این دهستان با چند ریزآبه نسبتا عمده همراه شده و پس از پیمودن دامنه خاوری کوه قیصری به بخش دوآب وارد می‌شود در این بخش نخست با آب دوآب در هم می‌آمیزد و پس از طی دره شرقی کوه 7 کرتان به منطقه پشتکوه از توابع شهرستان اردل داخل می‌شود در این دهستان نخست با آب کرّی سپس با آب تنگ محمود و بعد از آن با رودخانه سبزکوه مخلوط شده و از طریق دره بین کوه‌های سجن و سبزکوه در شمال و کوه هلن در جنوب به شهرستان لردگان وارد می‌شود.

در مقابل دماغه شرقی کوه هلن با رودخانه کرّه مخلوط شده و رو به غرب تغییر مسیر می‌دهد و با پیمودن دره جنوبی کوه هلن از کنار روستاهای دشت ارمند و سونک می‌گذرد در ورود به دره جنوبی کوه دول‌گیر با آب سرخون یکی شده و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کبوسی با آب بازفت که یکی از ریزآبه‌های مهم کارون به شمار می‌آید در هم می‌آمیزد و رو به جلو به دره میان کوه‌های شِش‌بر در خاور و آته در باختر وارد می‌شود.

در انتهای جنوبی دره مزبور با رودخانه منُج مخلوط می‌شود و از طریق دره جنوبی کوه آته به سوی روستای چِته روان می‌شود. در یک کیلومتری باختر جنوبی روستای چِته با رودخانه خرسان که یکی دیگر از ریزآبه‌های مهم کارون محسوب می‌شود مخلوط شده و رو به سوی شمال غربی تغییر مسیر داده و پس از طی بخش‌هایی از بخش میانکوه استان چهارمحال و بختیاری خارج شده و از طریق دهستان دنباله رود به استان خوزستان وارد می‌شود.

رودخانه بازفت، رودخانه‌ای در دل کوه‌های سر به فلک کشده

این رودخانه در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ واقع شده و از دامنه کوه‌های منار و گله سگا تورک و زردکوه بختیاری در120 کیلومتری شمالی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد. از طریق منطقه بازفت رو به سوی جنوب خاوری گذشته و پس از عبور از دره شمال خاوری کوه تاراز، به روستای قره‌گر می‌رسد و در یک کیلومتری جنوب روستای قره‌گر با آب شنگی مخلوط
شده و 8 کیلومتری با آب ترکی در هم می‌آمیزد.

پس از سیراب نمودن روستای تیک، به دره‌های پر پیچ وخم میان زردکوه و کوه سفید وارد می‌شود و در سر راه با آب چنار مخلوط می‌گردد و از کنار روستاهای سرخا، تبرک، ارته می‌گذرد. در 3 کیلومتری روستای قره‌گر با آب نازی مخلوط شده و کمی پایین‌تر با دو ریزآبه، یکی شمالی و دیگری جنوبی در هم آمیخته و از کنار روستای مورز واقع در منطقه تلخه‌دان می‌گذرد.

پس از عبور از دره باختری کوه دالانک به منطقه دیناران وارد می‌شود، در این منطقه نخست از کنار روستای بادام شیریندان می‌گذرد سپس به دره خاوری کوه پوتک وارد شده و به منطقه میانکوه داخل می‌شود پس از پیمودن کو‌ه‌های سو، سرصحرا، دهدز و آته سرانجام در یک کیلومتری جنوب روستای کبوسی به رود کارون می‌ریزد.

ریزآبه رود کارون به طول95 کیلومتر، ارتفاع سرچشمه 2 هزار و 750 متر، ارتفاع ریزشگاه حدود 850 متر، شیب متوسط 2 درصد میانگین آبدهی سالانه2087 میلیون متر مکعب ایستگاه مرغک می‌باشد.

رودخانه کوهرنگ سرشاخه‌ اصلی رود خروشان کارون

ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه اصلی 2 رودخانه بزرگ ایران کارون و زاینده رود می‌باشد آب رودخانه کوهرنگ از ارتفاعات کوه هف‌ تنان، غار یخی، چما و شیخ علیخان سرچشمه گرفته و در مسیر با آب چشمه اصلی کوهرنگ مخلوط می‌شود.

اضافه شدن چشمه‌های منطقه بیرگان و آب منطقه صمصامی این رودخانه را به رودی خروشان تبدیل کرده که یکی از سرشاخه‌های اصلی رود خروشان کارون را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام/

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/06/29/1165167/